Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   νεφελιμ (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4177)

OANNHSEA 09-08-08 20:48

Παράθεση:

ας υποθεσουμε οτι υπαρχει νοημων ζωη στη σεληνη και τον αρη.τι ειδους ζωη πιστευεις οτι ειναι αυτη?ειναι οι καλοι νεφελιμ που εξοριστηκαν?ειναι παλιοι γηινοι που μετακομισαν πριν χιλιαδες χρονια?η μηπως ειναι εξωγηινοι που εστησαν εκει τη βαση τους για να μας παρατηρησουν?
Το πρώτο είναι επιεικώς βλακώδες...
Το δεύτερο: Εάν είχαν την τεχνολογία οι γήινοι να κάνουν κάτι παρόμοιο πριν από χιλιάδες χρόνια θα είχαμε μέχρι στιγμής βρει σημάδια εκείνης της τεχνολογίας εδώ στην γη. Από πόλεις και λιμάνια, μέχρι ορυχεία και εξελιγμένα φυτά και ζώα προς καλλιέργεια...
Το τρίτο: Εμείς αυτή την στιγμή που δεν έχουμε ούτε καν ένα διαστημικό σταθμό της προκοπής σε τροχιά, μπορούμε να μελετήσουμε ολόκληρη την γη με απλούς δορυφόρους και όχι μόνο - σε 50 χρόνια το πολύ θα είμαστε ικανοί να έχουμε αόρατους δορυφόρους σε τροχιά και νανοσυσκευές παρακολούθησης... Οπότε γιατί οι εξωγήινοι να φτιάξουν βάση; Τους είναι πλήρως άχρηστη....

Παράθεση:

τελος παρατηρω μια προσπαθεια συσχετησης γηινης τεχνολογιας με εξωγηινης.
Λάθος - είναι βάσεις τεχνολογίας...
Πάρε για παράδειγμα τον Νεάτερνταλ. Εάν είχε επιβιώσει θα ήταν ένα πλάσμα που θα χρησιμοποιούσε τα ιατρικά στο 1/3 από ότι εμείς, ειδικότερα όσο αναφορά τα σπασίματα και τα μικροτραύματα...
Όμως δεν θα ήταν ηλίθιος. Γιατί να κάνεις κάτι και να κουραστείς όταν μπορούν άλλοι να το κάνουν, πιο εύκολα και πιο γρήγορα;;; Το ρομπότ δεν αναπνέει, δεν κουράζετε, δεν κινδυνεύει να υποστεί ατύχημα...
Το πρώτο είναι βιολογική διαφορετικότητα - το δεύτερο είναι βάση σκέψης...
Το δεύτερο αλλάζει όμως εάν μπορέσεις να βρεις πλάσμα με πολύ διαφορετικό τρόπο σκέψης από εμάς.
Στην γη υπάρχει μόνο σε ελάχιστα πλάσματα, μέχρι να βρούμε όμως στο σύμπαν, κρατάμε τις βάσεις σκέψεις του ανθρώπου και της πλειοψηφίας των πλασμάτων στον πλανήτη μας...

Spiros 09-08-08 21:38

@ Melian
Δυστυχώς το «θέμα Λιακό» θα συντηρείται σε όλα σχεδόν τα θέματα του Forum καθώς ο ίδιος εμπλέκεται σχεδόν παντού. Όλα τα ξέρει για όλα έχει άποψη και με όλα ασχολείται. Εξωγήινοι, υποχθόνιοι, Ελληνισμός, Ανθελληνισμός, Πολιτική, Παγκόσμια Ιστορία, Ελληνική Γραμματεία, Ελληνικές – Ινδικές – Κινεζικές - Νοτιο Αμερικάνικες (και δεν ξέρω τι άλλο) παραδόσεις, συνομωσίες, Χρηματο-οικονομικά, Θεολογία και πάρα πολλά άλλα. Μάλιστα τα ξέρει όλα και από την καλή και από την ανάποδη. (Ξέρει περισσότερα και από τον Μάκη.) Τι να πω. Και επηρεάζει μεγάλο μέρος των αναγνωστών και τηλεθεατών του.
Τώρα όσον αφορά το οικονομικά του και εγώ απορώ. Θέλω να έρθω σε επαφή με μια τοπικό τηλεοπτικό κανάλι για να μάθω τουλάχιστον τι πληρώνει για να κάνει αυτές τις εκπομπές. Πάντως τόσο μεγάλο αριθμό βιβλίων δεν πουλάει. ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ. Και για να πω την αλήθεια μου, αυτό είναι που με τρομάζει.
@no slave
Η τεχνολογία ή καλύτερα η εφαρμοσμένη επιστήμη έχει τις ίδιες βάσεις είτε βρισκόμαστε στον πλανήτη Γη είτε στο άλλο άκρο του σύμπαντος. 1+1=2. Δεν υπάρχει άλλη απάντηση. Το τεχνολογικό επίπεδο μεταξύ μας μπορεί να διαφέρει. Δηλαδή τι παραμέτρους βάζουμε δίπλα στο 1+1 για να έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε.
@thegeorge
Γιατί σταματούν οι σαφείς αναφορές που λέμε στο 1969? Πήγαν οι αμερικάνοι με τα πρωτόγονα για αυτούς διαστημόπλοια και έδιωξαν τους εξωγήινους;
@ όλους
Θα μπορούσε κάποιος να ανακεφαλαιώσει για το θέμα μας; τους Νεφελίμ. Έχει κανείς την υπομονή και την επιμονή; Έχω χάσει την μπάλα πλέον.

