Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Οι κρυμένοι θησαυροί του ΕΛΑΣ και των Άγγλων (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=885)

rokko74 05-01-06 13:09

Οι κρυμένοι θησαυροί του ΕΛΑΣ και των Άγγλων
 
Καλή χρονιά σε όλους!!!!!

Άνοιξα αυτό το θέμα παίρνωντας αφορμή την προχθεσινή εκπομπή του Χαρδαβέλα. Σαν θέμα είχε τους θησαυρούς (χρυσές λίρες ή ράβδοι χρυσού) που έστελναν οι Άγγλοι με ρίψεις (στον ΕΛΑΣ) ή υποβρύχια (στον ΕΑΜ) την εποχή του 2ου Π.Π. και την εποχή του εμφύλιου στην Ελλάδα. Οι αντιστασιακοί μόλις παραλάμβαναν τους θησαυρούς τους μετέφεραν με μουλάρια σε κρυψώνες και τους έθαβαν για να τους πάρουν όταν τους χρειαστούν για αγορά εφοδίων. Έκαναν χαρτογράφηση χρησιμοποιώντας κωδικούς και μυστική σηματοποίηση. Ένας από τους κώδικες που ακούστηκε είναι ο "κώδικας δημογύφτου" (είπαν το όνομα ενός καπετάνιου της εποχής αλλά δεν το θυμάμαι). Η ουσία της υπόθεσης είναι ότι πολλοί από αυτούς τους θησαυρούς έμειναν θαμένοι και μετά το πέρας του πολέμου ή του εμφυλίου. Ο λόγος είναι ότι πολλοί από τους γνωρίζοντες τα σημεία, σκοτώθηκαν σε μάχες ή τους σκότωσαν οι καπετάνιοι για να μην μαρτυρήσουν ή έχουν δώσει όρκο σιωπής με σολωμοντική (ακραίο αλλά ακούστηκε και αύτο).
Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι όλη η Ελλάδα σχεδόν ψάχνει να βρεί τέτοιους θησαυρούς και ειδικότερα η Βόρειος Ελλάδα. Υπάρχουν άνθρωποι οι όποιοι έχουν καταστραφεί από αυτό το -ας το πούμε- χόμπυ.
Όλοι θα έχουμε ακούσει ιστορίες από τον Παππού μας για κρυμένες λίρες από τους γερμανούς ή τους ΕΛΑΣΙΤΕΣ. Τι πιστεύεται για το θέμα; Υπάρχουν; Και αν ναι γιατί δεν τους πήραν αφού υποτίθεται πως ήταν για την ενίσχυση της αντίστασης;
Και στην τελική πόσοι έχουν μείνει κρυμένοι για να τους ψάχνει τόσο πολλοί κόσμος;
Άν κάποιος έχει ντοκουμέντα ή μαρτυρίες θα ήθελα να τα διαβάσω. ;)

Voel 05-01-06 14:25

Οι ιστορίες που αναφέρεις είναι ευρύτατα διαδεδομένες σε έλη την Ελλάδα, σε βαθμό μάλιστα που να αγγίζουν τα όρια αστικού μύθου. Μάλιστα στην Μακεδονία, η ενασχόληση με το...χόμπυ αυτό έχει γίνει ψύχωση. Υπάρχουν ιστορίες για τύπους οι οποίοι ξηλώσανε δρόμους, ή ξεθεμελίωσαν εκκλησίες, ή σπίτια, ψάχνοντας για θησαυρούς...για να καταλήξουν στο αυτόφορο. Οι θησαυρο'ι φέρονται να έρχονται απο τους Τούρκους, γνωστούς (και αγνώστους) λήσταρχους, τους Εβραίους, τους Γερμανούς, και τώρα πιο πρόσφατα τους Αντάρτες του ΕΑΜ-ΕΛΑΣ.

