Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   νεφελιμ (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4177)

morning star 21-09-09 22:06

διαβαζοντας ολοκληρο το θεμα πιστευω πως ειναι η ωρα να παραθεσω και εγω την γνωμη μου.
δεν ανηκω στους φαν του λιακο,αλλα δεν μπορω και να πω πως εχει στα παντα αδικο.δεν ειναι δυνατον ενας ανθρωπος,ακομα και μονο για να πουλησει,να λεει ασταματητες μπαρουφες.
σιγουρα,εχει πιαστει απο καποια θεματα και ναι,τα εχει τραβηξει,λιγο εως πολυ απο τα μαλλια.
ανηκω στην μεριδα των ανθρωπων που ναι(περιμενω να τ'ακουσω τωρα :D )δεχονται την θεωρια περι υπαρξης "περιεργων πλασματων" στον πλανητη μας.θελετε να τα πειτε νεφιλιμ,ξωτικα,σαυροειδης η κατι αλλο;κανενα προβλημα.θελετε να πειτε πως δεν ειμαι και εγω σοβαρος ανθρωπος και ειμαι μια φαντασιοπληκτη που δεν εχει ξεχωρισει ακομα την πραγματικοτητα απο τα παραμυθια;θα το δεχτω.αλλα,θελωντας να δικαιολογησω λιγο τον εαυτο μου θα πω το εξης.
ναι,δεν μπορω να θεωρησω πως οι αρχαιοι πολιτισμοι,ενω ειχαν τοσο αναπτυξει αρκετες επιστημες και αφησαν πισω τους τοσο μεγαλη κληρονομια,ηταν ταυτοχρονα και αμαθεις μα και αδαεις και λατρευαν φανταστικα πλασματα.κατι θα ειχαν δει,ισως για να το πω πιο σωστα,κατι θα ειχαν ακουσει απο τους προγονους τους,για καποια "ανωτερα" και "δυνατοτερα" πλασματα που βαδιζαν καποτε στον κοσμο μας και απο φοβο να μην τα εξαγριωσουν και "επιστρεψουν",αποφασισαν να τα "λατρεψουν".
δηλαδη οι αιγυπτιοι ηταν απολιτιστοι λογο του πανθεου που λατρευαν αλλα πολιτισμενοι με τα μεγαλιωδη κτισματα και οχι μονο που αφησαν πισω τους;και οι σουμεριοι και ασσυροβαβυλωνιοι το ιδιο;και οι λαοι της λατινικης αμερικης;και οι ελληνες;ολοι οι λαοι ειχαν παθει δηλαδη ομαδικοι παρακρουση και ειπαν "δεν λατρευουμε κανενα τερας καλυτερα;"
μου φαινεται λιγο παραλογο.
οσων αφορα τον αγιο χριστοφορο που αναφερθηκε αρκετα σε τοσα προηγουμενα ποστ πιστευω το εξης.ο χριστιανισμος σε πολλα πραγματα αναγκαστηκε να χρεισημοποιησει στοιχεια απο τις αρχαιες θρησκειες με διαφορους τρπους για να μπορεσει να γινει πιο ευκολα αποδεκτος και να μην τον αποριψουν οι μεχρι προτεινως "ειδολολατρες".
ετσι προκειπτει και η ιστορια του εν λογο αγιου.στο κατηχητικο(σικ!!!!τα βλεπω τα σχολια να σκανε αερα τωρα :D )εμαθα την ιστορια του.
μας ειχαν πει λοιπον πως ηταν ενας παρα πολυ ομορφος νεος και κατα συνεπεια ολες οι γυναικες τον ηθελαν για συζηγο τους.ο πειρασμος για εκεινον λοιπον ηταν τεραστιος και εμπαινε εμποδιο στον δρομο που ειχε διαλεξει,το να αφιερωθει στον Θεο.ετσι Τον παρακαλουσε συνεχεια να τον απαλαξει απο αυτην την ομορφια.και ετσι καποια στιγμη του εδωσε αυτην την απαισια οψη ωστε να εχει πια "την ησυχια του".
σιγουρα,παραμυθακι ακουγεται.αλλα παντα κρυβεται καποια αληθεια πισω απο το καθε παραμυθι και ειμαι σιγουρη γι'αυτο.κρυβεται το "παντρεμα του χριστιανισμου με τις "αρχαιες θρησκειες".οι οποιες εκρυβαν μεσα τους μικρες αληθειες,που για να γινουν πιο ευκολα κατανοητες και πιστευτες απο το ευρυ και συχνα αμορφωτο πληθος,συχνα παρουσιαζονταν σαν μυθοι και δοξασιες,οπως γινεται ακομα και σημερα.
τα εκαστοτε ιερατεια και του χτες μα και του σημερα παντα κρατουσαν πραγματα για την "παρτη" τους.καποιες γνωσεις παντα ηταν ερμητικα κλεισμενες πισω απο το εκαστοτε "αβατον".
αυτο που θελω να πω ειναι πως δεν πρεπει να βιαζομαστε να χαρακτηριζουμε πραγματα ως "απιθανα","χαζα","παραμυθια" κτλ,μα να κοιταμε τα πραγματα περα απο την "επιφανεια",ισως δουμε ενδιαφεροντα πραγματα και συσχετισμους αν τολμησουμε να τους κανουμε...
εξαλλου αυτο δεν προσπαθουμε να κανουμε εδω σε αυτον τον χωρο;να προσεγγησουμε και να κατανοησουμε το περιεργο,το παραξενο,το παραδοξο;
ας εχουμε ανοιχτο μυαλο και προς θεου οχι να προβαινουμε σε χαρακτηρισμους προς τους υπολοιπους συνανθρωπους μας επειδη εχουν διαφορετικο τροπο σκεψης απο τον δικο μας.να ειμαστε ανοιχτοι και να προσπαθουμε να μαθενουμε ο ενας απο τον αλλο.
φιλικα,

