Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προσωπικές Εμπειρίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Μία προσωπική εμπειρία (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=2297)

my_angel 11-03-07 20:39

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω!!
Σίγουρα δεν είναι και ότι πιο απλό αυτό που σου συμβαίνει.. Όμως θα ήθελα να σε ρωτήσω δύο πράγματα..
Το ένα είναι αν θυμάσαι λεπτομέριες από την ζωή σου πριν εκείνο το ατύχημα.. (επειδή κάπου αναφέρεις διακοπές με τους γονείς σε μέρη που ουτε κάν θυμάσαι )..
και το δευτερο.. επειδή πάντα είχα την εντύπωση οτι οι οντώτητες αυτές , όπως το κοριτσάκι σου, έχουν την δυνατότητα να κινούντε στο χώρο χωρις να πρέπει να ανοίξουν πόρτες κτλ.. θέλω να σε ρωτήσω πως γινεται να σας ρωτάει αν πρέπει να μπεί στην κρεβατοκάμαρα ή οχι..
Σε ρωτάω γιατί στην "επικοινωνία" που είχα εγώ με τον άγγελο μου, ένιωθα περίεργα σε αυτό το σημείο.. κάτι σαν.. "παραβίαση" της προσωπικής μου ζωης.. :o

Solon Aimonas Eautou 11-03-07 22:43

Και εγώ να αναφέρω από την πλευρά μου ότι το βίντεο υπάρχει και παρουσιάζει όντως ενδιαφέρον. Δυστυχώς, δεν γνωρίζω τόσο καλά την Freya ώστε να μπορέσω να εγγυηθώ για το περιεχόμενο των όσων υποστηρίζει. Επίσης, αν και επισκέφτηκα μία φορά το σπίτι της, εντούτοις δεν αισθάνθηκα τίποτα το ασυνήθιστο(αν και δεν είμαι καλό δείγμα, μιας και μόνο 1-2 φορές στη ζωή μου είχα κάποιου είδους "παραφυσική" εμπειρία).

Από την πλευρά μας, ως κοινότητα, έχει ήδη δρομολογηθεί αντίστοιχη μελέτη όπως και ψηφιακή ανάλυση του εν λόγω βίντεο(όσο αυτή είναι δυνατή, λόγω της μικρής ανάλυσης του), ώστε να μπορέσουμε όσο το δυνατόν να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα και- γιατί όχι- να βοηθήσουμε την freya, όσο μπορούμε.
Το βίντεο υπάρχει, δείχνει οτιδήποτε υποστηρίζουν κάποιοι προλαλλήσαντες και ελπίζω να γίνει προσβάσιμο και στους υπόλοιπους μέσω internet. Το σημαντικότερο όμως είναι να μην βιαστούμε να βγάλουμε συμπεράσματα και να προχωρήσουμε σε άδικους χαρακτηρισμούς, προτού δούμε ιδίοις όμμασι το επίμαχο βίντεο.

Αυτά από εμένα προς στιγμή..

Φιλικά,

nekrh 12-03-07 02:52

δεν το διαβασα ακομα ολο γιατι εκτος του οτι μου σηκωθηκε στην κυριολεξια η τριχα ..ηταν αρκετο για να κοιμηθω με το φως ανοιχτο..εφτασα μεχρι εκει που σου χαιδευε το κεφαλι..αυριο οταν σηκωθω θα διαβασω και παρακατω..

labros 12-03-07 09:09

Συγχαρητήρια για το συγγραφικό σου ταλέντο freya.

Ευχαριστώ για το "μοίρασμα" της εμπειρίας σου.

