Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προσωπικές Εμπειρίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Αρχάγγελος; (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3760)

Raistlin 24-05-08 18:10

φίλε lifo, ζητάς τκμήρια από πράγματα που δεν είναι τεκμηριωμένα! Πως να τεκμηριώσει κάποιος κάτι υπερφυσικό? Έχει αποδηχθεί πως υπάρχουν εξωγήνοι? Πνεύματα και φαντάσματα? Η δημιουργία του σύμπαντος δεν έχει τεκμηριωθεί...μιλάμε πάντα με γεγονότα τα οποία μπορεί να σημαίνουν κάτι αλλά μπορεί και όχι. Για κάποιον μπορεί ένα γεγονός να έχει μεγάλη σημασία, για κάποιον άλλον πάλι όχι.
Το αν κάποιος πιστεύει στον Θεό δεν είναι κανείς σε θέση να τον κατακρίνει εφ όσον δεν προκαλεί (δεν παρατήρησα να προσπαθει ο Βαγγελης να δογματίσει απλά τα πιστεύω του και την εμπειρία του αναφέρει) ελεύθερος είναι ο καθένας να πιστεύει ή στον Θεό, στον Δία, στα ρέικι και τις μαγείες...τώρα το να πεις την γνώμη σου για κάτι δεν το θεωρώ κακό από την στιγμή που δεν προσβάλεις κάποιον...
Βαγγέλη, όπως είπα και σε άλλο thread μια γυναίκα ζήτησε από μια γνωστή μου να της ανάψει μια λαμπάδα στο μοναστήρι του Άγιου Ραφαήλ (επίσης στην Μυτιλήνη) γιατί το είχε κάνει τάμα στην Αγία Ειρήνη. Αυτή όμως το ξέχασε και σε κάποια στιγμή η Αγία έκανε αισθητή την παρουσία της, δεν εμφανίστικε, απλά η κοπέλα αισθανόταν μια παρουσία τόσο έντονα που την είχε φανταστεί πως είναι εμφανησιακά (ένα μικρό κοριτσάκι με λευκό φόρεμα). Το περιστατικό έγινε για να της θυμίσει την υπόσχεση που έδωσε στην γυναίκα...
γι αυτό το συνδίασα μήπως αυτό έγινε επιδή ξέχασες-καθυστέρησες πολύ το τάμα σου...

baggelis 24-05-08 20:01

ΦΙΛΕ ΜΟΥ RAISTLIN!!!
Δεν γνωρίζω αν γιαυτο τον λόγω έγινε η για κάποιον άλλον…
Θέλω όμως πάρα πολύ να πάω στα μοναστήρια. Για την Μυτιλήνη έχω ακούσει από πολλούς ότι είναι πανέμορφα!!!
Όντως καθηστερισα το τάμα που έκανα(λάθος μου).
Όντως δεν μπορείς να αποδείξεις το μεταφυσικό στην περίπτωση όμως αυτή πρωσικά εγώ είπα τι είναι ,και δικαιολογημένα κάποιοι να μην πιστεύουν και να είναι σκεπτικιστές στο όλο θέμα…
Έχω βίωση όπως σου είχα πει αρκετά περιστατικά που αν τα αναφέρω θα με περάσετε για τρελό(αν δεν το έχετε ήδη κάνει)….
Απλώς δεν τα ανέφερα μέχρι τώρα για να μην γίνω κουραστικός…
Με εκτίμηση Βαγγέλης.

