Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Μεγαλειωδες Απεραντο Συμπαν. Ειμαστε Μονοι?? (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4278)

Astroboy 13-06-05 17:56

Μεγαλειωδες Απεραντο Συμπαν. Ειμαστε Μονοι??
 
Το Σύμπαν αφάνταστα μεγάλο, τόσο απέραντο και μεγαλειώδες που ο ανθρώπινος νους δύσκολα μπορεί να κατανοήσει!!
Και μέσα σε αυτήν την απεραντοσύνη ο άνθρωπος νομίζει ότι είναι μοναδικός.
Δεν είναι ειρωνικό!!
Ο γαλαξίας μας αποτελείτε από 200 δισεκατομμύρια άστρα περίπου και το σύμπαν είναι γεμάτο από γαλαξίες, τρισεκατομμύρια γαλαξίες…
Λιπών τι λέτε νομίζετε ότι είμαστε μόνοι?
Αν όχι γιατί δεν έχουνε επικοινωνήσει μέχρι τώρα?

Giorgos 14-06-05 00:18

Επειδη ειμαστε πολυ μικροι;)

mystica 14-06-05 13:46

Έχεις δίκιο astroboy όντως είναι ειρωνικό να πιστεύουμε ότι δεν υπάρχουν μέρη στο σύμπαν που να κατοικούνται από άλλους πολιτισμούς.
Μπορεί εκείνοι έξω να μας θεωρουν ότι δεν είμαστε αρκετά ώριμοι σαν λαός ώστε να επικοινωνήσουν μαζί μας ακόμα.
Σίγουρα πάντως ήρθαν σε επαφή μαζί μας κατα την περίοδο των αρχαίων χρόνων.
Κάποια στιγμή θα έρθει η ώρα να επικοινωνήσουν μαζί μας.Πιστεύω ότι είναι ζήτημα χρόνου!
Ή μήπως ήρθαν σε επαφή μαζί μας.....και μας το αποκρύπτουν???

Astroboy 14-06-05 16:30

Ότι έχουν έρθει σε επαφή μαζί μας το θεωρό και εγώ σίγουρο δεν ξέρω για πιο λόγο αλλά το θεωρώ σαν δεδομένο για μένα.
Αν φανταστούμε τα δισεκατομμύρια άστρα είναι δυνατόν ένα μόνο να φιλοξενεί νοήμον ζωή
1 στα 200.000.000.000 δισεκατομμύρια και αυτός ο αριθμός είναι μόνο στον γαλαξία μας, φαντασθείτε Ότι υπάρχουν γαλαξίες με 800 δισεκατομμύρια άστρα
Και οι γαλαξίες φτάνουν σε αριθμό τρισεκατομμυρίων...
Το μόνο λιπών που με απασχολεί δεν είναι Ότι αν υπάρχει αλλού ζωή αυτό το θεωρώ δεδομένο,
αλλά γιατί δεν έχει επικοινωνήσει μαζί μας μέχρι τώρα
είναι τόσο παράξενο..
Βέβαια η αποστάσεις είναι ασύλληπτα μεγάλες αλλά πιστεύω Ότι είναι μόνο ένα εμπόδιο και τα εμπόδια είναι για να τα περνάμε.

PUCK 14-06-05 16:46

Παράθεση:

Λιπών τι λέτε νομίζετε ότι είμαστε μόνοι?
Έχω την εντύπωση πως εκείνοι που θεωρούν το ανθρώπινο είδος μοναδικό στο Σύμπαν, ως νοήμον, είναι πλέον ελάχιστοι και πιθανόν με κάποιο είδος φανατισμού να τους κατατρώει (θυμηθείτε τον φανατικό της ταινίας "Επαφή").

Ακόμη και οι επιστήμονες, που αν δεν δουν δεν πιστεύουν κλπ, το έχουν αποδεχτεί (η διαφωνία είναι μόνο στην επικοινωνία των ειδών μεταξύ τους).

Αν αναλογιστούμε ότι σε κάποια εκατομμύρια χρόνια ο ήλιος θα γίνει ερυθρός γίγαντας και θα "καταπιεί" μέχρι και τον Άρη, τότε έχουμε μια "εικόνα" του πόσοι κόσμοι θα μπορούσαν να καταστρέφονται ή να δημιουργούνται κάθε λεπτό.

Κάποιοι ίσως σκεφτούν ότι αυτό είναι μια απλή θεωρία κι όχι απόδειξη.

Σωστό.