Προσωπικά έχω έναν κάποιο σκεπτικισμό για το κατά πόσο αυτές οι ιστορίες των χαμένων θησαυρών αγγίζουν την πραγματικότητα. Σίγουρα υπήρξαν ρίψεις εφοδίων απο την Αγγλική Αεροπορία στους Έλληνες αντάρτες. Σίγουρα κάποια από τα εφόδια αυτά ήταν χρυσός...ενδεχομένως κάποια απο αυτά τα κιβώτια να χάθηκαν στις ρίψεις, ή να κρύφτηκαν αργότερα και η γνώση για την τοποθεσία τους να χάθηκε μέσα στον πόλεμο. Ωστόσο, σε καμιά περίπτωση η πραγματικότητα δεν συμβαδίζει με το πλήθος των αναφορών για κρυμμένους θησαυρούς από τον εμφύλιο.

Να πούμε όμως και τον αντίλογο.....Φίλος μου που είναι από τα Γιαννιτσά μου ανέφερε οτι υπάρχουν ιστορίες στην πόλη τους για ανθρώπους που πλούτισαν ξαφνικά και ανεξήγητα...ακόμα υπάρχουν και άνθρωποι που έχασαν την ζωή τους η τραυματίστηκαν, καθότι πολλά από τα κιβώτια που έριξε η ΡΑΦ ήταν παγιδευμένα για να μην ανοίγονται από τα λάθος άτομα, η αντί για χρυσό περιείχαν εκρηκτικά τα οποία είχαν γίνει ασταθή με την πάροδο του χρόνου.....

Έχει κάτι η ιδέα του χαμένου θησαυρού που προκαλεί την φαντασία μας......

beetlejuice 06-01-06 13:52

Παράθεση:

Έχει κάτι η ιδέα του χαμένου θησαυρού που προκαλεί την φαντασία μας......
Θα σταθώ περισσότερο στο παραπάνω σχόλιο του Voel.Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζι του, αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το συγκεκριμένο "χόμπυ". Οι νεότεροι ίσως και να έχουμε επηρεαστεί από ταινίες χαμένων θησαυρών όπως το Indiana Jones ή ηλεκτρονικά παιχνίδια όπως το Tomb Raider κ.α . Ομολογώ πως εαν είχα το χρόνο και τον εξοπλισμό θα ήθελα να συμμετάσχω σε ένα τέτοιο κυνήγι (αν και απο οτι κατάλαβα πρέπει να διαθέτεις και γνώσεις αποκρυπτογράφησης συμβόλων).

Για όσους ενδιαφέρονται υπάρχει ένα πολύ καλό site το www.coinsmania.gr στο οποίο θα βρείτε όσες πληροφορίες θέλετε για μυστικούς χάρτες, εξοπλισμούς, τη ραβδοσκοπία κ.α

rokko74 06-01-06 17:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Για οσους ενδιαφερονται υπαρχει ενα πολυ καλο site το www.coinsmania.gr στο οποιο θα βρειτε οσες πληροφοριες θελετε για μυστικους χαρτες, εξοπλισμους, τη ραβδοσκοπια κ.α

Από εχθές διάβασα αρκετά από το forum του παραπάνω site και κατάλαβα ότι το θέμα έχει μεγάλο βάθος αλλά και μεγάλο Πάθος.
Η αλήθεια είναι ότι το όλο θέμα με Γερμανούς, Αντίσταση και κρυμμένες λίρες είναι ιδιαίτερα γοητευτικό και παραμυθένιο. Το γρήγορο συμπέρασμα μου είναι ότι πρόκειται για χόμπυ χωρίς παρενθέσεις. Κάνεις δεν έχει βρεί κάτι ψάχνοντας παρά μόνο κατά τύχη έχουν βρεθεί κάποιες λίρες, χτίζοντας ή γκρεμίζοντας σπίτια. Είναι σαν τον τζόγο. Ναί υπήρχαν ρίψεις, υπήρχαν άμπρια (ορολογία που χρησιμοποιούν στο site, σημαίνει λαγούμι-κρυψώνα) αλλά δεν έμειναν και πολλά μετά το πέρας του πολέμου.
Με λίγα λόγια "άνθρακας ο θησαυρός". ;)

Τα λέμε...

