Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ζουν ανάμεσά μας; (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3841)

Απέριττος 14-04-08 09:24

Ζουν ανάμεσά μας;
 
Καλημέρα σε όλους τους συνταξιδιώτες...
Τελευταία μια κυριακάτικη εφημερίδα είχε βάλει σαν προσφορά την ταινία "They live" (ελληνική απόδοση "Ζουν ανάμεσά μας"). Είχα δει την ταινία αυτή στον κινηματογράφο όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση. Από τότε την είχα αντιγράψει σε βιντεοκασέτα και μετά όταν βγήκαν τα dvd φρόντισα να την ξαναπάρω και την έχω δει πάρα πολλές φορές.
Πάντα είχα την απορία αν τελικά οι εξωγήινοι ή γενικότερα πλάσματα από άλλους κόσμους, άλλες διαστάσεις έχουν βρει τους τρόπους να παίρνουν την μορφή μας ή με κάποιο τρόπο να ξεγελούν την αντιληπτικότητά μας και να ζουν ανάμεσα στους κανονικούς ανθρώπους. Για τον ίδιο λόγο μου άρεσε πάρα πολύ και η ταινία "Η άφιξη".
Πάρα πολλοί ερευνητές και άνθρωποι που ασχολούνται με το παράξενο έχουν διατυπώσει αυτήν την άποψη. Ο Ντέιβιντ ¶ϊκ για παράδειγμα μιλά για ερπετοειδείς οι οποίοι μάλιστα κατέχουν πολύ υψηλές θέσεις στην παγκόσμια ιεραρχία.
Τα τελευταία χρόνια και αυτός ο Λιακόπουλος ανακάλυψε ξαφνικά την Αμερική προβάλλοντας σαν δική του ανακάλυψη την πιθανότητα (βεβαιότητα για τον ίδιο) να ζουν ανάμεσά μας οντότητες ξένες προς τον άνθρωπο.
Το θέμα είναι πάρα πολύ μεγάλο και σηκώνει πάρα πολύ κουβέντα. ¶ραγε με ποιον τρόπο θα μπορούσαμε να διαπιστώσουμε αν συμβαίνει κάτι τέτοιο; Θα μπορούσε να γίνει μέσω ειδικής εκπαίδευσης όπου μπορούμε να διευρύνουμε το αισθητηριακό μας φάσμα; Θα μπορούσε να γίνει με κάποιο τεχνητό τρόπο όπως δείχνει η ταινία του Κάρπεντερ; ¶ραγε υπάρχει περίπτωση να τραυματίζαμε κάποιον τυχαία και αντί για αίμα να βλέπαμε να βγαίνει από μέσα του πράσινο υγρό, όπως μας έδειχναν στα X-files;
Κάποια στιγμή είχα σκεφτεί ένα πρότζεκτ και ξεκίνησα να το κάνω με το να φωτογραφίζω με φιλμ υπερύθρων τυχαίες φωτό μέσα στο πλήθος. Όμως είναι δύσκολο γιατί και τα συγκεκριμένα φιλμς είναι πολύ ακριβά, αλλά και η συντήρησή τους και η φόρτωσή τους μέσα στην μηχανή πρέπει να γίνεται με μεγάλη προσοχή γιατί καταστρέφονται πολύ εύκολα. Θα βοηθούσε πολύ κάποιος αν ήξερε τον τρόπο ή αν υπάρχει, μηχανή ψηφιακής τεχνολογίας η οποία μέσω ειδικών φίλτρων, θα μπορούσε να φωτογραφήσει μέσα στο υπέρυθρο φάσμα. Ίσως αν γινόταν αυτό το πείραμα, μέσα σε τυχαίες φωτό τραβηγμένες σε τυχαία σημεία, μέσα σε τυχαία πλήθη, να ανακαλύπταμε ξαφνικά παράξενα πρόσωπα που έχουν άλλη εικόνα ανάμεσα στο πραγματικό και το υπέρυθρο φάσμα.
Αν γίνουμε πολύ προσεκτικοί θα παρατηρήσουμε και από μόνοι μας "ανθρώπους" που κινούνται παράξενα μέσα στο πλήθος, αλλά και ανθρώπους με αλλόκοτες μορφές. Μου έχει τύχει προσωπικά να παρακολουθήσω τέτοια παράξενα ανθρώπινα πλάσματα για αρκετά λεπτά. ¶τομα που φαινόταν καθαρά ότι ήταν τελείως ξεκομμένα από τον δικό μας κόσμο. Δεν ήταν τρελοί ούτε πρεζάκηδες. Όπως μου έχει τύχει να βρεθώ σε κάποιες συγκεντρώσεις όπου υπήρχε κάποιο άτομο που σου έβγαζε μια αύρα τελείως ξένη με την δική μας φύση. Αυτομάτως απόκτησα απέναντί του αμυντική στάση. Η περίπτωση αυτή ταίριαζε περισσότερο με την θεωρία περί ερπετοειδών του ¶ϊκ.
Πιστεύω ότι όλοι λίγο πολύ έχουμε παρόμοια περιστατικά στα οποία ίσως δεν δώσαμε την σημασία και την βαρύτητα που θα έπρεπε. Ανοίγω αυτό το θέμα σαν μια ευκαιρία να αναφερθούμε σε αυτά, για να δούμε τελικά αυτό που για μένα είναι σχεδόν βέβαιο.. ότι...
ΝΑΙ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ...

