Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   νεφελιμ (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4177)

LuX 05-07-08 21:46

Νομίζω πως το ύψος των ανθρώπων η τον θηλαστικών γενικότερα έχει να κάνει με την απόσταση της σελήνης και τι πίεση που ασκεί αυτή στη γη .

Αν σε κάποια παρελθούσα χρονική περίοδο η σελήνη βρισκόταν σε διαφορετική θέση τότε ίσως οι διαστάσεις των όντων να ήταν μεγαλύτερες . (βλ. δεινόσαυροι )

Για παράδειγμα οι δεινόσαυροι δεν έγιναν απολιθώματα σε μια μέρα ούτε έγιναν αυτόματα
λογικά θα πέρασε κάποιο μεγάλο χρονικό διάστημα για να γίνει κάτι τέτοιο .Αυτό το μεγάλο χρονικό διάστημα όμως που υπήρξαν μεγάλα όντα στη γη, νέκρα η ζωντανά θα ήταν δυνατόν να καταγράφουν στην ιστορία της γης έστω προφορικά από στόμα σε στόμα .

αλλά αυτό διαφέρει απ τη παρουσίαση του εν λόγω θέματος για εμπορικούς προπαγανδιστικούς η άλλους λόγους.


@

Ποσειδώνιος 05-07-08 22:03

Άλλο να σου αρέσουν τα παραμύθια και άλλο να τα πιστεύεις
 
Παιδιά εγώ θα ξαναπώ ότι μου αρέσουν τα παραμύθια και δεν τα χορταίνω. Άλλο όμως να πιστεύεις ένα παραμύθι. Τότε είσαι απροσάρμοστος και δεν μπορείς ούτε το όνομα σου να γράψεις για να ποστάρεις στο φόρουμ. Μην υποτιμάται τόσο τους άλλους. Πιστέψτε με όλοι παρόμοια σκεφτόμαστε. Τα δελφίνια σκέφτονται αλλιώς ....... καλύτερα από εμάς λένε...

Τώρα καί κάθε επιστημονική γνώση ή ανακάλυψη μοιάζει με παραμύθι και μου αρέσει επίσης. Καθώς όμως ξέρω ότι θα έρθει μια νέα επιστημονική γνώση που θα εκτοπίσει την παλιά το σκέφτομαι να βάλω το χέρι μου στην φωτιά ακόμα και για το αν ο ήλιος θα ξαναβγεί αύριο.


Φίλε δεινόσαυρε σπηλαιολόγε εδώ στην Κρήτη έχει πολλές τρύπες αν τύχει και οργανώσεις καμιά εξερεύνηση εδώ είμαι πρόθυμος να βοηθήσω όπως μπορώ και να συμμετέχω μέχρι εκεί που με παίρνει.

Μέχρι τότε σκέφτομαι το εξής καθώς θεωρώ άτοπη την τοποθέτηση σου ... δηλαδή δεν νομίζω ότι η εμπειρία σου σχετίζεται με το θέμα:
Ας σκεφτούμε την υδρόγειο από τόσο μακρυά που το νησί μου η Κρήτη να φαίνεται καθαρά σε σχέση με την "μπάλα" που την περιέχει. Πόσο μικρή δείχνει..... Αν την θεωρούσαμε μια οδοντογλυφίδα που την σηκώνουμε και την καρφώνουμε κάθετα στην γή, δεν φαίνεται να προχωρούσε αρκετά βαθιά. Τόσο αρκετά ώστε να συναντήσει ας πούμε το εσωτερικό δήθεν κενό.

Η βόρεια πλευρά της Κρήτης υπολογίζω θα είναι γύρω στα 350 χιλιόμετρα μήκος. Τόσο θα χωνόταν η "κρητική οδοντογλυφίδα" μέσα στην μπάλα. Παρότι δεν το βλέπω να συναντά το δήθεν κενό (επαναλαμβάνω), θα ήθελα να σε ρωτήσω αν εσείς οι σπηλαιολόγοι έχετε εμπειρία τουλάχιστον μέχρι αυτά τα βάθη.

