Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   νεφελιμ (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4177)

PUCK 06-07-08 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εγω τους κανω delete με την μια. Διαβαζω της ανακοινωσεις τους και γελαω. Γιατι απλα βλεπω τι λεγανε πριν και τι λενε μετα.... Αυτη ειναι η επιστημη σημερα. Οι μισοι λενε κατι και οι αλλοι μισοι τους διαψευδουν.
Θα ήθελες να διευκρινήσεις ποιους τομείς της Επιστήμης απορρίπτεις και γιατί; Διότι, φαντάζομαι, καταλαβαίνεις πως για να έχεις Η/Υ και να γράφεις εδώ κάποιοι επιστήμονες "φταίνε", για να γίνεις καλά όταν αρρωστήσεις πάλι σε κάποιους επιστήμονες θα στραφείς, για όλες τις ανέσεις της ζωής σου όλο και κάποιοι επιστήμονες έβαλαν το χέρι τους κλπ.

Κακό πράγμα η ισοπέδωση. Η Επιστήμη, αν έχει μία σταθερά, είναι πως τα πάντα αλλάζουν σε αυτήν μέρα με τη μέρα. Και αυτό δεν είναι δύσκολο να το παραδεχτεί ένας επιστήμονας ή να το αντιληφθούμε εμείς. Άλλο πράγμα η αρτηριοσκλήρυνση της εξουσίας (πανεπιστημιακές πολυθρόνες και "κοινωνική καταξίωση"), όπως και άλλο πράγμα η μυστικότητα των ερευνητικών προγραμμάτων (όταν αυτά χρηματοδοτούνται από το Στρατό ή ιδιωτικό κεφάλαιο με σκοπό το κέρδος).

aspirin 06-07-08 17:49

Δεν μπορώ να καταλάβω το εξής αντιφατικό στοιχείο για τους Νεφελίμ. Πως γίνεται να είναι κλεισμένοι στο Τάκλαν μαχάν και να διοικούν τον κόσμο. Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει?

THEO-007 06-07-08 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Old cave-dinosaur
'Ετσι είναι. - Πέστε τα μεγάλοι !

ΔΕΝ υπάρχει, επιστήμη, επιστήμονες, εξέλιξη, πρόοδος, ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ !

ΜΟΝΟ, ο,τι λένε οι διάφοροι Λιακοαπατεώνες και ο τριαδικός θεός...

Κρίμα που καταργήθηκε εδώ και κάτι αιώνες η ιερά εξέταση, για να κομματιάσουμε και κάψουμε κανένα "αιρετικό", για να πάψουν και οι υπόλοιποι !

ΑΙΣΧΟΣ :eek:


Τιποτα δεν υπαρχει. Ουτε εξελιξη, ουτε προοδος ουτε επιστημη ουτε τιποτα. Σας τα πετανε ολα στα ποδια και σεις σαν χανοι τα τρωτε.

Εαν υπηρχε εξελιξη ολα θα ηταν καλυτερα σ`αυτον τον αμοιρο πλανητη. Την στιγμη λοιπον που γνωριζουνε καταστασεις οι κυριοι επιστημονες και οι κυριοι κυβερνητες σας ας καλυτερεψουν την κατασταση. Μη μου μιλας λοιπον εμενα για προοδο και για επιστημη.

Σας δινουν αβαντα να παρετε την πορσε και μετα δεν μπορειτε να την κινησετε οχι γιατι δεν εχετε κλειδια αλλα γιατι δεν μπορειται να βαλετε βενζινη.

Χορταρακι σας ριχνουν και σαν προβατακια το τρωτε.

THEO-007 06-07-08 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUCK
Θα ήθελες να διευκρινήσεις ποιους τομείς της Επιστήμης απορρίπτεις και γιατί; Διότι, φαντάζομαι, καταλαβαίνεις πως για να έχεις Η/Υ και να γράφεις εδώ κάποιοι επιστήμονες "φταίνε", για να γίνεις καλά όταν αρρωστήσεις πάλι σε κάποιους επιστήμονες θα στραφείς, για όλες τις ανέσεις της ζωής σου όλο και κάποιοι επιστήμονες έβαλαν το χέρι τους κλπ.

Κακό πράγμα η ισοπέδωση. Η Επιστήμη, αν έχει μία σταθερά, είναι πως τα πάντα αλλάζουν σε αυτήν μέρα με τη μέρα. Και αυτό δεν είναι δύσκολο να το παραδεχτεί ένας επιστήμονας ή να το αντιληφθούμε εμείς. Άλλο πράγμα η αρτηριοσκλήρυνση της εξουσίας (πανεπιστημιακές πολυθρόνες και "κοινωνική καταξίωση"), όπως και άλλο πράγμα η μυστικότητα των ερευνητικών προγραμμάτων (όταν αυτά χρηματοδοτούνται από το Στρατό ή ιδιωτικό κεφάλαιο με σκοπό το κέρδος).


Εγω αμα αρωστησω φιλε δεν καταπινω 40 ασπιρινες για να μου περασει. Το αφηνω μονο του. Εσεις που αρρωσταινετε λοιπον και πατε στο νοσοκομειο σκαστε και το φακελακι λογω της προοδου που υπαρχει η καταπιειτε 50 παναντολ γιατι δεν αντεχετε τον πονοκεφαλο.

Να τις χεσω τις ανεσεις αυτες που μου εδωσαν. Και να σου πω και κατι. Τις αποφευγω. Ολοι εχετε 40 καρτες και 40 δανεια και ειστε φεσωμενοι ως τον λαιμο. Εγω αγοραζω εαν εχω και δεν εχω καμια σχεση με τραπεζες.

Εσεις εχετε 2-3 αμαξια ο καθενας αλλα εγω χρησιμοποιω τα ποδια που μου εδωσε ο ΘΕΟΣ.

Θα ηθελα να σας δω χωρις ρευμα ολους εσας. Ουτε μια ωρα δεν θα μπορουσατε να ζησετε. Εγω ανεβαινω στην ταρατσα μου ομως και καθομαι με τις ωρες παρατηρωντας τον ουρανο με το τηλεσκοπιο μου. Εσεις αμα κοπει το ρευμα θα πεθανετε. Εγω εχω τυχη να αναψω το κερακι μου και διαβαζω κατι ανεμελος.

Παρτε λοιπον την προοδο σας, βραστε την και πιειτε το ζουμι της.

Ολα ειναι κινουμενα σαν μαριονετες αλλα σας εχουν κλεισει τα μυαλα με τις απολαυσεις και δεν βλεπετε τιποτα μπροστα σας.

Spiros 06-07-08 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Παρτε λοιπον την προοδο σας, βραστε την και πιειτε το ζουμι της.

Φίλε Theo αυτό που θα σου πω μην σε προσβάλει. Σε καμμία περίπτωση δεν έχω αυτό το σκοπό.
Σε παρακαλώ προσωπικά, προσπάθησε να βρεις βοήθεια. Αυτά που λες δεν έχουν καμία λογική. Έχεις πολύ οργή σε αυτά που λες και η λογική και δίκιο σου χάνονται σε αυτή.
Δεν έχει λογική να απορίπτουμαι την επιστήμη και ιδιέτερα την ιατρική (στο όλον της) η οποία σώζει εκατομύρια ζωές καθημερινά.
Και εσύ φίλε Old cave-... μην τα ισοπεδώνεις όλα. Στο χώρο της επιστήμης υπάρχουν λαμπρά και ευγενικά μυαλά αλλά και τσαρλατάνοι. Το ίδιο ισχύει και στο χώρο της Εκκλησίας. Άνθρωποι είναι και αυτοί και πολλοί από διαστρέβλωσαν το λόγο του Κυρίου εσκεμμένα ή μη.
Μην ξεχνάμε. Τα δάχτυλα στο ίδιο χέρι δεν είναι ίδια.
Φιλικά. Σπύρος.

thegeorge 06-07-08 23:09

φιλέ μου lux δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρεις τον λιακο????
και τέλος σκέψου ότι αυτά που αναφερει ο λιακο σήμερα άλλη τα έχουνε γράψει εδο και χιλιάδες χρονιά!!!

