Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Επηρεάζουν τα μέντιουμ το μέλλον μας; (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=7263)

bazinga 27-10-12 18:00

Επηρεάζουν τα μέντιουμ το μέλλον μας;
 
Καλησπέρα σε όλους..μπορεί το θέμα μου να μην σας φανεί μεταφυσικό, καλά καλά δεν ξέρω τι τίτλο να βάλω, απλά έχω μια απορία. Όταν κάποιος σου λέει καφέ-χαρτιά κλπ κλπ μπορεί να "διαφοροποιηθεί" το μέλλον σου; τι θέλω να πω: δηλαδή να σου βγαίνει ότι θα ζήσεις κάποια Α κατάσταση και εσύ να προσπαθήσεις να την αλλάξεις ή λόγω ότι επειδή σου είπαν αυτή την Α κατάσταση να γίνει κάτι διαφορετικό;

Raistlin 27-10-12 19:23

Το μέλλον δεν είναι προκαθορισμένο με την έννοια δηλαδή ότι δεν υπάρχει η μοίρα ή το πεπρωμένο. Εμείς φτιάχνουμε την ζωή μας ανάλογα από αποφάσεις και συμπεριφορές. Όταν κάποιος σου λέει τα χαρτιά ή το μέλλον, σου λέει μια πιθανή παραδοχή που μπορεί να ακολουθήσει αν λάβεις κάποιες αποφάσεις. Επειδή η <δύναμη> που χρησιμοποιεί το μέντιουμ είναι εξωγενής, μπορεί να υπολογιστούν και οι αποφάσεις τρίτων οπότε στην ουσία είναι απλά μια πιθανή πρόβλεψη. Αυτά εν συντομία. Αν θες μπορούμε να το αναλύσουμε περισσότερο και με περισσότερες λεπτομέρειες στο πως και τι συμβαίνει.

bazinga 27-10-12 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raistlin (Μήνυμα 99603)
Το μέλλον δεν είναι προκαθορισμένο με την έννοια δηλαδή ότι δεν υπάρχει η μοίρα ή το πεπρωμένο. Εμείς φτιάχνουμε την ζωή μας ανάλογα από αποφάσεις και συμπεριφορές. Όταν κάποιος σου λέει τα χαρτιά ή το μέλλον, σου λέει μια πιθανή παραδοχή που μπορεί να ακολουθήσει αν λάβεις κάποιες αποφάσεις. Επειδή η <δύναμη> που χρησιμοποιεί το μέντιουμ είναι εξωγενής, μπορεί να υπολογιστούν και οι αποφάσεις τρίτων οπότε στην ουσία είναι απλά μια πιθανή πρόβλεψη. Αυτά εν συντομία. Αν θες μπορούμε να το αναλύσουμε περισσότερο και με περισσότερες λεπτομέρειες στο πως και τι συμβαίνει.

ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση :) στο θέμα μας, αυτά θα ήθελα να τα αναλύσουμε κάπως περισσότερο είναι η αλήθεια...δηλαδή, οκ πως μπορεί κάποιος-ο οποιοσδήποτε- τέλοσπάντων να σου μιλάει πέρι μοίρας, ειδικά αμα δεν σε ξέρει καν; εγώ είμαι μιας πιο μέσης άποψης: εσύ ο ίδιος καθορίζεις την μοίρα σου καθημερινά, αλλά ταυτόχρονα δεν μπορείς να ξεφύγεις από ορισμένα πράγματα που πιθανόν να είναι το πεπρωμένο σου ή όπως αλλιώς θέλει να το αποκαλέσει κανείς...

