Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   νεφελιμ (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4177)

OANNHSEA 09-08-08 20:48

Παράθεση:

ας υποθεσουμε οτι υπαρχει νοημων ζωη στη σεληνη και τον αρη.τι ειδους ζωη πιστευεις οτι ειναι αυτη?ειναι οι καλοι νεφελιμ που εξοριστηκαν?ειναι παλιοι γηινοι που μετακομισαν πριν χιλιαδες χρονια?η μηπως ειναι εξωγηινοι που εστησαν εκει τη βαση τους για να μας παρατηρησουν?
Το πρώτο είναι επιεικώς βλακώδες...
Το δεύτερο: Εάν είχαν την τεχνολογία οι γήινοι να κάνουν κάτι παρόμοιο πριν από χιλιάδες χρόνια θα είχαμε μέχρι στιγμής βρει σημάδια εκείνης της τεχνολογίας εδώ στην γη. Από πόλεις και λιμάνια, μέχρι ορυχεία και εξελιγμένα φυτά και ζώα προς καλλιέργεια...
Το τρίτο: Εμείς αυτή την στιγμή που δεν έχουμε ούτε καν ένα διαστημικό σταθμό της προκοπής σε τροχιά, μπορούμε να μελετήσουμε ολόκληρη την γη με απλούς δορυφόρους και όχι μόνο - σε 50 χρόνια το πολύ θα είμαστε ικανοί να έχουμε αόρατους δορυφόρους σε τροχιά και νανοσυσκευές παρακολούθησης... Οπότε γιατί οι εξωγήινοι να φτιάξουν βάση; Τους είναι πλήρως άχρηστη....

Παράθεση:

τελος παρατηρω μια προσπαθεια συσχετησης γηινης τεχνολογιας με εξωγηινης.
Λάθος - είναι βάσεις τεχνολογίας...
Πάρε για παράδειγμα τον Νεάτερνταλ. Εάν είχε επιβιώσει θα ήταν ένα πλάσμα που θα χρησιμοποιούσε τα ιατρικά στο 1/3 από ότι εμείς, ειδικότερα όσο αναφορά τα σπασίματα και τα μικροτραύματα...
Όμως δεν θα ήταν ηλίθιος. Γιατί να κάνεις κάτι και να κουραστείς όταν μπορούν άλλοι να το κάνουν, πιο εύκολα και πιο γρήγορα;;; Το ρομπότ δεν αναπνέει, δεν κουράζετε, δεν κινδυνεύει να υποστεί ατύχημα...
Το πρώτο είναι βιολογική διαφορετικότητα - το δεύτερο είναι βάση σκέψης...
Το δεύτερο αλλάζει όμως εάν μπορέσεις να βρεις πλάσμα με πολύ διαφορετικό τρόπο σκέψης από εμάς.
Στην γη υπάρχει μόνο σε ελάχιστα πλάσματα, μέχρι να βρούμε όμως στο σύμπαν, κρατάμε τις βάσεις σκέψεις του ανθρώπου και της πλειοψηφίας των πλασμάτων στον πλανήτη μας...

Spiros 09-08-08 21:38

@ Melian
Δυστυχώς το «θέμα Λιακό» θα συντηρείται σε όλα σχεδόν τα θέματα του Forum καθώς ο ίδιος εμπλέκεται σχεδόν παντού. Όλα τα ξέρει για όλα έχει άποψη και με όλα ασχολείται. Εξωγήινοι, υποχθόνιοι, Ελληνισμός, Ανθελληνισμός, Πολιτική, Παγκόσμια Ιστορία, Ελληνική Γραμματεία, Ελληνικές – Ινδικές – Κινεζικές - Νοτιο Αμερικάνικες (και δεν ξέρω τι άλλο) παραδόσεις, συνομωσίες, Χρηματο-οικονομικά, Θεολογία και πάρα πολλά άλλα. Μάλιστα τα ξέρει όλα και από την καλή και από την ανάποδη. (Ξέρει περισσότερα και από τον Μάκη.) Τι να πω. Και επηρεάζει μεγάλο μέρος των αναγνωστών και τηλεθεατών του.
Τώρα όσον αφορά το οικονομικά του και εγώ απορώ. Θέλω να έρθω σε επαφή με μια τοπικό τηλεοπτικό κανάλι για να μάθω τουλάχιστον τι πληρώνει για να κάνει αυτές τις εκπομπές. Πάντως τόσο μεγάλο αριθμό βιβλίων δεν πουλάει. ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ. Και για να πω την αλήθεια μου, αυτό είναι που με τρομάζει.
@no slave
Η τεχνολογία ή καλύτερα η εφαρμοσμένη επιστήμη έχει τις ίδιες βάσεις είτε βρισκόμαστε στον πλανήτη Γη είτε στο άλλο άκρο του σύμπαντος. 1+1=2. Δεν υπάρχει άλλη απάντηση. Το τεχνολογικό επίπεδο μεταξύ μας μπορεί να διαφέρει. Δηλαδή τι παραμέτρους βάζουμε δίπλα στο 1+1 για να έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε.
@thegeorge
Γιατί σταματούν οι σαφείς αναφορές που λέμε στο 1969? Πήγαν οι αμερικάνοι με τα πρωτόγονα για αυτούς διαστημόπλοια και έδιωξαν τους εξωγήινους;
@ όλους
Θα μπορούσε κάποιος να ανακεφαλαιώσει για το θέμα μας; τους Νεφελίμ. Έχει κανείς την υπομονή και την επιμονή; Έχω χάσει την μπάλα πλέον.

no slave 11-08-08 01:37

Παράθεση:

Η τεχνολογία ή καλύτερα η εφαρμοσμένη επιστήμη έχει τις ίδιες βάσεις είτε βρισκόμαστε στον πλανήτη Γη είτε στο άλλο άκρο του σύμπαντος. 1+1=2. Δεν υπάρχει άλλη απάντηση. Το τεχνολογικό επίπεδο μεταξύ μας μπορεί να διαφέρει. Δηλαδή τι παραμέτρους βάζουμε δίπλα στο 1+1 για να έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε.
δεν ειναι τοσο απλα φιλε μου οπως νομιζεις.το 1+1=2 δεν ισχυει παντου.παρε για παραδειγμα την κβαντομηχανικη οπου-πολυ παιδικα-το 1 γινεται ξαφνικα 3 και μετα 2 και ....ουτο καθεξης.υπαρχουν στο greek movies(επιλογη shows,γραμμα τ)τα ντοκυμαντερ του μανου δανεζη και στρατου θεοδωσιου με τιτλο ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΑ.πραγματικα αξιζουν,αλλαζει ο τροπος που κατανοεις το περιβαλλον μας

επισης ο τροπος εξελιξης μιας κοινωνιας εξαρταται απο τις αισθησεις που εχουν τα μελη της να αντιλαμβανονται τον κοσμο.ο ανθρωπος λοιπον εχει τις 5 βασικες αισθησεις .φαντασου να ελειπε πχ. η οραση ποσο διαφορετικη θα ηταν η τεχνολογια που θα ειχε αναπτυξει!ετσι αν καποιο ον εχει ενα τελειως διαφορετικο αισθητηριο οργανο απο αυτα που γνωριζουμε, θα μπορουσε να αναπτυξει τελειως διαφορετικη τεχνολογια αφου αυτα που εμεις θεωρουμε ανυπαρκτα η δεν φανταζομαστε καν οτι μπορουν να υπαρχουν για εκεινο το ον θα ηταν η δικια του πραγματικοτητα.

