Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προσωπικές Εμπειρίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Επαναλαμβανόμενο όνειρο (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3643)

Spn l Optimus 04-03-08 16:58

Επαναλαμβανόμενο όνειρο
 
Από μικρό παιδί θυμάμαι ένα όνειρο που έβλεπα και με τρόμαζε απίστευτα. Η τελευταία φορά που το είδα ήταν πριν από 1 χρόνο και πιστευτέ με δεν θέλω να το ξαναδώ. Δεν πρόκειται για όνειρο με τέρατα και σκιές… μιλάω για τρόμο που δεν ξέρεις , άγνωστο φόβο… φοβάσαι αλλά δεν ξέρεις τι… Τι λέω? Θα σας το περιγράψω . Στο όνειρο μου είμαι μονός στο απέραντο κενό , εκεί που είμαι δεν υπάρχει τίποτα ούτε χώρος ούτε χρόνος. Το μονό που βλέπω είναι τα χεριά μου που κρατούν μια πολύ μικρή σφαίρα . Όταν την κρατώ πανικοβάλομε , έχω την αίσθηση ότι κρατώ κάτι πολύ σημαντικό , κάτι πολύ εύθραυστο και που πρέπει να μην σπάσει γιατί αν γίνει αυτό?? Δεν ξερώ…τότε ξυπνάω με την ιδία αίσθηση τον ίδιο φόβο για λίγα λεπτά ώσπου περνάει και πέφτω και πάλι για ύπνο. Το θεωρώ παιχνίδι του μυαλού η ακόμα και έκρηξη άγχους μέσα στον ύπνο μου από κάτι που με προβλημάτισε την ημέρα η κάτι που θα έρθει (πανελλήνιες πχ ). Δεν είμαι όμως αγχοτικός τύπος , μήπως είναι αυτό που λένε οι επιστήμονες κρυφό άγχος?? Δεν ξερώ οποίος το έχει νιώσει κάτι αντιστοιχώ η μπορεί να μου πει την γνώμη του ας το κάνει.


Ευχαριστώ

Witch Shadow 05-03-08 18:39

Το ονειρο σου φιλε μου προσπαθει να σου δειξει κατι. Τι θελω να πω. Ο λογος που το βλεπεις συνεχεια μετα απο τοσο καιρο ειναι οτι ειτε εχεις ξεχασει κατι το οποιο ηταν σημαντικο για σενα σε ψυχικο τομεα στο παρελθον, κατι που εχει να κανει με τον χαρακτηρα σου(αν πχ ησουν απο ανεκαθεν καλαμπουρτζης και ξαφνικα εγινες στριτζος, το ονειρο προσπαθει να στο υπενθυμησει) ειτε να σου δειξει εναν φοβο τον οποιο πρεπει να ξεπερασεις. Πιστευω οτι με βαση αυτα που ανεφερες φοβασαι τη μοναξια. Και ποιος δεν την φοβαται. Και η σφαιρα να σημαινει οτι δεν θελεις να σε πληγωσουν. Θα το ψαξω και για περισσοτερα θα στα αναφερω.

Spn l Optimus 05-03-08 18:50

Εγραψες... μονο αυτο σου λεω με καλυψε απιστευτα

Witch Shadow 05-03-08 18:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Spn l Optimus
Εγραψες... μονο αυτο σου λεω με καλυψε απιστευτα


Εκανα οτι καλυτερο μπορουσα. Απλα τα ονειρα εχουν καποιες ερμηνειες και κρυβουν καποια μνμ τα οποια δεν δινουμε και πολυ σημασια. Μας προειδοποιουν και εμεις τα γραφουμε. Ειδικα οταν ειναι επαναλαμβανομενα. Παντως μη σε ανησυχει. Θα βρω την ερμηνεια του συντομα.

schooligan 06-03-08 10:13

Τα ονειρα φιλε μου, πηγαζουν απο το υποσυνηδητο σου. Ισως ειναι καλο να κατσεις λιγο καιρο να δεις τι καταπιεζεις σε σενα ωστε να να σου επαναλαμβανεται συνεχεια ως υπενθημηση οτι κατι δεν παει καλα.

Witch Shadow 19-03-08 10:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από schooligan
Τα ονειρα φιλε μου, πηγαζουν απο το υποσυνηδητο σου. Ισως ειναι καλο να κατσεις λιγο καιρο να δεις τι καταπιεζεις σε σενα ωστε να να σου επαναλαμβανεται συνεχεια ως υπενθημηση οτι κατι δεν παει καλα.

Και επισης θα προτεινα να ψαξεις απο τοτε που θυμασαι τον εαυτο σου. Τι εκανες οταν ησουν παιδακι και σε ευχαριστουσε και δεν κανεις πια τωρα που μεγαλωσες κτλ.
Φιλικα :D

Αχαιός 21-03-08 07:19

Επειδή εχω και εγω μια εμπειρία με επαναλαμβανόμενο ονειρο θα την παραθεσω εδω, μην ανοιγουμε νεα θεματα χωρις λογο.

Πρωτα να σας πω καποια πραγματα που πρεπει να ξερετε:
Το ονειρο αυτο το εβλεπα οταν ημουν παιδι, και το εβλεπα καθε νυχτα, τοσο πολυ ωσπου στο τελος ειχε γινει πια συνήθεια. Τωρα πια δεν το βλεπω, τελευταία φορα που το ειδα ήταν νομίζω γύρω στα 13 με 14.
Το σπιτι οπου μεγαλωσα ειναι ρετιρέ και ανοίγοντας την εξώπορτα το πρώτο παραγμα που βλεπεις ειναι ενα μαγαλο πλατυσκαλο και ακριβως δεξια ειναι οι σκαλες που πανε προς τα κατω. Γυρω απο το πλατυσκαλο υπαρχουν καποια κάγκελα οπως ειναι λογικο, στα καγκελα αυτα συνήθιζε η μητερα μου να κρεμα κουβερτες και χαλια για να τα αρερισει.

Το ονειρο εχει ως εξης:
Ανοιγω την εξώπορτα και δεν μπορω να δω τιποτα επειδή όλος ο χώρος εινα γεματος σπιθες (σαν αυτές που βγαζουν αυτά τα περιεργα κερακια που βαζουμε στις τουρτες) κοκκινες, μπλε, πρασινες, κιτρινες και ο,τι αλλο χρωμα μπορειτε να φανταστειτε. Προχωρώ προς τα εξω προσπαθοντας να δω τι γινεται, βλεπω στο βαθος τον διαβολο, τον βλεπω σε μια μορφη οπως θα τον φανταζονταν ενα μικρο παιδι. Ειναι κοντοχοντρος, φορα κοκκινα ρουχα (μοιάζει με μεσαιωνικό κουστουμι) εχει μικρα μυτερά δοντια, χοντρο κεφαλι και μικρα μαυρα κερατα. Κραταει ενα κοκκινο σκυπτρο αρκετα μακρυ.
Τον βλεπω να χορεύει, σαν να πηδαει απο εδω και απο εκει αλλα με χαρη και στυλ.
Βλεποντας τον τρομαζω και προσπαθω να ξεφυγω. Σκαρφαλωνω λοιπον στα καγκελα του πλατύσκαλου, στα οποια υπαρχουν οι κουβερτες που κρεμουσε η μητερα μου. Σκαρφαλωνω και περναω ολο μου το σωμα απο την εξω μερια που απο κατω βρισκεται το κενο. Επειδη ειναι οι κουβερτες εκει τα χερια μου αρχιζουν και γλιστρουν, και τελικα πεφτω στο κενο ανασκελα. Οταν φτανω στο εδαφος αμεσως ξυπναω.
Αφου εχω ξπνησει ειμαι υπερβολικα τρομαγμενος και λαχανιασμενος. Περνουν λιγα λεπτα και ξαναπεφτω για υπνο.
Απο οτι θυμαμαι δεν το ειπα ποτε σε κανεναν.