Φαντάζομαι κανείς δεν ξέρει με σιγουριά τι υπάρχει σε αυτό το βάθος ή και πιο πέρα. Σίγουρα σήμερα όλοι ακολουθούν μια φυσική θεωρία των γεωλόγων που συγκεντρώνει την συμφωνία των περισσοτέρων αλλά υπάρχουν και άλλες θεωρίες που μεταπτυχιακοί μελετούν και ποιος ξέρει τι θα πιστεύουμε σε 50 χρόνια από τώρα. Να πάμε πάντως τόσο βαθεία για να δούμε τί υπάρχει αν υπάρχει δεν μπορούμε σήμερα τουλάχιστον.

thegeorge 05-07-08 22:49

Και μια που μιλάμε για την περίφημη Κρήτη μας μην ξεχνάμε και τον μινοταυρω!!!!..
Θα παρακαλέσω να κρατήσουμε την σοβαρότητα του θέματος!

Mallen 06-07-08 01:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Old cave-dinosaur
Φίλε OANNHSEA.

Έχεις δίκιο. - Με ξεμπρόστιασες !

Ξέρεις πόσους υποχθόνιους και nefelims, έχω συναντήσει όλα αυτά τα χρόνια ;

Αλλά, μετά απο συμφωνία σαυροειδών (..συγνώμη, κυρίων, ήθελα να πω !), αποκρύπτω τα πάντα, έναντι βέβαια παχυλοτάτων ανταλλαγμάτων προς όφελος μου !! :cool:

.. Αλλά, τελικά, αν πράγματι υπάρχουν νοήμονα όντα που τα πιστεύουν αυτά, τότε, ας μη παραξενευόμαστε και οικτίρουμε τους εαυτούς μας για την κάθε είδους κατάντια μας, πολιτική, ηθική, οικονομική κλπ...

Τέλος :(

Όχι ότι πιστεύω...στην ύπαρξη γιγάντων! Αλλά,ξέρεις...ποιους λέω Νεφελίμ σήμερα; Μεταφορικώς, ασφαλώς!

Αυτούς που έχουν 2,10 ύψος, είναι όμορφοι, πανέξυπνοι, πανούργοι και καταφερτζήδες! Έχω έναν τέτοιο κολλητό φίλο μου (& φανατικό του μπάσκετ!)και όποτε πετυχαίνει κάτι,που καταφέρνει καλύτερα από τους υπόλοιπους, τον ψιλο-κοροϊδεύουμε: "Γειά σου & χαρά σου ρε Νεφελίμ!!!" :D :p

OANNHSEA 06-07-08 06:46

Lux
Παράθεση:

Νομίζω πως το ύψος των ανθρώπων η τον θηλαστικών γενικότερα έχει να κάνει με την απόσταση της σελήνης και τι πίεση που ασκεί αυτή στη γη .
Αυτό είναι λάθος.
Στα προηγούμενα χρόνια η Σελήνη ήταν πιο κοντά στην γη και συνεχώς απομακρύνεται μέχρι να έρθει σε κάποιο από τα 3 σημεία ισορροπίας Lagrance.
Η γιγαντότιτα ενός είδους είναι συνάρτηση δύο παραγόντων
α) της τροφής: όσο πιο ακατάλληλη τροφή τρώει ένα πλάσμα, τόσο πιο μεγάλο στομάχι (ή στομάχια) θέλει και άρα πιο μεγάλο πρέπει να γίνει για να κουβαλάει αυτό το στομάχι.
β) από την ύπαρξη του κατάλληλου χώρου για την ανάπτυξη ενός μεγάλου όντος: δεν θα δει κάποιος τεράστια ζώα σε νησιά, ούτε πάνω σε βουνά...
Για να καταλάβει κανείς καλύτερα τον γιγαντισμό των πλασμάτων, θα πρέπει να μελετήσει τα εξαφανισμένα πλάσματα, τόσο τα θηλαστικά όσο και τους δεινοσαύρους...

