Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Το μεγάλο φιλοσοφικό ερώτημα (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=7385)

xtabay 21-01-13 00:20

Το μεγάλο φιλοσοφικό ερώτημα
 
Απο την αρχαιότητα εώς σήμερα έχει εμφανιστεί πλήθος φιλοσόφων , οι οποίοι με το πλούσιο έργο που μας άφησαν προσπάθησαν να εξηγήσουν τους νόμους που διέπουν το επιστητό. Όλοι τους όμως ξεκίνησαν απο ή κατέληξαν στο κεντρικό σημείο αναφοράς ολόκληρης της φιλοσοφικής επιστήμης ( το βασικό ζήτημα της φιλοσοφίας δηλαδή το οποίο και έβαλε σε κίνηση την σκέψη τους) . Αυτό δεν είναι άλλο απο την σχέση της νόησης με την ύλη. Η νόηση είναι που δημιούργησε την ύλη ή το ανώτερο προϊόν της ύλης είναι η νόηση;

Ανάλογα με την θέση που παίρνουν οι φιλόσοφοι χωρίζονται σε 3 μεγάλες κατηγορίες. Τους ιδεαλιστές οι οποίοι υποστηρίζουν οτι η νόηση δημιούργησε την ύλη , τους υλιστές οι οποίοι υποστηρίζουν το αντίθετο και τέλος τους αγνωστικιστές οι οποίοι υποστηρίζουν οτι ο άνθρωπος ποτέ δεν θα είναι σε θέση να απαντήσει στο ερώτημα.

Όποιος συνφορουμίτης θέλει μπορεί να αναλύσει τις σκέψεις του επάνω στο ζήτημα αλλα θα παρακαλούσα να τις συνοδεύει και με μια επιχειρηματολογία . Να μην αναφέρουμε δηλαδή μόνο πια είναι η άποψή μας μονολεκτικά αλλα να εξηγούμε και πως καταλήξαμε σε αυτήν.

demi 21-01-13 14:01

μμμ...τελειο θεμα...μπραβο xtabay!!!


δεν ξερω, μαλλον ανηκω σε μια κατηγορια απο μονη μου!!!!

θεωρω οτι νοηση κ υλη, προερχονται απο το ιδιο πραγμα, τις δονησεις...
αλλες σε κατωτερα επιπεδα δημιουργουν υλη κ αλλες σε ανωτερα, δημιουργουν την νοηση...

ειναι λιγο περιεργο το σκεπτικο μου κ δεν ξερω αν μπορω να σας το δωσω να το καταλαβετε...
σαν το φιδι που τρωει την ουρα του, η οπως λεει κ ο σμαραγδινος πινακας, οπως πανω ετσι κ κατω....

αυτη ειναι η εννοια του μικροκοσμου κ του μακροκοσμου για μενα...


ολα εχουν εναν κοινο προγονο...αλλοι τον λενε θεο κ θεωρουν οτι ειμαστε εκπορευσεις του...αυτον τον κοινο μας προγονο, πιστευω οτι δεν θα τον μαθουμε ποτε, ομως, βλεπουμε καθημερινα τα αποτελεσματα του....

ολα δονουνται, τα παντα ρει, τα παντα αλλαζουν, ετσι κ η υλη με την νοηση, ιδιο πραγμα το οποιο αλλαζει μορφη συνεχεια...οπως ολα!!!


δεν καταλαβατε ε??? θα προσπαθησω να το στηριξω καλυτερα κ επανερχομαι!!!:D

Vakryle 21-01-13 21:20

Παράθεση:

αγνωστικιστές οι οποίοι υποστηρίζουν οτι ο άνθρωπος ποτέ δεν θα είναι σε θέση να απαντήσει στο ερώτημα
Μία μικρή διόρθωση που αλλάζει, όμως, την σημασία του Αγνωστικισμού! Οι Αγνωστικιστές πιστεύουν ότι τα σημερινά δεδομένα δεν μπορούν να αποτελέσουν πηγή απαντήσεων για τα αναπάντητα ερωτήματα, όχι ότι ποτέ δε θα βρεθούν απαντήσεις.

21-01-13 21:55

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Καλό θα είναι πως σε αυτό το ερώτημα που κατέθεσε ο φίλος xtabay μας
ανοίγει μεγάλα ερωτήματα και καλό θα είναι να κάνουμε κάποια
σημειολογική ανάλυση σχετικά με κάποιους όρους που έχουν τεθεί...
1-Επιστητός όπου είναι κάθε τί που μπορεί να γίνει αντικείμενο γνώσης απο
τον άνθρωπό.....
Δηλαδή για τα πάντα....
2-Δηλαδή θα φιλοσοφήσουμε για τα πάντα ???????

