Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   νεφελιμ (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4177)

Mallen 18-09-08 16:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Banshee
'Οσον όμως αφορά τις πόρτες πχ του Μυστρά αλλα κ σε άλλα μέρη της Ελλάδας γινόντουσαν όχι επει΄δή οι άνθρωποι ήταν τόοσοο κοντοί αλλα για protection απο τους Τουρκους δν μπορούσαν να μπούν μεσα στα σπίτια καβάλα σε άλογα αλλα ούτε άνετα κ μαζικά και να κάνουν καταστροφές ξέρεις να λεηλατήσουν τα σπίτια κ να βλάψουν το κόσμο.

??????[I]"Protection"?[/I] Συγνώμη, μα το να...χτίζεις χαμηλές πόρτες για...προστασία από επιθέσεις (sic) εχθρών,είναι το λιγότερο αφελές! Το πόση...προστασία πρόσφεραν τότε, το αφήνω ασχολίαστο: τα βλέπουμε σήμερα πλέον τα..."αποτελέσματα"! :D

Άλλωστε, αν δεν μπορούσα να...μπουκάρω με το ωραίο μου (και πανάκριβο -τότε, όπως τα Ι.Χ. για μας σήμερα!) ατί/ άλογο μέσα σε σπίτι, ΝΟ ΠΡΟΜΠΛΕΜ: ξεκαβαλικεύω, δοκιμάζω τις αντοχές των ωραίων μου μπότων στις "συγκρούσεις-κλωστιές" και σε τέλειο στυλ αλα Μπρους Γουϊλς, ρίχνω κάτω τη πόρτα και με τη σπαθάρα μου προκαλώ άπαντες να μου..."φτιάξουν τη μέρα"!!!... :p

ΌΧΙ: οι πόρτες φτιαχνόταν έτσι, τότελόγω συγκεκριμένων δεδομένων -και αυτό δεν είναι άλλο από το ανθρώπινο ύψος. Άλλωστε, ακόμα και τα κάστρα δεν είχαν παντού...κοντές εισόδους. Έτσι;

no slave 18-09-08 16:32

που κολλαει η παραπανω αντιπαραθεση με το θεμα δεν εχω καταλαβει.καταρχην η τουρκοκρατια ειναι σχετικα προσφατη οποτε σιγα την τεραστια διαφορα υψους.θελετε να ειναι και 15 ποντους κοντυτεροι απο τον σημερινο μεσο ορο?ε και?
οταν μιλαμε για γιγαντες,εννοουμε γιγαντες.ουτε τον φασουλα ουτε τον σχορτσιανιτη.μη με ρωτατε αν γνωριζω την υπαρξη τους γιατι δεν τη γνωριζω.ειχα δει κατι φοτο αλλα λενε οτι ειναι καποιου ειδους διαγωνισμος.και για το μετρο εχω ακουσει.οχι μεσα απο το φορουμ,απλα λεγετε απο πολλους.τι να πω.πιο πολυ αερολογιες μοιαζουν.

Mallen 18-09-08 16:52

αερολογίες; ΟΚ αλλά εσύ απλώς...κυριολεκτείς! Πως ξέρεις πως οι "γίγαντες" της αρχαιότητας δεν ήταν απλώς...μεταφορικές εκφράσεις για τους ψηλούς ανθρώπους τύπου "Σχορτιανίτη"; Και για μένα, ο συμπαθητικός μπασκετμπολίστας... ΓΙΓΑΝΤΑΣ είναι-στα μάτια μου. Δεν σκέφτηκες πως κάτι τέτοιο θα συνέβαινε από τη σκοπιά των αρχαίων; Ακόμα και με την υπόθεση των Νεφιλίμ; (πιστεύω πως με το "Γίγαντες Νεφιλιμ" εννοούσαν ανθρωπους με αφύσικο ψηλό ύψος -ανθρώπους τύπου Παν.Φασούλα -αλλά αν θες διαφωνείς: δικαιωμά σου είναι!!!) :)

no slave 18-09-08 18:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mallen
αερολογίες; ΟΚ αλλά εσύ απλώς...κυριολεκτείς! Πως ξέρεις πως οι "γίγαντες" της αρχαιότητας δεν ήταν απλώς...μεταφορικές εκφράσεις για τους ψηλούς ανθρώπους τύπου "Σχορτιανίτη"; Και για μένα, ο συμπαθητικός μπασκετμπολίστας... ΓΙΓΑΝΤΑΣ είναι-στα μάτια μου. Δεν σκέφτηκες πως κάτι τέτοιο θα συνέβαινε από τη σκοπιά των αρχαίων; Ακόμα και με την υπόθεση των Νεφιλίμ; (πιστεύω πως με το "Γίγαντες Νεφιλιμ" εννοούσαν ανθρωπους με αφύσικο ψηλό ύψος -ανθρώπους τύπου Παν.Φασούλα -αλλά αν θες διαφωνείς: δικαιωμά σου είναι!!!) :)


