Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προσωπικές Εμπειρίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Επαναλαμβανόμενο όνειρο (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3643)

A.p. 20-04-08 22:40

Γεια σας, είναι η πρώτη φορά που γράφω. Θα αναφερθώ κι εγώ σε ένα επαναλαμβανόμενο όνειρο που έβλεπα πριν 3-4 χρόνια επί ένα μήνα κάθε βράδυ. Έβλεπα λοιπόν, ότι έτρεχα μέσα σε ένα δάσος (πάντα νύχτα) με ματωμένα ρούχα και με κυνηγούσαν μαυροντυμένοι άνθρωποι (πρόσωπο δεν φαινόταν) με μαχαίρια. Έφταναν πολύ κοντά μου και εκεί που κόντευαν να με μαχαιρώσουν ξαφνικά κάτι γινόταν και την γλύτωνα. Είτε έβγαινα από το δάσος και βρισκόμουν σε κόσμο οπότε έφευγαν είτε κατα ένα περίεργο τρόπο τους κρατούσα σε απόσταση (δεν ξέρω πως) παρόλο που ένιωθα κουρασμένη και εξαντλημένη από το τρέξιμο. Επί ένα μήνα κάθε βράδυ έβλεπα αυτό το όνειρο χωρίς να υπάρχει κάποια αλλαγή στο σκηνικό. Ένα βράδυ (το οποίο ήταν και το τελευταίο που είδα το όνειρο) είδα τους ίδιους τύπους να με κυνηγούν, αυτή την φορά να με έχουν ρίξει κάτω και να με χτυπούν μέχρι θανάτου. Δεν μπορούσα να ανασάνω και πίστευα ότι θα πεθάνω. Ζητούσα βοήθεια και τότε εμφανίστηκε μπροστά μου ένα πλάσμα πολύ φωτεινό (είχε χρυσή αύρα) και μου είπε ότι η δύναμη είναι στα χέρια μου. Μετά σηκώθηκα, οι μαυροντυμένοι σταμάτησαν να με χτυπούν και απομακρύνθηκαν. Μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε μια εξήγηση για το όνειρο αυτό; Παρόλο που πέρασαν τόσα χρόνια το σκέφτομαι συνέχεια. Κανένας δε μπόρεσε να μου δώσει μια εξήγηση. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα. :o

Blackie 21-04-08 00:49

Θέλω να ρωτήσω το εξής στους ειδήμονες: :p Τα όνειρα όπου συμβαίνουν φυσικές καταστροφές τι μπορεί να σημαίνουν; Δεν τα βλέπω πολύ συχνά, αλλά κάθε φορά είναι διαφορετικά... Π.χ., έχω δει τσουνάμι και μετεωρίτες, οι δε μετεωρίτες ήταν έργο των Ιρακινών :p Σημαίνουν κάτι ή οργιάζω ακόμα και στον ύπνο μου;

Witch Shadow 21-04-08 13:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από A.p.
Γεια σας, είναι η πρώτη φορά που γράφω. Θα αναφερθώ κι εγώ σε ένα επαναλαμβανόμενο όνειρο που έβλεπα πριν 3-4 χρόνια επί ένα μήνα κάθε βράδυ. Έβλεπα λοιπόν, ότι έτρεχα μέσα σε ένα δάσος (πάντα νύχτα) με ματωμένα ρούχα και με κυνηγούσαν μαυροντυμένοι άνθρωποι (πρόσωπο δεν φαινόταν) με μαχαίρια. Έφταναν πολύ κοντά μου και εκεί που κόντευαν να με μαχαιρώσουν ξαφνικά κάτι γινόταν και την γλύτωνα. Είτε έβγαινα από το δάσος και βρισκόμουν σε κόσμο οπότε έφευγαν είτε κατα ένα περίεργο τρόπο τους κρατούσα σε απόσταση (δεν ξέρω πως) παρόλο που ένιωθα κουρασμένη και εξαντλημένη από το τρέξιμο. Επί ένα μήνα κάθε βράδυ έβλεπα αυτό το όνειρο χωρίς να υπάρχει κάποια αλλαγή στο σκηνικό. Ένα βράδυ (το οποίο ήταν και το τελευταίο που είδα το όνειρο) είδα τους ίδιους τύπους να με κυνηγούν, αυτή την φορά να με έχουν ρίξει κάτω και να με χτυπούν μέχρι θανάτου. Δεν μπορούσα να ανασάνω και πίστευα ότι θα πεθάνω. Ζητούσα βοήθεια και τότε εμφανίστηκε μπροστά μου ένα πλάσμα πολύ φωτεινό (είχε χρυσή αύρα) και μου είπε ότι η δύναμη είναι στα χέρια μου. Μετά σηκώθηκα, οι μαυροντυμένοι σταμάτησαν να με χτυπούν και απομακρύνθηκαν. Μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε μια εξήγηση για το όνειρο αυτό; Παρόλο που πέρασαν τόσα χρόνια το σκέφτομαι συνέχεια. Κανένας δε μπόρεσε να μου δώσει μια εξήγηση. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα. :o