mel.x 14-04-08 10:06

Kαλημερα Απερριτε

Σκεφτομουν τωρα που σε διαβαζα, οτι ισως ,πριν εκατομυρια χρονια πριν, υπηρχε ενας πολιτισμος, σαν και μας ακριβως.Πριν γινει μια μεγαλη πυρηνικη καταστροφη, και ισοπεδωθουν τα παντα,καποιοι που το γνωριζαν ,φροντισαν να εξασφαλισουν την διαβιωση τους ,την δικη τους και των οικογενειων τους,σε καταφυγια κατω στην γη.
Ετσι ,μαζεψαν τις οικογενειες τους και κατεβηκαν κατω.Περασανε εκατομμυρια χρονια και αυτοι ζουσανε κατω, περνουσαν ομως απο γενια ,σε γενια το μηνυμα, οτι "δεν θα ανεβητε ποτε επανω" ,"ΠΟΤΕ",γιατι ειναι ολα κατεστραμενα,υπαρχει ραδιενεργεια,η οτι υπαρχουν καποιοι "αλλοι"επανω κ.λ.π.Κατι αναλογο σε εμας, που δεν μπορουμενα φανταστουμε ,οτι υπαρχουν καποιοι "αλλοι" κατω στην γη.
Καποιοι ομως απο αυτους, θελανε να ανακαλυψουν τι υπαρχει επανω, και ποτε ποτε,ανεβαινανε ,φυσικα βραδυ,--[ετσι πιστευω για αυτα που λεγανε οι γιαγιαδες μας, για τους καλικαντζαρους]--για να μας παρατηρουν και να βλεπουν πως ζουμε.
Αν εμεις γνωριζαμε ,οτι κατω στην γη υπαρχει κοσμος σαν και εμας,δεν θα κατεβαιναμε κρυφα ,για να περπατησουμε αναμεσα τους και να τους παρατηρησουμε ???
Μακαρι τελικα να υπαρχει μια μηχανη που να φωτογραφιζουμε και να βλεπουμε τους "αλλους".

14-04-08 11:22

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου Απερριτε ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου και βεβαια όχι
εξωπραγματικές.
Με αυτα που αναφέρεις μου ήλθε στο μιαλό ένα βιβλίο του Γ. ΜΠΑΛΑΝΟΥ
(μάλλον το ΚΟΣΜΟΙ ΦΩΤΙΑΣ εαν δεν με απατά η μνήμη μου) όπου και
ανέφερε για τα παράξενα πρόσωπα που συναντούσε στον δρόμο....

Πάντα οι διαδρομές μέσα στις Πόλεις μας ίσως έχουν πολλά να μας πούν...

Ευχαριστώ.

skeptic 14-04-08 11:33

Παράθεση:

Ο Ντέιβιντ ¶ϊκ για παράδειγμα μιλά για ερπετοειδείς οι οποίοι μάλιστα κατέχουν πολύ υψηλές θέσεις στην παγκόσμια ιεραρχία.
Καμιά απόδειξη υπάρχει;;

Ο Ντέιβιντ Αίκ λέει μεγάλες αλήθειες και τα χώνει στο διεθνές καπιταλιστικό κατεστημένο και τους διεθνείς τραπεζίτες αλλά κατά την άποψη μου αυτοανερείτεαναφερόμενος κατόπιν σε ερπετοιδείς και παρόμοιες αναπόδειχτες σαχλαμάρες..

Δηλαδή ξεκινάει καλά αλλά κάπου στην μέση χάνει τη μπάλα και γελιοποιείται..

open mind 14-04-08 11:45

Απερριτε το They live Είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες επιστημονικής φαντασίας μου είχε κάνει μεγάλη
Εντύπωση όταν την είχα πρωτοδεί πιτσιρικάς τότε μάλιστα όταν είδα ότι την είχε
Η εφημερίδα την αγόρασα και το ξαναείδα μετά από χρονια .
Το σενάριο της δεν είναι και απίθανο να συμβεί η να συμβαίνει στην πραγματικότητα
Έχουν γραφτεί πολλές θεωρίες συνομωσίας κάτι παρόμοιο με αυτό που γραφείς λένε
Και για τους men in black .

Πάντως όσοι βιαστείτε να απορρίψετε το ενδιαφέρον ερώτημα Περί συνωμοσίας Ποσο σίγουροι είστε ότι γενικά δεν υπάρχουν συνομωσίες εις βάρος μας εμάς των
Απλών ανθρώπων ?σε όλα τα επίπεδα οικονομικά ,πολιτικα,και πάει λέγοντας .
Αν συνωμοτούν εις βάρος μας για οποιαδήποτε θέμα γιατί όχι να μην το
Κάνουν και για κάτι τέτοιο ?.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι όλα είναι πιθανά δεν αποκλείω τίποτα μπορεί
Να υπάρχει τέτοια συνομωσία η να υπάρξει μπορεί βεβαία και να μην υπάρχει
Αλλα καλό είναι να ερευνούμε όλα τα ενδεχόμενα.