baggelis 24-05-08 20:17

ENDLESS JOURNEY
Όλοι βρισκόμαστε κάτω από το αληθινό φως του κυριουμας και λαμβάνουμε καθημερινά την θεϊκή προστασία από τους αγγέλους και όχι μόνο …όσο αναφορά της κάρτες των αγγέλων συγχωρεσε με αδερφέ μου αλλά είναι απάτη…καθαρό κέρδος των διαφόρων εταιρειών που προωθούν αυτά τα προϊόντα…
Αν σε βοηθαει όμως αυτό στην καθημερινή ζωή σου καλά αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι και ότι το καλύτερο…σου τα λέω αυτά επειδή και εγώ το έκανα κάποτε αυτό με πολλές κάρτες αγγέλων/γοργόνες/της deste/και άλλες αλλά κατάλαβα ότι ήταν λάθος αυτό…όπως και πολλά πράγματα που έκανα και στην συνέχεια κατάλαβα ότι ήταν λάθος…όσο αναφορά το ρείκι έχω 2ρου βαθμού αλλά και πάλι είναι πλάνη όλα αυτά να το ξέρεις και εμένα όταν μου λέγανε αυτά ότι είναι άσχημα είχα εγωισμό και τους έλεγα και τη ξέρετε εσείς από αυτά κτλ……… η μόνη μας σωτηρία είναι να προσπαθήσουμε να μπούμε στο φωτεινό μονοπάτι του Ιησού χριστού μας….
Με πολύ εκτίμηση Βαγγέλης .

Ermhs 25-05-08 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από baggelis
αυτο που ενιωσα ηταν ανατριχιλα σε ολο μου το σωμα...δεν φοβηθικα καθολου απλως εμεινα με ανοιχτο το στομα οταν εγινε μεγαμι λαμψη στο δωματιο.......απλα ειπα απο μεσα μου κατι γινετε και αρχισα και τραβουσα fotos...μετα που βγηκε ο αγγελος συνεχιζα να τραβαω αλλα τιποτα δεν εμφανιζοταν γυρο στης 100 photo τραβηξα μετα.....επισεισ θελω να τονισω οτι δεν καπνιζω... αν μπορει καπιος να κανει ετσι με καπνο τσιγαρου ας το κανει και ας βαλει την photo του να την δουμε τελοσ παντων.....υπηρχαν μερες που βιωνα πολλα πραγματα...και αντε να πεισ εγω ειμαι τρελος οκ? αυτα που γινοντουσαν τα εβλεπε και η κοπελια μου που μενουμε μαζι και η αδερφη μου που ερχοταν σπιτι.

Βαγγελη δεν σε ξέρω προσωπικά αλλά μας λες στην αρχή ότι είχες / έχεις πρόβλημα υγείας και παρακαλούσες να σε κάνει καλά και ταυτόχρονα ήθελες και ένα σημάδι.
Στη συνέχεια λες ότι είδες λάμψη και άρχισες να ανατριχιάζεις, ότι είδες Άγγελο κτλ.
Εγώ ρωτώ ότι από την στιγμή που ζητάς κάποιο σημάδι σημαίνει ότι δεν πολύ πιστεύεις (σημάδι εννοώντας κάποιο είδος παρουσίας έτσι ώστε να σε πείσει ότι εισακούστηκες, ότι υπάρχει και ότι θα γίνεις καλά)?..
Εσύ αντί να φρικάρεις εντελώς με το γεγονός..άντε να πέσεις και να κάνεις το σταυρό σου η να το βάλεις στα πόδια..να δακρύσεις που θα γίνεις καλά.. να το παρουσίασης ως θαύμα.. Άρχισες να τραβάς φωτογραφίες, 100 μάλιστα? Τσσσσς και μάλιστα πόζαραν και σε περιοδικό? Είσαι περισσότερο “ερευνητής”.. Spook hunter? Εν συνεχεία σίγουρα θα έχεις πλούσιο υλικό και από άλλα πνεύματα και εμπειρίες??
Εγώ δεν θα ήθελα να με πείσεις αν είναι άγγελος Η αρχάγγελος η κάνα φίλτρο προγράμματος άντε καπνός... Παρά να μου πεις τη ακριβώς ζητούσες η ζητάς.
Λες ότι κάνεις και E.v.p. άρα να υποθέσω ότι είσαι οργανωμένος. Πάντως η θεωρία του αρχάγγελου ξέχνα την… Συνήθως δεν κλίνουν ραντεβού για φωτογράφιση η short movies.