ας υποθεσουμε λοιπον οτι δεν ηταν γιγαντες αυτοι που εννοουσαν οι αρχαιοι αλλα απλως ψηλοι αντρες.ειχαν μονο ενα ματι(βλεπε κυκλωπες)?δεν λεω πως η μυθολογια ειναι ιστορια,αλλα ειναι ξεκαθαρο πως οι αρχαιοι εννοουν οντα μη ανθρωπινα

HLIOS 19-03-09 20:50

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007

Πηγαιντε μια βολτα απο την πλατεια καραισκακη να δειτε το αγαλμα που εστησαν κυριοι ακομη και στην ελλαδα. Εχει το αγαλμα μιας αρχαιας ελληνιδας και ακριβως αντικρυ της υπαρχει ενα γαλμα ψηλοτερο απο αυτην με το κεφαλι πουλιου.

Οσο θα βλεπω αυτα τα πραγματα λοιπον εγω θα πιστευω ακομη περισσοτερο την υπαρξη νεφελιμ αλλα και την σφαγη τους απο τους αρχαιους ελληνες.

Στην πλατεία καραισκάκh υπάρχουν δυο αγάλματα ένα ενός εκπτώτου αγγέλου ( ομόλογο πολύ εντυπωσιακό) + ένα άλλο όπου σε όρθια στάση συνομιλεί ένας άγγελος ( δεν είναι γυναίκα :confused: ) με ένα ανθρωπόμορφο πουλί όντος ψιλότερο από τον άγγελο. Αν βρει κάποιος την φωτώ ας την ανεβάσει.

Anduril 21-03-09 17:50

Χωρίς να έχω παρακολουθήσει ολόκληρο το θέμα (και είναι και τεράστιο), επιτρέψτε μου να πω πως τα οστά του υποτιθέμενου γίγαντα που είχαν βρεθεί στην Ινδία(;) ήταν αποδεδειγμένη φάρσα, το δε γίγαντες ενδεχομένως να αναφερόταν και σε ανθρώπους που έπασχαν από ακρομεγαλία, μια ασθένεια εκφυλιστική που παραμορφώνει το ανθρώπινο σώμα (λόγω ανεξέλεγκτης παραγωγής της αυξητικής ορμόνης -κάντε ένα google search για acromegaly).
Πέραν τούτου, προσωπικά δεν αποκλείω να υπήρχαν κι άλλου είδους ανθρωπίδες που χάθηκαν με τον χρόνο. Παράδειγμα ο άνθρωπος Χόμπιτ που βρήκαν στα νησιά Φλόρες (στα οποία κυκλοφορεί ακόμη η φήμη ανάμεσα στους ιθαγενείς ότι οι εν λόγω άνθρωποι ζουν μέσα στο βουνό του νησιού).
Όσο για τα Νέφελιμ, προσωπικά δεν έχω διαμορφώσει κάποια γνώμη...Πολλά λέγονται και δυστυχώς αρκετά ειπώνονται στον βωμό του χρήματος... ;)
Θέλει ψάξιμο το θέμα...Πάντως ένα είναι σίγουρο για εμένα: όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Κάθε θρύλος και μύθος έχει ένα πάτημα. Όταν καταφέρω να διαβάσω ολόκληρο το θέμα ίσως διαφωτιστώ!

no slave 22-03-09 17:20

για την αρχαια ελληνικη μυθολογια δεν χρειαζεται να πουμε τιποτα,αφου οι τιτανες και οι γιγαντες ειναι σε ολους γνωστοι.

πολλα ερωτηματα αφηνει και η χριστιανικη βιβλος,ασχετα με το γεγονος πως δεν συμπεριλαμβανεται σε αυτην το αποκρυφο βιβλιο του ενωχ.