Παράθεση:

λογικά θα πέρασε κάποιο μεγάλο χρονικό διάστημα για να γίνει κάτι τέτοιο .Αυτό το μεγάλο χρονικό διάστημα όμως που υπήρξαν μεγάλα όντα στη γη, νέκρα η ζωντανά θα ήταν δυνατόν να καταγράφουν στην ιστορία της γης έστω προφορικά από στόμα σε στόμα .
Επειδή αυτό έχει σημασία με το θέμα μας, μπορείς να το ορίσεις καλύτερα γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω;

Παράθεση:

Θα παρακαλέσω να κρατήσουμε την σοβαρότητα του θέματος!
Την πια; :confused:
Δηλαδή υπάρχει σοβαρότητα στα παραμύθια του Λιακό;;; :confused:

Old cave-dinosaur 06-07-08 08:27

Φίλε Ποσειδώνιε.

Έχεις δίκιο. - Στην Κρήτη, υπάρχουν τα μισά σπήλαια και σπηλαιοβάραθρα απο το σύνολο όσων υπάρχουν σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα !

Αφετέρου, το παγκόσμιο ρεκόρ βάθους σπηλαιοβαράθρου είναι γύρω στα 2.500 (!) μέτρα, στην Αμπχαζία.

Φυσικά, βέβαια, δεν υπάρχει - ούτε υπήρξε ποτέ η παραμικρή απόδειξη, έστω ένδειξη, ότι σε μεγαλύτερα βάθη , μπορεί να ζούν διάφοροι :rolleyes: !

Πάντως, απο κάτι παραμυθάκια για εσωγηινο-υποχθόνιους :eek: , που γράφουν εδώ και λίγα χρόνια διάφοροι "ερευνητές", εδώ, μας πήραν χαμπάρι και οι ξένοι !

Πρίν ένα μήνα περίπου, σε εκδήλωση για τα σπήλαια, συνδιοργάνωση του Γερμανικού Αρχαιολογικού Ινστιτούτου, του Iνστιτούτου GOETHE και της Ελληνικής Σπηλαιολογικής Εταιρείας, διευθυντής του Goethe, μας "πήρε στο ψιλό", διαβάζοντάς μας επι μισή ώρα (δήθεν αυθεντική) επιστολή Σκωτσέζου αρχαιολόγου-σπηλαιολόγου, που ανέφερε ότι είχε συναντήσει τα χρόνια της επταετίας, που κρυβόταν σαν αντισασιακός, σε σπήλαιο στην Ελλάδα εσωγήινους κλπ !
Στο τέλος, όταν το ακροατήριο, επιστήμονες όλων των παρεμφερών ειδικοτήτων -και εθνοτήτων-, κόντευε να πέσει απο τις καρέκλες :o , είπε:
..Αφού κάμποσοι πιστεύουν αυτά τα παραμυθάκια, γιατί, να μη σας κάνω λίγη πλάκα ;

..Έχουμε γίνει ρεζίλι και παραπέρα δηλαδή !

Ευχαριστώ για την πρόσκληση, αλλά, το μεροκάματο.... :(
- Πάντως, θα κατεβούν κάμποσοι δικοί μας, μέσα του μήνα, "κάτω", και αν θέλεις μπορώ να σου δώσω ένα-δυό τηλέφωνα, να ακολουθήσεις.

LuX 06-07-08 09:46

ΟΚ OANNHSEA

να στο αναλύσω λίγο περισσότερο...

Καταρχάς το ότι το ανάστημα των ανθρώπων η και των όντων έχει να κάνει με την απόσταση της σελήνης και τη πίεση που ασκεί η ατμόσφαιρα στη γη δεν είναι δική μου άποψη αλλά επιστημονική .

Υπάρχουν επίσης αναφορές στην ελληνική γραμματεία (βλ. Περίπτωση Κέφαλου) στις οποίες αναφέρεται ως προκατακλυσμιαία πληροφορία το ότι η σελήνη δεν ήταν πάντα στην ίδια θέση !
Πολλοί αρχαίοι λαοί όπως οι της Αρκαδίας θεωρούσαν τη φυλή τους τόσο παλαιά που είχαν προλάβει τη προηγούμενη θέσης της σελήνης .
Αν λάβεις υπό όψη σου τα παραπάνω καθώς και πολλές μυθολογίες αρχαίων λαών για την ύπαρξη γιγάντων (υψηλότερων του κανονικού όντων) τότε είσαι κάπως κοντά σε κάποιο λογικό αποτέλεσμα .

