Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Ατλαντίς - Η χαμένη Ατλαντίδα του Πλάτωνα (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1557)

Elise Carrington 11-10-08 13:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Και αυτό μπορεί να συμβαίνει αλλά και πάλι οι χρονολογίες (90.000 ή 900.000) είναι λίγο ξεκάρφωτες και εξηγούμαι: Η περιόδος που αναφέρεις, ανήκει στην Πλειστόκαινο εποχή που σημαίνει ότι η Ατλαντίδα και να υπήρχε θα καλυπτόταν από πάγους. Ένα το κρατούμενο. Να σημειωθεί ότι η εξέλιξη του Homo sapiens συνέβει κάπου μεταξύ 400.000 με 250.000 χρόνια πριν. Άρα το 900.000 χρόνια πριν είναι πολύ τραβηγμένο. Δύο τα κρατούμενα.
Τα συμπεράσματα δικά σου.

OK, καταρχην, οπως ανεφερα και παραπανω το "9" στο "9.000" του Πλατωνα κατι μου κανει... ειναι μια διαισθηση... αλλα πολλες φορες στην ζωη αλλα και την επιστημη ενα προαισθημα προηγειται μιας μεγαλης ανακαλυψης...

Εκανα καμποσα μαθηματα γεωλογιας περυσι και αν και δεν ειχα χρονο να εμβαθυνω οσο θα ηθελα απο τα λιγα που εμαθα και τα πολλα που συζητησα με την καθηγητρια μου, εφτασα στο συμπερασμα οτι ετσι οπως ειναι διατυπωμενες οι θεωριες της γεωλογιας και των συγγενων επιστημων αφηνουν αρκετα κενα και παραθυρακια για καινουργιες θεωριες που θα ανατρεψουν τις σημερινες... Βαση λοιπον των στοιχειων που εχουν στα χερια τους οι επιστημονες αυτη τη στιγμη δεν ειναι απιθανο να υπηρχε ενα πολυ πιο εξελιγμενο ειδος στον πλανητη γυρω στο 900.000 π.Χ. Αυτο για να πω την αληθεια μου φαινεται πιο λογικο και πιθανο απο το 90.000 π.Χ χωρις αυτο να σημαινει οτι αποκλειω την δευτερη ημερομηνια(δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι σε πιο βαθμο οι παγετωνες καλυπταν τα παντα...)

Απο την αλλη, υπαρχει και η πιθανοτητα του 9.000.000 π.Χ... Το ψαχνω ακομα το ολο θεμα αλλα που θα μου παει... Ι 'll get there.

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 12-10-08 11:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Elise Carrington
. Βαση λοιπον των στοιχειων που εχουν στα χερια τους οι επιστημονες αυτη τη στιγμη δεν ειναι απιθανο να υπηρχε ενα πολυ πιο εξελιγμενο ειδος στον πλανητη γυρω στο 900.000 π.Χ. Αυτο για να πω την αληθεια μου φαινεται πιο λογικο και πιθανο απο το 90.000 π.Χ χωρις αυτο να σημαινει οτι αποκλειω την δευτερη ημερομηνια(δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι σε πιο βαθμο οι παγετωνες καλυπταν τα παντα...)

Απο την αλλη, υπαρχει και η πιθανοτητα του 9.000.000 π.Χ... Το ψαχνω ακομα το ολο θεμα αλλα που θα μου παει... Ι 'll get there.

Πάνω σε αυτήν την παράμετρο θα ήθελα να επισημάνω, ότι κατά τον Χριστιανισμό και τον Ιουδαϊσμό, ο κόσμος κινείται γραμμικά από ένα χαμηλό σημείο, μέχρι την καταστροφή του. Αντίθετα, κατά τους αρχαίους Έλληνες η δημιουργία εναλάσσεται κυκλικά με την κατασττροφή του. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο πολλοί επιστήμονες απορρίπτουν την ιδέα άλλων πιο εξελιγμένων πολιτισμών, ακόμη και αν τα αρχαιολογικά ευρήματα δίνουν κάποιες ενδείξεις.

Ευρυνοος 11-11-08 10:24

2ο διεθνές συνέδριο για το μυστήριο της Ατλαντίδας..