Αν μπορουσε καποιος να μου πει τι σημανει αυτο? Αν σημαινει κατι δηλαδη...Θα του ημουν υποχρεος.
Με βασανιζει πολλα χρονια το τι μπορει να σημαινει το ονειρο αυτο...

Witch Shadow 21-03-08 10:21

Εχει να κανει με κατι το οποιο μονο εσυ μπορεις να βρεις και να ανακαλυψεις τι ειναι. Ειναι μια υπενθυμιση του υποσυνειδητου οτι κατι εχεις ξεχασει κατι που το ειχες στο παρελθον σου, οταν ησουν παιδακι. Παρατηρησα οτι αναφερεις πιο πολυ το κοκκινο χρωμα. Το χρωμα του παθους στο ονειρα και του ερωτα. Περα απο αυτο ομως σημαινει και τη ζωτικη σου ενεργεια και το αιμα.Ο χορος ειναι σημαδι μακροζωιας. Μηπως μια εξεταση αιματος θα βοηθουσε? Ισως να ειναι και η επιθυμια σου να ερωτευθεις αλλα φοβασαι μη πληγωθεις?

darklord13 21-03-08 11:20

Witch Shadow ο προσωπικος μας ονειροκριτης :D :D (αστειευτηκα μη με αρχισεις στα γκαζια).Παρε και απο εμενα ενα ονειρο γιατι εδω και πανω απο 25 χρονια το βλεπω και δεν μπορω να καταλαβω την τυφλα μου!!!Ειμαι στο χωριο της γιαγιας μου και προχωραω σε ενα δρομακι που βγαζει στην παραλια. Προς το τελος του δρομου υπαρχει μια πετρινη γωνια απο φραχτη και με το που φτανω εκει βλεπω ενα εικοσαρικο(σε δραχμουλες παντα) σκυβω να το παρω και απο κατω εχει και αλλο.Αρχιζω να σκαβω με τα χερια και βγαζω συνεχεια νομισματα απο δραχμες μεχρι εικοσαρικα.Το ονειρο επαναλαμβανεται ανα τακτα χρονικα διαστηματα απο την ηλικια των 5-6 ετων μεχρι και σημερα που ειμαι 33.

thanks προκαταβολικα για την απαντηση

Witch Shadow 21-03-08 12:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από darklord13
Witch Shadow ο προσωπικος μας ονειροκριτης :D :D (αστειευτηκα μη με αρχισεις στα γκαζια).Παρε και απο εμενα ενα ονειρο γιατι εδω και πανω απο 25 χρονια το βλεπω και δεν μπορω να καταλαβω την τυφλα μου!!!Ειμαι στο χωριο της γιαγιας μου και προχωραω σε ενα δρομακι που βγαζει στην παραλια. Προς το τελος του δρομου υπαρχει μια πετρινη γωνια απο φραχτη και με το που φτανω εκει βλεπω ενα εικοσαρικο(σε δραχμουλες παντα) σκυβω να το παρω και απο κατω εχει και αλλο.Αρχιζω να σκαβω με τα χερια και βγαζω συνεχεια νομισματα απο δραχμες μεχρι εικοσαρικα.Το ονειρο επαναλαμβανεται ανα τακτα χρονικα διαστηματα απο την ηλικια των 5-6 ετων μεχρι και σημερα που ειμαι 33.

thanks προκαταβολικα για την απαντηση


Μα γιατι να σε γκαζωσω? Αν μπορω να βοηθησω γιατι να μην το κανω? Λοιπον ο κυριος στοχος σου στο ονειρο ειναι τα κερματα που βρισκεις κατω και πολλαπλασιαζονται. Τα νομισματα ειναι συμβολο των συναντησεων. Δλδ οτι θα συναντησεις/ες καποια ατομα τα οποια θα σε οδηγησουν σε αλλα και αλλα κτλ. Αλλα αν κοιταξεις τον αριθμο 20 αυτο σημαινει οτι εισαι τελειομανης και επιμελης και οτι βρισκεσαι σε μια διαμαχη με τον εαυτο σου και μερικες φορες αμφιβαλεις για τις επιλογες σου. Η παραλια (δεν αναφερεις αν ειναι φουρτουνιασμενη ή ηρεμη) μπορει να δηλωνει καλα μαντατα οτι ερχονται ή οτι ερχονται βασανα και εμποδια αν δεν τα βρεις συντομα με τον εαυτο σου. Σε φωναζει:"Εεε! Κοιτα με και λιγο!". Δεν μπορω να αναπτυξω κατι αλλο πανω στην παραλια με αυτα τα στοιχεια. Εισαι πιθανα ενθουσιασμενος με την ζωη που κανεις, και αυτο λογω του χωριου που ισως να σε ευχαριστει σαν εικονα. Συντομα θα συναντησεις καποιο προσωπο απο τα παλια αν δεν εχει ηδη συμβει.

Μακαρι να βοηθησα.

darklord13 21-03-08 13:45

Λοιπον η θαλασσα ειναι ηρεμη αλλα ο ουρανος μουντος γεματος μαυρα συννεφα.Κατα τα αλλα η παραλια ειναι οπως στην πραγματικοτητα γεματη πετρες .Τελειομανης να σου πω την αληθεια ειμαι μονο αν μπω στην διαδικασια να καταπιαστω με κατι που συνηθως δεν το κανω.Οσο για το επιμελης
δεν θα το ελεγα εκτος και αν πιστευεις στην ταξη μεσα στο χαος(για να σου δωσω ενα παραδειγμα τα ρουχα μου στην ντουλαπα ειναι τοσο πολυ ανακατεμενα που οταν ερχεται η κοπελια μου σπιτι μου και την βλεπει παθαινει αμοκ και απορει πως μπορω και βρισκω οτιδηποτε εκει μεσα.Αλλα ελα που εγω μπορω λες και ειναι ολα μπροστα μου απλωμενα ενα ενα)

Witch Shadow 21-03-08 18:07

Τοτε σε αυτην την περιπτωση δειχνει οτι εχεις καλη επαφη με το υποσυνειδητο. Αλλα αυτ ομως δεν αναιρει τα προηγουμενα πολυ. Και ενα καλο ειναι οτι οι γκρινιες, οι στεναχωριες και τα εμποδια που εχεις/ειχες θα περασουν συντομα.

