Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Για ένα καλύτερο site... (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1478)

excellent 25-06-06 01:44

Για ένα καλύτερο site...
 
Νομίζω πως η ιστοσελίδα και γενικά η εμφάνιση του φόρουμ δεν είναι ιδιαίτερα ελκυστική στα μέλη. Αυτό μπορεί να αλλάξει.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι γενικώς κάποιοι "φοβούνται" να στείλουν μηνύματα μηπως τους χλευάσουν. Θα πρέπει όλοι μας ως μέλη και ιδιαίτερα οι συντονιστές να είμαστε ιδιαιτέρως φιλικοί με τα νέα μέλη. Και γενικώς μου έχουν πει πολλοί γνωστοί μου που μπαίνουν στο site ότι διστάζουν να γράψουν επειδή βλέπουν ότι μιλάμε λίγο σαν μικροί "επιστήμονες". Βέβαια εξαρτάται και από το χαρακτήρα κάθε μέλους, αλλά εγώ νομίζω ότι είμαστε όλοι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) ιδιαίτερα "σφιγμένοι" στο να χρησιμοποιούμε κάποιες λέξεις χαμηλής (αν θα μπορούσα να το πω έτσι...) αξίας... [Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ...].

Και ας πάψουν οι συντονιστές να κάνουν συνεχώς παρατηρήσεις. Αν σας κοινοποιήσω τα π. μ. με τις παρατηρήσεις τους, θα ζήσετε μία φρίκη!!!:D

Επίσης θέλω να σας πω ότι ξέρω κάποια μέλη που μου έχουν πει ότι στέλνουν συνεχώς μηνύματα μέχρι να γίνουν senior members και μετά βαριούνται... Μήπως θα έπρεπε να γίνει κάτι και σε αυτόν τον τομέα; Πως θα σας φαινόταν η ιδέα να ανεβαίνει το επίπεδο κάθε 50 μηνύματα;;; Ίσως είναι βλακώδες, αλλά πρακτικό...

Κάτι ακόμα...Θα μπορούσε να υπάρχει ένα μέρος στο forum που να είναι γενικού ενδιαφέροντος. Να ανοίγει κάποιος εκεί μέσα ό,τι θέματα θέλει (σύμφωνα με τους κανόνες του metafysiko.gr πάντα). Σε άλλο φόρουμ που είχε γίνει αυτό παρατηρήθηκε σημαντική άυξηση στον αριθμό των εν ενεργεία χρηστών.

Ίσως οι προτάσεις μου είναι χαζές, αλλά εμένα θα μου άρεσε να γίνουν κπ αλλαγές.

Είμαστε περίπου 2500 μέλη καταγεγραμμένα και αυτοί που συμμετέχουμε δεν είμαστε ούτε 100! Κάτι σημαίνει αυτό... Απογοητεύονται με το που δουν το site, το φόρουμ, και τους κανόνες...

Ελπίζω να πουν και άλλα μέλη τις δικές τους πιθανές προτάσεις.

Μιχάλης 25-06-06 01:51

Μου αρέσει το θέμα σου, excellent. Η Ομάδα προσπαθεί συνεχώς για το καλύτερο, έχει πολλές ιδέες και αλλαγές που θα επέλθουν σύντομα αλλά είναι μια καλή πρωτοβουλία αυτή που πήρες για το άνοιγμα ενός θέματος με συγκεκριμένες προτάσεις. Προτρέπονται και οι υπόλοιποι φίλοι/ες χρήστες να καταθέσουν τις ιδέες τους και η Ομάδα θα τις λάβει σοβαρά υπόψη!!
Ας μη διστάζει κανείς να γράψει αυτά που θέλει και αυτά που νιώθει, έστω και αν ο τρόπος του θεωρεί πως είναι απλοϊκός. Οι μεγαλύτερες αλήθειες λέγονται με απλές προτάσεις.

agaliarep 25-06-06 02:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από excellent
Ίσως οι προτάσεις μου είναι χαζές, αλλά εμένα θα μου άρεσε να γίνουν κι αλλαγές.

