Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ζουν ανάμεσά μας; (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3841)

Απέριττος 14-04-08 09:24

Ζουν ανάμεσά μας;
 
Καλημέρα σε όλους τους συνταξιδιώτες...
Τελευταία μια κυριακάτικη εφημερίδα είχε βάλει σαν προσφορά την ταινία "They live" (ελληνική απόδοση "Ζουν ανάμεσά μας"). Είχα δει την ταινία αυτή στον κινηματογράφο όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση. Από τότε την είχα αντιγράψει σε βιντεοκασέτα και μετά όταν βγήκαν τα dvd φρόντισα να την ξαναπάρω και την έχω δει πάρα πολλές φορές.
Πάντα είχα την απορία αν τελικά οι εξωγήινοι ή γενικότερα πλάσματα από άλλους κόσμους, άλλες διαστάσεις έχουν βρει τους τρόπους να παίρνουν την μορφή μας ή με κάποιο τρόπο να ξεγελούν την αντιληπτικότητά μας και να ζουν ανάμεσα στους κανονικούς ανθρώπους. Για τον ίδιο λόγο μου άρεσε πάρα πολύ και η ταινία "Η άφιξη".
Πάρα πολλοί ερευνητές και άνθρωποι που ασχολούνται με το παράξενο έχουν διατυπώσει αυτήν την άποψη. Ο Ντέιβιντ ¶ϊκ για παράδειγμα μιλά για ερπετοειδείς οι οποίοι μάλιστα κατέχουν πολύ υψηλές θέσεις στην παγκόσμια ιεραρχία.
Τα τελευταία χρόνια και αυτός ο Λιακόπουλος ανακάλυψε ξαφνικά την Αμερική προβάλλοντας σαν δική του ανακάλυψη την πιθανότητα (βεβαιότητα για τον ίδιο) να ζουν ανάμεσά μας οντότητες ξένες προς τον άνθρωπο.
Το θέμα είναι πάρα πολύ μεγάλο και σηκώνει πάρα πολύ κουβέντα. ¶ραγε με ποιον τρόπο θα μπορούσαμε να διαπιστώσουμε αν συμβαίνει κάτι τέτοιο; Θα μπορούσε να γίνει μέσω ειδικής εκπαίδευσης όπου μπορούμε να διευρύνουμε το αισθητηριακό μας φάσμα; Θα μπορούσε να γίνει με κάποιο τεχνητό τρόπο όπως δείχνει η ταινία του Κάρπεντερ; ¶ραγε υπάρχει περίπτωση να τραυματίζαμε κάποιον τυχαία και αντί για αίμα να βλέπαμε να βγαίνει από μέσα του πράσινο υγρό, όπως μας έδειχναν στα X-files;
Κάποια στιγμή είχα σκεφτεί ένα πρότζεκτ και ξεκίνησα να το κάνω με το να φωτογραφίζω με φιλμ υπερύθρων τυχαίες φωτό μέσα στο πλήθος. Όμως είναι δύσκολο γιατί και τα συγκεκριμένα φιλμς είναι πολύ ακριβά, αλλά και η συντήρησή τους και η φόρτωσή τους μέσα στην μηχανή πρέπει να γίνεται με μεγάλη προσοχή γιατί καταστρέφονται πολύ εύκολα. Θα βοηθούσε πολύ κάποιος αν ήξερε τον τρόπο ή αν υπάρχει, μηχανή ψηφιακής τεχνολογίας η οποία μέσω ειδικών φίλτρων, θα μπορούσε να φωτογραφήσει μέσα στο υπέρυθρο φάσμα. Ίσως αν γινόταν αυτό το πείραμα, μέσα σε τυχαίες φωτό τραβηγμένες σε τυχαία σημεία, μέσα σε τυχαία πλήθη, να ανακαλύπταμε ξαφνικά παράξενα πρόσωπα που έχουν άλλη εικόνα ανάμεσα στο πραγματικό και το υπέρυθρο φάσμα.
Αν γίνουμε πολύ προσεκτικοί θα παρατηρήσουμε και από μόνοι μας "ανθρώπους" που κινούνται παράξενα μέσα στο πλήθος, αλλά και ανθρώπους με αλλόκοτες μορφές. Μου έχει τύχει προσωπικά να παρακολουθήσω τέτοια παράξενα ανθρώπινα πλάσματα για αρκετά λεπτά. ¶τομα που φαινόταν καθαρά ότι ήταν τελείως ξεκομμένα από τον δικό μας κόσμο. Δεν ήταν τρελοί ούτε πρεζάκηδες. Όπως μου έχει τύχει να βρεθώ σε κάποιες συγκεντρώσεις όπου υπήρχε κάποιο άτομο που σου έβγαζε μια αύρα τελείως ξένη με την δική μας φύση. Αυτομάτως απόκτησα απέναντί του αμυντική στάση. Η περίπτωση αυτή ταίριαζε περισσότερο με την θεωρία περί ερπετοειδών του ¶ϊκ.
Πιστεύω ότι όλοι λίγο πολύ έχουμε παρόμοια περιστατικά στα οποία ίσως δεν δώσαμε την σημασία και την βαρύτητα που θα έπρεπε. Ανοίγω αυτό το θέμα σαν μια ευκαιρία να αναφερθούμε σε αυτά, για να δούμε τελικά αυτό που για μένα είναι σχεδόν βέβαιο.. ότι...
ΝΑΙ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ...