Αχαιός 21-03-08 22:55

Φίλε Witch Shadow ευχαριστώ πολύ για την ερμηνεία που μου δίνεις.

Τώρα τι να σου πω δεν ξερω. Στην ηλικια αυτη που βρισκομουν μονο τους ερωτες δεν ειχα στο μυαλο μου.
Παντως με μια ετσι προχειρη ματια στο παρελθον θυμαμαι πως το ονειρο σταματησα να το βλεπω οταν ειχα καπως μεγαλωσει και πλέον πονηρευτεί. Παντως το οτι δεν το ειχα πει ποτε σε κανεναν χωρις να εχω σκοπο να το κατησω κρυφο, ηταν πιστεύω μια υποσυνείδητη προσπάθεια να αποβάλω την αναμνηση του ονειρου αυτου.
Πιστευω δηλαδη πως υποσυνείδητα τουλαχιστον με επηρεαζε πολυ στην καθημερινη μου ζωη.

Πιστεύεις πως θα μπορούσε να σημαίνει κάτι άλλο?

Witch Shadow 22-03-08 00:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αχαιός
Φίλε Witch Shadow ευχαριστώ πολύ για την ερμηνεία που μου δίνεις.

Τώρα τι να σου πω δεν ξερω. Στην ηλικια αυτη που βρισκομουν μονο τους ερωτες δεν ειχα στο μυαλο μου.
Παντως με μια ετσι προχειρη ματια στο παρελθον θυμαμαι πως το ονειρο σταματησα να το βλεπω οταν ειχα καπως μεγαλωσει και πλέον πονηρευτεί. Παντως το οτι δεν το ειχα πει ποτε σε κανεναν χωρις να εχω σκοπο να το κατησω κρυφο, ηταν πιστεύω μια υποσυνείδητη προσπάθεια να αποβάλω την αναμνηση του ονειρου αυτου.
Πιστευω δηλαδη πως υποσυνείδητα τουλαχιστον με επηρεαζε πολυ στην καθημερινη μου ζωη.

Πιστεύεις πως θα μπορούσε να σημαίνει κάτι άλλο?


Δεν χρειαζεται να πεις τιποτα. Να βοηθησω στο προβληματισμο σου προσπαθησα. Τωρα αν θα μπορουσε να σημαινει κατι (?)...πιθανα! Αλλα εγω παντως θα προτεινα να κανεις μια εξεταση αιματος (αχρηστη να ειναι που λεει ο λογος). Με παραξενευει και με προβληματιζει η παρουσια του κοκκινου (η γιαγια μου λεει οτι ειναι και το αιμα) στις επαναληψεις του ονειρου. Δεν χανεις τιποτα. :D

sonia 25-03-08 21:05

Γεια σας,

Είναι η πρώτη φορά που στέλνω..θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα όνειρο που βλέπω τα τελευταία 2 χρόνια σχεδόν κάθε μέρα..Βλέπω ότι εμφανίζεται μια παρουσία πολύ κακή...σατανική θα έλεγα,με τη μορφή σκιάς μαύρης ή σκούρο πράσινο.Εγώ αρχίζω να την προκαλώ λέγοντας ότι δεν τη φοβάμαι..Το περιεργο είναι ότι δεν τη φοβάμαι γιατί νιώθω πολύ πιο κακιά από αυτή,έχοντας μια δύναμη πολύ μεγαλύτερη! Συνεχίζω να την προκαλώ χωρίς να καταλήγει κάπου ώσπου να ξυπνήσω...το αίσθημα που έχω αφού ξυπνήσω είναι περίεργο,όχι καλό πάντως.Νιώθω λες και έχω κάνει κάτι κακό...Τι να σημαίνει άραγε;

Witch Shadow 25-03-08 23:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonia
Γεια σας,

Είναι η πρώτη φορά που στέλνω..θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα όνειρο που βλέπω τα τελευταία 2 χρόνια σχεδόν κάθε μέρα..Βλέπω ότι εμφανίζεται μια παρουσία πολύ κακή...σατανική θα έλεγα,με τη μορφή σκιάς μαύρης ή σκούρο πράσινο.Εγώ αρχίζω να την προκαλώ λέγοντας ότι δεν τη φοβάμαι..Το περιεργο είναι ότι δεν τη φοβάμαι γιατί νιώθω πολύ πιο κακιά από αυτή,έχοντας μια δύναμη πολύ μεγαλύτερη! Συνεχίζω να την προκαλώ χωρίς να καταλήγει κάπου ώσπου να ξυπνήσω...το αίσθημα που έχω αφού ξυπνήσω είναι περίεργο,όχι καλό πάντως.Νιώθω λες και έχω κάνει κάτι κακό...Τι να σημαίνει άραγε;


Sonia
Προσπαθησες να δεις το προσωπο του μυστηριωδη επισκεπτη? Αυτη η οντοτητα που βλεπεις και προκαλεις ειναι στην ουσια καποιος που ασυνειδητα εχει καλυψει πισω απο τις σκιες το υποσυνειδητο σου. Αν καταφερεις να ανακαλυψεις ποιος ειναι θα καταφερεις να ανακαλυψεις και ποιος ειναι αυτος που σε φοβιζει, μεσα σου βαθεια. Δεν ειναι κατι κακο.
Απο την αλλη ομως συμβολιζει οτι θα ξεπερασεις τα εμποδια που θα προκυψουν δειχνοντας απλως δυναμη. Ειναι πολυ καλο το ονειρο σου απο αυτην την πλευρα.
Τα συμπερασματα ειναι δικα σου... :D

sonia 26-03-08 11:26

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να δω το πρόσωπό του καθώς η παρουσία αυτή είναι χωρίς καθορισμένο σχήμα,άϋλη,σαν πνεύμα...θα ένιωθα πιο σίγουρη ότι το όνειρο είναι καλό αν έβλεπα ότι ήμουν με την καλή πλευρά! Σ'ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου! :rolleyes:

άκυρη! 01-04-08 13:43

Και εγω οπως ολοι μας εχω δει ενα συγκεκριμενο ονειρο περιπου 2-3 φορες.Συγκεριμενα βλεπω εμενα με καποιους αγνωστους,να μπαινουμε στην εισοδο ενος χλιδατου ξενοδοχειου,και εκεινη τη στιγμη ενα κιτρινο τριανταφυλλο να ανοιγει.Παιζουμε στο ασανσερ και αναστατωνουμε οσους βρισκονται εκει,και υστερα βγιανουμε απο την ιδια εισοδο και το τριανταφυλλο κλεινει ξανα.Η αληθεια ειναι οτι οταν βλεπουμε συνεχεια τα ιδια ονειρα,πρεπει να τα αναλυσουμε αμεσως γιατι πιθανως θελουν κατι να μας πουν.Πχ μια φοβια μας,κατι που μας συνεβη και μας απασχολει ακομα κλπ.Μπορει επισης να θελουν να μας θυμισουν τα ονειρα και τις φιλοδοξιες που αφησαμε.Πχ για σενα Spn I Optimus,πιθανως να εκφραζει το φοβο σου για τη μοναξια,το θανατο,ή την ευθυνοφοβια.(πιθανως λεω,μην παρεξηγηθω).Οσο για τον Αχαιο,πιστευω οτι εχει δικιο η Witch Shadow.Φιλη sonia,χωρις να ειμαι σιγουρη,θα ελεγα οτι αυτη η μορφη θα μπορουσε να αντιπροσωπευει καποιο προσωπο που σε καταπιεσε ή σε πληγωσε καποια στιγμη,και προσπαθεις μεσα απ το ονειρο σου να επιβληθεις πανω σε αυτο.Αν καποιος διαφωνει,ας μου πει.Ειμαι ολο αυτια!Επισης αν μπορουσε καποιος να μου πει τη γνωμη του για το δικο μου ονειρο,θα ναι καλοδεχουμενη! :o

