Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Ατλαντίς - Η χαμένη Ατλαντίδα του Πλάτωνα (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1557)

sunborn 28-02-09 05:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TeodPas

Εγώ γνωρίζω όμως πως πρωτοσχεδιάσθηκαν, πότε, και από ποιούς και γιατί όλοι οι χάρτες οναμάσθηκαν "Ατλαντες".

Ε, δεν μας λες και μας ? :D

OANNHSEA 28-02-09 10:33

Παράθεση:

Όλα τα παραπάνω επιβεβαιώνονται και από άλλα ευρήματα,όπως π.χ. οι περίφημοι χάρτες του Τόυρκου ναύαρχου Πίρι Ρέις (1513 μ.Χ) που αποτελούν σπαζοκεφαλιά ακόμη και τώρα. Στους χάρτες αυτoύς παρουσιάζονται η Ανταρκτική και η Γροιλανδία χωρίς πάγους, με απόλυτη ακρίβεια των ακτογραμμών τους, οι οποίες ταιριάζουν με τις σημερινές ακτογραμμές που βρίσκονται κάτω από τους πάγους, όπως φαίνονται στους σημερινούς χάρτες που παράγονται με αεροφωτογραφήσεις. Οι χάρτες αυτοί αναφέρουν ότι είναι αντιγραφή παλιότερων χαρτών που βρήκε ο κουρσάρος Πίρι Ρέις στις πειρατείες του.
Εγώ γνωρίζω όμως πως πρωτοσχεδιάσθηκαν, πότε, και από ποιούς και γιατί όλοι οι χάρτες οναμάσθηκαν "Ατλαντες".
Α) Για τον χάρτη του Πίρι, έχουμε γράψει και αλλού ότι είναι μούφα αρχαιοελληνικός - να το ξαναγράψουμε και εδώ μπας και ξυπνήσει και κάνας επιπλέον από τους πιστεύοντες τα παραμύθια;
Β) Εγώ εξακολουθώ να ρωτάω όσους γράφουν για τον πολιτισμό του 11.000 π.χ. - τι στα κομμάτια καλλιεργούσαν και έτρωγαν εν μέσω παγετώνων;;;
Γ) Νυχτερινό πτηνόν είσαι TeodPas - πως στο καλό ξενυχτάτε και γράφετε στις 3 ή ώρα το πρωί;

Παράθεση:

Ε, δεν μας λες και μας ?
Πεθαίνουμε να μάθουμε... :D

TeodPas 28-02-09 13:30

Φίλοι OANNHSEA ΚΑΙ SUNBORN,
θα ξεκινήσω δίνοντας σας μερικά ακόμη στοιχεία από τα πολλά που κατέχω στο αρχείο μου, και το οποίο συνέχεια ενημερώνω, καθ' όλη τη διάρκεια της αναζήτησης μου, του φωτός (που είναι η Χαμένη Αλήθεια).
1) Από το προηγούμενο μου post φαίνεται καθαρά ότι συνδέω τους χάρτες με το γρήγορο (τάχιστο) λιώσιμο των πάγων στου πόλους και την ταχεία ανύψωση της θάλασας, Οι χάρτες επιβεβαιώνουν οτι υπήρχε περίοδος στην οποία είχε εμφανιστεί η στεριά στους πόλους. Από την ανάποδη, οι σύγχρονες γεωφυσικές μελέτες που ανέφερα δείχνουν τη περίοδο. οτι δηλαδή γύρω στις 10000-11000 Π.Χ είχε αρχίσει να εμφανίζεται η στεριά (ήταν η τελευταία περίοδος υγροποίησης των πάγων) πράγμα που επιβεβαιώνει,κατά μέρος, και τον Σόλωνα-Αιγύπτιους Ιερείς-Πλάτωνα για το 9600 π.Χ..
2)Ενα άλλο στοιχείο που παρέχω από τις υποθαλάσσιες μελέτες είναι ότι η στάθμη της θάλασσας το 17000π.Χ. ήταν -118 μέτρα (κάτω). Η άνοδος δηλαδή από το 17000 μέχρι το 12000 ήταν πολύ πιο αργή (μόνο 18 μέτρα) σε σχέση με τη περίοδο 12000-9500 (που υπάρχει στο διάγραμμα απότομο άλμα). Η άνοδος της στάθμης συνεχίζεται πιο αργά και το 5500 π.Χ ήταν -5μέτρα. Αν δείτε τα διαγράμματα θα εκπλαγείτε! Η στάθμη της θάλασσας, δηλαδή, περίπου σταθεροποιήθηκε γύρω στις 5000-6000 π.Χ Από τότε οι απελευθερωμένες στεριές ξαναάρχισαν να παγώνουν. Αυτο το τελευταίο επιστημονικό στοιχείο είναι σοβαρό, πάρα πολύ σοβαρό και δείχνει πολλά, που ο καθένας θα πρέπει να αναρωτηθεί.
3) Από τη παραπάνω σύνδεση φαίνεται καθαρά ότι οι χάρτες έχουν σχέση με τη βύθιση ενός μεγάλου τμήματος της Ατλαντίδας το 9600. Και το όνομα "Ατλαντες", των συγκεκριμμένων χαρτών αλλά και όλων των άλλων δεν είναι τυχαία, δείχνει και τη προέλευσή τους (κατέχω στοιχεία στο αρχείο μου).
4) Ολα τα παραπάνω βέβαια είναι ένα μέρος, που σίγουρα δεν θα καλύπτουν όλες τις απορίες σας. Πιστεύω όμως να έλυσα μερικές.
Είμαι πρόθυμος και θα προτιμούσα να απαντώ σε συγκεκριμμένες ερωτήσεις, παρά να αρχίσω να λέω μονομιάς όλη την Χαμένη Αλήθεια.