no slave 11-08-08 01:37

Παράθεση:

Η τεχνολογία ή καλύτερα η εφαρμοσμένη επιστήμη έχει τις ίδιες βάσεις είτε βρισκόμαστε στον πλανήτη Γη είτε στο άλλο άκρο του σύμπαντος. 1+1=2. Δεν υπάρχει άλλη απάντηση. Το τεχνολογικό επίπεδο μεταξύ μας μπορεί να διαφέρει. Δηλαδή τι παραμέτρους βάζουμε δίπλα στο 1+1 για να έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε.
δεν ειναι τοσο απλα φιλε μου οπως νομιζεις.το 1+1=2 δεν ισχυει παντου.παρε για παραδειγμα την κβαντομηχανικη οπου-πολυ παιδικα-το 1 γινεται ξαφνικα 3 και μετα 2 και ....ουτο καθεξης.υπαρχουν στο greek movies(επιλογη shows,γραμμα τ)τα ντοκυμαντερ του μανου δανεζη και στρατου θεοδωσιου με τιτλο ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΑ.πραγματικα αξιζουν,αλλαζει ο τροπος που κατανοεις το περιβαλλον μας

επισης ο τροπος εξελιξης μιας κοινωνιας εξαρταται απο τις αισθησεις που εχουν τα μελη της να αντιλαμβανονται τον κοσμο.ο ανθρωπος λοιπον εχει τις 5 βασικες αισθησεις .φαντασου να ελειπε πχ. η οραση ποσο διαφορετικη θα ηταν η τεχνολογια που θα ειχε αναπτυξει!ετσι αν καποιο ον εχει ενα τελειως διαφορετικο αισθητηριο οργανο απο αυτα που γνωριζουμε, θα μπορουσε να αναπτυξει τελειως διαφορετικη τεχνολογια αφου αυτα που εμεις θεωρουμε ανυπαρκτα η δεν φανταζομαστε καν οτι μπορουν να υπαρχουν για εκεινο το ον θα ηταν η δικια του πραγματικοτητα.

Παράθεση:

Θα μπορούσε κάποιος να ανακεφαλαιώσει για το θέμα μας; τους Νεφελίμ. Έχει κανείς την υπομονή και την επιμονή; Έχω χάσει την μπάλα πλέον
καπου διαβασα για το σεναριο νεφελιμ οτι οι <<καλοι απο αυτους>>εξοριστηκαν εκτος γης,ενω οσοι <<κακοι>> επεζησαν,κλειστηκαν κατω απο τη γη.οι καλοι ειναι οι ΕΛ,οι ολυμπιοι θεοι και ημιθεοι!η προσπαθεια λοιπον αποδειξης <<εξωγηινης ζωης>> δεν ειναι και τοσο ασχετη με το θεμα νεφελιμ

labros 17-08-08 14:27

Συγνώμη....... αλλά νομίζω ότι έχουμε χάσει το θέμα, να μην πω τα αυγά και τα πασχάλια. Ίσως φταίει η ζέστη.

Αν ξεκινήσουμε να μιλάμε για τη Σελλήνη, φώτα, κινήσεις, κατασκευές κοκ. νομίζω ότι βγαίνουμε εκτός.

Το θέμα μας είναι οι Νεφελίμ, σωστά;; Ας επικεντερωθούμε σε αυτό.

Κατά τη γνώμη που πολύ σωστή η αναφορά για γινάντιους ανθρωπόμορφους σκελετούς, αλλά μην δίνουμε και πολύ βάση στον Λιακόπουλο, διότι θα πρέπει να ανοιχτεί νέο thread με αυτόν σαν κύριο θέμα (νομίζω ότι έχει ανοιχτεί ήδη).