no slave 22-09-09 03:55

Παράθεση:

οσων αφορα τον αγιο χριστοφορο που αναφερθηκε αρκετα σε τοσα προηγουμενα ποστ πιστευω το εξης.ο χριστιανισμος σε πολλα πραγματα αναγκαστηκε να χρεισημοποιησει στοιχεια απο τις αρχαιες θρησκειες με διαφορους τρπους για να μπορεσει να γινει πιο ευκολα αποδεκτος και να μην τον αποριψουν οι μεχρι προτεινως "ειδολολατρες".
καταρχην ο αγιος χριστοφορος δεν εχει καμμια σχεση με τον χριστιανισμο σαν θρησκεια.το θεμελιο του χριστιανισμου ειναι η καινη διαθηκη και εκει δεν αναφερεται τιποτα περι τερατομορφων ανθρωπων.σε καμια περιπτωση ο χριστιανισμος δεν χρησιμοποιει στοιχεια με ειδολολατρικο περιεχομενο για να προσελκυσει τους εθνικους.
για τερατομορφους μιλαει μονο η παλαια διαθηκη η οποια ειναι η βαση του ιουδαισμου και φυσικα ο ιουδαισμος δεν εδειξε ποτε τασεις εξαπλωσης,το αντιθετο θα ελεγα.

κατα τα αλλα...συμφωνω :)

morning star 23-09-09 17:49

αγαπητε no slave,χωρις να θελω να φανω ουτε απολυτη,μα και χωρις να εχω σκοπο να δημιουργησω μια αντιπαραθεση μαζι σου,εχω να πω τα εξης:συμφωνω δεν υπαρχουν αναφορες για τερατομορφα πλασματα στην καινη διαθηκη.εδω συμφωνουμε.τοτε ομως πως προκυπτει η υπαρξη του συγκεκριμενου "αγιου" και η αποδοχη του απο την εκκλησια με αυτον τον τιτλο;ποσες γιορτες και εθιμα του σημερα μα και του χτες εχουν κοινο παρονομαστη με αρχαιες παγανιστικες εορτες;λεω απλα οτι η εκκλησια δοκιμασε να κανει ενα παντρεμα αναμεσα στο "χτες και το σημερα" ωστε να γινει πιο ευκολη η "αποδοχη" του χριστιανισμου στο λαο.
δεν θελω να ειμαι απολυτη,μια γνωμη εκφραζω.
κατι αλλο δεν εχω να προσθεσω μεχρι στιγμης,αλλα ευχαριστως να συμμετασχω σε οποιαδηποτε περαιτερω κουβεντα.αρκει να μην βγουμε εκτος θεματος και...τ'ακουσουμε :D

no slave 24-09-09 02:00

σιγα βρε morning star,σε τι αντιπαραθεση να ερθουμε? :) συζητηση κανουμε και αν διαφωνουμε...so what!!
λοιπον..
ο χριστιανισμος δεν εχει καμμια σχεση ουτε με γιορτες,ουτε με εθιμα ουτε με τελετουργιες(πλην της βαπτισης και της προσευχης-αν μπορει να θεωρηθει τελετουργια-).τα περισσοτερα ειναι εφευρεσεις των μεταγενεστερων εκκλησιων.ακομη και η αποδοχη ενος προσωπου ως αγιο.να ξερεις οτι ο χριστιανισμος απεχει μιλια απο αυτο που προβαλλουν οι εκκλησιες.