ENDLESS JOURNEY 06-07-08 23:39

Η ανθρώπινη σκέψη πρέπει ναείναι απελευθερωμένη απο περιορισμούς για να εξελιχθεί ο σύγχρονος άνθρωπος.
Αν όλοι σκέφτονταν οι όλες οι αποκαλύψεις ήταν αρκετές και δεν υπήρχε χώρος για κάτι νεο ή διαφορετικό δεν θα είχαμε προχωρήσει ως ανθρωπότητα.
Έπειτα όσα διαβάζουμε σήμερα απο σύγχρονους ερευνητές έχουν ειπωθεί απο παλιότερους φιλοσόφους /συγγραφείς.Δεν πρέπει να απορρίπτουμε τους αρχαιότερους , γιατί έκρυβαν μεγάλη σοφία .
Όσα έργα δημιουργήθηκαν στους αρχαιότατους χρόνους δεν μπορούν με κανένα τρόπο να επαναληφθούν σήμερα .
Είναι η κληρονομιά μας και πρέπει να την προστατεύουμε .

PUCK 07-07-08 09:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εγω αμα αρωστησω φιλε δεν καταπινω 40 ασπιρινες για να μου περασει. Το αφηνω μονο του. Εσεις που αρρωσταινετε λοιπον και πατε στο νοσοκομειο σκαστε και το φακελακι λογω της προοδου που υπαρχει η καταπιειτε 50 παναντολ γιατι δεν αντεχετε τον πονοκεφαλο.
Όταν έχεις πονοκέφαλο. Όταν έχεις κάτι χειρότερο που χρήζει νοσηλείας ή εγχείρησης; Το αφήνεις να περάσει μόνο του;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Να τις χεσω τις ανεσεις αυτες που μου εδωσαν. Και να σου πω και κατι. Τις αποφευγω. Ολοι εχετε 40 καρτες και 40 δανεια και ειστε φεσωμενοι ως τον λαιμο. Εγω αγοραζω εαν εχω και δεν εχω καμια σχεση με τραπεζες.

Εσεις εχετε 2-3 αμαξια ο καθενας αλλα εγω χρησιμοποιω τα ποδια που μου εδωσε ο ΘΕΟΣ.

Τι σχέση έχει αυτό με την Επιστήμη και την συζήτηση που κάνουμε;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Θα ηθελα να σας δω χωρις ρευμα ολους εσας.
Το ότι ο σύγχρονος πολιτισμός βασίζεται στο ηλεκτρικό ρεύμα, το ξέρουμε. Εσύ δεν κάνεις χρήση πέραν του φωτισμού; Ψυγείο, κουζίνα, τηλεόραση, Η/Υ δεν χρησιμοποιείς; Για να φας, τρέχεις στους αγρούς και μαζεύεις προϊόντα ενώ τα μηνύματα στο παρόν forum τα στέλνεις τηλεπαθητικά;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εγω ανεβαινω στην ταρατσα μου ομως και καθομαι με τις ωρες παρατηρωντας τον ουρανο με το τηλεσκοπιο μου.

Η Αστρονομία, δεν είναι Επιστήμη;

Άσχετο και ταυτόχρονα σχετικότατο : Α, ρε Lux, εσύ και οι απαιτήσεις σου :D

Spiros 07-07-08 10:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ENDLESS JOURNEY
Η ανθρώπινη σκέψη πρέπει ναείναι απελευθερωμένη απο περιορισμούς για να εξελιχθεί ο σύγχρονος άνθρωπος.
Αν όλοι σκέφτονταν οι όλες οι αποκαλύψεις ήταν αρκετές και δεν υπήρχε χώρος για κάτι νεο ή διαφορετικό δεν θα είχαμε προχωρήσει ως ανθρωπότητα.
Έπειτα όσα διαβάζουμε σήμερα απο σύγχρονους ερευνητές έχουν ειπωθεί απο παλιότερους φιλοσόφους /συγγραφείς.Δεν πρέπει να απορρίπτουμε τους αρχαιότερους , γιατί έκρυβαν μεγάλη σοφία .
Όσα έργα δημιουργήθηκαν στους αρχαιότατους χρόνους δεν μπορούν με κανένα τρόπο να επαναληφθούν σήμερα .
Είναι η κληρονομιά μας και πρέπει να την προστατεύουμε .

Ίσως «Όσα έργα δημιουργήθηκαν στους αρχαιότατους χρόνους δεν μπορούν με κανένα τρόπο να επαναληφθούν σήμερα» αλλά και ότι έχουμε σήμερα δεν υπήρχε στο παρελθόν ούτε μπορούσε να δημιουργηθεί.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εγω αμα αρωστησω φιλε δεν καταπινω 40 ασπιρινες για να μου περασει. Το αφηνω μονο του. Εσεις που αρρωσταινετε λοιπον και πατε στο νοσοκομειο σκαστε και το φακελακι λογω της προοδου που υπαρχει η καταπιειτε 50 παναντολ γιατι δεν αντεχετε τον πονοκεφαλο.

Να τις χεσω τις ανεσεις αυτες που μου εδωσαν. Και να σου πω και κατι. Τις αποφευγω. …
.

Theo. Φαίνεται ότι δεν αρρώστησες ποτέ και μακάρι να μην αρρωστήσεις ΠΟΤΕ. Αυτά που λες να πας να τα πεις στον ασθενή που βρίσκετε στο κρεβάτι του πόνου σε κάποιο νοσοκομείο. Αυτού ζητάει και βρίσκει ανακούφιση από το χέρι ενός ευσυνείδητου γιατρού. Λυπάμαι πραγματικά που υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται έτσι. Ακόμα και οι Άμις που απορρίπτουν κάθε τι σύγχρονο, στην αρρώστια κάνουν εξαίρεση και ζητάνε βοήθεια από τη σύγχρονη ιατρική. Ακόμα και αυτοί. Ακόμα και ο ποιο ευσεβής Χριστιανός. Κάνει Παράκληση ζητώντας τη βοήθεια του Θεού αλλά πάει και στο γιατρό. «συν Αθηνά και χείρα κίνει»

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εσεις εχετε 2-3 αμαξια ο καθενας αλλα εγω χρησιμοποιω τα ποδια που μου εδωσε ο ΘΕΟΣ.

Αν ήταν έτσι όπως τα λες έχεις δει πολύ λίγα πράγματα στη ζωή σου. Η αλήθεια βρίσκεται παντού και όχι στο περιορισμένο χώρο που μπορούν να οδηγήσουν τα βήματά σου.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εγω ανεβαινω στην ταρατσα μου ομως και καθομαι με τις ωρες παρατηρωντας τον ουρανο με το τηλεσκοπιο μου.

Αυτή είναι η διαφορά μας. Εγώ ζητάω να ανοίξεις τα μάτια σου και εσύ κάθεσαι πίσω από το τηλεσκόπιο και βλέπεις τον κόσμο από μακριά.
Η έπαρση που σε χαρακτηρίζει σε αυτά σου τα μηνύματα, ο εγωκεντρισμός και η απομόνωση δεν θα σου προσφέρουν τίποτα.

Εγκαταλείπω αυτό το θέμα. Όχι γιατί δεν έχω απαντήσεις αλλά δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να αποδείξω τα αυτονόητα. Δεν βλέπω να γίνεται συζήτηση. Το συγκεκριμένο Topic έχει γίνει ύμνος προς την Ιερά Εξέταση και τους Ελληνοκάπηλους και ανάθεμα για την ανθρώπινη εξέλιξη και νοημοσύνη.

OANNHSEA 07-07-08 11:08

Παράθεση:

Εγκαταλείπω αυτό το θέμα. Όχι γιατί δεν έχω απαντήσεις αλλά δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να αποδείξω τα αυτονόητα. Δεν βλέπω να γίνεται συζήτηση. Το συγκεκριμένο Topic έχει γίνει ύμνος προς την Ιερά Εξέταση και τους Ελληνοκάπηλους και ανάθεμα για την ανθρώπινη εξέλιξη και νοημοσύνη.
Είχα αποφασίσει να γράψω ούκ ολίγα για το θέμα τώρα στο διάλειμμα μου, αλλά αγαπητέ Spiros η συγκεκριμένη παράγραφος τα λέει όλα...
Προφανώς δεν χρειάζονται αποδείξεις για οτιδήποτε έχει πει κάποιος (και δη επιστημονικές)...
ΟΧΙ!!!!
Φτάνει να το έχει πει κάποιος "τραλαλά" κα δη κάποιος αρχαίος και εμείς τα ακολουθούμε πιστά, φτύνοντας τις αποδείξεις, φτύνοντας εκατομμύρια επιστήμονες σε όλο τον κόσμο που πιστεύουν το αντίθετο από τους απατεώνες και φυσικά φτύνοντας την λογική και την ικανότητα να την ακολουθούμε....