Raistlin 27-10-12 20:20

Εκεί είναι το σημείο που ανέφερα ότι το μέντιουμ χρησιμοποιεί εξωγενείς παράγοντες για να βγάλει το συμπέρασμα. Πχ στα χαρτιά, το μέσω ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ είναι η τράπουλα, στην κρυσταλλομαντεία, το κρύσταλλο, η γραμμές της παλάμης, καφές, φύλλα τσαγιού και άλλα πολλά χαριτωμένα αντικείμενα. Όμως χρειάζεται και η ικανότητα να αποκωδικοποιηθούν οι πληροφορίες, που δεν την έχουν όλοι. Αυτή η δύναμη προέρχεται από (και μπορεί να με παρεξηγήσουν κάποιοι) δαίμονες. Οι δαίμονες μπορούν να δουν και ως ένα σημείο να ελέγξουν τα πάθη μας. Οπότε αν εσύ επιθυμείς κάτι αυτοί μπορούν να σου υποβάλουν ιδέες που θεωρείς δικές σου και με βάση αυτών να οδηγηθείς σε μια φυσική σειρά γεγονότων. Αυτές τις ιδέες σου τις βάζουν και μέσω του μέντιουμ που κάποιες φορές αυτά που <προφητεύει> είναι και κίνητρο για κάτι. Αλλιώς μπορεί να είναι και <τυχαίες> ιδέες βασισμένες σε μια επιθυμία σου. Άρα εν τέλει είτε σου παρουσιάζουν μια φυσική εξέλιξη γεγονότων (ένα πολύ απλοποιημένο παράδειγμα είναι και η πρόβλεψη του καιρού) είτε σε κατευθύνουν αυτοί κάπου χωρίς να το αντιλαμβάνεσαι. Επιπλέον πολλές φορές τα μέντιουμ σου λένε πολύ γενικευμένα πράγματα που μπορείς να τα συνδυάσεις με πολλές περιστάσεις.

Το μέλλον μας το φτιάχνουμε αποκλειστικά εμείς ειδικά όταν έχεις ισχυρή θέληση και αυτοέλεγχο δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσουν να σου πουν την μοίρα σου. Τώρα για κάποια πράγματα όντος είναι πέρα από τις δυνατότητές μας μιας και η αλληλουχία των γεγονότων αποτελείται από πάρα πολλούς παράγοντες. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν ισχύει το <ήταν γραφτό να γίνει το τάδε> κυρίως για άσχημα γεγονότα. Με αντίστοιχο τρόπο όμως δρουν και οι Άγιοι, και οι άγγελοι και μας βοηθούν/οδηγούν σε κάποια γεγονότα τα οποία έχουν πάντα το συμφέρων πολλών.

Γενικά φαντάσου την μοίρα σαν μια πάρα πολύ πολύπλοκη μαθηματική εξίσωση με πάρα πολλές μεταβλητές. Το αποτέλεσμα εξαρτάται από αυτές τις μεταβλητές.

Viper 28-10-12 00:29

Αγαπητέ /ή bazinca το μέλλον και η ερμηνεία του πάντα προκαλούν το ανικανοποίητο της φύσης μας. Ό,τι πιστεύω είναι ότι έχω βιώσει, απίθανο για πολλούς ,υπαρκτό για εμένα. Το πεπρωμένο είναι διαφορετικό από το μέλλον και προσωπικά πιστεύω πως τα μέντιουμ δεν είναι σε θέση να επηρεάσουν τίποτα. Η απλούστερη απόδειξη για αυτό αποτελεί η αδυναμία τους να απαλλάξουν τη δική τους ζωή από ότι είναι δυσάρεστο για κάθε ανθρώπινη ύπαρξη: τον πόνο και την αιφνίδια απώλεια, ΄οπως και κάθε αλλαγή. Θέλει μεγάλη μαεστρία να καλλιεργήσει κάποιος τη δυνατότητα να υποβάλλει ένα υποκείμενο -πελάτη και να τον οδηγεί σε " αποκαλύψεις" του ύφους " ήξεις -αφίξεις". Ελάχιστοι ίσως άνθρωποι διαθέτουν κάποιες δυνάμεις οι οποίες δεν έχουν να κάνουν με διαμόρφωση του μέλλοντος. Το αύριο bazinca ποτέ δεν είναι σίγουρο και δεδομένο μιας και πάντα μεσολαβεί μια νύχτα...

