Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Τσιγγάνικη Μαγεία; (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1805)

Μιχάλης 15-10-06 12:46

Τσιγγάνικη Μαγεία;
 
Αγαπητοί φίλοι, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία που μου συνέβη μόλις χθες. Ήμουν στο σταθμό του προαστειακού της Κορίνθου, περιμένοντας το φίλο μου το Γιώργο να έρθει από Αθήνα, όταν με πλησίασε μια τσιγγάνα και άρχισε να μου λέει τις γνωστές "προβλέψεις" που κάνουν, χωρίς να τις ζητήσω, ωστόσο της έδωσα ένα τσιγάρο όταν μου το ζήτησε. Τότε κάθισε μαζί μου και, ανάμεσα σε διάφορα περίεργα που μου είπε (με αρκετά υψηλό ποσοστό επιτυχίας τολμώ να πω, η οποία δεν οφειλόταν σε σύμπτωση αν κρίνω από τις λεπτομέρειες), μου "αποκάλυψε" πως κάποιος στο παρέλθόν είχε προσπαθήσει να μου κάνει κακό με μεθόδους μαγείας. Μου ζήτησε να πάρω το χαρτί της απόδειξης του καφέ στο χέρι μου, να το κλείσω στη χούφτα μου και να επαναλάβω κάποια λόγια μετά από εκείνη. Όταν άνοιξα το χέρι μου, το χαρτί είχε εξαφανιστεί και στη θέση του υπήρχε μια...ελιά, μαύρη!
Αποκλείω την περίπτωση ταχυδακτυλουργικού τρικ, δεδομένου ότι το χαρτί το πήρα μόνος μου στο χέρι και εκείνη δεν παρενέβη καθόλου ώστε με τρόπο να βάλει μια ελιά στην έτσι κι αλλιώς κλειστή μου χούφτα. Μου είπε πως η μαύρη ελιά αποδείκνυε την περίπτωση μαγείας εκ μέρους κάποιου ατόμου και πως, με τις ευχές που και οι δύο επαναλάβαμε, το "κακό" είχε πλέον εξορκιστεί. Να σημειωθεί πως όλο αυτό το σκηνικό δνε μου κόστισε χρηματικά.
Φεύγοντας, μου ζήτησε αν ξαναβρεθούμε να της κάνω δώρο ένα μαντίλι και μου είπε "με το καλό να δεχτείς το φίλο σου το Γιώργο που περιμένεις", χωρίς φυσικά έως τότε να της έχω αποκαλύψει αν περιμένω κάποιον ή αν ταξιδεύω εγώ, πολύ περισσότερο ότι εκείνος που περίμενα λεγόταν όντως Γιώργος...
Περιμένω τα σχόλια και τις τοποθετήσεις σας...

Giorgos 15-10-06 15:17

Ειχες ποτε μπλεξιματα με τσιγγανους; κοπελες κυριως; Αν οχι τοτε δεν νομιζω να τιθεται θεμα τσιγγανικης μαγειας καν.. σιγουρα οχι τσιγγανικης. Ενδεχομενος γενικοτερα μαγειας, αν και δεν ειμαι και πολυ τις αποψης οτι υπαρχει μαγεια γενικοτερα..

agaliarep 15-10-06 15:30

Θα επανέλθω αργότερα σε αυτό όπως και σε πολλά άλλα θέματα. Μου κάνει εντύπωση που το λες εσύ Μιχάλη γιατί έχει σημασία όχι μόνο τι λέει ο καθένας αλλά και το ποιός είναι αυτός. Μια ερώτηση, πως ήταν αυτή; Τι φορούσε ή αν πρόσεξες κάτι άλλο περίεργο πάνω της.