Τι ιερά εξέταση, τι Ελληνοκαπηλεία, τι ανάθεμα για την ανθρώπινη εξέλιξη και νοημοσύνη... Εδώ έχουμε καινούρια επίπεδα "δημιουργίας" για την πάταξη της ανθρώπινης σκέψεις και την εξίψωση της μπαρουφολογίας.... :(

LuX 07-07-08 12:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUCK
Άσχετο και ταυτόχρονα σχετικότατο : Α, ρε Lux, εσύ και οι απαιτήσεις σου :D [/COLOR][/FONT]

puck
το εξηντα οκτω !
αλλα και τι μ αυτο ;

εγω θα ηθελα να ξεκαθαρισω οτι ειμαι 100% με τον φιλο τον 007 !
τα λεει μια χαρα και μπραβο του αν μπορει να τα καταφερει !
μακαρι να ημασταν ολοι ετσι !
το θεμα ομως ειναι τι σχεση εχει ο Λιακο με τα λεγομενα του 007 !
επιστημονας ειναι , αυτοκινηταρα/ες θα εχει , θρεφει 5-6 παιδια , αρα και οικονομκη ανεση πολυ καλη , εκδιδει βιβλια , ρωσοαρκουδομπιζνες κανει , υπαλληλους καργα , τηλεφωνικα κεντρα διαφορα, μαγαζια 3 τουλαχιστον, cone με πατεραδες μπολικα , με καναλαρχες επισης , σε εκπμομπες καθημερινα , computers τουλαχιστον 20 κ.α. πολλα ...
σχεση 007 - Λιακο = καμμια !
οποτε ;


@

PUCK 07-07-08 14:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lux
puck
το εξηντα οκτω !
αλλα και τι μ αυτο ;

εγω θα ηθελα να ξεκαθαρισω οτι ειμαι 100% με τον φιλο τον 007 !
τα λεει μια χαρα και μπραβο του αν μπορει να τα καταφερει !
μακαρι να ημασταν ολοι ετσι !
το θεμα ομως ειναι τι σχεση εχει ο Λιακο με τα λεγομενα του 007 !
επιστημονας ειναι , αυτοκινηταρα/ες θα εχει , θρεφει 5-6 παιδια , αρα και οικονομκη ανεση πολυ καλη , εκδιδει βιβλια , ρωσοαρκουδομπιζνες κανει , υπαλληλους καργα , τηλεφωνικα κεντρα διαφορα, μαγαζια 3 τουλαχιστον, cone με πατεραδες μπολικα , με καναλαρχες επισης , σε εκπμομπες καθημερινα , computers τουλαχιστον 20 κ.α. πολλα ...
σχεση 007 - Λιακο = καμμια !
οποτε ;
Με μπέρδεψες !! Αλλά μάλλον φταίω εγώ. Δεν αναφερόμουν στις δημοσιεύσεις σου στο παρόν θέμα, αλλά στην "απαίτησή" σου περί ηλικίας των συνομιλητών. :D

Όσο για τον φίλο, μάλλον έχει πολλά μέσα του που θέλει να τα εξωτερικεύσει, αλλά με λάθος τρόπο, λάθος θέμα και με πολύ αχταρμά.
Ίσως κάπου αλλού στο παρόν φόρουμ να πούμε περισσότερα και καλύτερα.

LuX 07-07-08 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUCK
Με μπέρδεψες !! Αλλά μάλλον φταίω εγώ. Δεν αναφερόμουν στις δημοσιεύσεις σου στο παρόν θέμα, αλλά στην "απαίτησή" σου περί ηλικίας των συνομιλητών. :D

Όσο για τον φίλο, μάλλον έχει πολλά μέσα του που θέλει να τα εξωτερικεύσει, αλλά με λάθος τρόπο, λάθος θέμα και με πολύ αχταρμά.
Ίσως κάπου αλλού στο παρόν φόρουμ να πούμε περισσότερα και καλύτερα.

αν τολεγε πανω δεξια θα τοβλεπες αμεσα
και δε θα μπερδευοσουν !

@

agaliarep 07-07-08 14:39

Πραγματικά χάθηκα… Πραγματικά όμως… Από τους Νεφελιμ στους επιστήμονες και τούμπαλιν.
Φίλε Theo-007.
Θα συμφωνήσω εως ένα σημείο με κάποια πράγματα που αναφέρεις που έχουν να κάνουν με την επιστήμη, την πρόοδο και κάποια άλλα ψιλά. Σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ με τον τρόπο που τα λες βέβαια… αλλά αυτό έτσι και αλλιώς είναι εκτός θέματος. Νομίζω ότι πρέπει να είχα ανοίξει ένα θέμα σχετικό στο forum, μπορεί να κάνω και λάθος.
Αυτά βέβαια δεν έχουν να κάνουν ούτε με τους Νεφελιμ, ούτε με τον Λιακό, ούτε με τίποτα από όλα αυτά.
Νομίζω ότι ένα από τα πιο σπουδαία πραγματικά βιβλία που έχουν γραφτεί τα τελευταία 100 χρόνια είναι ο Άρχοντας των δακτυλιδιών. Και είναι σπουδαίο για πάρα πολλούς ιστορικούς, πολιτιστικούς, μυθοπλαστικούς αλλά και καινοτομικούς συγγραφικούς λόγους. Μέσα του εμπεριέχει μυθοπλασίες του Τολκιν, από την εμπειρία του στον πόλεμο, τις γνώσεις του περί μυθολογίας (ελληνικής, Σουηδικής, Αγγλικής) και γλωσσολογίας. Πρέπει να σου πω ότι μετά την έκδοση του βιβλίου και μάλιστα μια και είναι από τα πιο διαβασμένα βιβλία του κόσμου και επειδή η εμμονή και το χάρισμα του Τόλκιν στις περιγραφές αλλά και στην δομή των ιστοριών των ηρώων του, πολλοί άρχισαν να πιστεύουν ότι όλα αυτά που περιγράφει υπήρξαν στο παρελθόν. όσο δυνατόν μπορεί να είναι οι ιστορίες του Τολκιν, τόσο δυνατόν είναι να είναι αληθινές οι ιστορίες περι Νεφελίμ.
Και πρόσεξε ότι ο Τολκιν ήταν επιστήμονας, ένας από τους σπουδαιότερους γλωσσολόγους όλων των εποχών…

THEO-007 07-07-08 21:06

Εγω σας εδωσα στοιχεια κυριοι. Το εαν πιστευετε προσωπικα δεν με απασχολει.

Εγω ασχολουμαι με την ερασιτεχνικη αστρονομια αλλα νομους και θεωρειες δεν βγαζω.

Αμα ψαξετε και βρειτε το 1% των ευσυνηδητων γιατρων να μου το πειτε και μενα.

Εγω και χωρις ρευμα θα μπορεσω να ζησω. Και υπολογιστη δεν χρησιμοποιω τοσο οσο να μου εχει γινει απαραιτητος αλλα και ψυγειο η φουρνο να μην εχω θα ψαξω να βρω λυση.

Δεν θα ασχοληθω με αλλες αντιπαραθεσεις. Ο καθενας ειναι αξιος της μοιρας του. Εγω πιστευω οτι αυτα που διδονται θα γινουν. Και το λεω γιατι αυτα που διαβασα στα βιβλια γινονται καθε μερα. Εσεις λετε χωρις να εχετε διαβασει ουτ μια γραμμη απο τα βιβλια αυτα. Και παρολα αυτα βγαζετε συμπερασματα.

kostis013 07-07-08 22:52

εχω μια ερωτηση:αν υπαρχουν οι νεφελιμ και για τα σεναρια που τους 8ελουν κατω απο την γη, τοτε οι τεκτονικες πλακες που ειναι? και αν υπο8εσουμε οτι δεν υπαρχουν οι σεισμοι που οφειλονται?

agaliarep 09-07-08 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εγω σας εδωσα στοιχεια κυριοι. Το εαν πιστευετε προσωπικα δεν με απασχολει.

