Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρύλοι και παραδόσεις (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=43)
-   -   Λεχώνια (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1013)

Nikoladim 05-02-06 23:51

Λεχώνια
 
Γεια χαρά παιδιά ! Λέγομαι Τάσος είμαι φοιτητής και λάτρης του μεταφυσικού. Μετά την εξεταστική θα ανέβω στη Λάρισα σ' ένα φίλο μου για 2-3 μέρες. Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομουν να κάνω μια επίσκεψη στο χωριό Λεχόνια(νομός μαγνησίας) το οποίο φημολογείται πως είναι στοιχειωμένο και πιστεύω πως είναι ιδανική ευκαιρία. Εσείς τι λέτε? Έχετε κάποια στοιχεία? Ψάχνοντας στο google βρήκα κάποια πράγματα αλλά όχι αρκετά. Επίσης αν θυμάμαι καλά πριν αλλάξει το forum-στην σημερινή του μορφή- είχε γραφτεί μια προσωπική εμπειρία από μια κοπέλα κατά την επίσκεψη της σε ένα χωριό κοντά στο Βόλο, την έχετε ακόμη?

xontro_mpizeli 06-02-06 00:33

Γειά σου Nikoladim και καλώς ήρθες στην παρέα του metafysiko.gr !

Καλή περιήγηση στο site και στο forum του www.metafysiko.gr !

Τώρα στο θέμα που άνοιξες, αν δεν κάνω λάθος αναφέρεσε στο γνωστό στοιχειωμένο σπίτι που βρίσκεται στα Λεχώνια, κοντά στην πόλη του Βόλου.
Από αυτά που έχω δει σε εκπομπές στην τηλεόραση και από ό,τι έχει πάρει το μάτι μου σε διάφορα έντυπα πρόκειται για ένα πολύ παλιό σπίτι. Χρησιμοποιήθηκε στην κατοχή από τους Γερμανούς σαν φυλακές-βασανιστήρια.
Δεν γνωρίζω και πολλά πράματα για το συγκεκριμένο σπίτι αλλά πιστεύω άμα ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις πολλά links για το σπίτι που ψάχνεις.

Φυσικά τις καλύτερες πληροφορίες θα τις βρεις ... εκεί! :)
Μακάρι να το επισκεφτείς για να μας μεταφέρεις τις εμπειρίες σου από το πολυσηζητημένο αυτό στοιχειωμένο σπίτι! :D

Nikoladim 06-02-06 00:40

να σαι καλά μπιζέλι! Σε 2-3 εβδομάδες θα σας πω..

tsilof 07-02-06 00:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikoladim
...Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομουν να κάνω μια επίσκεψη στο χωριό Λεχόνια(νομός μαγνησίας) το οποίο φημολογείται πως είναι στοιχειωμένο και πιστεύω πως είναι ιδανική ευκαιρία. Εσείς τι λέτε??

Φίλε Τάσο για το συγκεκριμένο σπίτι όντως έχουν ακουστεί κατά καιρούς διάφορα και μάλιστα κάποιοι απ'την περιοχή μιλούν όντως για παραφυσικά φαινόμενα. Η ιστορία του είναι περίπου όπως λέει το Χοντρό Μπιζέλι.
Μιας και είμαι απ'την περιοχή και είδα ότι ενδιαφέρεσαι να επισκεφτείς το χωριό, αν θες πάμε μαζί να δούμε τι όντως "παίζει" κλπ.
Το πολύ πολύ και στοιχειωμένο να μην είναι το σπίτι, θα "στοιχειώσουμε" σε κανα απ'τα τσιπουράδικα στο Βόλο!!! :D :D :D

Nikoladim 07-02-06 12:26

έγινε φίλε τσίλοφ! θα σου στείλω pm σε μια με δυο εβδομάδες.

Cr4cKd0wN 08-02-06 01:42

Στείλε και σε μένα και εγώ απο κάπου εκεί κοντά είμαι :cool: Το έχω ψάξει παλιότερα τα θέμα και ξέρω ορισμένα πράγματα.Πάντως υπάρχει κάτι χειρότερο απο το συγκεκριμένο σπίτι στην περιοχή και εκεί δυστηχώς δεν μπορείς να μπείς εύκολα.

Το σπίτι το είχε η οικογένεια Καρτάλη , και στον εμφύλιο πόλεμο οι ορισμένοι αντάρτες απο τον Πύργο τους σκοτώσαν όλους , πήραν ότι βρήκαν και απο τότε το σπίτι είναι παρατημένο.Τώρα για τους Γερμανούς απ'οτι ξέρω είχανε σφραγίσει το υπόγειο , στο οποίο λογικά ήταν τα κελιά.Δυστηχώς εκεί δεν υπάρχει πρόσβαση.

Nikoladim 23-02-06 22:55

paidia logw enos sobarou oikogeneiakou problhmatos(egxeirhsh) anabaletai h ekdromh pros to paron, elpizw na ta poume sto mellon :(.

xontro_mpizeli 09-03-06 20:39

Το τριήμερο της καθαράς Δευτέρας ήμουν στην πόλη του Βόλου και είχα την τύχη( ; ) να δω από κοντά το πολυδιαφημισμένο σπίτι στα Λεχώνια.
Πραγματικά σου προκαλεί δέος όταν το αντικρίζεις μπροστά σου! Δεν έχω ξαναδει παρόμοοιο σπίτι ποτέ μου σαν και αυτό.
Το είδα και πρωινή ώρα αλλά και το βράδυ. Δυστυχώς οι φωτογραφίες που έβγαλα από την περιοχή δεν υπάρχουν πλέον στα χέρια μου! Υπήρξε ένα τεχνικό πρόβλημα... Κατά τύχη βέβαια έχω σώσει μία, την οποία την έβγαλα βράδυ.

http://img417.imageshack.us/img417/9377/dsc016884mi.jpg

Ελπίζω την επόμενη φορά που θα επισκεφτώ την πόλη του Βόλου να ξαναπάω στα Λεχώνια και να ξαναβγάλω φωτογραφίες από το σπίτι!

Υ.Γ: Ε ρε Πάνο...

KANE 11-03-06 19:08

Εαν θελεις μπιζελι (και εχεις χρονο) μπορεις να μας παρουσιασεις και ενα κειμενο με την ιστορια του συγκεκριμενου σπιτιου, για να μαθουμε και εμεις που δεν γνωριζουμε αρκετα πραγματα...

Dr_Adre 16-03-06 17:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikoladim
στο χωριό Λεχόνια(νομός μαγνησίας) το οποίο φημολογείται πως είναι στοιχειωμένο

na aposafinisoume kati oti mono ekeino to spiti exei kati real strange kai oxi olokliro to xorio.to kalokairi paides(iounio) an thelete k diorganosete tpt.eimai k ego mesa.lariseos gar.konta einai.




*sorry gia ta greeklish,logo viasinis.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.