Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Παράξενα φαινόμενα και ο θάνατος του Αρχιεπισκόπου (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3438)

Μιχάλης 29-01-08 14:41

Παράξενα φαινόμενα και ο θάνατος του Αρχιεπισκόπου
 
Θα ήθελα λίγο πριν ξεκινήσω το θέμα αυτό να παρακαλέσω όλες τις πλευρές να μη μετατρέψουν και αυτό το θέμα σε ένα πεδίο στείρων αντιπαραθέσεων αναφορικά με το χριστιανισμό. Το θέμα μας δεν είναι να ασχοληθούμε με το κατά πόσο ο εκλιπών ήταν "καλός ή κακός" αλλά με μια σειρά φαινομένων που παρατηρήθηκαν από αρκετό κόσμο, ανάμεσά τους κι εμένα, τη νύχτα στο τέλος της οποίας πέθανε ο Αρχιεπίσκοπος.
Έχω στα χέρια μου περίπου 50 μαρτυρίες έως τώρα που μιλούν για μια σειρά περίεργων φαινομένων τη νύχτα εκείνη, χωρίς να τα απέδωσαν οι ίδιοι στο θάνατο, που οι περισσότεροι δεν γνώριζαν καν ότι συνέβαινε. Μια περίληψη από αυτές καθώς και μια ερμηνεία του φαινομένου από Εσωτερικής άποψης, μπορείτε να διαβάσετε στο ιστολόγιό μου http://kemanakh.blogspot.com/

Σκοπός του θέματος αυτού δεν είναι να σας πείσω ή να με πείσετε περί της ορθότητας ή μη αντίστοιχα της ερμηνείας που δίνω. Ο σκοπός του θέματος είναι καθαρά ερευνητικός και αυτό που ζητώ είναι να μοιραστείτε μαζί μου εμπειρίες που τυχόν είχατε οι ίδιοι ή γνωστοί, συγγενείς, φίλοι και οικογένειά σας από εκείνη τη νύχτα κυρίως.
Για όσους για κάποιο λόγο δεν επιθυμούν να μιλήσουν δημόσια, παρακαλώ να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα.
Σημειωτέον ότι λόγω του σαφέστατου σκοπού του παρόντος θέματος, τα μηνύματα που θα είναι άσχετα ως προς το περιεχόμενό του, θα διαγράφονται, καθώς θα είναι αποδεχτά μόνο εκείνα στα οποία θα υπάρχουν μαρτυρίες. Για σχολιασμό επί του φαινομένου γενικότερα μπορείτε να απευθύνεστε στο ιστολόγιο ή ακόμα κι εδώ, αρκεί να γίνουν σεβαστά αυτά που ζήτησα εξαρχής.

leo morpheus 29-01-08 15:12

Φιλε Μιχαλη,δεν ξερω αν οντως κατι μεταφυσικο και περιεργο συνεβη αυτο το βραδυ.Το χρονικο διαστημα μεταξυ 3 και 3 30 ημουν ξυπνιος,οποτε δεν ειχα καποιο παραξενο ονειρο αυτη την ωρα.Μπορω να επιβεβαιωσω και γω πως οντως τα σκυλια και οι γατες της περιοχης ηταν ανησυχα,αφου για αρκετη ωρα εκλαιγαν και δεν με αφηναν να ηρεμησω.

Ο καιρος ηταν οντως χαλια και ο ανεμος φυσουσε παρα πολυ δυνατα.Ειχα ασχημη διαθεση εκεινη τη νυχτα πραγμα που δεν με αφηνε να κοιμηθω.Αφου κοιμηθηκα γυρω στις 6 θυμαμαι που κατα τις 7 κοιταω ανεπαισθητα την τηλεοραση και βλεπω τα νεα για το θανατο του.

Αυτα ειναι που βιωσα εγω αν και δεν νομιζω να εχουν σχεση με το συγκεκριμενο γεγονος.Οπως γνωριζεις δεν ειμαι καν πιστος οποτε,αποκλειω να ηταν ολα αυτα(για μενα προσωπικα)καποιοι οιωνοι περι του θανατου του.

Ακρς ενδιαφερον θεμα ομως και θα ειναι καλο να πουν και αλλοι τις εμπειρες τους.

xontro_mpizeli 29-01-08 15:34

Δεν θα την ξεχάσω ποτέ μου εγώ την νύχτα εκείνη που ξημέρωνε η 28η Ιανουαρίου του 2008!