Witch Shadow 01-04-08 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από άκυρη!
Και εγω οπως ολοι μας εχω δει ενα συγκεκριμενο ονειρο περιπου 2-3 φορες.Συγκεριμενα βλεπω εμενα με καποιους αγνωστους,να μπαινουμε στην εισοδο ενος χλιδατου ξενοδοχειου,και εκεινη τη στιγμη ενα κιτρινο τριανταφυλλο να ανοιγει.Παιζουμε στο ασανσερ και αναστατωνουμε οσους βρισκονται εκει,και υστερα βγιανουμε απο την ιδια εισοδο και το τριανταφυλλο κλεινει ξανα.Η αληθεια ειναι οτι οταν βλεπουμε συνεχεια τα ιδια ονειρα,πρεπει να τα αναλυσουμε αμεσως γιατι πιθανως θελουν κατι να μας πουν.Πχ μια φοβια μας,κατι που μας συνεβη και μας απασχολει ακομα κλπ.Μπορει επισης να θελουν να μας θυμισουν τα ονειρα και τις φιλοδοξιες που αφησαμε.Πχ για σενα Spn I Optimus,πιθανως να εκφραζει το φοβο σου για τη μοναξια,το θανατο,ή την ευθυνοφοβια.(πιθανως λεω,μην παρεξηγηθω).Οσο για τον Αχαιο,πιστευω οτι εχει δικιο η Witch Shadow.Φιλη sonia,χωρις να ειμαι σιγουρη,θα ελεγα οτι αυτη η μορφη θα μπορουσε να αντιπροσωπευει καποιο προσωπο που σε καταπιεσε ή σε πληγωσε καποια στιγμη,και προσπαθεις μεσα απ το ονειρο σου να επιβληθεις πανω σε αυτο.Αν καποιος διαφωνει,ας μου πει.Ειμαι ολο αυτια!Επισης αν μπορουσε καποιος να μου πει τη γνωμη του για το δικο μου ονειρο,θα ναι καλοδεχουμενη! :o


Φιλη Ακυρη
Ειμαι ο Witch Shadow... :p
Λοιπον παμε στο ονειρο σου. Οι αγνωστοι που αναφερεις ειναι σημαδι μαγαλων επιτυχιων και ευχαριστων νεων που θα λαβεις, ειδικα αν εισαι ανυπαντρη/ος ειναι σημαδι γαμου. Το τριανταφυλλο ειναι σημαδι οτι θα κανεις μια σχεση ερωτικη η οποια 8α καταληξει σε γαμο. Το ασανσερ ειναι πιθανα τα ανεβα-κατεβα στη ζωη σου αλλα και στη σχεση σου. Το κιτρινο αντιπροσωπευει το φως του Ηλιου, την διανοητικη ενεργεια αλλα και την απατη. Ακομα μπορει να ειναι και η φιλοδοξια και ο εκνευρισμος. Πιθανα να νιωθεις ωραια καθε φορα που εισαι με τους φιλους σου και να νιωθεις καπως εκνευρισμενη καθε φορα που εισαι με το ταιρι σου. (ανοιγμα του ροδου αρχη και κλεισιμο οταν βγηκες απο το ασανσερ). Τωρα το ξενοδοχειο δειχνει οτι εισαι ακομα κολλημενη με το πατρικο σου σπιτι, ισως γιατι σου αρεσει σαν εικονα και ιδεα.Αντι να προχωρησεις και να αντιμετωπισεις την απογοητευση με αντιδρωντας κοιτας να καταφυγεις στην ασφαλεια και την καθησυχαστικη αναμνηση της παιδικης σου ηλικιας.

άκυρη! 01-04-08 14:52

Ουπς!Σορυ! :D Φοβερο!Ευχαριστω πολυ για την ερμηνεια!

Jojoba 06-04-08 13:38

Γεια σας. Θα ήθελα να μοιραστώ και γω μαζι σας την δικη μου εμπειρια των επαναλαμβανόμενων ονειρων. Μου έχει συμβει μονο μια φορα στη ζωη μου, οταν ημουν 12-13 χρονων. Από αυτά που διαβασα στην ενότητα αυτη συνειδητοποίησα πως το ονειρο ειχε να κανει με γεγονοτα που βιωνα τοτε και πως ήταν κατι σαν προειδοποιητικο όνειρο ή καποιο μηνυμα απο το υποσεινηδητο . Το ειδα συνολικα 4 ή 5 φορες. Κατι που μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση ειναι πως ενα βραδυ είδα στον ύπνο μου κατι σαν προσεχως, που μου ελεγε οτι την επομενη νυχτα θα δω παλι το ονειρο. Τη μερα που ακολουθησε, ανυπομονουσα να έρθει το βραδυ και να πεσω για υπνο. Και οντως το ξαναειδα. Αυτη νομιζω ηταν και η τελευταια φορα.
Ευχαριστω, γεια σας!

sonia 07-04-08 09:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Jojoba
Γεια σας. Θα ήθελα να μοιραστώ και γω μαζι σας την δικη μου εμπειρια των επαναλαμβανόμενων ονειρων. Μου έχει συμβει μονο μια φορα στη ζωη μου, οταν ημουν 12-13 χρονων. Από αυτά που διαβασα στην ενότητα αυτη συνειδητοποίησα πως το ονειρο ειχε να κανει με γεγονοτα που βιωνα τοτε και πως ήταν κατι σαν προειδοποιητικο όνειρο ή καποιο μηνυμα απο το υποσεινηδητο . Το ειδα συνολικα 4 ή 5 φορες. Κατι που μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση ειναι πως ενα βραδυ είδα στον ύπνο μου κατι σαν προσεχως, που μου ελεγε οτι την επομενη νυχτα θα δω παλι το ονειρο. Τη μερα που ακολουθησε, ανυπομονουσα να έρθει το βραδυ και να πεσω για υπνο. Και οντως το ξαναειδα. Αυτη νομιζω ηταν και η τελευταια φορα.
Ευχαριστω, γεια σας!