Όταν πριν από περίπου 25 αιώνες ο Πλάτων παρουσίαζε στα έργα του "Τίμαιος" και "Κριτίας" το γοητευτικό μύθο της αρχαίας πολιτείας της Ατλαντίδας που καταβυθίστηκε, αφού προηγουμένως γνώρισε μέρες δόξας, περίπου 9.500 χρόνια πριν την εποχή του, δεν θα μπορούσε να φανταστεί ότι ο αντίκτυπός της θα έφθανε μέχρι σήμερα. Το τριπλό μυστήριο (αν όντως υπήρξε η Ατλαντίδα, πού και πότε) αποτελεί το αντικείμενο του 2ου διεθνούς συνεδρίου, το οποίο άρχισε σήμερα και ολοκληρώνεται αύριο, στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, με τη συμμετοχή επιστημόνων και ερευνητών από την Ελλάδα και πολλές άλλες χώρες.

Η υπόθεση της Ατλαντίδας

Το συνέδριο "Atlantis 2008: Η υπόθεση της Ατλαντίδας: Αναζητώντας τη χαμένη γη" διοργανώνεται υπό την αιγίδα του Τμήματος Γεωλογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Τμήματος Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πάτρας, της Ελληνικής Εταιρείας Αρχαιομετρίας και της Εταιρείας Μελέτης της Αρχαίας Ελληνικής Μυθολογίας. Είχε προηγηθεί το πρώτο διεθνές συνέδριο για την Ατλαντίδα, στη Μήλο, τον Ιούλιο του 2005, και κρίθηκε πλέον ότι, τρία χρόνια μετά, είχε έλθει η ώρα να συγκεντρωθούν ξανά δεκάδες ειδικοί από πολλούς επιστημονικούς κλάδους προκειμένου να παρουσιάσουν τα νεότερα δεδομένα γύρω από ένα ζήτημα, το οποίο, πέρα από το όψιμο επιστημονικό ενδιαφέρον, εξάπτει τη φαντασία του κοινού ανά τον κόσμο.

Όπως επεσήμανε, στον εναρκτήριο χαιρετισμό του, ο καθηγητής γεωφυσικής και διευθυντής του τομέα εφαρμοσμένης γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πάτρας Σταύρος Παπαμαρινόπουλος, το θέμα της Ατλαντίδας κάθε άλλο παρά έχει κλείσει, αλλά ουσιαστικά τώρα ανοίγει για τους επιστήμονες, καθώς εμφανίζονται όλο και περισσότερες μελέτες από ερευνητές, είτε από τις φυσικές, είτε τις θεωρητικές επιστήμες.

Η αναπληρώτρια καθηγήτρια φιλοσοφίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης Θεόπη Παρισάκη εκτίμησε ότι ο μύθος της Ατλαντίδας χρησιμοποιήθηκε από τον Πλάτωνα για να προωθήσει τις γενικότερες πολιτικές και φιλοσοφικο-εκπαιδευτικές επιδιώξεις του και ιδίως το όραμά του για την αναβίωση μιας ιδανικής πολιτείας. Στο πλαίσιο αυτό, ο κορυφαίος φιλόσοφος, παρουσιάζοντας την άνοδο και την πτώση της πανίσχυρης Ατλαντίδας, ακριβώς τη στιγμή που αυτή στόχευε στην παγκόσμια ηγεμονία, ήθελε να περάσει, μεταξύ άλλων, το μήνυμα, ότι η αλαζονεία και η πλεονεξία συνιστούν μείζον ηθικό ατόπημα και μπορούν να οδηγήσουν στην καταστροφή και την πιο ιδανική πολιτεία. Η κα Παρισάκη δεν απέκλεισε πάντως την ύπαρξη κάποιου ιστορικού υποβάθρου στο μύθο, ο οποίος, όπως είπε, είναι ο πιο αναλυτικός και αληθοφανής από όλους τους πλατωνικούς μύθους.

