Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Η Γυναίκα του Λωτ (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=2209)

Vakryle 05-03-12 10:02

Δεν με απασχολεί η Καινή Διαθήκη στο παρών topic, μιας και αναφερόμαστε σ' ένα γεγονός της Παλαιάς. Όσων αφορά το "η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα" δε το παρέθεσα για το σήμερα, αλλά για την γενική άποψη που γεννήθηκε μέσα από την Βίβλο. Αυτό έλειπε, να συνεχίζαν οι θεοσεβούμενοι να το τηρούν και σήμερα.

Παράθεση:

αλλά όπως ξέρεις ο Χριστός σήμερα δεν μας επιβάλλει να το τηρούμε
Τι άλλαξε;
Έγινε πιο σοσιαλιστής ο Χριστός και είπε μία μέρα "όλοι ισότητα"; Γιατί ο Χριστός σήμερα δεν μας επιβάλλει να το τηρούμε; Αυτά δεν ήταν τα λόγια του; Αυτά δεν είπε τότε; Αυτά υποτίθεται δεν πρέπει να ισχύουν για πάντα; Τι πάει να πει "σήμερα δεν μας επιβάλλει να το τηρούμε;"

Δεν κάνω κανένα λαθάκι, fantasy.
Ουδέποτε δεν είπα ότι το βλέμμα δεν έπρεπε να στραφεί και από τους άνδρες. Το προσπέρασα, όμως, για να σε κάνω να αναρωτηθείς το γιατί ο συγγραφέας επέλεξε την γυναίκα του να προβεί στην ανυπακοή; Γιατί να μη γυρνούσε ο γιος του; Γιατί να μη γυρνούσε ο ίδιος; Άμα γυρνούσε ο ίδιος, όμως, πάει στράφι όλο το συμβολικό παραμύθι!

Παράθεση:

Έτυχε η ανυπάκουη να ήταν γυναίκα
???

Παράθεση:

Έτυχε
???
Έτυχε;
Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Όταν ένα βιβλίο, όπως η Παλαιά Διαθήκη, είναι γεμάτο από συμβολικές ιστορίες, ποτέ δε τυχαίνει τίποτα. Όλα έχουν τον λόγο τους στην Παλαιά Διαθήκη. Άλλα η εξήγηση "έτυχε" είναι πολύ βολική, όταν κάτι στο οποίο πιστεύουμε, μας υποβαθμίζει, και δεν είμαστε σε θέση να το αναγνωρίσουμε.

Vasilis1818 05-03-12 12:53

Αμα αρχισουμε τα γιατι και πως και τι κι εγω μπορω να ρωταω πολλα και ακρη να μην βγαινει χεχεχ:p

Πολλες φορες μας τυχαινει να ειναι κατι βολικο και κατι οχι...
τυχαιο? ισως ναι ισως οχι;)

Vakryle 05-03-12 20:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilis1818 (Μήνυμα 93989)
Αμα αρχισουμε τα γιατι και πως και τι κι εγω μπορω να ρωταω πολλα και ακρη να μην βγαινει χεχεχ:p

Πολλες φορες μας τυχαινει να ειναι κατι βολικο και κατι οχι...
τυχαιο? ισως ναι ισως οχι;)

Δεν μου αρκεί.
Ίσως οι υποστηρικτές της θρησκείας να αρέσκονται στις "βολικές" επεξηγήσεις, εγώ θέλω να μελετήσω την ουσία. Δεν μου αρκεί η "τύχη". Μακάρι, Vasilis1818 να ρωτούσαν όλοι τα πως και τα τι! Θα κατέπληγες τον εαυτό σου με τα συμπεράσματα που θα έβγαζες!

Vasilis1818 06-03-12 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vakryle
Δεν μου αρκεί.
Ίσως οι υποστηρικτές της θρησκείας να αρέσκονται στις "βολικές" επεξηγήσεις, εγώ θέλω να μελετήσω την ουσία. Δεν μου αρκεί η "τύχη". Μακάρι, Vasilis1818 να ρωτούσαν όλοι τα πως και τα τι! Θα κατέπληγες τον εαυτό σου με τα συμπεράσματα που θα έβγαζες!

Σιγουρα δεν σου αρκει και ειναι λογικο και συμφωνω μαζι σου!
Μακαρι αδερφε να εβλεπαν ολοι την αληθεια!

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.