Μιχάλης 07-01-06 12:04

Και στην περιοχή μου υπάρχουν φήμες για γνωστές οικογένειες που πλούτισαν γρήγορα και ανεξήγητα και θεωρείται ότι ανακάλυψαν λίρες που είχαν κρυφτεί στον πόλεμο. Μάλιστα, λόγω της αρχαιότητας της περιοχής, υπάρχουν πολλές φήμες για κρυμμένους αρχαίους θησαυρούς που έχω διαπιστώσει ότι κυκλοφορούν και σε άλλα μέρη της Ελλάδας με τον ίδιο τρόπο.
Η ιστορία με τους χαμένους θησαυρούς των Άγγλων και της περιόδου του πολέμου γενικότερα φαίνεται πως αποτελούν πια μια νεομυθολογία αν και δεν μπορώ να αποκλείσω την ύπαρξη μεμονωμένων περιστατικών αλλά νομίζω όχι τόσο μεγάλης έκτασης όσο κάποιοι θεωρούν.

Καβείριος 07-01-06 15:34

Σ’ ένα χωριό της Κύπρου(Αμίαντος)ένας όχι και τόσο έξυπνος τύπος, μέτριας οικονομικής κατάστασης έσκαψε στο βενζινάδικό του, βρήκε χρυσό και έγινε πλούσιος. Αλλά και εμείς όταν πάμε καμιά εκδρομή στα βουνά βλέπουμε στους βράχους κάτι παρόμοια σύμβολα σαν κι αυτά που έδειξαν στην εκπομπή την Τρίτη και βρίσκουμεκάτι παλιές, άδειες, εγκαταλειμμένες βαλίτσες,άδεια μπαούλα κλπ.

durden_alie 09-01-06 03:55

Φίλοι μου γεια σας...

Τυχαίνει να κατάγομαι από μια περιοχή της Μακεδονίας στην οποία το εν λόγω "σπορ" του "κυνηγιού θησαυρών" είναι πολύ διαδεδομένο--μαζί με το άλλο "ευγενές άθλημα", αυτό της αρχαιοκαπηλείας... :D ! Είναι αρκετός ένας περίπατος στο βουνό, ειδικά μετά από βροχή, όταν το χώμα είναι και μαλακό, για να διαπιστώσει κανείς ότι ξαφνικά το έδαφος έχει γεμίσει από τρύπες, που γίνονται με στόχο των εντοπισμό κρυπτών, αρχαίων τάφων κλπ κλπ...

Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Voel ότι οι περισσότερες από τις ιστορίες που ακούγονται φτάνουν στα όρια αυτού που λέμε...urban legend! (Ναι, ίσως εδώ θα 'ταν καλύτερο να μιλάμε για...rural legend βέβαια... :) ) Σε τέτοιες περιοχές, εκτός του ότι το κυνήγι θησαυρών γίνεται συχνά μια μορφή πάθους που κυριεύει τους κατοίκους--κάτι σαν το τζόγο πχ--υπάρχει και η τάση να συνδέονται περιπτώσεις εύκολου και γρήγορου πλουτισμού με την εύρεση του γνωστού...μπαούλου με τις λίρες!

Οι ιστορίες που κυκλοφορούν είναι πράγματι πολλές! Θησαυροί κρυμμένοι σε σπηλιές, "ξεκάρφωτα" σ' ένα ξέφωτο δέντρα, φυτεμένα έτσι ώστε να "μαρκάρουν" το σημείο του θησαυρού, φαντάσματα Γερμανών αξιωματικών στο δάσος που "φυλάνε" το θησαυρό, λίρες "βαμμένες με αίμα" που όποιος τις αποκτήσει θα υποστεί πρωτοφανή δεινά κλπ κλπ! Προσωπικά θεωρώ "γοητευτικές" τις ιστορίες αυτές που έχουν φτάσει να αποτελούν μέρος του ελληνικού "φολκλόρ", ας μου επιτραπεί ο όρος, και λέγονται και ξαναλέγονται από στόμα σε στόμα! Κάπως πρέπει να περάσουν και οι κρύες νύχτες του χειμώνα, έτσι δεν είναι;

