Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Επιστήμη vs Θρησκεία (Εξέλιξη των ειδών κ.λπ.) (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1443)

seismic 30-09-18 15:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk (Μήνυμα 133680)
Πραγματικός εφευρέτης είναι αυτός που πετυχαίνει με την εφεύρεσή του όμως, πολλοί από τους πιο γνωστούς επιστήμονες,ακόμη και ο Αϊνστάιν, δεν ήταν πραγματικά πρωτοπόροι,απλά έτυχε να ολοκληρώσουν την έρευνά τους πιο γρήγορα,ενώ την ίδια στιγμή πολλοί άλλοι επιστήμονες έβγαζαν ακριβώς τα ίδια συμπεράσματα-θεωρίες. Υπάρχει διαφορά στο να είσαι επιστήμονας-εφευρέτης γενικά σε ότι και να κάνεις στη ζωή σου,με το να πετύχεις σε αυτό που κάνεις.

Όσο βγάζεις την πίκρα που έχεις για τον επιστημονικό κλάδο,τόσο χειρότερο κακό κάνεις στην εικόνα σου, συνεπώς τόσο πιο πολύ μειώνονται οι πιθανότητες να δεχθείς κάποια σχετική πρόταση για την δουλειά σου. Αν κρατούσες χαμηλότερο προφίλ και έβρισκες κάποιον να παρουσιάσει σωστά την ιδέα σου τότε δεν θα χρειαζόταν να κάνεις καμία συζήτηση εδώ.

Εγώ έχω πάει στο εξωτερικό την πατέντα για την εφαρμογή της και τους έχω χεσμένους όλους εδώ. Τους ρώτησα όλους πριν και μου αρνήθηκαν κάθε βοήθεια.

seismic 30-09-18 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 133683)
Johnkokk χάνεις τα λόγια σου. Αυτά που λες του τα είπαν αυτολεξεί στο michanikos.gr και αυτός εμμένει στις θέσεις του. Υπήρξαν άνθρωποι καλοπροαίρετοι που πίστεψαν στην ιδέα του και στην πορεία τους έχασε και αυτούς γιατί είδαν ότι α) είναι ξεροκέφαλος και αδιάλακτος ακόμα και σε σημεία που έχει εμφανώς λάθος β) έσπευσε να πάρει πατέντα για το σύστημά του πρωτού συμβουλευθεί κάποιον ειδικό στον χώρο.
Το αποτέλεσμα είναι ότι έχει μια πανάκριβη αντισεισμική λύση και ανεφάρμοστη οικονομικά σε υφιστάμενες κατασκευές. Συνεπώς όσο "καταπλητική" και να είναι η εφεύρεσή του, είναι απλά άχρηστη. Αυτό διαφαίνεται και απο τα αποσπάσματα που παρέθεσα παραπάνω αλλά και μπορεί να διαπιστωθεί απο τον οποιονδήποτε στο link στο site των μηχανικών. Οι περισσότεροι μπορώ να πώ του φέρθηκαν άψογα!
Στην πορεία δεν απαντούσε σε ερωτήσεις, άλλαζε τα νούμερα απο τις υποθέσεις του κάθε τρείς και δύο και γενικά είχε απο τότε (9 χρόνια πριν) ένα υφάκι ανωτερότητας και καλά του εφευρέτη.
Θέλω να πώ ότι ο τύπος πάντα ήταν μ@*&@ς, δεν έγινε έτσι απο την μια στιγμή στην άλλη. :D

Την απάντηση ... και για εσένα και για τους μηχανικούς στο michanikos.gr την έδωσα στο θέμα μου. Γιατί δεν απαντάς εκεί και κάνεις το τρελό παπί? http://www.metafysiko.gr/forum/showt...669#post133669

R-b-t3r 30-09-18 15:41

Παράθεση:

Science (from Latin scientia, meaning "knowledge")[1][2]:58 is a systematic enterprise that builds and organizes knowledge in the form of testable explanations and predictions about the universe
Απλά για να διαλυθεί ο μύθος τι είναι επιστήμη (ή μάλλον τι δεν είναι). :rolleyes:

Παράθεση:

Creationism is the religious belief that the universe and life originated "from specific acts of divine creation",[1][2] as opposed to the scientific conclusion that they came about through natural processes.
Η επιστήμη λέει ξεκάθαρα ότι η δημιουργία είναι φυσική διεργασία που δεν διέπεται απο καμία εξωτερική παρέμβαση.
Παράθεση:

The creation–evolution controversy (also termed the creation vs. evolution debate or the origins debate) involves an ongoing, recurring cultural, political, and theological dispute about the origins of the Earth, of humanity, and of other life. Within the Christian world, creationism was once widely believed to be true, but since the mid-19th century evolution by natural selection has been established as an empirical scientific fact.

The debate is philosophical, not scientific: in the scientific community, evolution is accepted as fact[2] and efforts to sustain the traditional view are almost universally regarded as pseudoscience.
Εν ολίγοις η πίστη ότι η αγία γραφή απεικονίζει την δημιουργία του κόσμου είναι ψευδοεπιστήμη όχι επιστήμη.

Παράθεση:

The argument that evolution is a theory, not a fact, has often been made against the exclusive teaching of evolution.[112] The argument is related to a common misconception about the technical meaning of "theory" that is used by scientists. In common usage, "theory" often refers to conjectures, hypotheses, and unproven assumptions. In science, "theory" usually means "a well-substantiated explanation of some aspect of the natural world that can incorporate facts, laws, inferences, and tested hypotheses."
Με λίγα λόγια πάλι η θεωρία της εξέλιξης δεν είναι θεωρία όπως την εννοούν κάποιοι δλδ υποθέσεις και αναπόδεικτοι ισχυρισμοί αλλά μια καλά τεκμηριωμένη εξήγηση που ενσωματώνει γεγονότα, στοιχεία, νόμους, αποδεδειγμένες υποθέσεις και συμπεράσματα.
Επίσης ακολουθεί το τελικό χτύπημα
Παράθεση:

As a means to criticize mainstream science, creationists sometimes quote scientists who ostensibly support the mainstream theories, but appear to acknowledge criticisms similar to those of creationists.
lmost universally these have been shown to be quote mines that do not accurately reflect the evidence for evolution or the mainstream scientific community's opinion of it, or are highly out-of-date.[170] Many of the same quotes used by creationists have appeared so frequently in Internet discussions due to the availability of cut and paste functions, that the TalkOrigins Archive has created "The Quote Mine Project" for quick reference to the original context of these quotations.
Μόνο η φωτογραφία του Vasillis_1 λείπει! Αυτά. :D

seismic 30-09-18 15:49

Είμαστε Διαχρονικά Ανίκανοι να Αντιληφθούμε τον μόνο Δρόμο που Οδηγεί σε Ανάπτυξη και λέγεται ευρεσιτεχνία και καινοτομία
Το ζήτημα είναι αν αυτό το γνωσιακό καθεστώς μπορεί να ισχύσει σε μια κλειστή κοινωνία, δηλαδή σε μια παραδοσιακή κοινωνία φυλετικού τύπου ή σε μια σύγχρονη ολοκληρωτική κοινωνία. Εκεί ισχύει ένα καθεστώς «κατηχητικής» γνώσης, δηλαδή ενός δόγματος που προφυλάσσεται από τυχόν διάψευση.
Αυτό συμβαίνει διότι κύριο μέλημα αυτού του τύπου της κοινωνίας είναι η διατήρηση της ενότητας μέσα από ένα κοινό σύστημα πίστης που δεν υπόκειται σε διάψευση, στην ετυμηγορία του πειράματος ή στην κριτική συζήτηση. Στην ανοιχτή κοινωνία η κοινωνική συνοχή δεν έχει ανάγκη τέτοιας κατηχητικής γνώσης, αλλά αντίθετα εξασφαλίζεται μέσα από τους θεσμούς της ανοιχτής κοινωνίας, που εγγυώνται τον πλουραλισμό και τη δυνατότητα κριτικής, δηλαδή την προβολή εναλλακτικών θεωριών και εναλλακτικών λύσεων στα προβλήματα της κοινωνίας. Μόνο σε αυτές τις κοινωνίες οι πεποιθήσεις μπορούν να εξεταστούν κριτικά διότι ισχύει ένα καθεστώς γνωσιακής ουδετερότητας. Γι' αυτό και σε τέτοιες κοινωνίες η γνώση αναπτύσσεται και δεν είναι στατική, όπως συμβαίνει σε μια θεοκρατική ή φυλετική κοινωνία, ούτε γνωρίζει περιορισμούς και πολιτικές παρεμβάσεις, πράγμα που συμβαίνει στις ολοκληρωτικές κοινωνίες σύγχρονων δικτατορικών καθεστώτων.
Αυτά για να ξέρουμε που ζούμε και τον ρόλο του κάθε ενός από εμάς .

R-b-t3r 01-10-18 12:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από seismic (Μήνυμα 133686)
Την απάντηση ... και για εσένα και για τους μηχανικούς στο michanikos.gr την έδωσα στο θέμα μου. Γιατί δεν απαντάς εκεί και κάνεις το τρελό παπί? http://www.metafysiko.gr/forum/showt...669#post133669

Γιατί σε αντίθεση με μερικούς μερικούς δεν ανακατεύομαι σε θέματα που δεν καταλαβαίνω.:D
Επίσης δεν με ενδιαφέρει καθόλου ούτε εμένα ούτε και κανέναν αλλο η άχρηστη πατέντα σου.
Επειδή όμως ξέρω από οικονομικά να σου επισημάνω οτι πουθενά δεν έχεις κάνει οικονομική ανάλυση ούτε οικονομική σύγκριση. Με αυτά τα δεδομένα κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν θα ασχοληθεί μαζί σου και για αυτό φαντάζομαι δεν σου απαντούν οι μηχανικοί.
Εγω σε έκανα block και δεν βλέπω τα μηνύματα που ποστάρεις. Και εννοείται πώς καμία εταιρεία δεν θα ασχοληθεί με μια πατέντα που δεν εχει cost/benefit analysis. Δηλαδή δεν ψάχνεις για χρηματοδότηση, αλλά για μ@/@&¤ς!

seismic 01-10-18 12:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 133699)
Γιατί σε αντίθεση με μερικούς μερικούς δεν ανακατεύομαι σε θέματα που δεν καταλαβαίνω.:D
Επίσης δεν με ενδιαφέρει καθόλου ούτε εμένα ούτε και κανέναν αλλο η άχρηστη πατέντα σου.
Επειδή όμως ξέρω από οικονομικά να σου επισημάνω οτι πουθενά δεν έχεις κάνει οικονομική ανάλυση ούτε οικονομική σύγκριση. Με αυτά τα δεδομένα κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν θα ασχοληθεί μαζί σου και για αυτό φαντάζομαι δεν σου απαντούν οι μηχανικοί.
Εγω σε έκανα block και δεν βλέπω τα μηνύματα που ποστάρεις. Και εννοείται πώς καμία εταιρεία δεν θα ασχοληθεί με μια πατέντα που δεν εχει cost/benefit analysis. Δηλαδή δεν ψάχνεις για χρηματοδότηση, αλλά για μ@/@&¤ς!

Όλα υπάρχουν και εταιρεία και οικονομοτεχνική μελέτη και πειράματα. Ένα πράγμα δεν υπάρχει. Κάποιος αρκετά μεγάλος μ@λ@κ..., να σου πει όλα τα δεδομένα της πατέντας αναλυτικά.

R-b-t3r 01-10-18 13:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από seismic (Μήνυμα 133701)
Όλα υπάρχουν και εταιρεία και οικονομοτεχνική μελέτη και πειράματα. Ένα πράγμα δεν υπάρχει. Κάποιος αρκετά μεγάλος μ@λ@κ..., να σου πει όλα τα δεδομένα της πατέντας αναλυτικά.