πηγή..

http://news.ert.gr/el/politismos/eid...atlantidas.htm

OANNHSEA 11-11-08 11:19

Πανηγυράκι με λίγα λόγια... :D
Είχαν κάτι παραπάνω να πουν από το πρώτο συνέδριο;
Μπα....
Απλώς δεν είχαν με τι άλλο να ασχοληθούν...
Ας κάνουν τα πανηγύρια τους..
Ακόμα και μετά από 1000 συνέδρια θα ψάχνουν να την βρουν... :D

Ευρυνοος 11-11-08 11:43

για το ανωτέρω μήνυμα λέγω οτι τα πανεπιστήμια παράγουν ηλιθίους σήμερα.. :D

ή μήπως όχι? :rolleyes:

άλλοι προσεγγίζουν επιστημονικά κάποια θέματα κι άλλοι είναι για τα πανηγύρια.. :D

και πώς να συνεννοηθείς με έναν τέτοιο?

εξ ου και η υπογραφή μου..











.

OANNHSEA 11-11-08 14:52

Παράθεση:

άλλοι προσεγγίζουν επιστημονικά κάποια θέματα κι άλλοι είναι για τα πανηγύρια..
Το έχεις διαβάσει το θέμα από την αρχή Ευρυνοος;;;
Μήπως και ξέρεις πως λειτουργούν τα πράγματα στους "επιστημονικούς κύκλους" σήμερα;;; Από τα πλαστά ευρήματα και υπολογισμούς (τα οποία καταρρίπτονται ευτυχώς από κάποιους που ξαναμελετούν τις θέσεις των "επιστημόνων") μέχρι τις παρουσίες σε σεμινάρια, συμπόσια και συνέδρια για να αυξήσουν το κύρος τους και να το βάζουν στο βιογραφικό τους...
Να μην βάλω μέσα και την σκέψη: από που προήλθαν τα χρήματα του συνεδρίου;;;
Άλλωστε τα επιστημονικά αποτελέσματα ήταν ίδια με του προηγούμενου πανηγυριού και με ότι ξέραμε μέχρι τώρα...
Μετά από 150 χρόνια παραμυθιών, έχουμε βρει.... - ΤΙΠΟΤΑ!!!!
Μετά από 150 χρόνια παραμυθιών δεν έχουμε ούτε ένα σοβαρό στοιχείο...

ΥΓ
Την λέξη πανηγύρι δεν την έβαλα τυχαία. Οι Βούλγαροι λένε έτσι και τις εκθέσεις και τα συμπόσια και τα συνέδρια... Υπάρχει μεν η επίσημη λέξη για όλα αυτά, αλλά μάλλον χρησιμοποιούν την σωστή.... :D
Άντε βρε να μας καλέσουν και εμάς στο επόμενο συνέδριο, να φάμε και να πιούμε τσάμπα στην υγεία των παραμυθολάγνων...
Τι διάολο...
Και εμείς "επιστήμονες και ερευνητές" δεν είμαστε;;; :D

Ευρυνοος 11-11-08 16:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Το έχεις διαβάσει το θέμα από την αρχή Ευρυνοος;;;
Οι Βούλγαροι λένε έτσι και τις εκθέσεις και τα συμπόσια και τα συνέδρια...


αν κατάλαβες παρέθεσα αυτούσιο ένα άρθρο απο την επίσημη σελίδα της ΕΡΤ (τι άσχετοι θεέ μου κι αυτοί)..

δεν κατέθεσα κάν άποψη..

δεν έχω διαβάσει ποτέ τίποτα..

δεν έχω σκεφτεί ποτέ τίποτα..

τα έχω αφήσει όλα για σένα..

ευτυχώς που είσαι με τόσο ανοικτό μυαλό..

κάθε συζήτηση μαζί σου θα ήταν άσκοπη, λόγω του διαφορετικού τρόπου σκέψης..απευθύνομαι σε σένα γιατί απευθύνθηκες σε μένα..

υποστηρίζεις την επιστήμη και όποτε σε βολεύει την ακυρώνεις..
ουδείς τέλειος..

ελπίζω τα σχόλιά σου να τα κατέθεσες και στο http://news.ert.gr/el/politismos/eid...atlantidas.htm

ωστε να βάλουν μυαλό..