Παράθεση:

Θα μπορούσε κάποιος να ανακεφαλαιώσει για το θέμα μας; τους Νεφελίμ. Έχει κανείς την υπομονή και την επιμονή; Έχω χάσει την μπάλα πλέον
καπου διαβασα για το σεναριο νεφελιμ οτι οι <<καλοι απο αυτους>>εξοριστηκαν εκτος γης,ενω οσοι <<κακοι>> επεζησαν,κλειστηκαν κατω απο τη γη.οι καλοι ειναι οι ΕΛ,οι ολυμπιοι θεοι και ημιθεοι!η προσπαθεια λοιπον αποδειξης <<εξωγηινης ζωης>> δεν ειναι και τοσο ασχετη με το θεμα νεφελιμ

labros 17-08-08 14:27

Συγνώμη....... αλλά νομίζω ότι έχουμε χάσει το θέμα, να μην πω τα αυγά και τα πασχάλια. Ίσως φταίει η ζέστη.

Αν ξεκινήσουμε να μιλάμε για τη Σελλήνη, φώτα, κινήσεις, κατασκευές κοκ. νομίζω ότι βγαίνουμε εκτός.

Το θέμα μας είναι οι Νεφελίμ, σωστά;; Ας επικεντερωθούμε σε αυτό.

Κατά τη γνώμη που πολύ σωστή η αναφορά για γινάντιους ανθρωπόμορφους σκελετούς, αλλά μην δίνουμε και πολύ βάση στον Λιακόπουλο, διότι θα πρέπει να ανοιχτεί νέο thread με αυτόν σαν κύριο θέμα (νομίζω ότι έχει ανοιχτεί ήδη).

Ευχαριστώ.

no slave 25-08-08 03:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από labros
Συγνώμη....... αλλά νομίζω ότι έχουμε χάσει το θέμα, να μην πω τα αυγά και τα πασχάλια. Ίσως φταίει η ζέστη.

Αν ξεκινήσουμε να μιλάμε για τη Σελλήνη, φώτα, κινήσεις, κατασκευές κοκ. νομίζω ότι βγαίνουμε εκτός.

Το θέμα μας είναι οι Νεφελίμ, σωστά;; Ας επικεντερωθούμε σε αυτό.

Κατά τη γνώμη που πολύ σωστή η αναφορά για γινάντιους ανθρωπόμορφους σκελετούς, αλλά μην δίνουμε και πολύ βάση στον Λιακόπουλο, διότι θα πρέπει να ανοιχτεί νέο thread με αυτόν σαν κύριο θέμα (νομίζω ότι έχει ανοιχτεί ήδη).

Ευχαριστώ.


πιστευω πως για τους γιγαντιους σκελετους δεν μπορουμε να πουμε και πολλα εφοσον δεν υπαρχουν αληθινα ευρηματα.υπαρχουν βεβαια καποιες φοτο αλλα μαλλον ειναι κατασκευασμενες.ακομη ακουγονται σεναρια για ευρηματα σκελετων στα εργα του μετρο αλλα και αυτα στον αερα ειναι

οπως προανεφερα,οι εξωγηινη ζωη εχει να κανει με τους νεφελιμ,τουλαχιστον ετσι λεει η θεωρια.παρολα αυτα εχουμε εδω στη γη ενδειξεις και δεν χρειαζεται να ψαχνουμε στον αρη η στη σεληνη.προσωπικα θεωρω οτι οι πυραμιδες εχουν το ζουμι.δεν μπορω να δεχτω οτι κατι τοσο μυστηριο ειναι απλως..ταφοι!!μπορει να μην εχουν μεσα τους νεφελιμ αλλα αξιζει να το συζητησουμε


οσο για τον λιακοπουλο μην ξεχνας οτι αυτος εκανε γνωστο το συγκεκριμενο θεμα στους περισσοτερους απο εμας.θεωρω πως δεν πρεπει να τον κρινουμε σαν ανθρωπο η σαν εμπορο αλλα να κρινουμε τα στοιχεια που παραθετει.αν το πραξουμε αυτο τοτε ειμαστε μεσα στο θεμα.φαντασου τον σαν ενα μελλος του φορουμ που ποσταρει απο την...τηλεοραση!

Mirella_S 25-08-08 06:15

Νεφελιμ= ενα παιδι που γεννιεται απο το ζευγαρωμα ενος αγγελου και ενος θνητου ανθρωπου.
Ελοχιμ= ονομασια του Θεου, αλλες ονομασιες, Σαβαωθ, Ιαχβέ, Αδωνα'ι'.
Λιακο= ανθρωπος που αφου παιξει ενα καρρο "video games" και ξεσκονισει ο,τι υπαρχει στο dvd club απο ταινιες φαντασιας ειτε επιστημονικης, ειτε παραφυσικης, φτιαχνει εναν αχταρμα και τον σερβιρει.

no slave 30-08-08 01:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S
Νεφελιμ= ενα παιδι που γεννιεται απο το ζευγαρωμα ενος αγγελου και ενος θνητου ανθρωπου.
Ελοχιμ= ονομασια του Θεου, αλλες ονομασιες, Σαβαωθ, Ιαχβέ, Αδωνα'ι'.
Λιακο= ανθρωπος που αφου παιξει ενα καρρο "video games" και ξεσκονισει ο,τι υπαρχει στο dvd club απο ταινιες φαντασιας ειτε επιστημονικης, ειτε παραφυσικης, φτιαχνει εναν αχταρμα και τον σερβιρει.


μιρελλα,μου δινεις την εντυπωση οτι εγραψες το παραπανω απλα για να γραψεις κατι.οταν λες <<νεφελιμ=ενα παιδι.........>>τι εννοεις?δεχεσαι την υπαρξη τους,ξερεις κατι περισσοτερο?γιατι το τι ακριβως εννοει το σεναριο μας με την λεξη νεφελιμ το ξερουμε λιγο πολυ ολοι.αντιστοιχα και με τους ελοχιμ

τωρα οσον αφορα τον λιακο τι να πω.τα εγραψα σε προηγουμενα ποστ.εσυ μηπως τον γνωριζεις προσωπικα η απλως εκφραζεις την αποψη σου?οπου πιστευεις οτι λεει αρλουμπες καλο θα ηταν να αντιπαραθεσεις με επιχειρηματα την αποψη σου.το να καταστροφολογεις δεν λεει τιποτα.να σου πω ενα παραδειγμα με τις πυραμιδες(μιας και προσπαθω να πεισω τα μελη να συζητησουμε για αυτες).ο λιακο λεει οτι ειναι πυλες των νεφελιμ.εσυ τι γνωριζεις και λες οτι ειναι μερος του αχταρμα που μας σερβιρει?

Mirella_S 30-08-08 20:50

Οσον αφορα τον λιακο, αν εψαχνε λιγακι θα εβλεπε οτι στην ερημο τακλαμακαν δεν υπαρχει καμμια λευκη πυραμιδα.
Και αυτες οι αρλουμπες περι ρυπαρων εθνων που ζουν στην κουφια γη ποιος τις πιστευει??????
Πανε δηλαδη περιπατο και οι λιθοσφαιρικες πλακες, και η ασθενοσφαιρα, και ο μανδυας της γης???????????
Νεφελιμ= παιδι που γεννηθηκε απο το ζευγαρωμα ενος αγγελου με μια θνητη γυναικα.
Που το ανακαλυψε ο λιακο??????????
Μα στην ταινια the prophecy 2, ή αλλιως "οι αγγελοι του σκοτους Νο 2".
Απλουστατο.

Ermhs 31-08-08 00:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S
Μα στην ταινια the prophecy 2, ή αλλιως "οι αγγελοι του σκοτους Νο 2".
Απλουστατο.

Συμφωνώ αν και πραγματικά επειδή δεν βλέπω τηλεόραση από τότε που επέστρεψα.. δεν τον ξέρω αυτόν τον λιακό. Είχα αναφέρει αυτές τοις ταινίες… Μου άρεσαν πολύ οι άγγελοι του σκότους . B-movie, αλλά πάντα μου άρεσαν αυτά τα θέματα. :D :p

no slave 31-08-08 02:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S
Οσον αφορα τον λιακο, αν εψαχνε λιγακι θα εβλεπε οτι στην ερημο τακλαμακαν δεν υπαρχει καμμια λευκη πυραμιδα.
Και αυτες οι αρλουμπες περι ρυπαρων εθνων που ζουν στην κουφια γη ποιος τις πιστευει??????
Πανε δηλαδη περιπατο και οι λιθοσφαιρικες πλακες, και η ασθενοσφαιρα, και ο μανδυας της γης???????????
Νεφελιμ= παιδι που γεννηθηκε απο το ζευγαρωμα ενος αγγελου με μια θνητη γυναικα.
Που το ανακαλυψε ο λιακο??????????
Μα στην ταινια the prophecy 2, ή αλλιως "οι αγγελοι του σκοτους Νο 2".
Απλουστατο.