Αμα θελω πληροφορίες για την πατέντα θα παω στους 4 τροχούς!:D
Αυτη την διαβόητη οικονομοτεχνική μελέτη φυσικά δεν την ποσταρες πουθενά γιατί αποδεικνύεται οτι η πατέντα ειναι πανάκριβη για μικρό κέρδος δηλαδή τελείως άχρηστη. Έχεις γεμίσει το ελληνικό ίντερνετ με μαλακίες εδω και 10 χρόνια και όλοι σου λένε το ίδιο πράγμα "εφάρμοσε το με οικονομικό τρόπο και θα το πουλήσεις".
Ποιος φυσιολογικός άνθρωπος θα τριπλασιάσει το κόστος της θεμελίωσης για να κερδίσει αντισεισμική θωράκιση απο 8 Ρίχτερ αντί για 7.5;;:D
Αυτό στο λέω γιατί ακόμα καί στην τράπεζα να πας και να ζητήσεις δάνειο δεν θα δουν την πατέντα αλλα την οικονομική ανάλυση και την σύγκριση κόστους. Αυτο ονομάζεται μελέτη βιωσιμότητας. Αν δεν είναι απο σοβαρή πηγή μην περιμένεις δάνειο.

seismic 01-10-18 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 133705)
Αμα θελω πληροφορίες για την πατέντα θα παω στους 4 τροχούς!:D
Αυτη την διαβόητη οικονομοτεχνική μελέτη φυσικά δεν την ποσταρες πουθενά γιατί αποδεικνύεται οτι η πατέντα ειναι πανάκριβη για μικρό κέρδος δηλαδή τελείως άχρηστη. Έχεις γεμίσει το ελληνικό ίντερνετ με μαλακίες εδω και 10 χρόνια και όλοι σου λένε το ίδιο πράγμα "εφάρμοσε το με οικονομικό τρόπο και θα το πουλήσεις".
Ποιος φυσιολογικός άνθρωπος θα τριπλασιάσει το κόστος της θεμελίωσης για να κερδίσει αντισεισμική θωράκιση απο 8 Ρίχτερ αντί για 7.5;;:D
Αυτό στο λέω γιατί ακόμα καί στην τράπεζα να πας και να ζητήσεις δάνειο δεν θα δουν την πατέντα αλλα την οικονομική ανάλυση και την σύγκριση κόστους. Αυτο ονομάζεται μελέτη βιωσιμότητας. Αν δεν είναι απο σοβαρή πηγή μην περιμένεις δάνειο.

Φυσιολογικό άνθρωπο στην Ελλάδα με αυτά που περνάμε με εσάς που μπλέξαμε αποκλείετε να βρεις. Ούτε τράπεζα θα βρει κάποιος. Ένα σου λέω. Αν δεν το πουλήσω θα το πάρει η Ελληνική Masa για εξωγήινους. Οπότε το κατάλληλο φορουμ για να το γράψω είναι το Μεταφυσικό Μπορεί να ενδιαφερθεί κανένα Ούφο σαν εσένα. https://www.youtube.com/watch?v=RX5FBzGTutY

Vassilis_1 01-10-18 15:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 133687)

η θεωρία της εξέλιξης

Τις θεωρίες, περί παρέλευσης δισεκατομμυρίων ετών, μεγάλης έκρηξης και εξέλιξης, τις έχει απορρίψει η ίδια η «επιστήμη» που τις φαντάστηκε!

R-b-t3r 01-10-18 15:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 133711)
Τις θεωρίες, περί παρέλευσης δισεκατομμυρίων ετών, μεγάλης έκρηξης και εξέλιξης, τις έχει απορρίψει η ίδια η «επιστήμη» που τις φαντάστηκε!

Παράθεση:

As a means to criticize mainstream science, creationists sometimes quote scientists who ostensibly support the mainstream theories, but appear to acknowledge criticisms similar to those of creationists.
lmost universally these have been shown to be quote mines that do not accurately reflect the evidence for evolution or the mainstream scientific community's opinion of it, or are highly out-of-date.[170] Many of the same quotes used by creationists have appeared so frequently in Internet discussions due to the availability of cut and paste functions, that the TalkOrigins Archive has created "The Quote Mine Project" for quick reference to the original context of these quotations.
Η επιστήμη έχει ήδη απαντήσει σε τσαρλατάνους που λένε αυτά που λες.
Αυτό που κάνεις λέγεται quote mining και δεν είναι επιχείρημα. Η επιστήμη είναι ξεκάθαρη στο θέμα του big bang και της εξέλιξης. Είναι γεγονότα. Όποιος δεν τα αποδέχεται, με τα σημερινά δεδομένα ως έχουν, δεν είναι επιστήμονας.

seismic 01-10-18 19:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 133713)
Η επιστήμη έχει ήδη απαντήσει σε τσαρλατάνους που λένε αυτά που λες.
Αυτό που κάνεις λέγεται quote mining και δεν είναι επιχείρημα. Η επιστήμη είναι ξεκάθαρη στο θέμα του big bang και της εξέλιξης. Είναι γεγονότα. Όποιος δεν τα αποδέχεται, με τα σημερινά δεδομένα ως έχουν, δεν είναι επιστήμονας.

Η μεγαλύτερη πουτ@ν.. που έχω συναντήσει στην ζωή μου είναι η επιστήμη και έχει πολλούς νταβατζήδες :cool:. ( seismic )

seismic 01-10-18 21:23

Είμαστε όντα συντονισμένα σε συχνότητες - Η απαγορευμένη γνώση
 
https://www.youtube.com/watch?v=Fes_yRSDiJg

Vassilis_1 02-10-18 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 133711)

Τις θεωρίες, περί παρέλευσης δισεκατομμυρίων ετών, μεγάλης έκρηξης και εξέλιξης, τις έχει απορρίψει η ίδια η «επιστήμη» που τις φαντάστηκε!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 133713)

Η επιστήμη έχει ήδη απαντήσει

Και βέβαια η Επιστήμη έχει ήδη απαντήσει.

