Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Συνέντευξη των Folkearth και της Hildr Valkyrie στο Διιπετές (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3481)

beetlejuice 08-02-08 20:05

Συνέντευξη των Folkearth και της Hildr Valkyrie στο Διιπετές
 
http://members.lycos.co.uk/folkearth...band_photo.jpg


Συνεντευξη στο περιοδικο Διιπετες παραχωρησε η Ηildr Valkyrie, μελος του Λιθουανικης πρωτοβουλιας παγανιστικου/παραδοσιακου Ethnic συγκροτηματος "Folkearth". Η συνεντευξη ανεβηκε στην ιστοσελιδα του περιοδικου και αναδημοσιευεται σημερα στο φορουμ μας:

«Ο Πολυθεϊσμός είναι η Ιστορία μας, το αίμα μας και η πραγματική Παράδοσή μας».

Συνέντευξη με την Hildr Valkyrie των «Folkearth».


Όταν νέοι άνθρωποι αποφασίζουν να πάνε κόντρα στους ταγούς της τέχνης και της μουσικής βιομηχανίας, μπορούμε να δούμε πολλά ενδιαφέροντα αποτελέσματα. Όταν μάλιστα αρκετοί νέοι αποφασίζουν να τιμήσουν με τον ίδιο τρόπο την Πατρώα Παράδοση από τις χώρες τους, τότε το αποτέλεσμα δεν μπορεί παρά να έχει ενδιαφέρον. Τριάντα και πλέον διαφορετικοί μεταξύ τους καλλιτέχνες αλλά με κοινό όραμα, ξεδιπλώνουν το ταλέντο τους κάτω από το όνομα «Folkearth». Η Ελληνίδα εκπρόσωπός τους, η Hildr Valkyrie, είναι μια νέα ταλαντούχα και αυτοδίδακτη μουσικός, η οποία μας μιλά για το όραμα των «Folkearth», αλλά και για τη δική της διαδρομή στους καλλιτεχνικούς ορίζοντες που ατενίζει.

Θα θέλαμε να επισημάνουμε ότι όλοι οι μουσικοί που παρελαύνουν από τις σελίδες του «Διιπετούς», ανεξάρτητα από το μουσικό ιδίωμα που ανήκουν, είτε αυτό ονομάζεται Metal, Rock, Folk ή οτιδήποτε άλλο, έχουν κοινό σημείο αναφοράς την αυθεντικότητα και το μεράκι σε αυτό που κάνουν. Οπότε, όποια και αν είναι η δική σας προτίμηση στη μουσική, μπορείτε να γνωρίσετε και κάτι ακόμα που ίσως μέχρι σήμερα να μην είχατε προσεγγίσει ποτέ. Ας απολαύσουμε την ενθουσιώδη Hildr στις απαντήσεις που μας έδωσε.

Λύκος - Βαγγέλης Κιούσης

Καλησπέρα Hildr! Δώσε μας ένα σύντομο αλλά περιεκτικό βιογραφικό των Folkearth!

Καλησπέρα Λύκε, χαίρομαι πολύ για την τιμή που κάνετε στους «Folkearth» και σε εμένα, να δώσουμε την ευκαιρία να μας γνωρίσει καλύτερα το ελληνικό κοινό. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη, αν και δε νομίζω να το καταφέρω, τουλάχιστον στην συγκεκριμένη ερώτηση.