καλή συνέχεια... μόνος σου..

the_black_planet 11-11-08 16:39

Φίλε OANNHSEA φυσικά και έχεις δικαίωμα να υποστηρίζεις ό,τι άποψη θέλεις και να απαξιείς όποιον θέλεις,άλλωστε για μένα τουλάχιστον η έκφραση "παραμυθολάγνος" δεν έχει σε καμία περίπτωση αρνητική χροιά.Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω φιλικά είναι για ποιόν λόγο έχει για σένα αρνητική χροιά αυτή η λέξη.Και εγώ δηλώνω φανατικός παραμυθολάγνος.Δεν αμφιβάλει κανείς ότι για την Ατλαντίδα δεν υπάρχουν αποδείξεις,ενδείξεις σύμφωνα με κάποιους υπάρχουν αλλά δεν δίνονται λεφτά για να γίνει κάποια οργανωμένη αποστολή.Οπότε κάποιοι άνθρωποι με μόνο μέσο το μυαλό τους προσπαθούν να διερευνήσουν τις αλήθειες πίσω από αυτόν τον μύθο,αλήθειες εσωτερικές και ενδεχομένως και αλήθειες ιστορικές.Εντάξει φίλε μου εσύ είσαι εραστής της αλήθειας και μαγκιά σου,μαγκιά και των άλλων όμως να έλκονται από τις εναλλακτικές αλήθειες(και όχι ψέματα γιατί τα πάντα είναι εσωτερικές αλήθειες αλλά δεν είναι του παρόντος να το αναλύσουμε και προφανώς δεν σε ενδιαφέρει και όλας),δεν υπάρχει λόγος να είσαι επιθετικός προς αυτούς αλλά ούτε και αυτοί προς εσένα αφού προφανώς μιλάτε διαφορετική γλώσσα.Ας σταματήσει αυτό το πράγμα κάποια στιγμή,έχει κουράσει...

sunborn 11-11-08 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ευρυνοος
δεν κατέθεσα κάν άποψη..
δεν έχω διαβάσει ποτέ τίποτα..
δεν έχω σκεφτεί ποτέ τίποτα..
τα έχω αφήσει όλα για σένα..
ευτυχώς που είσαι με τόσο ανοικτό μυαλό..
κάθε συζήτηση μαζί σου θα ήταν άσκοπη, λόγω του διαφορετικού τρόπου σκέψης..απευθύνομαι σε σένα γιατί απευθύνθηκες σε μένα..
υποστηρίζεις την επιστήμη και όποτε σε βολεύει την ακυρώνεις..
ουδείς τέλειος..

ελπίζω τα σχόλιά σου να τα κατέθεσες και στο http://news.ert.gr/el/politismos/eid...atlantidas.htm
ωστε να βάλουν μυαλό..

καλή συνέχεια... μόνος σου..

Επιτελους, καποιος "του την ειπε" !
Καιρος ηταν, μηπως και ξαναδημοσιευσουμε και μεις τιποτα, χωρις ανουσιες και βαρετες αντιπαραθεσεις !

:):):)

OANNHSEA 11-11-08 22:11

Παράθεση:

Δεν αμφιβάλει κανείς ότι για την Ατλαντίδα δεν υπάρχουν αποδείξεις,ενδείξεις σύμφωνα με κάποιους υπάρχουν αλλά δεν δίνονται λεφτά για να γίνει κάποια οργανωμένη αποστολή
Αυτό είναι εντελώς λάθος the_black_planet - όχι δίνονται χρήματα σε "ερευνητές" αλλά είναι και πάρα πολλά...
Βλέπεις ο κάθε "ερευνητής" για να τσεπώσει τα χρήματα των αφελών ψάχνει και αλλού τα όνειρα...
Μέσα στα 3 τελευταία χρόνια οι ερευνητές με σόναρ και πιο πλούσιο εξοπλισμό, έχουν βρει την Ατλαντίδα στην Ισπανία από την πλευρά του Ατλαντικού, στην Ισπανία από την πλευρά της Μεσογείου, στην βόρεια Κύπρο και στην βόρεια Σικελία!!! Έτσι γίνεται όταν το παραμύθι τελειώσει για κάποιο συγκεκριμένο μέρος - ψάχνεις πιο μακριά για να διαιωνίζεται το παραμύθι και να παραμένουν οι αφελείς προσκολλημένοι...
ΕΛΑΤΕ ΠΑΡΤΕ ΑΤΛΑΝΤΙΔΕΣ ΠΙΣΤΟΙ!!! - ΣΕ ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ!!!!
(Και στην περίπτωση που δεν σας βολεύει μπορούμε να την βάλουμε και στην Κασπία...)

