Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Masonry - Τεκτονισμός (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3093)

Astral 08-06-05 19:45

Masonry - Τεκτονισμός
 
Όλοι έχουμε ακούσει, μηλήσει ή σχολιάσει επί του θέματος αυτού... Όλοι έχουμε μία άποψη σχετικά με το θέμα αυτό, κάποιοι ουδέτερη, καποιοι θετική και κάποιοι αρνητική. Εγώ έχω αρνητική στάση αν και δεν το έχω πλήρως επεξεργαστη το θέμα γιατί πάρα πολλά σημεία δεν είναι ξεκάθαρα και ακόμα και οι ίδιοι, που αποκαλούνται μέλη, δεν ξέρουνε να απαντήσουνε αναλυτικά.

Τι είναι τελικά αυτοί οι Τέκτονες ;;;; Τι θέλουνε ;;;; Γιατί κάθε χώρα στον κόσμο έχει τουλάχιστον μία σέκτα με Τέκτονες (Στοά) ;;;; Είναι θρησκεία ;;;; Είναι έρεση ;;;; Υπάρχουν για το καλό της ανθρωπότητας ;;;; Γιατί δεν βλέπουμε φτωχούς σε ύλη μασσόνους και τέκτονες ;;;; Τι προσπαθούνε να καταφέρουνε οι Τέκτονες εκτός απο προσωπική βελτίωση ;;;;

Πολλές η ερωτήσεις, και άλλες τόσες μπορώ να φέρω. Αλλά ας βάλω εδώ μία τελεία και να αφήσω και άλλους να μπούνε στην κουβέντα...

Εδώ λοιπόν θα ήθελα να καταθέσετε της προσωπικές σας εμπειρίες και αντιλήψεις σχετικά με τον Τεκτονισμό (Παλαιό) και τον Ελευθεροτεκτονισμό (την σύγχρονη μορφή του παλαιού τεκτονισμού)...

Φοίβος Καλφόπουλος 09-06-05 13:56

Παράθεση:

Τι είναι τελικά αυτοί οι Τέκτονες ;;;;
Aαχ αυτοί οι τέκτονες ... τι είναι .. ;
Νεοεποχίτες του υπόκοσμου , σιωνιστές πράκτορες του Μossad και εργάτες της παγκοσμιοποίησης
Παράθεση:

Τι θέλουνε ;;;;
Το κακό όλων μας βέβαια ....
Παράθεση:

Γιατί κάθε χώρα στον κόσμο έχει τουλάχιστον μία σέκτα με Τέκτονες (Στοά) ;;;;
Γιατί κάθε χώρα έχει ροδόσταυρους , θεοσοφιστές , ΟΤΟ , κριναετούς , διαλογιστικά κέντρα ; Ναι σίγουρα κάτι κρύβεται πίσω απο αυτή τη μυστικότητα ( Έχει το δικαιώμα ο άνθρωπος να θέλει να ακολουθήσει το μονοπάτι του εσωτερισμού και να μυηθεί σε κάποιο μυστικο τάγμα ; ΟΧΙ ΟΧΙ ανεπίτρεπτο !
Παράθεση:

Είναι θρησκεία ;;;;
Θα σε γελάσω ...
Παράθεση:

Είναι έρεση ;;;;
... χλωμό !
Παράθεση:

Υπάρχουν για το καλό της ανθρωπότητας ;;;;
Ε το παμε αυτό ...
Παράθεση:

Γιατί δεν βλέπουμε φτωχούς σε ύλη μασσόνους και τέκτονες ;;;;
Για διαφωτισέ μας για τους εν ζωή πλούσιους μασσόνους και τέκτονες ( αλήθεια γιατί λές μασόνους και τέκτονες έχουν καμιά διαφορά αυτοί οι όροι ; ) . Τελικά πρέπει να αληθεύει οτι για να μυηθείς στο τεκτονισμό σου ζητάνε πρώτα το βιβλιάριο καταθέσεων
Παράθεση:

