Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προσωπικές Εμπειρίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Αρχάγγελος; (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3760)

baggelis 24-05-08 03:16

Imfo
Πριν βγάλω την φωτογραφία επί τρία συνερχόμενα βράδια έβλεπα συνέχεια την μορφή του αρχαγγέλου Μιχαηλ που βρίσκετε στην Μυτιλήνη οπού έχει φτιαχτεί από αίμα μοναχών και χώμα… είχα κάνει τάμα να πάω εκεί και να τον προσκινισω αν γίνω καλά. Την επόμενη που τράβηξα φωτογραφίες εμφανίστηκε ο Άγγελος και γιαυτο τον ονόμασα αρχάγγελο μιχαηλ…τυχαίο το γεγονός τον ονείρων και στο καπάκι και η φωτογραφία δεν νομίζω.. την φωτογραφία την έχω πάει παντού!!! Από φωτογράφους μέχρι το Αγιον όρος.. όλοι μου είπαν ότι επροκιτε για Άγγελο… η φωτογράφοι μου είπαν επίσης ότι δεν έχουν δει τέτοιο πράγμα σε photo άλλη φορά…όσο αναφορά για τον θεό από την στιγμή που δεν ξέρουμε τη μπορεί να κάνει γιατί αποκλείουμε κάποια ενδεχόμενα? Από την στιγμή που κανείς μας δεν γνωρίζει τον θεό δεν μπορούμε να μιλάμε για το τι είναι χλομό να κάνει και τι όχι!!!!
Φιλικά Βαγγέλης !
-----

Lifo
Εδώ έκανες ένα μεγάλο λάθος η άγγελοι είναι σταλμένη από τον θεό να μας βοηθούν και να μας προστατεύουν!!!!

lifo 24-05-08 11:05

Εμμ, έκανα λάθος γιατί;; Μπορείς να μου εξηγήσεις από που είναι αυτό που σε πείθει πως είναι σταλμένοι από τον θεό;;; Εκτός αυτού, μιλάς για τον ΕΝΑΝ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ χωρίς καν να χουμε δει τι δυνατότητες έχει ο ίδιος ο άνθρωπος. Αυτή η απάντηση, ειλικρινά, μπορούσε να ναι η χειρότερη που χω πάρει. Δογματίζεις αγαπητέ,δογματίζεις χωρίς να προβάλεις επιχειρήματα. Κάνεις το λάθος δηλαδή των περισσοτέρων. Να σαι καλά...

laraska 24-05-08 12:48

τα αποκρυφα πραγματα και οι αλλες δοξασιες ειναι αλλο θεμα .
Τι παει να πει δογματιζει ?
επειδη δεν δεχεται αυτο που λες εσυ δογματιζει ?
και εσυ δογματιζεις .
Αυτος πιστευει κατι . Εσυ απο την αλλη για να μην πεσεις εξω ( ή δεν ξερω τι ) λες υπαρχουν ολα , τα δεχομαι ολα , και ολα ειναι ωραια . Αυτο ειναι πολιτικη και εδω δεν κανεις πολιτικη , δεν εχεις τη δυνατοτητα να κανεις συζητησεις .

Ομως και παλι και εσυ πιστευεις κατι , αρα δογματιζεις , αν πεις οχι δεν πιστευεις και δεν εχεις καν λογο στο θεμα γιατι δεν ξερεις τι πιστευεις .
Εκτος και αν παραδεχτεις οτι πιστευεις κατι και αρα δογματιζεις , και παλι ομως δεν μπορεις να πεις κατι .