Γεια σου jojoba, μηπως θα μπορουσες να μας πεις περισσοτερες λεπτομερειες για το ονειρο που ειδες; Λες οτι ηταν "προειδοποιητικο" ,ειδες καποιο σκηνικο το οποιο εξελιχθηκε ετσι και στη πραγματικότητα...; :)

Jojoba 08-04-08 09:23

Γεια σου Sonia! Έβλεπα ότι ήμουν διδυμη αδερφή με μια πολύ καλή μου φίλη και στο σπίτι της προσπαθούσε να μου επιτέθει ένας λύκος με κόκκινα μάτια και έλεγα μια "προσευχή" που μου είχε μάθει εκείνη την περίοδο το συγκεκριμένο άτομο αλλά δεν έπιανε, και μετά σχεδόν πέτουσα κάνοντας ένα άλμα για να φύγω από το σπίτι της.(συγνώμη, δεν είμαι πολύ καλή στις περιγραφές)
Όπως αποδείχθηκε αργότερα το άτομο αυτό έγινε η αιτία για να χάσω την τυφλή μου πίστη στους ανθρώπους , να γνωρίσω την καχυποψία και να μάθω ότι δεν είναι όλα ρόδινα και ρομαντικά σε αυτή τη ζωή.
Έτσι υπέθεσα ότι το όνειρο ήταν προειδοποιητικό.Μπορεί να πέφτω και τελέιως έξω...
Ευχαριστώ!

Witch Shadow 08-04-08 11:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Jojoba
Γεια σου Sonia! Έβλεπα ότι ήμουν διδυμη αδερφή με μια πολύ καλή μου φίλη και στο σπίτι της προσπαθούσε να μου επιτέθει ένας λύκος με κόκκινα μάτια και έλεγα μια "προσευχή" που μου είχε μάθει εκείνη την περίοδο το συγκεκριμένο άτομο αλλά δεν έπιανε, και μετά σχεδόν πέτουσα κάνοντας ένα άλμα για να φύγω από το σπίτι της.(συγνώμη, δεν είμαι πολύ καλή στις περιγραφές)
Όπως αποδείχθηκε αργότερα το άτομο αυτό έγινε η αιτία για να χάσω την τυφλή μου πίστη στους ανθρώπους , να γνωρίσω την καχυποψία και να μάθω ότι δεν είναι όλα ρόδινα και ρομαντικά σε αυτή τη ζωή.
Έτσι υπέθεσα ότι το όνειρο ήταν προειδοποιητικό.Μπορεί να πέφτω και τελέιως έξω...
Ευχαριστώ!


Φιλη/ε Jojoba
Το ονειρο σου σιγουρα δεν ηταν καλο. Ο λυκος ειναι σημαδι το οποιο δειχνει οτι εισαι καταπιεσμενη προσωπικοτητα και προμηνυει τον ερχομο καποιας συμφορας. Τα κοκκινα ματια ειναι η αγαπη που ετρεφες για την φιλη σου, η οποια 8α σο εκανε κακο καποια στιγμη στο μελλον. Το οτι εμφανιζεστε σαν διδυμες αδερφες σημαινει οτι την εχεις/ειχες εμπιστοσυνη. Αλλα στην ουσια εμφανιζεται σαν λυκος και οχι σαν αδελφη. Η μορφη αυτη δειχνει την δολιοτητα της. Οταν ενας λυκος εμφανιζεται στο ονειρο ειναι συνηθως εξαιρετικα ανησυχητικο. Πεταγμα που αναφερεις ειναι σημαδι της μεγαλης φαντασιας που διαθετεις και ζητας απο τον εαυτο σου να κανει πραγματα περα απο τις δυναμεις σου. Το αλμα σημαινει οτι 8α καταφερεις να ξεπερασεις τα προβληματα που 8α παρουσιαστουν. Αυτα λογικα εχουν ηδη γινει... :D

sonia 08-04-08 12:05

Καλημέρα σε ολους...jojoba, το οτι λες τη προσευχη που σου είχε μάθει και δεν πιανει επιβεβαιωνει οτι δεν σου ελεγε παντα την αληθεια...το οτι τελικα ξεφυγες ειναι καλό!! :) :)

merum 08-04-08 13:26

I could have been a dreamer...
 
Φιλοι μου,

Θα ηταν ευχης εργο, να μπορουσαμε παντα να παιρνουμε προειδοποιησεις απο τα ονειρα μας. Νομιζω βεβαια οτι ολοι καποια στιγμη προϊδεαστηκαμε για κατι που θα επακολουθουσε μεσα απο καποιο ονειρο.
Ειχα διαβασει καποτε μερος μιας δουλειας του Φροϋντ πανω στα ονειρα. Αν δεν κανω λαθος, υποστηριζε οτι το υποσυνειδητο κατα τη διαρκεια της ονειρικης διαδικασιας χρησιμοποιει καποιες ''γεφυρες'' απο την προσφατη καθημερινοτητα μας, για να συνδεσει-τακτοποιησει γενικοτερες σκεψεις, συναισθηματα και ερεθισματα. Καποιες φορες το αποτελεσμα ειναι λιγο αστειο, εφοσον η τελικη ''ιστορια'' (αδοκιμος, δικος μου ορος) δεν εχει καμια απολυτως συνοχη.
Εμεις, ελεγε νομιζω, ζουμε κατι το επομενο πρωι, το οποιο ο εγκεφαλος ταυτιζει εσφαλμενα με καποιο κομματι που ονειρου μας, οποτε καταληγουμε να λεμε ''ναι! το ηξερα, το ειδα στο ονειρο μου''

Εχω και γω δει πραγματα σε ονειρα μου, που συνεβησαν στη συνεχεια, ή ειχαν ήδη συμβει χωρις να το ξερω, με τον ιδιο ακριβως τροπο που διαδραματιστηκαν στο ονειρο.
Και τις δυο φορες ειχαν σχεση με πολυ αγαπημενους μου ανθρωπους. Μπορει πραγματικα να ηταν τυχαιο, αλλα η αληθεια ειναι οτι καμια φορα ''ζηλευω'' εκεινα μου τα ονειρικα επιτευγματα. (Δεν μου εχει ξανασυμβει, με τόση ακριβεια και, εχουν περασει περιπου 10 χρονια απο τοτε.)
Αυτο που δεν ξερω ειναι αν ολα αυτα σχετιζονται με τη νεοτητα, με βαση το οσο πιο νεος, τοσο πιο αγνος, οποτε εισαι και ανοιχτος στα ''μηνυματα'' απο το συμπαν....
'Η αν η δυνατοτητα καποιων ανθρωπων να ''προβλεπουν'' καταστασεις εχει να κανει με την πνευματικη τους διαυγεια και πιθανως το χρονο και κοπο που εχουν αφιερωσει στη μελετη τετοιων δυνατοτητων-φαινομενων....