Οι «Folkearth» ξεκίνησαν το 2003 με μέντορα τον Ruslanas από την Λιθουανία, ο οποίος και είχε την κύρια ιδέα να δημιουργήσει ένα συγκρότημα με κύριο μουσικό γνώρισμα του την ένωση των πολιτισμών μέσω της μουσικής. Έτσι και έγινε. Και μετέφερε την ιδέα αυτή σε φίλους μουσικούς που γνώριζε εκείνη την εποχή. Οι «Folkearth» ξεκίνησαν με τον Magnusα από τη Σουηδία («Yggdrasil») ως συνθέτη, τους Wulfstan και Athelstan από την Αγγλία («Forefather») και τον Μάριο Κουτσούκο από την Ελλάδα («Dol Amroth»), ως στιχογράφο. Αυτή ήταν και η αρχική σύνθεση του συγκροτήματος. Αρκετοί μουσικοί εισχώρησαν στην συνέχεια στο δυναμικό των «Folkearth» και το 2004 ξεκίνησαν οι πρώτες ηχογραφήσεις μας, όπου και το πρώτο άλμπουμ «A Nordic Poem» κατέληξε να έχει 14 μουσικούς στο δυναμικό του από 6 χώρες και συνολικό υλικό 40 λεπτών.

Το 2006 κυκλοφόρησε το δεύτερο άλμπουμ «By The Sword Of My Father», με περισσότερους μουσικούς, 31 τον αριθμό από 8 διαφορετικές χώρες όπως Αυστρία, Γερμανία. Ελλάδα, Ιταλία, Λιθουανία, Σουηδία και Αμερική. Σε αυτό το άλμπουμ ήταν που εισχώρησα και εγώ στους «Folkearth». Το άλμπουμ περιέχει 16 κομμάτια, όπου το ένα από αυτά είναι μια διασκευή Falkenbach, το οποίο και κυκλοφόρησε στο Falkenbach tribute «A Homage to Falkenbach». Το 2007 κυκλοφόρησε το «Drakkars In The Mist», με 30 μουσικούς (οι 7 από τους οποίους ήταν Έλληνες!) από 11 χώρες όπως Βέλγιο, Κροατία, Γερμανία. Ελλάδα, Λιθουανία, Ιταλία, Νορβηγία, Ρωσία, Ισπανία, Σουηδία και Αμερική. Περιείχε συνολικά 17 κομμάτια και ήταν το πρώτο άλμπουμ όπου το ελληνικό στοιχείο άρχιζε πλέον να έρχεται αρκετά στην επιφάνεια, όσον αφορά στη θεματολογία των στίχων.

Σε λίγο καιρό περιμένουμε την καινούργια κυκλοφορία με τίτλο «Father Of Victory». Για την ώρα όμως δεν μπορώ να αναφέρω πόσοι μουσικοί συμμετέχουμε και από πόσες χώρες, διότι πολύ απλά… δεν ξέρω ακόμα!


Συνεχεια στο επομενο μηνυμα....

beetlejuice 08-02-08 20:07

H σύμπραξη τόσων πολλών μελών, πώς και σε τι ωφέλησε την μουσική σας και, επίσης, τι σας δίδαξε όλη αυτή η ανταλλαγή ιδεών; Ποια είναι τα μουσικά σας ακούσματα και οι επιρροές σας;

Η ομορφιά με τους Folkearth, είναι ότι δίνεις ένα κομμάτι και ποτέ δεν ξέρεις πώς αυτό θα καταλήξει, λόγω της ανταλλαγής των ιδεών. Θα αναρωτιέστε βέβαια με ποιόν τρόπο δουλεύουμε. Είναι πολύ απλό, όσο πολύπλοκο και αν φαίνεται: ένας από Βέλγιο λ.χ. ηχογραφεί την κιθάρα, μετά η κιθάρα ταξιδεύει μέσω διαδικτύου στην Γερμανία, όπου εκεί ηχογραφούμε τα τύμπανα. Μετά το κομμάτι ταξιδεύει στην Ιταλία όπου ηχογραφείται η άρπα, και πάει λέγοντας! Στο τέλος, καταλήγουν όλες οι ηχογραφήσεις είτε σε εμένα, είτε σε ένα άλλο μέλος που γνωρίζει να δουλέψει την μείξη, και σε λίγο έρχεται το τελικό αποτέλεσμα που συνήθως μας εκπλήσσει, αλλά τις περσότερες φορές είναι εξαιρετικό!