Εγώ πάντως, σαν άνθρωπος, δεν χρειάζομαι συνεχώς αποδείξεις για όλα. Και στην Ελβετία π.χ. δεν έχω πάει. Να πω ότι δεν υπάρχει και ότι ζω σε ένα Truman Show με πρωταγωνιστή εμένα;


Παράθεση:

Αν όχι γιατί δεν έχουνε επικοινωνήσει μέχρι τώρα?
Πολύ μεγάλο θέμα ανοίγεις.

Αφού δέχομαι σε θεωρητικό επίπεδο την ύπαρξη εξωγήινων, γιατί να μη δεχτώ ότι είναι σε κατώτερη εξελικτική κατάσταση, τεχνολογικά, από εμάς, π.χ. σε αντίστοιχο μεσαίωνα, άρα δεν έχουν τη δυνατότητα;

Αν είναι ανώτεροι, τι λόγους θα έχουν για να επικοινωνήσουν μαζί μας; Θα έπρεπε να νοιαστούν; Οι επιστήμονες που χρησιμοποιούν ζώα στα πειράματά τους νοιάζονται για να βρουν κώδικα επικοινωνίας μαζί τους ή απλά κάνουν τη δουλειά τους;

Είναι εφικτή η ανάπτυξη τεχνολογίας για την εκμηδένιση των αποστάσεων, γενικά;

Ήρθαν. Και επικοινώνησαν με κάποιες ηγεσίες. Αν ήσουν πλανητάρχης θα το ανακοίνωνες;

Ερωτήματα ρητορικά που απάντηση θα βρουν μόνο αν σκάσουν μύτη μέρα-μεσημέρι και κάνουν τον κόπο να πιουν κι ένα καφέ με μας...

bladerunner 14-06-05 17:03

PUCK ανάφερες μια ταινία [Η ΕΠΑΦΗ], που θεωρώ από τις πιο σοβαρές σχετικά με το θέμα της εξωγήινης ζωής και ευφυίας. Και η ατάκα που μου έχει μείνει είναι η εξής: "...πάντως εάν δεν κατοικείται αλλού το σύμπαν, πάρα πολύ χώρος πάει χαμένος..."

Και σε τελική ανάλυση, μόνο εγωιστική μπορεί να χαρακτηριστεί η άποψη ότι είμαστε η μόνη μορφή ζωής (και μάλιστα με ευφυία και πολιτισμό) σε όλο το ουράνιο στερέωμα.

Μωρ' ποιοι νομίζουμε ότι είμαστε....!;!;!; :(


Υ.Γ.: Η υπογραφή σου PUCK, απλά με έστειλε...!!! :D

Astroboy 14-06-05 20:09

Παράθεση:

Είναι εφικτή η ανάπτυξη τεχνολογίας για την εκμηδένιση των αποστάσεων, γενικά;
Φίλε μου αν θυμάσαι πολλά από τα οποία είναι σήμερον εφικτά πριν χρόνια θεωρούνταν σενάρια επιστημονικής φαντασίας.
Γι'αυτο δεν το αποκλείω να συμβεί.

Παράθεση:

Ήρθαν. Και επικοινώνησαν με κάποιες ηγεσίες. Αν ήσουν πλανητάρχης θα το ανακοίνωνες;
Αν κάποια στιγμή μας λέγανε ότι ήρθαν και μας ενημέρωναν για αυτούς πιστεύεις ότι θα το δέχονταν ο κόσμος?
Εγώ πιστεύω πως ναι θα τους δεχόμασταν, ορισμένοι είναι βέβαια που θα κρατούσαν μια αρνητική στάση αλλά στα πάντα υπάρχει η μη αποδοχή ορισμένων ανθρώπων είτε είναι από συμφέρον είτε από οτιδήποτε
Απλά όλα θα αναποδογύριζαν για μια στιγμή και εννοώ για της θρησκείες.

Astroboy 15-06-05 01:28

Ουάσινγκτον


Ένας πλανήτης μόλις έξι φορές μεγαλύτερος από τη Γη ανακαλύφθηκε να περιφέρεται γύρω από κόκκινο άστρο σε απόσταση 15 ετών φωτός. Είναι ο μικρότερος πλανήτης που εντοπίζεται έξω από το Ηλιακό Σύστημα και πιθανώς ο μόνος που διαθέτει στέρεο έδαφος.

Τα τελευταία χρόνια οι αστρονόμοι έχουν ανακαλύψει πάνω από 120 ξένους πλανήτες, γνωστούς ως εξωπλανήτες. Όμως οι περισσότεροι είναι γιγάντιοι αέριοι πλανήτες, πολύ μεγαλύτεροι από το Δία, ενώ ο μικρότερος έχει περίπου τη μάζα του Ουρανού, 15 φορές μεγαλύτερη από της Γης.