Σαφώς λοιπόν και πιστεύω ότι κάποια δόση αλήθειας κρύβεται πίσω από τις ιστορίες αυτές, όχι μόνο στο ότι πράγματι σε συνθήκες πολέμου υφίσταται η ανάγκη να φυλαχθούν σ' ένα ασφαλές μέρος τα όποια τιμαλφή, αλλά και στο ότι ίσως κάποιοι, λίγοι μάλλον, έχουν καταφέρει να ανακαλύψουν κάποιες από τις κρυψώνες αυτές...Μου είναι δύσκολο να πιστέψω πάντως αφενός ότι έχουν ανακαλυφθεί "αμύθητοι θησαυροί" κι αφετέρου ότι υπάρχουν ακόμη περισσότεροι κρυμμένοι σε "σκοτεινά" και "απλησίαστα" λαγούμια! Νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με μια ακόμη περίπτωση "παραφουσκωμένων" παραμυθιών, που αναπόφευκτα δημιουργούνται σε καταστάσεις παρατεταμένου στρες, όπως αυτές που προκαλεί ένας πόλεμος πχ και που έχουν εκείνη τη μοναδική ιδιότητα να "φουσκώνουν" ακόμη περισσότερο όταν διαδίδονται από στόμα σε στόμα!

Πάω τώρα να πάρω το φτιάρι μου και την αξίνα μου... :p...Σας χαιρετώ!

tsilof 09-01-06 11:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από durden_alie

Πάω τώρα να πάρω το φτιάρι μου και την αξίνα μου... :p...Σας χαιρετώ!

Και εδώ πάλι μπαίνει ο άπαιχτος και ματαιόδοξος Ελληνας που παρεπιπτώντως ξοδεύει ακετά χρήματα για αυτό το "χόμπι", μιας και ο εξοπλισμός κοστίζει...
Πάνε οι εποχές όπου μ'ένα φτιάρι και μία αξίνα μονάχα ψάχναν για την τύχη τους!! Τώρα ,ιδιαίτερα στην περιοχή του Ολύμπου, ολόκληρα συνεργεία με μπουλντόζες κλπ έχουν εμφανιστεί από θησαυροθήρες.. Βέβαια στέκονται πιο τυχεροί, όσον αφορά στα αρχαία, (ότι έμεινε από τους αγρότες της περιοχής που βρήκαν κατά καιρούς ουκ ολίγα..).

Τέλος ,συμφωνώ απόλυτα φίλε durden_alie μ'αυτό που είπες περι τζόγου. Ετσι ακριβώς είναι, σα μικρόβιο για γρήγορο πλουτισμό,(αλλά όχι ανέξοδο έτσι;;;) :D :D

durden_alie 09-01-06 15:26

Παράθεση:

ο άπαιχτος και ματαιόδοξος Ελληνας που παρεπιπτώντως ξοδεύει ακετά χρήματα για αυτό το "χόμπι"
Έχεις δίκιο, φίλε tsilof! Γι' αυτό και παρομοίασα το "χόμπι" αυτό με το τζόγο! Τελικά ο "χρυσοθήρας" καταλήγει να απορροφάται πλήρως από την ιδέα του "κυνηγιού", να έχει το μυαλό του διαρκώς στο "μυστικό χάρτη" που έπεσε στα χέρια του ή να έχει τ' αυτιά του ανοιχτά για τυχόν "καλές πληροφορίες" από εδώ κι από εκεί. Και φυσικά, να ξοδεύει ο ίδιος ποσά πολύ υψηλότερα από αυτά που πιθανώς να υπολογίζει πως θ' ανακαλύψει!

Παρατήρησα ότι είσαι από την αγαπημένη Λάρισα ( ;) ) κι ότι ανέφερες την περιοχή του Ολύμπου και θυμήθηκα μια πρόσφατη ιστορία κάπου εκεί κοντά--στον Αλμυρό αν δεν κάνω λάθος--όπου εμφανίστηκε ένα ολόκληρο συνεργείο με μπουλντόζες μισθωμένο από ένα ολόκληρο σόι, οι οποίοι μάλιστα βγαίναν και στις ειδήσεις και δήλωναν ΣΙΓΟΥΡΟΙ για την τοποθεσία στην οποία έψαχναν! Δεν θυμάμαι βέβαια τελικά η όλη προσπάθεια να είχε αίσιο τέλος...Μάλλον ο "μυστικός χάρτης" ήταν μαϊμού!