Εκείνο που μας δίδαξε η ανταλλαγή ιδεών, είναι το να είμαστε πιο ανοιχτοί στις άλλες κουλτούρες και να δεχόμαστε τα διαφορετικά ακούσματα. Κυρίως, τα μέλη μας είναι επηρεασμένα από την Viking / Folk metal σκηνή στην οποία και κατατασσόμαστε ως συγκρότημα. ωστόσο έχουμε και επιρροές από σχήματα όπως οι «Mithotyn», «Forefather», «Eluveitie», «Korpiklaani», «Windir», «Turisas», «Ensiferum», «Moonsorrow», «Wintersun», «Falkenbach», «Thyrfing», κ.ά.

Οι «Folkearth», όπως δηλώνει το όνομά τους, είναι ένα παγανιστικό / παραδοσιακό συγκρότημα. Πόση σημασία έχει η προγονική Πολυθεϊστική Παράδοση για όλους εσάς στο συγκρότημα; Ποια η γνώμη των μελών για την επιστροφή αρκετών Ευρωπαίων, και όχι μόνον, στις προγονικές τους Παραδόσεις και Λατρείες; Σε τι νομίζετε ότι επηρεάζει αυτό την Τέχνη γενικότερα; Την «σπρώχνει» προς μια κατεύθυνση;

Το όνομα αυτό δόθηκε γιατί είμαστε πολλά μέλη από όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες, αλλά και από την Αμερική, δηλώνει δηλαδή μία πολυπολιτισμικότητα Όσον αφορά τις Πολυθεϊστικές Παραδόσεις, είμαστε υπερήφανοι γιΆ αυτές και τις σεβόμαστε σε όλες τις εκδοχές τους. Προσπαθούμε μέσω των στίχων μας να τις μεταφέρουμε και στο ευρύ κοινό, όσο αυτό είναι βέβαια δυνατόν. Φυσικά και το βλέπω θετικά και χαίρομαι παρά πολύ όταν βλέπω να κερδίζει έδαφος ο Πολυθεϊσμός, γιατί θέλουμε δεν θέλουμε αυτή είναι η Ιστορία μας, το αίμα μας και η πραγματική Παράδοσή μας!

Θα συμφωνήσω ότι όταν ο καλλιτέχνης θέλει να εκφραστεί, το κάνει μέσω της τέχνης του, είτε είναι συγγραφέας, είτε ζωγράφος, είτε μουσικός και πάει λέγοντας. Οπότε, τι πιο λογικό, πάντα να υπάρχει κάτι «κρυμμένο» πίσω από κάθε μορφής τέχνη, συνεπώς και φυσικό και επόμενο είναι να «σπρώχνεται» προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση.

Το κοινό πώς αντιδρά ερχόμενο σε επαφή με την μουσική και την ιδιαίτερη θεματολογία σας;

Είναι πολύ θετικά τα σχόλια που δεχόμαστε και ας μην προσφέρουμε την τελεία ψηφιακή ηχογράφηση που τα μεγάλα συγκροτήματα του χώρου μας μπορούν να προσφέρουν. Εμείς στους «Folkearth», είμαστε πέρα για πέρα αληθινοί σε αυτό που κάνουμε, βασιζόμενοι αποκλειστικά και μόνο στον δικό μας εξοπλισμό και στις δικές μας δυνατότητες (δηλαδή σε home recording, κατΆ οίκο ηχογράφηση) και πολύ σπάνια κάποια μέλη μας χρησιμοποιούν στούντιο. Η θεματολογία μας αγγίζει όλες σχεδόν τις Ευρωπαϊκές χώρες, οπότε και αυτοί γνωρίζουν την Ελλάδα και εμείς αυτούς. Έτσι τι άλλο θα μπορούσαμε να περιμένουμε παρά θετικά σχόλια και σε αυτόν τον τομέα.