Καλως ηρθες στη παρεα μας φιλη A.p.
Παρατηρησα οτι ολη η εξελιξη του ονειρου σου γινεται μεσα στο δασος. Το δασος σαν συμβολισμος δειχνει τις ανασφαλειες σου, την ελλειψη αυτοπεποιθησης και το φοβο σου για το μελλον. Αλλα σε προειδοποιει για μελλοντικες επιτυχιες στη ζωη σου και οτι ισως να παρεις καποια κληρονομια που δεν περιμενεις. Περα ομως απο τις ανασφαλειες που τυχον εχεις φαινεται οτι εχεις παραμελησει τον εαυτο σου απο τις απολαυσεις και τις μικροχαρες της ζωης (νυχτα). Θα πρεπει να αφησεις λιγο τον εαυτο σου να ζησεις ευχαριστα και ξεκουραστα απολαμβανοντας τη ζωη. Το αιμα συμβολιζει την ζωτικη ενεργεια αλλα και τα πληγωμενα συναισθηματα. Ομως σε συνδυασμο με τα ρουχα δειχνουν πιθανα ερωτικες επιτυχιες (?). Τα μαυρα ρουχα που ειδες στην αρχη συμβολιζουν τα ατυχηματα, τις αρρωστιες ακομα και τον θανατο αλλα εσυ καπως το εκανες και τα ξεπερνουσες. Τι δευτερη φορα ομως δεν ησουν τοσο τυχερη. Κατι σοβαρο πρεπει να σου συνεβη. Ή να αρρωστησες ή να επαθες καποιο ατυχημα. Αλλα σωθηκες "ως δια μαγειας" οπως λεμε (φωτεινο πλασμα). Το μαχαιρι που χρησιμοποιουσαν οι τυποι αυτοι σημαινει πως περνας/περασες καποια στενχωρια γιατι θα καταλαβεις πως το ατομο που αγαπας (ή εισαστε παντρεμενοι) δεν ειναι αξιο της αγαπης σου και ο δεσμος σου θα διαλυθει. Το ονειρο με μαχαιρι ειναι πολυ προφητικο και "σημαδιακο". Καλο θα είναι υστερα απο ενα τετοιο ονειρο να κανεις πρωτα μια αυτοκριτικη στον εαυτο σου και μετα να ξεκαθαρισεις πολλες καταστασεις στην ζωη σου γιατι σιγουρα κατι δεν παει καλα και τις πιο πολλες φορες φταις εσυ. Ελπιζω να βοηθησαν....

Witch Shadow 21-04-08 13:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Blackie
Θέλω να ρωτήσω το εξής στους ειδήμονες: :p Τα όνειρα όπου συμβαίνουν φυσικές καταστροφές τι μπορεί να σημαίνουν; Δεν τα βλέπω πολύ συχνά, αλλά κάθε φορά είναι διαφορετικά... Π.χ., έχω δει τσουνάμι και μετεωρίτες, οι δε μετεωρίτες ήταν έργο των Ιρακινών :p Σημαίνουν κάτι ή οργιάζω ακόμα και στον ύπνο μου;


Χαχαχα...θα σε στεναχωρησω. :D
Δυστυχως δεν οργιαζεις στον υπνο σου. Οι φυσικες καταστροφες ειναι κακο σημαδι στα ονειρα. Αναλογα παντα.... ;)

A.p. 21-04-08 16:25

Wirch Shadow, καλησπέρα. Σε όλα ήσουν σωστός. Η ερμηνεία σου με βοήθησε πολύ και αυτά που είπες ευσταθούν. Έπεσες σε όλα μέσα. Σευχαριστώ για τον χρόνο σου...
Με ετκίμηση, Α.p.

Blackie 21-04-08 20:46

Αυτό το ανάλογα με παραξενεύει... Να μπω σε λεπτομέριες: Στο ένα είχα δει πως άρχισαν να πέφτουν μετεωρίτες, τρέχω να κρυφτώ, όπως κι ο υπόλοιπος κόσμος. Περνάει η φάση και πέφτουν 2η φορά, όπου ξανασυμβαίνει το ίδιο. Σε τρίτη φάση κι ενώ έχει νυχτώσει, βλέπω αερομαχίες μεταξύ αεροπλάνων, τα οποία είχαν φώτα σαν τα πολιτικά και κάποιος μου λέει πως οι Ιρακινοί είναι υπεύθυνοι! Παντελώς κουφό όνειρο...