Τι προσπαθούνε να καταφέρουνε οι Τέκτονες εκτός απο προσωπική βελτίωση ;;;;
Τίποτα .. και αυτά τα τυπικά που έχουν και γενικά οι αξίες τους και οι κοσμοθεωρίες τους είναι στάχτυ στα μάτια , την παγκόσμια κυριαρχία έχουν σαν στόχο όπως και όλα τα μυστικά τάγματα βέβαια ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!!!
Παράθεση:

Πολλές η ερωτήσεις, και άλλες τόσες μπορώ να φέρω
Φέρε κι άλλες διότι
δεν ρώτησες ακόμα για το τι κρύβεται πίσω απο τη παράγκα του ελληνικού ποδοσφαίρου , ποιοί κάνουν πλάτες στο Θείο , ποιοι έχουν κέρδος απο το να μπούν οι ελληνικοί αγώνες στο πάμε στοίχημα και επίσης ποια σκοτεινά κέντρα εξουσίας ευθύνονται για την αύξηση της τάξεως του 50% στα αγγουράκια στη λαική ! σε τι κόσμο θα φέρουμε επιτέλους τα παιδιά μας ;

Astral 09-06-05 14:22

Ο Καφριλα ζήτησε να έρθουν και άλλες ερωτήσεις σχετικά με τον Τεκτονισμό, έτσι εγώ δεν μπορώ να του χαλάσω χατίρι...

Λοιπόν...

Γιατί σχεδόν όλα τα πολιτικά πρόσωπα στην ιστορία είναι μέλη του Τεκτονισμού;;;
Γιατί πρέπει να ορκίζετε κάποιος σε όρκο σιωπής για να γίνει Τέκτονας...
Ποιά η διαφορά του Τεκτονισμού με τον Ελευθεροτεκρονισμό ;;;;
Έχει κάποια σχέσει ο Τεκτονισμός του 21 αιώνα με τον Σατανισμό ;;;
Τί ρόλο παίξανε στην ροή της ιστορίας απο την ημέρα ίδρυσης ;;;
Είναι άξιοι τέτοιας μεγάλης προσοχής που τους γίνεται ;;;

Αυτά για τώρα...

Φοίβος Καλφόπουλος 09-06-05 15:51

Λυπάμαι αγαπητέ astral αλλα δεν θα παίξω αυτό το παιχνίδι ερωτοαπαντήσεων (το έπαιξα στις προηγούμενες 20 σελίδες του φόρουμ και το όφελος κανένα ).

Το θέμα έχει τεθεί εντελώς λάθος για εμένα εξ αρχής
Κατ αρχην το τοποθέτησες στη συνωμοσιολογία , αλλα δικαίωμα σου είναι αυτό δεν μπορώ να σου επιβάλλω τη γνώμη μου
Το μεγάλο λάθος όμως είναι οτι πρώτον : επικέντρωνεσαι στους τέκτονες και όχι στο τεκτονισμό και δεύτερον είναι στο στύλ μαύρο - άσπρο καλό - κακό !
Μα είναι δυνατόν ;;;;;;
Υπάρχει ένα τάγμα , μια οργάνωση μία ομαδα ανθρώπων τέλος πάντων που να είναι μόνο καλοί ή μόνο κακοί ; Αυτός είναι ένας εντελώς ανώριμος τρόπος σκέψης
Εγώ προσωπικά λοιπόν δεν πρόκειται να συμμετάσχω σε αυτή τη συζήτηση σε αυτή τη θεματική ενότητα .
Θα ανοίξω ένα θέμα για το τεκτονισμό στη θεματική ενότητα αποκρυφισμός οπου εκεί θα γίνει μία συζήτηση επιτέλους επι της ουσίας δηλαδή για τις διδασκαλίες του , τις αξίες του , τους βαθμούς μυήσεως , τα συμβολά του

