Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ήταν οι θεοί..αστροναύτες? (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=184)

beetlejuice 11-06-05 09:11

Ήταν οι θεοί..αστροναύτες?
 
Απο τα πιο κλασικα θεματα των ερευνητων του παραδοξου.Ισως να αποτελει το θεμα με το οποιο ξεκινησαν οι περισσοτεροι απο εμας.Ο τιτλος του τοπικ ανηκει στο βιβλιο του θρυλικου Εριχ Φον Νταινικεν που δεκαετιες τωρα γαλουχει γενιες και γενιες αναζητητων.
Συμφωνα με αυτη τη θεωρια οι θεοι οι οποιοι περιγραφονται σε ολες τις μυθολογιες του κοσμου δεν ηταν παρα εξωγηινα πλασματα που ηρθαν και διδαξαν στους ανθρωπους τα μυστικα της γνωσης τους.Συνεπειες αυτης της παρεμβασης αποτελουν η υπαρξη μεγαλων μνημειων (π.χ πυραμιδες) ,καθως επισης και αλλες αινιγματικες κατασκευες σε ολοκληρο τον κοσμο.Ποσο πιθανη βρισκετε αυτη την εκδοχη;Εχω συζητησει με ακαδημαϊκους αρχαιολογους οι οποιοι και με πληροφορησαν οτι σε μερικες δεκαετιες η παγκοσμια κοινοτητα τους θα αναγκαστει (βασει των ευρηματων που ερχονται συνεχως στο φως τις τελευταιες δεκαετιες) να παραδεχθει την υπαρξη ενος ανωτερου (σε σχεση με την εποχη του στη συμβατικη χρονολογηση) ανθρωπινου πολιτισμου πριν το 4000 π.Χ .Ετσι η ιδεα του Χρυσουν Γενους των προγονων μας να μην απεχει πολυ μακρια απο την πραγματικοτητα...Απομενει να ερευνηθει τι ηταν αυτο το Γενος...

Ηλιας 11-06-05 13:23

Όσο θρυλικός και να θεωρηθεί ο Ερικ Φον Νταίνικεν πρεπει να σημειωθεί ένα απλό γεγονός: για να στηρίξει τα επιχειρήματά του που έγραψε σε ένα βιβλίο για τον αστρολάβο των Αντικυθήρων, έδωσε ένα κάρο λανθασμένα στοιχεία στα βιβλία του. Και να πει κανείς πως τα λάθη ήταν θέμα άγνοιας; ΟΚ. Τα λάθη άγνοιας δεν είναι κακό πράγμα. Είναι ένας τρόπος εξέλιξης...

Αλλά τα λάθη του δεν ήταν λάθη άγνοιας. Για να γράψει όσα έγραψε παραποίησε ή "δημιούργησε" ανύπαρκτες δηλώσεις του ερευνητή (δε θυμάμαι το όνομά του) που ανέλυσε τον αστρολάβο. Υποστήριξε πως όλα αυτά που γράφει στο βιβλίο του τα είχε πει ο συγκεκριμένος ερευνητής σε συνεντεύξεις. Αυτό δείχνει πρόθεση για παραποίηση στοιχείων.

Φυσικά και δεν έχω γνώσεις για να κρίνω όλα όσα γράφει ο Νταινικεν. Αλλά αν αποφασίσω να αποκτήσω σχετικές γνώσεις δε θα χρησιμοποιήσω τα βιβλία του στα οποία γνωρίζω πως υπάρχουν εν γνώση του παραποιημένες πληροφορίες. Ακόμα και αν σε κάποια σημεία γράφει σωστά πράγματα, εγώ δεν έχω διάθεση να τον εμπιστευτώ. Ας πρόσεχε... Και να τον προσέχετε κι εσείς