Jojoba 11-04-08 09:38

Καλημερα, Witch Shadow, Sonia kai merum.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...!Οντως ετσι εγιναν τα πραγματα και χαιρομαι που υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που μου τα επιβεβαιωνουν και μου λυνουν αποριες...Ευχαριστω!

evailias 18-04-08 12:45

γεια σας παιδια ειμαι καινουργιο μελος στην παρεα σας και γραφω πρωτη φορα. Εχω και γω καποια επαναλαμβανομενα ονειρα απο εφηβη μεχρι και τα 30 μου. Πρωτα τα εβλεπα συχνα τωρα σπανια. Συνηθως εβλεπα οτι πεταγα. Αλλο ονειρο, που το ειδα και προσφατα μετα απο παρα πολυ καιρο ειναι οτι καθομαι βραδυ και κοιταω τον ουρανο και εχει παρα πολλα αστερια και ξαφνικα παιρνουν σχηματα διαφορα και χρωματα και ειναι παρα πολυ εντυπωσιακα. Δεν ξερω αν σημαινουν κατι. Αυτο το ονειρο που με απασχολει εδω και δυο χρονια που το εχω δει ειναι το εξης, καταρχην να πω οτι τοτε που το ειδα ειχα παντρευτει 3 μηνες πριν. Ειδα εμενα και τον αντρα μου εγω με το νυφικο και ο αντρας μου με το γαμπριατικο κοστουμι του. Οτι εχουμε τελειωσει το γαμο και ημαστε στο σπιτι των πεθερικων μου, ητανε πρωι, μαλλον για να γιορτασουμε τον γαμο μας και εκει που γελαγαμε ανοιξε η πορτα και ενω δεν ειδαμε κανεναν να μπαινει ξαφνικα κρυωσα παρα πολυ και φοβηθηκα παρα πολυ γιατι καταλαβα οτι μπηκε ο διαολος. Μετα ειδα οτι ο αντρας μου κυνηγαγε τον διαολο και τελικα ειδα εναν ταφο οτι ηταν του αντρα μου, οτι τον ειχε σκοτωσει ο διαολος τελικα. Εκει ξυπνησα πολυ τρομαγμενη και το απογευμα που πηγαμε στην εκκλησια για ενα γαμο πηγα και αναψα ενα κερι. Τι σημαινουν ολα αυτα? μπορει να μου πει καποιος? ευχαριστω πολυ

Witch Shadow 18-04-08 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από evailias
γεια σας παιδια ειμαι καινουργιο μελος στην παρεα σας και γραφω πρωτη φορα. Εχω και γω καποια επαναλαμβανομενα ονειρα απο εφηβη μεχρι και τα 30 μου. Πρωτα τα εβλεπα συχνα τωρα σπανια. Συνηθως εβλεπα οτι πεταγα. Αλλο ονειρο, που το ειδα και προσφατα μετα απο παρα πολυ καιρο ειναι οτι καθομαι βραδυ και κοιταω τον ουρανο και εχει παρα πολλα αστερια και ξαφνικα παιρνουν σχηματα διαφορα και χρωματα και ειναι παρα πολυ εντυπωσιακα. Δεν ξερω αν σημαινουν κατι. Αυτο το ονειρο που με απασχολει εδω και δυο χρονια που το εχω δει ειναι το εξης, καταρχην να πω οτι τοτε που το ειδα ειχα παντρευτει 3 μηνες πριν. Ειδα εμενα και τον αντρα μου εγω με το νυφικο και ο αντρας μου με το γαμπριατικο κοστουμι του. Οτι εχουμε τελειωσει το γαμο και ημαστε στο σπιτι των πεθερικων μου, ητανε πρωι, μαλλον για να γιορτασουμε τον γαμο μας και εκει που γελαγαμε ανοιξε η πορτα και ενω δεν ειδαμε κανεναν να μπαινει ξαφνικα κρυωσα παρα πολυ και φοβηθηκα παρα πολυ γιατι καταλαβα οτι μπηκε ο διαολος. Μετα ειδα οτι ο αντρας μου κυνηγαγε τον διαολο και τελικα ειδα εναν ταφο οτι ηταν του αντρα μου, οτι τον ειχε σκοτωσει ο διαολος τελικα. Εκει ξυπνησα πολυ τρομαγμενη και το απογευμα που πηγαμε στην εκκλησια για ενα γαμο πηγα και αναψα ενα κερι. Τι σημαινουν ολα αυτα? μπορει να μου πει καποιος? ευχαριστω πολυ


Καλως ορισες στην παρεα. Δεν χρειαζεται να ανησυχεις. Οτι βλεπουμε στα ονειρα δεν εχουν παντα και την κανονικη τους σημασια. Απλα σημαδια ειναι. Κομματια ενος παζλ που ολα μαζι σου δινουν μια μεγαλη εικονα. Λοιπον για να δουμε το ονειρο. Ο γαμος που ειδες στο ονειρο σου ειναι σημαδι ερχομου ενος νεου μελους στην οικογενεια σας, ενα μωρο. Επισης ερμηνευεται και σαν ανανεωση των σχεσεων σας η οποια 8α σας προσφερει το μωρο. Ειπες οτι ειδες τον εαυτο σου νυφη. Αυτο ειναι παρα πολυ καλο και σημαινει οτι εχεις ερωτικες επιτυχιες. Το ιδιο σημαινει και για το οτι ειδες τον αντρα σου γαμπρο. Ο διαολος ομως ειναι κακο σημαδι. Οπως και να το δεις. Σημαινει ζημια μεγαλη σε επαγγελματικα 8εματα. Αλλα σωζεται η κατασταση. Το οτι τον ειδες να ειναι μεσα στον ταφο (απο την επιγραφη), ο αντρας σου θα λαβει μια χαρμοσυνη ειδηση και ελπιδοφορα, και συντομα με τη δικη σου βοηθεια θα καταφερει να ξεπερασει τα προβληματα του. Ελπιζω να βοηθησα. :D

evailias 18-04-08 15:14

ευχαριστω πολυ για την απαντηση :D με βοηθησε αρκετα η ερμηνεια του βαση καποιων προβληματων που περασα στον γαμο μου και τωρα πανε καλυτερα τα πραγματα. ελπιζω να ερθει και το παιδι :p