Εάν τώρα δεχθούμε πως υπήρξαν κάποια στιγμή στην ιστορία κάποια υπερμεγέθη όντα και εξαφανίστηκαν απότομα (απ τη ζωή) λόγω κάποιου μετεωρίτη η κάποιας άλλης αιτίας τότε είναι λογικό τα κουφάρια η οι σκελετοί τους να παρέμειναν κρυμμένοι η φανεροί για πολλά έτη πάνω στο πλανήτη (μέχρι πολλοί από αυτούς με τις κατάλληλες καιρικές συνθήκες να φτάσουν στο σημείο να απολιθωθούν)

Η τυχαία ανακάλυψη τέτοιων σκελετών η ακόμη και κατεψυγμένων από τον παγετό η καλά διατηρημένων σε ψυχρές σπηλιές ολόκληρων κουφαριών τέτοιων γιγαντιαίων πλασμάτων η όντων από διάφορες γενεές ανθρώπων ανά τους αιώνες , θα μπορούσε κάλλιστα να δημιουργήσει έναν προφορικό μύθο ο οποίος μεταφέρθηκε από στόμα σε στόμα που αργότερα ενσωματώθηκε στις μυθολογίες άρα και στις μετέπειτα θρησκείες.
Άλλοι λαοί θα τους ονόμαζαν κάπως έτσι και άλλοι κάπως αλλιώς . είναι πολύ λογικό !

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν αυτή η μικρή συμπυκνωμένη ιστορία θα μπορούσε πολύ εύκολα να μεταλλαχθεί από επιτήδειους να αλλοιωθεί και να γίνει προπαγάνδα για εκδοτικές, συνωμοτικές η άλλες χρήσεις .

Όσον αφορά τώρα το σκέλος του ζητήματος «Νεφελίμ του μιστερ Λιακό» περί ανθρωπόμορφων ερπετοειδών η άλλων αναμεμιγμένων τύπου πλασμάτων και πάλι υπάρχει λογική απάντηση.

Απάντηση όμως που αν δε κατέχει κανείς ορισμένες ειδικές γνώσεις και εμπειρίες είναι από φύσης πολύ δύσκολο έως σχεδόν αδύνατο να τις κατανοήσει .

Είναι σα να ζωγραφίζεις η να χαράσσεις σήμερα μια τηλεόραση σε μια σπηλιά και σε 5000 χρόνια κάποιος που θα ανακαλύψει τη ζωγραφιά σου και δε θα γνωρίζει τι είναι να προσπαθήσει να εξηγήσει πως λειτουργεί και τι περιέχει στα σωθικά της !


Αυτό έχει πάθει και ο Δημοσθένης , μη έχοντας τέτοιου είδους γνώσεις και εμπειρίες παραμένει στην απλή αλληγορική και επιδερμική έννοια των πραγμάτων συζητώντας για δράκους και τέρατα που παραμένουν θαμμένα στα βάθη της γης και που σκοπεύουν κάποια αποκαλυπτική στιγμή να κατακρεουργήσουν το ανθρώπινο είδος .
Προσπαθεί δηλαδή μεσω των εκδόσεων και των όσων περίεργων έχει διαβάσει η ακούσει, να βρει τη κοινή των πραγμάτων συνιστάμενη χωρίς βεβαίως να γνωρίζει τον βασικό κρίκο που ενώνει τη πραγματικότητα με όλη τη μυστικιστική θεωρία- εμπειρία !