Απο 'κει και πέρα, για τη θεωρία αυτή καθ' αυτή, εγώ δεν είμαι υποστηρικτής της. Οι γνώσεις των ανθρώπων στο παρελθόν ήταν μηδαμινές. Τόσο μηδαμινές ώστε ακόμα και το πιο απλό πράγμα στη φύση να μοιάζει γι' αυτούς θεϊκό. Φανταστείε σήμερα με τη σημερινή γνώση πόσα λεφτά δίνονται για τεράστιες κατασκευές για θρησκευτικούς λόγους. Η θρησκευτική πίστη αποδεδειγμένα οδηγεί τον άνθρωπο να υπερβάλλει εαυτόν, να κατασκευάσει επιβλητικά μνημεία κλπ κλπ. Φανταστείτε πόσο μεγαλύτερο ήταν το κίνητρο των αρχαίων, όταν γι' αυτούς το κάθετί στη φύση είχε θεϊκή υπόσταση...

Πέρα από αυτά όμως, τι γίνεται όμως με τις αποδείξεις για τα σενάρια του κ. Νταινικεν; Αν εξωγήινοι μετέφεραν τη γνώση, απορώ γιατί όλοι αυτοί οι παναρχαίοι πολιτισμοί γράφαν με ιερογλυφικά, δεν είχαν ανεπτυγμένη γλώσσα, θυσιάζαν ζώα και ανθρώπους, κατασκευάζαν πέτρινα μηνμεία τα οποία φώτιζαν με κεριά, γράφανε πάνω σε πετρες χρησιμοποιώντας μυτερές πετρες κλπ κλπ. Τα επιβλητικά μνημεία αρκούν για να επιβεβαιώσουν την ύπαρξη και επαφή με εξωγήινους; Μόνο αυτή θα ήταν η σύνεπεια μιας τέτοιας επαφής; Όχι βέβαια...

Τέλος, όσον αφορα τη γνώση πριν το 4000 π.Χ., ίσως και να υπήρχε κάποια προοδος εκείνη την εποχή που σε μερικά σημεία του κόσμου να σταματησε λόγω κάποιου κατακλυσμού που όπως πολλά στοιχεία δείχνουν, έγινε. Όμως, υπερβολές του τύπου: χάθηκαν άγνωστες τεχνολογίες, εξαιρετικές γνώσεις αστρονομίας, διαστημικά σκάφη, γνώσεις για το DNA (ναι, τα έχω ακούσει αυτα!) και... υπερωκειάνεια δε νομίζω πως έχουν καμμία βάση. Ένας τόσο ανεπτυγμένος πολιτισμος δεν υπάρχει περίπτωση να μην άφηνε στοιχεία πίσω του, όσο μεγάλος και να ήταν ο κατακλυσμός.

