Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   νεφελιμ (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4177)

PUCK 06-07-08 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εγω τους κανω delete με την μια. Διαβαζω της ανακοινωσεις τους και γελαω. Γιατι απλα βλεπω τι λεγανε πριν και τι λενε μετα.... Αυτη ειναι η επιστημη σημερα. Οι μισοι λενε κατι και οι αλλοι μισοι τους διαψευδουν.
Θα ήθελες να διευκρινήσεις ποιους τομείς της Επιστήμης απορρίπτεις και γιατί; Διότι, φαντάζομαι, καταλαβαίνεις πως για να έχεις Η/Υ και να γράφεις εδώ κάποιοι επιστήμονες "φταίνε", για να γίνεις καλά όταν αρρωστήσεις πάλι σε κάποιους επιστήμονες θα στραφείς, για όλες τις ανέσεις της ζωής σου όλο και κάποιοι επιστήμονες έβαλαν το χέρι τους κλπ.

Κακό πράγμα η ισοπέδωση. Η Επιστήμη, αν έχει μία σταθερά, είναι πως τα πάντα αλλάζουν σε αυτήν μέρα με τη μέρα. Και αυτό δεν είναι δύσκολο να το παραδεχτεί ένας επιστήμονας ή να το αντιληφθούμε εμείς. Άλλο πράγμα η αρτηριοσκλήρυνση της εξουσίας (πανεπιστημιακές πολυθρόνες και "κοινωνική καταξίωση"), όπως και άλλο πράγμα η μυστικότητα των ερευνητικών προγραμμάτων (όταν αυτά χρηματοδοτούνται από το Στρατό ή ιδιωτικό κεφάλαιο με σκοπό το κέρδος).

aspirin 06-07-08 17:49

Δεν μπορώ να καταλάβω το εξής αντιφατικό στοιχείο για τους Νεφελίμ. Πως γίνεται να είναι κλεισμένοι στο Τάκλαν μαχάν και να διοικούν τον κόσμο. Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει?

THEO-007 06-07-08 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Old cave-dinosaur
'Ετσι είναι. - Πέστε τα μεγάλοι !

ΔΕΝ υπάρχει, επιστήμη, επιστήμονες, εξέλιξη, πρόοδος, ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ !

ΜΟΝΟ, ο,τι λένε οι διάφοροι Λιακοαπατεώνες και ο τριαδικός θεός...

Κρίμα που καταργήθηκε εδώ και κάτι αιώνες η ιερά εξέταση, για να κομματιάσουμε και κάψουμε κανένα "αιρετικό", για να πάψουν και οι υπόλοιποι !

ΑΙΣΧΟΣ :eek:


Τιποτα δεν υπαρχει. Ουτε εξελιξη, ουτε προοδος ουτε επιστημη ουτε τιποτα. Σας τα πετανε ολα στα ποδια και σεις σαν χανοι τα τρωτε.

Εαν υπηρχε εξελιξη ολα θα ηταν καλυτερα σ`αυτον τον αμοιρο πλανητη. Την στιγμη λοιπον που γνωριζουνε καταστασεις οι κυριοι επιστημονες και οι κυριοι κυβερνητες σας ας καλυτερεψουν την κατασταση. Μη μου μιλας λοιπον εμενα για προοδο και για επιστημη.

Σας δινουν αβαντα να παρετε την πορσε και μετα δεν μπορειτε να την κινησετε οχι γιατι δεν εχετε κλειδια αλλα γιατι δεν μπορειται να βαλετε βενζινη.

Χορταρακι σας ριχνουν και σαν προβατακια το τρωτε.

THEO-007 06-07-08 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUCK
Θα ήθελες να διευκρινήσεις ποιους τομείς της Επιστήμης απορρίπτεις και γιατί; Διότι, φαντάζομαι, καταλαβαίνεις πως για να έχεις Η/Υ και να γράφεις εδώ κάποιοι επιστήμονες "φταίνε", για να γίνεις καλά όταν αρρωστήσεις πάλι σε κάποιους επιστήμονες θα στραφείς, για όλες τις ανέσεις της ζωής σου όλο και κάποιοι επιστήμονες έβαλαν το χέρι τους κλπ.