Ένα ερώτημα που νομίζω πως αυτήν την στιγμή ο μόνος που δύναται να μας
απαντήσει είναι ο φίλος xtabay ο οποίος είναι και ο δημιουργός του Καλού
αυτού θέματος.....

Απλά το αναφέρω αυτό φίλε μου για να μην πελαγοδρομήσουμε σε σκέψεις
και απόψεις αλλά να έχουμε κάτι χειροπιαστό....

Ευχαριστώ.

xtabay 22-01-13 01:35

Παράθεση:

2-Δηλαδή θα φιλοσοφήσουμε για τα πάντα ???????
Όχι βέβαια. Το θέμα μας είναι η σχέση την νόησης με την ύλη. Μου ήρθε με αφορμή μια κουβέντα που έκανα σε ένα άλλο νήμα σχετικά με το 10% του εγκεφάλου (το οποίο μόλις το ακούω βγάζω σπυράκια) και για το αν η νόηση προέρχεται εξολοκλήρου απο αυτόν ή αν μπορεί να υπάρξει χωρίς αυτόν . Η αλήθεια πάντως είναι οτι προκειμένου να απαντήσει κάποιος τεκμηριωμένα σε αυτό το ερώτημα θα πρέπει να εξετάσει ολόκληρη την κοσμοθεωρία του.

Παράθεση:

Μία μικρή διόρθωση που αλλάζει, όμως, την σημασία του Αγνωστικισμού! Οι Αγνωστικιστές πιστεύουν ότι τα σημερινά δεδομένα δεν μπορούν να αποτελέσουν πηγή απαντήσεων για τα αναπάντητα ερωτήματα, όχι ότι ποτέ δε θα βρεθούν απαντήσεις.
Εχεις δίκιο, όμως για μία μερίδα των αγνωστικιστών που τείνουν προς τον υλισμό περισσότερο. Ο μέσος αγνωστικιστής νομίζω οτι θεωρεί την ιδέα του θεού πχ απρόσιτη και νυν και αεί ανεξήγητη . Μια φράση που μου είπε ένας αγνωστικιστής σχετικά με αυτό είναι οτι "αν υποθέσουμε οτι υπάρχει μια οντότητα ικανή να δημιουργεί σύμπαντα τότε θα ήταν αδύνατον να αντιληφθούμε την υπόστασή της με το νού μας αρα και ανώφελο να ασχολούμαστε με αυτή." Αντίθετα οι υλιστές προσπαθούν να εξηγήσουν την έννοια θεός με υλικούς όρους που έχουν να κάνουν με την αντίληψη του ανθρώπου γενικά.

22-01-13 18:58

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε xtabay ευχαριστώ για την διευκρίνηση για το θέμα του επιστητού..

Τώρα για το θέμα του Αγνωστικισμού που ώς όρος σημαίνει πως δεν
μπορούμε να γνωρίσουμε την Απόλυτη Αλήθεια (Φιλοσοφική ?) μάλλον
καλό θα είναι να το εναγάγουμε σε μια ποιο ευρύτερη έννοια....

Βέβαια δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πως ο Αγνωστικισμός εμπεριέχει μέσα του
την αμφισβήτηση πως κάποιος μπορεί να γνωρίζει κάτι πλήρως αλλά και
τον σκεπτικισμό...

Βέβαια το να είναι κάποιος σκεπτικιστής δεν σημαίνει κατ' επέκταση πως
δεν πιστεύει σε τίποτα....

Νομίζω πως αυτό σημαίνει το παλιό ρητό...
Πίστευε και μή , ερεύνα...
Δηλαδή είτε πιστεύεις είτε όχι καλό θα είναι να ερευνάς...

Ευχαριστώ.

anastasi 24-01-13 17:11

Ειναι πραγματικα καπως δυσκολο να συζητηθει το θεμα, περιεχει τα παντα. Μοιαζει με το γνωστο διλημα " Ο θεος επλασε τον ανθρωπο ή ο άνθρωπος τον θεό" . Αλυτο στους αιωνες και συζητημενο απο μεγαλα πνευματα. Εμεις εδω...
Θαταν καλιτερα φιλε xtabay να κρατουσες το αρχικο μονο "Υπαρχει νοηση χωρις εγκεφαλο".

