Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ψυχική διαίσθηση (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=8194)

Χρίστος Έλ 10-06-15 15:35

Ψυχική διαίσθηση
 
Έχει κανείς την διαίσθηση ότι κάτι πλησιάζει πριν συμβεί?

Αλήθεια οι φυσικολάγνοι πως το εξηγούν μηχανικά? Αν όχι, το θεωρούν ψέμμα και απάτη?

Εγώ μια διαίσθηση όπως και πολλά ζώα και ξυπνώ ακριβώς ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν συμβεί κάτι, παράδειγμα σεισμός. Έχει συμβεί δεκάδες φορές και μου έχει κεντρίσει αυτή η δύναμη/διαίσθηση το ενδιαφέρον.

Για την ακρίβεια μερικές φορές έχω νιώσει πως κατέχω μια ισχυρή δύναμη που εκπορεύεται από την θέλησή μου, όταν είμαι απόλυτα ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΟΣ, χαλαρός και ξεκούραστος. Σαν δηλαδή να τον προξένησα εγώ κατά κάποιο τρόπο τον σεισμό.

Πιστεύω είναι η δύναμη της σκέψης πολύ μεγάλη και κινεί ακόμη και βουνά, όταν φθάσει κάποιος σε τρομερά επίπεδα εξάσκησης.

Pholarchos 10-06-15 16:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ (Μήνυμα 116806)
Έχει κανείς την διαίσθηση ότι κάτι πλησιάζει πριν συμβεί?

Αλήθεια οι φυσικολάγνοι πως το εξηγούν μηχανικά? Αν όχι, το θεωρούν ψέμμα και απάτη?

Εγώ μια διαίσθηση όπως και πολλά ζώα και ξυπνώ ακριβώς ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν συμβεί κάτι, παράδειγμα σεισμός. Έχει συμβεί δεκάδες φορές και μου έχει κεντρίσει αυτή η δύναμη/διαίσθηση το ενδιαφέρον.

Για την ακρίβεια μερικές φορές έχω νιώσει πως κατέχω μια ισχυρή δύναμη που εκπορεύεται από την θέλησή μου, όταν είμαι απόλυτα ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΟΣ, χαλαρός και ξεκούραστος. Σαν δηλαδή να τον προξένησα εγώ κατά κάποιο τρόπο τον σεισμό.

Πιστεύω είναι η δύναμη της σκέψης πολύ μεγάλη και κινεί ακόμη και βουνά, όταν φθάσει κάποιος σε τρομερά επίπεδα εξάσκησης.

Κάτι σαν κι αυτό https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net...dc&oe=55E64E87

Λευκός Λύκος 10-06-15 17:26

Πέρα απ' την πλάκα, έχει διαβάσει κανείς αυτό;
William Walker Atkinson - Thought Vibration or the Law of Attraction in the Thought World. Αξίζει τον κόπο να το διαβάσω; Είναι και στα αγγλικά και θα έχουμε θεματάκι...

Χρίστος Έλ 10-06-15 17:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος (Μήνυμα 116809)
Πέρα απ' την πλάκα, έχει διαβάσει κανείς αυτό;
William Walker Atkinson - Thought Vibration or the Law of Attraction in the Thought World. Αξίζει τον κόπο να το διαβάσω; Είναι και στα αγγλικά και θα έχουμε θεματάκι...

Ευχαριστώ, το βρήκα σε pdf και θα το διαβάσω. Φαίνεται τρομερά ενδιαφέρον από μια σύντομη ματιά που έριξα.

Φυσικά και αξίζει τον κόπο. Εγώ διαβάζω τα πάντα, οτιδήποτε και αν υποστηρίζει ο συγγραφέας, είτε είναι άθεος, είτε μυστικιστής, είτε υλιστής, είτε ανιμιστής δεν με νοιάζει.

Η μαγεία είναι ένα βασικό στοιχείο της πραγματικότητας. Χωρίς αυτήν ο κόσμος δεν θα υπήρχε, θα είχαμε μονάχα μια τυφλή ύλη δίχως συνείδηση.

Χρίστος Έλ 10-06-15 18:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos (Μήνυμα 116808)

Καλά, εννοείται πως σύμφωνα με την αθειστική ψυχανάλυση κάθε θρησκευόμενος πάσχει από ψύχωση. Δηλαδή τις επικοινωνίες των προφητών και των οραματιστών τις θεωρούνε οι άθεοι δημιουργήματα της φαντασίας τους.

Τέλος πάντων, εγώ πάντως δεν αναφέρθηκα σε επικοινωνία με άλλο κόσμο, αλλά σε διαίσθηση. Δηλαδή νιώθεις κάτι προτού συμβεί, χωρίς να στο πει κάποιος.

Τώρα σχετικά με το αν η ίδια η σκέψη μπορεί να προκαλέσει κάτι.

Και στον μεγάλο σεισμό της Αθήνας πριν μερικά χρόνια, διάβαζα την Αποκάλυψη και βρισκόμουνα σε έντονη ψυχική κατάσταση. Ακριβώς την στιγμή που με έχει κυριεύσει η καταστροφή αυτού του κόσμου μέσα από τις γραμμές της Αποκάλυψης, εκδηλώθηκε το απίστευτο ταρακούνημα και πίστεψα ότι ήταν πράγματι το τέλος του κόσμου. Ήταν πράγματι τρομακτικό να διαβάζει για τον μεγάλο σεισμό της Αποκάλυψης και να εκδηλωθεί ξαφνικά αυτός ο ισχυρός διαρκής σεισμός που ένιωθες ότι η Γη ήταν έτοιμη να τα καταπιει όλα.

