Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   FantasyGate Team (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=15)
-   -   Η Μυθολογία Cthulhu - Μιχάλης Μώρος (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3377)

Antonia 14-01-08 21:09

Η Μυθολογία Cthulhu - Μιχάλης Μώρος
 


Ένα άρθρο με θέμα τη γνωστή Μυθολογία του Lovecraft, Cthulhu, παρουσιάζει σήμερα στη σελίδα της FantasyGate ο αγαπημένος φίλος και μέλος της Gateway, Μιχάλης Μώρος, και νιώθω την ανάγκη να τον ευχαριστήσω εκ μέρους όλης της ομάδας γι' αυτήν του την προσφορά!

Με σκοπό να περιγράψει τη μυθολογία, αλλά και να αποκωδικοποιήσει μερικούς από τους συμβολισμούς που βρίσκονται κρυμμένοι στα κείμενα του μοναδικού Lovecraft, o Μιχάλης μας αναλύει όχι μόνο το Πάνθεο αλλά και τα βιβλία που θεωρούνται "απαγορευμένα" από τον ίδιο τον συγγραφέα. Φανταστικά ή μη, είναι άκρως ενδιαφέρον να διαβάσουμε λίγο για την ιστορία τους και όχι μόνο...


henriksmir 14-01-08 21:29

Αγαπητέ Μιχάλη,

Σ' ευχαριστώ για το καλογραμμένο και εξαιρετικά περιεκτικό άρθρο σου που περιγράφει με μεγάλη σαφήνεια το έργο αυτού του μεγάλου και αδικοχαμένου κατα τη γνώμη μου συγγραφέα του φανταστικού. Εύχομαι μια μέρα και το δικό σου έργο να τύχει παρόμοιας αναγνώρισης!

Belthazor 14-01-08 23:46

οΟοΟοΟο!!!!!! Ευχαριστω ολοψυχα( αμα εχω.. χιχιχι ) γι αυτο το αρθρο!! Οτι παραπανω για τον Λαβκραφτ, τοσο το καλυτερο!!!

Μιχάλης 15-01-08 20:30

Το έργο του μεγάλου συγγραφέα του φανταστικού H.P. Lovecraft, δεν θα μπορούσε να λείπει από την fantasygate. Η μυθολογία Cthulhu επηρέασε και επηρεάζει ακόμα γενιές συγγραφέων, ερασιτεχνών και μη. Μέσα στα σχέδιά μου είναι η δημιουργία μιας ιστορίας που θα περιέχει μέσα τους Θεούς και τα στοιχεία της Λαβκραφτικής παράδοσης ως φόρο τιμής (ίσως βλάσφημο ουσιαστικά αλλά με αγνές προθέσεις θαυμασμού) στον μεγάλο αυτό συγγραφέα.
Ευχαριστίες για τα καλά σας λόγια και ιδιαίτερα στην Αντωνία που επιμελήθηκε για μια ακόμη φορά το άρθρο μου με εξαιρετικό τρόπο.

Julliet 15-01-08 20:52

Πολύ ωραίο και κατατοπιστικό το άρθρο σου ακόμα και γι αυτούς που μπορεί να μη γνωρίζουν πολλά για τον Λάβκραφτ και τη μυθολογία του.

16-01-08 09:08

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Αν και δεν είμαι απο τους φανατικούς αναγνώστες H.P. Lovecraft τολμώ να πω
πως είναι πλήρες αρθρο και κατατοπιστικό...

Βέβαια να μην ξεχνάμε και τον σχεδιασμο της Antonias που σε βάζει μεσα στο
πνεύμα την ατμόσφαιρα και το ύφος του άρθρου.

Ευχαριστώ.

Antonia 16-01-08 11:02

Αγαπητοί Μιχάλη και AVATARGR,
δε χρειάζεται ούτε να με ευχαριστείτε ούτε κάτι άλλο. Προσπαθώ όσο μπορώ να συμβάλω στο καλό αισθητικό αποτέλεσμα των κειμένων που ανεβαίνουν στη σελίδα της Fantasy Gate, η ουσία όμως βρίσκεται στο περιεχόμενο και όχι στο περιτύλιγμα. Και για μια ακόμα φορά ο Μιχάλης έκανε εξαιρετική δουλειά, που είναι πολύ χρήσιμη για τα άτομα που θέλουν να γνωρίσουν τη Μυθολογία Κθούλου, χωρίς περίπλοκες επεξηγήσεις, άχρηστες πληροφορίες και αμπελοφιλοσοφίες.

Συγχαρητήρια στο Μιχάλη λοιπόν και μόνο. :)

Μιχάλης 16-01-08 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Antonia
. Προσπαθώ όσο μπορώ να συμβάλω στο καλό αισθητικό αποτέλεσμα των κειμένων που ανεβαίνουν στη σελίδα της Fantasy Gate, η ουσία όμως βρίσκεται στο περιεχόμενο και όχι στο περιτύλιγμα.

Σαφώς και έτσι είναι, ωστόσο ένα πολύ καλό περιτύλιγμα αναδεικνύει ένα επίσης καλό περιεχόμενο κατά έναν πιο δυναμικό ακόμα τρόπο και η δουλειά σου σε κάθε κείμενο είναι εξαιρετική, γεγονός που νομίζω οφείλουμε να στο αναγνωρίσουμε όλοι όσοι συμμετέχουμε στη fantasygate.
Πέρα από όλα αυτά, νομίζω καταλαβαίνει κανείς ότι θα μπορούσαν να γραφτούν ολόκληρα βιβλία για το έργο του συγκεκριμένου συγγραφέα, τους συμβολισμούς και τις συνδέσεις της μυθολογίας του με χίλια δυο άλλα αντικείμενα. Ο σκοπός μου ήταν να έχετε ένα άρθρο μικρό και περιεκτικό, το οποίο θα μπορούσε να είναι χρήσιμο σε εκείνον που τώρα ξεκινάει να διαβάζει Lovecraft, ώστε να συνοψίσει τα βασικά σημεία της μυθολογίας του, πριν περάσει σε δική του προσωπική έρευνα και σύγκριση...

Asarkos 16-08-08 11:01

Πολύ καλό άρθρο συνχαριτίρεια!
Μα θέλω να ρωτήσω ξέρει κάνεις κανένα βιβλίο σχετικά με αύτο?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.