Υ.Γ. OANNHSEA παρατήρησες ότι είμαι και μεσημεριανό πτηνό; Τα πουλιά είναι ελεύθερα να πετούν και να αναζητούν τις χαμένες αλήθειες, μέσα στα πλαίσια του ρεαλισμού,όμως, και όχι με άλματα του νου και απίθανες φαντασιώσεις. Μια οπτική ματιά διαφορετική από τη κατεστημένη, όμως, χρειάζεται.Το τι καλλιεργούσαν τότε στους παγετώνες; Δεν νομίζω να είπα οτι όλη η γη ήταν παγετώνες.Μίλησα συγκεκριμμένα. Ξαναδιάβασέ τα!

OANNHSEA 28-02-09 14:39

Το κυριότερο πρόβλημα με την τροφή είναι ότι συνδέεται στενά με τους ανθρώπους. Χωρίς τροφή οι άνθρωποι δεν μπορούν να έχουν σταθερή δημιουργία και χωρίς σταθερή δημιουργία δεν μπορούν να έχουν πολιτισμό.
Αυτό το βλέπουμε και στους δύο αρχαιότερους πολιτισμούς: στον Σουμεριακό και τον Αιγυπτιακό.
Πρώτα οι άνθρωποι βρήκαν την καλλιέργεια της γης, τους κατάλληλους σπόρους, εγκαταστάθηκαν μόνιμα σε ένα μέρος και ύστερα άρχισαν να έχουν κεντρική εξουσία και να έχουν και πολιτισμό...

Για να δούμε μία σχετική φωτογραφία της παγωμένης Ευρώπης:
http://www.imageshack.gr/files/px784...awyy_thumb.gif
Ένα λινκ για την άνοδο της στάθμης της θάλασσας:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sea_level_rise