Όχι για τον θάνατο του Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου αλλά γιατί τις ώρες εκείνες είχε πολύ κακοκαιρία έξω! Τόσο αέρα και παγωνιά καιρό είχα να δω!

Αφού να φανταστείτε ξύπνησα κατά τις 4-5 τα ξημερώματα από τον δυνατό αέρα που φυσούσε κ έπαιρνε στο πέρας του ό,τι έβρισκε.

Το πρωί της Δευτέρας πληροφορήθηκα από την τηλεόραση για τον χαμό του Αρχιεσπισκόπου. Κάποια ρεπορτάζ κάναν λόγο για θεομηνίες σε όλη σχεδόν την χώρα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μία δημοσιογράφο που έκανε ρεπορτάζ από τον Βόλο που επισήμανε τον κακό καιρό που επικρατούσε στην πρωτεύουσα του ν. Μαγνησίας αλλά και σε ολόκληρο τον νομό.

Υ.Γ: Η γιαγιά ενός φίλου ενός φίλου (καταλαβαίνετε ότι δεν έχει εξακριβωθεί αυτό, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σταθεί) όπως μου είπε ο τελευταίος, είδε περίεργα όνειρα εκείνο το βράδυ καθώς και το προηγούμενο με προμηνύματα ότι κάτι κακό πρόκεται να ακολουθήσει...

elinor 29-01-08 15:44

Καλησπέρα σε όλους!

Εγώ δεν είχα καμία εμπειρία εκείνο το βράδυ...αλλά είχε η κόρη μου..νομίζω!!
Η κόρη μου είναι 18 μηνών και εκείνο το βράδυ γύρω στις 3:30 ξύπνησε και άρχισε να κλαίει!!!!...Θεώρησα ότι είχε δεί κάποιο όνειρο και προσπάθησα να την ηρεμήσω και να την βάλω ξανά στην κούνια της (στο δωμάτιο της) αλλά εκείνη δεν ήθελε με τίποτα να ξαναξαπλώσει!...Αυτό έχει ξανασυμβεί, όμως όταν πήγαινα στο δωμάτιο της και ξάπλωνα και εγώ στον καναπέ που βρίσκεται απέναντι από την κούνια της η μικρή κοινόταν αμέσως. Προχθές όμως δεν συνέβη το ίδιο οπότε αναγκάστηκα και την πήρα να κοιμηθεί μαζί μας στο δικό μας δωμάτιο ανάμεσα σε εμένα και στον συζυγό μου....τότε ηρέμησε!!!

ELPINIKI 29-01-08 16:09

την ημερα που πεθανε ο Αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος...
ειδα και εγω δεν θα το ελεγα περιεργο ονειρο απλα το θεωρω σαν "μηνυμα" για τον θανατο του...που μου ηρθε ας το πω ετσι με τη μορφη ονειρου..

το ιδιο βραδυ λοιπον στον υπνο μου ειδα την πιο λαμπερη ημερα.. ειχε παρα πολυ φως και η θερμοκρασια ηταν τελεια... καθως προχωρουσα βλεπω μπροστα μου μια τεραστια λευκη εκκλησια ηταν τοσο μεγαλη που για να την δω επρεπε να σηκωσω το κεφαλι μου πολυ ψηλα και παλι ηταν δυσκολα...
καθως την χαζευα με πλησιαζει μια γυναικα με ρουχα λευκα και πανεμορφο προσωπο, δεν ειχα ξαναδει πιο ομορφη γυναικα στη ζωη μου... αρχιζω να την θαυμαζω κοιταζοντας την, το κεφαλι της εντυνε ενα μλπε υφασμα... την ρωταω πια ειναι αλλα δεν μου απαντησε...μονο μου χαμογελασε...
μετα γυριζει και αρχιζει και αυτη να κοιταζει την τεραστια εκκλησια...

και ξυπνησα...μετα απο κανενα 10' ακουω τον πατερα μου " Πεθανε ο Χριστοδουλος.."

δεν ξερω τι μπορει να ηταν το ονειρο αυτο...εγω το λαμβανω σαν "μηνυμα"...
και ευχομαι καλο ταξιδι στη Ψυχη του Αρχιεπισκοπου μας...