δεν θελω να το παιξω υπερασπιστης του λιακο,αλλα νομιζω οτι τα βλεπεις ολα πολυ επιφανιακα.το θεμα των νεφελιμ δεν ειναι μονο στην ελλαδα για να πεις οτι το συνεδεσε ο λιακο με μια ταινια.αρκει να πατησεις νεφελιμ στο you tube και θα δεις οτι ασχολουνται και αλλοι.τα περισσοτερα απο αυτα που λεει αναφερονται στον ενωχ,ο οποιος μαλλον προυπηρχε των ταινιων που αναφερεις.το ιδιο συμβαινει και με τον αγιο ανδρεα.αυτα για τους πιστους του χριστιανισμου.για τους φιλολογους ας αναρωτηθουν για την αρχαια ελληνικη μυθολογια,οπου αναφερονται γιγαντες και μινωταυροι.μυθολογια θα μου πεις!οι κοινωνιολογοι και οικονομολογοι ας δωσουν μια εξηγηση για την καταντια της σημερινης κοινωνιας απο ολες τις αποψεις.οι αρχαιολογοι ας μας δωσουν μια πιο πιστικη απαντηση για τις πυραμιδες(οι οποιες δεν ιφιστανται μονο στην αιγυπτο)και τα παραξενα ιερογλυφικα.το ιδιο ισχυει και για τους <<ουφολογους>>με τα περιεργα ευρηματα σε αρη και σεληνη(αν αυτα ειναι αληθινα).

φυσικα ολα τα παραπανω δεν αποτελουν αποδειξη για τιποτα.μην τα ισοπεδωνεις ολα ομως λεγοντας οτι ειναι σεναρια απο ταινιες.δεν σου λεω να πιστεψεις τον λιακο.στο φιναλε εμπορος ειναι,τη δουλεια του κανει.υπαρχουν σε ολους τους τομεις του εμποριου απατεωνες και μη.απλα αναρωτησου τι συμβαινει γυρω μας.ειναι ολα ΚΑΝΟΝΙΚΑ οπως τα ξερουμε?

Mirella_S 31-08-08 08:25

Ασφαλως και εκφραζω την αποψη μου.
Τωρα, απο που και ως που ο Αννουβης αρχαιος θεος των αιγυπτιων συμβολο του κατω κοσμου εγινε Μαλτσεχ ειναι μια αλλη ιστορια.
Οι λεξεις που επικαλειται ο εν λογω κυριος "Μαλτσεχ-Κασρεχ-Ντουσβεχ" ολα σε "εχ" δεν υφιστανται πουθενα.
Διοτι υπο αυτην την εννοια και ο θεος Πανας , αρα και οι σατυροι ηταν μαλτσεχ ή νεφελιμ.
Αληθεια, εχετε παιξει ποτέ Tomb Raider-the angel of darkness-"????
Eκει λοιπον η Λαρα Κροφτ σκοτωνει ενα νεφελιμ με μορφη λυκανθρωπου. Ιδου μια πηγη "γνωσεων" του λιακο. Μα μονος του το παραδεχτηκε οτι μονον ταινιες φαντασιας βλεπει.
Ασφαλως και ο λιακο κανει την δουλεια του και ασφαλως βγαζει τα προς το ζειν κατι που ειναι δικαιωμα του.
Το αδικημα ειναι να το κανει σερβιροντας αρλουμπες εξαπατωντας.
Και ερωτω, εαν αυριο-μεθαυριο, ενας "σαλεμενος" φαν του λιακο, δει στον δρομο εναν ανθρωπο παραμορφωμενο, πιθανον απο εγκαυμα ή ατυχημα και τον "καθαρισει" επειδη για μαλτσεχ του εκανε, ποιος θα φταιει?????????????

no slave 31-08-08 14:30

Παράθεση:

Και ερωτω, εαν αυριο-μεθαυριο, ενας "σαλεμενος" φαν του λιακο, δει στον δρομο εναν ανθρωπο παραμορφωμενο, πιθανον απο εγκαυμα ή ατυχημα και τον "καθαρισει" επειδη για μαλτσεχ του εκανε, ποιος θα φταιει?????????????
δεν νομιζω να το εννοεις το παραπανω!!αν για τις πραξεις του καθε σαλεμενου ευθυνεται ενας τριτος,παει καηκαμε.δεν φταιει ο κλεφτης αλλα η κοινωνια που τον αναγκασε να κλεψει!!!δυστηχως παλι βγηκαμε εκτος θεματος.

η προσωπικη μου αποψη ειναι πως ειναι πολλα τα μυστηρια.θεωρω πως τα αρχαια χρονια υπηρχε κατι πιο δυνατο και εξυπνο απο τον ανθρωπο.εκει αποδιδω τα σημερινα μυστηρια.δεν ξερω αν ηταν ζωοκεφαλοι γιγαντες οι εξωγηινοι, η γηινος λαος που εξαφανιστηκε η κατι αλλο τελος παντων πιστευω οτι δεν ηταν ανθρωποι.

με ενοχλει πολυ η μυστικοτητα που υπαρχει απο τους <<μεγαλους>>διοτι εχω περιεργεια και θελω να ξερω.να σου πω ενα παραδειγμα?η σπηλια του νταβελη,μιας και μενω και κοντα.γιατι ειναι κλειστα τα σπηλαια με μπετον?γιατι δεν μπαινει ο στρατος μεσα να τα ανοιξει ολα και να αποδειξει οτι ειναι απλα σπηλαια?τοσα χρονια μυστηριο και κανεις δεν ασχολειται ουσιαστικα.

η κιττυ σε προηγουμενο ποστ της εγραψε κατι που πρεπει να το λαβουμε ολοι σοβαρα στο φορουμ του μεταφυσικου.λεει λοιπον<<το να αποκλυεις την ιδεα εξαιτιας της πηγης,εγω το ονομαζω παρωπιδες>>

το θεμα των νεφελιμ δεν αποσκοπει στην κριση και κατακριση του λιακο.τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω.αν συμμετεχω εγω στο θεμα ειναι γιατι υπαρχουν μελλη του φορουν με ποικιλα ειδη γνωσης που μπορουν να βοηθησουν στην απομυθοποιηση των επιχειρηματων υπερ των νεφελιμ,η ακομη-γιατι οχι-να επιβεβαιωσουν οτι τα στοιχεια του καθε λιακο ειναι αληθινα!!

φιλικα no slave

Mirella_S 31-08-08 19:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no slave
δεν νομιζω να το εννοεις το παραπανω!!αν για τις πραξεις του καθε σαλεμενου ευθυνεται ενας τριτος,παει καηκαμε.δεν φταιει ο κλεφτης αλλα η κοινωνια που τον αναγκασε να κλεψει!!!δυστηχως παλι βγηκαμε εκτος θεματος.

η προσωπικη μου αποψη ειναι πως ειναι πολλα τα μυστηρια.θεωρω πως τα αρχαια χρονια υπηρχε κατι πιο δυνατο και εξυπνο απο τον ανθρωπο.εκει αποδιδω τα σημερινα μυστηρια.δεν ξερω αν ηταν ζωοκεφαλοι γιγαντες οι εξωγηινοι, η γηινος λαος που εξαφανιστηκε η κατι αλλο τελος παντων πιστευω οτι δεν ηταν ανθρωποι.