Τρανταχτό παράδειγμα των όσων λεω ήταν η χθεσινή εκπομπή του κ. Χαρδαβέλλα με θέμα «αίμα και τελετές» οπου τρανταχτά ονόματα του "χώρου" όπως η κ. Τζάνη ο κ.Αναστασάκης ο κ.Τσαγκρινός και ο κ.Διαμαντάρας η και ο Βερέττας στριμώχθηκαν εμφανώς μη μπορώντας να απαντήσουν στην απλή ερώτηση του κΧαρδαβέλλα για τη σχέση αίματος και τελετών, απαντώντας με αοριστίες η άλλα αντ άλλων προσπαθώντας εντέχνως η ακόμη και άκομψα να υπεκφύγουν αφού φάνηκε εύκολα οτι αγνοούσαν όλοι τους η καλύτερα έχουν εσφαλμένη αντίληψη του κρίκου που ανάφερα παρά πάνω .

Η τρομερή και εμφανής άγνοια τους στο θέμα «κρίκος» τους κάνει να πιστεύουν πως πρόκειται για κάτι το βδελυρό , αποτρόπαιο και κατακριτέο κάνοντας τους από εγωισμό η και οικονομικά συμφέροντα να προτιμούν να λένε μαλακίες δημοσίως απ το να ακολουθήσουν τη απλούστατη φυσική οδό, δηλαδή να μελετήσουν να μάθουν να ενημερωθούν και τελικά να αλλάξουν άποψη!
ειναι τοσο κακό κάτι τέτοιο ;

Ελπίζω να βοήθησα ...

Εσύ γεροΝικολέ τι λες ;

@

THEO-007 06-07-08 10:09

Παράθεση:

Καταρχάς το ότι το ανάστημα των ανθρώπων η και των όντων έχει να κάνει με την απόσταση της σελήνης και τη πίεση που ασκεί η ατμόσφαιρα στη γη δεν είναι δική μου άποψη αλλά επιστημονική .

Εγω βλεπω τα αρχαια ευρηματα που ερχονται στο φως και δεν ακουω τις επιστημονικες ηλιθιοτητες που μεταφερονται ανα τον κοσμο.

Καποιοι μπορειται να τις ενστερνιζεστε ελευθερα. Αλλα ειναι τραγικο να ξευτιλιζετε καποια παιδια επειδη δεν συντρεχουν με τις σκεψεις σας. Το λιγοτερο κατανταει κωμωδια.

Ηθελα να ηξερα εαν μια μερα γινουν ολα οπως τα περιγραφει ο λιακοπουλος, το αγιο ορος, οι γεροντες, τι διαολο θα λεγατε η θα κανατε τοτε ολοι εσεις.

Απλα ειμαι περιεργος εαν θα αλλαζατε σκεπτικο η ακομη και τοτε θα ειχατε αυτες τις αποψεις.

Χαιρομαι που ανηκω στην ταξη αυτων που διαβαζουν και ψαχνουν καποια στοιχεια που δειχνει ο λιακοπουλος. Τους θεωρω ατομα χωρις παρωπιδες και ανοιχτομυαλους σε σχεση με τους υπολοιπους.

LuX 06-07-08 11:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εγω βλεπω τα αρχαια ευρηματα που ερχονται στο φως και δεν ακουω τις επιστημονικες ηλιθιοτητες που μεταφερονται ανα τον κοσμο.

Καποιοι μπορειται να τις ενστερνιζεστε ελευθερα. Αλλα ειναι τραγικο να ξευτιλιζετε καποια παιδια επειδη δεν συντρεχουν με τις σκεψεις σας. Το λιγοτερο κατανταει κωμωδια.

Ηθελα να ηξερα εαν μια μερα γινουν ολα οπως τα περιγραφει ο λιακοπουλος, το αγιο ορος, οι γεροντες, τι διαολο θα λεγατε η θα κανατε τοτε ολοι εσεις.

Απλα ειμαι περιεργος εαν θα αλλαζατε σκεπτικο η ακομη και τοτε θα ειχατε αυτες τις αποψεις.

Χαιρομαι που ανηκω στην ταξη αυτων που διαβαζουν και ψαχνουν καποια στοιχεια που δειχνει ο λιακοπουλος. Τους θεωρω ατομα χωρις παρωπιδες και ανοιχτομυαλους σε σχεση με τους υπολοιπους.