skeptic 14-04-08 12:24

ΟpenMind τι πιστεύεις ότι εννοούν όταν λένε "Νέα Παγκόσμια Τάξη"..? Το έβαλαν ακόμα και στο "ψευτο"δολλάριο(fiat-monopoly money) όταν πήραν την κυριαρχία της οικονομίας των ΗΠΑ με τη Fed.
Κατά την άποψη μου σημαίνει "Παγκόσμια Κυβέρνηση"(στα χέρια των διεθνών τραπεζιτών) Ο ίκε πάει να τους βγάλει εξωγήινους που μεταμορφώνονται αλλά δεν υπάρχουν αποδείξεις.. περισσότεριο σενάριο ΕΦ θυμίζει..σαν την ταινία "They Live" που είπες..
Βέβαια τίποτα δεν αποκλείεται αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχουν αποδείξεις.. μένει μόνη η φαντασία.. αρρωστημένη πολλές φορές..

open mind 14-04-08 12:39

Απ τη στιγμή που δεν υπάρχουν αποδείξεις δεν μπορείς να υποστηρίξεις κάτι
Μετά βεβαιότατος συμφωνώ σε αυτό αλλα η ολη συμπεριφορά του ανθρωπινού
Είδους στην ιστορία μας δείχνει ότι η συνομωσία είναι στο αίμα του .
Στην καθημερινή μας ζωή υπάρχουν συνωμοσίες παντού από τα οικονομικά ζητήματα
Μέχρι αθλητικά οποτε δεν αποκλείεται να συμβαίνει το οτιδήποτε .

Απέριττος 14-04-08 14:19

Αγαπητέ Mel-X. Απαντάω στην δική σου παρατήρηση περί ύπαρξης υποχθονίων όντων τα οποία πιθανόν να παρέμειναν στα έγκατα της γης από μια προηγούμενη καταστροφή. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό το σενάριο θα μπορούσε να παίξει. Προσωπικά θεωρώ πιο πιθανή την ύπαρξη όντων από άλλες διαστάσεις τα οποία έχουν την δυνατότητα να περνούν με κάποιο μηχανισμό τα όρια των κόσμων, όπως θεωρώ και πολύ πιθανή την ύπαρξη χρονοταξιδιωτών οι οποίοι μπορούν να έρχονται με χρονομηχανές από μελλοντικές εποχές που θα έχουν αυτήν την δυνατότητα. Παλαιότερα μάλιστα υπήρχε η πολύ τεκμηριωμένη και σοβαρή μαρτυρία κάποιων γάλλων τουριστών οι οποίοι είχαν έρθει σε επαφή με χρονοταξιδιώτες σε κάποια επαρχιακή περιοχή της Γαλλίας. Οι συγκεκριμένοι μάλιστα εμφανίστηκαν ως τρία άτομα που επέβαιναν σε ένα πολύ παράξενο όχημα που κινείτο πάνω σε μαγνητικά πεδία.
Στην περίπτωση βέβαια αυτή μιλάμε για ανθρώπους που ήρθαν από το μέλλον. Όπως επίσης και αυτοί που αναφέρεις εσύ που έχουν μείνει κάτω (αν έχουν μείνει) πάλι αποτελούν μέλη της ανθρώπινης φυλής. Εγώ βέβαια δεν ομιλώ για αυτό. Μιλώ για δυο περιπτώσεις. Η πρώτη είναι η περίπτωση εξωδιαστατικών όντων τα οποία με κάποιον τρόπο μπαίνουν στην δική μας πραγματικότητα επενδυόμενα την ανθρώπινη μορφή και η δεύτερη περίπτωση είναι περί εξωγήινων όντων τα οποία είναι στην γη είτε από πιο παλιά ή τα τελευταία χρόνια, είναι παρόντα με την ανοχή κάποιων ισχυρών ομάδων εξουσίας του πλανήτη με τις οποίες έχουν κάνει ειδικές συμφωνίες και κυκλοφορούν μεταμφιεσμένα με κάποιους τρόπους, ώστε να έχουν ανθρώπινη μορφή.
Το ερώτημα για μένα δεν είναι αν υπάρχουν. Δεν ξέρω γιατί νοιώθω μέσα μου τόσο μεγάλη βεβαιότητα για αυτό το πράγμα... Το θέμα είναι πως θα βρούμε τον τρόπο να μπορούμε να τους διακρίνουμε...
Φιλικά...

Ntemis 14-04-08 15:02

το πες και το κανες ;-)

Απέριττος 14-04-08 15:20

Ναι και περιμένω από όλους σας να πάρετε θέση.. Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα...

open mind 14-04-08 17:11

Απέριττε προσωπικά χωρίς βεβαία να έχω αποδείξεις πιστεύω ότι υπάρχουν
Και αλλα οντα από άλλες διαστάσεις όπως και εξωγήινοι πολιτισμοί .

lykos 14-04-08 17:54

Πήρα την ελευθεροτυπία είδα και τις 3 ταινίες που είχε! Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω. Εγινε τυχαία η επιλογή την ταινιών αυτών? <Οι άλλες 2 είναι το the man who fell to earth και το stargate.>
Εμένα δεν θα με εξέπλητε να συνέβαινε κάτι τέτοιο!! Να υπάρχουν δηλαδή ανάμεσα μας!!
Οπως δεν θα με εξεπλητε αν εμείς οι ιδιοι (δια μέσου των μακρινών προγόνων μας φυσικά)χωρίς να το ξέρουμε προερχόμαστε από άλλο πλανήτη

open mind 14-04-08 18:02

ΤΟ the man who fell to earth Δεν το εχω δει αν και το χω σπίτι τι υπόθεση έχει ?το stargate εντάξει είναι γνωστό
Αλλα μάλλον η συγκεκριμένη επιλογή ταινιών έγινε για εμπορικούς λογους.

xontro_mpizeli 14-04-08 18:38

Θα παρακαλούσα πολύ να μην ξεφεύγει η συζήτηση "Ζουν ανάμεσά μας" προς τις ταινίες που ήταν μαζί με αυτήν στην κυριακάτικη εφημερίδα....