Όσοι επιθυμούν βέβαια μπορούν να συζητάνε ακόμα για τα συνωμοσιολογικά τους σενάρια , για το αν ο Αlbert Pike ήταν Εωσφοριστής , μέλος του ΚΚΚ και μπλεγμένος στη μαφία ( τρομερό μασόνος 33ου βαθμού σε όλα αυτά !! ) και ότι άλλη ηλίθια φημολογία διαδίδεται στο internet
αλλά ποτε βέβαια κανείς δεν έχει κάτσει να ασχοληθεί με αυτά που έγραψε ο Pike ( και ο κάθε Pike ) στα βιβλία του , γιατί αυτό βέβαια δεν έχει μέσα του λέξεις κλειδιά όπως συνωμοσία , απάτη , εξουσία , διαστροφή , παρανομία ... λέξεις που πουλάνε όσο τίποτα σήμερα και κεντρίζουν αμέσως βέβαια τη προσοχή του αναγνώστη

Δικαίωμα του καθενός είναι να ασχολείται με ότι θέλει , δεν μπορώ να επιβάλλω τις απόψεις μου σε κανέναν .
Καλή συνέχεια λοιπόν

Astral 09-06-05 18:01

Αν σε πείραξε που άνοιξα το θέμα για τον τεκτονισμό και δεν σου άρεσε η τοποθετησή μου, δικό σου το σκεπτικό αυτό... Αν θες να μου πείς ότι ο Ελευθεροτεκτονιμός δεν έχει καμμιά σχέσει με την Νέα Τάξη Πραγμάτων και αυτό είναι δικό σου θέμα. Άν θέλεις να μεταφέρεις της ιδέες του Τεκτονισμού, δεκτών απο μένα, αλλά όλοι λίγο πολύ τα ξέρουνε, Αρχές Ιπποτισμού και άλλες διάφορες αρχές που πάντος ήταν απλά ένα πολύχρωμο περιτήληγμα. Και βέβαια να ανοίξης ένα θέμα και να παρουσιάσεις της αρχές του Τεκτονισμού, το οποίο εγώ δεν ήθελα να το προσεγγίσω, γιατί εμένα πάντα ενδιαφέρει η δράση και η πράξης. Η Αρχές δεν διαφέρουν και πολύ... Κάνε το καλό, βοήθα τον διπλανό σου, αναζήτα την αλήθεια κ.α.

Παράθεση:

Όσοι επιθυμούν βέβαια μπορούν να συζητάνε ακόμα για τα συνωμοσιολογικά τους σενάρια , για το αν ο Αlbert Pike ήταν Εωσφοριστής , μέλος του ΚΚΚ και μπλεγμένος στη μαφία ( τρομερό μασόνος 33ου βαθμού σε όλα αυτά !! ) και ότι άλλη ηλίθια φημολογία διαδίδεται στο internet
αλλά ποτε βέβαια κανείς δεν έχει κάτσει να ασχοληθεί με αυτά που έγραψε ο Pike ( και ο κάθε Pike ) στα βιβλία του , γιατί αυτό βέβαια δεν έχει μέσα του λέξεις κλειδιά όπως συνωμοσία , απάτη , εξουσία , διαστροφή , παρανομία ... λέξεις που πουλάνε όσο τίποτα σήμερα και κεντρίζουν αμέσως βέβαια τη προσοχή του αναγνώστη
Δεν πιστεύω ότι η φράση "απο της πράξεις κρίνετε ένας άνθρωπος και όχι απο της σκέψεις" δεν σου λέει τίποτα... Εμένα μου λέει πάρα πολλά, γιατί θα με ρωτήσεις ??? εγώ θα σου πώ γιατί.... Γιατί αν στης ιδέες του μου παρουσιάζει ιθηκή, τάξη και δικαιοσήνη και στην ζωή του είναι παιδεραστής, με συγχωρείς να βράσω της ιδέες του απο κάποιον που δεν μπορεί όχι μόνο να πραγματοποιει της ιδέες του αλλά να κάνει μάλιστα το αντίθετο...