A.p. 20-04-08 22:40

Γεια σας, είναι η πρώτη φορά που γράφω. Θα αναφερθώ κι εγώ σε ένα επαναλαμβανόμενο όνειρο που έβλεπα πριν 3-4 χρόνια επί ένα μήνα κάθε βράδυ. Έβλεπα λοιπόν, ότι έτρεχα μέσα σε ένα δάσος (πάντα νύχτα) με ματωμένα ρούχα και με κυνηγούσαν μαυροντυμένοι άνθρωποι (πρόσωπο δεν φαινόταν) με μαχαίρια. Έφταναν πολύ κοντά μου και εκεί που κόντευαν να με μαχαιρώσουν ξαφνικά κάτι γινόταν και την γλύτωνα. Είτε έβγαινα από το δάσος και βρισκόμουν σε κόσμο οπότε έφευγαν είτε κατα ένα περίεργο τρόπο τους κρατούσα σε απόσταση (δεν ξέρω πως) παρόλο που ένιωθα κουρασμένη και εξαντλημένη από το τρέξιμο. Επί ένα μήνα κάθε βράδυ έβλεπα αυτό το όνειρο χωρίς να υπάρχει κάποια αλλαγή στο σκηνικό. Ένα βράδυ (το οποίο ήταν και το τελευταίο που είδα το όνειρο) είδα τους ίδιους τύπους να με κυνηγούν, αυτή την φορά να με έχουν ρίξει κάτω και να με χτυπούν μέχρι θανάτου. Δεν μπορούσα να ανασάνω και πίστευα ότι θα πεθάνω. Ζητούσα βοήθεια και τότε εμφανίστηκε μπροστά μου ένα πλάσμα πολύ φωτεινό (είχε χρυσή αύρα) και μου είπε ότι η δύναμη είναι στα χέρια μου. Μετά σηκώθηκα, οι μαυροντυμένοι σταμάτησαν να με χτυπούν και απομακρύνθηκαν. Μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε μια εξήγηση για το όνειρο αυτό; Παρόλο που πέρασαν τόσα χρόνια το σκέφτομαι συνέχεια. Κανένας δε μπόρεσε να μου δώσει μια εξήγηση. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα. :o

Blackie 21-04-08 00:49

Θέλω να ρωτήσω το εξής στους ειδήμονες: :p Τα όνειρα όπου συμβαίνουν φυσικές καταστροφές τι μπορεί να σημαίνουν; Δεν τα βλέπω πολύ συχνά, αλλά κάθε φορά είναι διαφορετικά... Π.χ., έχω δει τσουνάμι και μετεωρίτες, οι δε μετεωρίτες ήταν έργο των Ιρακινών :p Σημαίνουν κάτι ή οργιάζω ακόμα και στον ύπνο μου;

Witch Shadow 21-04-08 13:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από A.p.
Γεια σας, είναι η πρώτη φορά που γράφω. Θα αναφερθώ κι εγώ σε ένα επαναλαμβανόμενο όνειρο που έβλεπα πριν 3-4 χρόνια επί ένα μήνα κάθε βράδυ. Έβλεπα λοιπόν, ότι έτρεχα μέσα σε ένα δάσος (πάντα νύχτα) με ματωμένα ρούχα και με κυνηγούσαν μαυροντυμένοι άνθρωποι (πρόσωπο δεν φαινόταν) με μαχαίρια. Έφταναν πολύ κοντά μου και εκεί που κόντευαν να με μαχαιρώσουν ξαφνικά κάτι γινόταν και την γλύτωνα. Είτε έβγαινα από το δάσος και βρισκόμουν σε κόσμο οπότε έφευγαν είτε κατα ένα περίεργο τρόπο τους κρατούσα σε απόσταση (δεν ξέρω πως) παρόλο που ένιωθα κουρασμένη και εξαντλημένη από το τρέξιμο. Επί ένα μήνα κάθε βράδυ έβλεπα αυτό το όνειρο χωρίς να υπάρχει κάποια αλλαγή στο σκηνικό. Ένα βράδυ (το οποίο ήταν και το τελευταίο που είδα το όνειρο) είδα τους ίδιους τύπους να με κυνηγούν, αυτή την φορά να με έχουν ρίξει κάτω και να με χτυπούν μέχρι θανάτου. Δεν μπορούσα να ανασάνω και πίστευα ότι θα πεθάνω. Ζητούσα βοήθεια και τότε εμφανίστηκε μπροστά μου ένα πλάσμα πολύ φωτεινό (είχε χρυσή αύρα) και μου είπε ότι η δύναμη είναι στα χέρια μου. Μετά σηκώθηκα, οι μαυροντυμένοι σταμάτησαν να με χτυπούν και απομακρύνθηκαν. Μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε μια εξήγηση για το όνειρο αυτό; Παρόλο που πέρασαν τόσα χρόνια το σκέφτομαι συνέχεια. Κανένας δε μπόρεσε να μου δώσει μια εξήγηση. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα. :o

Καλως ηρθες στη παρεα μας φιλη A.p.
Παρατηρησα οτι ολη η εξελιξη του ονειρου σου γινεται μεσα στο δασος. Το δασος σαν συμβολισμος δειχνει τις ανασφαλειες σου, την ελλειψη αυτοπεποιθησης και το φοβο σου για το μελλον. Αλλα σε προειδοποιει για μελλοντικες επιτυχιες στη ζωη σου και οτι ισως να παρεις καποια κληρονομια που δεν περιμενεις. Περα ομως απο τις ανασφαλειες που τυχον εχεις φαινεται οτι εχεις παραμελησει τον εαυτο σου απο τις απολαυσεις και τις μικροχαρες της ζωης (νυχτα). Θα πρεπει να αφησεις λιγο τον εαυτο σου να ζησεις ευχαριστα και ξεκουραστα απολαμβανοντας τη ζωη. Το αιμα συμβολιζει την ζωτικη ενεργεια αλλα και τα πληγωμενα συναισθηματα. Ομως σε συνδυασμο με τα ρουχα δειχνουν πιθανα ερωτικες επιτυχιες (?). Τα μαυρα ρουχα που ειδες στην αρχη συμβολιζουν τα ατυχηματα, τις αρρωστιες ακομα και τον θανατο αλλα εσυ καπως το εκανες και τα ξεπερνουσες. Τι δευτερη φορα ομως δεν ησουν τοσο τυχερη. Κατι σοβαρο πρεπει να σου συνεβη. Ή να αρρωστησες ή να επαθες καποιο ατυχημα. Αλλα σωθηκες "ως δια μαγειας" οπως λεμε (φωτεινο πλασμα). Το μαχαιρι που χρησιμοποιουσαν οι τυποι αυτοι σημαινει πως περνας/περασες καποια στενχωρια γιατι θα καταλαβεις πως το ατομο που αγαπας (ή εισαστε παντρεμενοι) δεν ειναι αξιο της αγαπης σου και ο δεσμος σου θα διαλυθει. Το ονειρο με μαχαιρι ειναι πολυ προφητικο και "σημαδιακο". Καλο θα είναι υστερα απο ενα τετοιο ονειρο να κανεις πρωτα μια αυτοκριτικη στον εαυτο σου και μετα να ξεκαθαρισεις πολλες καταστασεις στην ζωη σου γιατι σιγουρα κατι δεν παει καλα και τις πιο πολλες φορες φταις εσυ. Ελπιζω να βοηθησαν....

Witch Shadow 21-04-08 13:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Blackie
Θέλω να ρωτήσω το εξής στους ειδήμονες: :p Τα όνειρα όπου συμβαίνουν φυσικές καταστροφές τι μπορεί να σημαίνουν; Δεν τα βλέπω πολύ συχνά, αλλά κάθε φορά είναι διαφορετικά... Π.χ., έχω δει τσουνάμι και μετεωρίτες, οι δε μετεωρίτες ήταν έργο των Ιρακινών :p Σημαίνουν κάτι ή οργιάζω ακόμα και στον ύπνο μου;


Χαχαχα...θα σε στεναχωρησω. :D
Δυστυχως δεν οργιαζεις στον υπνο σου. Οι φυσικες καταστροφες ειναι κακο σημαδι στα ονειρα. Αναλογα παντα.... ;)

A.p. 21-04-08 16:25

Wirch Shadow, καλησπέρα. Σε όλα ήσουν σωστός. Η ερμηνεία σου με βοήθησε πολύ και αυτά που είπες ευσταθούν. Έπεσες σε όλα μέσα. Σευχαριστώ για τον χρόνο σου...
Με ετκίμηση, Α.p.