mel.x 14-04-08 10:06

Kαλημερα Απερριτε

Σκεφτομουν τωρα που σε διαβαζα, οτι ισως ,πριν εκατομυρια χρονια πριν, υπηρχε ενας πολιτισμος, σαν και μας ακριβως.Πριν γινει μια μεγαλη πυρηνικη καταστροφη, και ισοπεδωθουν τα παντα,καποιοι που το γνωριζαν ,φροντισαν να εξασφαλισουν την διαβιωση τους ,την δικη τους και των οικογενειων τους,σε καταφυγια κατω στην γη.
Ετσι ,μαζεψαν τις οικογενειες τους και κατεβηκαν κατω.Περασανε εκατομμυρια χρονια και αυτοι ζουσανε κατω, περνουσαν ομως απο γενια ,σε γενια το μηνυμα, οτι "δεν θα ανεβητε ποτε επανω" ,"ΠΟΤΕ",γιατι ειναι ολα κατεστραμενα,υπαρχει ραδιενεργεια,η οτι υπαρχουν καποιοι "αλλοι"επανω κ.λ.π.Κατι αναλογο σε εμας, που δεν μπορουμενα φανταστουμε ,οτι υπαρχουν καποιοι "αλλοι" κατω στην γη.
Καποιοι ομως απο αυτους, θελανε να ανακαλυψουν τι υπαρχει επανω, και ποτε ποτε,ανεβαινανε ,φυσικα βραδυ,--[ετσι πιστευω για αυτα που λεγανε οι γιαγιαδες μας, για τους καλικαντζαρους]--για να μας παρατηρουν και να βλεπουν πως ζουμε.
Αν εμεις γνωριζαμε ,οτι κατω στην γη υπαρχει κοσμος σαν και εμας,δεν θα κατεβαιναμε κρυφα ,για να περπατησουμε αναμεσα τους και να τους παρατηρησουμε ???
Μακαρι τελικα να υπαρχει μια μηχανη που να φωτογραφιζουμε και να βλεπουμε τους "αλλους".

14-04-08 11:22

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου Απερριτε ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου και βεβαια όχι
εξωπραγματικές.
Με αυτα που αναφέρεις μου ήλθε στο μιαλό ένα βιβλίο του Γ. ΜΠΑΛΑΝΟΥ
(μάλλον το ΚΟΣΜΟΙ ΦΩΤΙΑΣ εαν δεν με απατά η μνήμη μου) όπου και
ανέφερε για τα παράξενα πρόσωπα που συναντούσε στον δρόμο....

Πάντα οι διαδρομές μέσα στις Πόλεις μας ίσως έχουν πολλά να μας πούν...

Ευχαριστώ.

skeptic 14-04-08 11:33

Παράθεση:

Ο Ντέιβιντ ¶ϊκ για παράδειγμα μιλά για ερπετοειδείς οι οποίοι μάλιστα κατέχουν πολύ υψηλές θέσεις στην παγκόσμια ιεραρχία.
Καμιά απόδειξη υπάρχει;;

Ο Ντέιβιντ Αίκ λέει μεγάλες αλήθειες και τα χώνει στο διεθνές καπιταλιστικό κατεστημένο και τους διεθνείς τραπεζίτες αλλά κατά την άποψη μου αυτοανερείτεαναφερόμενος κατόπιν σε ερπετοιδείς και παρόμοιες αναπόδειχτες σαχλαμάρες..

Δηλαδή ξεκινάει καλά αλλά κάπου στην μέση χάνει τη μπάλα και γελιοποιείται..

open mind 14-04-08 11:45

Απερριτε το They live Είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες επιστημονικής φαντασίας μου είχε κάνει μεγάλη
Εντύπωση όταν την είχα πρωτοδεί πιτσιρικάς τότε μάλιστα όταν είδα ότι την είχε
Η εφημερίδα την αγόρασα και το ξαναείδα μετά από χρονια .
Το σενάριο της δεν είναι και απίθανο να συμβεί η να συμβαίνει στην πραγματικότητα
Έχουν γραφτεί πολλές θεωρίες συνομωσίας κάτι παρόμοιο με αυτό που γραφείς λένε
Και για τους men in black .