Μάλιστα… και τα στοιχεία αυτά ποια ήταν για να καταλάβω;
1. Ότι οι αρχαίοι είχαν συναντηθεί με λαούς που έτρωγαν ανθρώπους…

Ακόμα υπάρχουν λαοί που τρώνε ανθρώπους… κάνουν θυσίες, πίνουν το αίμα, κόβουν κεφάλια, μάλιστα ο Ahmad Suradji είχε θύματά του ήταν οι γυναίκες που τον επισκέπτονταν για να τις βοηθήσει να κάνουν μάγια σε σκορδόπιστους συζύγους τις έθαβε σε μια παρακείμενη φυτεία ζαχαροκάλαμου, μέχρι το λαιμό, ως μέρος κάποιου τελετουργικού. Στη συνέχεια τις στραγγάλιζε με ένα καλώδιο, τις έγδυνε και έπινε το σάλιο τους... Σκοπός του η απόκτηση μαγικών δυνάμεων.

2. ότι υπάρχουν αγάλματα σε όλο τον κόσμο τερατόμορφα.
Όντως περίεργο αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι… και εγώ μπορώ να λέω ότι είναι εξωγήινοι, που ήρθαν από άλλο πλανήτη μας έδωσαν τα φώτα τους και τώρα τους στήνουν αγάλματα για να τους τιμήσουν, όταν θα ξαναέρθουν το 2012.

3. ότι οι επιστήμονες έκαναν λάθη και ότι συνέχεια τσακώνονται μεταξύ τους.
4. Κάποια βίντεο αμφιβόλου αξιοπιστίας που δεν τόλμησα ούτε καν εγώ που πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει η πιθανότητα να υπήρξαν γίγαντες να τα χρησιμοποιήσω σε άλλο θέμα του forum.
Όλα αυτά που συνδέονται με Νεφελιμ; Και όλα αυτά που έγραψες τι σχέση έχουν με στοιχεία που βαρύγδουπα λες ότι έδωσες και δεν σε ενδιαφέρει ποιος τα πιστεύει και ποιος όχι;
Και τελικά εάν δεν σε ενδιαφέρει γιατί δεν έγραφες ένα μανιφέστο να καταθέσεις και μπήκες στο κόπο να γράψεις σε ένα forum?
Ανεξάρτητα με το εάν κάποιοι τα πιστεύουν και κάποιοι όχι, γιατί δεν λες και άλλα για να πιστέψουν αυτοί που δεν ξέρουν και αγνοούν;

Και εγώ ασχολούμε με τις γεωτρήσεις αλλά μην το κάνουμε θέμα τώρα...

aspirin 09-07-08 22:59

Εμένα δε μου έχει απαντήσει κανείς, γιατί οι νεφελίμ ελέγχουν τον κόσμο, ενώ είναι κλεισμένοι από τον Μ.Αλέξανδρο και τους λειπούς που τους σφράγισαν τις πύλες?

THEO-007 09-07-08 23:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
Μάλιστα… και τα στοιχεία αυτά ποια ήταν για να καταλάβω;
1. Ότι οι αρχαίοι είχαν συναντηθεί με λαούς που έτρωγαν ανθρώπους…

Ακόμα υπάρχουν λαοί που τρώνε ανθρώπους… κάνουν θυσίες, πίνουν το αίμα, κόβουν κεφάλια, μάλιστα ο Ahmad Suradji είχε θύματά του ήταν οι γυναίκες που τον επισκέπτονταν για να τις βοηθήσει να κάνουν μάγια σε σκορδόπιστους συζύγους τις έθαβε σε μια παρακείμενη φυτεία ζαχαροκάλαμου, μέχρι το λαιμό, ως μέρος κάποιου τελετουργικού. Στη συνέχεια τις στραγγάλιζε με ένα καλώδιο, τις έγδυνε και έπινε το σάλιο τους... Σκοπός του η απόκτηση μαγικών δυνάμεων.


Διαβαζεις και δεν καταλαβαινεις τι διαβαζεις. Απο αυτο και μονο που γραφεις βγαζω συμπερασματα για το ποσο καταλαβαινεις.







2. ότι υπάρχουν αγάλματα σε όλο τον κόσμο τερατόμορφα.
Όντως περίεργο αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι… και εγώ μπορώ να λέω ότι είναι εξωγήινοι, που ήρθαν από άλλο πλανήτη μας έδωσαν τα φώτα τους και τώρα τους στήνουν αγάλματα για να τους τιμήσουν, όταν θα ξαναέρθουν το 2012.


Δεν σημαινει τιποτα οτι τετοιου ειδους αγαλματα ανεγειροντε πλεον ακομη και μεσα στην αθηνα. Γνωριζεις φιλες οτι οι εκατογχειρες λατρευοντε σημερα στην ινδια σας θεοι απο το 25% του πληθυσμου. Καταρχην ξερεις τι ειναι οι εκατογχειρες. Εαν ξερεις λοιπον και δεν σε ενδιαφερουν τετοια θεματα να χαιρεσε την αδιαφορια σου και την αγνομοσυνη σου. Με αυτο το μυαλο μια ζωη υποχειριο θα εισαι.






3. ότι οι επιστήμονες έκαναν λάθη και ότι συνέχεια τσακώνονται μεταξύ τους.


Το θεμα ειναι οτι τους βλεπετε που σκοτωνονται, διαφωνουν και τρωγονται μεταξυ τους και παρολα αυτα εχετε το νοητικο επιπεδο να φερνεται ιντερνετικες αποψεις τους ως αποδειξεις.




4. Κάποια βίντεο αμφιβόλου αξιοπιστίας που δεν τόλμησα ούτε καν εγώ που πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει η πιθανότητα να υπήρξαν γίγαντες να τα χρησιμοποιήσω σε άλλο θέμα του forum.


Εαν θεωρεις αρθρα ξενων εφημεριδων που παρουσιαζουν τετοια θεματα αμφιβολου αξιοπιστιας η δελτια ειδησεων που παρουσιαζουν γεννησεις νεφελιμ σκηνοθετημενα τοτε το μονο που εχω να σου πω ειναι να χαιρεσαι την κριση σου. Θες να μαθεις φιλε ψαξε να βρεις αλλιως κατσε στην αγνοια σου.




Όλα αυτά που συνδέονται με Νεφελιμ; Και όλα αυτά που έγραψες τι σχέση έχουν με στοιχεία που βαρύγδουπα λες ότι έδωσες και δεν σε ενδιαφέρει ποιος τα πιστεύει και ποιος όχι;

Οποιος εχει νιονιο καταλαβαινει που συνδεονται. Οι υπολοιποι ας μεινουν στην τυφλα τους αν δεν ανοιγουν τα ματια τους.



Και τελικά εάν δεν σε ενδιαφέρει γιατί δεν έγραφες ένα μανιφέστο να καταθέσεις και μπήκες στο κόπο να γράψεις σε ένα forum?
Ανεξάρτητα με το εάν κάποιοι τα πιστεύουν και κάποιοι όχι, γιατί δεν λες και άλλα για να πιστέψουν αυτοί που δεν ξέρουν και αγνοούν;

Γιατι πιστευα οτι θα βρω κατι διαφορετικο εδω μεσα λογω της ονομασιας. Αλλα βλεπω δυστυχως τα ιδια κλειστοφοβικα και αφυδατωμενα μυαλα που βλεπω και σε αλλα φορουμ. Δεν κοιτατε να κανετε μονοι σας μια ερευνα στο θεμα αλλα σταυρωνετε ανθρωπους οι οποιοι εχουν κανει καποια ερευνα και εχουν καποια αποψη και εντουτις ενω ειστε παντελως ανιδαιοι τους κανετε κριτικη. Ασχολεισται με το πως τα λεει ο λιακο στην τηλεοραση και δεν ασχολεισται με το ζουμι της υποθεσης. Για μεχρι εκει ειστε. Ουτε δεκατο του χιλιοστου παραπανω.
Και εγώ ασχολούμε με τις γεωτρήσεις αλλά μην το κάνουμε θέμα τώρα...

............................

