Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Ατλαντίς - Η χαμένη Ατλαντίδα του Πλάτωνα (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1557)

the_black_planet 16-11-08 18:36

Εμένα πάντως δεν μου φάνηκαν τόσο χαζά τα όσα έγραψε ο φίλος Τζιμάκος και θεωρώ άδικη την επίθεση εναντίον του,απλά σίγουρα θα πρέπει να προσπαθήσει περισσότερο για να μας περιγράψει από που πηγάζει η τόσο δυνατή του πεποίθηση αυτή.Πάντως jimako,από τη μία μιλάς για απιστία στους Θεούς και από την άλλη για τον Προμηθέα,θα πρέπει να ξέρεις ότι ο μύθος του Προμηθέα,από την Ινδία από όπου πρωτοσυναντάται,την Ελλάδα του Αισχύλου ως και την Γερμανία του Γκαίτε που αναγεννήθηκε ο μύθος,συμβολίζει την αποστασία του ανθρώπου με τη βοήθεια του Τιτάνα κατά των Θεών-τυρράνων.Και φυσικά έχει πολλά κοινά με τον μύθο του Εωσφόρου για προφανείς λόγους.Όλες αυτές οι θεωρίες που ανέφερε ο αγαπητός sunborn είναι πολύ ενδιαφέρουσες,όπως να προσθέσω και η πιθανότητα ο μύθος να πρόκειτε τελικά για προφητεία,κάτι πολύ συνηθισμένο σε όσους ασχολούνται με τον αποκρυφισμό,να αναφέρεται δηλαδή στο μέλλον.Ιδιαίτερα πάντως η περίπτωση της Ανταρκτικής είναι πολύ ενδιαφέρουσα.Η Ατλαντίδα παρά τη φαινομενική της σχέση με τον Ατλαντικό,μπορεί να βρίσκεται οπουδήποτε.Ακόμα πιστεύω για τον Πλάτωνα ότι πρέπει να έθεσε κάτι σαν γρίφο ή μπορεί και να παραπλανεί σε κάποιο βαθμό.Δεν μπορεί να αποκάλυψε όλα τα στοιχεία για μια απόκρυφη γνώση!Περιμένουμε τα στοιχεία σου από την αρχαία γραμματεία φίλε μου sunborn και εγώ έχω μπει στο τρυπάκι τώρα να ξαναδιαβάσω τον Κριτία που τον είχα διαβάσει πολύ παλιά και πιστεύω ότι θα τον δω με άλλο μάτι τώρα...

kitty... 16-11-08 20:06

Καλά θα χάσουμε και το λίγο μυαλό που διαθέτουμε;

Τι αποδείξεις,είναι το ξενοδοχείο στις Μπαχάμες;Θες να μας πεις δηλαδή ότι και την βρήκαν την Ατλαντίδα και πρόλαβαν να την εκμεταλλευτουν κιόλας για τουριστικούς λόγους;Εκτός και αν θες να μας πεις, να φτιάξουμε και εμείς κανα δυο θεματικά πάρκα.....για να τα τσεπώνουμε.Υποστηρίζεις δηλαδή αυτό που ο άλλος καταγγέλλει;Την οικονομική εκμετάλλευση του οποιου μύθου;

Κανένα "στοιχειωμένο" σπιτάκι μήπως;Δε διαφωνώ, μόνο που αυτό φίλε μου είναι καθαρό εμπόριο και τέλος πάντων τι σχέση έχουν αυτά με την απόδειξη της ύπαρξης της Ατλαντίδας;

Είναι απόδειξη τα μέντιουμ και τα λεγόμενά τους;Είμαστε σοβαροί;Έχετε υπόψη σας τι είναι οι αποδείξεις;

Όποια βυθισμένη πόλη βρίσκουμε θα λέμε ότι είναι η Ατλαντιδα; :eek:
Ούτε καν ένδειξη δεν είναι,πόσο περισσότερο απόδειξη!

Α!Και κάτι άλλο,ωραία η συνομωσιολογία,δε λέω,αλλά όταν δεν βρίσκεις απτά στοιχεία δεν σημαίνει πως τα βρήκαν οι κακοί άνθρωποι και τα καταχώνιασαν κάπου.Που παίζουν τέτοια σενάρια.....ομως αυτή η δικαιολογία έχει γίνει καραμέλα.Έστω,αποδείξεις του καταχωνιάσματος;(και όχι μου πες, σου πα και τρέχα γύρευε).

Από κει και πέρα.Ωραίοι οι μύθοι... και τα παραμύθια ακόμα,καλή και η αναζήτηση ενδείξεων ,που προηγούνται χρονικά ;) .
Για να μην καταλήγει πάντως όλο αυτό σε γραφικότητες θα πρέπει να υπάρχει και λίγη σοβαρότητα,από τους ερευνητές ,αλλιως να μην κλαίγονται για το κράξιμο.....

Μπορεί ο ΟΑΝΝΗSΕΑ να μοιάζει με Μέγα Σταυροφόρο,αλλά δεν είναι παράλογος που ζητά στοιχεία.Ετσι είναι για να βγει κάτι από τη σφαίρα του μύθου,αυτό γιατί σας ξενίζει;

OANNHSEA 16-11-08 20:23

Sunborn...
Παράθεση:

Η Σφιγγα ειναι τουλαχιστον 11.000 ετων, οπως αποδειξαν τη δεκαετια του '90 δυο Αμερικανοι Γεωλογοι που την εξετασαν. (θα το βρω το link...)
Μόνο που δεν ξέρεις ότι έχουν δοθεί και απαντήσεις στους δύο αυτούς επιστήμονες. Και μπορεί να συσχετίζουν την σφίγγα με τον αστερισμό του Λέωντα και το Νείλο με το γαλαξία, αλλά καλό θα ήταν να ψάξεις να βρεις και τις αντίθετες φωνές για τα παιδαριώδη λάθη που έχουν κάνει...
Παράθεση:

.ασε που υπαρχει και ΠΑΡΑΥΠΑΡΧΕΙ, απλα δεν μας το δειχνουνε γιατι αν ο κοσμακης μαθει την πραγματικη Ιστορια αυτου του Κοσμου,
ΔΟΓΜΑ!!!
ΔΕΝ μπορείς να το αποδείξεις...
Υποθέσεις κάνεις για να συγκινήσεις τα πλήθη...