Μια προσωπική ερώτηση τώρα: είσαι Ελληνίδα, αλλά χρησιμοποιείς ένα όνομα που παραπέμπει στην Βόρεια Σκανδιναβική Παράδοση. Πως σου προέκυψε αυτό;

Δεν είναι η πρώτη φορά που με ρωτάνε κάτι τέτοιο. Και φυσικά όχι η πρώτη φορά που θα απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση. Συνήθως σε κάθε συνέντευξη όταν με ρωτάνε το γιατί, δεν δίνω πολλές πληροφορίες όσον αφορά στο θέμα αυτό, λέω συνήθως ότι είναι κάτι το προσωπικό και προχωρώ στην επόμενη ερώτηση. Σήμερα όμως θα προσπαθήσω να δώσω τον καλύτερο εαυτό μου για να με καταλάβετε. Το πρώτο μου ψευδώνυμο ήταν παρμένο από την δική μας Παράδοση, την περίοδο 1995 - 99 εάν θυμάμαι καλά. Τότε, τα χρονιά εκείνα για μένα δεν ήταν και τα καλύτερα όσον αφορά στις εμπειρίες και στο τι πρόσφερα ως μουσικός στα συγκροτήματα που ήμουν, Υπήρχε πολύ λογοκρισία στις ιδέες μου, και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην δίνω όλον μου τον εαυτό. Αργότερα, υπήρξε ένα μεγάλο διάστημα κατά το οποίο δεν ήμουν σε κανένα συγκρότημα και άρχισα να διαβάζω και βορειοευρωπαϊκή Ιστορία. Ως αποτέλεσμα αυτού, όταν έκανα ένα νέο ξεκίνημα θέλησα να μην έχω να κάνω τίποτα με το παρελθόν και να δώσω εκείνο που πραγματικά ήθελα. Έτσι και έγινε και ξεκίνησα να γραφώ μουσική. Καθώς εκείνη την εποχή που ξεκίνησα την δική μου δουλειά ήμουν παρά πολύ επηρεασμένη από αυτά που ήδη διάβαζα, η θεματολογία των τραγουδιών μου αναγκαστικά αφορούσε στην βορειοευρωπαϊκη Ιστορία. Βέβαια θα μου πεις ότι θα μπορούσα να είχα διαλέξει ένα άλλο, ελληνικό ψευδώνυμο και θα συμφωνήσω, ωστόσο, όταν η θεματολογία του συγκροτήματός μου είναι βορειοευρωπαϊκη, τι άλλο θα μπορούσα να διαλέξω, παρά ένα ψευδώνυμο παρμένο από τις βόρειες χώρες. Μπορεί να είμαι Ελληνίδα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να σέβομαι και να διευρύνω τις γνώσεις μου, ακόμα και όταν αυτό έχει να κάνει με τον πολιτισμό και στην Ιστορία άλλων χωρών. Πώς ένας Έλληνας νιώθει υπερήφανος όταν γνωρίζει έναν φιλέλληνα; Δες το και από αυτήν την άποψη!

Η δική σου προσπάθεια στην μουσική είναι δεδομένη και γνωστή στους παγανιστικούς μουσικούς κύκλους. Πως αισθάνεσαι που απευθύνεσαι στον κόσμο και μοιράζεσαι τις ιδέες και τις αξίες σου; Τι σημαίνει η μουσική για σένα;

Τυπική απάντηση, αλλά πέρα για πέρα ειλικρινής. Η μουσική είναι για εμένα η ζωή μου, η ανάσα μου, ο λόγος της ύπαρξης μου! Δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς να ασχολούμαι με την μουσική, είτε ως ακροατής, είτε ως δημιουργός! Θέλω να κάνω γνωστό, ότι ποτέ μα ποτέ δεν έχω πάρει σοβαρά μαθήματα μουσικής, συνεπώς δεν μπορώ να κατατάξω τον εαυτό μου στους επαγγελματίες μουσικούς, απλώς εκείνο που μπορώ να δώσω αναβλύζει από μέσα μου χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις και χωρίς κάποιον τέλειο τεχνικό εξοπλισμό. Ίσως αυτό ήταν που ώθησε το κοινό να με ακούσει και να εκτιμήσει την προσπάθεια μου.