Πραγματικά πρέπει να είναι μια εμπειρία, τρομακτική αλλά και συνάμα περίεργη.
Αναφέρεις πολλές φορές την περιέργειά σου.
1. Μήπως με την όρεξη για περιέργεια (μιας και το αναφέρεις), δημιούργησες θετικό κλίμα για να δημιουργηθούν τα όσα έχουν γίνει μέχρι στιγμής;
2. Επίσης αν θυμάσαι τη διαδικασία που έψαχνες για σπίτι, μήπως ήταν κάτι που σε τράβηξε στο σπίτι που αγόρασες ή απλά τυχαίο γεγονός, το είδες σου άρεσε και ήταν μέσα στα χρήματα που διέθετες;

Όσο αφορά το video, όταν νιώσεις έτοιμη, μας το δίνεις.

sumotori 12-03-07 10:41

Όσο για το βίντεο -επειδή πολλοί το έχουν δει- ,σίγουρα δεν έχει τρυκ ?

Είναι δυνατόν να το δούμε κι εμείς οι υπόλοιποι ?

Antonia 12-03-07 11:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sumotori
Όσο για το βίντεο -επειδή πολλοί το έχουν δει- ,σίγουρα δεν έχει τρυκ ?

Τρικ θα σκεφτόμουν πως είναι αν δεν ήξερα τη freya, αν δεν ήξερα από πρώτο χέρι ποιος-πού-πότε τράβηξε το βίντεο κι αν έπεφτε στα χέρια μου σε στυλ "Δες κι αυτό! Φοβερό! Πώς λες να το έκαναν;"
Επειδή όμως ξέρω πάνω-κάτω ποιες είναι οι δυνατότητες της κοπέλας, σας εγκυόμαι πως δεν είναι κάποιου είδους εφέ ή μοντάζ! Τώρα αν αντί για φάντασμα (κοριτσάκι) είναι κάποιο μαγνητικό πεδίο ή δεν ξέρω κι εγώ τι, δεν μπορώ να είμαι σίγουρη μέχρι να γίνουν ίσως οι απαραίτητες μετρήσεις.
Πάντως όταν έρθει η στιγμή να το δείτε όλοι, λίγο πριν το τέλος μια κίνηση της μπάλας δεν αφήνει περιθώρια για "χαλαρές" -ενεργειακές- εξηγήσεις.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sumotori
Είναι δυνατόν να το δούμε κι εμείς οι υπόλοιποι ?

Ελπίζω πως σύντομα θα το δείτε.... αν και ανησυχώ πως η διάδοσή του θα οδηγήσει σε περισσότερες αμφιβολίες αφού λίγοι θα γνωρίζουν πραγματικά το περιστατικό. Τέσπα... Ίδωμεν.

sumotori 12-03-07 13:13

Τουλάχιστον όσοι διάβασαν τα προηγούμενα ποστ θα μπορούν να διαμορφώσουν άποψη.
Φυσικά, όλα αυτά, μόνον αν θέλει η ίδια η freya να δημοσιεύσει το επίμαχο βίντεο.

nekrh 12-03-07 14:21

αν και εδω που τα λεμε για εμας που δεν πιστευουμε σε αυτα ακομα και το βιντεο δεν θα αποτελεσει αποδεικτικο στοιχειο.παρολα αυτα θελω πολυ να δω το βιντεο αυτο.
αλλα ολοι λετε οτι ειναινωρις να μιλησετε και να βγαλετε συμπερασματα..γιατι στο μελλον πιστευεται οτι θα βγαλετε καποιο συμπερασμα?υπαρχουν πολλοι που εχουν να διηγηθουν παρομοιες ιστοριες.γιατι ποτε δεν εχουν γινει θεμα?γιατι δεν εχει ανακαλυψει ακομα η επιστημη κατι σχετικο με φαντασματα και τα απορριπτει?και πως ξερουμε οτι ολα αυτα δεν ειναι παρα παραισθησεις της φρευα? δεν νομιζω οτι και στην πορεια θα ειναι ευκολο να βγουν συμπερασματα..