Οι αγνωστικιστες απαντουν ενα "δεν ξερω-δεν απαντω-δε με νοιαζει" και ξεμπερδευουν.
Για τα αντιληπτικα μας μεσα, δε γεναται λογος. Οτιδηποτε αντιλαμβανομαστε, οτιδηποτα θυμομαστε εχει υλικη δραση στον εγκεφαλο( χημικες αντιδράσεις)

Πρεπει να δωθει ορισμος της υλης. Περιεχει και την ενεργεια; Ειναι η υλη συμπυκνωμένη ενεργεια;
Η ενεργεια επιδρα στην υλη , κι ετσι την αντιλαμβανομαστε. Ακομη και τον αερα που θεωρειται υλη, το αντιλαμβανομαστε απο τα αντικειμενα που κινει. Δεν τον βλεπουμε αλλιως.

Αν το φως δεν ειναι υλη , μια φωτεινη εικονα ,κατι φωτεινο , μια μορφη πχ. να μας χαιρετά, πραγμα που δειχνει νοηση κι οχι εγκεφαλο(υλη), δεν ειναι παραδεκτή ένδειξη-αποδειξη;

Μια ευνοικη συγκυρια που μας βοηθα ή μας αποτρέπει, (φαινομενα συγχρονικοτητας) δεν ειναι ένδειξη υπαρξης νοησης χωρις εγκέφαλο;


Η εμπειρια πολλων συγχραφεων που δημιουργουν έναν ήρωα, μας γνωρίζει οτι ο ήρωας από μια στιγμη και πέρα αποκτά δική του οντότητα, ισως και διαφορετική από τον δημιουργό του. Αλλη μια ένδειξη ,,πιστευω.

Επισης πρεπει να ορισθεί και η έννοια της κατώτερης νόησης, που αναφερθηκε απο τους naeb και Tsilier σε προηγουμενες τοποθετήσεις , και φαινεται ενδιαφερον να συζητηθεί.



----------------------------------------------------

Vakryle 24-01-13 17:54

Παράθεση:

Οι αγνωστικιστες απαντουν ενα "δεν ξερω-δεν απαντω-δε με νοιαζει" και ξεμπερδευουν.
Ο Αγνωστικιστής έχει υποχρέωση να μελετά και να ερευνά όλες τις καταστάσεις γύρω του, τοποθετώντας τον σε υψηλά επίπεδα αναζήτησης που κανείς άλλος δεν έχει τολμήσει καν να σκεφτεί! Και αυτό γιατί είναι η μόνη "φάρα" αναζητητών που αμφισβητεί τα πάντα, έτσι ώστε ποτέ να μην είναι καλυμένος από όποια απάντηση και να βρει!

Δε ξέρω ποιους Αγνωστικιστές έχεις συναντήσει και διαμορφώσει τέτοια άποψη, αλλά είναι σα να ακούω έναν συνταξιούχο να καταριέται τον δικομματισμό! :cool:

anastasi 24-01-13 18:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vakryle (Μήνυμα 101588)
Ο Αγνωστικιστής έχει υποχρέωση να μελετά και να ερευνά όλες τις καταστάσεις γύρω του, τοποθετώντας τον σε υψηλά επίπεδα αναζήτησης που κανείς άλλος δεν έχει τολμήσει καν να σκεφτεί! :cool:

Οπως;;;(παραδειγμα εννοώ)


Και να μην ξεχναμε οτι δεν μιλαμε για τον αγνωστικισμο.


----------------------------------------

24-01-13 19:12

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα συμφωνήσω με την αναφορά του φίλου Vakryle πως ο αγνωστικιστής
δεν είναι απαντά "δεν ξερό-δεν απαντώ-δεν με νοιάζει"....

Ο όρος "σκεπτικισμός" είναι μια Φιλοσοφική τάση και στάση και αμφισβητεί
την ορθότητα της γνώσης, και πιστεύει ότι ο άνθρωπος δεν είναι ικανός να
την αποκτήσει..
Ο "αγνωστικισμός" είναι ένας νεότερος όρος που τον αποδίδουν στον
Άγγλο Τόμας Χάξλεϋ.
Ο τελευταίος χρησιμοποίησε αυτό τον όρο για να θεμελιώσει τις απόψεις
του στο μεταφυσικό και θρησκευτικό επίπεδο...
Βέβαια με αυτούς του όρους ανοίγουμε πολύ την συζήτησή μας αλλά
πιστεύω πως είναι αναγκαίο...

Ευχαριστώ.



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.