Raistlin 24-05-08 13:06

Φίλε Βαγγέλι, το τάμα σου το εκπλήρωσες τελικά? Πήγες στο μοναστήρι?Αν όχι πόσος καιρός έχει περάσει από τότε που έκανες το τάμα? Έχω ακούσει για περιπτώσεις ανθρώπων που δεν πραγματοποίησαν κάποιο τάμα που έκαναν με αποτέλεσμα να τους εμφανίζονται ή να κάνουν αισθητή την παρουσά τους με κάποιον άλλο τρόπο οι Άγιοι στους οποίους έγινε το τάμα... Επί την ευκαιρία, το μοναστήρι που αναφέρεις είναι πάρα πολύ ωραίο, έχω πάει αρκετές φορές!

baggelis 24-05-08 14:49

Lifo
Όλα εντάξει! αφού θέλεις να ακούσεις αυτό που θέλεις θα σου πω ακριβώς αυτό που θέλεις να ακούσεις. Ναι! Ήτανε μια σκεπτομορφη που την διμηουργισα εγώ……ναι δεν ήταν Άγγελος αλλά ήταν ένα μεγάλο περιστέρι που πετούσε στο δωμάτιο….ναι ο άγγελος η τέλος πάντων αυτή η οντότητα δεν ήταν από τον θεό αλλά από ένα μακρινό γαλαξία…ναι δεν ήταν τίποτε άλλο από ένα κομμάτι της φαντασίας μου….δεν έχω να σου πω τίποτα άλλο λυπάμαι όμως πραγματικά για αυτό το σκεπτικό που έχεις ελπίζω και εύχομαι να καταλάβεις κάποια μέρα και νομίζω πως θα καταλάβεις πολλά πράγματα που γίνονται!!!! Την καραμέλα των δυνάμεων που κρύβει ο άνθρωπος την ξέρω πολύ καλά…
Φιλικά Βαγγέλης!

baggelis 24-05-08 15:06

RAISTLIN
Πριν ένα χρόνο περίπου είχα κάνει το τάμα αλλά δεν είχα πάει…δεν ξέρω αν γιαυτον τον λόγω έγινε η παρουσία η όχι.. φέτος το καλοκαίρι θα πάω σιγουρα..ειχα πάει μικρός στο μοναστήρι με τους γονείς μου…βασικά να σου πω από μικρός είχα τέτοια φαινόμενα θα σου πω ένα που μου είχε συμβεί….. μικρός δεν μπορούσα να κοιμηθώ στο δωμάτιο γιατί άκουγα βήματα και διάφορους άλλους περιέργους θορύβους….η γονείς μου αγανακτισμένη φώναξαν παπά για μα διαβάσει και για να εξαγνίσει το σπίτι… ένα βράδυ είχα ξυπνήσει και είχα δει την ειρήνη χρυσοβαλαντου μαζί με την Αγία Παρασκευή!!! Μου χαμογέλασαν και μου είπαν μην φοβάστε και μου είπαν να έχω δύναμη και πιστη στο μέλλον για να αντιμετωπίσω κάποια προβλήματα προφανώς.. τελικά τα χρόνια πέρασαν και ο πατέρας μου χτυπηθηκε από το σακχαρο στα μάτια όπου και κόντεψε να μείνει τυφλός…..εντέλει είχε βρεθεί μια φίλη της μάνα σμου που της είπε θα σας στείλω ένα κομμάτι μήλο από την ειρήνη την χρυσοβαλαντου…με το που έγινε αυτό ο πατέρας μου άρχισε να βλέπει και δεν χρειάστηκε χειρουργείο για τα κατεστραμμένα αγγεία που είχε….με όλο αυτό θέλω να πω ότι ίσως να μην έχω την κατάλληλη δύναμη να το πω? Πιστη? Ούτως ώστε προβλήματα που παρουσιάζονται να με ρίχνουν ψυχολογικά…..

baggelis 24-05-08 15:20

Laraska
Δεν πειράζει ο κάθε ένας μπορεί να λέει ότι θέλει η πιστη είναι μεγάλο πράγμα και σώζει….ειλικρινά παρακαλώ τον θεό με δάκρυα στα μάτια να μας λυπηθεί γιατί είμαστε πνιγμένη στης αμαρτίες….όλοι μπορούμε να αισθανθούμε τους αγγέλους που βρίσκονται συνεχώς δίπλα μας και μας προστατεύουν συνέχεια…ζητήστε από τον θεό και αυτός θα σας το δώσει…είναι ο πραγματικός μας πατέρας αυτό να το έχουμε στο μυαλό μας συνέχεια..
Με εκτίμηση Βαγγέλης!