με ενοχλει πολυ η μυστικοτητα που υπαρχει απο τους <<μεγαλους>>διοτι εχω περιεργεια και θελω να ξερω.να σου πω ενα παραδειγμα?η σπηλια του νταβελη,μιας και μενω και κοντα.γιατι ειναι κλειστα τα σπηλαια με μπετον?γιατι δεν μπαινει ο στρατος μεσα να τα ανοιξει ολα και να αποδειξει οτι ειναι απλα σπηλαια?τοσα χρονια μυστηριο και κανεις δεν ασχολειται ουσιαστικα.

η κιττυ σε προηγουμενο ποστ της εγραψε κατι που πρεπει να το λαβουμε ολοι σοβαρα στο φορουμ του μεταφυσικου.λεει λοιπον<<το να αποκλυεις την ιδεα εξαιτιας της πηγης,εγω το ονομαζω παρωπιδες>>

το θεμα των νεφελιμ δεν αποσκοπει στην κριση και κατακριση του λιακο.τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω.αν συμμετεχω εγω στο θεμα ειναι γιατι υπαρχουν μελλη του φορουν με ποικιλα ειδη γνωσης που μπορουν να βοηθησουν στην απομυθοποιηση των επιχειρηματων υπερ των νεφελιμ,η ακομη-γιατι οχι-να επιβεβαιωσουν οτι τα στοιχεια του καθε λιακο ειναι αληθινα!!

φιλικα no slave


Μα, δεν αντικρουω τις θεωριες περι νεφελιμ.
Αντικρουω απλα τις αποδειξεις που προβαλει ο λιακο.

Spiros 01-09-08 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no slave
το ιδιο συμβαινει και με τον αγιο ανδρεα.

Φίλε no slave. Στο μήνυμα 210 αναφέρεσαι στον Άγιο Ανδρέα. Είναι η δεύτερη (ή η τρίτη) φορά που βλέπω αυτή την αναφορά χωρίς όμως κανένα στοιχείο σχετικά με αυτό το πρόσωπο. Μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος; Υπάρχουν στοιχεία που αναφέρουν ότι ο Άγιος Ανδρέας είναι «Νεφελίμ»; Που μπορώ να τα βρω;

no slave 02-09-08 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Spiros
Φίλε no slave. Στο μήνυμα 210 αναφέρεσαι στον Άγιο Ανδρέα. Είναι η δεύτερη (ή η τρίτη) φορά που βλέπω αυτή την αναφορά χωρίς όμως κανένα στοιχείο σχετικά με αυτό το πρόσωπο. Μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος; Υπάρχουν στοιχεία που αναφέρουν ότι ο Άγιος Ανδρέας είναι «Νεφελίμ»; Που μπορώ να τα βρω;


δεν εννοω οτι ηταν νεφελιμ ο αγιος ανδρεας.ο αγιος ανδρεας εχει γραψει(προφητευσει) για τους νεφελιμ,οπως και ειναι αυτος που λεει οτι η αποστολη του μεγα αλεξανδρου ηταν να κλεισει τα ρυπαρα γενη στα εγκατα της γης.
αναφερθηκα στον αγιο αντρεα για να εξηγησω οτι οι νεφελιμ δεν ειναι εφευρεση του λιακοπουλου αφου το σεναριο τους ειναι αρχαιο.απο τον προφητη ενωχ.
ισως μπερδευτηκες με τον αγιο χριστοφορο επειδη σε καποιες αγιογραφιες απεικονιζεται σαν σκυλοκεφαλος.αν θυμασαι τον ειχαμε αναφερει σε προηγουμενα ποστ.φυσικα και δεν υοθετω την αποψη οτι ηταν νεφελιμ απλα και μονο απο καποιες αγιογραφιες.εντυπωση ομως μου κανει η συγκεκριμενη απεικονηση.

no slave 02-09-08 19:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S
Μα, δεν αντικρουω τις θεωριες περι νεφελιμ.
Αντικρουω απλα τις αποδειξεις που προβαλει ο λιακο.


νομιζω πως δεν αντικρουεις τις αποδειξεις,τουλαχιστον με ορθοδοξο τροπο.δεν εχει για μενα σημασια αν ο θεος των αιγυπτιων καλειται ανουβις η μαλτσεχ η μιχαλης!σημασια εχει τι ειδαν οι αιγυπτιοι και το θεοποιησαν.ηταν απλως ο θαυμασμος τους και ο σεβασμος τους για τα ζωα η μηπως κατι αλλο?αν θες να αντικρουσεις λοιπον,θα πρεπει να αποδειξεις οτι ειναι το πρωτο απο τα παραπανω.

Spiros 03-09-08 08:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no slave
φυσικα και δεν υοθετω την αποψη οτι ηταν νεφελιμ απλα και μονο απο καποιες αγιογραφιες.εντυπωση ομως μου κανει η συγκεκριμενη απεικονηση.

Για το συγκεκριμένο θέμα (Άγιος Χριστόφορος) μετά από λίγο ψάξιμο που έκανα έδωσα απάντηση στο μήνυμα 139 (Σελίδα 14) αυτού του θέματος. Κατά τη γνώμη μου είναι η ποιο σωστή και η ποιο πειστική.
Θα ψάξω να βρω τα κείμενα με την αναφορά του Άγιου Ανδρέα σχετικά με την αποστολή του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Μήπως δεν αναφερόμαστε στον Απόστολο Ανδρέα αλλά σε κάποιον άλλο Άγιο Ανδρέα;

no slave 15-09-08 02:05

Παράθεση:

Μήπως δεν αναφερόμαστε στον Απόστολο Ανδρέα αλλά σε κάποιον άλλο Άγιο Ανδρέα;

ο αγιος ανδρεας προφητευσε τον 6 αιωνα μετα χριστον.προφανως λοιπον δεν προκειται για τον αποστολο ανδρεα.

Banshee 17-09-08 17:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mallen
3,5 μέτρα; Λογικό μου φαίνεται.Πάνω-κάτω! Αλλά ΜΗΝ ξεχνάς πως οι αρχαίοι άνθρωποι,υπήρξαν πιο κοντοί άνθρωποι από εμάς. Δες τα αρχαία σωζόμενα ερείπια ανα τον κόσμο:εκτός των ψηλών αψίδων και πυλών βέβαια, τα περισσότερα σπίτια ΕΙΧΑΝ ΚΟΝΤΕΣ πόρτες. Και στον Μυστρά να πας σήμερα, σε ερειπωμένο σπίτι να μπεις, ΣΚΥΒΕΙΣ για να περάσεις τη πόρτα! Άρα, οι τότε άνθρωποι, τον...Παναγιώτη Φασούλα να αντίκριζαν μπροστά τους, γίγαντα-Νεφίλιμ θα τον θεωρούσαν!!!!! :)

Κοντύτεροι άνθρωποι υπήρχαν κ αυτό αποδεικνύετε απο οστά που βρίσκονται κατα καιρούς.Λέγεται πως αυτό οφειλόταν στη τροφή και στις συνθήκες διαβίωσης όπως ήδη έχει αναφερθεί.'Οσον όμως αφορά τις πόρτες πχ του Μυστρά αλλα κ σε άλλα μέρη της Ελλάδας γινόντουσαν όχι επει΄δή οι άνθρωποι ήταν τόοσοο κοντοί αλλα για protection απο τους Τουρκους δν μπορούσαν να μπούν μεσα στα σπίτια καβάλα σε άλογα αλλα ούτε άνετα κ μαζικά και να κάνουν καταστροφές ξέρεις να λεηλατήσουν τα σπίτια κ να βλάψουν το κόσμο.

R-b-t3r 17-09-08 21:28

Παράθεση:

Θα ψάξω να βρω τα κείμενα με την αναφορά του Άγιου Ανδρέα σχετικά με την αποστολή του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Μήπως δεν αναφερόμαστε στον Απόστολο Ανδρέα αλλά σε κάποιον άλλο Άγιο Ανδρέα;
Άδικος κόπος φίλε μου. Αυτό που λένε δεν αναφέρεται στον Μ.Αλέξανδρο αλλά πηγή του είναι οι μεσαιωνικές διηγήσεις για τον Μ.Αλέξανδρο.
Για τους Αγγλομαθείς η πηγή είναι το Alexander Romance.
Δείτε ένα απόσπασμα: Most of the content of the Romance is fantastical, including many miraculous tales and encounters with mythical creatures such as Sirens or Centaurs.

