Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Ατλαντίς - Η χαμένη Ατλαντίδα του Πλάτωνα (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1557)

the_black_planet 18-11-08 12:10

Φίλε μου sunborn μου επιτρέπεις να σου πω ότι κατά τη γνώμη μου στα τελευταία ποστ παίζεις το παιχνίδι του OANNHSEA,παραθέτεις πηγές από σελίδες αμφιβόλου αξιοπιστίας προκειμένου να "αποδείξεις".Νομίζω ότι αυτό έρχεται σε αντίθεση με όσα λέγαμε πριν ότι δηλαδή δεν αποζητάμε αποδείξεις,γιατί δεν πιστεύουμε πουθενά και ούτε έχουμε ανάγκη να πιστέψουμε,αλλά και κατά τη γνώμη μου δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθούμε να πείσουμε κάποιον που είναι άσχετος με αυτή τη θεματολογία.Εσύ ειδικά είσαι και 42 χρονών,δεν είμαστε παιδάκια πλέον να ζητάμε αποδείξεις...Θα μπορούσες κάλλιστα να αναφέρεις μελέτες συγκριτικής θρησκειολογίας και μυθολογίας,πχ Μπλαβάτσκι θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα για να δώσεις τροφή για σκέψη σε αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται για το θέμα.Δεν έχει κανένα νόημα να συζητάς με ανθρώπους με τελείως διαφορετικό τρόπο σκέψης,ούτε εσύ μπορείς να δεις τα πράγματα όπως τα βλέπουν αυτοί και ούτε το αντίστροφο φυσικά,οπότε είναι παντελώς ανούσιο αυτό που γίνεται.Καλύτερα κατά τη γνώμη μου ο καθένας να απευθύνεται σε άτομα με παρόμοιο τρόπο σκέψης.Με συγχωρείς που μιλάω εκ μέρους σου αλλά πιστεύω ότι κατάλαβα κάποια πράγματα για τον τρόπο σκέψης σου από τα προηγούμενα ποστ σου και αυτά που γράφεις τώρα δεν νομίζω να σε εκφράζουν...

OANNHSEA 18-11-08 12:40

Παράθεση:

δεν είμαστε παιδάκια πλέον να ζητάμε αποδείξεις...Θα μπορούσες κάλλιστα να αναφέρεις μελέτες συγκριτικής θρησκειολογίας και μυθολογίας,πχ Μπλαβάτσκι θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα για να δώσεις τροφή για σκέψη σε αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται για το θέμα
Ναι σωστά...
Δεν χρειάζεται πλέον να αποδείξουμε οτιδήποτε - φτάνει μόνο η φιλοσοφία να το κάνει αυτό...
Άρα λοιπόν εάν γράψω ότι στο σύνταγμα υπάρχει ένας πύργος 200 ορόφων, είναι εκεί!!! Καταπληκτικό!!! Και όποιος πάει εκεί θα τον δει!!!
Μιλάμε σοβαρά τώρα η αρχίζουμε τις φιλοσοφικές αηδίες;;;
Μιλάμε σοβαρά τώρα για την επιστήμη που ονομάζεται ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ή χτυπάμε κάνα μαύρο και ονειρευόμαστε ότι θέλουμε;
Οι επιστήμες χρειάζονται ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και δη απτές...
Όλα τα άλλα χρειάζονται απλώς δόγματα και όνειρα...

Η Ιωνική σχολή των επιστημόνων και των μαθηματικών δεν σας έχει διδάξει τίποτα - ο Ευκλείδης μάλλον είναι ένα άγνωστο πρόσωπο... :(

the_black_planet
Γιατί αντιδράς με αυτό τον τρόπο;
Πιστεύεις ότι το φιλοθεάμων κοινό δεν θέλει να δει στοιχεία;;;

Παράθεση:

Μπορείς να μας παραθέσεις ένα <τούβλο> που διάβασες στον Πλάτωνα .
jimakoskx, ξέρεις, αυτό το είχα κάνει πολύ παλιά σε ένα άλλο φόρουμ και είχε πέσει πολύ τσακομός... Οπότε σε λίγο καιρό: και φυσικά θα βάλουμε μέσα στην παρέα και άλλους όπως ο Αριστοτέλης, κάποιους από τους επικούριους ή και τζόκερ που δεν μπορείς να φανταστείς...