Μιχάλης 29-01-08 16:23

Νομίζω πως ξεκαθάρισα από την αρχή και ιδιαίτερα στο κείμενο στο ιστολόγιό μου ότι το γεγονός είχε να κάνει με τις ενέργειες, οπότε είναι λογικό άνθρωποι, άσχετα αν είναι πιστοί ή όχι, άσχετα αν θαύμαζαν ή όχι τον Αρχιεπίσκοπο, να βίωσαν αυτή την έκλυση ενέργειας. Η ενέργεια δεν έχει να κάνει με τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των ανθρώπων, οπότε ας μη θεωρηθεί ότι στο θέμα αυτό μας απασχολεί στην ουσία το ίδιο το άτομο ή ο θεσμός που εκπροσωπεί αλλά το ίδιο το φαινόμενο.Ιδιαίτερα μάλιστα τα μωρά παιδιά και τα ζώα. Μου αναφέρθηκαν ήδη αρκετές εμπειρίες όπως σας είπα και ήμουν κι εγώ μάρτυρας ορισμένων.
Η δική μου έρευνα εστιάστηκε στην ευρύτερη περιοχή που ζω, για ευκολονόητους λόγους αλλά χαίρομαι που διαπιστώνω αυτό που ήταν σίγουρο. Ότι η ενέργεια εκείνη δεν αφορά μόνο στην Αργολίδα αλλά και σε άλλες περιοχές.
Σίγουρα θα υπάρξουν και άνθρωποι που δεν βίωσαν οι ίδιοι κάτι το ιδιαίτερο και αυτό εξηγείται από το ότι δεν έχουμε όλοι τον ίδιο βαθμό δεκτικότητας ή και παρατηρητικότητας. Από πλευράς Εσωτερισμού υπάρχει εξήγηση επίσης και στο γιατί τα περισσότερα όνειρα και οι "διαταραχές" συνέβησαν μεταξύ 3.00 με 3.30 αλλά δεν είναι του παρόντος να την αναφέρουμε.
Ειλικρινά εκτιμώ τη συνεισφορά σας στην έρευνα αυτή και παρακαλώ να μη διστάσετε να ανφέρετε οποιοδήποτε περιστατικό υπέπεσε στην αντίληψή σας και των δικών σας ανθρώπων. Σημαντική θα είναι και η προσφορά όσων καταθέσουν ότι δεν έζησαν και δεν παρατήρησαν τίποτα το περίεργο.
Και πάλι ευχαριστώ.

Fox_Mulder 29-01-08 18:37

Θα ήθελα να απευθύνω δύο ερωτήσεις στο Μιχάλη και τους συνομιλητές. Ασχέτως αν πιστεύω ή όχι σε όσα παρουσιάζονται εδώ και στο Blog, ένα τέτοιο φαινόμενο θα πρέπει να έχει επαναληφθεί πολλές φορές στο παρελθόν. Η πρώτη ερωτηση μου λοιπόν είναι: υπάρχουν στοιχεία για αντίστοιχα φαινόμενα σε παλαιότερους θανάτους επιφανών προσώπων; Για παράδειγμα, στο θάνατο του προηγούμενου αρχιεπισκόπου Σεραφείμ, ή πιο πρόσφατα, στο θάνατο του λαοφιλέστατου Στέλιου Καζαντζίδη (2001);

Η, στο εξωτερικό, παρατηρήθηκε κάτι αντίστοιχο στο θάνατο του Πάπα Ιωάννη Παύλου Β', που είχε τεράστια απήχηση σε όλο τον κόσμο;

Επίσης θα ήθελα να επιχειρηθεί μια ακόμα σύνδεση του φαινομένου. Αναρωτιέμαι αν έχει παρατηρήσει κανείς ότι ο καιρός πάντα την Μεγάλη Παρασκευή είναι μουντός και χωρίς ήλιο;; Μπορεί να συνδεθεί αυτό με όσα αναφέρονται εδώ;

Σε προσωπικό επίπεδο, δεν παρατήρησα κάτι αν και ήμουν ξύπνιος την ώρα του θανάτου.

Και μια παρατήρηση, επειδή αναφέρετε κάποια φαινόμενα που συνέβησαν ανάμεσα στις 3-3.30, η επίσημη ώρα θανάτου είναι 5.15.