R-b-t3r 02-10-18 15:44

Παράθεση:

3. Για το πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν:

“για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι ψευδής (Ανάλυση: όπως η από την «επιστήμη» εκπεμπόμενη χρονολογική θέση) ξεκινάμε από την υπόθεση πως είναι αληθής, και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση. (Ανάλυση: Υποθέτουμε ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε σύμφωνα με την της «επιστήμης» εκπεμπόμενη χρονολογική θέση. Αλλά η «επιστήμη» για αυτό το θέμα, έχει πολλές και με άπειρη διαφορά χρονολογικές θέσεις.
Απο τα links που δίνεις φαίνεται η επίσημη θέση της επιστήμης για τα 13 περίπου δις χρόνια. Το ένα που "αμφισβητεί" και καλά το big bang είναι προϊόν παρανόησης όπως έδειξα προηγουμένως και το e-net δεν οδηγεί κάπου το άρθρο που δίνει "εναλλακτικές και καλά" χρονολογίες. ¶ρα είναι ξεκάθαρο και το παραδέχεσαι ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι η επίσημη της επιστήμης 13.799±0.021 billion :cool:
Παράθεση:

Οπότε η χρονολογική θέση της «επιστήμης» αμφισβητείται. = Αυτό το συμπέρασμα αποτελεί αντίφαση στην κοσμογονική πρόταση της «επιστήμης»).
Όχι. Λογική πλάνη, καθαρή μάλιστα. :D
Παράθεση:

Τότε, εφόσον η αντίφαση προέκυψε διαδοχή έγκυρων συλλογισμών προς ισοδύναμες προτάσεις, η αρχική πρόταση θα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση ψευδής. (Ανάλυση: ¶ρα, η αρχική, η από την «επιστήμη» εκπεμπόμενη χρονολογική θέση, είναι ψευδής.)
Όχι. Δεν ισχύει. Αν κάποιος δεν είναι 15 χρονών δεν σημαίνει ότι είναι 5. Μπορεί να είναι 16 μπορεί να είναι 14. Η μέθοδος είναι άστοχη.
Παράθεση:

“Η δομή του επιχειρήματος είναι τέτοια ώστε για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι αληθής (Ανάλυση: Όπως η πρόταση της Ορθόδοξης Εκκλησίας που εξαγγέλλει, βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, ότι ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός δημιούργησε το σύμπαν πριν 7.526 χρόνια), εκκινούμε από την υπόθεση πως η αντίθετή της είναι αληθής (Ανάλυση: Ο Θεός δεν δημιούργησε το σύμπαν πριν 7.526 χρόνια) (δηλαδή η αρχική πρόταση είναι ψευδής), και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση.
Μια λέξη "δεινόσαυροι". Τέλος επιχειρήματος. Αποσύρεται η αγία (γ)ραφή, πάει για πέταμα.


Παράθεση:

“για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι ψευδής (Ανάλυση: όπως η πρόταση της «επιστήμης» η οποία υποστηρίζει ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε δια του Big Bang), ξεκινάμε από την υπόθεση πως είναι αληθής, και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση. (Ανάλυση: Υποθέτουμε ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε δια του Big Bang. Αλλά η «επιστήμη» αντιμετωπίζει και άλλη θεωρία, διαφορετική αυτής του Big Bang. Οπότε το Big Bang αμφισβητείται.
Δεν αμφισβητείται, η δημοσιογράφος που έγραψε το άρθρο παρανόησε. Η λεζάντα στην κορφή με το που μπαίνεις στο άρθρο μιλά για big bang. :D
Παράθεση:

= Αυτό το συμπέρασμα δεν αποτελεί αντίφαση στην κοσμογονική πρόταση της «επιστήμης»). Τότε, εφόσον η αντίφαση δεν προέκυψε απο διαδοχή έγκυρων συλλογισμών προς ισοδύναμες προτάσεις, η αρχική πρόταση θα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση αληθής. (Ανάλυση: ¶ρα, η αρχική πρόταση της επιστήμης η οποία υποστηρίζει ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε δια του Big Bang, είναι ΑΛΗΘΗΣ).”
Χαίρομαι που είδες το φως το αληθινό!

seismic 02-10-18 17:24

Παράθεση:

Σκέπτεσαι γιατί έχεις ενέργεια. Συμπέρασμα πρώτο Δεν σκέπτεσαι εσύ αλλά η ενέργεια.
Δεύτερον η ενέργεια αλλάζει μορφή αλλά δεν λιγοστεύει άρα παραμένει σταθερά ενέργεια. Δεύτερο συμπέρασμα Η ενέργεια είναι αθάνατη.
Η ενέργεια είναι δύναμη η οποία ταλαντώνει τα άτομα τα οποία είναι άυλα και ταυτόχρονα τα συγκρατεί ενωμένα. Αυτό είναι ύλη? δεν νομίζω Για εμένα είναι ένας αυξομειούμενος χυλός ενέργειας Από που προέρχεται αυτή η δύναμη και πως την χρονολογείς αν δεν ξέρεις πως δημιουργήθηκε πως μένει αναλλοίωτη και πότε άρχισε να υπάρχει?
Γιατί αυτή η δύναμη είναι που κρατά ενωμένους τους μικρούς ήλιους του ατόμου τους ήλιους του σύμπαντος ή τις πολλαπλές συμπαντικές διαστάσεις. Αυτή η δύναμη προήλθε από ένα μπαμ και κάτω? Και μετά πως άρχισε να σκέπτεται και να δημιουργεί αυτόν τον μεγαλειώδη όγκο που δεν μπορεί ο νους μας να χωρέσει? ... Με ένα μπάμ... ούτε καν δύο! Το περίεργο είναι πως η ίδια ενέργεια κάνει εμένα και εσένα να σκεπτόμαστε διαφορετικά? Ενέργεια η μία ενέργεια και η άλλη. Η αντίληψη όμως είναι διαφορετική. Αν αληθεύει η θεωρεία των χορδών για πολλά σύμπαντα με διαφορετικά σχήματα και εντάσεις που επικοινωνούν μεταξύ τους τότε τι κάνουμε? θα βρούμε και την ηλικία των άλλων? Δεν ξέρουμε πόσα σύμπαντα υπάρχουν και χρονολογούμε το δικό μας? Αν το δικό μας επικοινωνεί με τα άλλα σύμπαντα πως θα μάθουμε την χρονολογία μέσα σε ένα καζάνι με σύμπαντα που επικοινωνούν και που κοχλάζουν από ενέργεια? Είναι σαν να έχουμε ένα καζάνι που βράζει και να προσπαθούμε να χρονολογήσουμε μια μπουρμπουλήθρα από τις χιλιάδες.
Ρε επιστήμονες της δεκάρας θα μου απαντήσετε για αυτά που ρωτάω ή να ρωτήσω κανένα εργάτη? :D