Παράθεση:

Αν ο καταποντισμος της Ατλαντιδας οφειλεται σε καποιο αγνωστο σε εμας οπλο
Υπόθεση - δεν είναι απόδειξη!!!
Εάν όμως είχαν τέτοια τεχνολογία θα την είχαμε δει και αλλού. Π.χ. δεν μπορείς να έχεις αεροσκάφη με τζετ κινητήρες π.χ και να μην ξέρεις τον ατμοκίνητο σιδηρόδρομο...
Επίσης ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ πολιτισμός στην ιστορία της γης είχε τεχνολογία την χρησιμοποίησε ΠΑΝΤΑ για πολεμικούς σκοπούς... Άρα θα έπρεπε να δούμε τους Άτλαντες να καθίστανται κυρίαρχοι και θεοί όλου του πλανήτη και φυσικά να μην είχαν μόνο μία πολη...
Επίσης οποιοδήποτε όπλο θα άφηνε σημάδια...
Όπως θα άφηνε σημάδια και η καταβύθιση της Ατλαντίδας... (Θήρα)...

Παράθεση:

Δεν εχουμε σκεφτει την πιθανοτητα η Ατλαντιδα να ηταν ενας ΜΗ-ΥΛΙΚΟΣ Πολιτισμος ! (
Προφανώς εδώ ξεχνάς τον υποτιθέμενο πόλεμο με τους Έλληνες (Αθηναίους) και την τεχνολογία που επικαλέστηκες στο 2... Προφανώς ο πόλεμος έγινε με λουλούδια και έρωτα από μέρους τους...
Αντιδιαμετρικά αντίθετες σκέψεις...
Παράθεση:

Υπαρχουν αποψεις αρκετα σοβαρες που τοποθετουν την Ατλαντιδα ακομα και 1.000.000 χρονια πριν !
Μην σου πω και πριν την εξαφάνιση των δεινοσαύρων!!!
Αλήθεια, αυτούς του "επιστήμονες" (και τρίχες κατσαρές) τους παίρνεις στα σοβαρά; Πιστεύεις ειλικρινά ή έχεις αποδείξεις ότι το ανθρώπινο γένος είναι τόσο παλιό; Βλέπεις ο άνθρωπος είναι μόνο 60.000 ετών...

Παράθεση:

Μία μεγάλη μερίδα επιστημόνων και μελετητών είναι πλέον φανατικά υπερ της άποψης ότι η Ατλαντίδα είναι εγκλωβισμένη κάτω από τους πάγους της Ανταρκτικής και αυτός είναι και ο λόγος ότι έχει χαθεί από προσώπου γης !
Δεν έψαξες καθόλου να δεις το πότε πάγωσε η Ανταρκική ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ έτσι;;; Σου φτάνει πως κάποιος "επιστήμονας" το είπε...
Ε λοιπόν κανένας προφέσορας δεν θα έλεγε κάτι τέτοιο - για ένα απλούστατο λόγο: Ξέρουμε πότε πάγωσε η Ανταρκική. Άρα αυτοί οι επιστήμονες είτε είναι του περασμένου αιώνα, είτε υπάρχουν μόνο στο μυαλό των απατεώνων που γράφουν τα παραμύθια...
Παράθεση:

Υποστηρίζουν μάλιστα την άποψη ότι λόγω αλλαγων που έγιναν κατά την 11 χιλιετηρίδα π.Χ. και την μετατόπιση του άξονα της Γης (ελλειπτική τροχιά) κλπ.
Και αυτό είναι μεγάλο ψέμα!
Η μετατόπιση γίνεται περίπου κάθε 800.000 χρόνια. Και εάν έψαχνες θα έβρισκες πότε έγινε η τελευταία...
Βέβαια κανείς απατεώνας από τους παραπάνω δεν εξηγεί το ΓΙΑΤΙ δεν έχουμε βρει υπολείμματα του πολιτισμού αυτού και σε άλλα μέρη της γης... Λες και οι Βρεττανοί π.χ. έμειναν μόνο στο νησί τους και δεν πήγαν πουθενά αλλού...

Παράθεση:

Οι λίγες γνώσεις που διασώθηκαν ευλαβικά μέσα στα άδυτα των αιγυπτιακών ναών,
Ευλαβικότατα μη σου πω...
Εαν όμως οι Αιγύπτιοι ιερείς ήξεραν την γραφή, γιατί την ανακάλυψαν από την αρχή στην Αίγυπτο; Γιατί το πρώτο δείγμα γραφής που βρίσκουμε είναι από τον τάφο του υποτιθέμενου βασιλιά σκορπιού;;;
Επίσης μπορείς να μου εξηγήσεις πως διασώθηκαν αυτά τα κείμενα από την καταστροφή που χτύπησε την Αίγυπτο και σήμανε το τέλος του παλαιού βασιλείου; Βλέπεις κανένα άλλο κείμενο δεν έχει διασωθεί από εκείνη την εποχή - μέσα στην βιβλιοθήκη της Αλεξάνδριας ήταν όλα;;;

Παράθεση:

Είναι το ΤΕΛΕΙΟ κτίσμα που εμφανίζεται από το πουθενά (λες και φύτρωσε) με τόση συμπυκνωμένη γνώση που ακόμα και σήμερα δεν έχει αποκωδικοποιηθεί τελείως. Είναι το κτίσμα που οι αραβικοί θρύλοι το τοποθετούν στο βάθος του χρόνου και όπως χαρακτηριστικά λένε ....η Πυραμίδα υπήρχε πριν την αρχή του Χρόνου.....
Ξαναπέφτουμε πάλι στο παραμύθι της πυραμίδας και το ότι δεν ήταν δημιούργημα του Χεφτιού όπως και οι άλλες πυραμίδες...
Υπάρχει σχετικό θέμα - ψάξτο το λίγο...
Παράθεση:

Και στις δύο πλευρές του Ατλαντικού υπάρχουν σεισμικές και ηφαιστειογενείς ζώνες, η ενεργοποίηση των οποίων ήταν αρκετή να προκαλέσει τους πάγους που θα απέφεραν την καταπόντιση του νησιού.
ΟΡΙΣΤΕ!!! :eek:
Που τις είδες εσύ αυτές τις σεισμικές περιοχές πέρα από την μεσοωκεάνειο ράχη; Ορίστε και ένας σχετικός χάρτης: φαίνεται όπως πολύ πιο ωραία στο google earth...