Φίλε μου νομίζω με αυτή την πρόταση σου πέφτεις μόνος σου σε αυτό που γράφεις πιο πάνω…
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από excellent
μου έχουν πει πολλοί γνωστοί μου που μπαίνουν στο site ότι διστάζουν να γράψουν επειδή βλέπουν ότι μιλάμε λίγο σαν μικροί "επιστήμονες".

Οι προτάσεις δεν είναι χαζές. Απλά υπάρχουν καλές και λιγότερο καλές.

Η πρόταση που μου άρεσε πιο πολύ είναι
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από excellent
Θα μπορούσε να υπάρχει ένα μέρος στο forum που να είναι γενικού ενδιαφέροντος. Να ανοίγει κάποιος εκεί μέσα ό,τι θέματα θέλει (σύμφωνα με τους κανόνες του metafysiko.gr πάντα).

Ένας άλλος λόγος που πιστεύω ότι παίζει ρόλο για το πόσο πολλοί γράφουν είναι η θεματολογία που για μεγάλες χρονικές περιόδους μονοπωλούνται από θέματα ίδιου ενδιαφέροντος. Είναι λογικό αλλά δεν ενδιαφέρονται όλοι.
Δηλ. υπάρχει μια έξαρση πχ τους τελευταίους μήνες στα θεολογικά θέματα αντίθετα υπάρχει μείωση στα Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια ή ακόμα περισσότερο στο UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική και Προσωπικές Εμπειρίες και ειδικά εδώ στο τελευταίο πρέπει να ξανασκεφτούμε για αυτούς που διστάζουν να γράψουν φοβούμενοι μην χλευαστούν.
Φυσικά οι συντονιστές και τα μέλη που γράφουν κατά συρροή δεν μπορούν να ανοίγουν θέματα συνέχεια, αλλά ίσως πρέπει να δείξουμε με την συμπεριφορά μας και πάλι στους χρήστες που αποφεύγουν να γράφουν πολύ ότι μπορούν άνετα να ανοίξουν όποιο θέμα θέλουν και ότι και αν πιστεύουν χωρίς να φοβούνται.

Μιχάλης 25-06-06 10:39

Φυσικά και δεν υπάρχει τίποτα απολύτως για να φοβηθεί κανείς. Το Μεταφυσικό καλύπτει ένα ευρύτατο πεδίο συζητήσεων, από φιλοσοφία και θρησκειολογία, μέχρι ανεξήγητα φαινόμενα και τέχνη. Είναι λογικό πολλές φορές να δίνεται περισσότερη έμφαση σε συγκεκριμένα θέματα. Για παράδειγμα, πριν μερικούς μήνες μονοπωλούσε το ενδιαφέρον το θέμα "Άγνωστα Ιπτάμενα αντικείμενα στον Κορινθιακό", ενώ τώρα δεν υπάρχουν συμμετοχές εκεί, αλλά λογω του προβλήματος στην Παιδεία υπάρχουν πολλές συμμετοχές στο αντίστοιχο θέμα.
Οι υποφήφιοι χρήστες θα πρέπει να γνωρίζουν πως όταν κανείς λέει δημόσια την άποψή του (έστω και αν είναι άγνωστος και ανώνυμος), αναγκαστικά υποβάλλεται σε κριτική των όσων λέει και, μιας και ο ένας άνθρωπος διαφέρει από τον άλλο, θα υπάρξουν και οι ανάλογες αντιδράσεις. Η συντονιστική Ομάδα καταβάλει προσπάθειες δύσκολες να κρατούνται οι συζητήσεις σε ένα σχετικό επίπεδο, χωρίς προσωπικές προσβολές για παράδειγμα. Από εκεί και πέρα η κριτική στις απόψεις μας δε νομίζω πως πρέπει να αποτελεί σοβαρό λόγο για να μη γράφουμε. Εάν έχουμε επιχειρήματα και μπορούμε να στηρίξουμε την άποψή μας, δεν πρέπει να μας πειράζει.
Οι διαχειριστικές παρεμβάσεις από τους συντονιστές (π.χ συνένωση, μεταφορά θεμάτων), γίνεται με σκοπό την εύρυθμη λειτουργία και τίποτα άλλο, ώστε να μπορεί κανείς να ανοίγει το "Εξωγήινοι- Διαστημική" και να διαβάζει θέματα που αφορούν αυτή και μόνο την κατηγορία.