Στο 2ο πάλι, απλά βρισκόμουν σε κάποιο τουριστικό θέρετρο, βλέπουμε το τσουνάμι να έρχεται κι εγώ απλά κρατάω την αναπνοή μου, κλείνω τα μάτια μου και περιμένω να μ' ανεβάσει στην επιφάνεια... Είμαι καλά γιατρέ; :p

γωγω 11-05-10 00:49

επαναλαμβανομενο ονειρο
 
ειμαι νεα στο χωρο και ειναι το πρωτο μου μηνυμα. ζητω τη βοηθεια σας!
εδω και ενα περιπου χρονο βλεπω ενα ονειρο που ενω αλλαζει ο χωρος και τα γυρω προσωπα εγω, ο "συμπρωταγωνιστης" και το περιεχομενο ειμαστε σταθεροι. το ονειρο ειναι το εξης: βρισκομαι σε καποιο κλειστο χωρο εγω και ερχεται απο εξω αυτος (παντα) και μου φερεται σαν να ειμαστε ζευγαρι. αλλοτε με αγκαλιαζει, αλλοτε προσπαθει να με φιλησει, αλλοτε απλα μου μιλαει με πολυ ζεστο τονο... οπως ακριβως φερεται ενα ζευγαρι ηρεμο και αγαπημενο. και εγω παντα αντιδρω με απορια "τι κανει?... γιατι φερεται ετσι... αφου δεν ειμαστε ζευγαρι!!" το προσωπο ειναι υπαρκτο στη ζωη μου. η αισθηση που μου αφηνει ειναι μια γλυκια απορια, μου αρεσει που μου φερεται ετσι αλλα δεν μπορω να καταλαβω το γιατι. να πω κιολας,δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο, οτι καποτε πηγε να ξεκινησει μια σχεση αλλα ποτε δεν ολοκληρωθηκε. το ονειρο το βλεπω περιπου μια φορα το μηνα και πλεον εχει αρχισει να με τρομαζει η επαναληψη αυτη. ευχαριστω εκ των προτερων

ΙΑΝΕΙΡΑ 11-05-10 08:59

Πολύ γενικά θα λέγαμε ότι υπάρχει ένας κρυμμένος ερωτισμός ανάμεσα σε σένα και στο συγκεκριμένο πρόσωπο, που παρά τις αλλαγές που συμβαίνουν στη ζωή σας, παραμένει. Δεν είναι αυτό που λέμε προφητικό όνειρο. Απλά δείχνει μια ανάγκη σου για συντροφικότητα, αγάπη, ζεστασιά...

Daughter of God 12-06-10 23:45

Το ιδιο συνεβει και σε μενα...
 
Γυρω στα 16 με 17 εβλεπα διαφορα ονειρα που παντα ειχαν την ιδια καταληξη. Ξεκινουσε ενα απλο ονειρο και στο τελος γινοταν ο κακος χαμος! Πανω στον κακο χαμο εβλεπα μια γραμμενη λεξη και οταν προσπαθουσα να παω κοντα και να την διαβασω κατι κακο ερχοταν κατα πανω μου να με εμποδισει και να με βλαψει. Αυτη η ιστορια με βασανιζε καιρο ωσπου παραμιλαγα στον ξυπνιο μου και ελεγα : Δεν ειναι δυνατον, τι στο καλο ενα ονειρο ειναι ...εγω ειμαι το αφεντικο εδω πρεπει να διαβασω την λεξη!!! Το ελεγα με νευρα και το πιστευα, ετσι λοιπον θυμαμαι πολυ καλα το τελευταιο ονειρο...
Ειδα οτι χρονικα ημουν καπου στην αρχαιοτητα, και ημουν μπροστα σε δυο ομαδες ανθρωπων που διαφωνουσαν για κατι εντονα και ηταν ετοιμοι να βγαλουν τα μαχαιρια, εκει ξαφνικα ερχονται κατι τυποι σαν ιεροις με ασπρους χιτωνες και εντελως ξυρισμενα κεφαλια και προσπαθουν να τους χωρισουν και καλα.... Πισω ακριβως απο αυτους τους παραξενους ιερεις βλεπω εναν βραχο και πανω του γραμμενη την λεξη. Και αρχιζω να τρεχω να την διαβασω...εκεινη την ωρα οι ιερεις ανελαβαν τον ρολο του κακου και δοκιμασαν να με σταματησουν ετσι εγω αρχισα να φωναζω : Ειναι ΔΙΚΟ μου το ΟΝΕΙΡΟ και θα κανω οτι ΘΕΛΩ!!! Αυτο ηταν...καταφερα και διαβασα την λεξη!!! Ηταν μια περιεργη λεξη που την επομενη που σηκωθηκα κατεγραψα ..... αλλα εχασα δυστυχως το χαρτακι. Το μονο που θυμαμαι γιατι εχουν περασει και αρκετα χρονια απο τοτε ειναι οτι αρχιζε απο Ο (ομικρον) και τελειωνε σε καποιο συμφωνο ( ή γαμα ή καππα).
Απο τοτε το ονειρο δεν το ξαναειδα, αλλα καταφερα κατι πολυ σημαντικο χωρις να το συνηδητοποιησω μεχρι προσφατα. Συνηδητοτητα μεσα στο ονειρο. Για αρκετο καιρο μετα, μπορουσα να σταματησω τους εφιαλτες στο σημειο που ηθελα εγω..(ενας φιλος μου παλευει καιρο μεσω του διαλογισμου να το καταφερει και εγω το καταφερα με νευρα χιχι).
Υπαρχει καποια σχετικη εξηγηση σε ολο αυτο? Το ξερω οτι αν οντως θυμομουν την λεξη να βοηθουσε καλυτερα....ισως να συνηδητοποιουσα και εγω οτι προκειται για καποιον αναγραμματισμο...:confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.