Ο καθένας ας αξιολογήσει το πόσο καλές και αξιόπιστες είναι οι πηγές του Λιάκο και των υπόλοιπων προφητόπληκτων για τα "ρυπαρά έθνη" που και καλά βρίσκονται κάτω από την γή....

Mallen 18-09-08 16:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Banshee
'Οσον όμως αφορά τις πόρτες πχ του Μυστρά αλλα κ σε άλλα μέρη της Ελλάδας γινόντουσαν όχι επει΄δή οι άνθρωποι ήταν τόοσοο κοντοί αλλα για protection απο τους Τουρκους δν μπορούσαν να μπούν μεσα στα σπίτια καβάλα σε άλογα αλλα ούτε άνετα κ μαζικά και να κάνουν καταστροφές ξέρεις να λεηλατήσουν τα σπίτια κ να βλάψουν το κόσμο.

??????[I]"Protection"?[/I] Συγνώμη, μα το να...χτίζεις χαμηλές πόρτες για...προστασία από επιθέσεις (sic) εχθρών,είναι το λιγότερο αφελές! Το πόση...προστασία πρόσφεραν τότε, το αφήνω ασχολίαστο: τα βλέπουμε σήμερα πλέον τα..."αποτελέσματα"! :D

Άλλωστε, αν δεν μπορούσα να...μπουκάρω με το ωραίο μου (και πανάκριβο -τότε, όπως τα Ι.Χ. για μας σήμερα!) ατί/ άλογο μέσα σε σπίτι, ΝΟ ΠΡΟΜΠΛΕΜ: ξεκαβαλικεύω, δοκιμάζω τις αντοχές των ωραίων μου μπότων στις "συγκρούσεις-κλωστιές" και σε τέλειο στυλ αλα Μπρους Γουϊλς, ρίχνω κάτω τη πόρτα και με τη σπαθάρα μου προκαλώ άπαντες να μου..."φτιάξουν τη μέρα"!!!... :p

ΌΧΙ: οι πόρτες φτιαχνόταν έτσι, τότελόγω συγκεκριμένων δεδομένων -και αυτό δεν είναι άλλο από το ανθρώπινο ύψος. Άλλωστε, ακόμα και τα κάστρα δεν είχαν παντού...κοντές εισόδους. Έτσι;

no slave 18-09-08 16:32

που κολλαει η παραπανω αντιπαραθεση με το θεμα δεν εχω καταλαβει.καταρχην η τουρκοκρατια ειναι σχετικα προσφατη οποτε σιγα την τεραστια διαφορα υψους.θελετε να ειναι και 15 ποντους κοντυτεροι απο τον σημερινο μεσο ορο?ε και?
οταν μιλαμε για γιγαντες,εννοουμε γιγαντες.ουτε τον φασουλα ουτε τον σχορτσιανιτη.μη με ρωτατε αν γνωριζω την υπαρξη τους γιατι δεν τη γνωριζω.ειχα δει κατι φοτο αλλα λενε οτι ειναι καποιου ειδους διαγωνισμος.και για το μετρο εχω ακουσει.οχι μεσα απο το φορουμ,απλα λεγετε απο πολλους.τι να πω.πιο πολυ αερολογιες μοιαζουν.

Mallen 18-09-08 16:52

αερολογίες; ΟΚ αλλά εσύ απλώς...κυριολεκτείς! Πως ξέρεις πως οι "γίγαντες" της αρχαιότητας δεν ήταν απλώς...μεταφορικές εκφράσεις για τους ψηλούς ανθρώπους τύπου "Σχορτιανίτη"; Και για μένα, ο συμπαθητικός μπασκετμπολίστας... ΓΙΓΑΝΤΑΣ είναι-στα μάτια μου. Δεν σκέφτηκες πως κάτι τέτοιο θα συνέβαινε από τη σκοπιά των αρχαίων; Ακόμα και με την υπόθεση των Νεφιλίμ; (πιστεύω πως με το "Γίγαντες Νεφιλιμ" εννοούσαν ανθρωπους με αφύσικο ψηλό ύψος -ανθρώπους τύπου Παν.Φασούλα -αλλά αν θες διαφωνείς: δικαιωμά σου είναι!!!) :)

no slave 18-09-08 18:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mallen
αερολογίες; ΟΚ αλλά εσύ απλώς...κυριολεκτείς! Πως ξέρεις πως οι "γίγαντες" της αρχαιότητας δεν ήταν απλώς...μεταφορικές εκφράσεις για τους ψηλούς ανθρώπους τύπου "Σχορτιανίτη"; Και για μένα, ο συμπαθητικός μπασκετμπολίστας... ΓΙΓΑΝΤΑΣ είναι-στα μάτια μου. Δεν σκέφτηκες πως κάτι τέτοιο θα συνέβαινε από τη σκοπιά των αρχαίων; Ακόμα και με την υπόθεση των Νεφιλίμ; (πιστεύω πως με το "Γίγαντες Νεφιλιμ" εννοούσαν ανθρωπους με αφύσικο ψηλό ύψος -ανθρώπους τύπου Παν.Φασούλα -αλλά αν θες διαφωνείς: δικαιωμά σου είναι!!!) :)


ας υποθεσουμε λοιπον οτι δεν ηταν γιγαντες αυτοι που εννοουσαν οι αρχαιοι αλλα απλως ψηλοι αντρες.ειχαν μονο ενα ματι(βλεπε κυκλωπες)?δεν λεω πως η μυθολογια ειναι ιστορια,αλλα ειναι ξεκαθαρο πως οι αρχαιοι εννοουν οντα μη ανθρωπινα

HLIOS 19-03-09 20:50

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007

Πηγαιντε μια βολτα απο την πλατεια καραισκακη να δειτε το αγαλμα που εστησαν κυριοι ακομη και στην ελλαδα. Εχει το αγαλμα μιας αρχαιας ελληνιδας και ακριβως αντικρυ της υπαρχει ενα γαλμα ψηλοτερο απο αυτην με το κεφαλι πουλιου.

Οσο θα βλεπω αυτα τα πραγματα λοιπον εγω θα πιστευω ακομη περισσοτερο την υπαρξη νεφελιμ αλλα και την σφαγη τους απο τους αρχαιους ελληνες.

Στην πλατεία καραισκάκh υπάρχουν δυο αγάλματα ένα ενός εκπτώτου αγγέλου ( ομόλογο πολύ εντυπωσιακό) + ένα άλλο όπου σε όρθια στάση συνομιλεί ένας άγγελος ( δεν είναι γυναίκα :confused: ) με ένα ανθρωπόμορφο πουλί όντος ψιλότερο από τον άγγελο. Αν βρει κάποιος την φωτώ ας την ανεβάσει.

Anduril 21-03-09 17:50

Χωρίς να έχω παρακολουθήσει ολόκληρο το θέμα (και είναι και τεράστιο), επιτρέψτε μου να πω πως τα οστά του υποτιθέμενου γίγαντα που είχαν βρεθεί στην Ινδία(;) ήταν αποδεδειγμένη φάρσα, το δε γίγαντες ενδεχομένως να αναφερόταν και σε ανθρώπους που έπασχαν από ακρομεγαλία, μια ασθένεια εκφυλιστική που παραμορφώνει το ανθρώπινο σώμα (λόγω ανεξέλεγκτης παραγωγής της αυξητικής ορμόνης -κάντε ένα google search για acromegaly).
Πέραν τούτου, προσωπικά δεν αποκλείω να υπήρχαν κι άλλου είδους ανθρωπίδες που χάθηκαν με τον χρόνο. Παράδειγμα ο άνθρωπος Χόμπιτ που βρήκαν στα νησιά Φλόρες (στα οποία κυκλοφορεί ακόμη η φήμη ανάμεσα στους ιθαγενείς ότι οι εν λόγω άνθρωποι ζουν μέσα στο βουνό του νησιού).
Όσο για τα Νέφελιμ, προσωπικά δεν έχω διαμορφώσει κάποια γνώμη...Πολλά λέγονται και δυστυχώς αρκετά ειπώνονται στον βωμό του χρήματος... ;)
Θέλει ψάξιμο το θέμα...Πάντως ένα είναι σίγουρο για εμένα: όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Κάθε θρύλος και μύθος έχει ένα πάτημα. Όταν καταφέρω να διαβάσω ολόκληρο το θέμα ίσως διαφωτιστώ!

no slave 22-03-09 17:20

για την αρχαια ελληνικη μυθολογια δεν χρειαζεται να πουμε τιποτα,αφου οι τιτανες και οι γιγαντες ειναι σε ολους γνωστοι.