στην γενεση γινεται η πρωτη αναφορα απο τις δεκαδες που υπαρχουν στους γιγαντες.διαβαζουμε λοιπον:" Στ 4 οι δε γίγαντες ήσαν επί της γής εν ταίς ημέραις εκείναις· και μετ’ εκείνο, ως αν εισεπορεύοντο οι υιοί τού Θεού προς τας θυγατέρας των ανθρώπων, και εγεννώσαν εαυτοίς· εκείνοι ήσαν οι γίγαντες οι απ’ αιώνος, οι άνθρωποι οι ονομαστοί"

επισης στο δευτερονομιον:"Α 28 που ημείς αναβαίνομεν; οι δε αδελφοί υμών απέστησαν την καρδίαν υμών λέγοντες· έθνος μέγα και πολύ και δυνατώτερον ημών και πόλεις μεγάλαι και τετειχισμέναι έως τού ουρανού, αλλά και υιούς γιγάντων εωράκαμεν εκεί. 29 και είπα προς υμάς· μη πτήξετε, μηδέ φοβηθήτε απ’ αυτών".

εδω μπορειτε να βρειτε και αλλες αναφορες σε γιγαντες:
-ιησους του ναυη, 1β4 και ιγ12
-βασιλειων β, κα11 και 20
-παραλειπομενων α, ια15 και ιδ9 και κ4
-παροιμιαι σολομωντος, κα16
-σοφια σολομωντος, ιδ6
-ιεζεκιηλ, λβ12 και λβ27 και λθ18(το λβ 27 εχει ιδιαιτερη σημασια αφου λεει "και εκοιμήθησαν μετά των γιγάντων των πεπτωκότων απ' αιώνος")
-ησαιας, ιγ2 και ιδ8
-βαρουχ, γ25(λογιζεται απο την ορθοδοξη εκκλησια ως ξεχωριστο βιβλιο)

για πολλους ερευνητες της γραφης,οι λεξη νεφελιμ εχει μεταφορικη εννοια και αναφερεται σε ισχυρους λαους εκεινης της εποχης,μαλλον εξυπνοτερους και πιο ανεπτυγμενους τεχνολογικα.οντως νεφελιμ μπορει να σημαινει και "ισχυροι ανδρες",ο εβραικος ορος ομως "ραφα" σημαινει γιγαντες.

παρατηρουμε λοιπον τον γνωστο σε ολους μας γολιαθ.συγκεκριμενα:"και εγένετο μετά ταύτα και εγένετο έτι πόλεμος εν Γαζέρ μετά των αλλοφύλων. τότε επάταξε Σοβοχαί ο Ουσαθί τον Σαφού από των υιών των γιγάντων, και εταπείνωσεν αυτόν. 5 και εγένετο έτι πόλεμος μετά των αλλοφύλων. και επάταξεν Ελλανάν υιός Ιαίρ τον Λαχμί αδελφόν Γολιάθ τού Γεθθαίου, και ξύλον δόρατος αυτού ως αντίον υφαινόντων. 6 και εγένετο έτι πόλεμος εν Γέθ, και ήν ανήρ υπερμεγέθης, και δάκτυλοι αυτού έξ και έξ, εικοσιτέσσαρες, και ούτος ήν απόγονος γιγάντων. 7 και ωνείδισε τον Ισραήλ, και επάταξεν αυτόν Ιωνάθαν υιός Σαμαά αδελφού Δαυίδ. 8 ούτοι εγένοντο Ραφά εν Γέθ· πάντες ήσαν τέσσαρες γίγαντες, και έπεσον εν χειρί Δαυίδ και εν χειρί παίδων αυτού".ο γολιαθ λοιπον,εκτος του οτι καταγεται απο το γενος ραφα,εχει απο 6 δακτυλα σε καθε του χερι και ποδι.ισως λοιπον η διαφοροποιηση των ισχυρων ανδρων να μην ηταν μονο πνευματικη αλλα και σωματικη.