Φιλικά,

open mind 14-04-08 18:42

xontro_mpizeli Ρώτησα τον lykos Για την υπόθεση της ταινίας όχι από κινηματογραφική περιέργεια αλλα επειδή έκανε μια παρατήρηση ότι δεν ήταν τυχαία και οι τρεις στο πακέτο .

henriksmir 14-04-08 19:34

Πιστεύω ότι ένα από τα καίρια ζητήματα που θίγει η ταινία "They Live" είναι η χειραγώγηση της ανθρώπινης συνείδησης μέσω της τεράστιας βιομηχανίας της διαφήμισης και του μάρκετιγκ. Στην επόχη μας τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης προβάλλουν τεχνητά υποκατάστατα ως αξιόπιστα, αλλά πάντα εφήμερα, υποκατάστατα μέσα για την ικανοποίηση πρωτόγονων ανθρώπινων αναγκών όπως είναι η σεξουαλική ικανοποίηση,(μέσω της κατανάλωσης προιόντων που προβάλλονται ως εγγυητές σεξουαλικών κατακτήσεων, πχ αλκοολούχα ποτά, τσιγάρα) η απόκτηση της εξουσίας (μέσω συμβόλων status πχ ακριβά ρούχα, μεγάλα αυτοκίνητα κτλ κτλ) η επιδίωξη της μέγιστης υγείας (πχ διατροφικά συμπληρώματα), της ασφάλειας , (πχ ασφαλιστικά προγράμματα), ή η παράταση της νιότης άρα και της ζωής (πχ καλλυντικά, "νεανικά" ρούχα, καλλυντικά, σαμπουάν και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε).
Γύρω από το κάθε καταναλωτικό προιόν χτίζεται ένας μύθος, ένα σύμπλεγμα συνειρμών και εικόνων που ελάχιστη σχέση έχουν με αυτό που πραγματικά είναι. Πχ οι διαφημίσεις τσιγάρων που προβάλλονται στους κινηματογράφους: Τι σχέση έχουν οι εικόνες των άγριων και παρθένων τοπίων και των σκληροτράχηλων γελαδάρηδων με το τσιγάρο; Απάντηση: όταν ο καταναλωτής το καπνίσει, θα νιώσει ότι κατα κάποιο βρίσκεται στον ελεύθερο και αμόλυντο κόσμο της πάλαι ποτέ άγριας δύσης!
Ωστόσο αντιλαμβάνεται κανείς πολύ γρήγορα ότι πίσω από όλη αυτή την φαντασμαγορική βιομηχανία που δικαιολογεί την ύπαρξή της με τον ισχυρισμό ότι "ικανοποιεί (τεχνητές ως επί το πλείστον) ανάγκες" κρύβεται κάτι πολύ πιο σκοτεινό. Κατά τη γνώμη μου έχει να κάνει με αυτό που λέει κάποιος από τους ήρωες της ταινίας, ότι δηλαδή επανακατευθύνονται τα ανθρώπινα ένστικτα σε δρόμους χειραγώγησης, ακραίου ατομικισμού και αδυσώπητου ανταγωνισμού για ψεύτικα έπαθλα που δεν οδηγούν πουθενά!
Κατά τη γνώμη μου, πολύ εύκολα θα μπορούσε να κρύβεται μια διάνοια έχθρική προς το ανθρώπινο είδος πίσω από όλα αυτά, μια διάνοια που γνωρίζει ότι μια κατα μέτωπον επίθεση ενάντια στην ανθρώπινη φυλή θα αποτύγχανε, γιατί είμαστε και εφευρετικά όντα τρομάρα μας, αλλά ότι μια έμμεση διαβρωτική επίθεση που αλλοιώνει την εικόνα που έχουμε για τους εαυτούς μας είναι πολύ πιο αποτελεσματική μακροπρόθεσμα.

open mind 14-04-08 19:40

henriksmir Πολύ σωστή η παρατήρηση σου για την χειραγώγηση της συνείδησης μέσω των ΜΜΕ
Που θιγεί και η ταινία είναι αλήθεια ότι μας χειραγωγούν όπως θέλουν ανεξάρτητα
Το αν ισχύει ότι ζουν ανάμεσα μας η όχι σε όλα τα ζητήματα γίνεται αυτή η χειραγώγηση
Με επιτυχία .

abyss 14-04-08 21:42

Φίλοι καλησπέρα σε όλους!
Το "they live" ήταν μια ταινία που με συγκλόνισε όταν την πρωτοείδα (πριν από 15 περίπου χρόνια) και θεωρώ ότι ήταν πολύ μπροστά από την εποχή της. Βλεποντας και άλλες "πρωτοποριακές " ταινίες έχω διαμορφώσει την άποψη ότι η προβολή τους κάθε άλλο παρά τυχαία είναι. Πιστεύω ότι "βγαίνουν" για να προετοιμάσουν τους ανθρώπουν για όσα πρόκειται να ακολουθήσουν και να τους εξοικειώσουν μ' αυτά. Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με νέες, πρωτοποριακές τεχνολογίες που αφού τις δούμε σε ταινίες λανσάρονται κανονικά (πχ James Bond κλπ) . Έτσι λοιπόν συμφωνώ ότι ίσως πράγματι να ζουν ανάμεσά μας εξωγήινοι, υποχθόνιοι ή ό,τι άλλο τέλος πάντων,όμως δε νομίζω ότι να τους δούμε είναι τόσο εύκολο. Φαντάζομαι ότι θα τους "δούμε" όταν αυτό θα έχει αποφασιστεί. Από ποιους δεν μπορώ να γνωρίζω.