beetlejuice 11-06-05 14:50

Πρεπει να ξεκαθαρισω κατι.Δεν θεωρω αυθεντια τον Νταινικεν.Τουλαχιστον για τα οσα παρεθετε απο καποια χρονικη στιγμη και μετα.Θα ελεγα οτι η συνδεση που εχω μαζι του ειναι περισσοτερο συναισθηματικη μιας και ξεκινησα μεσα απο τα δικα του βιβλια (οπως και πολλοι αλλοι) να ερχομαι σε επαφη με το μαγικο κοσμο της αναζητησης.Γεννηθηκε το 1935 στην Ελβετια και εαν δεν με απατα η μνημη μου η ενασχοληση του ειχε να κανει με ξενοδοχιακες επιχειρησεις.Το γεγονος αυτο του εδωσε την ευκαιρια να ταξιδεψει σε ολο τον κοσμο και να διατυπωσει τη θεωρια περι αρχαιων αστροναυτων.Το περιστατικο που αναφερεις με τον υπολογιστη των Αντικυθηρων αναφερεται στο τελευταιο του βιβλιο που κυκλοφορησε στην ελληνικη με τιτλο "Στο ονομα του Δια" εκδοσεις Νοτος.
Πιστευω οτι τα συγκλονιστικοτερα και ανατρεπτικοτερα στοιχεια που παρεθεσε ο Νταινικεν βρισκονται στα παλαιοτερα βιβλια του (ας μη λησμονουμε το γεγονος του οτι οποιος εμπορευματοποιει τη γνωση αργα ή γρηγορα θα πεσει στο λουκι των ανακριβειων και της παραθεσης μη αληθινων στοιχειων..).Ομως δεν πρεπει να ξεχναμε οτι με τα στοιχεια και τις αποψεις που παρεθεσε αρχικα εκανε ολοκληρη την επιστημονικη κοινοτητα της εποχης του να πολωθει και να προσπαθει (ισως οχι και τοσο αποτελεσματικα) να αντικρουσει ολοκληρωτικα τις αποψεις του.
Γνωμη μου ειναι οτι η γνωση των ανθρωπων του απωτατου παρελθοντος δεν ηταν καθολου μηδαμινη..Αντιθετως μαλιστα ολες οι μυθολογιες των λαων μιλουν για μια λαμπρη εποχη με απιστευτες τεχνολογικες γνωσεις.Η Ατλαντιδα του Πλατωνα ,οι πυραμιδες της Αιγυπτου και οι προσφατες του Yonaguni της Ιαπωνιας,οι Ντογκον της Αφρικης,οι θεοι των Ελληνων με τον εξοπλισμο τους (που ο Ομηρος φροντιζει να περιγραφει με μεγαλη προσοχη),οι ιπταμενες μηχανες της Μαχαμπαρατα ,αλλα και πολλα αλλα μεγαλιθικα μνημεια χωροθετημενα οχι τυχαια και σε αμεση σχεση με τις θεσεις που κατειχαν αστερισμοι προϋποθετουν την υπαρξη καταλοιπων μιας χαμενης γνωσης..Να γιατι οι αρχαιολογοι σημερα μιλουν για ριζικες αλλαγες στον τροπο με τον οποιο θα αντιλαμβανομαστε την ανθρωπινη ιστορια σε 10-15 χρονια.
Τι καταφερε εν τελει ο Νταινικεν;Μα φυσικα να μετακινησει την συμβατικη μας πραγματικοτητα μεσα σε λιγες δεκαετιες.Εαν συζητουσες τετοια πραγματα στο μεσαιωνα την επομενη μερα θα ησουν στην πυρα.Εαν τα ξεστομιζες τη δεκαετια του 60' ησουν γραφικος.Σημερα αντιμετωπιζεις εναν σκεπτικισμο...Αυριο;...

Ηλιας 11-06-05 15:54

Το "μηδαμινές" αναφέρεται πάντα σε σχέση με το σημερινό επίπεδο γνώσεων. Απο 'κει και περα, για να μπορέσω να σου απαντήσω συγκεκριμένα σε αυτά που γράφεις, αν γίνεται διευκρινησέ μου τι εννοείς με το "απιστευτες τεχνολογικες γνωσεις";

Γιατί η απάντηση μου θα είναι πολύ διαφορετική αν με αυτό εννοέις σαν απίστευτη τεχνολογική γνώση τον μηχανισμό των αντικηθύρων ή αν εννοείς πως είχαν ανακαλύψει και χρησιμοποιούσαν τον ηλεκτρισμό (πχ.), γνωρίζαν ανώτερα μαθηματικα (διαφορικές εξισώσεις και βάλε...), είχαν αεροπλάνα και διαστημόπλοια, υπολογιστές κλπ κλπ

Όσον αφορα τον Νταινικεν το παράδειγμα που έφερα με τα Αντικύθηρα δεν είναι το μόνο. Απλά είναι ενδεικτικο.