εδω μπορουμε να δουμε ενα ενδιαφερων αρθρο:http://www.oodegr.com/oode/genesis/gigant2.htm

και εδω ενα βιντεο το οποιο δεν μπορεσα να το δω διοτι αντιμετωπιζω εδω και καιρο προβλημα με τον ηχο στον Η/Υ μου.δειτε το και πειτε μου και μενα :)
http://www.youtube.com/watch?v=N63lhtx2q8o

no slave 23-03-09 03:35

σε παλαιοτερα ποστ ειχαμε κανει αναφορα για τον αγιο χριστοφορο,ο οποιος σε πολλες αγιογραφιες απεικονιζεται ως κυνοκεφαλος.η "θεια βικυ" κανει αναφορα σε αυτον την οποια μπορειτε να βρειτε εδω:http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%...81%CE%BF%CF%82

ειναι αξιοσημειωτο το ποσοι αρχαιοι ελληνες αναφερονται στο εθνος των σκυλοκεφαλων,οπου ενας απο αυτους ειναι και ο ηροδοτος,ο οποιος θεωρειται ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.επισης παρατηρουμε πως υπαρχει παρομοια αναφορα στην ασια και πιο συγκεκριμενα σε κινεζικα κειμενα του 6 αιωνα.

ΕΛΙΣΑΙΟΣ 15-08-09 11:01

Οχι άλλη εμφύτευση "ιων"
 
θα θέλαμε να σας αναφέρουμε ότι ο κ. Φουράκης στα βιβλία του αναφέρει για "εσωγήινους", όπως και ο φίλος του κ. ΠΑΛΜΟΥ, ο κ. Λιακόπουλος που μας μιλάει για τους "ΝΕΦΕΛΙΜ"...
Ωστόσο ο μεν κ.Φούρακης στα "βιβλία" του αναφέρει ότι αυτοί(οι εσωγήινοι) έχουν DNA με βάση το πυρίτιο...
Πράγματι έχουν βάση το πυρίτιο στο DNA τους, αλλά ποιοί;
Tα ανθρωποειδή τύπου "Ρόσγουελ" με ουδέτερη φύση που κατασκεύασαν οι Αμερικανοί, και όχι μόνο(υπάρχουν στοιχεία στα αρχεία της ομάδας μας).
Εδώ φαίνεται το μέγιστο της σατανικότητάς τους...
Συνεπώς οι προαναφερθέντες προσπαθούν να εμφυτεύουν ιούς σκέψης περί "ΝΕΦΕΛΙΜ" , εσωγήινων και εξωγήινων στην κοινή γνώμη μέσα από τα βιβλία τους και στις εκπομπές τους , ώστε να διαστρεβλώσουν την συνείδηση του κόσμου...

Ermhs 19-08-09 03:46

Εγώ πιστεύω στην υπάρξει εξωγήινων μιας και ο άνθρωπος ακόμη ούτε τα γήινα δεν ξέρει στο ήμισυ.. και το σύμπαν δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος.. εκεί που τελειώνει το ένα.. βρίσκεις ότι όλο αυτό υπάρχει μέσα σε ένα άλλο μεγαλύτερο.. κτλ κτλ..
Αλλά ότι γράφονται.. ότι λένε μερικοί και μερικές ομάδες για να πουλά.. τα γράφω και εγώ κάπου αλλού.. ΠΟΤΕ δεν αγόρασα αλλά και ούτε θα αγοράσω βιβλιογραφία για αυτό το θέμα, αλλά και όσα άτομα γνωρίζω.. Και εγώ και εσύ και ο δίπλα μπορούν να κάτσουν να γράψουν και κάνουν όσα βιβλία θες. Τέρμα οι γελοιότητες για εμένα προσωπικά για αυτά τα θέματα. Αν λέει ο οποιοσδήποτε ότι ο τάδε εξωγήινος είναι έτσι και έτσι.. και ο άλλος αλλιώς.. Απλό το πράγμα.. χειροπιαστές αποδείξεις. Πιστεύω ότι ο ποιο αγράμματος άνθρωπος πάνω σε αυτό το κόσμο έχει καλύτερη αντίληψη στο θέμα από τους παραμυθάδες.
ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ σε εσάς τους..##$@ οι εξωγήινοι.. θα έρθουν σε εμάς.

Ακούγονται και κάτι περίεργες γελοιότητες κατά καιρούς ότι συνωμοτούν οι εξωγήινοι με μυστικές υπηρεσίες και κυβερνήσεις..ΛΟΛ λολ λολ λολ λολ λολ λολ.. λες και ταξίδεψαν από όπου ταξίδεψαν και ήξεραν ότι « δεν πρέπει να μας δουν « παρά μόνο ο πρωθυπουργός κτλ κτλ.. έλεος.. mercy.. alle..

Αναφέρομαι γενικά στο θέμα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.