http://www.imageshack.gr/files/70lle2aqlamv9y2g2zf7.jpg
Παράθεση:

Κατά τις ακτές της Ιβηρικής Χερσονήσου έχουν εντοπισθεί ερείπια πόλεων. Παρόμοια ερείπια υπάρχουν στο βόρειο Ατλαντικό κοντά στα νησιά Μπίμινι και Μπαχάμες.
Προφανώς μπορείς να μας δώσεις τις συντεταγμένες αυτής της πόλης ή να πάμε μαζί να την δούμε - χρηματοδοτώ το εγχείρημα βρε... :D
Δεν μου λες, είσαι τόσο αφελής και βάζεις τόσο ψεύτικες φωτογραφίες;;;
Ξέρεις σε τι βάθος είναι αυτό που δείχνεις; Σύμφωνα με το φωτισμό ούτε στα 30 μέτρα... Αλλά δεν το ξέρει ο κόσμος έτσι; - και δεν έχουν πάει επιστήμονες ή αρχαιολόγοι να το ερευνήσουν...
Αν θες όμως υπάρχουν στο youtube ακόμα και βιντεάκια με την ανακάλυψη της... Εκεί να δεις ταλέντο...

Παράθεση:

Η πανίδα των Καναρίων Νήσων και των Αζορών είναι χερσαίου τύπου και όχι νησιωτικού.
ΟΡΙΣΤΕ??????
Ποιά πανίδα;;;
Τα κατσίκια και τα άλλα ζώα που μετέφεραν οι ΠΟΡΤΟΓΑΛΛΟΙ άποικοι στα 1500;;; Στις Κανάριες νήσους μάλιστα εξόντωσαν όλο τον τοπικό πληθυσμό...
Αλλά ας μην γίνομαι κακός... Προφανώς θα μπορείς να μας παραθέσεις τα ζώα που είναι διαφορετικά από αυτά της ενδοχώρας...

Παράθεση:

Δες και εδω !
Διοργανωνουν υποβρυχια tours...
Προφανώς είσαι το ίδιο χιουμορίστας με εμένα...
Άντε βρε γελάσαμε όλοι με το αστείο σου, να βάλεις δηλαδή ένα ενυδρείο με θέμα την Ατλαντίδα... :D

Παράθεση:

Και για να μην καθομαι και μεταφραζω δες αποδειξεις εδω !
Προφανώς θα μπορέσεις να μου εξηγήσεις πως είναι δυνατόν να γράφουν και να ξέρουν τόσα για την Ατλαντίδα, όταν εσύ ο ίδιος έγραψες ότι τα αρχεία που κρατούσαν οι Αιγύπτιοι ιερείς καταστράφηκαν στην πυρκαγιά της βιβλιοθήκης της Αλεξάνδριας...
Έχεις καταλάβει ότι φάσκεις και αντιφάσκεις;

Όσο για την Σκυθόπολη - λυπάμαι, δεν έχω ασχοληθεί με εκκλησιαστικά θέματα, παρά μόνο με επιστημονικά. Όμως:
α) δεν ξέρω ποιά είναι η ψεύτικη ιστορία - αυτή που έχουμε μάθει, ή αυτή που προσπαθούν να μας διδάξουν κάποιοι σύγχρονοι καλοθελητές; Εφόσον δεν έχω ασχοληθεί δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το συγκεκριμένο θέμα... Μόνο για μετά το 1200 μ.χ. ....
β) Πάντως εάν η εκκλησία είχε δεχτεί ή χρησιμοποιήσει τα γραπτά του Αριστοτέλη, περιπτώσεις σαν της Υπάτιας, δεν θα είχαν συμβεί...

sunborn 16-11-08 21:48

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Sunborn...

Μόνο που δεν ξέρεις ότι έχουν δοθεί και απαντήσεις στους δύο αυτούς επιστήμονες. Και μπορεί να συσχετίζουν την σφίγγα με τον αστερισμό του Λέωντα και το Νείλο με το γαλαξία, αλλά καλό θα ήταν να ψάξεις να βρεις και τις αντίθετες φωνές για τα παιδαριώδη λάθη που έχουν κάνει...
ΔΟΓΜΑ!!!
ΔΕΝ μπορείς να το αποδείξεις...
Υποθέσεις κάνεις για να συγκινήσεις τα πλήθη...
Υπόθεση - δεν είναι απόδειξη!!!
Εάν όμως είχαν τέτοια τεχνολογία θα την είχαμε δει και αλλού. Π.χ. δεν μπορείς να έχεις αεροσκάφη με τζετ κινητήρες π.χ και να μην ξέρεις τον ατμοκίνητο σιδηρόδρομο...
Επίσης ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ πολιτισμός στην ιστορία της γης είχε τεχνολογία την χρησιμοποίησε ΠΑΝΤΑ για πολεμικούς σκοπούς... Άρα θα έπρεπε να δούμε τους Άτλαντες να καθίστανται κυρίαρχοι και θεοί όλου του πλανήτη και φυσικά να μην είχαν μόνο μία πολη...
Επίσης οποιοδήποτε όπλο θα άφηνε σημάδια...
Όπως θα άφηνε σημάδια και η καταβύθιση της Ατλαντίδας... (Θήρα)...

Προφανώς εδώ ξεχνάς τον υποτιθέμενο πόλεμο με τους Έλληνες (Αθηναίους) και την τεχνολογία που επικαλέστηκες στο 2... Προφανώς ο πόλεμος έγινε με λουλούδια και έρωτα από μέρους τους...
Αντιδιαμετρικά αντίθετες σκέψεις...

Μην σου πω και πριν την εξαφάνιση των δεινοσαύρων!!!
Αλήθεια, αυτούς του "επιστήμονες" (και τρίχες κατσαρές) τους παίρνεις στα σοβαρά; Πιστεύεις ειλικρινά ή έχεις αποδείξεις ότι το ανθρώπινο γένος είναι τόσο παλιό; Βλέπεις ο άνθρωπος είναι μόνο 60.000 ετών...

Δεν έψαξες καθόλου να δεις το πότε πάγωσε η Ανταρκική ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ έτσι;;; Σου φτάνει πως κάποιος "επιστήμονας" το είπε...
Ε λοιπόν κανένας προφέσορας δεν θα έλεγε κάτι τέτοιο - για ένα απλούστατο λόγο: Ξέρουμε πότε πάγωσε η Ανταρκική. Άρα αυτοί οι επιστήμονες είτε είναι του περασμένου αιώνα, είτε υπάρχουν μόνο στο μυαλό των απατεώνων που γράφουν τα παραμύθια...