Ευχαριστώ.

no slave 25-08-08 03:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από labros
Συγνώμη....... αλλά νομίζω ότι έχουμε χάσει το θέμα, να μην πω τα αυγά και τα πασχάλια. Ίσως φταίει η ζέστη.

Αν ξεκινήσουμε να μιλάμε για τη Σελλήνη, φώτα, κινήσεις, κατασκευές κοκ. νομίζω ότι βγαίνουμε εκτός.

Το θέμα μας είναι οι Νεφελίμ, σωστά;; Ας επικεντερωθούμε σε αυτό.

Κατά τη γνώμη που πολύ σωστή η αναφορά για γινάντιους ανθρωπόμορφους σκελετούς, αλλά μην δίνουμε και πολύ βάση στον Λιακόπουλο, διότι θα πρέπει να ανοιχτεί νέο thread με αυτόν σαν κύριο θέμα (νομίζω ότι έχει ανοιχτεί ήδη).

Ευχαριστώ.


πιστευω πως για τους γιγαντιους σκελετους δεν μπορουμε να πουμε και πολλα εφοσον δεν υπαρχουν αληθινα ευρηματα.υπαρχουν βεβαια καποιες φοτο αλλα μαλλον ειναι κατασκευασμενες.ακομη ακουγονται σεναρια για ευρηματα σκελετων στα εργα του μετρο αλλα και αυτα στον αερα ειναι

οπως προανεφερα,οι εξωγηινη ζωη εχει να κανει με τους νεφελιμ,τουλαχιστον ετσι λεει η θεωρια.παρολα αυτα εχουμε εδω στη γη ενδειξεις και δεν χρειαζεται να ψαχνουμε στον αρη η στη σεληνη.προσωπικα θεωρω οτι οι πυραμιδες εχουν το ζουμι.δεν μπορω να δεχτω οτι κατι τοσο μυστηριο ειναι απλως..ταφοι!!μπορει να μην εχουν μεσα τους νεφελιμ αλλα αξιζει να το συζητησουμε


οσο για τον λιακοπουλο μην ξεχνας οτι αυτος εκανε γνωστο το συγκεκριμενο θεμα στους περισσοτερους απο εμας.θεωρω πως δεν πρεπει να τον κρινουμε σαν ανθρωπο η σαν εμπορο αλλα να κρινουμε τα στοιχεια που παραθετει.αν το πραξουμε αυτο τοτε ειμαστε μεσα στο θεμα.φαντασου τον σαν ενα μελλος του φορουμ που ποσταρει απο την...τηλεοραση!

Mirella_S 25-08-08 06:15

Νεφελιμ= ενα παιδι που γεννιεται απο το ζευγαρωμα ενος αγγελου και ενος θνητου ανθρωπου.
Ελοχιμ= ονομασια του Θεου, αλλες ονομασιες, Σαβαωθ, Ιαχβέ, Αδωνα'ι'.
Λιακο= ανθρωπος που αφου παιξει ενα καρρο "video games" και ξεσκονισει ο,τι υπαρχει στο dvd club απο ταινιες φαντασιας ειτε επιστημονικης, ειτε παραφυσικης, φτιαχνει εναν αχταρμα και τον σερβιρει.

no slave 30-08-08 01:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S
Νεφελιμ= ενα παιδι που γεννιεται απο το ζευγαρωμα ενος αγγελου και ενος θνητου ανθρωπου.
Ελοχιμ= ονομασια του Θεου, αλλες ονομασιες, Σαβαωθ, Ιαχβέ, Αδωνα'ι'.
Λιακο= ανθρωπος που αφου παιξει ενα καρρο "video games" και ξεσκονισει ο,τι υπαρχει στο dvd club απο ταινιες φαντασιας ειτε επιστημονικης, ειτε παραφυσικης, φτιαχνει εναν αχταρμα και τον σερβιρει.


μιρελλα,μου δινεις την εντυπωση οτι εγραψες το παραπανω απλα για να γραψεις κατι.οταν λες <<νεφελιμ=ενα παιδι.........>>τι εννοεις?δεχεσαι την υπαρξη τους,ξερεις κατι περισσοτερο?γιατι το τι ακριβως εννοει το σεναριο μας με την λεξη νεφελιμ το ξερουμε λιγο πολυ ολοι.αντιστοιχα και με τους ελοχιμ

τωρα οσον αφορα τον λιακο τι να πω.τα εγραψα σε προηγουμενα ποστ.εσυ μηπως τον γνωριζεις προσωπικα η απλως εκφραζεις την αποψη σου?οπου πιστευεις οτι λεει αρλουμπες καλο θα ηταν να αντιπαραθεσεις με επιχειρηματα την αποψη σου.το να καταστροφολογεις δεν λεει τιποτα.να σου πω ενα παραδειγμα με τις πυραμιδες(μιας και προσπαθω να πεισω τα μελη να συζητησουμε για αυτες).ο λιακο λεει οτι ειναι πυλες των νεφελιμ.εσυ τι γνωριζεις και λες οτι ειναι μερος του αχταρμα που μας σερβιρει?