Άρα έχουμε τα εξής ερωτήματα: (τα οποία τα παραθέτω για πολλοστή φορά)
α) Οι καιρικές συνθήκες ήταν ακατάλληλες στο βόρειο ημισφαίριο για την παραγωγή αγροστοδών. Δεν υπήρχε ούτε η κατάλληλη ποσότητα νερού (ήταν στους παγετώνες και οι βροχοπτώσεις περιορισμένες) ούτε η κατάλληλη θερμοκρασία... Άρα πως καλλιεργούσαν τα φυτά που τους παρείχαν τα τρόφιμα; Η απάντηση πως τα έπερναν από άλλου δεν έχει βάρος, καθώτι ΚΑΝΕΝΑΣ πολιτισμός δεν πήρε από αλλού τρόφιμα στην αρχή της δημιουργίας του. Π.χ. μπορεί οι Έλληνες να έπαιρναν σιτάρι από τον Εύξεινο πόντο, αλλά είχαν ήδη δημιουργήσει πολιτισμό πριν το πράξουν αυτό...
β) Ακόμα όμως και να είχαν καταφέρει να καλλιεργήσουν κάποια φυτά υπάρχει ένα παράξενο θέμα: δεν έχουμε βρει κανένα από αυτά!!! Βρε τι κακοί άνθρωποι οι Άτλαντες να μην δίνουν τίποτα από τον πολιτισμό τους και ακόμα όταν έφυγαν από την Ατλαντίδα να προτιμούν να πεινάσουν παρά να καλλιεργήσουν τα φυτά της πατρίδας τους!!! :D Βλέπετε όλες οι αναλύσεις του DNA δείχνουν ότι τα κυριότερα φυτά που καλλιεργούμε σήμερα (και δεν έχουν έρθει από την Αμερική ή την Ασία με τις αντίστοιχες προελεύσεις) έχουν σαν πηγή προέλευσης την ευρύτερη μεσοποταμία...
γ) Το ίδιο τραγελαφικό έχουμε και με τα ζώα: όλα τα οικόσιτα ζώα της Ευρώπης έχουν σαν πηγή προέλευσης την μεσοποταμία και ακόμα ανατολικότερα: π.χ οι όρνιθες έφτασαν στην Ελλάδα από την Κίνα το 700π.χ.
Με λίγα λόγια οι Άτλαντες δεν έτρωγαν φυτά, δεν χρησιμοποιούσαν ζώα (ακόμα και το άλογο και το γαϊδούρι είναι από την Ουκρανία και την Μέση ανατολή αντίστοιχα) και δεν είναι δυνατόν να έφερναν την τροφή από κάπου αλλού για τον απλούστατο λόγο του ότι θα είχαμε βρει αυτά τα εξελιγμένα φυτά που χρησιμοποιούσαν για τροφή ..

Πάμε λίγο πιο μακριά:
http://images.google.gr/imgres?imgur...icial%26sa%3DN
Ο χάρτης δείχνει την Σκανδιναυία ή καλύτερα την εξέλιξη των παγετώνων της. Χάρη σε αυτό βλέπουμε το λόγο που στην Σκανδιναυία η καλλιέργεια της γης άργησε χαρακτηριστικά. Επίσης ήταν τέτοια η κατάσταση που για μία περίοδο 400 περίπου ετών είχε σταματήσει η καλλιέργεια της γης, περίπου το 2200 π.χ....

Να εμβαθύνουμε στην διατροφική ή κάθε πράγμα στον καιρό του; ;)

28-02-09 16:17

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Μάλλον αρχίζω να μην καταλαβαίνω κάποια πράγματα γύρο απο τον χάρτη...
Ο φίλος ΗΛΙΑΣ αναφέρει....
<<δεδομένα με σοναρ που προστέθηκαν πανω στον χάρτη>>
Ο φίλος agaliarep αναφέρει...
<<
είναι αποτέλεσμα της σάρωσης του πυθμένα από τα σόναρ καθως και
αναγλυφη πορεια του πλοίου>>
Κάτι σε όλα αυτα με μπερδεύει...
Ίσως να κάνω και λάθος βέβαια...
Σχετικά δε με την τροφή φίλε μου OANNHSEA έχω να πω τα εξής...
Αντί για το στάρι γιατι να μην είχαν το καλαμποκι επίσης άλλη τροφή έιναι η πατάτα...
Επίσης υπάρχει και το λούπινο που έχει πολυσχιδείς χρήσεις...
Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε και την τομάτα....

Ας μην στεκόμαστε στο στάρι λοιπόν....

Ευχαριστώ.

Ευρυνοος 28-02-09 18:31

φίλε AVATARGR
μην ξεχνάμε επίσης και τις τροφές των Εσκιμώων..

απο το 1000μ.χ που αποκόπηκαν τρέφονται με ότι υπάρχει στην πανίδα των πάγων..
και ενδύονταν με δέρματα μέχρι τελευταία που γνώρισαν το ύφασμα και τις υπόλοιπες τροφές..

κι αυτοί έχουν επιζήσει εδω και 900 περίπου χρόνια χωρίς καλλιέργειες και μπιγκ μακ..

καλησπέρα σας..