heretic 03-10-18 14:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από seismic (Μήνυμα 133758)
Ρε επιστήμονες της δεκάρας θα μου απαντήσετε για αυτά που ρωτάω ή να ρωτήσω κανένα εργάτη? :D

Αφού εσύ και οι υπόλοιποι δραπέτες του ΘΨΠ έχετε καταλήξει εκεί, τι τους θέλεις τους εργάτες, πόσο μάλλον εμάς;

seismic 03-10-18 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από heretic (Μήνυμα 133786)
Αφού εσύ και οι υπόλοιποι δραπέτες του ΘΨΠ έχετε καταλήξει εκεί, τι τους θέλεις τους εργάτες, πόσο μάλλον εμάς;

Τελικά υπάρχει η επιστήμη και η (( επιστήμη )) και εγώ:D

Johnkokk 03-10-18 14:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από seismic (Μήνυμα 133787)
Τελικά υπάρχει η επιστήμη και η (( επιστήμη )) και εγώ:D

Γιατί μου θυμίζει Ζάχο Δόγκανο αυτή η πρόταση? χαχαχα

seismic 03-10-18 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk (Μήνυμα 133788)
Γιατί μου θυμίζει Ζάχο Δόγκανο αυτή η πρόταση? χαχαχα

Η διαφορά της επιστήμης και εμένα είναι ότι εγώ είχα φύγει από το σώμα μου για δέκα λεπτά και είμουν στο νταβάνι και έβλεπα τα πάντα από επάνω με το ίδιο αλλά ανάλαφρο σώμα. Κάτι ξέρω περισσότερο από την επιστήμη Ήταν γραφτό να εφεύρω το αντισεισμικό! ;)

R-b-t3r 03-10-18 15:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από seismic (Μήνυμα 133789)
Η διαφορά της επιστήμης και εμένα είναι ότι εγώ είχα φύγει από το σώμα μου για δέκα λεπτά και είμουν στο νταβάνι και έβλεπα τα πάντα από επάνω με το ίδιο αλλά ανάλαφρο σώμα. Κάτι ξέρω περισσότερο από την επιστήμη Ήταν γραφτό να εφεύρω το αντισεισμικό! ;)

Βρε εγωπαθες φρούτο δεν εφηύρες τίποτα! Ευρεσιτεχνία είναι αυτό που έχεις οχι εφεύρεση!:D
Συγχαρητήρια για την obe δεν είσαι ο μόνος που μπορεί να το κάνει και δεν σημαίνει και τίποτα στην τελική.
Δεν είσαι εφευρέτης, ενας σοβαρός υποψήφιος δοκιμαστής απο συνολακια με ενωμένες τσέπες και μανίκια είσαι!:D

seismic 03-10-18 15:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 133790)
Βρε εγωπαθες φρούτο δεν εφηύρες τίποτα! Ευρεσιτεχνία είναι αυτό που έχεις οχι εφεύρεση!:D
Συγχαρητήρια για την obe δεν είσαι ο μόνος που μπορεί να το κάνει και δεν σημαίνει και τίποτα στην τελική.
Δεν είσαι εφευρέτης, ενας σοβαρός υποψήφιος δοκιμαστής απο συνολακια με ενωμένες τσέπες και μανίκια είσαι!:D

Για πες μου έναν επιστήμονα που ένωσε το ανώτερο άκρο των κατασκευών με το έδαφος? Αυτή είναι εφεύρεση με π@π@ρι@ και όχι π@π@ρι@ εφεύρεση Οι μπουμπούνες επιστήμονες δεν γνώριζαν την λειτουργία της βίδας?
Τι να κάνουμε έτσι είναι η ζωή. ¶λλοι παίρνουν τα κονδύλια έρευνας και άλλοι είναι οι εφευρέτες. :p

Vassilis_1 03-10-18 15:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 132733)

“Η δομή του επιχειρήματος είναι τέτοια ώστε για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι αληθής (Ανάλυση: Όπως η πρόταση της Ορθόδοξης Εκκλησίας που εξαγγέλλει, βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, ότι ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός δημιούργησε το σύμπαν πριν 7.526 χρόνια), εκκινούμε από την υπόθεση πως η αντίθετή της είναι αληθής (Ανάλυση: Ο Θεός δεν δημιούργησε το σύμπαν πριν 7.526 χρόνια) (δηλαδή η αρχική πρόταση είναι ψευδής), και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση. (Ανάλυση: Υποθέτουμε ότι το σύμπαν δεν δημιουργήθηκε από το Θεό πριν 7.526 χρόνια. Δημιουργήθηκε σύμφωνα με την της «επιστήμης» εκπεμπόμενη χρονολογική θέση. Αλλά η «επιστήμη» για αυτό το θέμα, έχει πολλές και με άπειρη διαφορά χρονολογικές θέσεις. Αυτό το συμπέρασμα, καθιστά αντιφατική τη χρονολογική πρόταση που αντιμετωπίστηκε υποθετικά, ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε σύμφωνα με την της «επιστήμης» εκπεμπόμενη χρονολογική θέση, με συνέπεια να απορριφθεί. Ενώ η χρονολογική θέση της Ορθόδοξης Εκκλησίας δεν υπέπεσε σε αντίφαση, με συνέπεια να αποδειχθεί αληθής). Τότε, εφόσον η αντίφαση προέκυψε από διαδοχή έγκυρων συλλογισμών (Ανάλυση: Όπως αυτών που αναφέρθηκαν) προς ισοδύναμες προτάσεις, η αρχική πρόταση θα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση αληθής. (Ανάλυση: ¶ρα, η αρχική πρόταση = της Ορθόδοξης Εκκλησίας που εξαγγέλλει, βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, ότι ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός δημιούργησε το σύμπαν πριν 7.526 χρόνια, είναι αληθής).”