KANE 29-01-08 19:14

Φίλος μου κολλητός, το χθεσινό πρωινό, λίγες ώρες δηλαδή μετά το θάνατο του Χριστόδουλου, τη στιγμή που ξύπνησε για να πάει στη δουλειά του, "κόλλησε" για αρκετά λεπτά στο κρεβάτι από ένα παράξενο φόβο. Τον χαρακτηρίζω ως παράξενο γιατί κάτι τέτοιο όπως μου είπε δεν του είχε ξανατύχει. "Ξύπνησα και φοβόμουν", μου είπε, “χωρίς να ξέρω γιατί. Δεν ήταν από όνειρο". Υπόψιν ότι ο φίλος μου που γνωριζόμαστε από τόσοι δα, δεν υποφέρει από κάποιο είδος φοβιών κλπ, ώστε να δικαιολογεί άμεσα το γεγονός. Ήταν η πρώτη φορά που του συνέβη κάτι τέτοιο και γι αυτό σας διαβεβαιώνω ο ίδιος.
Τη μαρτυρία αυτή απλά την προσθέτω στην έρευνα του φίλου Μιχάλη που με ξάφνιασε κι εμένα όταν διάβασα το πρωί γι αυτή(λόγω του παραπάνω γεγονότος που έμαθα από το φίλου μου το περασμένο βράδυ). Βεβαίως δεν μπορώ να πάρω κάποια θέση καθώς δεν είμαι συνηθισμένος σε τέτοια θέματα και με τη θρησκεία η επαφή μου είναι μηδαμινή. Θα είναι θετικό όμως, να βοηθήσουμε την έρευνα αυτή του Μιχάλη με τον απλό τρόπο που προανέφερε(είτε πιστεύουμε σε κάτι ή ότι τρέχει κάτι, είτε όχι) ώστε να δούμε τελικά που θα φτάσει.

Υ.Γ. Fox_Mulder, η ίδια απορία δημιουργήθηκε και σε εμένα και σίγουρα στους περισσότερους. Αν θυμάται ή γνωρίζει κάποιος φίλος του φόρουμ κάτι σχετικό θα είναι πολύ θετικό για τη συζήτηση να το γράψει.

Μιχάλης 29-01-08 19:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fox_Mulder
Η πρώτη ερωτηση μου λοιπόν είναι: υπάρχουν στοιχεία για αντίστοιχα φαινόμενα σε παλαιότερους θανάτους επιφανών προσώπων; Για παράδειγμα, στο θάνατο του προηγούμενου αρχιεπισκόπου Σεραφείμ, ή πιο πρόσφατα, στο θάνατο του λαοφιλέστατου Στέλιου Καζαντζίδη (2001);
Η, στο εξωτερικό, παρατηρήθηκε κάτι αντίστοιχο στο θάνατο του Πάπα Ιωάννη Παύλου Β', που είχε τεράστια απήχηση σε όλο τον κόσμο;

Δεν είναι παράλογες οι ερωτήσεις σου και με έχουν απασχολήσει κι εμένα. Επειδή όμως το ζήτημα αυτό είναι ακόμα στο στάδιο της έρευνας, θα μου επιτρέψεις να μην έχω γνώμη, προς το παρόν τουλάχιστον. Τα γεγονότα των θανάτων εκείνων των σημαντικών αναμφίβολα προσώπων ανήκουν στο παρελθόν και είναι δύσκολο να ερευνηθούν. Το συγκεκριμένο γεγονός που αναφέρω το παρατήρησα και μου έκανε κλικ, για αυτό και το ψάχνω. Ωστόσο, πρέπει να σας αναφέρω επίσης ότι στον Αποκρυφισμό ο μήνας Ιανουάριος, όπως και ο Σεπτέμβριος, είναι σημαντικοί, δεδομένου ότι σχετίζονται με τις περίφημες Πύλες, οι οποίες όμως δεν αφορούν στη γενικότερη γνώμη που έχει ο κόσμος για αυτές. Είναι πολύ πιθανόν επίσης να έπαιξαν ρόλο και άλλοι παράγοντες, όπως η φάση της Σελήνης ή και διάφοροι άλλοι ακόμα που προς το παρόν μελετώ.
Να είστε σίγουροι ωστόσο πως τα οποιαδήποτε στοιχεία και ίσως συμπεράσματά μου, θα τα μοιραστώ μαζί σας. Για την ώρα ας μην αναφέρω κάτι περισσότερο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fox_Mulder
Επίσης θα ήθελα να επιχειρηθεί μια ακόμα σύνδεση του φαινομένου. Αναρωτιέμαι αν έχει παρατηρήσει κανείς ότι ο καιρός πάντα την Μεγάλη Παρασκευή είναι μουντός και χωρίς ήλιο;; Μπορεί να συνδεθεί αυτό με όσα αναφέρονται εδώ;