Λευκός Λύκος 10-06-15 18:46

Χρίστο κοίτα αυτό που με εντυπωσίασε αρχικά είναι το πότε έχει γραφτεί. Ξέρει κάποιος να μας πει αν γύρω στο 1900 κυκλοφορούσαν άλλα βιβλία παρόμοιας θεματολογίας; Διαίσθηση έχουμε όλοι. Ακόμα και το πιο απλό κάποιος είναι πίσω μου, δεν τον έχω δει αλλά κάτι με κάνει να γυρίσω πίσω να κοιτάξω. Δεν συμβαίνει όλες τις φορές όμως. Τι ιδιαίτερο εχουν εκείνες οι στιγμές και είμαστε σωστοί στην "προβλεψη" ; Επειδή είμαστε ήρεμοι, ίσως ασθανόμαστε απειλή, κάτι άλλο;

heretic 10-06-15 19:52

Βιβλία του Άτκινσον δεν υπάρχουν πολλά στα Ελληνικά, αλλα το συγκεκριμένο υπάρχει. Γενικά μιλώντας, πολλά από αυτά που θα σε ενδιαφέρουν, προέρχονται απο Ερμητικά τάγματα στα τέλη του 19ου/αρχών του 20ου αιώνα. Δυστυχώς τα περισσότερα δεν είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά, αλλά δεν χρησιμοποιούν και δύσκολη γλώσσα. Το συγκεκριμένο του Άτκινσον οριοθετεί και μια "κίνηση" που είχαν δημιουργήσει κάποιοι συγγραφείς, την Νέα Σκέψη, την συγκεκριμένη εποχή που μιλάμε, κυρίως στις ΗΠΑ.
Ισως σε ενδιαφέρουν κάποια του A. S. Raleigh, που είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά.

Pholarchos 10-06-15 20:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος (Μήνυμα 116809)
Πέρα απ' την πλάκα, έχει διαβάσει κανείς αυτό;
William Walker Atkinson - Thought Vibration or the Law of Attraction in the Thought World. Αξίζει τον κόπο να το διαβάσω; Είναι και στα αγγλικά και θα έχουμε θεματάκι...

ναι και αξίζει τον κόπο. Ορισμένα δικά του υπάρχουν και στα Ελληνικά. Μπορείς να διαβάσεις αγγλικά;

Pholarchos 10-06-15 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος (Μήνυμα 116812)
Χρίστο κοίτα αυτό που με εντυπωσίασε αρχικά είναι το πότε έχει γραφτεί. Ξέρει κάποιος να μας πει αν γύρω στο 1900 κυκλοφορούσαν άλλα βιβλία παρόμοιας θεματολογίας; Διαίσθηση έχουμε όλοι. Ακόμα και το πιο απλό κάποιος είναι πίσω μου, δεν τον έχω δει αλλά κάτι με κάνει να γυρίσω πίσω να κοιτάξω. Δεν συμβαίνει όλες τις φορές όμως. Τι ιδιαίτερο εχουν εκείνες οι στιγμές και είμαστε σωστοί στην "προβλεψη" ; Επειδή είμαστε ήρεμοι, ίσως ασθανόμαστε απειλή, κάτι άλλο;

Κοίταξε, οτιδήποτε έχει γραφτεί ΜΕΤΑ το 1950/60 - όταν η Νέα Σκέψη ξεφτιζε πια ακόμα και στην Ελλάδα (όπου αντιπροσωπευώταν από τον "πολύ" Αγγέλο Τανάγρα και τους γύρω του) - είναι όλο και πιο σκουπίδι. Με αποκορύφωμα το πρόσφατο "Μυστικό" που αναμασά τη Νέα Σκέψη. Αντίθετα όμως με τη Νέα Σκέψη το "θύμα" που θα διαβάσει το Μυστικό δεν θα αποκομίσει τίποτα ουσιαστικά χρήσιμο αλλά ακόμα χειρότερα θα νομίζει ότι αποκόμισε!
Η Νέα Σκέψη παρήγαγε τα καλύτερα βιβλία μεταξύ 1890-1920.

Λευκός Λύκος 10-06-15 21:16

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Το συγκεκριμένο του Atkinson το έχω στο κινητό εδώ και καιρό και δεν το έχω διαβάσει λόγω έλλειψης χρόνου και τεμπελιάς μαζί...Δυστυχώς δεν έχω υπολογιστή και το διάβασμα στην οθόνη κινητού είναι κουραστικό. Και διαβαζω και μιλάω αγγλικά απλά έχει να πέσει πολύ ψάξιμο σε εξειδικευμένες λέξεις... Όσο για τον A. S. Raleigh πάσχισα να βρω βιογραφικό του.
Συμφωνώ απόλυτα για το μυστικό λίγο που το ξεφύλλισα μπήκα στο νόημα, η συνάδελφός μου νόμισε ότι είναι ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ οδηγός για τη ζωή της και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο... Δεν μου το δανειζε μη και το χάσει... Έξυπνη η συγγραφέας δεν μπορώ να πω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.