Παράθεση:

Δημοσιευσα αυτο το ποστ και το προηγουμενο διοτι δινει μια διαφορετικη οπτικη (αν και αρκετα Ελληνοκεντρικη) του θεματος.
Επιτέλους...
Μπαίνεις λοιπόν τώρα, πέρα από τα παραμύθια στην μελέτη των ενδείξεων..
Όμως η μελέτη των ενδείξεων μπορεί να διαφέρει από μελετητή σε μελετητή.
Για παράδειγμα, μπορεί η μελέτη που παρουσιάζεις να αναφέρει την Πελοπόννησο ως Ατλαντίδα, αλλά:
α) δεν έχουμε βρει κανένα στοιχείο τόσο μεγάλου πολιτισμού στην Πελοπόννησο και
β) γιατί θα πρέπει να βάλει κεκαλλημένα ο Πλάτωνας στοιχεία για αυτό τον πολιτισμό; Εκτός βέβαια εάν τα στοιχεία του είναι καθαρά φιλοσοφικά...

Όμως δεν έχεις παρουσιάσει ακόμα κάποιο πραγματικό ΑΠΤΟ στοιχείο.
Το οποίο όμως το κάνεις πιο κάτω...

sunborn 18-11-08 15:30

Παράθεση:

Μιλάμε σοβαρά τώρα η αρχίζουμε τις φιλοσοφικές αηδίες;;;
Αναρωτιεμαι σοβαρα αν καποιος που μιλα ετσι για τη Φιλοσοφια μπορει να ονομαστει Πνευματικος Ανθρωπος η εστω ανθρωπος που ψαχνεται...
Παράθεση:

Όμως δεν έχεις παρουσιάσει ακόμα κάποιο πραγματικό ΑΠΤΟ στοιχείο.
Το οποίο όμως το κάνεις πιο κάτω...
τι θελει να πει ο ποιητης ? :confused:

the_black_planet 18-11-08 15:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Ναι σωστά...
Δεν χρειάζεται πλέον να αποδείξουμε οτιδήποτε - φτάνει μόνο η φιλοσοφία να το κάνει αυτό...
Άρα λοιπόν εάν γράψω ότι στο σύνταγμα υπάρχει ένας πύργος 200 ορόφων, είναι εκεί!!! Καταπληκτικό!!! Και όποιος πάει εκεί θα τον δει!!!
Μιλάμε σοβαρά τώρα η αρχίζουμε τις φιλοσοφικές αηδίες;;;
Μιλάμε σοβαρά τώρα για την επιστήμη που ονομάζεται ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ή χτυπάμε κάνα μαύρο και ονειρευόμαστε ότι θέλουμε;
Οι επιστήμες χρειάζονται ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και δη απτές...
Όλα τα άλλα χρειάζονται απλώς δόγματα και όνειρα...

Γιατί αντιδράς με αυτό τον τρόπο;
Πιστεύεις ότι το φιλοθεάμων κοινό δεν θέλει να δει στοιχεία;;;

1on φίλε μου δεν με ενδιαφέρει το φιλοθεάμων κοινό.Εγώ γράφω εδώ για να κάνω μια όμορφη συζήτηση με άτομα που έχουμε ίδια ενδιαφέροντα.Εγώ δεν μιλάω για ΚΑΜΙΑ επιστήμη που λέγεται αρχαιολογία,όχι ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου,απλά δεν θεωρώ ότι χρειάζεται στο παρόν θέμα.Γι'αυτό και όπως είπα και πριν βλέπω τελείως λάθος την προσέγγιση που κάνει ο φίλος sunborn στις τελευταίες 2 σελίδες.Οπότε επειδή όλοι εμείς αποδειχτήκαμε ανάξιοι ΚΑΛΩ ΕΣΠΕΥΣΜΕΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΛΟΥΞ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΤΑΛΑΜΠΑΔΕΨΕΙ ΤΟ ΧΑΟΣ ΤΟΥ!Το τελευταίο ενδιαφέρον που έχει το ζήτημα της Ατλαντίδος είναι το αρχαιολογικό,και φυσικά είναι και κάτι που δεν μπορεί να αποδειχτεί.Βλέπεις εδώ χρησιμοποιώ την έννοια της απόδειξης.Εσύ όμως φίλε μου κάνεις ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ γενικεύσεις και αναγωγές,όπως στο παράδειγμα που λες για τον πύργο 200 ορόφων στο Σύνταγμα αλλά και σε όλα μέχρι στιγμής τα ποστ σου χρησιμοποιείς ανάλογα παραδείγματα.Είναι ανούσιο αυτό που κάνεις.Επειδή δηλαδή(δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό) σε κάποια πράγματα ισχύει η λογική,κάνεις την αναγωγική σκέψη και την εφαρμόζεις σε όλα.Αυτό είναι μεγάλο λάθος κατά τη γνώμη μου και αντικειμενικά σίγουρα "αναπόδεικτο"... ;)