lifo 24-05-08 16:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από laraska
τα αποκρυφα πραγματα και οι αλλες δοξασιες ειναι αλλο θεμα .
Τι παει να πει δογματιζει ?
επειδη δεν δεχεται αυτο που λες εσυ δογματιζει ?
και εσυ δογματιζεις .
Αυτος πιστευει κατι . Εσυ απο την αλλη για να μην πεσεις εξω ( ή δεν ξερω τι ) λες υπαρχουν ολα , τα δεχομαι ολα , και ολα ειναι ωραια . Αυτο ειναι πολιτικη και εδω δεν κανεις πολιτικη , δεν εχεις τη δυνατοτητα να κανεις συζητησεις .

Ομως και παλι και εσυ πιστευεις κατι , αρα δογματιζεις , αν πεις οχι δεν πιστευεις και δεν εχεις καν λογο στο θεμα γιατι δεν ξερεις τι πιστευεις .
Εκτος και αν παραδεχτεις οτι πιστευεις κατι και αρα δογματιζεις , και παλι ομως δεν μπορεις να πεις κατι .


Θα σου λεγα να διάβαζες το μήνυμα που αναφέρει: Κάνεις λάθος, οι άγγελοι είναι σταλμένοι από τον θεό. Εδώ δεν έχουμε μάθει ΚΑΝ τι κάνει ο άνθρωπος και έρχεσαι να μου μιλήσεις για ένα ανώτερο ον; Δεν τα δέχομαι όλα, όπως πιθανών τα χεις δεχτεί εσύ (οι τρόποι είναι ευδιάκριτοι). Το ότι δογματίζει το πα για να δείξω πως δεν προβάλει επιχειρήματα. Το ότι εσύ πιστεύεις κάτι βάζει όρια. Το δόγμα λειτουργεί ως φάρμακο. Αν θες να βολευτείς σε αυτό δέχεσαι πως είναι ένας αγγελος απεσταλμένος από τον θεό και όλα Ok...Μόνο που έτσι δεν κάνεις τίποτα απλά από το να βολευτείς. Να σαι καλά.

lifo 24-05-08 16:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από baggelis
Lifo
Όλα εντάξει! αφού θέλεις να ακούσεις αυτό που θέλεις θα σου πω ακριβώς αυτό που θέλεις να ακούσεις. Ναι! Ήτανε μια σκεπτομορφη που την διμηουργισα εγώ……ναι δεν ήταν Άγγελος αλλά ήταν ένα μεγάλο περιστέρι που πετούσε στο δωμάτιο….ναι ο άγγελος η τέλος πάντων αυτή η οντότητα δεν ήταν από τον θεό αλλά από ένα μακρινό γαλαξία…ναι δεν ήταν τίποτε άλλο από ένα κομμάτι της φαντασίας μου….δεν έχω να σου πω τίποτα άλλο λυπάμαι όμως πραγματικά για αυτό το σκεπτικό που έχεις ελπίζω και εύχομαι να καταλάβεις κάποια μέρα και νομίζω πως θα καταλάβεις πολλά πράγματα που γίνονται!!!! Την καραμέλα των δυνάμεων που κρύβει ο άνθρωπος την ξέρω πολύ καλά…
Φιλικά Βαγγέλης!

Όταν κοιτάξεις πέρα από την μύτη σου θα δεχτείς και την "καραμέλα" των δυνάμεων. Θα γίνω βαρετός αλλά σου ξαναλέω, πως πιστεύεις πως ξέρεις τον θεό ενώ δεν ξέρεις τον άνθρωπο. Επιμένω, επιχειρήματα! Δεν είδα πουθενά ως τώρα. Επειδή δηλαδή υπάρχουν στοιχεία δοξασιών και παλαιότερων θρησκειών στον χριστιανισμό δέχεσαι χωρίς παραπάνω μελέτη πως αυτό είναι ντε και καλά άγγελος. Αυτά προς το παρόν...