Και αυτό είναι μεγάλο ψέμα!
Η μετατόπιση γίνεται περίπου κάθε 800.000 χρόνια. Και εάν έψαχνες θα έβρισκες πότε έγινε η τελευταία...
Βέβαια κανείς απατεώνας από τους παραπάνω δεν εξηγεί το ΓΙΑΤΙ δεν έχουμε βρει υπολείμματα του πολιτισμού αυτού και σε άλλα μέρη της γης... Λες και οι Βρεττανοί π.χ. έμειναν μόνο στο νησί τους και δεν πήγαν πουθενά αλλού...


Ευλαβικότατα μη σου πω...
Εαν όμως οι Αιγύπτιοι ιερείς ήξεραν την γραφή, γιατί την ανακάλυψαν από την αρχή στην Αίγυπτο; Γιατί το πρώτο δείγμα γραφής που βρίσκουμε είναι από τον τάφο του υποτιθέμενου βασιλιά σκορπιού;;;
Επίσης μπορείς να μου εξηγήσεις πως διασώθηκαν αυτά τα κείμενα από την καταστροφή που χτύπησε την Αίγυπτο και σήμανε το τέλος του παλαιού βασιλείου; Βλέπεις κανένα άλλο κείμενο δεν έχει διασωθεί από εκείνη την εποχή - μέσα στην βιβλιοθήκη της Αλεξάνδριας ήταν όλα;;;


Ξαναπέφτουμε πάλι στο παραμύθι της πυραμίδας και το ότι δεν ήταν δημιούργημα του Χεφτιού όπως και οι άλλες πυραμίδες...
Υπάρχει σχετικό θέμα - ψάξτο το λίγο...

ΟΡΙΣΤΕ!!! :eek:
Που τις είδες εσύ αυτές τις σεισμικές περιοχές πέρα από την μεσοωκεάνειο ράχη; Ορίστε και ένας σχετικός χάρτης: φαίνεται όπως πολύ πιο ωραία στο google earth...

Προφανώς μπορείς να μας δώσεις τις συντεταγμένες αυτής της πόλης ή να πάμε μαζί να την δούμε - χρηματοδοτώ το εγχείρημα βρε... :D
Δεν μου λες, είσαι τόσο αφελής και βάζεις τόσο ψεύτικες φωτογραφίες;;;
Ξέρεις σε τι βάθος είναι αυτό που δείχνεις; Σύμφωνα με το φωτισμό ούτε στα 30 μέτρα... Αλλά δεν το ξέρει ο κόσμος έτσι; - και δεν έχουν πάει επιστήμονες ή αρχαιολόγοι να το ερευνήσουν...
Αν θες όμως υπάρχουν στο youtube ακόμα και βιντεάκια με την ανακάλυψη της... Εκεί να δεις ταλέντο...

ΟΡΙΣΤΕ??????
Ποιά πανίδα;;;
Τα κατσίκια και τα άλλα ζώα που μετέφεραν οι ΠΟΡΤΟΓΑΛΛΟΙ άποικοι στα 1500;;; Στις Κανάριες νήσους μάλιστα εξόντωσαν όλο τον τοπικό πληθυσμό...
Αλλά ας μην γίνομαι κακός... Προφανώς θα μπορείς να μας παραθέσεις τα ζώα που είναι διαφορετικά από αυτά της ενδοχώρας...


Προφανώς είσαι το ίδιο χιουμορίστας με εμένα...
Άντε βρε γελάσαμε όλοι με το αστείο σου, να βάλεις δηλαδή ένα ενυδρείο με θέμα την Ατλαντίδα... :D


Προφανώς θα μπορέσεις να μου εξηγήσεις πως είναι δυνατόν να γράφουν και να ξέρουν τόσα για την Ατλαντίδα, όταν εσύ ο ίδιος έγραψες ότι τα αρχεία που κρατούσαν οι Αιγύπτιοι ιερείς καταστράφηκαν στην πυρκαγιά της βιβλιοθήκης της Αλεξάνδριας...
Έχεις καταλάβει ότι φάσκεις και αντιφάσκεις;

Όσο για την Σκυθόπολη - λυπάμαι, δεν έχω ασχοληθεί με εκκλησιαστικά θέματα, παρά μόνο με επιστημονικά. Όμως:
α) δεν ξέρω ποιά είναι η ψεύτικη ιστορία - αυτή που έχουμε μάθει, ή αυτή που προσπαθούν να μας διδάξουν κάποιοι σύγχρονοι καλοθελητές; Εφόσον δεν έχω ασχοληθεί δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το συγκεκριμένο θέμα... Μόνο για μετά το 1200 μ.χ. ....
β) Πάντως εάν η εκκλησία είχε δεχτεί ή χρησιμοποιήσει τα γραπτά του Αριστοτέλη, περιπτώσεις σαν της Υπάτιας, δεν θα είχαν συμβεί...


Επειδη γνωριζω πολυ περισσοτερα απο οτι νομιζεις, σου λεω ευθεως οτι λες ΑΝΟΗΣΙΕΣ, εκμεταλλευομενος ισως την προφανη πολυμαθεια σου.

Επιμενω σε αυτα που ειπα, αν θες αποδειξε εσυ οτι δεν ισχυουν.
Οσο για το χαρτη σου παραθετω και γω ενα σωρο αλλους που δειχνουν το αντιθετο με τον δικο σου !


Πραγματικα η κουβεντα μαζι σου ειναι ενας φαυλος κυκλος. Εξακολουθεις να διαστρεβλωνεις τα παντα, οπως εκανες και στο post για τις Πυραμιδες, το οποιο διαβασα ολοκληρο (οπως και καθε post που με ενδιαφερει).

Εξηγησα οτι παραθετω αποψεις, οσο ποιο πολλες μπορω. Δεν φασκω και αντιφασκω λοιπον, απλα προσπαθω να καλυψω οσες περισσοτερες πιθανοτητες ειναι δυνατον.