Ermhs 25-05-08 00:39

Δεν πρόλαβα να το κάνω edit για αυτό συνεχίζω με νέο…

Συνήθως λένε.. μένεις εντελώς ακίνητος.. χέρια, πόδια!..ολόκληρος.. Νιώθεις τέτοια ένταση λες και τρέμει ολόκληρο το σπίτι και όλο αυτό συνοδευόμενο από λουλούδια και λιβάνι.. Λένε επίσης ότι μεταφέρει μήνυμα? Η σε προειδοποιεί για κάτι, αν και πολύ σπάνια .. Το λέω αυτό διότι υπάρχουν πάρα πολλοί κακοί άνθρωποι. Αλλά το ποσοστό που θα λάβει κάτι τέτοιο δεν πλησιάζει ούτε το 0.00000000000001% Μόνο αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος…? Ίσως.
Θαύματα όμως κάνουν. Δεν ανοίγουν της φτερούγες περιμένοντας σε να τραβήξεις πόζες.
Σημάδι μπααα το αν πιστεύεις η όχι δεν θα στο μάθει ο αρχάγγελος. Ελεύθερη βούληση.

Όμως δεν απορρίπτω ότι ίσως είναι μεταφυσικό.. (Έχω δει και χειρότερες φωτογραφίες η καλύτερες αυτού του τύπου, που λένε ότι είναι…) Βέβαια μην ξεχνάμε και τα καταπληκτικά προγράμματα της αγοράς… Όπως 4d cinema κτλ.

baggelis 25-05-08 03:16

ERMHS
Φίλε μου διακρίνω μια ειρωνεία στο όλο θέμα δεν σε κατηγορώ όμως γιατί είσαι επιφυλακτικός και με το δίκιο σου. Όχι δεν φρίκαρα όπως λες απλώς έμεινα έκπληκτος βλέποντας την λάμψη. Τραβούσα φωτογραφίες για άλλο πράγμα και όχι για να βγάλω Άγγελο. Είναι ανάλογα στον άνθρωπο ασχολούμαι από τα 19 μου χρόνια και έχω δει πολλά αλλά δεν είμαι άνθρωπος που να φοβάμαι μην με βλάψει κάτι το μεταφυσικό…από τους ζωντανούς να φοβάσαι. Όσο αναφορά τον καπνό το είπα και σε άλλο μυνημα . όσο αναφορά τα προγράμματα έχω μόνο για τα e.v.p. που έκανα. Είναι στην διάθεση του κάθε ένα να την ερευνιση για την αυθεντικότητα της η για τυχών τροποποίησης αν δεν μπορεί ο ίδιος να της στείλει σε ειδικούς…άλλο πως αντιδρούν άλλη άνθρωποι άλλο πόσα άτομα βιώνουν τέτοια περιστατικά απλά μου άρεσε το ποσοστό που έβαλες είσαι τόσο σίγουρος που σου εύχομαι να γίνεις ο καλύτερος ερευνητής ….. και ναι δεν πίστευα γιαυτο ζητούσα να μου στείλει ένα σημάδι ο θεός...και κανείς ένα λάθος δεν πόζαρε όπως λες τυχαία βγηκε…έχω και άλλο υλικό όταν έκανα της έρευνες γιατί τώρα σταμάτησα…ξέρω και άλλους ανθρώπους που έχουν βγάλει και αυτή με την σειρά τους διάφορες ενδιαφέρων φωτογραφίες αλλά διστάζουν να της βγάλουν κανείς δεν θα πιστεύει…δεν προσπαθώ να πείσω σε κανέναν όπως μου λες να σε πείσω η κρίση είναι δική σου αν θέλεις πιστέψετο αν θέλεις αναίρεσερτ..
Με πολύ εκτίμηση Βαγγέλης

Ermhs 25-05-08 09:43

Αγαπητέ βαγγελη ακόμη μια φορά θα σου πω ότι Άρχων δεν είναι..
Μπορείς κάλλιστα να λες για κάποια οντότητα, για φύλακα Άγγελο κτλ.. αλλά το να επιμένεις για έναν Ταξίαρχο προσβάλεις και την ιδιότητα του!