Blackie 21-04-08 20:46

Αυτό το ανάλογα με παραξενεύει... Να μπω σε λεπτομέριες: Στο ένα είχα δει πως άρχισαν να πέφτουν μετεωρίτες, τρέχω να κρυφτώ, όπως κι ο υπόλοιπος κόσμος. Περνάει η φάση και πέφτουν 2η φορά, όπου ξανασυμβαίνει το ίδιο. Σε τρίτη φάση κι ενώ έχει νυχτώσει, βλέπω αερομαχίες μεταξύ αεροπλάνων, τα οποία είχαν φώτα σαν τα πολιτικά και κάποιος μου λέει πως οι Ιρακινοί είναι υπεύθυνοι! Παντελώς κουφό όνειρο...

Στο 2ο πάλι, απλά βρισκόμουν σε κάποιο τουριστικό θέρετρο, βλέπουμε το τσουνάμι να έρχεται κι εγώ απλά κρατάω την αναπνοή μου, κλείνω τα μάτια μου και περιμένω να μ' ανεβάσει στην επιφάνεια... Είμαι καλά γιατρέ; :p

γωγω 11-05-10 00:49

επαναλαμβανομενο ονειρο
 
ειμαι νεα στο χωρο και ειναι το πρωτο μου μηνυμα. ζητω τη βοηθεια σας!
εδω και ενα περιπου χρονο βλεπω ενα ονειρο που ενω αλλαζει ο χωρος και τα γυρω προσωπα εγω, ο "συμπρωταγωνιστης" και το περιεχομενο ειμαστε σταθεροι. το ονειρο ειναι το εξης: βρισκομαι σε καποιο κλειστο χωρο εγω και ερχεται απο εξω αυτος (παντα) και μου φερεται σαν να ειμαστε ζευγαρι. αλλοτε με αγκαλιαζει, αλλοτε προσπαθει να με φιλησει, αλλοτε απλα μου μιλαει με πολυ ζεστο τονο... οπως ακριβως φερεται ενα ζευγαρι ηρεμο και αγαπημενο. και εγω παντα αντιδρω με απορια "τι κανει?... γιατι φερεται ετσι... αφου δεν ειμαστε ζευγαρι!!" το προσωπο ειναι υπαρκτο στη ζωη μου. η αισθηση που μου αφηνει ειναι μια γλυκια απορια, μου αρεσει που μου φερεται ετσι αλλα δεν μπορω να καταλαβω το γιατι. να πω κιολας,δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο, οτι καποτε πηγε να ξεκινησει μια σχεση αλλα ποτε δεν ολοκληρωθηκε. το ονειρο το βλεπω περιπου μια φορα το μηνα και πλεον εχει αρχισει να με τρομαζει η επαναληψη αυτη. ευχαριστω εκ των προτερων

ΙΑΝΕΙΡΑ 11-05-10 08:59

Πολύ γενικά θα λέγαμε ότι υπάρχει ένας κρυμμένος ερωτισμός ανάμεσα σε σένα και στο συγκεκριμένο πρόσωπο, που παρά τις αλλαγές που συμβαίνουν στη ζωή σας, παραμένει. Δεν είναι αυτό που λέμε προφητικό όνειρο. Απλά δείχνει μια ανάγκη σου για συντροφικότητα, αγάπη, ζεστασιά...

Daughter of God 12-06-10 23:45

Το ιδιο συνεβει και σε μενα...
 
Γυρω στα 16 με 17 εβλεπα διαφορα ονειρα που παντα ειχαν την ιδια καταληξη. Ξεκινουσε ενα απλο ονειρο και στο τελος γινοταν ο κακος χαμος! Πανω στον κακο χαμο εβλεπα μια γραμμενη λεξη και οταν προσπαθουσα να παω κοντα και να την διαβασω κατι κακο ερχοταν κατα πανω μου να με εμποδισει και να με βλαψει. Αυτη η ιστορια με βασανιζε καιρο ωσπου παραμιλαγα στον ξυπνιο μου και ελεγα : Δεν ειναι δυνατον, τι στο καλο ενα ονειρο ειναι ...εγω ειμαι το αφεντικο εδω πρεπει να διαβασω την λεξη!!! Το ελεγα με νευρα και το πιστευα, ετσι λοιπον θυμαμαι πολυ καλα το τελευταιο ονειρο...
Ειδα οτι χρονικα ημουν καπου στην αρχαιοτητα, και ημουν μπροστα σε δυο ομαδες ανθρωπων που διαφωνουσαν για κατι εντονα και ηταν ετοιμοι να βγαλουν τα μαχαιρια, εκει ξαφνικα ερχονται κατι τυποι σαν ιεροις με ασπρους χιτωνες και εντελως ξυρισμενα κεφαλια και προσπαθουν να τους χωρισουν και καλα.... Πισω ακριβως απο αυτους τους παραξενους ιερεις βλεπω εναν βραχο και πανω του γραμμενη την λεξη. Και αρχιζω να τρεχω να την διαβασω...εκεινη την ωρα οι ιερεις ανελαβαν τον ρολο του κακου και δοκιμασαν να με σταματησουν ετσι εγω αρχισα να φωναζω : Ειναι ΔΙΚΟ μου το ΟΝΕΙΡΟ και θα κανω οτι ΘΕΛΩ!!! Αυτο ηταν...καταφερα και διαβασα την λεξη!!! Ηταν μια περιεργη λεξη που την επομενη που σηκωθηκα κατεγραψα ..... αλλα εχασα δυστυχως το χαρτακι. Το μονο που θυμαμαι γιατι εχουν περασει και αρκετα χρονια απο τοτε ειναι οτι αρχιζε απο Ο (ομικρον) και τελειωνε σε καποιο συμφωνο ( ή γαμα ή καππα).
Απο τοτε το ονειρο δεν το ξαναειδα, αλλα καταφερα κατι πολυ σημαντικο χωρις να το συνηδητοποιησω μεχρι προσφατα. Συνηδητοτητα μεσα στο ονειρο. Για αρκετο καιρο μετα, μπορουσα να σταματησω τους εφιαλτες στο σημειο που ηθελα εγω..(ενας φιλος μου παλευει καιρο μεσω του διαλογισμου να το καταφερει και εγω το καταφερα με νευρα χιχι).
Υπαρχει καποια σχετικη εξηγηση σε ολο αυτο? Το ξερω οτι αν οντως θυμομουν την λεξη να βοηθουσε καλυτερα....ισως να συνηδητοποιουσα και εγω οτι προκειται για καποιον αναγραμματισμο...:confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.