πολλα ερωτηματα αφηνει και η χριστιανικη βιβλος,ασχετα με το γεγονος πως δεν συμπεριλαμβανεται σε αυτην το αποκρυφο βιβλιο του ενωχ.

στην γενεση γινεται η πρωτη αναφορα απο τις δεκαδες που υπαρχουν στους γιγαντες.διαβαζουμε λοιπον:" Στ 4 οι δε γίγαντες ήσαν επί της γής εν ταίς ημέραις εκείναις· και μετ’ εκείνο, ως αν εισεπορεύοντο οι υιοί τού Θεού προς τας θυγατέρας των ανθρώπων, και εγεννώσαν εαυτοίς· εκείνοι ήσαν οι γίγαντες οι απ’ αιώνος, οι άνθρωποι οι ονομαστοί"

επισης στο δευτερονομιον:"Α 28 που ημείς αναβαίνομεν; οι δε αδελφοί υμών απέστησαν την καρδίαν υμών λέγοντες· έθνος μέγα και πολύ και δυνατώτερον ημών και πόλεις μεγάλαι και τετειχισμέναι έως τού ουρανού, αλλά και υιούς γιγάντων εωράκαμεν εκεί. 29 και είπα προς υμάς· μη πτήξετε, μηδέ φοβηθήτε απ’ αυτών".

εδω μπορειτε να βρειτε και αλλες αναφορες σε γιγαντες:
-ιησους του ναυη, 1β4 και ιγ12
-βασιλειων β, κα11 και 20
-παραλειπομενων α, ια15 και ιδ9 και κ4
-παροιμιαι σολομωντος, κα16
-σοφια σολομωντος, ιδ6
-ιεζεκιηλ, λβ12 και λβ27 και λθ18(το λβ 27 εχει ιδιαιτερη σημασια αφου λεει "και εκοιμήθησαν μετά των γιγάντων των πεπτωκότων απ' αιώνος")
-ησαιας, ιγ2 και ιδ8
-βαρουχ, γ25(λογιζεται απο την ορθοδοξη εκκλησια ως ξεχωριστο βιβλιο)

για πολλους ερευνητες της γραφης,οι λεξη νεφελιμ εχει μεταφορικη εννοια και αναφερεται σε ισχυρους λαους εκεινης της εποχης,μαλλον εξυπνοτερους και πιο ανεπτυγμενους τεχνολογικα.οντως νεφελιμ μπορει να σημαινει και "ισχυροι ανδρες",ο εβραικος ορος ομως "ραφα" σημαινει γιγαντες.

παρατηρουμε λοιπον τον γνωστο σε ολους μας γολιαθ.συγκεκριμενα:"και εγένετο μετά ταύτα και εγένετο έτι πόλεμος εν Γαζέρ μετά των αλλοφύλων. τότε επάταξε Σοβοχαί ο Ουσαθί τον Σαφού από των υιών των γιγάντων, και εταπείνωσεν αυτόν. 5 και εγένετο έτι πόλεμος μετά των αλλοφύλων. και επάταξεν Ελλανάν υιός Ιαίρ τον Λαχμί αδελφόν Γολιάθ τού Γεθθαίου, και ξύλον δόρατος αυτού ως αντίον υφαινόντων. 6 και εγένετο έτι πόλεμος εν Γέθ, και ήν ανήρ υπερμεγέθης, και δάκτυλοι αυτού έξ και έξ, εικοσιτέσσαρες, και ούτος ήν απόγονος γιγάντων. 7 και ωνείδισε τον Ισραήλ, και επάταξεν αυτόν Ιωνάθαν υιός Σαμαά αδελφού Δαυίδ. 8 ούτοι εγένοντο Ραφά εν Γέθ· πάντες ήσαν τέσσαρες γίγαντες, και έπεσον εν χειρί Δαυίδ και εν χειρί παίδων αυτού".ο γολιαθ λοιπον,εκτος του οτι καταγεται απο το γενος ραφα,εχει απο 6 δακτυλα σε καθε του χερι και ποδι.ισως λοιπον η διαφοροποιηση των ισχυρων ανδρων να μην ηταν μονο πνευματικη αλλα και σωματικη.

εδω μπορουμε να δουμε ενα ενδιαφερων αρθρο:http://www.oodegr.com/oode/genesis/gigant2.htm

και εδω ενα βιντεο το οποιο δεν μπορεσα να το δω διοτι αντιμετωπιζω εδω και καιρο προβλημα με τον ηχο στον Η/Υ μου.δειτε το και πειτε μου και μενα :)
http://www.youtube.com/watch?v=N63lhtx2q8o

no slave 23-03-09 03:35

σε παλαιοτερα ποστ ειχαμε κανει αναφορα για τον αγιο χριστοφορο,ο οποιος σε πολλες αγιογραφιες απεικονιζεται ως κυνοκεφαλος.η "θεια βικυ" κανει αναφορα σε αυτον την οποια μπορειτε να βρειτε εδω:http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%...81%CE%BF%CF%82

ειναι αξιοσημειωτο το ποσοι αρχαιοι ελληνες αναφερονται στο εθνος των σκυλοκεφαλων,οπου ενας απο αυτους ειναι και ο ηροδοτος,ο οποιος θεωρειται ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.επισης παρατηρουμε πως υπαρχει παρομοια αναφορα στην ασια και πιο συγκεκριμενα σε κινεζικα κειμενα του 6 αιωνα.

ΕΛΙΣΑΙΟΣ 15-08-09 11:01

Οχι άλλη εμφύτευση "ιων"
 
θα θέλαμε να σας αναφέρουμε ότι ο κ. Φουράκης στα βιβλία του αναφέρει για "εσωγήινους", όπως και ο φίλος του κ. ΠΑΛΜΟΥ, ο κ. Λιακόπουλος που μας μιλάει για τους "ΝΕΦΕΛΙΜ"...
Ωστόσο ο μεν κ.Φούρακης στα "βιβλία" του αναφέρει ότι αυτοί(οι εσωγήινοι) έχουν DNA με βάση το πυρίτιο...
Πράγματι έχουν βάση το πυρίτιο στο DNA τους, αλλά ποιοί;
Tα ανθρωποειδή τύπου "Ρόσγουελ" με ουδέτερη φύση που κατασκεύασαν οι Αμερικανοί, και όχι μόνο(υπάρχουν στοιχεία στα αρχεία της ομάδας μας).
Εδώ φαίνεται το μέγιστο της σατανικότητάς τους...
Συνεπώς οι προαναφερθέντες προσπαθούν να εμφυτεύουν ιούς σκέψης περί "ΝΕΦΕΛΙΜ" , εσωγήινων και εξωγήινων στην κοινή γνώμη μέσα από τα βιβλία τους και στις εκπομπές τους , ώστε να διαστρεβλώσουν την συνείδηση του κόσμου...