TeodPas 01-03-09 03:19

Εποχή παγετώνων-άνοδος της θάλασσας
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Το κυριότερο πρόβλημα με την τροφή είναι ότι συνδέεται στενά με τους ανθρώπους. Χωρίς τροφή οι άνθρωποι δεν μπορούν να έχουν σταθερή δημιουργία και χωρίς σταθερή δημιουργία δεν μπορούν να έχουν πολιτισμό.
Αυτό το βλέπουμε και στους δύο αρχαιότερους πολιτισμούς: στον Σουμεριακό και τον Αιγυπτιακό.
Πρώτα οι άνθρωποι βρήκαν την καλλιέργεια της γης, τους κατάλληλους σπόρους, εγκαταστάθηκαν μόνιμα σε ένα μέρος και ύστερα άρχισαν να έχουν κεντρική εξουσία και να έχουν και πολιτισμό...

Για να δούμε μία σχετική φωτογραφία της παγωμένης Ευρώπης:
http://www.imageshack.gr/files/px784...awyy_thumb.gif
Ένα λινκ για την άνοδο της στάθμης της θάλασσας:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sea_level_rise


Άρα έχουμε τα εξής ερωτήματα: (τα οποία τα παραθέτω για πολλοστή φορά)
α) Οι καιρικές συνθήκες ήταν ακατάλληλες στο βόρειο ημισφαίριο για την παραγωγή αγροστοδών. Δεν υπήρχε ούτε η κατάλληλη ποσότητα νερού (ήταν στους παγετώνες και οι βροχοπτώσεις περιορισμένες) ούτε η κατάλληλη θερμοκρασία... Άρα πως καλλιεργούσαν τα φυτά που τους παρείχαν τα τρόφιμα; Η απάντηση πως τα έπερναν από άλλου δεν έχει βάρος, καθώτι ΚΑΝΕΝΑΣ πολιτισμός δεν πήρε από αλλού τρόφιμα στην αρχή της δημιουργίας του. Π.χ. μπορεί οι Έλληνες να έπαιρναν σιτάρι από τον Εύξεινο πόντο, αλλά είχαν ήδη δημιουργήσει πολιτισμό πριν το πράξουν αυτό...
β) Ακόμα όμως και να είχαν καταφέρει να καλλιεργήσουν κάποια φυτά υπάρχει ένα παράξενο θέμα: δεν έχουμε βρει κανένα από αυτά!!! Βρε τι κακοί άνθρωποι οι Άτλαντες να μην δίνουν τίποτα από τον πολιτισμό τους και ακόμα όταν έφυγαν από την Ατλαντίδα να προτιμούν να πεινάσουν παρά να καλλιεργήσουν τα φυτά της πατρίδας τους!!! :D Βλέπετε όλες οι αναλύσεις του DNA δείχνουν ότι τα κυριότερα φυτά που καλλιεργούμε σήμερα (και δεν έχουν έρθει από την Αμερική ή την Ασία με τις αντίστοιχες προελεύσεις) έχουν σαν πηγή προέλευσης την ευρύτερη μεσοποταμία...
γ) Το ίδιο τραγελαφικό έχουμε και με τα ζώα: όλα τα οικόσιτα ζώα της Ευρώπης έχουν σαν πηγή προέλευσης την μεσοποταμία και ακόμα ανατολικότερα: π.χ οι όρνιθες έφτασαν στην Ελλάδα από την Κίνα το 700π.χ.
Με λίγα λόγια οι Άτλαντες δεν έτρωγαν φυτά, δεν χρησιμοποιούσαν ζώα (ακόμα και το άλογο και το γαϊδούρι είναι από την Ουκρανία και την Μέση ανατολή αντίστοιχα) και δεν είναι δυνατόν να έφερναν την τροφή από κάπου αλλού για τον απλούστατο λόγο του ότι θα είχαμε βρει αυτά τα εξελιγμένα φυτά που χρησιμοποιούσαν για τροφή ..

Πάμε λίγο πιο μακριά:
http://images.google.gr/imgres?imgur...icial%26sa%3DN
Ο χάρτης δείχνει την Σκανδιναυία ή καλύτερα την εξέλιξη των παγετώνων της. Χάρη σε αυτό βλέπουμε το λόγο που στην Σκανδιναυία η καλλιέργεια της γης άργησε χαρακτηριστικά. Επίσης ήταν τέτοια η κατάσταση που για μία περίοδο 400 περίπου ετών είχε σταματήσει η καλλιέργεια της γης, περίπου το 2200 π.χ....