«Αυτός είναι ο μικρότερος εξωηλιακός πλανήτης που έχει ανακαλυφθεί μέχρι σήμερα και ο πρώτος μιας νέας κατηγορίας συμπαγών πλανητών» δηλώνει τώρα ο Πολ Μπάτλερ του Ιδρύματος Carnegie στην Ουάσινγκτον. Ο νέος πλανήτης «είναι σαν μεγάλος ξαδελφος της Γης» σχολιάζει.

Ο πλανήτης έχει μάζα 5,9 έως 7,5 φορές μεγαλύτερη της Γης και περιφέρεται γύρω από το μικρό, κόκκινο άστρο Gliese 876. To έτος του πλανήτη διαρκεί μόλις 1,94 γήινες ημέρες και η θερμοκρασία επιφάνειας κυμαίνεται από τους 200 έως τους 400 βαθμούς Κελσίου.

Το σώμα δεν είναι δυνατόν να παρατηρηθεί άμεσα. Ανακαλύφθηκε από τον ασθενή κλυδωνισμό που προκαλεί με τη βαρύτητά του στην περιστροφή του μητρικού του άστρου.

Στο παρελθόν είχαν αναφερθεί τρεις ακόμα πιθανοί συμπαγείς εξωπλανήτες, όλοι τους όμως βρίσκονταν σε τροχιά γύρω από πάλσαρ -τα πυκνά κατάλοιπα νεκρών άστρων- αντί γύρω από κανονικά άστρα σαν τον Ήλιο.

πηγή
news.in.gr

PUCK 15-06-05 16:29

Bladerunner,
χρόνια φίλος της επιστημονικής φαντασίας σε επίπεδο βιβλίων και ταινιών, μπορώ να πω ότι όντως ήταν η πιο σοβαρή ίσως προσέγγιση στο θέμα της επικοινωνίας γήινων-εξωγήινων. Επιπλέον, κάτι που μου άρεσε πολύ είναι το γεγονός ότι επιτέλους δεν δείχνει εξωγήινους. Δεν είδαμε για μια ακόμη φορά τα γνωστά τερατόμορφα πλάσματα.
Όσο για την υπογραφή, τίποτα δεν είναι τυχαίο σ' αυτή τη ζωή σωστά ; Υπάρχει κι άλλο ένα ρητό εξίσου σοφό. "9 στους 10 λατρεύουν τη σοκολάτα και ο 10ος είναι ψεύτης"...

Astroboy,
συμφωνούμε και στα δύο. Ως προς το πρώτο, θεωρώ, στην παρούσα φάση της αναζήτησής μου, ότι η τεχνολογία αυτή έχει βρεθεί από πολιτισμούς που μας έχουν επισκεφτεί στο παρελθόν. Ως προς το δεύτερο, έχουμε κάθε δικαίωμα να μάθουμε, κι εγώ προσωπικά, αν δεν είχα διαβρωθεί εντελώς εσωτερικά κι αν δεν διέτρεχε κάποιο κίνδυνο η ζωή μου θα τα έβγαζα όλα στη φόρα. Δεν ήμαστε όλοι ίδιοι όμως...

ozagen 19-06-05 03:21

Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι ακόμα και να ειναι πολύ πιο προηγμένοι τεχνολογικά,για μας βρούν θα πρέπει να ψάξουν ΠΑΡΑ πολύ.Αλλά ακόμη και αν μας βρουν τα ταξίδια στο διάστημα δεν είναι εύκολη υπόθεση.Μιλάμε για κυριολεκτικά τεράστιες αποστάσεις από όποια πλευρά και αν το δει κανείς.Προσωπικά δεν είμαι καθόλου πεπεισμένος οτι μας έχουν ήδη επισκεφθεί.Και αυτο γιατί πρέπει να θυμόμαστε οτι το σύμπαν έχει μια ηλικία 12-14 δισ. ετών.Εξάλλου ο Ήλιος ειναι 5 δισ. ετων,ενώ η ζώη στη Γη ξεκίνησε πριν από περίπου 3 δισ. έτη.Ο δε άνθρωπος εμφανίστηκε πριν από 1,5 περίπου εκατ. χρόνια.Με όλα τα παραπάνω θέλω να πω ότι δεν είναι τόσο μεγάλο το χρονικό διάστημα από τη δημιουργία νοήμουσας ζωής.Εξάλλου από κοσμολογικής και αστροβιολογικής άποψης δεν βρίσκω σχεδόν κανένα λόγο για τον οποίο θα έχει εξελιχθεί κάπου αλλού ένα είδος πολύ πιο προηγμένο από το δικό μας.Η φύση δεν ευννοεί τόσο εύκολα(δεν έχει 'λόγους') κάποιους ενώ άλλους όχι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.