Σαν να λες ότι ήρθε ο σατανάς αυτοπροσώπως (Lucifer) και εσύ έκανες άλμπουμ από αυτόν. Αν και ο Lucifer ήταν ο παλαιότερος και δυνατότερος όλων σωστά? Είχε όμως την ίδια ιδιότητα.

Πρέπει να καταλάβεις ότι τέτοιου τύπου Άγγελοι δεν έρχονται για πλάκα η για σημάδια. Όταν σου έγραψα ότι ΑΝ και μόνο ΑΝ τύχη να έβλεπες κάτι τέτοιο θα καθόσουν προσοχή… Όχι γιατί φοβάσαι η σέβεσαι, η τρομάζεις, κτλ.. Γιατί πολύ απλά η δύναμη τους είναι τέτοια.. Η θέση τους είναι τέτοια.. που επιβάλετε και για αυτό δεν κάνουν οι ταξίαρχοι εμφανίσεις.. Τουλάχιστο συχνά η σε τέτοια μορφή που να πολύ συζητιέται.. Πίστεψε με μην πολύ υποστηρίζεις για αρχάγγελο… εκτός ότι προσβάλεις με τον τρόπο που το παρουσιάζεις, ΑΝ τον δεις… θα σου αλλάξει τα «φώτα», εγώ σε προειδοποίησα.

Παρατήρησα κάτι σημαντικό και αυτό ήθελα. Μου απάντησες με την ασχολία σου, αδιαφόρησες στο σημείο τις αρρώστιας σου. (όπου αναφέρθηκα) και το αποτέλεσμα σε όλο αυτό ως προσωπική άποψη είναι ότι ζητάς αναγνώριση από τους άλλους ως ερευνητής.

Και πάλι θα σου επαναλάβω ότι δεν απορρίπτω ότι ίσως είναι κάποια οντότητα.. αλλά σου ζητώ τελευταία φορά «διότι αποχωρώ από το topic αυτό» να αναθεωρήσεις στο ότι είναι αρχάγγελος.
Ούτε καν σου συστήθηκε. Και κανένα σημάδι ότι είναι.. απλά προσωπικές θεωρίες. Όσο για το πλούσιο υλικό που είπες ότι διαθέτης.. Αν δεν το πουλάς .. Η μεγάλη παρέα «συντονισμού» θα χαρεί να το εξετάσει και ίσως παρουσιάσει με την έγκριση σου φυσικά.

PS: ειρωνεία δεν είναι αγανάκτηση είναι.

Από τα 19 σου ασχολείσαι και έχεις πλούσιο υλικό..Ταυτόχρονα λες ότι δεν πίστευες..
Πόσο ετών είσαι? Μετά από τόσα που είχες δει και ακόμη δεν πιστεύεις? Άλλοι παρακαλούν να δουν έστω 1 φορά.

lifo 25-05-08 10:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raistlin
φίλε lifo, ζητάς τκμήρια από πράγματα που δεν είναι τεκμηριωμένα! Πως να τεκμηριώσει κάποιος κάτι υπερφυσικό? Έχει αποδηχθεί πως υπάρχουν εξωγήνοι? Πνεύματα και φαντάσματα? Η δημιουργία του σύμπαντος δεν έχει τεκμηριωθεί...μιλάμε πάντα με γεγονότα τα οποία μπορεί να σημαίνουν κάτι αλλά μπορεί και όχι. Για κάποιον μπορεί ένα γεγονός να έχει μεγάλη σημασία, για κάποιον άλλον πάλι όχι.