elf 25-06-06 13:20

Η δική μου πρόταση είναι η εξής:

Να υπάρχει ένα 'δωμάτιο' με πρόσβαση μόνο σε σπέσιαλ μέλη και συντονιστές. Σπέσιαλ μέλη θα γίνονται όσα ονόματα ικανοποιούν συγκεκριμένα κριτήρια, ας πούμε 1 χρόνο παρουσίας και 100 μηνύματα. Το δωμάτιο θα λειτουργεί ως:

- μέσο ανάλυσης και σχολιασμού του φόρουμ από άτομα που απέδειξαν το ενδιαφέρον τους, test/help/feedback... group για τους συντονιστές
- 'χώρος' καλύτερης γνωριμίας, πιο άμεσης/άνετης επικοινωνίας, χαλαρής/ελεύθερης κουβέντας
- ανταμοιβή για παλαιά μέλη, κίνητρο για νέα

__________________
Φιλικούς Χαιρετισμούς

vagkri 26-06-06 10:07

πρόταση για βελτιωση
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από excellent
Επίσης έχω παρατηρήσει ότι γενικώς κάποιοι "φοβούνται" να στείλουν μηνύματα μηπως τους χλευάσουν.

Ο χλευασμός θα πρέπει να συνοδεύεται από διαγραφή, αγαπητοί κύριοι συντονιστές!!!
Παράθεση:

Θα πρέπει όλοι μας ως μέλη και ιδιαίτερα οι συντονιστές να είμαστε ιδιαιτέρως φιλικοί με τα νέα μέλη.
Η φιλικότητα στα parties.Εδω μέσα χρειάζεται τυπικότητα, σεβασμός στους αναγνώστες και ευγένεια στην διατύπωση των μηνυμάτων.
Παράθεση:

Και γενικώς μου έχουν πει πολλοί γνωστοί μου που μπαίνουν στο site ότι διστάζουν να γράψουν επειδή βλέπουν ότι μιλάμε λίγο σαν μικροί "επιστήμονες". Βέβαια εξαρτάται και από το χαρακτήρα κάθε μέλους, αλλά εγώ νομίζω ότι είμαστε όλοι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) ιδιαίτερα "σφιγμένοι" στο να χρησιμοποιούμε κάποιες λέξεις χαμηλής (αν θα μπορούσα να το πω έτσι...) αξίας... [Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ...].
Αυτός που διστάζει να γράψει εξ αιτίας των λόγων που ανέφερες, καλύτερα να μην γράψει!!!!
Παράθεση:

Και ας πάψουν οι συντονιστές να κάνουν συνεχώς παρατηρήσεις. Αν σας κοινοποιήσω τα π. μ. με τις παρατηρήσεις τους, θα ζήσετε μία φρίκη!!!:D
Ναι, οι πολλές παρατηρήσεις ειναι λάθος.Δυο παρατηρήσεις και στην τρίτη διαγραφή!

Παράθεση:

Πως θα σας φαινόταν η ιδέα να ανεβαίνει το επίπεδο κάθε 50 μηνύματα;;;
Καλύτερο είναι να μην υπάρχουν διαβαθμίσεις!
Όλοι να είναι member και τιποτα άλλο, εκτός από τους συντονιστές φυσικά.
Ούτε junior ουτε senior.
Παράθεση:

Κάτι ακόμα...Θα μπορούσε να υπάρχει ένα μέρος στο forum που να είναι γενικού ενδιαφέροντος. Να ανοίγει κάποιος εκεί μέσα ό,τι θέματα θέλει (σύμφωνα με τους κανόνες του metafysiko.gr πάντα). Σε άλλο φόρουμ που είχε γίνει αυτό παρατηρήθηκε σημαντική άυξηση στον αριθμό των εν ενεργεία χρηστών.
εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ο αριθμός αλλά η ποιότητα αγαπητοί.