Ermhs 19-08-09 03:46

Εγώ πιστεύω στην υπάρξει εξωγήινων μιας και ο άνθρωπος ακόμη ούτε τα γήινα δεν ξέρει στο ήμισυ.. και το σύμπαν δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος.. εκεί που τελειώνει το ένα.. βρίσκεις ότι όλο αυτό υπάρχει μέσα σε ένα άλλο μεγαλύτερο.. κτλ κτλ..
Αλλά ότι γράφονται.. ότι λένε μερικοί και μερικές ομάδες για να πουλά.. τα γράφω και εγώ κάπου αλλού.. ΠΟΤΕ δεν αγόρασα αλλά και ούτε θα αγοράσω βιβλιογραφία για αυτό το θέμα, αλλά και όσα άτομα γνωρίζω.. Και εγώ και εσύ και ο δίπλα μπορούν να κάτσουν να γράψουν και κάνουν όσα βιβλία θες. Τέρμα οι γελοιότητες για εμένα προσωπικά για αυτά τα θέματα. Αν λέει ο οποιοσδήποτε ότι ο τάδε εξωγήινος είναι έτσι και έτσι.. και ο άλλος αλλιώς.. Απλό το πράγμα.. χειροπιαστές αποδείξεις. Πιστεύω ότι ο ποιο αγράμματος άνθρωπος πάνω σε αυτό το κόσμο έχει καλύτερη αντίληψη στο θέμα από τους παραμυθάδες.
ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ σε εσάς τους..##$@ οι εξωγήινοι.. θα έρθουν σε εμάς.

Ακούγονται και κάτι περίεργες γελοιότητες κατά καιρούς ότι συνωμοτούν οι εξωγήινοι με μυστικές υπηρεσίες και κυβερνήσεις..ΛΟΛ λολ λολ λολ λολ λολ λολ.. λες και ταξίδεψαν από όπου ταξίδεψαν και ήξεραν ότι « δεν πρέπει να μας δουν « παρά μόνο ο πρωθυπουργός κτλ κτλ.. έλεος.. mercy.. alle..

Αναφέρομαι γενικά στο θέμα.

morning star 21-09-09 22:06

διαβαζοντας ολοκληρο το θεμα πιστευω πως ειναι η ωρα να παραθεσω και εγω την γνωμη μου.
δεν ανηκω στους φαν του λιακο,αλλα δεν μπορω και να πω πως εχει στα παντα αδικο.δεν ειναι δυνατον ενας ανθρωπος,ακομα και μονο για να πουλησει,να λεει ασταματητες μπαρουφες.
σιγουρα,εχει πιαστει απο καποια θεματα και ναι,τα εχει τραβηξει,λιγο εως πολυ απο τα μαλλια.
ανηκω στην μεριδα των ανθρωπων που ναι(περιμενω να τ'ακουσω τωρα :D )δεχονται την θεωρια περι υπαρξης "περιεργων πλασματων" στον πλανητη μας.θελετε να τα πειτε νεφιλιμ,ξωτικα,σαυροειδης η κατι αλλο;κανενα προβλημα.θελετε να πειτε πως δεν ειμαι και εγω σοβαρος ανθρωπος και ειμαι μια φαντασιοπληκτη που δεν εχει ξεχωρισει ακομα την πραγματικοτητα απο τα παραμυθια;θα το δεχτω.αλλα,θελωντας να δικαιολογησω λιγο τον εαυτο μου θα πω το εξης.
ναι,δεν μπορω να θεωρησω πως οι αρχαιοι πολιτισμοι,ενω ειχαν τοσο αναπτυξει αρκετες επιστημες και αφησαν πισω τους τοσο μεγαλη κληρονομια,ηταν ταυτοχρονα και αμαθεις μα και αδαεις και λατρευαν φανταστικα πλασματα.κατι θα ειχαν δει,ισως για να το πω πιο σωστα,κατι θα ειχαν ακουσει απο τους προγονους τους,για καποια "ανωτερα" και "δυνατοτερα" πλασματα που βαδιζαν καποτε στον κοσμο μας και απο φοβο να μην τα εξαγριωσουν και "επιστρεψουν",αποφασισαν να τα "λατρεψουν".
δηλαδη οι αιγυπτιοι ηταν απολιτιστοι λογο του πανθεου που λατρευαν αλλα πολιτισμενοι με τα μεγαλιωδη κτισματα και οχι μονο που αφησαν πισω τους;και οι σουμεριοι και ασσυροβαβυλωνιοι το ιδιο;και οι λαοι της λατινικης αμερικης;και οι ελληνες;ολοι οι λαοι ειχαν παθει δηλαδη ομαδικοι παρακρουση και ειπαν "δεν λατρευουμε κανενα τερας καλυτερα;"
μου φαινεται λιγο παραλογο.
οσων αφορα τον αγιο χριστοφορο που αναφερθηκε αρκετα σε τοσα προηγουμενα ποστ πιστευω το εξης.ο χριστιανισμος σε πολλα πραγματα αναγκαστηκε να χρεισημοποιησει στοιχεια απο τις αρχαιες θρησκειες με διαφορους τρπους για να μπορεσει να γινει πιο ευκολα αποδεκτος και να μην τον αποριψουν οι μεχρι προτεινως "ειδολολατρες".
ετσι προκειπτει και η ιστορια του εν λογο αγιου.στο κατηχητικο(σικ!!!!τα βλεπω τα σχολια να σκανε αερα τωρα :D )εμαθα την ιστορια του.
μας ειχαν πει λοιπον πως ηταν ενας παρα πολυ ομορφος νεος και κατα συνεπεια ολες οι γυναικες τον ηθελαν για συζηγο τους.ο πειρασμος για εκεινον λοιπον ηταν τεραστιος και εμπαινε εμποδιο στον δρομο που ειχε διαλεξει,το να αφιερωθει στον Θεο.ετσι Τον παρακαλουσε συνεχεια να τον απαλαξει απο αυτην την ομορφια.και ετσι καποια στιγμη του εδωσε αυτην την απαισια οψη ωστε να εχει πια "την ησυχια του".
σιγουρα,παραμυθακι ακουγεται.αλλα παντα κρυβεται καποια αληθεια πισω απο το καθε παραμυθι και ειμαι σιγουρη γι'αυτο.κρυβεται το "παντρεμα του χριστιανισμου με τις "αρχαιες θρησκειες".οι οποιες εκρυβαν μεσα τους μικρες αληθειες,που για να γινουν πιο ευκολα κατανοητες και πιστευτες απο το ευρυ και συχνα αμορφωτο πληθος,συχνα παρουσιαζονταν σαν μυθοι και δοξασιες,οπως γινεται ακομα και σημερα.
τα εκαστοτε ιερατεια και του χτες μα και του σημερα παντα κρατουσαν πραγματα για την "παρτη" τους.καποιες γνωσεις παντα ηταν ερμητικα κλεισμενες πισω απο το εκαστοτε "αβατον".
αυτο που θελω να πω ειναι πως δεν πρεπει να βιαζομαστε να χαρακτηριζουμε πραγματα ως "απιθανα","χαζα","παραμυθια" κτλ,μα να κοιταμε τα πραγματα περα απο την "επιφανεια",ισως δουμε ενδιαφεροντα πραγματα και συσχετισμους αν τολμησουμε να τους κανουμε...
εξαλλου αυτο δεν προσπαθουμε να κανουμε εδω σε αυτον τον χωρο;να προσεγγησουμε και να κατανοησουμε το περιεργο,το παραξενο,το παραδοξο;
ας εχουμε ανοιχτο μυαλο και προς θεου οχι να προβαινουμε σε χαρακτηρισμους προς τους υπολοιπους συνανθρωπους μας επειδη εχουν διαφορετικο τροπο σκεψης απο τον δικο μας.να ειμαστε ανοιχτοι και να προσπαθουμε να μαθενουμε ο ενας απο τον αλλο.
φιλικα,

no slave 22-09-09 03:55

Παράθεση:

οσων αφορα τον αγιο χριστοφορο που αναφερθηκε αρκετα σε τοσα προηγουμενα ποστ πιστευω το εξης.ο χριστιανισμος σε πολλα πραγματα αναγκαστηκε να χρεισημοποιησει στοιχεια απο τις αρχαιες θρησκειες με διαφορους τρπους για να μπορεσει να γινει πιο ευκολα αποδεκτος και να μην τον αποριψουν οι μεχρι προτεινως "ειδολολατρες".
καταρχην ο αγιος χριστοφορος δεν εχει καμμια σχεση με τον χριστιανισμο σαν θρησκεια.το θεμελιο του χριστιανισμου ειναι η καινη διαθηκη και εκει δεν αναφερεται τιποτα περι τερατομορφων ανθρωπων.σε καμια περιπτωση ο χριστιανισμος δεν χρησιμοποιει στοιχεια με ειδολολατρικο περιεχομενο για να προσελκυσει τους εθνικους.
για τερατομορφους μιλαει μονο η παλαια διαθηκη η οποια ειναι η βαση του ιουδαισμου και φυσικα ο ιουδαισμος δεν εδειξε ποτε τασεις εξαπλωσης,το αντιθετο θα ελεγα.