Θεωρητικά ίσως και να μπορούσε, με έναν παρόμοιο τρόπο με αυτόν που ανέλυσα στο ιστολόγιό μου. Ειλικρινά όμως δεν γνωρίζω προς το παρόν και δεν μπορώ να έχω γνώμη. Η αλήθεια πάντως είναι ότι πολύς κόσμος επισημαίνει το ίδιο πράγμα σχετικά με τον καιρό της Μεγάλης Παρασκευής. Σε ευχαριστώ για την ιδέα που μου έδωσες, θα το ερευνήσω.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fox_Mulder
Σε προσωπικό επίπεδο, δεν παρατήρησα κάτι αν και ήμουν ξύπνιος την ώρα του θανάτου.

Η άποψή σου καταγράφεται. Και πάλι ευχαριστώ.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fox_Mulder
Και μια παρατήρηση, επειδή αναφέρετε κάποια φαινόμενα που συνέβησαν ανάμεσα στις 3-3.30, η επίσημη ώρα θανάτου είναι 5.15

Στον Εσωτερισμό υπάρχει όχι μόνο ένας θάνατος. Αυτό θα το εξηγήσουμε εκτενέστερα σε κάποια άλλη φάση. Ίσως το γεγονός της αναφερόμενης "κορύφωσης" των γεγονότων ανάμεσα στις 3 με 3.30 να οφείλεται στη στέρηση της ζωτικότητάς του, όπως πάλι αναφέρεται στον Εσωτερισμό.
Επειδή θέλω να πιστεύω για το άτομό μου ότι διακατέχεται από κάθε σοβαρότητα και υπευθυνότητα, προσπαθώ να είμαι πολύ προσεκτικός στις εκφράσεις που χρησιμοποιώ, για αυτό βλέπετε να είμαι διστακτικός στο τι θα πρέπει να αναφέρω από τώρα και τι όχι. Ξαναλέω ότι ερευνώ το ζήτημα και θα περιμένω μέχρι να έχω όλα εκείνα που χρειάζομαι ώστε να μπορέσω να στοιχειοθετήσω μια κατά το δυνατόν ολοκληρωμένη άποψη, την οποία και θα μοιραστώ μαζί σας, χωρίς να απαιτώ από κανέναν άλλωστε να τη δεχτεί. Και φυσικά, όσοι με γνωρίζουν, μπορούν να διαβεβαιώσουν ότι δεν διακατέχομαι από καμία τάση υπερβολής ή ανάγκης για προβολή. Δεν αισθάνομαι ότι έκανα καμια φοβερή ανακάλυψη. Μου αναφέρθηκαν παρόμοιες εμπειρίες από πολύ κόσμο, εστιασμένες σε συγκεκριμένη ημερομηνία και σε ένα εύρος χρόνου, οι οποίες σε συνδυασμό με διάφορα άλλα, με έβαλαν σε υποψίες. Άλλωστε αυτά που αναφέρω δεν είναι ανακαλύψεις δικές μου αλλά βασικά σημεία Εσωτερισμού, οπότε ουσιαστικά δεν ανήκουν σε εμένα.
Πιστεύω επίσης ότι ο μικρός σεισμός που σημειώθηκε στην Αίγινα σήμερα το απόγευμα, έχει να κάνει με την εκτόνωση αυτής της ενέργειας, η οποία και θα ολοκληρωθεί με την παρέλευση ενός τριημέρου...

TheDigger 29-01-08 19:47

Ήμουν ξύπνιος μέχρι το πρωί στις 5.00 βλέποντας ΝΒΑ! Σε εμένα δεν έτυχε τίποτα το περίεργο! Μένω Πλατεία Μαβίλη, Αθήνα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.