Πάντως έχεις δίκιο ότι, λόγω και της ιδιαίτερης ιστορίας κάθε περιοχής, οι λογής λογής θησαυροθήρες στέκονται πιο τυχεροί όσον αφορά στα αρχαία! (Γι' αυτό και στο προηγούμενο ποστ μου είπα ότι τα "αθλήματα" αυτά πηγαίνουν χέρι-χέρι!). Από εκεί και πέρα, όποιος μπορεί να αναγνωρίσει την αξία τους, φροντίζει να τα εκμεταλλευτεί καταλλήλως, διαφορετικά μάλλον δεν έχουν και πολύ καλή τύχη τα ευρήματα αυτά! Έχει τύχει εγώ ο ίδιος να δω σειρά από αρχαίους αμφορείς διαφόρων μεγεθών, τους οποίους η σύζυγος του αγρότη που έτυχε να τους βρει "στο χωράφι" (εχμμμμ!!!) θεώρησε καλό να τους βάψει με...λαδομπογιά προκειμένου να τους κάνει..."ομορφότερους"... :eek: :eek: Ήταν πραγματικά "όμορφη" εμπειρία να βλέπει κανείς πολύχρωμα, κακοφτιαγμένα λουλουδάκια ζωγραφισμένα πάνω τους!

Πέρα από την πλάκα βέβαια, είναι πραγματικά ένα ζήτημα το πόσο εκτεθειμένα είναι όλα αυτά τα ευρήματα στον καθένα! Αλλά και πάλι, στην Ελλάδα ζούμε και είναι τόσα πολλά τα άτιμα που δεν ξέρει κανείς τι να πρωτοπροστατέψει!

tsilof 09-01-06 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από durden_alie


Παρατήρησα ότι είσαι από την αγαπημένη Λάρισα ( ;) ) κι ότι ανέφερες την περιοχή του Ολύμπου και θυμήθηκα μια πρόσφατη ιστορία κάπου εκεί κοντά--στον Αλμυρό αν δεν κάνω λάθος--όπου εμφανίστηκε ένα ολόκληρο συνεργείο με μπουλντόζες μισθωμένο από ένα ολόκληρο σόι, οι οποίοι μάλιστα βγαίναν και στις ειδήσεις και δήλωναν ΣΙΓΟΥΡΟΙ για την τοποθεσία στην οποία έψαχναν! Δεν θυμάμαι βέβαια τελικά η όλη προσπάθεια να είχε αίσιο τέλος...Μάλλον ο "μυστικός χάρτης" ήταν μαϊμού!


Χα χα :D . Οντως, είχαν βγει και στα κανάλια... Η προσπάθεια είχε αίσιο τέλος!!!!
Ακόμα τους κυνηγάει αυτός με τη μπουλντόζα... Τον έχουν απλήρωτο :eek:
Παράθεση:

Πέρα από την πλάκα βέβαια, είναι πραγματικά ένα ζήτημα το πόσο εκτεθειμένα είναι όλα αυτά τα ευρήματα στον καθένα! Αλλά και πάλι, στην Ελλάδα ζούμε και είναι τόσα πολλά τα άτιμα που δεν ξέρει κανείς τι να πρωτοπροστατέψει!
Δεν ασχολείται κανένας από τις αρμόδιες υπηρεσίες(Εφ.Αρχ. κλπ) του ΥΠ.Πολιτισμού φίλε durden_alie.
Καταννοώ το πλήθος των ευρημάτων ανά την Ελλάδα, αλλά δεν είναι λόγος αυτός να ισχύει αυτό που ισχύει τις τελευταίες δεκαετίες. Το να γίνει κάτι πιο συντονισμένο και υπεύθυνο από πλευράς Πολιτείας, αν μη τι άλλο, τα αποτελέσματα μόνο θετικά θα ταν για τη χώρα μας...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.