bazinga 28-10-12 01:25

@Raistlin: οι δαιμονες ομως πως μπορουν να εμπλακουν με τετοια πραγματα;
@viper: συμφωνω 100% και παραπανω σε οσα λες, ενας λογος που ειχα την απορια ηταν και αυτο, δηλαδη οτι καλα καλα τα δικα τους δεν μπορουν να αλλαξουν...
απλως πριν 3 χρονια περιπου μου ειχαν "πει το μελλον" και οτι μου ειπαν για εκεινη την περιοδο της ζωης μου, επεσε μεσα σε ολα, ενω εγω δεν πιστεψα λεξη...μπορει και να ηταν τυχαιο

Viper 28-10-12 06:47

Άλλο πράγμα τα μέντιουμ και άλλο οι δαίμονες. Για όσους γνωρίζουν έστω και λίγα ,μερικές φορές η διαμεσολάβηση δαιμονικών πνευμάτων για την "αποκάλυψη" του μέλλοντος επιφέρει διαταραχές και δυσκολίες που αν δεν γνωρίζει το " μέντιουμ" να επαναφέρει, προκαλούν μεγάλες και μακρόχρονες ζημιές.

anastasi 28-10-12 11:37

Το μελλον ειναι ρευστο και ευπλαστο, κατα τη γνωμη μου.
Δεν μπορουμε να διαπιστωσουμε αν και ποσο περεμβαινουμε εμεις , οι αλλοι, οτιδηποτε , για τον απλο λογο οτι δεν μπορουμε να ζησουμε δυο μελλοντα ταυτοχρονα, ωστε να πειραματιστουμε.
Το μονο που μπορουμε να ειμαστε σιγουροι, ειναι οταν επιδιωκουμε να μην γινει αυτο που μας προβλεψαν, και τελικα γινεται. Σπανιο αλλα αξιοπροσεκτο.

Επηρεαζουμε συνεχως το μελλον μας , θετικα, οταν πηγαινουμε μονο εκει που μας αρεσει, κανουμε μονο οτι μας αρεσει, και εκει που ειμαστε αναγκασμενοι να παρισταμεθα και να δρουμε, παρα την οποια επιθυμια μας, ειμαστε οπλισμενοι με αμυντικη διαθεση η επιθετικοτητα, με απροθυμια, υπομονη και αδρανεια.



------------------------------------------------------

Raistlin 28-10-12 12:26

οι δαίμονες δεν είναι όπως τους περιγράφουν οι ταινίες. Ο τρόπος δράσης τους ποικίλει αλλά ούτε προκαλούν κεφάλια να στριφογυρίζουν ούτε να περπατάει ο δαιμονισμένος ανάποδα. Η μεσολάβησή τους βέβαια είναι όντος κάποιες φορές επιζήμιες, αλλά στην μαντεία περιορίζονται στο να αυθυποβάλλουν πληροφορίες και ιδέες.

Bazinga: όπως έγραψα παραπάνω. οι δαίμονες μπορούν γνωρίζοντας τις αδυναμίες μας και τα πάθη μας, να σχηματίσουν ένα μέλλον το οποίο όμως αν εσυ αντισταθείς στα πάθη και πολεμήσεις τις αδυναμίες σου, δεν θα πραγματοποιηθεί. Πρώτα απ όλα το μεντιουμ σου βάζει την ιδέα λέγοντάς σου το <μέλλον> σου. Οι δαίμονες τότε σου υποβάλλουν ιδέες για να σε κινητοποιήσουν να πάρεις κάποιες αποφάσεις που θα σε οδηγήσουν σε αυτήν την πρόβλεψη. το ίδιο θα κάνουν και με άλλα άτομα που θα εμπλακούν στο <μέλλον> σου. Οπότε οι ίδιοι προκαλούν μια συγκυρία καταστάσεων που θα καταλήξει στην πρόβλεψη που έγινε. Ο κόσμος θεωρεί αυτές τις ιδέες δικές του οπότε απλά τις πραγματοποιεί. Όταν όμως κάποιος σου ζητήσει να κάνεις κάτι προσπαθόντας να σε ελέγξει τότε αντιδράς και ακολουθείς τις δικές σου αποφάσεις.

bazinga 28-10-12 13:09

οκ μπορώ να πω πως με εχουν καλλυψει οι απαντησεις μεχρι τωρα και σας ευχαριστω... :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.