Παράθεση:


Όχι. Δεν ισχύει. Αν κάποιος δεν είναι 15 χρονών δεν σημαίνει ότι είναι 5.
Ως φαίνεται φίλε R-b-t3r δεν έχεις καταλάβει.

Η μεν της «επιστήμης» εκπεμπόμενη χρονολογική θέση απορρίφθηκε από την Επιστήμη ως αντιφατική. Ιδού:

Παράθεση:

η «επιστήμη» για αυτό το θέμα, έχει πολλές και με άπειρη διαφορά χρονολογικές θέσεις. Αυτό το συμπέρασμα, καθιστά αντιφατική τη χρονολογική πρόταση που αντιμετωπίστηκε υποθετικά, ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε σύμφωνα με την της «επιστήμης» εκπεμπόμενη χρονολογική θέση, με συνέπεια να απορριφθεί.
Η δε χρονολογική θέση της Ορθόδοξης Εκκλησίας αποδείχθηκε αληθής από την Επιστήμη διότι δεν υπέπεσε σε αντίφαση. Ιδού:

Παράθεση:

Ενώ η χρονολογική θέση της Ορθόδοξης Εκκλησίας δεν υπέπεσε σε αντίφαση, με συνέπεια να αποδειχθεί αληθής
Παράθεση:

"δεινόσαυροι".
Για το θέμα αυτό υπάρχει απάντηση εδώ.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 133490)

Αν η «επιστήμη» είχε σε απόλυτη εκτίμηση τα όργανα αυτά, δια των οποίων π.χ. αποφαίνεται ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΟΤΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΗ.

Συμπέρασμα: Τα όργανα αυτά, τα αποδοκιμάζει η ίδια η «επιστήμη».

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 133661)

Λοιπόν, αφού η ίδια η «επιστήμη» αποδοκιμάζει τα όργανα μέτρησης χρόνου που χρησιμοποιεί, παραδεχόμενη ουσιαστικά ότι δεν ξέρει να χρονολογεί, φυσικό είναι ότι η ίδια η «επιστήμη» αποδοκιμάζει και τις θεωρίες της, περί εξέλιξης και Big Bang, τις οποίες συνδύασε με την παρέλευση εκατομμυρίων και δισεκατομμυρίων ετών.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 133682)

Μετά τις παρατιθέμενες, άκρως αντιφατικές θέσεις που εξέφρασε η «επιστήμη», βγαίνει το συμπέρασμα, ότι η ίδια η «επιστήμη» απέρριψε τις θεωρίες της, περί παρέλευσης δισεκατομμυρίων ετών, μεγάλης έκρηξης και εξέλιξης.

Αγαπητέ R-b-t3r, δεν σου φταίω εγώ, αν εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις τις πάνω επιστημονικά τεκμηριωμένες αναφορές,
οι οποίες αχρήστεψαν το αποκεκομμένο από την Επιστήμη «πανεπιστήμιο» και το παράγωγό του την «επιστήμη».
Μείνε στην άγνοιά σου. Ελεύθερος άνθρωπος είσαι.

Παράθεση:

τρολάρα
Αγαπητέ, τρολάρας θα ήμουν αν υποστήριζα τα «επιστημονικά» κοσμογονικά παραμύθια, περί δεινόσαυρων,
παρέλευσης δισεκατομμυρίων ετών, μεγάλης έκρηξης και εξέλιξης.
Τα οποία ως ήταν φυσικό δεν άντεξαν σε σοβαρή εξέταση, με συνέπεια να απορριφθούν από την Επιστήμη.

Johnkokk 03-10-18 16:10

Κι εγώ άμα πιστεύω ότι είμαι η μετενσάρκωση του Δία δεν πέφτω σε καμία αντίφαση,δεν παύω όμως να είμαι τρελός...(αν και πλέον δεν ρίχνεις κοπέλες με ταύρους και κύκνους,με τους ίππους πάει πλέον το κιλό,οπότε θα προτιμούσα να είμαι ο Ποσειδώνας ;) )

R-b-t3r 03-10-18 16:14

Δεν χρειάζεται να ασχολείσαι βασικά καλώ όλους τους φυσιολογικούς συνομιλητές να μην τούς ξαναπαντησουν ποτέ. Πρέπει το νήμα να επανέλθει σε μια σειρά.

seismic 03-10-18 16:15

Ρε παιδιά ο Θεός για τις διάφορες θρησκείες όποιος και να είναι πως δουλεύει? Που βρίσκει την ενέργεια? Από μπαταρίες?

seismic 03-10-18 16:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 133794)
Δεν χρειάζεται να ασχολείσαι βασικά καλώ όλους τους φυσιολογικούς συνομιλητές να μην τούς ξαναπαντησουν ποτέ. Πρέπει το νήμα να επανέλθει σε μια σειρά.