κατα τα αλλα...συμφωνω :)

morning star 23-09-09 17:49

αγαπητε no slave,χωρις να θελω να φανω ουτε απολυτη,μα και χωρις να εχω σκοπο να δημιουργησω μια αντιπαραθεση μαζι σου,εχω να πω τα εξης:συμφωνω δεν υπαρχουν αναφορες για τερατομορφα πλασματα στην καινη διαθηκη.εδω συμφωνουμε.τοτε ομως πως προκυπτει η υπαρξη του συγκεκριμενου "αγιου" και η αποδοχη του απο την εκκλησια με αυτον τον τιτλο;ποσες γιορτες και εθιμα του σημερα μα και του χτες εχουν κοινο παρονομαστη με αρχαιες παγανιστικες εορτες;λεω απλα οτι η εκκλησια δοκιμασε να κανει ενα παντρεμα αναμεσα στο "χτες και το σημερα" ωστε να γινει πιο ευκολη η "αποδοχη" του χριστιανισμου στο λαο.
δεν θελω να ειμαι απολυτη,μια γνωμη εκφραζω.
κατι αλλο δεν εχω να προσθεσω μεχρι στιγμης,αλλα ευχαριστως να συμμετασχω σε οποιαδηποτε περαιτερω κουβεντα.αρκει να μην βγουμε εκτος θεματος και...τ'ακουσουμε :D

no slave 24-09-09 02:00

σιγα βρε morning star,σε τι αντιπαραθεση να ερθουμε? :) συζητηση κανουμε και αν διαφωνουμε...so what!!
λοιπον..
ο χριστιανισμος δεν εχει καμμια σχεση ουτε με γιορτες,ουτε με εθιμα ουτε με τελετουργιες(πλην της βαπτισης και της προσευχης-αν μπορει να θεωρηθει τελετουργια-).τα περισσοτερα ειναι εφευρεσεις των μεταγενεστερων εκκλησιων.ακομη και η αποδοχη ενος προσωπου ως αγιο.να ξερεις οτι ο χριστιανισμος απεχει μιλια απο αυτο που προβαλλουν οι εκκλησιες.

τωρα στο "on topic"...
δεν ειναι αποδεκτο απο την εκκλησια οτι ο αγιος χριστοφορος ηταν κυνοκεφαλος.δες εδω την εμπειρια ενος μελους:
http://www.metafysiko.gr/forum/showp...&postcount=134

φιλικα

morning star 24-09-09 12:54

Χμμμ...καλε μου no slave,φαινεται πως περισσοτερο λοιπον συμφωνουμε παρα διαφωνουμε...
Ισως και εγω δεν ημουν απολυτα σαφης και ξεκαθαρη στα λεγομενα μου...
Αυτο λοιπον που θελω ουσιαστικα να πω ειναι πως ο χριστιανισμος σαν εννοια,σαν δογμα πλεον δεν ειναι αυτο το οποιο επρεπε να ειναι.οπως ειπες οι μεταγενεστερες εκκλησιες προσεθεσαν στοιχεια τα οποια δεν ανηκουν στην αυθεντικη ιδεα.πολλα πραγματα που ισχυουν σημερα,δεν εχουν καμια σχεση και πολλες φορες παραποιουν θα ελεγα τα λεγομενα του Ιησου.οπως πολυ σωστα ειπες και εσυ,πολλα προκυπτουν απο την παλαια διαθηκη,που ομως δεν ειναι η βαση του χριστιανισμου,ο οποιος οπως το μαρτυρει και το ιδιο του το ονομα βασιζεται στην διδασκαλια του Χριστου.πολλες γιορτες κτλ εχουν τις ριζες τους σε παγανιστικες λατρειες και τωρα πια εχουν υιοθετηθει απο την συνχρονη εκκλησια.ακριβως:η συμερινη εικονα απεχει μιλια απο τον "πραγματικο" αν θες χριστιανισμο.ετσι κατα την γνωμη που προκυπτει και το θεμα του "αγιου" χριστοφορου.ειχα ηδη διαβασει την παραπομπη που,πολυ καλα εκανες και μου υπενθυμησες.
ουτε εγω δεχομαι το συγκεκριμενο προσωπο(οτι η οποιος και να ηταν αυτος)με τον τιτλο του αγιου(αν και γενικα δεν τα παω και πολυ καλα με αυτον τον τιτλο γενικοτερα!!!!)
το θεμα ειναι οτι κατι κρυβεται πισω απο την "αγιοποιηση" μιας τετοιας μορφης.οπως ειπα και στο πρωτο μου ποστ,καποιοι χρησιμοποιουν την "ιστοριουλα" που παρεθεσα.αλλοι την "ιστορια" που διαβασαμε ολοι σε αλλα ποστ.αλλοι κληρικοι,οπως διαβασαμε χαμογελουν και πανε να την περασουν στα "ψιλα" γραμματα!
το θεμα ειναι πως κατι υπαρχει,κατι κρυβεται,καποιος συμβολισμος υπαρχει γιατι τιποτα δεν γινεται ουτε τυχαια,ουτε ετσι απλα για να γινει...
ευχαριστω για τον ουσιωδη και επικοδομητικο διαλογο,ειναι ενα πραγματικα πολυ ενδιαφερον θεμα που αξιζει να συζητιεται ;)

Ermhs 05-10-09 02:18

Το είχα κατεβάσει πριν μια εβδομάδα αλλά το άκουσα τώρα.. δεν τα καταλαβαίνω όλα όσα λέει.. απλά καθοδηγούμε από της ερωτήσεις της δημοσιογράφου που παίρνει τηλεφωνική συνέντευξη από τον πολιτικό της Νορβηγίας που μίλησε για πλανήτη χ και καταστροφές..κτλ κτλ.

Αν προχωρήσετε την συνομιλία στο 21:00 λεπτό, του κάνει μια ερώτηση (γιατί προφανώς ανέφερε διάφορα πλάσματα και σκευωρία) και αυτός μιλά για δαίμονες και αγγέλους!.. ότι μερικοί δαίμονες είναι κλισμένοι υπόγεια και το 2012 θα αναλάβουν διάφορα, θα ανοίξουν πύλες κτλ κτλ.. έλεος? ..δεν ξέρω τη άλλο.. μου θύμισε το πρώτο πρώτο μήνυμα σε αυτό το τοπικ.

Τώρα.. η τρελός πολιτικός είναι η ονειροπαρμένος , η δεν ξέρω τι.

http://projectcamelot.org/norway.html

το λινκ για να κατεβάσετε την συνομιλία

edit: Ξέχασα να γράψω ότι επίσης λέει χαρακτηριστικά.. (Ξέρετε ότι υπάρχουν δαιμονικές και αγγελικές δυνάμεις. Νοιώθετε ότι το κακό έχει εξαπλωθεί παντού και δεν υπάρχει πλέον ισορροπία όπως ήταν το αρχικό σχέδιο, το 2012 θα βγουν οι δαίμονες που είναι σφραγισμένοι..μπλα μπλα μπλα…)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.