Σίγουρα στον χώρο των φαινομένων αυτών πάντα υπάρχει κάτι που μπορεί να δώσει κριτήρια για να μαστε πιο σίγουροι ως προς το τι είναι. Το να το τεκμηριώσεις δεν γίνεται πάντα. Θα μείνω λίγο σε αυτό που λες για τις μεταφυσικές εμπειρίες. Είμαι της άποψης πως η κάθε μεταφυσική εμπειρία δεν συμβαίνει τυχαία... Δηλαδή, πάντα έχει ένα ψυχικό αντίκτυπο που αν λάβεις σωστά το μήνυμα θα γίνεις καλύτερος στην ζωή σου. Τίποτα δεν είναι τυχαίο με λίγα λόγια. Τώρα, για σκέψου να τον εκφράζει πως αυτό που δε ήταν άγγελος εξ ουρανού. Καλώς μόνο που το επαλαμβάνω ο θεός ΔΕ προσεγγίζεται έτσι παρακαλόντας. Για φαντάσου να προσεύχεται συνέχεια και να πιστεύει στον θεό πολύ. Είναι τόσο δύσκολο να εμφανίσει ο ίδιος κάτι;;; Τα τεκμηριωμένα στην μεταφυσική δεν υπάρχουν ως προς την βάση τους συμφωνώ. Αλλά, ο ίδιος ο άνθρωπος με τα συναισθήματα που εκπέμπει είναι ο ίδιος ένα μεταφυσικό φαινόμενο. Ακόμα και οι φωτογραφία αυτό αποδυκνίει. Ελπίζω να γινα καταννοητός...

Ermhs 25-05-08 12:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από baggelis
ERMHS
…άλλο πως αντιδρούν άλλη άνθρωποι άλλο πόσα άτομα βιώνουν τέτοια περιστατικά απλά μου άρεσε το ποσοστό που έβαλες είσαι τόσο σίγουρος που σου εύχομαι να γίνεις ο καλύτερος ερευνητής …..

Ξέχασα να απαντήσω στη συγκεκριμένη σημείωση.
Δεν ήμουν, δεν είμαι και δεν πρόκειται να γίνω ερευνητής . δεν είναι αυτό που θέλω εγώ να κάνω έτσι και αλλιώς.
Μου αρέσει το μεταφυσικό (αγνό και αληθινό μεταφυσικό), μου αρέσουν οι αστικοί θρύλοι και παραδόσεις, μου αρέσει πολύ στο να διαβάζω πραγματικές ιστορίες και εμπειρίες ανθρώπων καθώς και συζητήσεις μεταφυσικού με καλή παρέα και κρασάκι. (ποτέ βιβλία και περιοδικά)
Ναι μεν δέχομαι αν υπάρχει όρεξη, χρόνος και καλή παρέα να ψάξουμε, μάθουμε κάτι περισσότερο για συγκεκριμένα πράγματα, αλλά όχι για να προβαλλόμαστε η πουλάμε. Κάτι μεταξύ ενός γκρουπ ανθρώπων που τους αρέσει το ίδιο πράγμα.. Χωρίς πολλά πολλά.
Τουλάχιστο αυτό είμαι εγώ.
Τώρα όσο για το ποσοστό που σου έδωσα, φωτογράφισα συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων.
Δεν μίλησα γενικά για τους πάντες.
Μιας και έγινε αναφορά στους ταξίαρχους και μάλιστα στο μοναστήρι της Μυτιλήνης, εάν όντως έχεις τάμα, σε περιμένουν οπόταν μπορείς. Ταυτόχρονα υπήρχε ένας άνθρωπος που καθημερινά έβλεπε τον Αρχάγγελο Μιχαήλ, η οποία πέθανε πριν αρκετά χρόνια, πολύ μεγάλη σε ηλικία. Την είχαν αφιερώσει η γονείς της από πολύ μικρό κοριτσάκι στο μοναστήρι.
Εκείνη μεγάλωσε και έζησε σε δικό της κελί μέσα στο μοναστήρι. Ο κάθε ένας στο νησί μιλούσε για την κόρη του Αρχάγγελου Μιχαήλ. Εκείνη τον αποκαλούσε πατέρα.
Με δική της μαρτυρία, καθημερινά μιλούσαν και τον περίμενε να επιστρέψει στο σπίτι του. Τον φρόντιζε και επίσης γνώριζε πολλά. Βοηθούσε αφάνταστα πολύ κόσμο. Ίσως όταν και εάν έρθεις επίσκεψη μπορείς να το ρωτήσεις και ίσως πάρεις το βιβλίο με την βιογραφία της και μαρτυρίες.