Παράθεση:

Είμαστε περίπου 2500 μέλη καταγεγραμμένα και αυτοί που συμμετέχουμε δεν είμαστε ούτε 100! Κάτι σημαίνει αυτό... Απογοητεύονται με το που δουν το site, το φόρουμ, και τους κανόνες...
Σέ όποιον δεν συμετέχει ενεργά να γίνεται προσωρινά ανενεργή η δυνατότητα να δημοσιεύσει κάτι , έως ότου επικοινωνήσει με κάποιον συντονιστη με π.μ. και του επιτραπεί.
Επίσης θα πρέπει να αποφεύγεται η παράθεση μακρόσυρτων κειμένων για να αποδείξουμε αυτά που λέμε!
Δηλαδή τι προσπαθούμε εδώ μέσα; να αποδείξουμε ότι κατέχουμε την αλήθεια ή να ανταλλάξουμε απόψεις;

Επαναλαμβάνω: καλή χρήση της ελληνικής γλώσσας, καλή επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιούμε, και αποφυγή των προσωπικών αντιπαραθέσεων με προσβλήτικό τρόπο.

με εκτίμηση

beetlejuice 26-06-06 10:09

Ας τα παρουμε ενα ενα μεσα απο τη δικη μου οπτικη:

Παράθεση:

Βέβαια εξαρτάται και από το χαρακτήρα κάθε μέλους, αλλά εγώ νομίζω ότι είμαστε όλοι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) ιδιαίτερα "σφιγμένοι" στο να χρησιμοποιούμε κάποιες λέξεις χαμηλής (αν θα μπορούσα να το πω έτσι...) αξίας... [
Προωπικα δε νιωθω καθολου σφιγμενος και δεν υποκρινομαι οταν συζητω στο φορουμ του μεταφυσικου.Ουτε και κανενα απο τα μελη που γνωριζω προσωπικα.Οι.. χαμηλης αξιας λεξεις ή εκφρασεις (αν και δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις) ταιριαζουν σε χαμηλης αξιας ανθρωπους.

Παράθεση:

Και ας πάψουν οι συντονιστές να κάνουν συνεχώς παρατηρήσεις. Αν σας κοινοποιήσω τα π. μ. με τις παρατηρήσεις τους, θα ζήσετε μία φρίκη!!!
Οι συντονιστες ειναι εδω για εναν συγκεκριμενο σκοπο.Εαν υπαρχουν και αλλα μελη "που ζουν μια φρικη" στο κολαστηριο του μεταφυσικου ας κοπιασουν να μας το πουν :D

Παράθεση:

Επίσης θέλω να σας πω ότι ξέρω κάποια μέλη που μου έχουν πει ότι στέλνουν συνεχώς μηνύματα μέχρι να γίνουν senior members και μετά βαριούνται... Μήπως θα έπρεπε να γίνει κάτι και σε αυτόν τον τομέα; Πως θα σας φαινόταν η ιδέα να ανεβαίνει το επίπεδο κάθε 50 μηνύματα;;;
Πριν 2-3 χρονια ειχε περασει απο τα μερη μας ενας φοβερος και τρομερος wicca (για οσους παλιους τον θυμουνται!).Απο τοτε εχει να πεσει στην υποληψη μου ατομο που ποσταρει ανουσια (μονολεκτικα συνηθως) μηνυματα με σκοπο να "ανεβει" θεσεις...

Παράθεση:

Κάτι ακόμα...Θα μπορούσε να υπάρχει ένα μέρος στο forum που να είναι γενικού ενδιαφέροντος. Να ανοίγει κάποιος εκεί μέσα ό,τι θέματα θέλει (σύμφωνα με τους κανόνες του metafysiko.gr πάντα). Σε άλλο φόρουμ που είχε γίνει αυτό παρατηρήθηκε σημαντική άυξηση στον αριθμό των εν ενεργεία χρηστών.
Αυτο εχει τεθει αλλες 2-3 φορες στο παρελθον και εχει απορριθφει απο την Gateway.Η δημιουργια κατηγοριας "Γενικα" εχει οντως αυξησει τον αριθμο των μελων των αλλων φορουμς, εχει ομως παραλληλα καλλιεργησει την εισοδο ατομων αμφιβολου προθεσεων μετατρεποντας στη συνεχεια το ολο φορουμ σε ενα κακης ποιοτητος καφενειο.Προτιμουμε λοιπον την "ποιοτητα" απο την "ποσοτητα".

