Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   FantasyGate Team (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=15)
-   -   Η Σοφία και οι 9 νάνοι - Ερρίκος Σμυρναίος (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3294)

Antonia 24-12-07 13:49

Η Σοφία και οι 9 νάνοι - Ερρίκος Σμυρναίος
 

Η νέα ιστορία του φίλου Ερρίκου Σμυρναίου ανέβηκε σήμερα στη σελίδα της ομάδας μας. Με τίτλο "Η Σοφία και οι 9 νάνοι", μας περιγράφει τη μοναδική εμπειρία που έζησε η πρωταγωνίστρια Σοφία, με μοναχική μεσήλιξ, ένα χειμωνιάτικο βράδυ. Μικροκαμωμένοι απρόσμενοι επισκέπτες της χτυπούν την πόρτα, μόνο που πέρα από τη χαρά μέσα στο σπίτι της φέρνουν και κάτι άλλο... Πιο τρομακτικό και... μεγάλο!

Διαβάστε ολόκληρη τη νέα φανταστική ιστορία του Έρικ και μοιραστείτε τα σχόλιά σας με όλους εμάς.

Καλή ανάγνωση!

http://www.metafysiko.gr/fantasygate...ion=read&id=72

ΞΕΝΟΧΙΜ 24-12-07 14:57

Ωραια ιστορια πολυ ωραια ατμοσφαιρα !
Μπραβο και παλι Ερικ ;)

henriksmir 25-12-07 10:44

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και με την ευκαιρία σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα αυτά τα χριστούγεννα. Θα ήθελα επίσης να πω ότι αυτό το διήγημα είναι μια προσπάθεια εκ μέρους μου να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε μια γειτόνισσά μου, την πραγματική Σοφία, η οποία μου έχει συμπαρασταθεί πολλές φορές και είναι πάντα πρόθυμη να με ακούσει και να μου δώσει μια εποικοδομητική συμβουλή για όποιο ζήτημα και αν με απασχολεί. Η γνωριμία μου μαζί της μου αποκάλυψε ένα πολύ σημαντικό μυστικό: Ότι ένα από τα πιο πολύτιμα δώρα που μπορεί να χαρεί κανείς σε αυτή τη ζωή είναι η παρουσία καλών φίλων. Οφείλω να ομολογήσω ότι η Σοφία επιτελεί αυτό το έργο στην εντέλεια.
Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω και να συγχαρώ ταυτόχρονα την Αντωνία για την πολύ όμορφη παρουσίασή της δουλειάς μου που για μια ακόμα φορά αποκαλύπτει το καταπληκτικό ταλέντο της!

Ερρίκος Σμυρναίος

Απέριττος 26-12-07 23:49

Καλησπέρα... για άλλη μια φορά ο αγαπητός συνταξιδιώτης Ερρίκος μας χάρισε ένα κομμάτι απο τον υπέροχο φανταστικό κόσμο που κρύβει μέσα του. Να είσαι πάντα καλά Ερρίκο και να μας γράφεις όμορφες ιστορίες...

Julliet 27-12-07 03:22

Υπέροχο παραμύθι Ερρίκο!! Μου άρεσε πάρα πολύ, αλήθεια! Καλές γιορτές να 'χεις και ευτυχισμένο το νέο έτος!!

Υ.Γ.: Στο τέλος περίμενα πως ο σκύλος γινόταν ένας υπέροχος πρίγκιπας που θα την έσωζε από τα κοφτερά δόντια του θηρίου!!!...αλλά αυτό είναι στη δική μου φαντασία!!
(χαχα και είναι μεγάλη!!) Τα φιλιά μου !!

henriksmir 27-12-07 17:06

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια και εύχομαι το 2008 να είναι για σας ένας χρόνος γεμάτος επιτυχίες, δημιουργικότητα και ευτυχία.

ΕΡΙΚ

d-tRaY 29-12-07 23:33

Καταπληκτικό!!Μπράβο σου ρε φίλε!Η φαντασία σου όντως οργιάζει!!

henriksmir 30-12-07 11:03

Για να λέμε την αλήθεια, αυτό που προσπάθησα να κάνω ήταν να βασιστώ στους πολλούς και επίμονους θρύλους που κυκλοφορούν ακόμα και σήμερα σε περιοχές της Σκωτίας, της Ουαλίας καθώς και της Βόρειας Αμερικής (αναφέρομαι σε τοποθεσίας που κατοικούνται ακόμα και σήμερα από φυλές ινδιάνων) σύμφωνα με τους οποίους κάτω από πολλούς αρχαίους τύμβους -λόφους κρύβονται υποχθόνια βασίλεια μικρόσωμων ανθρώπων που βγαίνουν πότε-πότε στον κόσμο της επιφάνειας και κάνουν αταξίες! Επίσης, στην περιοχή της Βραυρώνας, κοντά στη Λούτσα, όπου βρίσκεται και ένας πολύ όμορφος-ακόμα και σήμερα-ναός που είναι αφιερωμένος στην θεα Άρτεμη κυκλοφορούν κάτι περίεργες ιστορίες για ένα μεγάλο σκυλί αγνώστων λοιπών στοιχείων που κυκλοφορεί αδέσποτο τις νύχτες. Η συγκεκριμένη περιοχή έχει επίσης κάποιους ενδιαφέροντες όσον αφορά την εμφάνιση λόφους που με ιντριγκάρουν κάθε φορά που πηγαίνω κατα εκεί. Αυτό που έκανα λοιπόν, όπως και στις περισσότερες από τις ιστορίες που έχω στείλει εξάλλου, είναι να συνδυάσω διαφορετικούς μεταξύ τους μύθους και θρύλους και να τους προσαρμόσω στην σύγχρονη εποχή.
Κάπως έτσι προέκυψε και το συγκεκριμένο διήγημα!

Να είσαι πάντα καλά και ελπίζω να περάσεις ένα όμορφο πρωτοχρονιάτικο βράδυ.

Ερικ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.