Μιχάλης 15-10-06 20:04

Ποτέ δεν είχα μπλεξίματα με τσιγγάνους και οπωσδήποτε δεν έγινε κανενός είδους τρικ. Η τσιγγάνα ήταν σχετικά μεγάλη σε ηλικία, όσο μπορεί να καταλάβει κανείς την ηλικία των τσιγγάνων βέβαια, φορούσε τα συνηθισμένα ρούχα που συνηθίζουν, τα οποία ήταν χρώματος καφέ και πράσινου και δεν μου ζήτησε καθόλου χρήματα. Φυσικά, δεν βιάζομαι να μιλήσω για κάποιο μεταφυσικό φαινόμενο, εκείνο όμως που διαβεβαιώνω είναι πως δεν έγινε κάποιο ταχυδακτυλουργικό κόλπο, αφού μόνος μου κράτησα το χαρτί στο χέρι, κλειστό και δεν το άνοιξα ούτε κι εκείνη έριξε κάτι μέσα του. Δεν ξέρω πως αλλιώς να σας περιγράψω την εμπειρία, ελπίζω να πήρατε μια γεύση.

agaliarep 15-10-06 21:40

Είναι γεγονός ότι οι τσιγγάνοι μπορούμε να πούμε ότι σπάνε γενικά γρήγορα. Δηλ. μετά από μία ηλικία δεν μπορείς να προσδιορίσεις την ηλικία τους. Είναι γεγονός ότι από το παρελθόν γνωρίζω πάρα πολλές περιπτώσεις γυναικών τσιγγάνων όπου θα μπορούσα να πω ότι είχαν ένα χάρισμα στο να λένε τα μελλούμενα. Βέβαια είναι γενική νομίζω παραδοχή ότι τώρα πια δεν υπάρχουν τέτοιες γυναίκες και ότι οι περισσότερες λένε κάποια πράγματα στερεότυπα. Παρόλα αυτά ξέρω ειδικά στην Αγ. Βαρβάρα ότι υπήρξαν στο παρελθόν γυναίκες όπου έλεγαν πράγματα που έβλεπαν είτε από το χέρι είτε από το φλιτζάνι όπως λέγεται πράγματα τα οποία δεν μπορούσαν να ξέρουν και να έχουν πληροφορηθεί και πράγματα τα οποία δεν είχαν καν γίνει. Κάτι τέτοιο όμως δεν μπορώ να πω ότι το έχω ξανακούσει. Οι τσιγγάνοι γενικά τουλάχιστον οι παλιότεροι πιστεύουν πάρα πολύ στην μαγεία, στον θεό (το μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι παλαιοημερολογίτες) στις βασκανίες κτλ. Ο τρόπος πιστεύω όπου ζούσαν μέχρι όχι πριν πολλά χρόνια ως «νομάδες» ουσιαστικά έπαιξε ρόλο να είναι πιστοί στις παραδώσεις τους αλλά και στα πιστεύω τους. Μου κίνησες πολύ το ενδιαφέρον με αυτά που έγραψες και θα κοιτάξω να μάθω όσα πιο πολλά μπορώ.

Ποσειδώνιος 16-10-06 16:48

Απίστευτη πραγματικά ιστορία.
Ή μάλλον όχι για όλους.
Όταν κάποιος είναι "ανοικτός" μπορεί να του συμβεί κάτι τέτοιο.
Βέβαια όταν κάποιος είναι "ανοικτός" μπορεί να δέχεται την καλή αλλά, δυστυχώς και την κακή ενέργεια.
Και άνθρωποι "κλειστοί" μπορούν να τον βλάψουν.
Με μαγεία ή απλώς με τις κακές τους σκέψεις.

santana 16-10-06 22:15

Μιχαλή καλησπέρα. Νομίζω η γυναίκα που συνάντησες έχει κάποιες δυνάμεις δεν ξέρω τι είδους όμως. Νομίζω όμως ότι ήταν για καλό. Έσυ είχες υποψίες ότι σου έχουν κάνει κάποια μάγια?

Antonia 17-10-06 10:42

Αγαπητέ Μιχάλη,
δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω κάτι που να σε βοηθήσει να καταλάβεις τι ακριβώς συνέβει ή ποια ήταν ακριβώς η ικανότητα της τσιγγάνας. Προσωπικά πάντως πιστεύω πως όχι μόνο υπάρχει μαγεία, αλλά εκτελείται καθημερινά. Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη γυναίκα ασχολείται με αυτήν, δε γνωρίζω γενικώς ποιοι ασχολούνται πραγματικά, σίγουρα πάντως κάτι γίνεται τριγύρω μας κι ας μην το παίρνουμε είδηση εμείς. Χωρίς να το καταλάβει κάποιος δέχεται μάγια από άλλους (ίσως να μην είναι μάγια με την έννοια που το αντιλαμβανόμαστε οι περισσότεροι, αλλά να είναι σαν αρνητική ενέργεια ας πούμε). Όπως έχω ξαναπεί, έχω προσωπική "εμπειρία" στο συγγενικό μου περιβάλλον και δεν έχω λόγους να αμφισβητώ την ύπαρξή της.