Ένα άλλο σημείο της συγκεκριμένης ταινίας που θα ήθελα να σταθώ και με είχε συγκλονίσει περισσότερο από το γεγονός ότι μεσω των γυαλιών φαινόταν η ύπαρξη εξωγήινων, είναι τα υποσυνείδητα μηνύματα με τα οποία βομβαρδιζόταν οι άνθρωποι μέσα από διαφημήσεις, ΜΜΕ κλπ. Αυτή η "απειλή " έχει αποδεδειγμένα εισβάλει στη ζωή μας και είναι για μένα πιο τρομακτική από τα aliens γιατί είναι για με΄να καθημερινό βίωμα. Θα κλείσω θυμίζοντας το "καλυμένο" logan σε διαφημιστική αφίσα της ταινίας "ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΤΕ".

Απέριττος 15-04-08 07:34

Φίλοι μου καλημέρα...
είναι πολύ παράξενο αυτό που λέμε ως φαινόμενο της συγχρονικότητας. Εχθές το βράδυ επικοινώνησε μαζι μου ένας παλιός φίλος (μεγαλύτερος σε ηλικία απο εμένα) ο οποίος ασχολείται χρόνια με αυτά τα θέματα, ήταν φανερά ταραγμένος και ο λόγος που με πήρε ήταν για να μου αναφέρει κάτι που του συνέβει.
Μου είπε λοιπόν ότι συνομιλούσε για αρκετή ώρα με έναν ερπετοειδή. Στην αρχή πήγα να γελάσω με αυτά που μου έλεγε, αλλά το ποιόν και ο χαρακτήρας αυτού του ανθρώπου με συγκράτησαν και άκουσα με προσοχή. Μου ανέφερε κομμάτια του πολυ σημαντικου διαλόγου που είχε με τον "ερπετοειδή" τα οποία δυστυχώς δεν μπορώ να μεταφέρω εδω γιατί έχουν σχέση με συγκεκριμένα πρόσωπα και αν τα ανάφερα ίσως έβαζα τον εαυτόν μου σε περιπέτειες...
Απλά καταθέτω το γεγονός γιατί είναι πολύ παράξενο το ότι συνέπεσε με την δημοσίευση αυτού του θέματος...
Φιλικά..
ΥΓ: Να σημειώσω ότι ο φίλος δεν είχε γνώση του θέματος που άνοιξα στο φόρουμ οπότε δεν θα μπορούσε να το κάνει εσκεμμένα...

Fox_Mulder 15-04-08 11:26

Ας αφήσουμε λίγο στην άκρη τις θεωρίες του Icke, που ουσιαστικά είναι ένας αχταρμάς από New Age, θεωρίες συνομωσίας και προυπάρχουσες απόψεις άλλων ερευνητών, όπως ο άγνωστος στην Ελλάδα John Rhodes και ο αρκετά γραφικός (υποστηρίζει ότι οι εξωγήινοι τον απήγαγαν και από τότε πηγαινοέρχεται στα διαστημόπλοια τους χρησιμοποιώντας ένα από τα 144.000 σύμβολα που εκείνοι κατέβασαν - ναι, downloaded!- στον εγκέφαλο του) Riley Martin.

Το γεγονός ότι ο άνθρωπος είναι έμπορος δε σας λέει κάτι; Δηλαδή, γιατί παίρνουμε τον Icke ως αξιόπιστο και τον αντίστοιχο εθνικό μας έμπορο βιβλίων, ως γραφικό; Εδώ ο τύπος κάνει ομιλίες (με τσουχτερό εισιτήριο φυσικά) , δηλώνει κατά καιρούς ότι είναι ο Υιός του Θεού (ναι το έχει πει και αυτό), πουλάει βιβλία, δέχεται δωρεές και διάφορα άλλα ωραία. Όντως ξεκίνησε καλά, βγάζοντας κάποια ςραία πράγματα στη φόρα, κυρίως στα πρώτα βιβλία του, αλλά κάπου μετά το Μυστικό Όλων των Εποχών το χαλάει. Ανακρίβειες, λογικά άλματα, ατεκμηρίωτα συμπεράσματα είναι τα σήματα κατατεθέν του. Σίγουρα αποκαλύπτει αλήθειες, αλλά αυτές λειτουργούν ως βάση για να συνδέσει τα ασύνδετα. Δηλαδή, σύμφωνα με τον Icke τελοσπάντων, ο μισός πλανήτης είναι θήτης μιας συνομωσίας εναντίον του άλλου μισού...

