Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   FantasyGate Team (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=15)
-   -   Όσα κρύβει το χιόνι - Nocturnal (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3550)

^Nocturnal^ 21-02-08 09:31

Όσα κρύβει το χιόνι - Nocturnal
 
http://www.metafysiko.gr/fantasygate...i_to_xioni.jpg

"Ο Νίκος είναι ένας φτωχός οικογενειάρχης σε ένα απομακρυσμένο ορεινό χωριό. Ένας παράξενος έμπορος ζητάει τη βοήθειά για να μεταφέρει ένα σεντούκι μέχρι την Μολδοβλαχία. Δεν μπορεί να φανταστεί ότι η ζωή του θα μετατραπεί σύντομα σε ένα παγωμένο εφιάλτη."

Ένα νέο διήγημα με τίτλο "Όσα κρύβει το χιόνι" ανέβηκε στην Fantasy Gate , συγγραφέας του ο υποφαινόμενος. Μπορείτε να το διαβάσετε ακολουθώντας το παρακάτω link


Απέριττος 21-02-08 11:09

Αγαπητέ Nocturnal πολύ ωραίο το διήγημά σου. Μου άρεσε πολύ...

21-02-08 11:55

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε ^Nocturnal^ πολύ ωραίο το διηγημά σου...
Αυτό που μου έμεινε ειναι...
"ΠΡΟΣΕΧΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ ΒΟΗΘΕΙΑ"....

Ευχαριστώ.

Solon Aimonas Eautou 21-02-08 21:06

Να δώσω και εγώ τα εύσημα μου στο Χάρη, λέγοντας του για ακόμα μία φορά ότι είναι καιρός να εξασκήσει και άλλα από τα πολλά του ταλέντα. Μπορεί να μην διάβασα την ιστορία από το site της Fantasy, είχα όμως την τύχη να την ακούσω από τα χείλη του δημιουργού της και να συζητήσω μαζί του γι' αυτήν.

Το πιο σημαντικό όμως πιστεύω, ή μάλλον αυτό που ψάχνω εγώ στις μυθιστορίες του φανταστικού, είναι να κρύβεται κάποιο βαθύτερο νόημα ή έστω στο τέλος να δίνεται ένα μήνυμα που να έχει αποδέκτες τους αναγνώστες του. Και πιστεύω ότι το "Όσα κρύβει το χιόνι", πέρα από την όμορφη γραφή που προσωπικά γνωρίζω εδώ και χρόνια ότι έχει ο Χάρης, προσφέρει στον αναγνώστη και αυτό το στοιχείο.. το κάτι παραπάνω που πυροδοτεί σκέψεις μετά το τέλος της ανάγνωσης.

Καλή συνέχεια Χάρη..

Φιλικά,
Νίκος.

schooligan 21-02-08 22:48

Φιλε Χαρη, πραγματικα υπεροχο. Πραγματικα μου αρεσε ο τροπος που γραφεις. Ελπιζω να εχουμε και αλλα δικα σου εργα να διαβασουμε.

KANE 22-02-08 00:30

Θα ήθελα πολύ να είμαι ειδικός επί των διηγημάτων για να αναγνωρίζω και να μιλώ για όλα αυτά τα στοιχεία που δίνουν το υπέροχο αυτό χρώμα σε τέτοιες δουλειές σαν του Nocturnal. Επειδή δεν είμαι όμως, θα μείνω στο ότι εντυπωσιάστηκα και συγκινήθηκα όταν το διάβασα, όπως πιστεύω εντυπωσιαστήκατε και όλοι εσείς που το διαβάσατε. Ελπίζω ειλικρινά να δούμε κι άλλες παρόμοιες σκοτεινές κι ονειρεμένες διηγήσεις από τον φίλο Χάρη.
Φιλικά,

henriksmir 23-02-08 09:15

Τι να πω και εγώ...καταπληκτικό! Οι εικόνες και οι ατμόσφαιρα μου φάνηκαν συγκλονιστικές και το τέλος είχε τη δύναμη της κάθαρσης μιας αρχαίας τραγωδίας. Φοβερή ιστορία! Επίσης, οι εικόνες που συνοδεύουν το κείμενο είναι πολύ όμορφες. Η επιλογή τους φανερώνουν έναν άνθρωπο που έχει πολύ ανεπτυγμένο το αισθητήριο της αισθητικής.
Πολλά συγχαρήτηρια.

^Nocturnal^ 25-02-08 06:30

Σας ευχαριστώ όλους σας για όλα τα παραπάνω σχόλια. Πραγματικά χαίρομαι πάρα πολύ από το γεγονός ότι η δουλειά μου αρέσει και δημιουργεί σκέψεις και συναισθήματα σε ανθρώπους που σέβομαι και σε πολλά σημεία θαυμάζω.

Εις νεότερα, λοιπόν!

labros 21-08-08 10:18

Nocturnal, πραγματικά φανταστική ιστορία.
Μου θυμίζει κάτι ιστορίες με μάγισσες του χιονιού και του βουνού που έβλεπα στην τηλεόραση σε αρκετά παιδική ηλικία.

Αρκετά συγκινητική ιστορία, δεν το κρύβω.......

Θα συμφωνήσω με τον AVATARGR, Πρόσεχε που ζητάς βοήθεια.
Πολύ σημαντικό.

Σου εύχομαι ανάλογη συνέχεια!

eri 21-08-08 16:27

Συγχαρητήρια ^Nocturnal^! Πολύ ωραίο! Μ'άρεσε πολύ η ατμόσφαιρα στο διήγημα, η αίσθηση που μου δημιούργησε.

Κι εμένα μου θύμησε κάτι από την παιδική μου ηλικία, κάποιους μύθους από τα Ουράλια Όρη. Δυστυχώς ήμουν πολύ μικρή για να θυμηθώ λεπτομέριες.

Εγώ θα έλεγα, περισσότερο, πρόσεχε όταν ζητήσεις βοήθεια να είσαι πιστός σ'αυτό που ζήτησες. Το πρόβλημα, όπως το κατάλαβα, δημιουργήθηκε από την στιγμή που ενώ ζήτησε βοήθεια για την οικογένειά του, στην συνέχεια δεν το'χε σε τίποτα να τους ξεχάσει στην πρώτη ευκαιρία... Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν είχε παραμείνει πιστός στην οικογενειά του και τη νύχτα εκείνη ήταν στο σπίτι. Θα ερχόταν και πάλι να τους επισκεφτεί κάτι; Κι αν ναι τι διαθέσεις θα είχε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.