Κακό πράγμα η ισοπέδωση. Η Επιστήμη, αν έχει μία σταθερά, είναι πως τα πάντα αλλάζουν σε αυτήν μέρα με τη μέρα. Και αυτό δεν είναι δύσκολο να το παραδεχτεί ένας επιστήμονας ή να το αντιληφθούμε εμείς. Άλλο πράγμα η αρτηριοσκλήρυνση της εξουσίας (πανεπιστημιακές πολυθρόνες και "κοινωνική καταξίωση"), όπως και άλλο πράγμα η μυστικότητα των ερευνητικών προγραμμάτων (όταν αυτά χρηματοδοτούνται από το Στρατό ή ιδιωτικό κεφάλαιο με σκοπό το κέρδος).


Εγω αμα αρωστησω φιλε δεν καταπινω 40 ασπιρινες για να μου περασει. Το αφηνω μονο του. Εσεις που αρρωσταινετε λοιπον και πατε στο νοσοκομειο σκαστε και το φακελακι λογω της προοδου που υπαρχει η καταπιειτε 50 παναντολ γιατι δεν αντεχετε τον πονοκεφαλο.

Να τις χεσω τις ανεσεις αυτες που μου εδωσαν. Και να σου πω και κατι. Τις αποφευγω. Ολοι εχετε 40 καρτες και 40 δανεια και ειστε φεσωμενοι ως τον λαιμο. Εγω αγοραζω εαν εχω και δεν εχω καμια σχεση με τραπεζες.

Εσεις εχετε 2-3 αμαξια ο καθενας αλλα εγω χρησιμοποιω τα ποδια που μου εδωσε ο ΘΕΟΣ.

Θα ηθελα να σας δω χωρις ρευμα ολους εσας. Ουτε μια ωρα δεν θα μπορουσατε να ζησετε. Εγω ανεβαινω στην ταρατσα μου ομως και καθομαι με τις ωρες παρατηρωντας τον ουρανο με το τηλεσκοπιο μου. Εσεις αμα κοπει το ρευμα θα πεθανετε. Εγω εχω τυχη να αναψω το κερακι μου και διαβαζω κατι ανεμελος.

Παρτε λοιπον την προοδο σας, βραστε την και πιειτε το ζουμι της.

Ολα ειναι κινουμενα σαν μαριονετες αλλα σας εχουν κλεισει τα μυαλα με τις απολαυσεις και δεν βλεπετε τιποτα μπροστα σας.

Spiros 06-07-08 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Παρτε λοιπον την προοδο σας, βραστε την και πιειτε το ζουμι της.

Φίλε Theo αυτό που θα σου πω μην σε προσβάλει. Σε καμμία περίπτωση δεν έχω αυτό το σκοπό.
Σε παρακαλώ προσωπικά, προσπάθησε να βρεις βοήθεια. Αυτά που λες δεν έχουν καμία λογική. Έχεις πολύ οργή σε αυτά που λες και η λογική και δίκιο σου χάνονται σε αυτή.
Δεν έχει λογική να απορίπτουμαι την επιστήμη και ιδιέτερα την ιατρική (στο όλον της) η οποία σώζει εκατομύρια ζωές καθημερινά.
Και εσύ φίλε Old cave-... μην τα ισοπεδώνεις όλα. Στο χώρο της επιστήμης υπάρχουν λαμπρά και ευγενικά μυαλά αλλά και τσαρλατάνοι. Το ίδιο ισχύει και στο χώρο της Εκκλησίας. Άνθρωποι είναι και αυτοί και πολλοί από διαστρέβλωσαν το λόγο του Κυρίου εσκεμμένα ή μη.
Μην ξεχνάμε. Τα δάχτυλα στο ίδιο χέρι δεν είναι ίδια.
Φιλικά. Σπύρος.

thegeorge 06-07-08 23:09

φιλέ μου lux δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρεις τον λιακο????
και τέλος σκέψου ότι αυτά που αναφερει ο λιακο σήμερα άλλη τα έχουνε γράψει εδο και χιλιάδες χρονιά!!!

ENDLESS JOURNEY 06-07-08 23:39

Η ανθρώπινη σκέψη πρέπει ναείναι απελευθερωμένη απο περιορισμούς για να εξελιχθεί ο σύγχρονος άνθρωπος.
Αν όλοι σκέφτονταν οι όλες οι αποκαλύψεις ήταν αρκετές και δεν υπήρχε χώρος για κάτι νεο ή διαφορετικό δεν θα είχαμε προχωρήσει ως ανθρωπότητα.
Έπειτα όσα διαβάζουμε σήμερα απο σύγχρονους ερευνητές έχουν ειπωθεί απο παλιότερους φιλοσόφους /συγγραφείς.Δεν πρέπει να απορρίπτουμε τους αρχαιότερους , γιατί έκρυβαν μεγάλη σοφία .
Όσα έργα δημιουργήθηκαν στους αρχαιότατους χρόνους δεν μπορούν με κανένα τρόπο να επαναληφθούν σήμερα .
Είναι η κληρονομιά μας και πρέπει να την προστατεύουμε .