γηγενης 15-04-08 13:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Απέριττος
Φίλοι μου καλημέρα...
είναι πολύ παράξενο αυτό που λέμε ως φαινόμενο της συγχρονικότητας. Εχθές το βράδυ επικοινώνησε μαζι μου ένας παλιός φίλος (μεγαλύτερος σε ηλικία απο εμένα) ο οποίος ασχολείται χρόνια με αυτά τα θέματα, ήταν φανερά ταραγμένος και ο λόγος που με πήρε ήταν για να μου αναφέρει κάτι που του συνέβει.
Μου είπε λοιπόν ότι συνομιλούσε για αρκετή ώρα με έναν ερπετοειδή. Στην αρχή πήγα να γελάσω με αυτά που μου έλεγε, αλλά το ποιόν και ο χαρακτήρας αυτού του ανθρώπου με συγκράτησαν και άκουσα με προσοχή. Μου ανέφερε κομμάτια του πολυ σημαντικου διαλόγου που είχε με τον "ερπετοειδή" τα οποία δυστυχώς δεν μπορώ να μεταφέρω εδω γιατί έχουν σχέση με συγκεκριμένα πρόσωπα και αν τα ανάφερα ίσως έβαζα τον εαυτόν μου σε περιπέτειες...
Απλά καταθέτω το γεγονός γιατί είναι πολύ παράξενο το ότι συνέπεσε με την δημοσίευση αυτού του θέματος...
Φιλικά..
ΥΓ: Να σημειώσω ότι ο φίλος δεν είχε γνώση του θέματος που άνοιξα στο φόρουμ οπότε δεν θα μπορούσε να το κάνει εσκεμμένα...


αν δεχτουμε οτι οντως σου ειπε καποια πραγματα για τον χ και τον ψ
με δεδομενο οτι οι "κακοι"παρακολουθουν τα παντα
τι σε κανει να πιστευεις οτι η πραξη σου αυτη ( τα οποία δυστυχώς δεν μπορώ να μεταφέρω εδω γιατί έχουν σχέση με συγκεκριμένα πρόσωπα και αν τα ανάφερα ίσως έβαζα τον εαυτόν μου σε περιπέτειες...)

σε καλυπτει απο τον κινδυνο;;

ισα ισα που με την δηλωση σου "γνωριζω αλλα δεν αποκαλυπτω" σε μαζευουν σουμπιντο

skeptic 15-04-08 13:49

Παράθεση:

Μου είπε λοιπόν ότι συνομιλούσε για αρκετή ώρα με έναν ερπετοειδή.
Και εγώ χθες συνομιλούσα (τηλεπαθητικά εννοείται) με έναν γκρίζο.
Αλλά δεν μπορώ να σας αποκαλύψω περισσότερα!

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 15-04-08 15:00

Εγώ θα ήθελα να πω πως μία ματιά στις μυθολογίες όλων των λαών του κόσμου, καθιστά σαφές ότι η ανθρωπότητα ενδεχομένως να ήρθε κάποτε σε επαφή είτε με εξωγήινα όντα, είτε με χρονοταξιδιώτες.

skeptic 15-04-08 15:49

ταξίδι στο παρελθόν δεν μπορεί να επιτευχθεί λόγω ότι
α) Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ταχύτητα διάδοσης από την ταχύτητα του φωτός.
β) Ακόμα και αν γίνονταν Θα δημιουργούνταν παράδοξα που θα κατάστρεφαν όλο το σύμπαν.

open mind 15-04-08 17:32

skeptic Υπάρχουν και τα ταχυόνια που ταξιδεύουν γρηγορότατα απ το φως ενώ για την περίπτωση
Των παραδόξων υπάρχει η θεωρία των παράλληλων συμπάντων .

skeptic 15-04-08 17:38

τα ταχυόνια είναι θεωρητικά σωματίδια, δεν βρέθηκε ποτέ κάνενα ταχυόνιο σε κάποιον επιταχυντή σωματιδίων.
Το ίδιο ισχύει και για τα παράλληλα σύμπαντα, πρόκειται για θεωρητικά κοσμικά μοντέλα, δεν υπάρχουν αποδείξεις για την υπάρξη τους.

skeptic 15-04-08 17:48

Μόνο η επιστήμη μπορεί να δώσει απάντηση αν ζούνε και άλλοι πολιτισμοί ή άλλη βιολογία "ανάμεσα μας" δηλαδή στο σύμπαν ..στη γειτονιά .. κοντά λέμε.... οπότε είναι χαζό να ασχολούμαστε με φαντασίες όταν η αληθινή απάντηση είναι ήδη τόσο κοντά.. "ψήνεται" λέμε! σχεδόν έτοιμη.. λίγο τυχεροί να είμαστε ..

open mind 15-04-08 17:51

Sceptic όλα θεωρητικά είναι ειδικά σε τέτοια ζητήματα αν είχαμε αποδείξεις
Δεν θα το συζητάγαμε τώρα .
Ειδικά όταν μιλάμε για φυσική όλα είναι αναστρέψιμα καθώς είναι πολλά αυτά που δεν ξέρουμε .

skeptic 15-04-08 18:06

Δηλαδή μιλάς για ανατροπή της θεωρίας της σχετικότητας; Mεγάλη κουβέντα λες τώρα...σκέψου το..

Η θεωρία της σχετικότητας έχει επιβεβαιωθεί σε όλες τις παρατηρήσεις στη Γη και στο μακρινό σύμπαν. Ακόμα και το Gravity-Probe B το τροχιακό πείραμα εξωφρενικής ακρίβειας που φιλοδοξούσε να την αμφισβητήσει δοκίμασε απογοήτευση.

Η μέγιστη ταχύτητα παραμένει η c.