Να σημειώσω επίσης πως η αστρονομία είναι όντως από τους λιγους τομείς (θετικών επιστημών) που φαίνεται οι αρχαίοι να είχαν σημαντικές γνώσεις. Ταυτόχρονα όμως να υπενθιμίσω για όσουν δεν ξέρουν, πως η αστρονομία (διαφορετικό πράγμα από την αστροφυσική) είναι παρατηρησιακή και εμπειρική επιστήμη και πολλοί μπορούν να πετύχουν πολλά με γνώσεις μαθηματικών γυμνασίου ή λυκείου, χωρίς φοβερές τεχνολογίες, αλλά με πολύ εξάσκηση και ενασχόληση. Πάρτε πάραδειγμα τους ερασιτέχνες αστρονόμους. Να τονίσω ακόμα πως η αστρονομία αναπτύχθηκε σε περιοχές όπως η Ελλάδα, η Αίγυπτος, η Μεσοποταμία, η Κεντρική Αμερικη, Κίνα, Ινδία... Όλες αυτές οι χώρες είναι σε περιοχές όπου για σημαντικές χρονικές περιόδους ο ουρανός είναι καθαρός. Και αν λάβετε υπόψην πως τότε δεν υπήρχε και φωτορύπναση, η "εννοια" καθαρός αποκτά άλλο βάρος. Φανταστείτε πόσο επιβλητικός ήταν ο ουρανός και πόσο προσελκυε τους παρατηρητές του να τον ερμηνεύσουν. Σκεφτείτε επίσης τη σημασία της ναυτιλίας σε όλες αυτές τις περιοχές και γιατί τελικά η αστρονομία αναπτύχθηκε τόσο πολύ σε σχέση με άλλες επιστήμες.

Αν οι αστρονομικές γνώσεις τις μετέφεραν εδώ εξωγήινοι, δε θα υπήρχε λόγος αυτές τις γνώσεις να τις έχουν μόνο άνθρωποι σε περιοχές με καθαρό ουρανό. Εκτός αν όλα αυτά είναι σατανικές συμπτώσεις.

Τέλος, να υπενθιμίσω πως σημαντικότατοι οι αρχαίοι αλλά αυτό δε σημαίνει πως ο λόγος τους είναι συμβόλαιο...

Όσον αφορά τους Ντόγκον, καλό θα ήταν να δειτε αυτό ο άρθρο:

http://www.debunker.com/texts/dogon.html

Voel 11-06-05 19:59

Αγαπητε Ηλια

Πραγματικα χαιρομαι που βλεπω και λιγο υγιη σκεπτικισμο σε αυτο το φορουμ.

Προσωπικα δεν ειμαι ετοιμος να δεχτω ο,τιδηποτε ακριτα. Ωστοσο πιστευω οτι καποια πραγματα αξιζουν μια πιο προσεκτικη διερευνηση. Πιστευω ειναι γεγονος οτι οι αρχαιοι φαινεται να κατηχαν υψηλοτερο τεχνολογικο επιπεδο απο αυτο που μεχρι τωρα τους καταλογιζονταν. Με αυτον τον ορο δεν αναφερομαι σε "φευγατες" τεχνολογιες, αλλα σε καθημερινες, "προσιτες" τεχνολογιες οι οποιες χαθηκαν για να ξανα-ανακλυφθουν πολλους αιωνες αργοτερα.

Αρχαιολογικα ευρηματα επιβεβαιωνουν οτι αρχαιοι λαοι ειχαν καποια γνωση του ηλεκτρισμου τον οποιον και χρησιμοποιουσαν, οχι για φωτισμο, αλλα για γαλβανισμο μεταλλων και επιμεταλλωσεις. Ομοιως, καποιες κατασκευες υποδηλωνουν γνωσεις μηχανικης και αρχιτεκτονικης οι οποιες χαθηκαν κατα τα σκοτεινα χρονια. Στον τομεα μου, θα μπορουσα να αναφερθω στις γνωσεις Ιατρικης που ειχαν καποιοι λαοι, γνωσεις οι οποιες ανακαλυφθηκαν ξανα μετα το 1800.