Bilibakos 10-07-08 02:14

Ναι... οντως, το ποστ σου Θεο ειναι μες στην ουσια. Εισαι οντως αρκετα συγκεκριμενος και επιχειρηματολογεις εξαισια.... Καλο θα ηταν να εκανες σωστη διαχειριση του θυμου σου, γιατι το οποιο δικιο ειχες μεχρι προτινος το εχασες με τη συμπεριφορα σου. Το φορουμ αυτο, οπως και ολα, χρεαιζονται επιχειρηματολογια. Πρεπει να αποδειξεις ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ οτι αυτο που λες εχει μια βαση. Κανοντας το αυτο, χτιζεις μια πλατφορμα για συζητηση.
Απαντωντας στο μηνυμα του agaliarep, κοιτα ποσες φορες επιχειρηματολογησες:
<Απο αυτο και μονο που γραφεις βγαζω συμπερασματα για το ποσο καταλαβαινεις>
<Με αυτο το μυαλο μια ζωη υποχειριο θα εισαι.>
<Το θεμα ειναι οτι τους βλεπετε που σκοτωνονται, διαφωνουν και τρωγονται μεταξυ τους και παρολα αυτα εχετε το νοητικο επιπεδο να φερνεται ιντερνετικες αποψεις τους ως αποδειξεις.>
<Εαν...τοτε το μονο που εχω να σου πω ειναι να χαιρεσαι την κριση σου>
<Οποιος εχει νιονιο καταλαβαινει που συνδεονται>
< Για μεχρι εκει ειστε>

Τι να σου πρωτοπω τωρα... Για το υφος σου, για την επιχειρηματολογια σου, για τις προσβολες σου προς τη μαζα των χρηστων του φορουμ(και οχι μονο αυτου εδω!!!!)...
Ελπιζω να καταλαβεις μονο το μεγαλο σου λαθος και να διορθωσεις καποια μερη του χαρακτηρα σου... Γιατι δεν εχει σημασια εν τελει ο προορισμος, αλλα το ταξιδι... οπως επισης δεν εχει αξια η νικη αν δεν εχεις βαλει σ'αυτην τα ιδανικα σου...

Ermhs 10-07-08 10:47

Δεν ξέρω τι είναι αυτά τα νεφελιμ, παλιά γνώριζα από ταινίες ότι είναι γιοι αγγέλων. Πρόσφατα διάβαζα σε κάτι προπαγάνδες και βιντεακια με σχέση τον πλανήτη Χ ότι είναι έρχονται από εκεί.
Επίσης είδα πολλά βίντεο με σκελετούς (τα περισσότερα μοντάζ και ψεύτικα) τεραστίων διαστάσεων.
Αλλά αυτό που με εξέπληξε ήταν ένα βίντεο μετά την καταστροφή του τσουναμι, όπου και ξέθαψε 150 πόδια (τέρας) και δεν ξέρουν τη είναι.. Το μόνο σίγουρο ότι έχει 2 πόδια, 2 χέρια και υπερβολικά ογκώδες. Σαν μισός άνθρωπος μισός … κάτι άλλο.
Δίνω τα λινκς αυτά με κάθε επιφύλαξη.

Εγώ πιστεύω ότι αν ήταν αληθινοί οι σκελετοί θα είχε πάρει μεγάλη έκταση το θέμα. :eek: :confused: :D

http://www.youtube.com/watch?v=T4jdr...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=pPA6-U8z8_Y&NR=1

agaliarep 10-07-08 12:55

Το μόνο που βλέπω είναι ότι έχεις ίσως έχεις ανάγκη από βοήθεια, κάποιου είδους για την συμπεριφορά σου…

Πέρα από αυτά όλα όσα γράφεις είναι ενδείξεις που ο καθένας θα μπορούσε να τις πάρει και να φτιάξει μια οποιαδήποτε ιστορία, να τα συνδέσει με όποιον τρόπο θέλει και να εξάγει ότι συμπεράσματα θέλει. Από θεωρίες και ιστορίες άλλο τίποτα. Το θέμα είναι γιατί υποστηρίζεις τόσο ένθερμα όλα όσα υποστηρίζεις;
Εγώ μπορεί να κάνω λάθος και να είμαι υποχειριο και το νοητικο επιπεδο μου να είναι χαμηλό, να μην έχω νιονιό και όλα τα σχετικά. Γιατί δεν γράφεις κάτι παραπάνω για όλα αυτά, πέρα από πικρόχολα σχόλια;
Στην τελική όπως είπες και εσύ στο σχόλιο σου νούμερο 6

Παράθεση:

Οταν και γω ακουσα για τους νεφελιμ μ`αρεσε σαν ενα πολυ ωραιο παραμυθι.
Ψαχνοντας αριστερα και δεξια αρκετα ομως βλεπω τωρα πως ηταν και ειναι αληθεια.
Από την στιγμή που και εσύ ο ίδιος αναφέρεις ότι όταν το άκουσες το πήρες για παραμύθι, γιατί δεν συζητάς λίγο περισσότερο όλα όσα διάβασες και βρήκες και σου άλλαξαν την γνώμη;

Ποσειδώνιος 10-07-08 16:06

Εντύπωση μου κάνει ρε παιδιά

5000 μέλη Κανείς δεν σχολίασε τα κείμενα από τον Φαίδωνα...
Καλά για τον Ησίοδο και τα περί Τιτάνων.... μην ανεβάσω ....
Το ότι στη γέννεση (παλαιά διαθήκη) αναφέρεται μια παραλλαγή της ίδιας ιστορίας με τον Ησίοδο. Και ο Ενώχ...πάλι με την ίδια ιστορία....

Σας αφήνουν αδιάφορους ε; Αντ αυτού τι κονομα ο Λιακό... ή πόσο φτιαχτό είναι το βίντεο ή το φώτο.

Τι γνώμη έχετε αλήθεια για αυτούς που μόνο τα αρχαία κείμενα εμπιστευονται; Τώρα το τι καταλαβαίνουμε διαβάζοντας αυτούς τους σοφούς είναι άλλο θέμα.

Ωραία ρίχνεται τώρα μια ματιά στα κείμενα του Πλάτωνα για την κούφια γη (τρίτη σελίδα αυτού του θέματος) και μετά μου λέτε κάτι σαν παρηγοριά στον άρρωστο.

Το θέμα όμως είναι ότι αν κάποιος διαβάσει ολόκληρο τον Φαίδων ....αν τα καταφέρει να παρακολουθήσει την αλυσίδα της λογικής για την αθανασία της ψυχής και καταλάβει την απόδειξη του Σωκράτη.... τότε θα υποκλιθεί στο πνεύμα αυτών των ανδρών και θα καταλάβει την ασημαντότητά του. Και εκείνη τη στιγμή που μένει με ανοικτό το στόμα έρχεται η περιγραφή της γης από ψηλά και από μέσα. Για μένα είναι απόδειξη ότι κάτι τρέχει.. κάτι υπάρχει.

Σενάρια με τους Νεφελίμ σήμερα δεν με αφορούν προς το παρόν. Ωστόσο μένει πολύ ακόμα αρχαία γνώση να ανακαλυφθεί και αυτό θα γίνει μέσω της μελέτης των κειμένων. Στο σημερινό κόσμο δεν μπορείς να εμπιστευθείς κανένα ούτε από την μια πλευρά ούτε από την άλλη. Μπορεί πχ να είναι στημένη είτε η ανακάλυψη ενός γιγάντιου σκελετού είτε η δημιουργία αμφιβολιών για την αυθεντικότητα του.

Μην περιμένετε όμως να διαβάσετε αρχαίες σοφίες από το ίντερνετ. Ένα απόσπασμα δεν δίνει την εικόνα. Τα παρελκόμενα είναι που κρύβουν αποδείξεις και μας κάνουν να γνωρίζουμε χωρίς να ξέρουμε.


Λοιπόν ακούστε και αυτό, που δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει .... για προβληματισμό. Η καλή μου πήγε στην Αίγυπτο και έφερε σουβενίρ για το σπίτι ένα αγαλματίδιο του Άνουβι νομίζω, τέσπα, αυτού του σκυλόμορφου. Ανατρίχιασα μόλις το είδα. Ρε συ, της λέω, γιατί το πήρες αυτό; Αυτός υποτίθεται είναι ο αρχηγός των ανθρωποφάγων υποχθόνιων που ο Λιακό ή όποιος άλλος, λέει, ότι ετοιμάζεται η επιστροφή του. Έλα, μου λέει σοβαρά; Σώπα μωρέ. Αυτό είναι το πιο δημοφιλές σουβενίρ... Αυτό και η Σφίγγα (άλλο νεφελίμ αυτή).