Αλλά ακόμα και αν υπήρχαν ταχυόνια σου φαίνεται παιχνιδάκι να μετατρέψεις έναν άνθρωπο σε ταχυόνιο και να τον κάνεις πάλι άνθρωπο;

Όπως αντιλαμβάνεσαι φτάνουμε στο επίπεδο της επιστημονικής φαντασίας ή σκέτο φαντασίας.

open mind 15-04-08 18:22

Για την θεωρία της σχετικότητας και τα ταχυονια σου βάζω ένα απόσπασμα απ το παρακάτω Link http://www.physics4u.gr/faq/tachyons.html
Όλα ξεκίνησαν τη δεκαετία του '60 όταν μια ομάδα φυσικών αναγνώρισε ότι το όριο της ταχύτητας του Αϊνστάιν δεν ισχύει για σωματίδια που ήδη κινούνταν γρηγορότερα από το φως. Και ονόμασαν τα σωματίδια αυτά ταχυόνια. Μπορεί τυπικά να μην απαγορεύονται από τις εξισώσεις της ειδικής σχετικότητας, και εξακολουθούν να υπακούουν στους μετασχηματισμούς Lorentz.



Το άρθρο είναι αναλυτικότατο δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι πάνω σε αυτό .
Τώρα οσο αφορά την ερώτηση σου στο αν μου φαίνεται εύκολο το να μετατραπεί ένας
¶νθρωπος σε ταχυονιο και μετα πάλι σε ταχυονιο με τις γνώσεις που έχουμε σήμερα
Δεν μου φαίνεται απλα δύσκολο αλλα αδύνατο με τις γνώσεις που θα έχουμε όμως
Σε 200-300 έτη ίσως όμως να είναι δυνατό .
Απ ότι θα διάβασες και στο άρθρο δεν είναι θέμα φαντασίας τα ταχυονια και ότι
Μπορεί να προκύψει από αυτά .

skeptic 15-04-08 18:35

Παράθεση:

δεν είναι θέμα φαντασίας τα ταχυονια
Kαι όμως είναι θέμα φαντασίας, μαθηματικοφυσικής φαντασίας συγκεκριμένα.
Όπως σου είπα δεν έχουν ανιχνευτεί σε κανένα πείραμα. Αυτό είναι γεγονός.
Και το γεγονός παραμένει. Ότι σε αυτό το σύμπαν δεν έχουν βρεθεί σωματίδια που να τρέχουν γρηγορότερα από το φως. Τίποτα δεν έχει βρεθεί που να τρέχει γρηγορότερα από το φως. Η θεωρία της σχετικότητας έχει δοκιμαστεί σε όλα της τα σημεία και προβλέπει ακριβώς αυτό, ότι υπάρχει ανυπέρβλητο όριο ταχύτητας στο σύμπαν.

Τώρα τι πρόκειται να συμβεί στο μέλλον κανείς δεν ξέρει.

open mind 15-04-08 18:49

Το ότι δεν έχουν ανιχνευτεί ακόμα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αν σκεφτόμασταν
Έτσι για οποιαδήποτε επαναστατική ιδέα θα ήμασταν ακόμη στον μεσαίωνα .
Θα σου ξαναβαλω ένα αποσπασμα από το physics4u οσο αφορα την ψευδαισθηση
Των ανθρωπων κάθε εποχη ότι τα ξερουν όλα .
Στις αρχές της δεκαετίας του '30 οι φυσικοί νόμιζαν ότι είχαν ανακαλύψει όλο τον ατομικό κόσμο. Τα πρωτόνια, νετρόνια, ηλεκτρόνια καθώς και μερικά ακόμη σωματίδια που είχαν βρεί έδιναν την εικόνα ενός τακτοποιημένου, οργανωμένου σχεδίου.
Αλλά 30 χρόνια αργότερα η ειδυλλιακή αυτή εικόνα είχε χαθεί μια για πάντα. Οι φυσικοί βρέθηκαν να έχουν στα χέρια τους ένα τεράστιο πλήθος σωματιδίων, περίπου διακόσια σωματίδια, που είχαν ανακαλυφθεί, και προσπαθούσαν να τα κατατάξουν σε ομάδες για την καλύτερη εξήγησή τους. Συγχρόνως προσπαθούσαν να βρουν μοντέλα που θα μας έλεγαν πως αλληλεπιδρούν μεταξύ τους τα θεμελιώδη δομικά υλικά του σύμπαντος
ΠΗΓΗ http://www.physics4u.gr/articles/2002/quarks.html
Αν συνομιλούσε ένας επιστήμονας του 30 με έναν σημερινό δεν θα πίστευε τίποτα
Θα του έλεγε ότι είναι επιστημονική φαντασία ότι του λέει.

skeptic 15-04-08 19:01

Aυτό το επιχείρημα λειτουργεί εναντίον σου.
Διότι πως γίνεται να βρήκαν τόσα εκατοντάδες νέα σωματίδια και όχι τα ταχυόνια;
Που είναι τα ταχυόνια;

Κοίταξε να δεις με παρεξήγησες μαζί σου είμαι, και εγώ θα ήθελα πολύ να βρεθούν και να ανατραπεί το σύμπαν, αλλά μισό αιώνα τώρα ψάχνουν και τζίφος.. βέβαια η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.. όπως λένε..

