Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προσωπικές Εμπειρίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Παλεύοντας με το Χάρο...! (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=5364)

THE KEEPER OF SECRET 23-10-09 13:13

Παλεύοντας με το Χάρο...!
 
Στίς αρχές Μαίου αντιμετώπισα μία σοβαρή περιπέτεια υγείας που με ανάγκασε να μείνω αρκετες ημέρες στο Νοσοκομείο. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, η εισαγωγή μου στο νοσοκομείο έγινε λόγω σοβαρού εγκεφαλικού επεισοδίου.
Ευτυχώς τώρα έχω πλήρως σχεδόν αναρρώσει. Οι γιατροί μου είπαν οτι θα πρέπει να θεωρω τον εαυτό μου πολύ τυχερό μιάς και το 95% των περιπτώσεων ατόμων της ίδιας ηλικίας με εμένα, που εισάγονται στο νοσοκομείο με την ίδια πάθηση,..."πάνε άκλαφτοι".
Το παράξενο τώρα στην όλη υπόθεση είναι ότι 5-6 ημέρες πρίν το εγκεφαλικό είδα σε όνειρο οτι πάλευα με τον ΧΑΡΟ, τον οποίο τελικά κατάφερα να απωθήσω λίγο πρίν ξυπνήσω έντρομος αφου το όνειρο ήταν πολύ "αληθινό".
Αυτός με τον οποίο πάλευα ήταν μαυροντυμένος, ψηλός και δεν είχε(ή τουλάχιστον δεν διέκρινα) πρόσωπο.
Αυτά, οι κρίσεις και τα συμπεράσματα δικά σας.

Anduril 23-10-09 15:22

Καταρχήν σου εύχομαι πλήρη ανάρρωση και χαίρομαι που ξεπέρασες το επεισόδιο αυτό. Κατά δεύτερον θα έλεγα πως το όνειρο ενδέχεται να ήταν και προφητικό, αν και δεν πιστεύω πως ο θάνατος έχει συγκεκριμένη μορφή ούτε απαραίτητα ότι είναι κάτι κακό. Είναι απλώς μια μετάβαση, στην οποία μάλιστα είναι πιο πιθανό να μας συντροφεύει ένας άγγελος. Εγώ θα σκεφτόμουν μήπως ο Χάρος είχε αυτή την αρνητική μορφή αφενός λόγω της φύσης του επεισοδίου σου αφετέρου επειδή (λέω τώρα...απλά εικάζω) σου μεταδόθηκε ένα μήνυμα...μετραστροφής να το πώ; Μήπως ασχολείσαι με λάθος πράγματα στη ζωή σου και αυτό που σου συνέβη ήταν μια αφορμή μεγαλύτερης πνευματικής αφύπνισης; Απλώς εικάζω, τίποτε παραπάνω, προς Θεού, δεν σε ξέρω.

Mirella_S 23-10-09 16:56

Κατ' αρχην να ευχηθω με την σειρα μου καλη αναρρωση και παντα "σιδερενιος".
Συμφωνα με την αρχαια ελληνικη μυθολογια ο Χαρος και ο Θανατος ηταν δυο διαφορετικα προσωπα.
Ο πρωτος ηταν ο γνωστος βαρκαρης της Αχερουσιας λιμνης οπου οι νεκροι του προσεφεραν εναν οβολο προκειμενου να τους περασει στον "αλλο" κοσμο.
Ο δευτερος, ηταν ο αδελφος του Υπνου, οπου μαζι αποτελουσαν τα τέκνα της Νυχτας.
Περα απο την γνωστη πλεον σε ολους μας ταινια "Final Destination" ή "Βλεπω τον θανατο σου", οπου εκει προσδιδεται μια ακαθοριστη σκιωδης μορφη στον Θανατο, πιστευω πως αυτος αποτελει ενα απολυτα φυσιολογικο γεγονος της ζωης μας, οπως ακριβως και η γεννηση μας.
Ναι, ασφαλως, ο θανατος ενος νεου ανθρωπου, ενος παιδιου, ειναι κατι το αφυσικα σκληρο και μη αποδεκτο, ομως δυστυχως γεννιομαστε για να πεθανουμε τελικα καποια ημερα.
Αυτο που μας παρηγορει ειναι το οτι αγνοουμε την ημερα αυτη.

Ιορδανης 1971 23-10-09 19:03

Φιλε μου,
Σου ευχομαι μεσα απτην ψυχη μου ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!
Δεν θα προσθεσω τιποτα απο οτι ειπαν τα παιδια,μονο οτι μεσα απο απο αυτο το σκληρο γεγονος που αντιμετωπισες βγηκες ΝΙΚΗΤΗΣ και σιγουρα ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ απο πριν!!!!!!
Υπαρχει σιγουρα καποιος ανωτερος λογος που την <<σκαπουλαρες(sic) :) και θα τον ανακαλυψεις πολυ συντομα.(εννοειτε πως αναφερομαι σε καλο λογο.)

^GHOST RIDER^ 25-10-09 15:47

Περαστικα μαν να ειναι και καλη αναρωση,αφου του γλυτωσες του ψηλου με το δρεπανι μην το συζητας αν και ολοι εκει θα παμε :p

THE KEEPER OF SECRET 27-10-09 14:03

Σας ευχαριστώ όλους μέσα απο την καρδιά μου για τις ευχές σας.
Ναι του την έκανα του Μαυροντυμένου αυτή τη φορα.
Τώρα αν είναι για καλό ή για κακό θα δείξει...!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.