chaoticblue 12-03-07 15:17

"για εμας που δεν πιστευουμε σε αυτα ακομα και το βιντεο δεν θα αποτελεσει αποδεικτικο στοιχειο" . Γιατί nekrh? Γιατί τέτοια άρνηση? Θα έχει κάτσει η κοπέλα να κάνει "φλου" βίντεο μόνο και μόνο για να μας γελάσει? Θα ήταν γέλοιο και νομίζω οτι συμφωνείς. Αν δεν είναι φλου ομως τότε γιατί να μην το δεχθεί κάποιος? Το οτι κάποιος δεν βλέπει ή δεν εχει δει με τα ίδια του τα μάτια κάτι, δεν σημαίνει οτι και το "κάτι" αυτό δεν υπάρχει. Αν πρέπει κάποιος για να πιστέψει κάτι να θελήσει πρώτα να το δεί ή να το αγγίξει ή να το μυρίσει ή το οτιδήποτε τότε είναι τυφλός/η και ποτέ δεν θα μάθει την αλήθεια. Η επιστήμη πανω στην οποία οπως λες βασίζεσαι για το τι είναι σωστό και αληθές και τι οχι, πρέπει να ξέρεις οτι ιδιαίτερα στα υψηλά κλιμάκια της γνώσης δεν έχει δει με τα μάτια της παρα πολλά απο οσα πρεσβεύει. Μόνο ενα εργαλείο που ακούει στο ονομα μαθηματικά υπαγορεύει τι στέκει και τι οχι. Πάει δηλαδή σαν υποβρύχιο μεσα στην σκοτείνη άβυσο. Τέλος αν και εφ'όσων θέλεις την ταπεινή μου συμβουλή, μην πιστεύεις οτιδήποτε λέει η επιστήμη. Κριτική πάνω απο ολα. Εχει πολλούς λάκους η φάβα.

freya 12-03-07 16:30

Ο λόγος που δεν ήθελα τόσο καιρό να παρουσιάσω αυτό το θέμα έχει να κάνει με το γεγονός ότι εμπλέκονται άτομα τα οποία δεν μπορώ να παρουσιάσω και να δημοσιεύσω. Με αυτόν τον τρόπο γίνεται ακόμη πιο δύσκολη η παρουσίαση του φαινομένου καθώς θεωρητικά είμαι η μοναδική μάρτυρας της υπόθεσης. Αμφιβάλλω αν ο γάτος μου μπορεί να με υποστηρίξει ή όχι.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, καθώς επίσης και για τις ερωτήσεις. Άκρως ενδιαφέρουσα ήταν η ερώτηση από τον/την labros. Όταν άρχισα να ψάχνω για σπίτι είχα βρει ένα και το είχα κλείσει, ένα στενό μακριά από το σπίτι της μητέρας μου. Δυστυχώς την τελευταία στιγμή ο δικηγόρος με ενημέρωσε ότι ο συνιδιοκτήτης του διαμερίσματος το προόριζε για ένα φιλικό του ζευγάρι από τη Γερμανία και έτσι πήρα πίσω την προκαταβολή και συνέχισα το ψάξιμο στις εφημερίδες. Ουσιαστικά το σπίτι που μένω τώρα το αγόρασα λόγω περιοχής και εξαιτίας του γεγονότος ότι η αγγελία στην εφημερίδα ήταν για πολλές εβδομάδες και σκέφτηκα να το ρισκάρω.

Το αν είμαι φαντασιόπληκτη ή όχι δεν θα το κρίνω εγώ. Είναι κάτι που ο καθένας το αντιλαμβάνεται με διαφορετικό τρόπο και που η ουδετερότητα μπορεί να οδηγήσει σε μία απάντηση. Το μόνο που αποφάσισα να κάνω είναι να παραθέσω την ιστορία μου. Μπορείτε να την δείτε ως ένα συγγραφικό επίτευγμα ή ως μία μαρτυρία. Δεν περιμένω τίποτα παραπάνω από αυτό.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.