Αναρωτιεμαι ποιο ηταν το αρχικο σου κινητρο που σε εσπρωξε στην αναζητηση της Γνωσης ?
Το θυμασαι ακομα η δεν υπηρξε ποτε ?
Μηπως απλα προσπαθεις να θολωνεις τα νερα, οταν καποιος παει να αποκαλυψει κατι στους αλλους ?
Μηπως......μηπως......εισαι ενας εγωμανης αντιρρησιας ? Εγω για τετοιο σε κοβω.

Σε οτι post σε συναντησω, μονιμως εκφραζεις αντιρρησεις για κατι, δημιουργεις συγχυση στους ανθρωπους που δεν γνωριζουν τοσα πολλα, και υπηρετεις μονιμως την χωριστικοτητα και οχι την ενοτητα των ανθρωπων, που πρεσβευει η νεα Εποχη.

Εισαι οπως λενε, ανθρωπος "παλαιας ενεργειας" και πολυ κουραστικος μεσα στη μονοτονη αρνητικοτητα σου. Σε αφηνω στο karma σου....
:)

Ευρυνοος 16-11-08 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no slave

φιλε OANNHSEA

ειναι τελειως διαφορετικο να τεινεις να πιστευεις κατι αναποδεικτο,απο το να το δεχεσαι απολυτα.θα επικροτουσα την σταση σου,αν αυτη αναφεροταν σε ατομα που <<χαφτουν>>οπως λες το οτι τους δινουν.εδω ομως ειναι και το λαθος σου.ξεκινησε η αψιμαχια απο το αρθρο της ερτ που δημοσιευσε ο ευρυνοος.δεν ειπε οτι ειναι πεποισμενος για την υπαρξη της ατλαντιδας.μαλιστα εχει δημοσιευσει και αναλογο ποστ,περιμενοντας την απαντηση σου.

οπως εχω πει ειδη σε εναν φιλο,πολλοι πατουν γερα στα ποδια τους,αλλα λιγοι ειναι αυτοι που αντιλαμβανονται οτι το εδαφος μπορει να μην ειναι και τοσο.....στερεο!!

σιγά μην απαντήσει..

η συκοφαντία έχει αναχθεί σε επιστήμη..

συγκεκριμένα εδώ..
http://www.metafysiko.gr/forum/showp...&postcount=240

πρός no slave
φίλε μου κοίτα πόσα θέματα σε πόσο καιρό ενεργούς συμμετοχής έχουν ανοιχτεί απο τους συμμετέχοντες σε τούτη δώ την συζήτηση και θα καταλάβεις πολλά..

μιλάς όταν έχεις κάτι να πείς..
ερευνάς και έχεις αποτελέσματα..
αν ερευνάς απο τον καναπέ μέχρι την βιβλιοθήκη, μπαίνεις σε συζητήσεις και κάνεις χαβαλέ κουβέντα, αρκεί να σου δώσουν σημασία..
ψυχολογικά είναι αυτά..

μετά απο 7000 χρόνια ερευνών στο διάστημα οι υπερεπιστήμονες δεν έχουν ανακαλύψει τίποτα, τί παράξενο.. :D

δεν είχε τίποτα κρυμένο ο καναπές..

Giorgos 17-11-08 02:07

Παράθεση:

Επιμενω σε αυτα που ειπα, αν θες αποδειξε εσυ οτι δεν ισχυουν.
Φιλε sunborn, καταλαβαίνω ότι θέλεις να ισχύουν πράγματα που ηχούν ενδιαφέροντα, αλλα αυτό που λες είναι απαράδεκτο και δε το κανεις μονο εσύ είναι τακτική. Τι πάει να πει απόδειξε εσύ ότι αυτό που λέω δεν ισχύει;

Δηλαδή εσύ λες κάποια πράγματα αντίθετα με τα γνωστά τέλος πάντων, και περιμένεις προφανώς μια απάντηση η ένα ενδιαφέρον από αυτόν που τα διαβάζει και όταν ο άλλος σε ρωτάει από που το έβγαλες αυτό, τότε εσύ του απαντάς σχεδόν περιφρονητικά απόδειξε το αντίθετο η πίστεψε αυτό που λέω;

Καταλαβαίνω ότι κάπου στη μέση και στους δυο σας μπαίνει ο εγωισμός, αλλα υπάρχουμε και εμείς που διαβάζουμε και έχοντας κάποιες γνώσεις θα θέλαμε πολύ να πιστέψουμε κάποια από αυτά που λες αλλα δε βοηθάει η στάση σου..

Πάρε το παράδειγμα του βιβλιοφάγου, όταν το βιβλίο είναι του Λιακόπουλου.. μπορεί να κάθεται με τις ώρες και να λέει χίλια δυο. Το ότι ο άλλος δε μπορεί να αποδείξει ότι ο χριστός ήταν έλληνας.. και ότι δεν λείπει κανένα ηλεκτρόνιο από το DNA του ανθρώπου σημαίνει ότι όλα αυτά τα ωραία ισχύουν;

Λες για παράδειγμα πολύ ωραία, ότι κάποιοι επιστήμονες πιστεύουν ότι η ατλαντίδα είναι εγκλωβισμένη κάτω από την ανταρκτική..
Να φανταστώ ότι το διάβασες κάπου και το αναφέρεις να το καταλάβω.. αλλα τι σε κάνει να το πιστεύεις και εσύ ο ίδιος αν είναι όντως έτσι; Το ότι αυτός που το πιστεύει είναι επιστήμονας; Η το ότι αυτός που το έγραψε λέει ότι αυτός που το πιστεύει είναι επιστήμονας;

Αυτός είναι ο λόγος που συμφωνώ με τον φίλο "ΟΑΝΗΣΕΑ". Γιατί ωραία να λέμε τέτοια ωραία πράγματα, αλλα εγώ είμαι στο μεταφυσικό για να μάθω κάτι για το οποιο υπάρχει τουλάχιστον ένδειξη ότι μπορεί και να είναι αληθινό. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα πήγαινα στο fantacy gate. όπου θα διάβαζα μια ωραία ιστοριούλα μεταφυσικού περιεχομενου. Αυτό που κανεις εσύ είναι να διαδίδεις πληροφορίες αμφιβόλου προελεύσεως και αξιας οι οποιες δε προσφέρουν τίποτα σε καμια ερευνα..