Χμ... ο καλλιτέχνης που έπλασε αυτά τα τέρατα εξασφάλισε το ψωμάκι των απογόνων του. Θα ήξερε ότι αυτά τα τέρατα πουλάνε και θα πουλάνε.... Οφείλουν πολλά σε αυτόν τον καλλιτέχνη οι σημερινοί Αιγύπτιοι.


ΥΓ.Περιμένω ακόμα σχόλια στα κείμενα του Φαίδων.

OANNHSEA 10-07-08 17:09

Ποσειδώνιος
Παράθεση:

Εντύπωση μου κάνει ρε παιδιά
Γιατί;
Πρώτον τα παραμύθια περί γιγάντων και περί κούφιας γης έχουν σχολιαστεί και αναλυθεί σε άλλα θέματα. Εάν θέλεις μπορείς να τα διαβάσεις και να επανέλθεις σε αυτά τα θέματα.
Δεύτερον, γιατί θα πρέπει να μας κάνουν εντύπωση τα παραμύθια και όχι η σκληρή επιστημονική αλήθεια - την οποία φυσικά όλοι οι παραμυθάδες απορρίπτουν γιατί πάει κόντρα στα παραμύθια τους;
Τρίτον αναφέρεις τα κείμενα του Ησίοδου, του Πλάτωνα... Από πότε οι κύριοι αυτοί έγιναν ιστορικοί και δεν το είχα πάρει χαμπάρι;
Τέταρτον, γιατί θα πρέπει να ασχοληθούμε με την λόξα και τις φαντασιώσεις του κάθε λοξού; Επειδή κάποιος δεν ξέρει από αρχαία Αίγυπτο και γενικά από Αιγυπτιολογία και ότι βλέπει το κατατάσσει κάπου αλλού μέσα στο άρρωστο μυαλό του, εγώ θα πρέπει να ασχοληθώ μαζί του; Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι να μάθει κάποιος το ΓΙΑΤΙ φορούσαν την μάσκα του σκύλου οι αρχαίοι Αιγύπτιοι και γενικά για τον Άννουβι, αντί να πιστεύει τον κάθε παραμυθά;

Είναι πολύ απλά τα πράγματα: κάθε πρόταση παραμυθιού μπορεί άνετα να αντιμετωπιστεί από την σημερινή επιστήμη και να δουν όλοι την αλήθεια... ΑΥΤΟ δεν θέλουν οι απατεώνες και κατακρίνουν την επιστήμη - όπως και στον μεσαίωνα...

ΦΕΙΔΙΑΣ 10-07-08 18:59

Καλησπερα.
Πριν κατι μερες εβλεπα στο καναλι 9 ενα Ρωσικο ντοκιμαντερ με θεμα τον Χιτλερ
το τριτο ραιχ και τα μυστικα οπλα (ufo κλπ).
Ο Χιτλερ ειχε δημιουργησει λοιπον μια ομαδα ,(δεν θυμαμαι το ονομα) οι οποιοι μελετουσαν αρχαια κειμενα απο ολους τους πολιτισμους με σκοπο να αποκτησουν γνωσεις για αρχαια τεχνολογια.Επισης η ομαδα αποτελουνταν απο επιστημονες καθε επιστημης ,καθως και μεταφυσικης.
Οι Γερμανοι λοιπον ειχαν μια εντονη εμμονη για την Ανταρκτικη και λιγο πριν τον 2ο Παγκοσμιο πολεμο αρχισαν να φτιαχνουν βασεις εκει.Συμφωνα μ'αυτους πιστευαν οτι ηταν απογονοι των Ατλαντων.
Αξιοσημειωτο ειναι οτι με τη ληξη του πολεμου οι Αμερικανοι δεν βρηκαν ολους τους επιστημονες του Χιτλερ και απο αναφορες που ειχαν απο αλλους αιχμαλλωτους, εστειλαν στολο στην Ανταρκτικη τον οποιον διαλυσανε ιπταμενοι δισκοι οι οποιοι αναδυθηκαν μεσα απτη θαλασσα.
Το θεμα ειναι οτι οι Γερμανοι ειχαν εμμονη με την Ανταρκτικη και πιστευαν οτι ειναι πυλη για αλλη διασταση την θεωρουσαν δε σαν εξοδο,ενω σαν εισοδο τον βορειο πολο.
Εδω πρεπει να θυμηθουμε τις προσπαθειες γεωτρησεων των Ρωσων στον βορειο πολο δηθεν για πετρελαιο και τις απειλες των Αμερικανων γαι πολεμο αν συνεχισουν.

10-07-08 19:24

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου OANNHSEA αναφέρεις για τον Ησίοδο και τον Πλάτωνα Ποιητής ο
ένας και Φιλόσοφος ο άλλος...
<<Από πότε οι κύριοι αυτοί έγιναν ιστορικοί και δεν το είχα πάρει χαμπάρι;>>

Δήλαδή εαν έγραψαν κατι που να περιέχει Ιστορικά στοιχεία δεν τους το
επιτρέπουμε ?????

Ο Πλάτων θεωρείται ο πρώτος περιβαντολλόγος-Οικολόγος..
Το ενδιαφέρον του για το περιβάλλον είναι ένα τμήμα από τον διάλογο του
ΚΡΙΤΙΑ, που εκτείνεται από τον 108Ε στοίχο μέχρι τον 112Ε.
Στο τμήμα αυτό ο ΠΛΑΤΩΝ έδωσε κατανοητή περιγραφή των μεταβολών της
ποιότητας του εδάφους που οφείλονται στην επίδραση όχι μόνο των φυσικών
φαινομένων αλλά και στη σημαντική επίδραση των ενεργειών του ανθρώπου.

Δεν πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψην αυτά που έγραψε ??????

Ευχαριστώ.

Bilibakos 11-07-08 02:49

Eαν αυτο που λες ειναι αληθεια, εδω <<κολλανε>> ολα.
Θελετε Superman; Θυμαστε που προσγειωθηκε;
Θελετε Stargate; Με την πυλη που στελνει απο την Ανταρκτικη προς την Ατλαντιδα ανθρωπους;
Μηπως αποκλειετε την περιπτωση να ισχυει αυτο που λεει ο φιλος Φειδιας; Εγω οχι. Ο Χιτλερ ηταν πολυ εξυπνος ανθρωπος(οχι σαν κατι πλανηταρχες που εχουμε τωρα-ονοματα μη λεμε), ειχε σκαρφιστει διαφορα, και κυνηγουσε τη δοξα του Μεγα Αλεξανδρου. Ο ιδιος ο Μεγας Αλεξανδρος, ειχε πρωτοπορησει, συμπεριλαμβανοντας στο ταξιδι του προς την Ανατολη πολλους επιστημονες της εποχης.

Οι αμφιβολιες που τρεφω βρισκονται στην εκδοχη οι πληροφοριες που μας παραθετει ο Φιδειας να προερχονται απο ανθρωπους οι οποιοι διεδωσαν και επεκτειναν ιδεες που παρεθεσα παραπανω, και να μην γινεται το αντιστροφο...
Φιδεια, καλως ηρθες στο φορουμ μας.
Θα ηθελα αν ξερει καποιος αν ισχυουν αυτα με τις βασεις...

OANNHSEA 11-07-08 06:58

Παράθεση:

Δήλαδή εαν έγραψαν κατι που να περιέχει Ιστορικά στοιχεία δεν τους το
επιτρέπουμε ?????
AVATARGR - ιστορικός είναι αυτός του οποίου τα γραφόμενα έχουν ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ.
Ποιά από τα "ιστορικά" γραφόμενα των παραπάνω "συγγραφέων" έχουν αποδειχθεί αλήθεια;
Μην ξεχνάμε ότι το θέμα μας με τα νεφελίμ γράφεται τα τελευταία 100 χρόνια - μέσα σε 100 χρόνια δεν θα είχε ανακαλυφθεί κάτι από τις "ιστορικές αλήθειες" τους;

Παράθεση:

Δεν πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψην αυτά που έγραψε ??????
Άλλο οικολογία - άλλο ιστορία.
Είναι διαφορετικά θέματα αυτά τα δύο...

Παράθεση:

Θα ηθελα αν ξερει καποιος αν ισχυουν αυτα με τις βασεις...
Παραμύθια για μικρά παιδιά...
Κάπου αλλού το είχαμε συζητήσει σε αυτό το φόρουμ.
Πίαστε το θέμα, διαβάστε το και το ανοίγουμε ξανά εάν υπάρχουν τυχόν απορείες....