PUCK 07-07-08 09:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εγω αμα αρωστησω φιλε δεν καταπινω 40 ασπιρινες για να μου περασει. Το αφηνω μονο του. Εσεις που αρρωσταινετε λοιπον και πατε στο νοσοκομειο σκαστε και το φακελακι λογω της προοδου που υπαρχει η καταπιειτε 50 παναντολ γιατι δεν αντεχετε τον πονοκεφαλο.
Όταν έχεις πονοκέφαλο. Όταν έχεις κάτι χειρότερο που χρήζει νοσηλείας ή εγχείρησης; Το αφήνεις να περάσει μόνο του;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Να τις χεσω τις ανεσεις αυτες που μου εδωσαν. Και να σου πω και κατι. Τις αποφευγω. Ολοι εχετε 40 καρτες και 40 δανεια και ειστε φεσωμενοι ως τον λαιμο. Εγω αγοραζω εαν εχω και δεν εχω καμια σχεση με τραπεζες.

Εσεις εχετε 2-3 αμαξια ο καθενας αλλα εγω χρησιμοποιω τα ποδια που μου εδωσε ο ΘΕΟΣ.

Τι σχέση έχει αυτό με την Επιστήμη και την συζήτηση που κάνουμε;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Θα ηθελα να σας δω χωρις ρευμα ολους εσας.
Το ότι ο σύγχρονος πολιτισμός βασίζεται στο ηλεκτρικό ρεύμα, το ξέρουμε. Εσύ δεν κάνεις χρήση πέραν του φωτισμού; Ψυγείο, κουζίνα, τηλεόραση, Η/Υ δεν χρησιμοποιείς; Για να φας, τρέχεις στους αγρούς και μαζεύεις προϊόντα ενώ τα μηνύματα στο παρόν forum τα στέλνεις τηλεπαθητικά;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εγω ανεβαινω στην ταρατσα μου ομως και καθομαι με τις ωρες παρατηρωντας τον ουρανο με το τηλεσκοπιο μου.

Η Αστρονομία, δεν είναι Επιστήμη;

Άσχετο και ταυτόχρονα σχετικότατο : Α, ρε Lux, εσύ και οι απαιτήσεις σου :D

Spiros 07-07-08 10:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ENDLESS JOURNEY
Η ανθρώπινη σκέψη πρέπει ναείναι απελευθερωμένη απο περιορισμούς για να εξελιχθεί ο σύγχρονος άνθρωπος.
Αν όλοι σκέφτονταν οι όλες οι αποκαλύψεις ήταν αρκετές και δεν υπήρχε χώρος για κάτι νεο ή διαφορετικό δεν θα είχαμε προχωρήσει ως ανθρωπότητα.
Έπειτα όσα διαβάζουμε σήμερα απο σύγχρονους ερευνητές έχουν ειπωθεί απο παλιότερους φιλοσόφους /συγγραφείς.Δεν πρέπει να απορρίπτουμε τους αρχαιότερους , γιατί έκρυβαν μεγάλη σοφία .
Όσα έργα δημιουργήθηκαν στους αρχαιότατους χρόνους δεν μπορούν με κανένα τρόπο να επαναληφθούν σήμερα .
Είναι η κληρονομιά μας και πρέπει να την προστατεύουμε .

Ίσως «Όσα έργα δημιουργήθηκαν στους αρχαιότατους χρόνους δεν μπορούν με κανένα τρόπο να επαναληφθούν σήμερα» αλλά και ότι έχουμε σήμερα δεν υπήρχε στο παρελθόν ούτε μπορούσε να δημιουργηθεί.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εγω αμα αρωστησω φιλε δεν καταπινω 40 ασπιρινες για να μου περασει. Το αφηνω μονο του. Εσεις που αρρωσταινετε λοιπον και πατε στο νοσοκομειο σκαστε και το φακελακι λογω της προοδου που υπαρχει η καταπιειτε 50 παναντολ γιατι δεν αντεχετε τον πονοκεφαλο.