Το ερωτημα που προκυπτει ειναι εαν αυτη η γνωση ηταν δημιουργημα του πνευματος των λαων αυτων, εαν αποτελεσε απομειναρι μιας "χαμενης" προκατακλυσμιαιας γνωσης, η εαν αποτελεσε κατι ξενοφερτο, πχ απο εξωγηινες οντοτητες.
Προσωπικα θεωρω την τελευταια εκδοχη εξαιρετικα απιθανη, ωστοσο πιστευω οτι οι οποιες ενδειξεις για χαμενη γνωση, πχ μεσα σε διαφορους θρυλους και μυθολογιες, αξιζουν διερευνηση απο την "κλασσικη" αρχαιολογια

Jonathan Bright 11-06-05 20:10

Γενικά είμαι αρνητικός σε ταμπέλες όπως "εξωγήινος". Κι αυτό γιατί η συνειδητή ή υποσυνείδητη εντύπωση που σήμερα υπάρχει για τους εξωγήινους, είναι κυρίως κατασκευασμένη από το Χόλιγουντ. Θεωρώ δεδομένο πως κάποτε υπήρξε μια παρέμβαση στην αλυσσίδα της ανθρώπνης εξέλιξης και δεν μπορεί να είναι τυχαίο που όλες οι Παραδόσεις και οι μυθολογίες μιλούν για χαμένους πολιτισμούς και για "αλλοκοσμικούς" Πατριάρχες (είτε βγαίνουν απ' τη θάλασσα, είτε απ' τους ουρανούς), που κάποτε έκαναν αυτήν την παρέμβαση αποκαλύπτοντας μια μυστική γνώση, που περιελάμβανε επιστήμες, τέχνες, ή ακόμα και "μυστικά" χρήσιμα για την καθημερινή διαβίωση και επιβίωση (όπως συμβολικά έχει πολύ όμορφα αποτυπωθεί στον μύθο του Προμυθέα).
Το πόσο εξελιγμένη ήταν αυτή η γνώση, δεν μπορεί να φανεί από την σύγκριση του επιπέδου εκείνης της εποχής με το σημερινό, αλλά αντίθετα, κρίνοντας το σημερινό επίπεδο, όπως οι ίδιες γνώσεις έχουν εξελιχθεί. Ακόμα κι αυτό, ίσως είναι υπο-αναπτυγμένο σε σχέση με τις γνώσεις εκείνων που αποκάλυψαν τις πρώτες αλήθειες στους ανθρώπους και απλά χρειάζεται μια διαδικασία που προϋποθέτει κάποιον χρόνο, ακόμα κι αν αυτός μετράται σε χιλιετίες, ώστε να αφομοιωθούν και να κατανοηθούν πλήρως οι διδαχές, από την ανθρωπότητα.
Μπορεί σήμερα κάποιος να διδάξει έναν χιμπατζή να γράφει μυθιστορήματα και φιλοσοφίες, ή να κάνει πειράματα γενετικής;... Όχι φυσικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως οι άνθρωποι σήμερα δεν έχουν την ικανότητα και να γράφουν και να κάνουν εργαστηριακά πειράματα (δυστυχώς συχνά, με χιμπατζήδες). Μπορεί όμως ο άνθρωπος να του δόσει κάποιες βάσεις, ανάλογες με το σημερινό του επίπεδο νόησης, που με την πάροδο των αιώνων θα εξελιχθούν. Και ίσως σε δέκα χιλιάδες χρόνια, οι χιμπατζήδες ακόμα να μην μπορούν να γράψουν φιλοσοφίες και να αναπαράγουν είδη στα εργαστήρια, αλλά πιθανότατα, με έναυσμα τσ ερεθίσματα που πήραν κάποτε από κάποιο αλλοκοσμικό για αυτούς είδος, να μπορούν να κάνουν πολύ περισσότερα πράγματα από όσα κάνουν σήμερα, ανάλογα πάντα με τις δυνατότητες νοητικής εξέλιξης που διαθέτει το είδος τους.

Giorgos 11-06-05 22:49

Θέλω να σταθώ σ'αυτό που είπε ο Ηλίας για τον κατακλεισμό.