Αν ο λόγος ύπαρξης του τορικιού αυτού είναι αυτός, τότε πάω πάσο. Αλλα εγώ νομίζω ότι το θέμα μας είναι η ατλαντίδα, και θα μαζέψουμε εδώ γνώσεις που έχουν κάποια πραγματική βάση, αναφέρονται σε κάποια ένδειξη η στην καλλίτερη αποδεικνύονται, για να προχωρήσουμε και να βγάλουμε ο καθένας τα συμπεράσματα μας.
Αλλα προσωπικά το βλέπω λίγο περίεργο το γεγονός ότι εσύ δεν πιστεύεις στην ερευνα που βασίζεται σε απτά στοιχεια, δεν πιστεύεις στα μαθηματικά και την ικανότητα τους να επαληθεύουν θεωρίες, και παρόλα αυτά συνεχίζεις να κανεις ερευνα..
Ας αφήσουμε τον εγωισμό και ας δούμε μήπως τελικά λάθος δεν είναι αυτά που λέει ο φίλος "ΟΑΝΗΣΕΑ" αλλα ο τρόπος που τα λέει..
φιλικά
giorgos

no slave 17-11-08 03:35

νομιζω οτι εγινε κουραστικο το ζητημα.μαλλον ο τιτλος του νηματος επρεπε να ειναι<<αγαπας την ελλαδα...αποδειξη>>!!

κανεις απο σας δεν ξερει πραγματικα αν υπαρχει η ατλαντιδα.και αν υπαρχει,κανεις απο σας δεν ξερει πραγματικα που βρισκεται.ποσοι απο σας θα βαζατε το χερι σας στη φωτια για την υπαρξη της ατλαντιδας και ποσοι για την μη υπαρξη της?ποσοι απο σας δειχνετε τυφλη εμπιστοσυνη στον εναν επιστημονα και ποσοι στον αλλο(ξερετε,αυτον με την αντιθετη αποψη)?τελος,ποσοι απο σας εχετε τις απαραιτητες γνωσεις,ωστε να μπορειτε να αξιολογησετε τα στοιχεια που σας δινουν οι επιστημονες(οπως ειπε και ο ευρυνοος,απο τον καναπε δεν γινεται δουλεια)?

μονον εγω ξερω που ειναι η ατλαντιδα.και για οσους θελουν αποδειξεις..ιδου!

http://kithara.vu/ss.php?id=MzQ3NjU0ODg1

υγ:ετσι,για να ηρεμησουμε λιγακι :)

Giorgos 17-11-08 04:15

Ακόμα και από το τραγούδι δε βγαίνει ούτε ο τόπος της ατλαντίδας ούτε και το αν υπάρχει η όχι.. άσε που και ο στιχουργός είναι αμφιβόλου εμπνεύσεως..

OANNHSEA 17-11-08 08:23

Παράθεση:

Επειδη γνωριζω πολυ περισσοτερα απο οτι νομιζεις, σου λεω ευθεως οτι λες ΑΝΟΗΣΙΕΣ, εκμεταλλευομενος ισως την προφανη πολυμαθεια σου.
Έχεις ξεφύγει από την πραγματικότητα έτσι; :(
Από την μία φτάνεις μέχρι το σημεία να βάλεις ένα τουριστικό θέρετρο ότι είναι η Ατλαντίδα και ύστερα λέω εγώ ανοησίες!!!
Να δούμε μέχρι που θα φτάσεις: να ακυρώσεις και τους φυσικούς νόμους για χάρη των παραμυθιών που πιστεύεις;
Αλλά ξέρω βρε - επίτηδες το κάνεις για να γελάμε - χιουμορίστα μου εσύ... :D

Παράθεση:

Εξηγησα οτι παραθετω αποψεις, οσο ποιο πολλες μπορω. Δεν φασκω και αντιφασκω λοιπον, απλα προσπαθω να καλυψω οσες περισσοτερες πιθανοτητες ειναι δυνατον.
Δεν μπορείς να βάλεις πιθανότητες οι οποίες δεν μπορούν να υπάρχουν και αυτοακυρόνονται!!! Είναι σαν να γράφεις "ότι ο ξάδερφος μου ήρθε στην Κρήτη, μπορεί να ήρθε και με αυτοκίνητο"!!!
Εάν είναι δυνατόν να βάζεις το κάθε παραμύθι προς μελέτη...
Παράθεση:

Εξακολουθεις να διαστρεβλωνεις τα παντα, οπως εκανες και στο post για τις Πυραμιδες, το οποιο διαβασα ολοκληρο (οπως και καθε post που με ενδιαφερει).
Διαστρέβλωση η ψυχρή επιστημονική αλήθεια;;;
Ωραιία λογική...
Βέβαια μέχρι στιγμής δεν έχεις δώσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ δείγμα απόδειξης για τα λεγόμενα σου. You know - ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!! :D
Παράθεση:

Μηπως απλα προσπαθεις να θολωνεις τα νερα, οταν καποιος παει να αποκαλυψει κατι στους αλλους ?
Μηπως......μηπως......εισαι ενας εγωμανης αντιρρησιας ? Εγω για τετοιο σε κοβω.
Ώπα με έπιασες...
Είμαι πράκτορας των ειδικών δυνάμεων που σκοπό έχω να καταστρέφω όλους τους ανθρώπους που θέλουν να λένε την αλήθεια... Μέσα στα σκοτεινά μας δωμάτια όλοι εμείς οι άνθρωποι με τα μαύρα προσπαθούμε σκληρά να αποτρέψουμε την οποιαδήποτε αλήθεια να διαρρεύση...
Προσωπικά πάντως πληρώνομαι με ρωσίδες για τους κόπους μου...
Πάντως είσαι άσσος στην ψυχανάλυση - πας για πτυχίο;;;; :D

Παράθεση:

Εισαι οπως λενε, ανθρωπος "παλαιας ενεργειας" και πολυ κουραστικος μεσα στη μονοτονη αρνητικοτητα σου. Σε αφηνω στο karma σου...
Την επόμενη φορά που θα ξαναέρθεις έχε κάνα στοιχείο, καμία απόδειξη υπό μάλης...