τωρα στο "on topic"...
δεν ειναι αποδεκτο απο την εκκλησια οτι ο αγιος χριστοφορος ηταν κυνοκεφαλος.δες εδω την εμπειρια ενος μελους:
http://www.metafysiko.gr/forum/showp...&postcount=134

φιλικα

morning star 24-09-09 12:54

Χμμμ...καλε μου no slave,φαινεται πως περισσοτερο λοιπον συμφωνουμε παρα διαφωνουμε...
Ισως και εγω δεν ημουν απολυτα σαφης και ξεκαθαρη στα λεγομενα μου...
Αυτο λοιπον που θελω ουσιαστικα να πω ειναι πως ο χριστιανισμος σαν εννοια,σαν δογμα πλεον δεν ειναι αυτο το οποιο επρεπε να ειναι.οπως ειπες οι μεταγενεστερες εκκλησιες προσεθεσαν στοιχεια τα οποια δεν ανηκουν στην αυθεντικη ιδεα.πολλα πραγματα που ισχυουν σημερα,δεν εχουν καμια σχεση και πολλες φορες παραποιουν θα ελεγα τα λεγομενα του Ιησου.οπως πολυ σωστα ειπες και εσυ,πολλα προκυπτουν απο την παλαια διαθηκη,που ομως δεν ειναι η βαση του χριστιανισμου,ο οποιος οπως το μαρτυρει και το ιδιο του το ονομα βασιζεται στην διδασκαλια του Χριστου.πολλες γιορτες κτλ εχουν τις ριζες τους σε παγανιστικες λατρειες και τωρα πια εχουν υιοθετηθει απο την συνχρονη εκκλησια.ακριβως:η συμερινη εικονα απεχει μιλια απο τον "πραγματικο" αν θες χριστιανισμο.ετσι κατα την γνωμη που προκυπτει και το θεμα του "αγιου" χριστοφορου.ειχα ηδη διαβασει την παραπομπη που,πολυ καλα εκανες και μου υπενθυμησες.
ουτε εγω δεχομαι το συγκεκριμενο προσωπο(οτι η οποιος και να ηταν αυτος)με τον τιτλο του αγιου(αν και γενικα δεν τα παω και πολυ καλα με αυτον τον τιτλο γενικοτερα!!!!)
το θεμα ειναι οτι κατι κρυβεται πισω απο την "αγιοποιηση" μιας τετοιας μορφης.οπως ειπα και στο πρωτο μου ποστ,καποιοι χρησιμοποιουν την "ιστοριουλα" που παρεθεσα.αλλοι την "ιστορια" που διαβασαμε ολοι σε αλλα ποστ.αλλοι κληρικοι,οπως διαβασαμε χαμογελουν και πανε να την περασουν στα "ψιλα" γραμματα!
το θεμα ειναι πως κατι υπαρχει,κατι κρυβεται,καποιος συμβολισμος υπαρχει γιατι τιποτα δεν γινεται ουτε τυχαια,ουτε ετσι απλα για να γινει...
ευχαριστω για τον ουσιωδη και επικοδομητικο διαλογο,ειναι ενα πραγματικα πολυ ενδιαφερον θεμα που αξιζει να συζητιεται ;)

Ermhs 05-10-09 02:18

Το είχα κατεβάσει πριν μια εβδομάδα αλλά το άκουσα τώρα.. δεν τα καταλαβαίνω όλα όσα λέει.. απλά καθοδηγούμε από της ερωτήσεις της δημοσιογράφου που παίρνει τηλεφωνική συνέντευξη από τον πολιτικό της Νορβηγίας που μίλησε για πλανήτη χ και καταστροφές..κτλ κτλ.

Αν προχωρήσετε την συνομιλία στο 21:00 λεπτό, του κάνει μια ερώτηση (γιατί προφανώς ανέφερε διάφορα πλάσματα και σκευωρία) και αυτός μιλά για δαίμονες και αγγέλους!.. ότι μερικοί δαίμονες είναι κλισμένοι υπόγεια και το 2012 θα αναλάβουν διάφορα, θα ανοίξουν πύλες κτλ κτλ.. έλεος? ..δεν ξέρω τη άλλο.. μου θύμισε το πρώτο πρώτο μήνυμα σε αυτό το τοπικ.

Τώρα.. η τρελός πολιτικός είναι η ονειροπαρμένος , η δεν ξέρω τι.

http://projectcamelot.org/norway.html

το λινκ για να κατεβάσετε την συνομιλία

edit: Ξέχασα να γράψω ότι επίσης λέει χαρακτηριστικά.. (Ξέρετε ότι υπάρχουν δαιμονικές και αγγελικές δυνάμεις. Νοιώθετε ότι το κακό έχει εξαπλωθεί παντού και δεν υπάρχει πλέον ισορροπία όπως ήταν το αρχικό σχέδιο, το 2012 θα βγουν οι δαίμονες που είναι σφραγισμένοι..μπλα μπλα μπλα…)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.