Mirella_S 30-08-08 20:50

Οσον αφορα τον λιακο, αν εψαχνε λιγακι θα εβλεπε οτι στην ερημο τακλαμακαν δεν υπαρχει καμμια λευκη πυραμιδα.
Και αυτες οι αρλουμπες περι ρυπαρων εθνων που ζουν στην κουφια γη ποιος τις πιστευει??????
Πανε δηλαδη περιπατο και οι λιθοσφαιρικες πλακες, και η ασθενοσφαιρα, και ο μανδυας της γης???????????
Νεφελιμ= παιδι που γεννηθηκε απο το ζευγαρωμα ενος αγγελου με μια θνητη γυναικα.
Που το ανακαλυψε ο λιακο??????????
Μα στην ταινια the prophecy 2, ή αλλιως "οι αγγελοι του σκοτους Νο 2".
Απλουστατο.

Ermhs 31-08-08 00:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S
Μα στην ταινια the prophecy 2, ή αλλιως "οι αγγελοι του σκοτους Νο 2".
Απλουστατο.

Συμφωνώ αν και πραγματικά επειδή δεν βλέπω τηλεόραση από τότε που επέστρεψα.. δεν τον ξέρω αυτόν τον λιακό. Είχα αναφέρει αυτές τοις ταινίες… Μου άρεσαν πολύ οι άγγελοι του σκότους . B-movie, αλλά πάντα μου άρεσαν αυτά τα θέματα. :D :p

no slave 31-08-08 02:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mirella_S
Οσον αφορα τον λιακο, αν εψαχνε λιγακι θα εβλεπε οτι στην ερημο τακλαμακαν δεν υπαρχει καμμια λευκη πυραμιδα.
Και αυτες οι αρλουμπες περι ρυπαρων εθνων που ζουν στην κουφια γη ποιος τις πιστευει??????
Πανε δηλαδη περιπατο και οι λιθοσφαιρικες πλακες, και η ασθενοσφαιρα, και ο μανδυας της γης???????????
Νεφελιμ= παιδι που γεννηθηκε απο το ζευγαρωμα ενος αγγελου με μια θνητη γυναικα.
Που το ανακαλυψε ο λιακο??????????
Μα στην ταινια the prophecy 2, ή αλλιως "οι αγγελοι του σκοτους Νο 2".
Απλουστατο.


δεν θελω να το παιξω υπερασπιστης του λιακο,αλλα νομιζω οτι τα βλεπεις ολα πολυ επιφανιακα.το θεμα των νεφελιμ δεν ειναι μονο στην ελλαδα για να πεις οτι το συνεδεσε ο λιακο με μια ταινια.αρκει να πατησεις νεφελιμ στο you tube και θα δεις οτι ασχολουνται και αλλοι.τα περισσοτερα απο αυτα που λεει αναφερονται στον ενωχ,ο οποιος μαλλον προυπηρχε των ταινιων που αναφερεις.το ιδιο συμβαινει και με τον αγιο ανδρεα.αυτα για τους πιστους του χριστιανισμου.για τους φιλολογους ας αναρωτηθουν για την αρχαια ελληνικη μυθολογια,οπου αναφερονται γιγαντες και μινωταυροι.μυθολογια θα μου πεις!οι κοινωνιολογοι και οικονομολογοι ας δωσουν μια εξηγηση για την καταντια της σημερινης κοινωνιας απο ολες τις αποψεις.οι αρχαιολογοι ας μας δωσουν μια πιο πιστικη απαντηση για τις πυραμιδες(οι οποιες δεν ιφιστανται μονο στην αιγυπτο)και τα παραξενα ιερογλυφικα.το ιδιο ισχυει και για τους <<ουφολογους>>με τα περιεργα ευρηματα σε αρη και σεληνη(αν αυτα ειναι αληθινα).

φυσικα ολα τα παραπανω δεν αποτελουν αποδειξη για τιποτα.μην τα ισοπεδωνεις ολα ομως λεγοντας οτι ειναι σεναρια απο ταινιες.δεν σου λεω να πιστεψεις τον λιακο.στο φιναλε εμπορος ειναι,τη δουλεια του κανει.υπαρχουν σε ολους τους τομεις του εμποριου απατεωνες και μη.απλα αναρωτησου τι συμβαινει γυρω μας.ειναι ολα ΚΑΝΟΝΙΚΑ οπως τα ξερουμε?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.