Να εμβαθύνουμε στην διατροφική ή κάθε πράγμα στον καιρό του; ;)

Μου έδειξες μια φωτογραφία των παγωμένων επιφανειών της γης (στα τελεταία 20000 χρόνια) και ένα διάγραμμα της ανόδου της στάθμης, τα οποία και τα δυο με επιβεβαιώνουν. Αλλωστε τα στοιχεία αυτά τα γνωρίζω (τα κατέχω στο αρχείο μου, σαν συμπλήρωμα αυτού των αρχαίων).Ακριβώς αυτά επικαλούμε, και άλλα πολλά που κατέχω και δεν κυκλοφορουν στη Wikipedia και στο Ιντερνετ. Μου φαίνεται ότι δεν τα μελέτησες τα στοιχεία αυτά, τα οποία με επιβεβαιώνουν απόλυτα και ακράδαντα. (εκτός και αν δεν μπορείς να τα διαβάσεις,τι άλλο να πώ!).Εχουμε και λέμε:
1)Το διάγραμμα στο wikipedia με τίτλο Post-Glacial sea level rise δείχνει ακριβώς τα νούμερα που σου λέω παραπάνω για την άνοδο της θάλασσας και το άλμα της ανόδου(meltwater pulse 1A-φαίνεται με το βέλος) μεταξύ 14000-12000 BP (πριν από σημερα) ή 12000-10000 π.Χ. Δεν διαφέρει σε τίποτα-τα ίδια στοιχεία επικαλούμε (διάβασε το)
2) Η εικόνα δείχνει τη Β.Ευρώπη (Σκανδιναβία-Αγγλία-Γροιλανδία) παγωμένη το 20000π.Χ. και γω συμληρώνω και την Ανταρκτική που το γνωρίζω από άλλες φωτο. Ενα μικρό κομμάτι μόνο της γης, όχι όλη. Αρα με επιβεβαιώνει και αυτή. Ποιος σου είπε ότι Η Ατλαντίδα ήταν εκεί; Το μεγαλύτερο κομμάτι του Ατλαντικού αν δεις είναι χωρίς πάγους, και η περισσότερη γη. Αρα τι μου λες τώρα; Παραμύθια; Τα στοιχεία σου συμφωνούν με μένα και διαφωνούν μαζί σου.
Και στα σημεία αυτά που υπήρχαν πάγοι, πολλά τμήματά τους άρχισαν να λιώνουν τάχιστα μέχρι το 5500 περίπου. Μετά ξαναπάγωσαν γιατί σταθεροποιήθηκε η στάθμη. Ηταν ένας κύριος λόγος που βυθίστηκε το μεγαλύτερο τμήμα της Ατλαντίδας το 9600 π.Χ που βρισκόταν ακριβώς σαν νησί στη μέση του ατλαντικού. Υπήρχαν και άλλοι όμως λόγοι. Και οι χάρτες του Πίρι Ρέις σχετίζονται με όλα αυτά.
Νομίζεις ότι κατόπιν τούτου αξίζει να μιλήσουμε για τις διατροφικές συνήθειες;. Τι λες δεν μπορούσαν να καλλιεργήσουν χωρίς πάγους; ή μήπως δεν μπορούσαν να έχουν ζώα,χωρίς πάγους! Τι λες υπήρχε η πιθανότητα να βρουμε τίποτα από τα φυτά των Ατλάντων (που είναι οργανική ύλη και αποσαθρώνεται), μετά από καταποντισμό και τόσα χρόνια. Μα τι λες; Από που αντλείς τη πληροφορία ότι δεν έδωσαν τίποτα στους άλλους.Και οι χάρτες που ονομάσθηκαν "Ατλαντες"; Κάποια στιγμή θα πω σε όλους την ιστορία των χαρτών. Αλλά ψάξτε και σεις! Οι αποδείξεις στο αρχείο μου των αρχαίων και νέων είναι ακλόνητες!
Η Προσέγγιση της Χαμένης Αλήθειας είναι το Ενδοξο Φως που Αποκαλύπτει τα Σκοτάδια της Γης

Τα σέβη μου OANNHSEA

Mallen 01-03-09 08:53

Φτού!!! Πάλι δεν θ΄ανοίξουμε σαμπάνιες σήμερα...(θα "σαπίσουν" εάν δεν γίνει εγκαίρως η ανακάλυψη της!) :(