Τι ειναι κατακλεισμος; και απο πού μπορεί να προήλθε; Για να γίνει κατακλεισμός παγκοσμίου ισχύς πρέπει να γίνουν κοσμογονικές αλαγές στον πλανήτη. Δεν ήταν ο κατακλεισμός καθαυτός που δημιούργησε το χάος αλλα κάτι άλο δημιούργησε τον κατακλεισμό που κατέστρεψε πιθανόν πολιτισμούς.. ίσως ακόμη αυτο το ''άλο'' να κατέστρεψε τη γη και τους πολιτισμούς της (την επιφάνεια της γης) και ο κατακλεισμός να ηταν φυσικό επακόλουθο.

Οπότε πολιτισμοί μπορεί όντος να χάθηκαν ή να μετανάστευσαν /αλλού;/ ώσπου να μπορούσε η γη να ξανακατοικιθεί.

Αυτά είναι θεωρίες δικες μου.. αλλα εκει που θέλω να καταλιξω ειναι πως δεν πρέπει ποτε να ειμαστε απόλιτοι σε τέτια θέματα. Ανοιχτό μυαλό χρειάζετε για να καταφέρουμε να συμπληρωσουμε το πάζλ.. και οχι φυσικά να μιλάμε για α.τ.ι.α.
Όσον αφορά τα λεγόμενα των μεγάλων ελλήνων ποιητών και λογίων ας τα πάρουμε ως ενδήξεις και οχι σαν στοιχεία.

Δηλαδή το οτι δεν μπορούμε ακομα να συμπληρώσουμε το παζλ δε σημαίνει οτι αποκλείετε οι αρχαίοι να ήταν γνώστες..

Απο την άλλη μεριά, αυτο που ειπες για τις επιστήμες για αρχιτεκτονική αστρονομία κτλ.. δεν ηταν μονο αυτά... μη ξεχνάς τ μαθηματικά οπου άλο ειναι να ξεκινάς απο κάπου και να το αναπτίσεις και αλο να ''δημιουργεις'' απο το 0 μαθηματικά.

Ηλιας 12-06-05 13:13

Παράθεση:

Μπορεί σήμερα κάποιος να διδάξει έναν χιμπατζή να γράφει μυθιστορήματα και φιλοσοφίες, ή να κάνει πειράματα γενετικής;... Όχι φυσικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως οι άνθρωποι σήμερα δεν έχουν την ικανότητα και να γράφουν και να κάνουν εργαστηριακά πειράματα (δυστυχώς συχνά, με χιμπατζήδες). Μπορεί όμως ο άνθρωπος να του δόσει κάποιες βάσεις, ανάλογες με το σημερινό του επίπεδο νόησης, που με την πάροδο των αιώνων θα εξελιχθούν. Και ίσως σε δέκα χιλιάδες χρόνια, οι χιμπατζήδες ακόμα να μην μπορούν να γράψουν φιλοσοφίες και να αναπαράγουν είδη στα εργαστήρια, αλλά πιθανότατα, με έναυσμα τσ ερεθίσματα που πήραν κάποτε από κάποιο αλλοκοσμικό για αυτούς είδος, να μπορούν να κάνουν πολύ περισσότερα πράγματα από όσα κάνουν σήμερα, ανάλογα πάντα με τις δυνατότητες νοητικής εξέλιξης που διαθέτει το είδος τους.
Αυτό που περιγράφεις μπορεί να ακούγεται λογικό, αλλά δεν παραμένει παρά ένα σενάριο. Πριν την υιοέτηση κάποιας θεωρίας (που διατυπώνεται για να εξηγηθούν κάποιες παρατηρήσεις), πάντα υπάρχουν δεκάδες πιθανά σενάρια. Το θέμα είναι πιο από αυτά τα σενάρια στηρίζεται και από κατάλληλα στοιχεία και αποδείξεις. Για μένα προσωπικά δεν υπάρχει καμμία ένδειξη επαφής των αρχαίων με "ανώτερα" όντα. Τα επιτεύγματά τους είναι θαυμαστά αλλά όπως εξήγησα, είναι ταυτοχρόνως ανθρώπινα.