skeptic 15-04-08 19:13

Βασικά όλη η κουβέντα που κάναμε πριν είναι ένας πόλεμος μεταξύ θεωρίας υπερχορδών και θεωρίας σχετικότητας.. Μέχρι στιγμής φαίνεται να υπερισχύει η σχετικότητα πάντως.. πέρνωντας ως δεδομένο τις παρατηρήσεις..

open mind 15-04-08 19:30

Δεν είναι τόσο εύκολο να εντοπιστούν αλλα ποτε μην λες ποτε η τεχνολογία προχωρεί
Και κάποια στιγμή ίσως γίνει η ανακάλυψη τους .
Χαίρομαι που έχεις ανοιχτό μυαλό και είμαστε απ την ιδια πλευρά .

skeptic 15-04-08 19:57

Το ότι είναι δεν είναι εύκολο να βρεθούν μπορεί να σημαίνει κάλλιστα ότι δεν υπάρχουν κιόλας..
Και αν δεν είναι εύκολο να βρεθούν πόσο εύκολο είναι να τα σταθεροποιήσουμε και πόσο εύκολο είναι να διακτινήσουμε έναν άνθρωπο; Επιστημονική Φαντασία φίλε μου. 300 χρόνια, πολύ αισιόδοξο σε βλέπω!

Τελοσπάντων θα μπορούσαμε να παίζουμε με λογοπαίχνια όλο το βράδυ.

Το θέμα είναι ότι εσύ μένεις με μια αμυδρή ελπίδα για το μέλλον ενώ εγώ στην παρατήρηση του παρόντος και σε μια ιστορία αναζήτησης τουλάχιστον 50 ετών από την επιστημονική κοινότητα.

Νομίζεις ότι οι επιστήμονες δεν θέλουν να ανατρέψουν τη σχετικότητα; Όποιος το κάνει αυτό γίνεται αυτόματα ο νέος Αινστάιν. Τα δίνουν όλα για την ανατροπή της! Έλα μου όμως που παραμένει ακάθεκτη και ακούνητη!

Απέριττος 15-04-08 21:45

¶ντε πάλι.. αμάν βρε γηγενή.. δεν βαρέθηκες να αμφισβητείς; Ε! ναι πως να το κάνουμε κάποια πράγματα δεν λέγονται.. βάλε μου πρόστιμο... στενοχωρήθηκα... Εγω ανέφερα το γεγονός όχι για να το παίξω πονηρός (ξέρω και δεν λέω) αλλά γιατί μου έκανε εντύπωση ότι με πήρε τηλέφωνο ο άνθρωπος για ένα θέμα που έπαιζε με πρωτοβουλία μου εκείνη την στιγμή στο φόρουμ, χωρίς αυτός να το γνωρίζει. Μου έκανε εντύπωση η σύμπτωση...
Απο εκεί και πέρα θέλεις να φανείς μάγκας ότι εγω λέω βλακείες και γράφω σαχλαμάρες; Οκ έτσι ακριβώς είναι... εντάξει; Μπορείς να απολαύσεις το τρόπαιό σου...
ΥΓ: και όπως έλεγε ο ανεκδιήγητος Τσουκαλάς... ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

γηγενης 15-04-08 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Απέριττος
¶ντε πάλι.. αμάν βρε γηγενή.. δεν βαρέθηκες να αμφισβητείς; Ε! ναι πως να το κάνουμε κάποια πράγματα δεν λέγονται.. βάλε μου πρόστιμο... στενοχωρήθηκα... Εγω ανέφερα το γεγονός όχι για να το παίξω πονηρός (ξέρω και δεν λέω) αλλά γιατί μου έκανε εντύπωση ότι με πήρε τηλέφωνο ο άνθρωπος για ένα θέμα που έπαιζε με πρωτοβουλία μου εκείνη την στιγμή στο φόρουμ, χωρίς αυτός να το γνωρίζει. Μου έκανε εντύπωση η σύμπτωση...
Απο εκεί και πέρα θέλεις να φανείς μάγκας ότι εγω λέω βλακείες και γράφω σαχλαμάρες; Οκ έτσι ακριβώς είναι... εντάξει; Μπορείς να απολαύσεις το τρόπαιό σου...
ΥΓ: και όπως έλεγε ο ανεκδιήγητος Τσουκαλάς... ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ


οπως ειπα απο την στιγμη που οι ερπετοειδης παρακολουθουν τα παντα εχουν πρακτορες παντου κλπ κλπ κλπ

η δηλωση σου οτι γνωριζεις θα σε ειχε εξαφανησει

απο την στιγμη που συνεχιζεις να γραφεις 2 πραγματα ειναι πιθανα
η δεν γνωριζεις και οι ερπετοειδης γνωριζουν οτι δεν γνωριζεις

η δεν υπαρχουν ερπετοειδης και οτι νομιζεις οτι γνωριζεις ειναι μουφες

Απέριττος 15-04-08 22:25

Ξαναδιάβασε προσεκτικά τις απαντήσεις μου.. βαριέμαι να επαναλαμβάνομαι...
ΥΓ: τι έγινε; στο εσωτέρικα έπεσε αναδουλειά;

γηγενης 15-04-08 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Απέριττος
Ξαναδιάβασε προσεκτικά τις απαντήσεις μου.. βαριέμαι να επαναλαμβάνομαι...

Ξαναδιάβασε προσεκτικά τις απαντήσεις μου.. βαριέμαι να επαναλαμβάνομαι...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.