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TeodPas
ΥΓ. Όσοι έχουν ασχοληθεί πραγματικά με το θέμα της Ατλαντίδας, ξέρουν σίγουρα, ότι τα βυθισμένα αρχαιολογικά ερείπια δεν εμφανίζονται ποτέ έτσι (με ευθύγραμμες λεπτές γραμμές διασταυρούμενες) σε φωτογραφίες που παίρνονται από ψηλά, ούτε από υποβρύχιες φωτογραφίες. Για να σας δώσω μια απόδειξη αυτού σας παραπέμπω στο ιστολόγιο μου στο blogger για να δείτε πως εμφανίζεται ο υποθαλάσσιος "δρόμος Μπίμινι" στις Μπαχάμες.
Τα σέβη μου σε όλους τους φίλους (ες)

Με συγχωρείς, αλλά...είδες καθόλου το προσχέδιο καταποντισμού που παρουσίασα πρωτύτερα; Εάν ναι, εκεί φαίνονται (με λευκές μικρές γραμμούλες) τα "αρχαία κτίρια" -υπολείμματα αυτών να ΒΥΘΙΖΟΝΤΑΙ κάτω από το πυθμένα(πάτο) του Ατλαντικού (εφόσον υπήρξε το "νησί" και τοποθετείται όντως εκεί, οκ?). Συνεπώς, κανένα σοναρ (ή άλλη υφιστάμενη τεχνολογία) δεν πρόκειται ποτέ να εντοπίσει ερείπια τύπου "υποβρύχιου τοίχου Μπινίνι" στη περιοχή αυτή του Ατλαντικού αφού με τους αιώνες η γεωμορφία του πυθμένα έχει αλλάξει και στην επιφάνεια του δεν υπάρχει πλέον ούτε μισό...υπόλειμμα κίονα, τοίχου, κ.τ.λ..
Ή τουλάχιστον αυτό πιστεύω... :confused:

TeodPas 01-03-09 11:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mallen
Φτού!!! Πάλι δεν θ΄ανοίξουμε σαμπάνιες σήμερα...(θα "σαπίσουν" εάν δεν γίνει εγκαίρως η ανακάλυψη της!) :(



Με συγχωρείς, αλλά...είδες καθόλου το προσχέδιο καταποντισμού που παρουσίασα πρωτύτερα; Εάν ναι, εκεί φαίνονται (με λευκές μικρές γραμμούλες) τα "αρχαία κτίρια" -υπολείμματα αυτών να ΒΥΘΙΖΟΝΤΑΙ κάτω από το πυθμένα(πάτο) του Ατλαντικού (εφόσον υπήρξε το "νησί" και τοποθετείται όντως εκεί, οκ?). Συνεπώς, κανένα σοναρ (ή άλλη υφιστάμενη τεχνολογία) δεν πρόκειται ποτέ να εντοπίσει ερείπια τύπου "υποβρύχιου τοίχου Μπινίνι" στη περιοχή αυτή του Ατλαντικού αφού με τους αιώνες η γεωμορφία του πυθμένα έχει αλλάξει και στην επιφάνεια του δεν υπάρχει πλέον ούτε μισό...υπόλειμμα κίονα, τοίχου, κ.τ.λ..
Ή τουλάχιστον αυτό πιστεύω... :confused:

Δεν το είδα αυτό που λες. Δεν το βρήκα. Αν θέλεις μπορείς να το ξαναδείξεις για μένα;
Για τα σόναρ, δεν γνωρίζω ακριβώς να πω σε τι άλλο μπορουν να χρησιμοποιούνται πέρα των βυθομετρήσεων. Δεν είμαι εξειδικευμένος στα σόναρ.
Δεν κατάλαβα ακριβώς, Συμφωνείς ή διαφωνείς μαζί μου;Τις είδες τις φωτογραφίες του δρόμου mpimini εκεί που σε παρέπεμψα; Είναι φωτογραφίες και όχι σόναρ. Δείχνουν πως εμφανίζεται ένα πραγματικο υποβρύχιο αρχαιολογικό εύρημα σε φωτογραφίες. Καμιά σχέση με τη φωτογραφία της Sun! Δεν νομίζεις;

OANNHSEA 01-03-09 12:31

Παράθεση:

Σχετικά δε με την τροφή φίλε μου OANNHSEA έχω να πω τα εξής...
Αντί για το στάρι γιατι να μην είχαν το καλαμποκι επίσης άλλη τροφή έιναι η πατάτα...
Επίσης υπάρχει και το λούπινο που έχει πολυσχιδείς χρήσεις...
Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε και την τομάτα....
Ξέρεις τι φταίει AVATARGR; Ότι δεν έχω καταφέρει να βρω χρόνο να γράψω τα άρθρα με την διατροφή για να καταλάβετε τι είναι τροφή...
Λοιπόν:
α) Για να τραφεί ένας άνθρωπος και να χορτάσει θα πρέπει να έχει η τροφή που τρώει πρωτεϊνες... Ακόμα και το σιτάρι έχει μέσα πρωτεϊνες και για αυτό μας χορταίνει και μας στηρίζει. Η ντομάτα και η πατάτα δεν έχουν αρκετές πρωτεϊνες... Οπότε λυπάμαι AVATARGR, αλλά δεν έχεις καταλάβει πόσο πολύτιμο είναι το σιτάρι, το κριθάρι, το ρύζι και το καλαμπόκι στην διατροφή μας...
β) Όπως και το κάνουμε μιλάω για ΕΞΕΛΙΞΗ, you know evolution, των τροφών, και δυστυχώς και η πατάτα και η ντομάτα και το καλαμπόκι έχουν περίοδο εξέλιξης που φτάσει μέχρι το 6.000 π.χ. περίπου (αμερικανικά φυτά)... Για να σου δώσω να καταλάβεις καλύτερα: Οι Ινδιάνοι της βόρειας Αμερικής δεν ήξεραν το καλαμπόκι ή την πατάτα. Αντί για αυτό άρχισαν να καλλιεργούν τα χηνοπόδια. Το χηνοπόδιο είναι το καλύτερο φυτό από διατροφικής πλευράς που υπάρχει σήμερα στον πλανήτη, με δύο όμως μειονεκτήματα: πρώτον οι καρποί του είναι πολύ μικροί και δεύτερον είναι άκρως αλλεργιογόνα τα φυτά. Με το που έφτασε το καλαμπόκι από την κεντρική Αμερική, τα χηνοπόδια εξαφανίστηκαν σαν καλλιέργεια...
γ) Τι σχέση έχουν τα: κουνουπίδι, λάχανο, βλίτο, παντζάρι, λαχανάκι Βρυξελλών; Είναι όλα συγγενικά είδη μεταξύ τους. Και το πιο ωραίο: έχουν προέλθει από την Σουμερία (εκτός από το τελευταίο)!!!
δ) Αααα, το λούπινο: ένα από τα καλύτερα φυτά που έχει ο άνθρωπος στην διατροφή του: με μόνο μειονέκτημα το ότι δεν μπορεί να αποθηκευτεί για τον χειμώνα... Αλήθεια γιατί δεν το βρίσκουμε στην αγορά σήμερα;

Που τα ξέρουμε τα παραπάνω:
α) Επιστήμη (και όχι παραμύθια), η οποία μας δίνει συγκριτικά αποτελέσματα εξέλιξης των ειδών και με βάση το DNA ξέρουμε την περιοχή από την οποία προήλθαν λόγω της εύρεσης, όχι μόνο των αρχαίων στελεχών αλλά:
β) από αρχαιολογικές ανασκαφές έχουμε βρει και σπόρους και έτσι ξέρουμε όχι μόνο τι έτρωγαν οι αρχαίοι, αλλά και το πως εξελίχτηκαν τα φυτά στην διάρκεια της εξέλιξης του πολιτισμού μας...
Παράθεση:

φίλε AVATARGR
μην ξεχνάμε επίσης και τις τροφές των Εσκιμώων..
φίλε AVATARGR
μην ξεχάσεις επίσης ότι οι Εσκιμώοι μπορεί να έχουν επιζήσει 15.000 χρόνια με τις τροφές του Βόρειου πόλου, ΑΛΛΑ δεν έχουν φτιάξει καθόλου πολιτισμό... You know: ποίηση, καλλιτεχνία, κτίρια, φιλοσοφία...
Και στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για πολιτισμό...
Παράθεση:

Ποιος σου είπε ότι Η Ατλαντίδα ήταν εκεί; Το μεγαλύτερο κομμάτι του Ατλαντικού αν δεις είναι χωρίς πάγους, και η περισσότερη γη.
Δεδομένου ότι ο ρεύμα του κόλπου ΔΕΝ υπήρχε εκείνη την εποχή, και δεδομένου του γεωγραφικού μήκους και πλάτους των Αζορρών (καθώς μόνο εκεί γεωλογικά μπορεί να υπήρχε η Ατλαντίδα), βγαίνει το συμπέρασμα ότι θα ήταν και αυτή καλυμμένη από πάγους. Στην μικρή περίπτωση που δεν θα ήταν καλυμμένη, τότε θα επικρατούσαν οι συνθήκες θερμοκρασίας της Ισπανίας...
Εσύ τι συνθήκες θερμοκρασίας λες να επικρατούσαν εκείνη την εποχή στην Ισπανία; Καπελάκι, αντηλιακό, και όμορφα μπικίνι;

Παράθεση:

Και οι χάρτες του Πίρι Ρέις σχετίζονται με όλα αυτά.
Άρα θα πρέπει για άλλη μία φορά να βάλω το θέμα με τους χάρτες του Πίρι για να ασχοληθούμε για άλλη μία φορά με αυτό το παραμύθι...

Παράθεση:

Νομίζεις ότι κατόπιν τούτου αξίζει να μιλήσουμε για τις διατροφικές συνήθειες;. Τι λες δεν μπορούσαν να καλλιεργήσουν χωρίς πάγους; ή μήπως δεν μπορούσαν να έχουν ζώα,χωρίς πάγους! Τι λες υπήρχε η πιθανότητα να βρουμε τίποτα από τα φυτά των Ατλάντων (που είναι οργανική ύλη και αποσαθρώνεται), μετά από καταποντισμό και τόσα χρόνια.
Το ξαναέγραψα:
Πρώτον, τα ζώα της Ευρώπης μας ήρθαν από την ανατολή - άρα οι "Άτλαντες" δεν είχαν ζώα... Την εξέλιξη της κτηνοτροφίας στην Ευρώπη και την μέση ανατολή μπορούμε να την παρακολουθήσουμε από τα ευρήματα που έχουμε ανακαλύψει σε διάφορους τάφους και θέσεις ανά την Ευρώπη και την ανατολή και φυσικά με το DNA....
Δεύτερον, ο κάθε λαός εξελίσσει την τροφή του. Οι Σουμέριοι το σιτάρι, οι βόρειοι ευρωπαϊκοί λαοί τη σίκαλη, οι Κινέζοι το ρύζι, οι Ινδοί την φακή, οι Μεσοαμερικάνοι το καλαμπόκι, οι νότιοι Αμερικάνοι την πατάτα...
Οι Άτλαντες: προφανώς το νέκταρ και την αμβροσία... :D

Επίσης ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει ασχοληθεί με τα σιτηρά για να καταλάβει δύο απλά πράγματα: πρώτον, ότι ένα αγροστόδες ή μη, δεν μπορεί να καλλιεργηθεί παντού - δεν μπορείς να καλλιεργήσεις σιτάρι της Αιγύπτου στην βόρεια Γερμανία. Δεύτερον ότι δεν μπορείς να καλλιεργήσεις σιτάρι της Ελλάδας στην νότια Αφρική...
Είναι δυστυχώς πάρα πολύ λίγα αυτά που ξέρετε για τα φυτά, τα ζώα και την διατροφή σας...

Όσο για τον "δρόμο":
α) Τον έχουμε ανακαλύψει εδώ και πολύυυυυυυ καιρό: δεν έχουμε βρει όμως τίποτα άλλο δίπλα του ή από που αρχίζει ή που τελειώνει. Ακόμα και να ήταν ένας δρόμος όπως η Εγνατία θα έπρεπε να έχει μία αρχή ή ένα τέλος. Άλλωστε δεν είναι τόσο βαθιά για να μην μπορεί να τον ακολουθήσει κάποιος, η να τον ανασκάψει...
β) Τι είναι φυσικό στοιχείο όμως; Φωτογραφίες!!! Από σχηματισμό βασαλτικών πετρωμάτων... Είδατε ωραίους δρόμους που φτιάχνει η φύση;
http://www.imageshack.gr/files/u3ske...ayzi_thumb.jpg http://www.imageshack.gr/files/sqq3w...3bw5_thumb.jpg http://www.imageshack.gr/files/veuny...p92a_thumb.jpg


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.