Εσύ είσαι σοβαρός και φυσιολογικός ? :p

R-b-t3r 03-10-18 16:22

Ανακεφαλαίωση λοιπόν! Η Γένεσις μας άφησε χρόνους...
Αιώνια της η αμνησία!
Τα τρέχοντα δεδομένα χρονολογούν το σύμπαν περίπου στα 13 δις χρόνια με βάση τις παρατηρήσεις της ακτινοβολίας υποβάθρου και του ρυθμού διαστολής του σύμπαντος.
Η δημιουργία δεν έγινε όπως τα λένε οι θρησκείες το οποίο αυτόματα σημαίνει ότι στερούνται θεοπνευστίας και θεϊκής αποκάλυψης.

seismic 03-10-18 16:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r (Μήνυμα 133797)
Ανακεφαλαίωση λοιπόν! Η Γένεσις μας άφησε χρόνους...
Αιώνια της η αμνησία!
Τα τρέχοντα δεδομένα χρονολογούν το σύμπαν περίπου στα 13 δις χρόνια με βάση τις παρατηρήσεις της ακτινοβολίας υποβάθρου και του ρυθμού διαστολής του σύμπαντος.
Η δημιουργία δεν έγινε όπως τα λένε οι θρησκείες το οποίο αυτόματα σημαίνει ότι στερούνται θεοπνευστίας και θεϊκής αποκάλυψης.

Η διαστολή του σύμπαντος δεν έγινε από έκρηξη 0+0+0+0=0 αλλά από την γέννηση της ενέργειας. Η ενέργεια γεννά ύλη και το σύμπαν μεγαλώνει - διαστέλλεται όπως η κοιλιά της εγκύου γυναίκας.

R-b-t3r 03-10-18 17:33

Παράθεση:

Ernst Mach (1838–1916) was an Austrian physicist […] contemporary of Einstein, to whom he suggested a thought experiment: What if there was only one object in the universe? Mach argued that it could not have a velocity, because according to the theory of relativity, you need at least two objects before you can measure their velocity relative to each other.

Taking this thought experiment a step further, if an object was alone in the universe, and it had no velocity, it could not have a measurable mass, because mass varies with velocity.

Mach concluded that inertial mass only exists because the universe contains multiple objects. When a gyroscope is spinning, it resists being pushed around because it is interacting with the Earth, the stars, and distant galaxies. If those objects didn't exist, the gyroscope would have no inertia.

Einstein was intrigued by this concept, and named it "Mach's principle."
https://en.wikipedia.org/wiki/Woodward_effect

Είναι μια ενδιαφέρουσα σκέψη που απαντά σε κάποια ερωτήματα που εθέσαν κάποιοι εδώ μέσα.
Αν υπήρχε μόνο ένα σώμα στο σύμπαν, δεν θα είχε ταχύτητα (η ταχύτητα σύμφωνα με την θεωρία της σχετικότητας είναι σχετική και όχι απόλυτη. Αν δεν υπάρχει άλλο αντικείμενο δεν υπάρχει συσχετισμός και άρα δεν υπάρχει ταχύτητα) και δεν θα είχε αδρανειακή μάζα. :D

seismic 03-10-18 17:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από seismic
Είμαστε η 6 σεισμική χώρα στον κόσμο και η πρώτη στην Ευρώπη. .......
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από seismic
..... Σου είπα εγώ ποτέ ότι είμαστε ή 6 χώρα σε ένταση σεισμού στον κόσμο? ¶σχετε έ άσχετε...
Παράθεση:

R-b-t3r http://www.metafysiko.gr/forum/showp...2&postcount=66
Αυτός ο άνθρωπος κυκλοφορεί ελεύθερος!
¶λλο ή ένταση των σεισμών άλλη η συχνότητα που γίνονται. Στην συχνότητα στον αριθμό των σεισμών είμαστε έκτη Στους μ@λ@κκκκ.....ες πρώτοι.

R-b-t3r 03-10-18 18:17

Γιατί δεν συνέβει ο κατακλυσμός
 
https://theologicalscribbles.blogspo...e-says-no.html

https://www.csicop.org/si/show/twent...never_happened

Πρέπει ένα ένα τα παραμυθάκια που διδάσκουν στα παιδιά να καταρρέουν. Κάλλιο αργά, παρά ποτέ.

Litsa 03-10-18 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk (Μήνυμα 133793)
Κι εγώ άμα πιστεύω ότι είμαι η μετενσάρκωση του Δία δεν πέφτω σε καμία αντίφαση,δεν παύω όμως να είμαι τρελός...(αν και πλέον δεν ρίχνεις κοπέλες με ταύρους και κύκνους,με τους ίππους πάει πλέον το κιλό,οπότε θα προτιμούσα να είμαι ο Ποσειδώνας ;) )

Χα χα, το πιασα το υπονοούμενο.
Υπάρχει και ο ήρωας Αγαμήδης, ναι, ναι, Αγαμήδης. με ητα ήτα.
Οταν οι άλλοι της παρέας του πήγαν για να σεξουαλιστούν, αυτός προτίμησε
να κάτσει στη ταβέρνα και να φάει τα σουβλάκια που περίσεψαν.
Ε, και τον έβγαλαν αγαμηδη

Παρεμπιπτόντως, ήταν ο προστάτης των χτιστών και αρχιτεκτόνων.

Είχα ένα ακυκλοφόρητο που δεν το τέλειωσα και τώρα έχω αλλάξει και δύο λαπτοπ... που να το βρω.

Johnkokk 03-10-18 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Litsa (Μήνυμα 133806)
Χα χα, το πιασα το υπονοούμενο.
Υπάρχει και ο ήρωας Αγαμήδης, ναι, ναι, Αγαμήδης. με ητα ήτα.
Οταν οι άλλοι της παρέας του πήγαν για να σεξουαλιστούν, αυτός προτίμησε
να κάτσει στη ταβέρνα και να φάει τα σουβλάκια που περίσεψαν.
Ε, και τον έβγαλαν αγαμηδη

Παρεμπιπτόντως, ήταν ο προστάτης των χτιστών και αρχιτεκτόνων.

Είχα ένα ακυκλοφόρητο που δεν το τέλειωσα και τώρα έχω αλλάξει και δύο λαπτοπ... που να το βρω.