Παράθεση:

Είμαστε περίπου 2500 μέλη καταγεγραμμένα και αυτοί που συμμετέχουμε δεν είμαστε ούτε 100! Κάτι σημαίνει αυτό... Απογοητεύονται με το που δουν το site, το φόρουμ, και τους κανόνες...
Σημαινει οτι οι 100 που λες αποδεχονται την παρεα μας (του φορουμ και οχι του site) και τους κανονες συζητησεων και συμμετεχουν στο διαλογο.Υπαρχουν δε ανθρωποι(οχι λιγοι) που εγγραφονται εχοντας εξ'αρχης την προθεση να μην συμμετεχουν στις συζητησεις και απλα να παρακολουθουν.

Η προταση τελος του elf, θα δημιουργησει μελη "δυο ταχυτητων". Για ολα αυτα που λες θα μπορουσε καλλιστα να χρησιμοποιηθει το δωματιο #metafysiko.gr στο chat του mIRC.

Μιχάλης 26-06-06 10:22

Για αυτή την περίφημη ποιότητα πασχίζουμε όλοι και για αυτό το λόγο πολλές φορές δημιουργούνται εντάσεις και εκνευρισμοί κατά των Συντονιστών, που έχουν δύσκολο έργο να επιτελέσουν. Όμως, η ποιότητα δεν μπορεί να εξασφαλιστεί μόνο από τη δράση των Συντονιστών, αλλά είναι κάτι που πρώτα από όλα έχει να κάνει με τους ίδιους τους χρήστες. Πιστεύω πως, έπειτα από πολλές προσπάθειες, το σύνολο των όσων συμμετέχουν εδώ, είναι σωστά άτομα. Διαφωνίες πάντα θα υπάρχουν αλλά όταν γίνονται μέσα σε πλαίσια ευπρέπειας, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Η Ομάδα διαρκώς σκέφτεται και προβληματίζεται για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και φυσικά, λαμβάνει όπως είπα και παραπάνω σοβαρά τις προτάσεις και τις επιθυμίες σας, για αυτό και θεωρώ σημαντική την ύπαρξη του συγκεκριμένου θέματος.

vagkri 26-06-06 10:40

συντονιστές ;;;
 
Να προσθέσω ότι ο συντονιστής που θα αποδεικνείεται ότι είναι προκατειλημένος με κάποιον χρήστη, θα πρέπει να παύεται από συντονιστής αμέσως.

Antonia 26-06-06 11:13

Διαφωνώ με τις περισσότερες προτάσεις του excellent και ας αρχίσω από κει. Καταρχήν η δημιουργία κατηγορίας "Γενικά" όπως είπε και ο beetlejuice θα οδηγήσει το forum σε άλλο δρόμο και προσωπικά δε θα ήθελα κάτι τέτοιο.
Επίσης, η πρόταση της "αναβάθμισης" ενός μέλους σύμφωνα με τις δημοσιεύσεις που έχει κάνει, είναι ό,τι χειρότερο! Ήδη κάποιοι κατά καιρούς κάνουν ανούσια ποστς, φανταστείτε τι θα γίνει τότε.
Οι παρατηρήσεις των συντονιστών είναι πάντα δικαιολογημένες για μένα. Ίσως μάλιστα θα έπρεπε να είναι ακόμα πιο αυστηροί, όχι να προχωρούν σε διαγραφές, αλλά να προειδοποιούν διάφορα μέλη που δε συμορφώνονται με τους κανόνες.
Το ότι είναι εγγεγραμένα τόσα άτομα και συμμετέχουν πολύ λιγότερα καθημερινά, ωφείλεται σε πολλά. Στο ότι πολλοί είναι περισσότερο ακροατές και όχι ρήτορες, στο ότι πολλοί γράφονται για να δείξουν ότι θέλουν να είναι μέλη της ομάδας, χωρίς ωστόσο να έχουν κάτι να πουν (ίσως να καλύπτονται από εμάς που γράφουμε). Πολλοί γράφτηκαν και συμμετείχαν για ένα διάστημα, αλλά μετά είτε απογοητεύτηκαν, είτε δεν είχαν πια χρόνο, είτε έπαψαν να ασχολούνται με αυτά τα θέματα, κλπ. κλπ.