Με ρωτάς πώς αισθάνομαι. Δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να μην αισθανόταν υπέροχα στην δική μου θέση, να βλέπεις δηλαδή τους κόπους σου να αποδίδουν καρπούς και να εκτιμούνται από τον κόσμο. Είναι κάτι εξαιρετικό! Πάντα χαίρομαι όταν λαμβάνω e-mails ή κάρτες από το ταχυδρομείο με λόγια από παιδιά που έτυχε να με ανακαλύψουν και γιΆ αυτό απαντώ σε όλους και πάντα με ένα μεγάλο «ευχαριστώ» στην αρχή της απάντησής μου.

Επανέρχομαι στους «Folkearth». Εάν δινόταν μια καλή ευκαιρία, θα μπορούσατε να παίξετε όλοι μαζί σε μια ζωντανή εμφάνιση; Ας πούμε σε ένα διεθνές παγανιστικό φεστιβάλ;

Θα ήταν κάτι πολύ ενδιαφέρον και πιστεύω πως τουλάχιστον τα περισσότερα μέλη θα το ήθελαν, όπως άλλωστε θα το ήθελαν και οι οπαδοί των «Folkearth», όμως δεν πιστεύω πως θα υπάρξει ποτέ οργανωτής που θα μπορέσει να καλύψει όλα τα αεροπορικά εισιτήρια και έξοδα διαμονής μας.

Τι άλλο να περιμένουμε στο μέλλον από τους «Folkearth»; Μια καινούργια δουλειά ίσως;

Φυσικά. Όπως σου ανέφερα στην αρχική ερώτηση που μου έκανες, το Δεκέμβριο θα έχουμε μια καινούργια κυκλοφορία με τίτλο «Father Of Victory» και επίσης ήδη δουλεύουμε ταυτόχρονα σε δυο νέα άλμπουμ, ένα metal και ένα ακουστικό. Το metal άλμπουμ θα έχει αποκλειστικά καινούργια κομμάτια, ενώ το ακουστικό θα περιέχει και παλαιά, διασκευασμένα.

Δώσε μας πέντε χαρακτηρισμούς για να περιγράψεις τους «Folkearth» ώστε να αντιληφθούν με μιας όσοι δεν σας ξέρουν με τι έχουν να κάνουν.

Είμαστε αληθινοί, σεβαστικοί απέναντι στην Ιστορία και έχουμε αγάπη για τη μουσική, αγάπη για δουλειά και αρκετό πείσμα.

Πως θα σχολίαζαν οι «Folkearth» την περιβαλλοντική κατάσταση και την κατάσταση με την μόλυνση του πλανήτη μας;

Πιστεύω, όπως και κάθε άλλος νοήμων άνθρωπος που στέκεται με σεβασμό απέναντι στην Φύση!

Κλείσε όπως θα ήθελες εσύ αυτή τη συνέντευξη προς τους αναγνώστες του «Διιπετούς» και επίσης δώσε μας τρόπους επικοινωνίας με τους «Folkearth» και την Hildr Valkyrie, ώστε όσοι ενδιαφέρονται να έλθουν σε επαφή μαζί σας.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ για την προσπάθεια σας να μάς γνωρίσετε στο ελληνικό κοινό και να ευχαριστήσω τους αναγνώστες σας για τον πολύτιμο χρόνο που μας χάρισαν διαβάζοντας αυτή τη συνέντευξη. Οι τρόποι επικοινωνίας με τους «Folkearth» και εμένα είναι μέσω e-mail (folkearth_2007@yahoo.com και hildr valkyrie@odinist.net). Επίσης, μπορείτε να επισκεφτείτε τις ιστοσελίδες μας στο διαδίκτυο www.folkearth.cjb.net και www.hildrvalkyrie.com


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.