Το πώς μπορεί τώρα κάποιος να δει αν έχει υποστεί μάγια, ή πώς να τα λύσει δεν το γνωρίζω και ίσως δε θα συμβούλευα ποτέ κανέναν να το ψάξει βαθύτερα, διότι το πιθανότερο είναι να πέσει σε τσαρλατάνους που θα του φάνε μόνο λεφτά. Είναι πολύ δύσκολο να βρεις την αλήθεια στο σκοτάδι ψάχνοντας με χαλασμένο φακό. ;) Οπότε μάλλον η ίδια η μοίρα ή η τύχη (τα δυο άκρως αντίθετα δηλαδή, ανάλογα με το πού πιστεύει ο καθένας) θα πρέπει να φέρουν στο δρόμο του, ένα μάγο ή έναν τσιγγάνο ή έναν παπά, που θα τον βοηθήσει φωτίζοντας κάπως τα πράγματα.

agaliarep 17-10-06 12:15

Υπάρχει ένα άλλο θέμα δεν είναι του παρόντος αλλά πρέπει να προβληματίσει. Αυτό είναι ότι όλοι ξέρουμε τον Μιχάλη και ξέρουμε ποιος είναι όσο είναι δυνατόν αυτό να γίνει. Εάν ήταν κάποιος άλλος στην θέση του και άλλος έγραφε αυτό το μήνυμα, θα τον αντιμετώπιζαν όλοι με πιο μεγάλη καχυποψία. Αυτό για προβληματισμό.
Είναι γεγονός ότι γίνονται πολλά και δυστυχώς αυτό που με κάνει να τα παίρνω στο κρανίο είναι ότι πολλές φορές συμβαίνουν σε μας απλά δεν το ξέρουμε και δεν έχουμε την δυνατότητα να το αντιληφθούμε.

Μιχάλης 18-10-06 18:18

Το κακό με τις μεταφυσικές εμπειρίες είναι αυτό που συνηθίζω να αποκαλώ "μοναξιά του μάρτυρα". Η εμπειρία του καθενός, όσο και αν αναφέρονται χιλιάδες ίσως παρόμοια περιστατικά, καθώς και ο τρόπος που την αντιμετωπίζει, είναι μοναδική, γεγονός που με κάνει να πιστεύω πως η κάθε εμπειρία είναι απόλυτα προσωπική υπόθεση, παρά τις φαινομενικές ομοιότητες με εμπειρίες άλλων ανθρώπων.

όταν μελετάω μια εμπειρία τέτοιου είδους, συνηθίζω πρωτίστως να ασχολούμαι με την ψυχολογία του "μάρτυρα", σε μια προσπάθεια να διερευνήσω το γιατί (όσο είναι αυτό δυνατό) του παρουσιάστηκε η εμπειρία εκείνη τη δεδομένη χρονική στιγμή. Νομίζω πως είναι λάθος προσέγγιση να διακρίνουμε τους ανθρώπους σε αξιόπιστους και μη όσον αφορά στις μεταφυσικές εμπειρίες και αυτό γιατί, ακόμα και αν κρίνουμε πως ο μάρτυρας ψεύδεται ή είναι φαντασιόπληκτος, μπορούμε και πάλι να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, σκοπίμως δεν σας αναφέρω τους λόγους για τους οποίους θεωρώ πως η τσιγγάνα γνώριζε μερικά πράγματα από το παρελθόν μου και είναι αυτό ακριβώς το κομβικό σημείο που με κάνει να θεωρώ πως η ιστορία έχει "πολύ ψωμί". Η ακριβής και ολοκληρωμένη ιστορία θα σας παρουσιαστεί σε προσεχές άρθρο, όπου εξετάζω ορισμένες περιπτώσεις εμπειριών από το προσωπικό μου αρχείο. Μέχρι τότε, το μόνο που απομένει να πούμε είναι πως οι τσιγγάνοι ως ομάδα ασχολούνται με μια δική τους μαγεία, στην οποία ανακατεύουν και την πίστη στο Θεό και τους Αγίους...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.