Να τις χεσω τις ανεσεις αυτες που μου εδωσαν. Και να σου πω και κατι. Τις αποφευγω. …
.

Theo. Φαίνεται ότι δεν αρρώστησες ποτέ και μακάρι να μην αρρωστήσεις ΠΟΤΕ. Αυτά που λες να πας να τα πεις στον ασθενή που βρίσκετε στο κρεβάτι του πόνου σε κάποιο νοσοκομείο. Αυτού ζητάει και βρίσκει ανακούφιση από το χέρι ενός ευσυνείδητου γιατρού. Λυπάμαι πραγματικά που υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται έτσι. Ακόμα και οι Άμις που απορρίπτουν κάθε τι σύγχρονο, στην αρρώστια κάνουν εξαίρεση και ζητάνε βοήθεια από τη σύγχρονη ιατρική. Ακόμα και αυτοί. Ακόμα και ο ποιο ευσεβής Χριστιανός. Κάνει Παράκληση ζητώντας τη βοήθεια του Θεού αλλά πάει και στο γιατρό. «συν Αθηνά και χείρα κίνει»

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εσεις εχετε 2-3 αμαξια ο καθενας αλλα εγω χρησιμοποιω τα ποδια που μου εδωσε ο ΘΕΟΣ.

Αν ήταν έτσι όπως τα λες έχεις δει πολύ λίγα πράγματα στη ζωή σου. Η αλήθεια βρίσκεται παντού και όχι στο περιορισμένο χώρο που μπορούν να οδηγήσουν τα βήματά σου.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Εγω ανεβαινω στην ταρατσα μου ομως και καθομαι με τις ωρες παρατηρωντας τον ουρανο με το τηλεσκοπιο μου.

Αυτή είναι η διαφορά μας. Εγώ ζητάω να ανοίξεις τα μάτια σου και εσύ κάθεσαι πίσω από το τηλεσκόπιο και βλέπεις τον κόσμο από μακριά.
Η έπαρση που σε χαρακτηρίζει σε αυτά σου τα μηνύματα, ο εγωκεντρισμός και η απομόνωση δεν θα σου προσφέρουν τίποτα.

Εγκαταλείπω αυτό το θέμα. Όχι γιατί δεν έχω απαντήσεις αλλά δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να αποδείξω τα αυτονόητα. Δεν βλέπω να γίνεται συζήτηση. Το συγκεκριμένο Topic έχει γίνει ύμνος προς την Ιερά Εξέταση και τους Ελληνοκάπηλους και ανάθεμα για την ανθρώπινη εξέλιξη και νοημοσύνη.

OANNHSEA 07-07-08 11:08

Παράθεση:

Εγκαταλείπω αυτό το θέμα. Όχι γιατί δεν έχω απαντήσεις αλλά δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να αποδείξω τα αυτονόητα. Δεν βλέπω να γίνεται συζήτηση. Το συγκεκριμένο Topic έχει γίνει ύμνος προς την Ιερά Εξέταση και τους Ελληνοκάπηλους και ανάθεμα για την ανθρώπινη εξέλιξη και νοημοσύνη.
Είχα αποφασίσει να γράψω ούκ ολίγα για το θέμα τώρα στο διάλειμμα μου, αλλά αγαπητέ Spiros η συγκεκριμένη παράγραφος τα λέει όλα...
Προφανώς δεν χρειάζονται αποδείξεις για οτιδήποτε έχει πει κάποιος (και δη επιστημονικές)...
ΟΧΙ!!!!
Φτάνει να το έχει πει κάποιος "τραλαλά" κα δη κάποιος αρχαίος και εμείς τα ακολουθούμε πιστά, φτύνοντας τις αποδείξεις, φτύνοντας εκατομμύρια επιστήμονες σε όλο τον κόσμο που πιστεύουν το αντίθετο από τους απατεώνες και φυσικά φτύνοντας την λογική και την ικανότητα να την ακολουθούμε....

Τι ιερά εξέταση, τι Ελληνοκαπηλεία, τι ανάθεμα για την ανθρώπινη εξέλιξη και νοημοσύνη... Εδώ έχουμε καινούρια επίπεδα "δημιουργίας" για την πάταξη της ανθρώπινης σκέψεις και την εξίψωση της μπαρουφολογίας.... :(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.