11-07-08 10:00

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε OANNHSEA δεν αναφέρομαι για τα ΝΕΦΕΛΙΜ αλλά για την ταμπελοποίηση
που κάνεις...
Σου παρέθεσα κάτι που έγραψε ο Πλάτωνας με στοιχεία...
Επειδή δεν έχει την Ταμπέλα του Ιστορικού ότι και να γράψει εκτός Φιλοσοφίας
είναι άκυρο ?????

Ευχαριστώ.

OANNHSEA 11-07-08 11:27

AVATARGR
Παγιδούλα ερώτηση έθεσες...
Πρόσεξε όμως: ιστορικός είναι αυτός που τα γραπτά που, τα οποία αναφέρονται σε ιστορικά γεγονότα, έχουν αποδειχτεί ΑΛΗΘΙΝΑ...
Για αυτό άλλωστε και αποδεχόμαστε τον Αρριανό και όχι τον Νόνο...
Εφόσον όμως μέχρι στιγμής τα όποια κείμενα του Πλάτωνα ή του Ησίοδου, τα οποία αναφέρονται σε γεγονότα δεν έχουν βγει πραγματικότητα, τότε μπορώ με μεγάλη ευκολία να πω ότι είναι κομμάτια του φιλοσοφικού τους κειμένου και όχι γνήσια ιστορικά θέματα...
Όταν όμως πιάνουμε την βιολογία ή την οικολογία, εκεί έρχεται ένα άλλο θέμα.
Μην ξεχνάμε ότι ο Αριστοτέλης, όντας μαθητής του Πλάτωνα, έχει γράψει ουκ ολίγα για το περιβάλλον και την φύση... Απλώς αυτός έφτασε ένα βήμα πιο μακριά από τον δάσκαλο σε αυτό το σημείο...

Knight_Of_Creation 11-07-08 14:02

Όλο το Νόημα της συζήτησης συνοψίζεται εδώ...
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση απο Ποσειδώνιος
Το θέμα όμως είναι ότι αν κάποιος διαβάσει ολόκληρο τον Φαίδων ....αν τα καταφέρει να παρακολουθήσει την αλυσίδα της λογικής για την αθανασία της ψυχής και καταλάβει την απόδειξη του Σωκράτη.... τότε θα υποκλιθεί στο πνεύμα αυτών των ανδρών και θα καταλάβει την ασημαντότητά του. Και εκείνη τη στιγμή που μένει με ανοικτό το στόμα έρχεται η περιγραφή της γης από ψηλά και από μέσα. Για μένα είναι απόδειξη ότι κάτι τρέχει.. κάτι υπάρχει.

Σενάρια με τους Νεφελίμ σήμερα δεν με αφορούν προς το παρόν. Ωστόσο μένει πολύ ακόμα αρχαία γνώση να ανακαλυφθεί και αυτό θα γίνει μέσω της μελέτης των κειμένων. Στο σημερινό κόσμο δεν μπορείς να εμπιστευθείς κανένα ούτε από την μια πλευρά ούτε από την άλλη. Μπορεί πχ να είναι στημένη είτε η ανακάλυψη ενός γιγάντιου σκελετού είτε η δημιουργία αμφιβολιών για την αυθεντικότητα του.

Μην περιμένετε όμως να διαβάσετε αρχαίες σοφίες από το ίντερνετ. Ένα απόσπασμα δεν δίνει την εικόνα. Τα παρελκόμενα είναι που κρύβουν αποδείξεις και μας κάνουν να γνωρίζουμε χωρίς να ξέρουμε.
Ταυτίζομαι 100% με την άποψη σου αγαπητέ!

Πιστεύω πως τα είπες όλα με λίγα λόγια! Έδωσες ουσία σε ένα ανούσιο θέμα!

ΦΕΙΔΙΑΣ 11-07-08 15:45

Ναι ειδαμε και τους ιστορικους που λεγανε δεν υπαρχει Τροια και τελικα επεσαν εξω,λενε επισης οτι οι Ελληνες προερχονται απ'την Ινδοευρωπαικη φυλη,λενε επισης οτι το αλφαβητο μας ειναι απ'τους Φοινικες ,οτι ο Ομηρος ελεγε απλα παραμυθια και αλλες τετοιες αηδιες,ομως καθε φορα πεφτουν εξω.
Ο Πλατων ομως και οι μεγαλοι σοφοι ειχαν πολλες γνωσεις οι οποιες επαληθευονται,ενω ειναι αδυνατο να γνωριζαν τετοια πραγματα συμφωνα με τη δικη μας λογικη.Πως ειναι δυνατον για παραδειγμα να περιγραφει ο Πλατων στον Τιμαιο τα σπερματοζωαρια;Πως ειναι δυνατον ο Ευδοξος ο Κνιδιος το 330 πΧ να εχει μετρησει την περιμετρο της γης , να εχει χαρτογραφησει τους αστερισμους του Ισημερινου και των τροπικων κυκλων ενω εχει μετρησει με ακριβεια τις περιοδους των πλανητων;
Πως ακομα εξηγουνται οι αρχαιες αναπαραστασεις σε πυραμιδες ,βραχους κλπ ιπταμενων αντικειμενων , σε << μυθολογιες>> πολλων λαων ακομα και τα αρχαια αεροδρομια οπως εκεινα στο Περου;
Δεν λεω να απορριψουμε ολη την ιστορια και τους ιστορικους, ομως θα πρεπει να ερευνουμε και να γνωριζουμε για να μην τρωμε ετσι απλα ο,τι μας λενε.

OANNHSEA 11-07-08 18:49

ΦΕΙΔΙΑΣ
Παράθεση:

Πως ακομα εξηγουνται οι αρχαιες αναπαραστασεις σε πυραμιδες ,βραχους κλπ ιπταμενων αντικειμενων , σε << μυθολογιες>> πολλων λαων ακομα και τα αρχαια αεροδρομια οπως εκεινα στο Περου;
Για αυτά ακριβώς τα παραμύθια μιλάω....
Θα πρέπει να ελέγχεις την κάθε γραμμή από τους παραμυθάδες...
Παίδες, εάν θέλετε να μιλήσουμε για αυτά τα παραμύθια υπάρχουν και τα κατάλληλα θέματα, τα οποία τρέχουν...

Παράθεση:

Ναι ειδαμε και τους ιστορικους που λεγανε δεν υπαρχει Τροια και τελικα επεσαν εξω,λενε επισης οτι οι Ελληνες προερχονται απ'την Ινδοευρωπαικη φυλη,λενε επισης οτι το αλφαβητο μας ειναι απ'τους Φοινικες ,οτι ο Ομηρος ελεγε απλα παραμυθια και αλλες τετοιες αηδιες,ομως καθε φορα πεφτουν εξω.
Δεν είναι κάθε ημέρα του Αϊ Γιαννιού...
Ύστερα έχουν περάσει 100 και χρόνια από τον Σλήμαν. Μήπως ξέρετε κανένα άλλον που να ακολούθησε παραμύθια και να έπεσε μέσα; Μα φυσικά ΟΧΙ!!!
Μετά από το φιάσκο του Σλήμαν, οι πραγματικοί ερευνητές άρχισαν να αναλύουν όλα τα στοιχεία. Μέχρι το 1940 είχαν ερευνήσει το 99% των στοιχείων. Μέχρι το 2000 το 99,999% των στοιχείων. Λες η "ιστορικότητα" του Πλάτωνα και του Ησίοδου να είναι στο 0,001%;;;; ή μήπως είναι στο μυαλό μόνο των παραμυθάδων... Α ρε Λιακό... :D
Ψοφάω να το δω.... :D :D

11-07-08 19:25

Φίλοι μου καλησπερα σας.

Φίλε μου OANNHSEA η ερώτηση που έκανα δεν είναι παγίδα βέβαια...

Απλά αναφέρω πως δεν πρέπει να έχει κανένας τον τίτλο του Ιστορικού για να
κάνει μια σοβαρή αναφορά ή παρατήρηση σε αυτά που βλέπει...

Ακόμα και σήμερα μια αναφορά από απλά ατομα λαμβάνεται υπόψην...
Πόσο απο ένα άτομο που είναι Φιλόσοφος και καλός παρατηρητής....