Πάντως όσοι βιαστείτε να απορρίψετε το ενδιαφέρον ερώτημα Περί συνωμοσίας Ποσο σίγουροι είστε ότι γενικά δεν υπάρχουν συνομωσίες εις βάρος μας εμάς των
Απλών ανθρώπων ?σε όλα τα επίπεδα οικονομικά ,πολιτικα,και πάει λέγοντας .
Αν συνωμοτούν εις βάρος μας για οποιαδήποτε θέμα γιατί όχι να μην το
Κάνουν και για κάτι τέτοιο ?.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι όλα είναι πιθανά δεν αποκλείω τίποτα μπορεί
Να υπάρχει τέτοια συνομωσία η να υπάρξει μπορεί βεβαία και να μην υπάρχει
Αλλα καλό είναι να ερευνούμε όλα τα ενδεχόμενα.

skeptic 14-04-08 12:24

ΟpenMind τι πιστεύεις ότι εννοούν όταν λένε "Νέα Παγκόσμια Τάξη"..? Το έβαλαν ακόμα και στο "ψευτο"δολλάριο(fiat-monopoly money) όταν πήραν την κυριαρχία της οικονομίας των ΗΠΑ με τη Fed.
Κατά την άποψη μου σημαίνει "Παγκόσμια Κυβέρνηση"(στα χέρια των διεθνών τραπεζιτών) Ο ίκε πάει να τους βγάλει εξωγήινους που μεταμορφώνονται αλλά δεν υπάρχουν αποδείξεις.. περισσότεριο σενάριο ΕΦ θυμίζει..σαν την ταινία "They Live" που είπες..
Βέβαια τίποτα δεν αποκλείεται αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχουν αποδείξεις.. μένει μόνη η φαντασία.. αρρωστημένη πολλές φορές..

open mind 14-04-08 12:39

Απ τη στιγμή που δεν υπάρχουν αποδείξεις δεν μπορείς να υποστηρίξεις κάτι
Μετά βεβαιότατος συμφωνώ σε αυτό αλλα η ολη συμπεριφορά του ανθρωπινού
Είδους στην ιστορία μας δείχνει ότι η συνομωσία είναι στο αίμα του .
Στην καθημερινή μας ζωή υπάρχουν συνωμοσίες παντού από τα οικονομικά ζητήματα
Μέχρι αθλητικά οποτε δεν αποκλείεται να συμβαίνει το οτιδήποτε .

Απέριττος 14-04-08 14:19

Αγαπητέ Mel-X. Απαντάω στην δική σου παρατήρηση περί ύπαρξης υποχθονίων όντων τα οποία πιθανόν να παρέμειναν στα έγκατα της γης από μια προηγούμενη καταστροφή. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό το σενάριο θα μπορούσε να παίξει. Προσωπικά θεωρώ πιο πιθανή την ύπαρξη όντων από άλλες διαστάσεις τα οποία έχουν την δυνατότητα να περνούν με κάποιο μηχανισμό τα όρια των κόσμων, όπως θεωρώ και πολύ πιθανή την ύπαρξη χρονοταξιδιωτών οι οποίοι μπορούν να έρχονται με χρονομηχανές από μελλοντικές εποχές που θα έχουν αυτήν την δυνατότητα. Παλαιότερα μάλιστα υπήρχε η πολύ τεκμηριωμένη και σοβαρή μαρτυρία κάποιων γάλλων τουριστών οι οποίοι είχαν έρθει σε επαφή με χρονοταξιδιώτες σε κάποια επαρχιακή περιοχή της Γαλλίας. Οι συγκεκριμένοι μάλιστα εμφανίστηκαν ως τρία άτομα που επέβαιναν σε ένα πολύ παράξενο όχημα που κινείτο πάνω σε μαγνητικά πεδία.
Στην περίπτωση βέβαια αυτή μιλάμε για ανθρώπους που ήρθαν από το μέλλον. Όπως επίσης και αυτοί που αναφέρεις εσύ που έχουν μείνει κάτω (αν έχουν μείνει) πάλι αποτελούν μέλη της ανθρώπινης φυλής. Εγώ βέβαια δεν ομιλώ για αυτό. Μιλώ για δυο περιπτώσεις. Η πρώτη είναι η περίπτωση εξωδιαστατικών όντων τα οποία με κάποιον τρόπο μπαίνουν στην δική μας πραγματικότητα επενδυόμενα την ανθρώπινη μορφή και η δεύτερη περίπτωση είναι περί εξωγήινων όντων τα οποία είναι στην γη είτε από πιο παλιά ή τα τελευταία χρόνια, είναι παρόντα με την ανοχή κάποιων ισχυρών ομάδων εξουσίας του πλανήτη με τις οποίες έχουν κάνει ειδικές συμφωνίες και κυκλοφορούν μεταμφιεσμένα με κάποιους τρόπους, ώστε να έχουν ανθρώπινη μορφή.
Το ερώτημα για μένα δεν είναι αν υπάρχουν. Δεν ξέρω γιατί νοιώθω μέσα μου τόσο μεγάλη βεβαιότητα για αυτό το πράγμα... Το θέμα είναι πως θα βρούμε τον τρόπο να μπορούμε να τους διακρίνουμε...
Φιλικά...

Ntemis 14-04-08 15:02

το πες και το κανες ;-)

Απέριττος 14-04-08 15:20

Ναι και περιμένω από όλους σας να πάρετε θέση.. Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.