Παράθεση:

Οπότε κάποιοι άνθρωποι με μόνο μέσο το μυαλό τους προσπαθούν να διερευνήσουν τις αλήθειες πίσω από αυτόν τον μύθο,αλήθειες εσωτερικές και ενδεχομένως και αλήθειες ιστορικές
Ξέρεις, αυτό γίνεται εδώ και 150 χρόνια...
Μέσα σε 150 χρόνια συμπέρασμα τελικό γιατί δεν υπάρχει;
Μήπως γιατί δεν θέλουν να διερευνήσουν την αλήθεια, αλλά αυτό που νομίζουν ότι είναι η αλήθεια; Ή μήπως γιατί κάποιοι απατεώνες, ψυχασθενείς ή απλώς άσχετοι προσπαθούν να συντηρήσουν ένα ψέμα και υπάρχει και η πλευρά (οι άσχετοι, οι πιστεύοντες κατά ανάγκη και οι παραμυθολάγνοι) που χρειάζεται να πιστεύουν;
Ένας γελοίος φαύλος κύκλος - ένα παραμύθι και αυτοί που το πουλούν και το αγοράζουν (είτε στην ψυχή τους, είτε στην λογική τους...)
Παράθεση:

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω φιλικά είναι για ποιόν λόγο έχει για σένα αρνητική χροιά αυτή η λέξη
Το παραμύθι είναι για τα παιδιά - για αυτούς που δεν μπορούν να στηριχτούν πουθενά αλλού. Για αυτό υπάρχουν οι πολιτικοί μας - πουλάνε παραμύθι και υπάρχουν αυτοί που τους πιστεύουν και τους ψηφίζουν. Το ίδιο γίνεται στα γήπεδα, το ίδιο γίνεται στα πρακτορεία προπο, το ίδιο σε κάθε πτυχή της ζωή μας. Αυτό κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει. Όχι το όνειρο - το παραμύθι.
Το όνειρο είναι δικό σου - το παραμύθι στο έχουν πουλήσει απατεώνες και μη και δεν ψάχνει να βρεις την αλήθεια...

Παράθεση:

Ας σταματήσει αυτό το πράγμα κάποια στιγμή,έχει κουράσει...
Αυτό είναι πολύ δύσκολο...
Βλέπεις είναι σαν να αφήνω κάποιον να δώσει ψεύτικα φάρμακα σε ένα καρκινοπαθή. Πουλάει ψέμα ο ένας - και ο άλλος το δέχεται γιατί έχει την ανάγκη να το δεχτεί. ΕΣΥ όμως που το βλέπεις, θα το επιτρέψεις;;;

Παράθεση:

υποστηρίζεις την επιστήμη και όποτε σε βολεύει την ακυρώνεις..
Ποτέ δεν το κάνω αυτό Ευρυνοος...
Εκτός εάν μπορείς να το αποδείξεις...
Τόσα έχω γράψει εδώ μέσα - δεν μπορεί εάν ψάξεις όλο και κάτι θα βρεις...

Παράθεση:

Επιτελους, καποιος "του την ειπε" !
Καιρος ηταν, μηπως και ξαναδημοσιευσουμε και μεις τιποτα, χωρις ανουσιες και βαρετες αντιπαραθεσεις !
ΓΙΟΥΠΙ!!! ΓΙΟΥΠΙ!!! :D
Τώρα θα μπορούμε να μοιραστούμε τα ψέματα μας και να αλλάξουμε απόψεις για αυτά χωρίς να μπορεί να μας ενοχλεί...
Τώρα λοιπόν θα μπορεί άνετα να γίνει το φόρουμ του παραμυθιού...

Παίδες - εάν μπορείτε να ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ (you know the word i believe - φυσική, χημεία και άλλες θετικές επιστήμες) τις θέσεις σας, τότε θα ενστερνιστώ την άποψη σας. Μέχρι τότε απλώς θα μιλάτε για τα προσωπικά σας παραμύθια...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.