Προσωπικά προτείνω τα εξής:
1) Οι συντονιστές να συμμετέχουν περισσότερο, όπως και τα μέλη της Gateway. Δυστυχώς βλέπω πως αυτοί που συμμετέχουν καθημερινά είναι ο beetlejuice και ο Μιχάλης. Μετά συμμετέχει ο Solon, το Μπιζέλι, ο ΚΑΝΕ, ο Voel και λιγότερο ο Nocturnal, o quendi και o Mordiel. Οι Αpollon, Kafrila, Epimytheas, apan@samos, Paul πού είναι; Νομίζω πως για να είναι συντονιστές και μέλη της Gateway έχουν κάτι να προσφέρουν, διαφορετικά δε θα είχαν αυτούς τους τίτλους. Πού είναι όμως οι απόψεις τους; Νομίζω ότι πολλά θα ήταν διαφορετικά αν έγραφαν όλοι αυτοί πιο συχνά. Διαφορετικά ποιος ο λόγος να έχουν τις θέσεις που έχουν;
2) Συμφωνώ όμως πως πρέπει να γίνουν ανανεώσεις του στυλ "καινούρια θέματα". Θα ήταν πολύ καλό να αναλάμβαναν κάποιοι απ' τους ήδη υπάρχοντες συντονιστές να ανοίγουν καινούρια θέματα. Όπως άλλωστε κάνει το xontro_mpizeli για την κατηγορία των Νέων.
3) Επανεξέταση των ήδη σχολιασμένων θεμάτων. Αν κάνετε μια αναζήτηση στα διάφορα θέματα που έχουν ανοιχτεί κατά καιρούς, θα δείτε πως πολλά έχουν ξεχαστεί ενώ είναι ΠΟΛΥ ενδιαφέροντα ή δεν έχουν κάνει τον κύκλο τους. Μήπως αντί να ψάχνουμε για νέα θέματα να διαβάζουμε και τα πιο παλιά;
4) Στην κατηγορία των προσωπικών εμπειριών συμμετέχουν κυρίως νέα μέλη. Οι παλιοί χρήστες αποφεύγουν να ανοίξουν νέα θέματα εκεί, γιατί ντρέπονται. Το είδα και σε μένα. Όταν ξαναμπήκα στο forum τον Οκτώβρη, άνοιξα ένα θέμα για κινητά. Σήμερα, δε θα το άνοιγα. Γιατί; Μήπως να σταματήσουμε να φοβόμαστε την αντιμετώπιση απ' τους άλλους; Μήπως πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πως οι προσωπικές εμπειρίες είναι αυτό που λέει η λέξη και δε χωράει αμφιβολία και αμφισβήτιση; Δηλαδή, αν εγώ γράψω για την εμπειρία που είχα με ένα ανεξήγητο συμβάν στο σπίτι, μπορεί κανείς από σας να μου πει πως δεν έγινε ή έκανα λάθος; Όχι! Σ' αυτή την κατηγορία καταγράφονται προσωπικές μαρτυρίες και θεωρώ πως είναι απ' τις πιο σημαντικές, αφού ήδη έχουν καταγραφεί αρκετά περιστατικά. Καλώ λοιπόν όλους όσους έχουν ζήσει και το πιο "χαζό" γι' αυτούς πράγμα να μας το πουν. Εγώ πάντως δε σκοπεύω να κοροϊδέψω κανέναν...

Αυτά προς το παρόν. Ζητώ συγγνώμη απ' τους συντονιστές για το πρώτο σχόλιο που έκανα, αλλά κάποιος πρέπει να τα πει κι αυτά...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.