Ευχαριστώ.

Old cave-dinosaur 11-07-08 20:22

Είδατε τελικά πόσο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ είναι οι διάφοροι Λιακοπουλοαπατεώνες (..μεγάλη του τιμή: ορίσθηκε γενάρχης νέου υποείδους !).

Κάμποσα παιδάκια (όχι απαραίτητα στην ηλικία.. ;) ), πιστεύουν ΤΟΝ αχταρμά, ότι "...ο Χίτλερ ήταν ένας πολύ έξυπνος άνθρωπος (προσοχή: τίποτα άλλο !), ότι οι Γερμανοί είχαν και έχουν βάση στην Ανταρκτική, που την υπερασπίζονται με ιπτάμενους δίσκους " :eek: και, εκατοντάδες άλλα -έχω χάσει τελείως το νόημα, στο πώς (!!!) να τα χαρακτηρίσω- :mad: .

Τα πάντα έχουν ισοπεδωθεί, σ' ένα κυκεώνα -απο και για αγράμματους-.

Όλα, ατάκτως εριμμένα, μετά απο "μελέτη" δήθεν [I]αρχαιοελληνικο-Αλεξανδρινο-Γ΄Ραϊχ (και κανενός Παϊσιου, περίσσεμα) μπαρουφολογιών !

Κάθε έννοια της ιστορίας και προϊστορίας έχει χάσει το νόημά της.

Α Ι Δ Ω Σ, Αργείοι, και μη !!

Marduk 11-07-08 22:29

Επανέρχομαι και αναθερμαίνω το θέμα περί Νεφελείμ και Γιγάντων. Δυστυχώς, όταν οι συμβολικές διηγήσεις ξεπέφτουν σε άφρονες, η παρανόηση που ακολουθεί, γαλουχεί μυριάδες μη σκεπτόμενους...

Περί Νεφελείμ, μία ερμηνεία στο http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,1007.0.html

Bilibakos 12-07-08 04:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Old cave-dinosaur
Είδατε τελικά πόσο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ είναι οι διάφοροι Λιακοπουλοαπατεώνες (..μεγάλη του τιμή: ορίσθηκε γενάρχης νέου υποείδους !).

Κάμποσα παιδάκια (όχι απαραίτητα στην ηλικία.. ;) ), πιστεύουν ΤΟΝ αχταρμά, ότι "...ο Χίτλερ ήταν ένας πολύ έξυπνος άνθρωπος (προσοχή: τίποτα άλλο !), ότι οι Γερμανοί είχαν και έχουν βάση στην Ανταρκτική, που την υπερασπίζονται με ιπτάμενους δίσκους " :eek: και, εκατοντάδες άλλα -έχω χάσει τελείως το νόημα, στο πώς (!!!) να τα χαρακτηρίσω- :mad: .

Τα πάντα έχουν ισοπεδωθεί, σ' ένα κυκεώνα -απο και για αγράμματους-.

Όλα, ατάκτως εριμμένα, μετά απο "μελέτη" δήθεν [I]αρχαιοελληνικο-Αλεξανδρινο-Γ΄Ραϊχ (και κανενός Παϊσιου, περίσσεμα) μπαρουφολογιών !

Κάθε έννοια της ιστορίας και προϊστορίας έχει χάσει το νόημά της.

Α Ι Δ Ω Σ, Αργείοι, και μη !!

Φιλε Δεινοσαυρε,
Αν και το θεμα για την ηλικια μας το τρεχει ο Lux αλλου, θα σου απαντησω και εγω, οχι πλαγιως αλλα ευθεως οτι:
α)ηλικιακα ειμαι παιδι
β)τουλαχιστον απο τον κυκλο μου δεν θεωρουμαι παιδι
γ)ΔΕΝ υποστηριξα οτι ο Χιτλερ ειχε βαση στην Ανταρκτικη, αλλα ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΞΥΠΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΠΜ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΥΩΠΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕ.
δ)αν δεν μπορεις να παρακολουθησεις τη συζητηση, εσυ, και ολοι οι υπολοιποι ερευνητες, τοτε καλο θα ειναι να μην ποσταρετε τουλαχιστον. Δεχομαι κριτικη απο οποιονδηποτε, αρκει να επιχειρηματολογει(αλλα τι λεω, δεν σας το εμαθε η μαμα σας αυτο...)

OANNHSEA 12-07-08 06:15

Bilibakos
Είπαμε στην ΣΚΕΨΗ παιδί.
Υπάρχουν συνομιλητές πολλοί εδώ μέσα που ενώ δεν έχουν τελειώσει καν το λύκειο είναι σε θέση και να έχουν βάθος σκέψης και να κάνουν μία συζήτηση ανωτέρου επιπέδου.
Εάν θα προσέξεις κανείς δεν τα έβαλε με την ηλικία, αλλά με τον τρόπο σκέψης.
Τον αφελή τρόπο σκέψης που εκμεταλλεύονται κάποιοι για να θησαυρίσουν, πουλώντας του παραμύθια... :(

Όπως γράφω όμως πάντα:
Ένα προς ένα τα στοιχεία για μελέτη, μία προς μία η καταγραφή των αποτελεσμάτων. Δώσε μία βάση σε αυτό που θέλεις να συζητήσουμε για τα νεφελίμ και ξεκινάμε.... :cool:

Litsa 12-07-08 07:38

Οι καλλιτέχνες ή οι λογοτέχνες ζωγραφίζουν ή λογοτεχνούν ΟΧΙ απαραίτητα με αυτά που είδαν
αλλά κυρίως με αυτά που φαντάζονται ή με αυτά που θέλουν να συμβολίσουν.
Αν αφαιρέσουμε την φαντασία από ένα δημιουργό είναι σα να αφαιρούμε από ένα πέλαγος το νερό.

Αν μετά από μερικές χιλιάδες χρόνια, ο πολιτισμός μας έχει καταστραφεί, και έχουν καταφέρει να
επιζήσουν μόνο μερικοί ανθρώπων και συμπτωματικά δεν έχουν καταστραφεί οι παρακάτω πίνακες
ζωγραφικής του Πικάσο και Νταλί τους οποίους αυτοί οι άνθρωποι μπορούν να δουν.
Θα σας φαινόταν λογικό αυτοί οι άνθρωποι να πίστευαν ότι πριν πολλούς αιώνες ζούσαν σε αυτόν τον
πλανήτη άνθρωποι με τρία μάτια και πέντε μύτες, μεγάλοι σαν καράβια που κουβαλούσαν και πανιά
για ένα είδος οικολογικής κινητήριας δύναμης;
Θα σας φαινόταν λογικό να νομίζουν ότι υπήρχαν δερμάτινα ρολόγια που δίπλωναν ας πούμε;
http://img133.imageshack.us/img133/4576/dalijh8.jpg
http://www.invertirenarte.es/mercado..._suite_347.jpg

Όπως λοιπόν σήμερα οι καλλιτέχνες δημιουργούν με την φαντασία τους έτσι και πριν χιλιάδες χρόνια
πάλι οι τότε καλλιτέχνες και δημιουργοί κατασκεύαζαν όχι απαραίτητα αυτά που είδαν αλλά αυτά
που φαντάστηκαν.

Δεν ξέρω αν έγινα σαφής.

Επομένως, ο φίλος που παίρνει τις φανταστικές διηγήσεις των Αργοναυτικών και τις μετατρέπει
αυθαίρετα σε ένα είδος προϊστορικού ρεπορτάζ για να θεμελιώσει την ύπαρξη στο παρελθόν υπερφυσικού
μεγέθους όντων, το κάνει αυτό, είτε επειδή είναι αφελής είτε επειδή νομίζει ότι απευθύνεται σε αφελείς.
http://img168.imageshack.us/img168/8548/jpegxb2.jpg

Old cave-dinosaur 12-07-08 08:22

Φίλε Bilibako.

1) Μου αρέσει πολύ η δική σου "επιχειρηματολογία"!

2) Η μαμά μας, μας έμαθε να είμαστε τουλάχιστον σκεπτόμενοι και ευγενικοί...

3) Παρότι, η συζήτηση ξεφεύγει αλλού, τότε, ας κρεμάσουμε και καμιά φωτογραφία του αείμνηστου Αδόλφου στα δωμάτια μας. - Άν δεν την έχουμε ήδη !

Χαιρετισμούς..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.