φιλε 007 χωρις παρεξηγηση !
ο δρομος της αναζητησης εχει πολλα μονοπατια
μην ακυρωνεις ετσι ευκολα τα υπολοιπα τα οποια δε βαδισεις και προφανως δε γνωριζεις !
@

Ποσειδώνιος 06-07-08 11:19

2,5 χιλιόμετρα βάθος! Μόνο τόσο έχουμε κατέβει; 2,5 χιλιόμετρα είναι σαν να είμαστε στην επιφάνεια ακόμα αν δούμε την σφαίρα από μακρυά. Μιλάνε για μερικά χιλιάδες χιλιόμετρα βάθους όταν λένε για Νεφελίμ και κούφια γη.

Παιδιά....ήθελα να αναφέρω κάποια πράγματα που δεν μου κάθονται σχετικά με τα όσα "μεταφέρει" (πιστεύω) ο Λιακό.

Λέει λοιπόν ότι όταν η ήρθε η ώρα να κλειστούν τα Νεφελίμ στα Τάρταρα από τον Δία, ο πολέμαρχος του Θεού πήρε εντολή για να δημιουργήσει τον εσωτερικό χώρο στη γη. Αυτό που υποτίθεται έκανε είναι ότι φούσκωσε την γη σαν μπαλόνι. Έτσι υποτίθεται εξηγείται το οτί ενώ πχ η νότια Αμερική φαίνεται να ταιριάζει με την Αφρική και άρα κάποτε ήταν ενωμένες , ωστόσο είναι απίστευτα μακρυά για να έχει μετακινηθεί όλο τον Ατλαντικό ωστε να φτάσει στη σημερινή της θέση (η Αμερική).

Δεν λέω ναι, δεν λέω και όχι. Διότι ποτέ δεν με ηρέμησε στο παραπάνω ερώτημα η θεωρία της μετακίνησης των τεκτονικών πλακών. Ο Ατλαντικός παραείναι μεγάλος .... Τέλος πάντων δεν είμαι μεταπτυχιακός γεωλόγος...

Δεν λέω όχι στην "θεωρία της κούφιας γης λόγω φυγόκεντρης" μια θεωρία που μελετάται για όλους τους πλανήτες γενικά από τους αστροφυσικούς. Πάντως έχω την αίσθηση ότι η επιστήμη βαδίζει με περισσότερη σιγουριά για τό τι βρίσκεται στο εσωτερικό των άστρων-ήλιων παρά για το τι βρίσκεται στο εσωτερικό των πλανητών.


Το πιο ακραίο της υπόθεσης που ο Λιακό μας "μεταφέρει" είναι ότι ο πολέμαρχος του Θεού πήρε εντολή να "φουσκώσει το μπαλόνι" και να τοποθετήσει την πράξη του αυτή από αρχής χρόνου. Ταξίδεψε λοιπόν πίσω στο χρόνο στην δημιουργία της γης και έφτιαξε τα τάρταρα για να κλείσει ο Δίας μέσα - εκατομύρια χρόνια μετά - τους Νεφελίμ.

Η λογική μου σίγουρα δεν το χωρά το τελευταίο μια και ένας θνητός δεν μπορεί να συλλάβει την έννοια του απείρου ή την έλλειψη αρχής -τέλους του χρόνου ή το ταξίδι στο χρόνο κατ' επέκταση κλπ

Πάντως η ιστορία με τον πολέμαρχο θα μπορούσε να ήταν ένας μεταφορικός τρόπος για να πει κάποιος ότι καθώς η γη γυρίζει ( από σχηματισμού της ακόμα) η φυγόκεντρη δημιουργεί συσσώρευση της μάζας προς την επιφάνεια της σφαίρας και κενό εσωτερικά γύρω από τον άξονα περιστροφής. Αν αυτό συμβαίνει γιατί να μην υπάρχει κάποια μορφή ζωής εσωτερικά. Ξεχάστε τις υπόλοιπες σάλτσες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.