χαχαχαχα να ένα αρχαίο ελληνικό όνομα που δεν θα έδινε κάποιος στο παιδί του :D αλλά να μου πεις υπάρχουν άτομα που τους λένε υάκινθους,καλύτερο το αγαμήδης αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στα δύο

R-b-t3r 03-10-18 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk (Μήνυμα 133808)
χαχαχαχα να ένα αρχαίο ελληνικό όνομα που δεν θα έδινε κάποιος στο παιδί του :D αλλά να μου πεις υπάρχουν άτομα που τους λένε υάκινθους,καλύτερο το αγαμήδης αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στα δύο

Γιατί το Υάκινθος Σέκερης λίγο σου πέφτει. :D

https://m.youtube.com/watch?v=dPTUMyWnlOI

Υάκινθος Σέκερης ο πανίσχυρος μεγιστάνας των νίντζα. Ταινιάρα! :D

Vassilis_1 04-10-18 15:09

Παράθεση:

το σύμπαν περίπου στα 13 δις χρόνια
Κάτι τέτοια τα λέει η «επιστήμη» η οποία όπως έχει αποδειχθεί δεν ξέρει να χρονολογεί.

Παράθεση:

Ανακεφαλαίωση λοιπόν!
Εύστοχη αναφορά.

Ανακεφαλαίωση λοιπόν!

Μετά τις αναμφισβήτητες και επιστημονικά τεκμηριωμένες θέσεις που αναπτύχθηκαν εδώ,
έχει δρομολογηθεί η απόσυρση του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» και του παραγώγου του της «επιστήμης».
Με συνέπεια να πάρουν την άγουσα προς τον κάλαθο των αχρήστων οι θεωρίες τους = παραμύθια,
περί δεινόσαυρων, παρέλευσης δισεκατομμυρίων ετών, μεγάλης έκρηξης και εξέλιξης.

Παράθεση:

Η δημιουργία
Για το θέμα της δημιουργίας έχει αποφανθεί οριστικά η Επιστήμη.

R-b-t3r 04-10-18 15:50

Γιατί η "Έξοδος" είναι παραμύθι...
 
https://rationalwiki.org/wiki/Eviden...dus#The_issues
Η έξοδος είναι παραμύθι που δεν επιβεβαιώνεται από τις ανασκαφές, ούτε από τις καταγραφές. Είναι ύποπτα σκοτεινό το πότε και υπο ποιανού Φαραώ την βασιλεία έγινε. Αρχαιολογικές ανασκαφές στην Παλαιστίνη δείχνουν ότι οι Εβραίοι εμεναν πάντα εκεί και η μόνη διαφοροποίηση από τους τοπικούς χαναανιτικους πληθυσμούς ειναι η ελλειψη χοιρινού κρέατος στην διατροφή τους.

Vassilis_1 05-10-18 14:20

Ποια είναι η εποχή της Εξόδου;

Παράθεση:

Οι περισσότεροι ερευνητές την τοποθετούν στο τέλος του 13ου αι. π.Χ.

Vassilis_1 05-10-18 14:25

Παράθεση:

μην τούς ξαναπαντησουν ποτέ.
Δηλαδή φίλε R-b-t3r, καλείς και τους άλλους να σε ακολουθήσουν και να μην ξαναπαντήσουν ποτέ!

Είναι ορατό ότι δημιουργείς άλλοθι για να καλύψεις την αδυναμία σου.
Πρέπει να ξέρεις όμως ότι η αδυναμία σου Δεν μπορεί να καλυφθεί.
Όλοι διαπίστωσαν ότι λόγω της αναπόφευκτης αδυναμίας σου, δεν κατάφερες να απαντήσεις
και να αμφισβητήσεις τις επιστημονικά τεκμηριωμένες θέσεις που αναπτύχθηκαν εδώ.

Βεβαίως η αναπόφευκτη αυτή αδυναμία σου έχει εξήγηση.

Ευθυγραμμίζεσαι με με το αποκεκομμένο από την Επιστήμη «πανεπιστήμιο» και το παράγωγό του την «επιστήμη»,
που λόγω της παντελούς αγνωσίας τους, σε έχουν στερημένο από επιχειρήματα, με συνέπεια να μη μπορείς να απαντάς.

Φίλε μου το άλλοθί σου ως ήταν φυσικό απέτυχε.

R-b-t3r 05-10-18 14:48

Θα παρακαλούσα όποιον ενδιαφέρεται πραγματικά για το θέμα να ψάξει τις πηγές.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Exodus
Παράθεση:

The traditions behind the Exodus story can be traced in the writings of the 8th century BCE prophets, beyond which their history is obscured by centuries of transmission.[5][6] No historical basis for the biblical Exodus story exists;[7][8] instead, archaeology suggests a native Canaanite origin for ancient Israel
Με απλά λόγια, η έξοδος είναι παραμύθι, οι ισραηλίτες πάντα και συνεχόμενα κατοικούσαν στην ΚΝΩΝ δλδ Χαναάν και επιβεβαιώνεται απο τα αρχαιολογικά ευρήματα. Τώρα ποιοί "ερευνητές" υποστηρίζουν την υπόθεση για τον 13ο πχ αιώνα και για ποιόν λόγο αφού έχουν καταναλώσει ναρκωτικά δεν μας ενδιαφέρει. :D
Το μόνο απόλυτα σίγουρο είναι ότι δεν είναι ιστορικό γεγονός. Το άρθρο πλέον ανήκει στην υποκατηγορία Jewish mythology στην wikipedia και δεν είναι τυχαίο. Όπως και δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα και επιφανείς Εβραίοι όπως ο Κάρλ Γιούνγκ πιστεύαν ότι η έξοδος δεν ήταν ακριβές ιστορικό γεγονός.

Επίσης δια της ατόπου απαγωγής είναι βέβαιο ότι εφόσον λέει ψέμματα για τουλάχιστον δύο επιβεβαιωμένες περιπτώσεις όπως η Έξοδος και ο Κατακλυσμός δεν μπορεί να θεωρηθεί θεόπνευστο κείμενο και απορρίπτεται αυτόματα οποιαδήποτε χρήση της παλιοδιαθήκης ως οδηγός για την δημιουργία του κόσμου.

Vassilis_1 05-10-18 16:04

Και η Έξοδος και ο Κατακλυσμός έγιναν.

Και να ξέρεις όταν η Επιστήμη εξάγει αποδεικτικά συμπεράσματα δεν κάνει λάθη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.