Άλλο το οποίο δεν περίμενα είναι ότι δεν σε ενδιαφέρει ο ίδιος ο άνθρωπος αλλά σου αρκούν αυτές οι ιδέες και τα όνειρα που παρουσιάζουν, αν βέβαια κατάλαβα καλά απο το μήνυμα σου... Το θέμα είναι μαύρο - άσπρο, πιό μαύρο - άσπρο δεν γίνετε. Όταν το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλη, με συγχωρείς αλλά για πιά ιδέα μου λες, όταν το ίδιο το κεφάλη την έχει παρατήση και θανατώσει εδώ και πάρα πολύ καιρό... Δεν είναι περίεργο ότι όλες οι θρησκείες στον κόσμο ακόμα και κάποιες ερέσεις έχουν απαγορεύσει στους αντιπροσπωπους τους να έχουν σχέση με τον Τεκτονισμό;;;

Αν δεν απαντήσεις δεν με πειράζει, εμείς εδώ πιστεύω πως θα κάνουμε μία δικιά μας κουβεντα περιγράφοντας τους αντιπροσώπους του παλαιού και νέου τεκτονισμού, για να δούμε αν είναι παράδειγμα πρός μύμηση...

cHrIsToS1 16-06-05 08:00

Καταρχην σε ποιες 20 σελιδες αναφερεσαι Καφριλα;;
εψαξα αλλα δεν τις βρηκα.
Μετα.............................................. ..............................
.................................................. ...............................
.................................................. ................................
.................................................. ..................................
.................................................. ..................................
Τριτον Αστραλ, αναφερεις στον τιτλο Μασωνια και μετα ρωτας τελικα ειναι καλοι ή κακοι αυτοι, οι ανθρωποι δλδ.
Η Μασωνια σαν ιδεα, ειναι ουδετερη.Αναλογα με την χρηση που τις γινεται αποδυκνειεται, αλλα και παλι οχι αυτη, τα ατομα, καλοι ή κακοι, θετικη ή αρνητικη.
και οταν κρινουμε θεωρω οτι πρεπει να κρινουμε τους ανθρωπους που ακολουθουν καποια ιδεα και οχι αυτην καθε αυτην την ιδεα.
Πως ειναι δυνατον αλλωστε να κριθει μια ιδεα;;
Μπορουμε να την κρινουμε;;
Και αν συζητησουμε πανω σε καποια ιδεα, τι μπορουμε να πουμε και να καταληξουμε παρα μονο αν μας ''ταιριαζει'' ή οχι;;
Δεν μπορει να γινει συζητηση πανω στον Τεκτονισμο.
Αναλυση ναι μπορει να γινει.
Αλλα τι να συζητησεις;; Αν ειναι καλος ή οχι;;
Μα ειναι μια ιδεα..................
Τους τεκτονες αντιθετος σαν ατομα που ειναι μπορουμε να τους κρινουμε (εκτος αν δηλωνουμε πιστοτατοι Χριστιανοι) να κρινουμε τις πραξεις του και να δουμε\συζητησουμε κατα ποσο αυτες οι πραξεις τους ταιριαζουν με την ιδεα που αυτοι οι ιδιοι λενε οτι ενστερνιζονται και ακολουθουν.
Αυτο θα συζητησουμε.Αυτο μπορουμε να κανουμε.
Για τον τεκτονισμο ενα μονοπατι ειναι και αυτο, μεσα στα πολλα που υπαρχουν και βρισκονται σε διαθεσιμοτητα για να τα ακολουθησει ο καθεις.
Ενα μονοπατι.Οπως ειναι αλλωστε και καθε απο τις Ιδεες.
ΤΟ μονοπατι δεν ειναι καμια απο αυτες.
Το δικο μου\σου\του μονοπατι ναι ειναι, ΤΟ ομως;;;
ΤΟ μοναδικο
ΤΟ καλλιτερο
ΤΟ διαχρονικα ελεγμενο με επιτυχια;;
Ειναι;;
Ειναι σαν το κορανι ενα πραμα;;
Αφου υπαρχει αυτο και μεσα σε αυτο οτι χρειαζεται ενας ανθρωπος να ξερει, τοτε καιμε τα παντα εκτος το κορανι;;;
Και φυσικα δεν μπορει μια ιδεα να λεει κατι τετοιο, μια ιδεα προωθει και δημιουργει το δικο της τροπο το δικο της μονοπατι, δεν προσπαθει να καταστρεψει τα αλλα, και οποια ιδεα το κανει αυτο, ειναι ανθρωπινης κατασκευης.
Οχι Ιδεα. Με κεφαλαιο.
Τους ανθρωπους θα κρινουμε.
Ποιος ειναι αυτος που θα πει οτι δυναται να κρινει μια Ιδεα;;;