ENDLESS JOURNEY 24-05-08 17:45

Αγαπητή Κόρη του Θεού , νομίζω οτι είμαι πολύ προσεκτική σε όσα γράφω .Δεν ανέφερα πουθενά οτι μπορεί να δεί κανείς τον Φύλακα Άγγελο του με τον διαλογισμό ή τον δημιουργικό οραματισμό.

"Πιστεύω οτι όλοι μπορούν να έχουν επικοινωνία με τον άγγελο τους ,αρκεί να αποκτήσουν ηρεμία πνεύματος .
Αυτό μπορεί να επιτευχθεί με τον διαλογισμό,τον δημιουργικό οραματισμό .
Προσωπικά χρησιμοποιώ τις αγγελοκάρτες , οι οποίες μου δείχνουν πάντα την αλήθεια , αυτό που πρέπει να εφαρμόσω στην ζωή μου , ώστε να βελτιωθώ."

Αυτό έγραψα , το οποίο σημαίνει οτι πρέπει να ξεκαθαρίζουμε το μυαλό μας απο τις τοξίνες , απο τις χιλιάδες σκέψεις που κινούνται κάθε μέρα και επιπλέον να ανοίξουμε τα κανάλια επικοινωνίας και τα τσακρα μας ,ώστε να μπορέσουμε να έχουμε αρμονία και ηρεμία πνεύματος.
Τότε το μυαλό μακριά απο τα ποικίλα ερεθίσματα μπορεί να ταξιδέψει και να έρθει σε επικοινωνία οχι μόνο με τον φύλακα άγγελο , αλλά και με την Συμπαντική Διάνοια , αλλά και άλλες φωτεινές οντότητες .
Τα πάντα είναι πρόθεση .Εάν έχεις πρόθεση να επικοινωνήσεις ο Θεός στέλνει τους αγγελιοφόρους του να σε συνοδεύσουν σε αυτό το ταξίδι.

"Ζήτησε το και θα σου δοθεί"

Ελπίζω να μην έχουμε βγεί εκτός θέματος , γιατί θα ήθελα να προσθέσω κάποια ακόμη σχόλια .
Προσωπικά πιστεύω πολύ στις εναλλακτικές θεραπείες και σκοπεύω να ασχοληθώ και εγω με το ρέικι .
Βέβαια όλη αυτή η ενασχόληση μου με τις εναλλακτικές θεραπείες και τους αγγέλους έχουν σχέση με προσωπικές εμπειρίες και μηνύματα που στέλνονται με τους τρόπους που ανέφερα σε κάποιο προηγούμενο σχόλιο μου , καθώς και με όνειρα.
Ειδικά στα όνειρα υπάρχει επικοινωνία και με αγγέλους και με πνευματικούς οδηγούς.
Οι αρρώστειες σου πιθανόν να είναι και να ένα είδος ξεκαθαρίσματος ενεργειακού, να απορρίπτει ο εαυτός σου τοξίνες , παλιές ενέργειες ώστε να προετοιμαστείς ώστε να δεχτείς την νέα ενέργεια να περάσει .
Αγαπητέ Βαγγέλη , πιστεύω οτι είσαι κάτω απο προστασία και κανείς δεν μπορεί με κανένα τρόπο να το απορρίψει ή καταρρίψει αυτό , εφόσον το πιστεύεις εσυ ο ίδιος .
Επειδή θεωρώ τον Αρχάγγελο Μιχαήλ ως προστάτη μου έχω ασχοληθεί και με το Μανταμάδος , όπου βρίσκεται το Μοναστήρι του Ταξιάρχη, όπου βρίσκεται και η θαυματουργή εικόνα του.
Εαν ενδιαφέρεσαι υπάρχουν βίντεο με την ιστορία του μοναστηριού και τα θαύματα του Αρχαγγέλου , καθώς και μαρτυρίες ανθρώπων .
Είναι συγκλονιστικά τα γεγονότα μέσα σε αυτό το βίντεο.
Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα αμφησβητούν ή θα διαψεύδουν, αλλά αυτό που μένει στο τέλος είναι η καθαρή αλήθεια.
Ελπίζω να μην ξέφυγα απο το θέμα .... :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.