Παράθεση:

Τι ειναι κατακλεισμος; και απο πού μπορεί να προήλθε;
Ο κατακλυσμός δε νομίζω να αναφέρεται σε κάποιο παγκόσμιας κλίμακας φαινόμενο, αλλά σε κάποια φυσική καταστροφή μεγάλης έκτασης. Υπάρχουν γεωλογικές ενδείξεις πως κάτι τέτοιο έγινε στην Ελλάδα και πηγή ήταν κάποια γεωλογική διαταραχή στη Μαύρη θάλασσα, που οδήγησε τεράστιους όγκους νερού στο Αιγαίο. Δε χρειάζονται κοσμογονικές αλλαγές για να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά ίσως μερικές φορές ένας ισχυρός σεισμός, κάποιεες ατυχείς ανθρώπινες παρεμβάσεις στη φύση κλπ.

Παράθεση:

Απο την άλλη μεριά, αυτο που ειπες για τις επιστήμες για αρχιτεκτονική αστρονομία κτλ.. δεν ηταν μονο αυτά... μη ξεχνάς τ μαθηματικά οπου άλο ειναι να ξεκινάς απο κάπου και να το αναπτίσεις και αλο να ''δημιουργεις'' απο το 0 μαθηματικά.
Δε μίλησα για την αξία των επιτευγμάτων. Φύσικα και αν ξεκινήσεις από το μηδεν είναι δύσκολο και εντυπωσιακό να καταφέρεις να φτάσεις από μόνος σου σε μαθηματικά επιπέδου γυμνασίου ή λυκείου. Φυσικά και αυτό είναι τεράστιο επίτευγμα. Αυτό όμως που τονίζω είναι πως το επιπεδο που έχεις φτάσει δεν παυει να είναι "μαθηματικά γυμνασίου". Και με μαθηματικά γυμνασίου δε μπορείς να λες πως είχες στην κατοχή σου τεράστιες και άγνωστες για σήμερα τεχνολογικές γνώσεις. Αυτό είναι που πρεπει να ξεκαθαριστεί.

kostantina 12-06-05 14:56

Με μαθηματικά Γυμνασίου και Λυκείου δεν χτίζεται Παρθενώνας... Όταν βρω τον χρόνο θα σου παραθέσω το επίπεδο της γνώσης που απαιτείται. Παρακολούθησε κανείς τον κ. Γεωργαντά που έδινε κάποια στοιχεία για την χρησιμότητα των πτυχώσεων στους κίονες των κτισμάτων?

kostantina 12-06-05 15:09

Beetlejuice, όποιος έθιγε τέτοια θέματα την εποχή του '80 θεωρούνταν γραφικός όπως θα θυμάσαι... Πιο πριν θα ειδοποιούσαν ψυχίατρο... Τυχαίνει να είμαι και εγώ από εκείνη την μακρινή εποχή που ο Νταίνικεν έδωσε το έναυσμα... Και ναι, δεν τον θεωρώ αυθεντία ούτε δέχομαι άκριτα τα όσα είχε γράψει αλλά το ίδιο δεν συμβαίνει και με τον Icke ? Μπρρρ... Απ' την άλλη ο Αξιώτης, η Αλτάνη, ο Πασσάς, ο Μανιάς και τα όσα γράφει ο Φουράκης... Για να μην αναφέρω το έργο μιας ζωής της Florence Lei που η κόρη της απεφάσισε να δώσει για έκδοση (Kenneth Wood) "Η μυστική Ιλιάδα του Ομήρου" που με στοιχεία επιμένει ότι η Ιλιάδα είναι το τελειώτερο εγχειρίδιο Αστρονομίας του τότε ουράνιου στερεώματος. Ένα βιβλίο 400 σελίδων που ακόμη το προχωράω σειρά - σειρά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.