Astral 16-06-05 15:41

Όπως κατάλαβα ο τίτλος του θέματος δεν σας αρέσει και μπερδεύεστε... Αν θέλετε το αλλάζω, αρκεί να μου το πεί έστω ένας.

Την ιδέα την γεννάει ο άνθρωπος, ο οπιός ακολουθεί ένα μονοπάτι που χαράζει με την ιδέα του. Κρίνοντας τον Τεκτονισμό θα κρίνω το σώμα του, αυτούς που το αντιπροσωπεύουν... Όπως άλλωστε κρίνετε και ο Χριστιανισμός... Δεν μπορεί στο ένα να κρίνονται οι ανθρωποι και τελικά όλοι η ιδέα να παίρνει μία αρνιτηκή εικόνα και στο άλλο να μην λαμβάνονται υπ'όψην οι κυριοι που αντιπρωσοπεύουν την ιδέα του Τεκτονισμού ή όπως σήμερα ονομάζοντε πιά, Ελεύθεροτεκρονισμού...
Τον Χριστιανισμό τον ανέφερα σαν παράδειγμα για να καταλάβετε για τι πράγμα μηλάω, μην αρχίσουμε να τα ανακατεύουμε σας παρακαλώ, αυτό είναι για άλλο τόπικ.

Alpine 19-06-05 17:49

Ο Τεκτονισμός είναι μια μυστική εταιρεία,η οποία στην εποχή της,πριν από 300+ χρόνια,ήταν πράγματι προοδευτική και αντισκοταδιστική.
Ο Ελευθεροτεκτονισμός συνδέεται αμεσότατα με το Φιλελευθερισμό.Αν ο Φιλελευθερισμός είναι "καλός" ή "κακός",αυτό υπόκειται στην κρίση καθενός/μίας.
Οσον αφορά το ερώτημα του/της φίλου/ης ανωτέρω,"γιατί δεν βλέπουμε φτωχούς...Τέκτονες",η απάντηση είναι,επειδή η ιδεολογία του πολιτικά απευθύνεται στη μπουρζουαζία.Αν και τελευταία,επειδή χάνουν κι αυτοί "πελατεία",αρχίζουν να ανοίγονται λίγο περισσότερο σε κατώτερα οικονομικά στρώματα. :rolleyes:

Βελλερεφόντης 27-06-05 01:50

και εγώ έψαξα για αυτες τις 20 σελίδες και δεν τις βρήκα.............
Αλλά την πρώτη φορά που χτύπησαν το forum βρήκατε backup τη δεύτερη γιατι?????
Μήπως τελικά δεν ταιριάζουν ορισμένα post με τον νέο αέρα του forum???
Πιστεύω ότι είναι λάθος που δεν τα σηκώνετε γιατί αυτά ήταν η αγορά.....Ίσως γι αυτό μερικοί έχουν χαθεί πχ Αναστάσιος...
Τώρα δηλαδή τί να προσθέσω εγώ, ο ΟΝΑΡ, ο christos1,....και άλλοι 2 φίλοι που ξεχνάω τα nicks τους.????????????????????

beetlejuice 27-06-05 11:22

Ρε παιδια ποσες φορες θα το πουμε πως δυστυχως ΟΛΕΣ οι προηγουμενες συζητησεις του φορουμ χαθηκαν;Ο καφριλα ενοουσε πως οτι ειχε να πει το ειπε στις προηγουμενες 20 (χαμενες)σελιδες του φορουμ..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.