Raistlin 25-05-08 14:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifo
Σίγουρα στον χώρο των φαινομένων αυτών πάντα υπάρχει κάτι που μπορεί να δώσει κριτήρια για να μαστε πιο σίγουροι ως προς το τι είναι.

για το υπερφυσικο? Φίλε μου δεν νομίζω...πως μπορείς να αποδείξεις πως είδες φάντασμα ή ακόμα πως μίλησες μαζί του από την στιγμή που ξέρουμε πόσο περίπλοκος είναι ο εγκέφαλος και δεν έχουμε κατανοείσει ακόμα όλες του της ικανότητες? Απλά εξαρτάτε από την κρίση του καθενώς πως θα εξηγήσει κάποια περιστατικά...

Όσο για το αν αυτό ήταν όντος άγγελος δεν ξέρω...ο Ερμής πάντως έχει δίκιο σε αυτά που λέει...κάτι άσχετο, η φωτογραφία πάντως μου θύμησε και την σκηνή του εξορκιστή όπου κατά τον εξορκισμό το κοριτσάκι στεκόταν όρθιο πάνω στο κρεβάτι και από δίπλα στεκόταν ο δαίμονας...
Πάντως χρειάζεται προσοχή γιατί πολλοί μοναχοί τρελάθηκαν επειδή τους εμφανίστηκαν δαίμονες με μορφή Αγίων ζητόντας να τους προσκηνήσουν. Αυτοί το έκαναν αλλά μόλις οι δαίμονες αποκαλήπτονταν, οι μοναχοί τρελενόντουσαν...

Ο Γέροντας Παίσιος είχε δει τον φύλακα άγγελό του μόνον μία φορα! Όταν είχε πολύ έντονο πόνο στην κοιλιά αν δεν κάνω λάθος. Τότε καθώς ήταν ξαπλομένος από τον πόνο εμφανίστηκε ένα μικρό παιδάκι με ξανθιές μπούκλες το οποίο στην συνέχεια στάθηκε μπροστά από τον ξαπλομένο γέροντα και εξαφανίστηκε μπαίνοντας στην κοιλιά του. Έπιτα από αυτό οι πάνοι σταμάτησαν. Ο γέροντας αναφέρει πως ήταν τόσο όμορφα τα συναισθήματα που αισθάνθηκε μόλις εμφανίστηκε ο άγγελος που έβαλε τα δάκρυσε και επίσης αναφέρει πως άξιζε να ξανααισθανθεί τον ίδιο πόνο και περισσότερο για να τον δει ακόμα μια φορα...!

Αυτό που λέει ο Ερμής για την γυναίκα που έβλεπε τον Ταξιάρχη, έχει γίνει και στον Γέροντα Νικόδημο (Σοφικό Κορινθίας) ο οποίος <εφυγε> πρόσφατα. Ο γέροντας έλεγε πως ο Αρχάγγελος τον επισκεπτόταν συχνά, τα λόγια που είπε σε έναν φίλο μου όταν τον ρώτησε για τον Αρχάγγελο ήταν τα εξής <...ναι ναι το ξέρω τον αρχιστράτηγο! φίλοι είμαστε, μ'αγαπάει και τον αγαπάω και γω...!>...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.