Ευρυνοος
Γιατί να απαντήσω;
Πρώτον δεν ακολουθείς την ψυχρή λογική, αλλά τα συναισθήματα σου: από την μία φεύγεις από την άλλη έρχεσαι.
Δεύτερον δεν ξέρεις τον όρο συκοφαντώ. Τον προσδιορίζεις με δικά σου κριτίρια.
Τρίτον το ξαναγράφω: όποιος έχει την μύγα - μυγιάζεται. Στην αρχική μου τοποθέτηση δεν σε ανέφερα καν, μιλούσα μόνο για το συνέδριο. Όμως εσύ θεώρησες πως αυτός που μιλάει ενάντια στο κείμενο που παρέθεσες αναφέρεται απευθείας σε εσένα. Δεν νομίζω ότι αυτό είναι και πολύ λογικό...
Άρα το ξαναγράφω μέχρι να το καταλάβεις: Εσύ από ποιά πόρτα μπαίνεις στο σπίτι σου;;;

Παράθεση:

και ποσοι για την μη υπαρξη της?
no slave,
Εγώ θα το έκανα για την Ατλαντίδα που ψάχνουν όλοι - αυτή στα παραμύθια του Πλάτωνα... Τώρα εάν μέσω της συζήτησης βρούμε κάτι άλλο - κάπου μακριά ή κοντά, κάτι διαφορετικό από όσα ξέρουμε και μπορούμε να ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ, είναι κάτι που μπορούμε να ακολουθήσουμε...

sunborn 17-11-08 12:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Φιλε sunborn, καταλαβαίνω ότι θέλεις να ισχύουν πράγματα που ηχούν ενδιαφέροντα, αλλα αυτό που λες είναι απαράδεκτο και δε το κανεις μονο εσύ είναι τακτική. Τι πάει να πει απόδειξε εσύ ότι αυτό που λέω δεν ισχύει;

Δηλαδή εσύ λες κάποια πράγματα αντίθετα με τα γνωστά τέλος πάντων, και περιμένεις προφανώς μια απάντηση η ένα ενδιαφέρον από αυτόν που τα διαβάζει και όταν ο άλλος σε ρωτάει από που το έβγαλες αυτό, τότε εσύ του απαντάς σχεδόν περιφρονητικά απόδειξε το αντίθετο η πίστεψε αυτό που λέω;

Καταλαβαίνω ότι κάπου στη μέση και στους δυο σας μπαίνει ο εγωισμός, αλλα υπάρχουμε και εμείς που διαβάζουμε και έχοντας κάποιες γνώσεις θα θέλαμε πολύ να πιστέψουμε κάποια από αυτά που λες αλλα δε βοηθάει η στάση σου..

Πάρε το παράδειγμα του βιβλιοφάγου, όταν το βιβλίο είναι του Λιακόπουλου.. μπορεί να κάθεται με τις ώρες και να λέει χίλια δυο. Το ότι ο άλλος δε μπορεί να αποδείξει ότι ο χριστός ήταν έλληνας.. και ότι δεν λείπει κανένα ηλεκτρόνιο από το DNA του ανθρώπου σημαίνει ότι όλα αυτά τα ωραία ισχύουν;

Λες για παράδειγμα πολύ ωραία, ότι κάποιοι επιστήμονες πιστεύουν ότι η ατλαντίδα είναι εγκλωβισμένη κάτω από την ανταρκτική..
Να φανταστώ ότι το διάβασες κάπου και το αναφέρεις να το καταλάβω.. αλλα τι σε κάνει να το πιστεύεις και εσύ ο ίδιος αν είναι όντως έτσι; Το ότι αυτός που το πιστεύει είναι επιστήμονας; Η το ότι αυτός που το έγραψε λέει ότι αυτός που το πιστεύει είναι επιστήμονας;

Αυτός είναι ο λόγος που συμφωνώ με τον φίλο "ΟΑΝΗΣΕΑ". Γιατί ωραία να λέμε τέτοια ωραία πράγματα, αλλα εγώ είμαι στο μεταφυσικό για να μάθω κάτι για το οποιο υπάρχει τουλάχιστον ένδειξη ότι μπορεί και να είναι αληθινό. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα πήγαινα στο fantacy gate. όπου θα διάβαζα μια ωραία ιστοριούλα μεταφυσικού περιεχομενου. Αυτό που κανεις εσύ είναι να διαδίδεις πληροφορίες αμφιβόλου προελεύσεως και αξιας οι οποιες δε προσφέρουν τίποτα σε καμια ερευνα..

Αν ο λόγος ύπαρξης του τορικιού αυτού είναι αυτός, τότε πάω πάσο. Αλλα εγώ νομίζω ότι το θέμα μας είναι η ατλαντίδα, και θα μαζέψουμε εδώ γνώσεις που έχουν κάποια πραγματική βάση, αναφέρονται σε κάποια ένδειξη η στην καλλίτερη αποδεικνύονται, για να προχωρήσουμε και να βγάλουμε ο καθένας τα συμπεράσματα μας.
Αλλα προσωπικά το βλέπω λίγο περίεργο το γεγονός ότι εσύ δεν πιστεύεις στην ερευνα που βασίζεται σε απτά στοιχεια, δεν πιστεύεις στα μαθηματικά και την ικανότητα τους να επαληθεύουν θεωρίες, και παρόλα αυτά συνεχίζεις να κανεις ερευνα..
Ας αφήσουμε τον εγωισμό και ας δούμε μήπως τελικά λάθος δεν είναι αυτά που λέει ο φίλος "ΟΑΝΗΣΕΑ" αλλα ο τρόπος που τα λέει..
φιλικά
giorgos

Φιλε Γιωργο, τα παραπανω που αναφερεις εχουν σαν στοχο αποκλειστικα τον ΟΑΝΗΣΕΑ, τον αρνητικο τροπο που συμπεριφερεται, και το σκοταδι που εντεχνα προσπαθει να ριξει σε οποιον τολμα να γραψει κατι διαφορετικο. Γιατι για μενα αυτο ειναι. Σκοταδιστης, Λαοπλανος και μονιμος Αρνητης των παντων. Δεν γινεται σοβαρη κουβεντα με τετοιον ανθρωπο.
Ειμαστε ηδη στην Νεα Εποχη, οι γνωσεις ρεουν με το τσουβαλι, και καποιοι οντας ΑΝΙΚΑΝΟΙ να ακολουθησουν, προσπαθουν να κρατησουν και τους αλλους πισω. Ο τυπος παρακολουθει τα παντα, σε ΟΛΑ ΤΑ POST, ετοιμος να την πει αμεσως σε οποιον τολμησει να διαταραξει το υπαρχον status-quo.

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ !
ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ, ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΣΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΓΝΩΣΗΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΦΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΥΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ, ΑΝ ΚΑΙ ΤΙΜΟΥΝΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ !

(Επιτελους βγαλτε την τσιμπλα απο το ματι και ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ, αυτα που γραφονται, ΕΜΒΑΘΥΝΟΝΤΑΣ και ΚΑΤΑΝΟΟΝΤΑΣ !
ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ να διαστρεφουν κατι το οποιο εχω πει ΞΕΚΑΘΑΡΑ, και αυτο κανει συνεχεια ο φιλος ΟΑΝΗΣΕΑ).

Τελικα τι θελετε, ετοιμη Γνωση ? Χωρις ψαξιμο ? Χωρις ιδρωτα ? Χωρις προσωπικη προσπαθεια ? Γνωση του καναπε ?
ΟΧΙ απο εμενα. Εγω θα λεω διαφορα που γνωριζω και οποιος ενδιαφερεται ας κανει ενα search να δει και να μαθει περισσοτερα.
Δεν εχω ΚΑΜΜΙΑ αναγκη να αποδειξω ΤΙΠΟΤΑ !
Αν θελεις μπορεις και να μην με παρεις στα σοβαρα. Ομως ενα θα σου πω.
Αυτο που λεω το πιστευω ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ, ασχετα με το αν μπορω να το αποδειξω η οχι !

Για πρωτη και τελευταια φορα θα πω κατι για μενα.
Απο πολυ μικρος ασχοληθηκα με Εσωτερισμο, Αποκρυφισμο, Ανατολικες Φιλοσοφιες και ταυτοχρονα Κοσμογονια, Κοσμολογια, Αστροφυσικη και αλλα παρεμφερη θεματα.
Εχω περασει τη μιση μου ζωη ταξιδευοντας Ινδια, Νεπαλ, Θιβετ, Ταυλανδη, Ιαπωνια κλπ.κλπ. Μονο στην Ινδια εχω ζησει περιπου 6 χρονια.
Λοιπον, αυτα που για τον μεσο Ελληνα ειναι παραμυθια, για εκατομμυρια ανθρωπους ειναι η αληθεια τους, η ζωη τους και η Ιστορια τους.

Λοιπον, ΔΕΝ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ τη ζωη του μεσου Ελληνα, ουτε καν του μεσου Ευρωπαιου, ζηταω ταπεινα συγγνωμη, αλλα εγω ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ γνωριζω και υπερασπιζομαι.

Και δεν ντρεπομαι να πω οτι ΣΥΧΑΙΝΩΜΑΙ τους λευκους "κονκισταδορες", (Αγγλο-Αμερικανο-Ισπανους) τους εγκληματιες αυτους ΠΑΡΑΧΑΡΑΚΤΕΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ και δολοφονους τοσων λαων. Αρα δεν με εκφραζουν και τα πιστευω τους, ουτε αποδεχομαι την "Ιστορια" τους.

Για μενα Αποδειξη ειναι τα Αρχαια χειρογραφα, οι Αρχαιοι Μυθοι, τα Αποκρυφιστικα Ταγματα και η Γνωση που κατεχουν (πλην των εκπεσοντων και υλιστικων Μασονικων Στοων), η Φορτσιουν, η Μπλαβατσκυ, η Μπειλυ, ο ΜακΓκρεγκορ Μαδερς, ο Σανκαρα, ο Λαο-Τσε, ο Πυθαγορας, ο Απολλωνιος ο Τυανευς, ο Ιησους, ο Βουδας, ο Πλατων, ο Ερμης ο Τρισμεγιστος κλπ,κλπ...

Ελαχιστους Δυτικους Επιστημονες θεωρω αυθεντιες. Ο Τεσλα, ο Ραιχ και καμποσοι ακομα που συνηθως κυνηγηθηκαν και εμειναν στην αφανεια (αρνουμενοι π.χ. να φτιαξουν βομβες, η να δωσουν ψευτικες πληροφοριες στον κοσμο, η να λοβοτομησουν τη σκεψη τους για χαρη της οποιας λογικης). Οι περισσοτεροι (του Αινσταιν συμπεριλαμβανομενου), ηταν λατρεις της μεταφυσικης αποψης στην Επιστημη. Φυσικα θεωρω αυθεντιες και ολο το κινημα της συγχρονης Φυσικης (αλλα εδω να δειτε "Μεταφυσικη" που πεφτει) με κορυφαιο τον μεγαλο Στηβεν Χωκινς.

Δεν αποδεχομαι την Λογικη, ως ανωτερο μετρο αποδειξης αλλα μονο ως το κομπιουτερακι του εγκεφαλου μας (του οποιου μονο το 10% χρησιμοποιουμε). Για μενα η Λογικη ειναι μια χρησιμη μεν, κατωτερη δε, λειτουργια (ισως επειδη αγωνιστηκα και ανεπτυξα αλλες αισθησεις και ικανοτητες).

Στον Εσωτερισμο δεχομαστε την υπαρξη Ασωματων Διδασκαλων, οι οποιοι οντας τελειοποιημενοι σε προηγουμενη ζωη, επαψαν να χρειαζονται την υλικη εκδηλωση και απλως επιστρεφουν για να διδαξουν την Ανθρωποτητα.
Δεχομαστε επισης την υπαρξη ενος αιθερικου "βιβλιου", που μεσα του ειναι γραμμενη ολη η Ιστορια του Συμπαντος, οπως και το μελλον.
Μονο πολυ εξελιγμενοι Μυστες μπορουν να βρεθουν στην περιοχη εκεινη του Ανωτερου Αστρικου Πεδιου που βρισκεται, και να το διαβασουν.
Αυτα ειναι τα λεγομενα Ακασικα Αρχεια.

Για οποιον γνωριζει, δεν μπορει να υπαρξει μεγαλυτερη αποδειξη απο αυτο.
Για τους υπολοιπους, δυστυχως δεν μπορω να κανω τιποτα !
Η Εξελιξη θα κανει το εργο της εν καιρο.....

Συγγνωμη για την οποια περιαυτολογια (δεν θα επαναληφθει) αλλα καποια πραγματα πρεπει να λεγονται οπως ειναι, χωρις ψευτομετριοφροσυνες και "χαιδεματα" αυτιων.

ΥΓ. Οσο για τον OANNHSEA θα του απανταω πλεον στα Σανσκριτικα, τα Ιαπωνικα και τα Ταυλανδεζικα....... (αν ειναι να χανω τον χρονο μου, τουλαχιστον ας το διασκεδασω λιγακι...) :D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.