OANNHSEA 18-11-08 16:59

Ας αρχίσουμε λοιπόν και θα αφήσουμε αργότερα την ερώτηση το γιατί το παρακάτω κείμενο το βρήκα και σε άλλο φόρουμ ίδιο και απαράλαχτο:

Παράγραφος πρώτη:
Παράθεση:

Ο Ελληνας ιστορικός Διόδωρος Σικελιώτης
Οι Φοίνικες δεν είχαν πλοία που θα μπορούσαν να περάσουν τον Ατλαντικό, ούτε φυσικά και οι Έλληνες. Μόνο μετά τους Ελληνιστικούς χρόνους μπόρεσε να γίνει κάτι τέτοιο - οι Φοίνικες (και οι Καρχηδόνιοι) όμως είχαν χαθεί...
Βλέπεις ο Ατλαντικός έχει δύο ρεύματα και δύο ανέμους.
Το ρεύμα του Κόλπου και το βόρειο ρεύμα (από Λαμπραντορ προς Ευρώπη) και τον νότιο άνεμο (από τις Κανάριες νήσους προς Καραιβική) και τον βόρειο από Νορβηγία προς Λαμπραντόρ...
Τον ένα άνεμο τον χρησίμοποίησε ο Κολόμβος - αυτός από τις Κανάριες νήσους και έκανε σχεδόν τρεις μήνες ταξίδι. Οι Φοίνικες φυσικά δεν κατείχαν της Κανάριες νήσους...
Τον άλλο άνεμο τον χρησιμοποίησαν οι Βίκινγκς και έφτασαν στην δυτική Γροιλανδία και στην Βινλαντ... Όμως είναι πολύ βόρεια για τους Φοίνικες...

Παράθεση:

Ο Πλούταρχος έγραψε ότι και οι Φοίνικες και οι Ελληνες είχαν επισκεφτεί αυτό το νησί το οποίο ήταν "στη δυτική πλευρά του Ατλαντικού". Οι Ελληνες ακόμη είχαν παντρευτεί με ιθαγενείς γυναίκες.
Εδώ λοιπόν υπάρχουν τα εξής προβλήματα:
α) Τα γένια: οι καυκάσιοι έχουν γένια - ΚΑΝΕΝΑΣ όμως ινδιάνος δεν έχει το γονίδιο για να βγάλει γένια...
β) Δεύτερον ένα μελανό σημείο: αυτό της τροφής. Και οι δύο πλευρές του Ατλαντικού είχαν διαφορετικές τροφές. Οι δυτικοί δεν ήξεραν π.χ. το σιτάρι, τις φακές και το κυριότερο τα κοτόπουλα ή τους χοίρους και οι ανατολικοί δεν ήξεραν το γλου-γλου, το καλαμπόκι, τις γλυκοπατάτες, τα φασόλια. Πιστεύεις ότι δεν θα γινόταν ΚΑΜΙΑ ανταλλαγή τροφής τόσα χρόνια ή με τόσες "επαφές";;; Και μάλιστα ανταλλαγή τροφής που ήταν ΑΝΑΓΚΑΙΑ κυρίως για τους Ινδιάνους;

Παράθεση:

Ο Παναμάς βρίσκεται μακριά προς τον νότο του ισθμού του Tehuantepec. Το όνομά του επίσης προέρχεται από τα σανσκριτικά ή από το Κασμίρ : Pani = (Φοίνικας, έμπορος), Maha= ( μεγάλος, μέγας), Pani-Maha= ( ο μεγάλος κάτοικος της Φοινίκης). Προφανώς οι αρχαίοι Φοίνικες και οι Ατλάντιοι προτιμούσαν να πηγαίνουν στον Ειρηνικό μέσω του δρόμου του Παναμά.
Καλό παραμύθι... Εάν έψαχνα λίγο μπορεί και να την έκανα ελληνική την λέξη...
Πρώτον ο Παναμάς δημιουργήθηκε σαν κράτος πολύ πρόσφατα...
Δεύτερον μετά από 2000 χρόνια δεν θα είχαν επιζήσει και πολλά από μία γλώσσα ή μία λέξη...
Τρίτον δεν νομίζω ότι είναι και πολύ λογικό να φτάνεις στον Ειρηνικό με τα πόδια μέσα από την ζούγκλα - είναι απλώς γελοίο...
Τέταρτον:
There are several theories about the origin of the name Panama. Some believe that the country was named after a commonly found species of tree; others believe that the first settlers arrived in Panama in August, when butterflies abound, and that the name means "many butterflies" in indigenous tongue. The best known of these versions is that a village populated by fishermen originally bore the name PANAMÁ, after a beach nearby, and that this name meant "many fish". A Kuna chief has asserted that the name came from pannaba, a Kuna word for "very far".
Από: http://www.questconnect.org/ca_panama.htm

Παράθεση:

Από τις μέρες των ισπανικών κατακτήσεων, οι κάτοικοι του Μεξικού είχαν ονειρευτεί την διεύρυνση του ποταμού Chimalapan
Ο απατεώνας που μετέφρασε έτσι το Chimalapan μήπως και ρώτησε τι σημαίνει στην ντόπια γλώσσα;;;
Για ψάξε εδώ λίγο...
http://www.native-languages.org/zoqu...lapa_words.htm

Παράθεση:

Στη γλώσσα Ναουάτλ Pan ή Opan σημαίνει " ταξιδεύοντας ή πλεόντας από την μια άκρη στην άλλη" .
Εάν πάρω ΟΛΕΣ τις ινδιάνικες διαλέκτους και τις γλώσσες είναι σίγουρο ότι θα βρω κάποια λέξη η οποία κάπου θα μοιάζει - μα σε ελληνική, μα σε σανσκριτική, μα σε τουρκική. Ύστερα είναι πολύ εύκολο τις μετατρέψω και να μοιάζουν σε ελληνικές ή σε οποιαδήποτε άλλη γλώσσα...
Δεν είναι και πάρα πολύ λογικό κάτι τέτοιο...

Παράθεση:

Σημαντικές ενδείξεις δείχνουν ότι τα σανσκριτικά ισως είναι η μητέρα όλων των γλωσσών του κόσμου.
Μη βάζεις κάτι τέτοια... Θα σε πάρουν με κακό μάτι κάποιοι...
Επίσης εάν το πιστέυεις αυτό το κείμενο για εξήγησε μου το εξής:
Πως είναι δυνατόν να υπάρχουν λέξεις από τα σανσκριτικά σε μία άλλη γλώσσα που χωρίστηκε γλωσσικά πριν από 12.000 χρόνια;
Πως είναι δυνατόν να υπάρχουν σανσκριτικά σε μία εντελώς διαφορετική ομάδα γλωσσών;
Υπάρχουν σανσκριτικά στα σουαχίλι ή στην σημιτική;
Θα μπορούσαν να υπάρχουν ΛΕΞΕΙΣ μόνο εάν κάποιος λαός είχε φτάσει και ΑΠΟΙΚΗΣΕΙ στην περιοχή. Εδώ όμως έχουμε τα εξής προβλήματα:
α) Θα είχε φέρει συνήθειες, τροφή, και ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ που δεν συναντάμε στους ιθαγενείς..
β) Θα είχε φτιάξει πόλεις και θα είχε φέρει κομμάτια πολιτισμού που θα ήταν άγνωστα στους ιθαγενείς - δεν συναντάμε πουθενά κάτι τέτοιο...
γ) ΜΕΤΑΛΛΟ!!! Θα το είχαν μάθει από αυτούς τους ανθρώπους...
δ) Τάφοι!!! Οι τάφοι των Βίκινγκς στην Βινλαντ υπάρχουν ακόμα... Το καταπληκτικό βέβαια με τους Ίνουητ ή τους ιθαγενείς της βόρειας Αμερικής είναι ότι δεν συγκράτησαν παρά ελάχιστες λέξεις από τους Βίκινγκς αποίκους και φυσικά ΟΧΙ τοπονύμια... Αυτή είναι συνήθεια των Μεσογειακών λαών...
Παράθεση:

Τα αρχαιολογικά ερείπια στο San Lorenzo υποθετικά ανήκουν στον πολιτισμό των Ολμέκα. Οι ίδιοι οι Ολμέκα ήταν είτε οι επιβιώσαντες της ατλαντικής καταστροφής είτε οι επόμενοι απόγονοι εκείνων.
Για τα περί πόλεων και τα λοιπά έγραψα πιο πάνω.
Επίσης μία πόλη δεν είναι μόνο τα κτίρια της - και είναι πολύ βολικό για τους Ισπανούς να παίρνουν μέχρι και τους ογκόλιθους στην Ισπανία... Αλήθεια το τόσο χρυσάφι που το βρήκαν;;;;
Σε κάθε πόλη όμως υπάρχουν ΤΑΦΟΙ και φυσικά υπολείμματα άνθρακα που μπορεί κανείς να τεκμηριώσει με τον C14... Μετά από 30 χρόνια και... δεν έχει βρεθεί ούτε ΕΝΑΣ τάφος με δυτικούς;;; Δεν έχει βρεθεί ούτε ένα στοιχείο που με C14 να το κατατάσει ΠΡΙΝ το 1μ.χ.;;;; Ή μήπως πέσαμε πάλι πάνω σε ένα ακόμη παραμύθι, ενός ακόμη απατεώνα, καλοθελητή ή λαλημένου;
Παράθεση:

Μερικά μυστηριώδη πλημμυρισμένα ερείπια έχουν επίσης βρεθεί στις ακτές του νησιού Μπίμινι της Καραϊβικής.
Δεν υπάρχει τίποτα από αυτά - πιστεύεις στο όνειρο...
Εκτός εάν μας φέρεις ένα ΕΠΙΣΗΜΟ δείγμα γραφής...

Παράθεση:

Μήπως είναι ένα μεγάλο βυθισμένο κομμάτι γης πάνω από το οποίο τώρα βρίσκεται ο Κόλπος του Μεξικό και η Καραϊβική θάλασσα;
Για να δούμε και αυτό το παραμύθι...
http://www.imageshack.gr/files/xc6k41tv1typ49suufdy.png

http://www.imageshack.gr/files/jfuvwkctondgg3zg5bv8.jpg

Όπως βλέπετε δεν υπάρχει περίπτωση να υπήρχε πολιτισμός που να βυθίστηκε εκεί πριν από 10.000 χρόνια για τους εξής λόγους:
α) Ο πολιτισμός διαρρέει προς όλες τις κατευθύνσεις - δεν έχουμε βρει πουθενά εκεί γύρω στοιχεία πολιτισμού όμοια με αυτά που κάποιοι ονειρεύονται. Όλες οι πόλεις δεν χτίζονται δίπλα στην θάλασσα... :)
β) ΔΕΝ έχει γίνει καμία γεωλογική ανακατάταξη τα τελευταία χρόνια σε αυτή την περιοχή...
γ) Η ίδια η τοποθεσία δείχνει ότι δεν υπάρχει ενεργό ηφαίστειο εκεί κοντά για να συμβεί καταβύθιση ή κάτι τέτοιο...
δ) Οι κοραλλιογενείς ύφαλοι δεν βρίσκονται σε ηφαιστειακές περιοχές - μάθετε το γιατί...

Η επόμενη ερώτηση είναι: και τι έχουν βρει οι διάφοροι εκεί; (Εννοείται όχι το τουριστικό θέρετρο... :D )
Απλούς γεωλογικούς σχηματισμούς... Εντάξει όχι τόσο απλούς...
Μόνο που κανείς από αυτούς τους ένθερμους πιστεύοντες δεν κάνει τον κόπο να ψάξει την γεωλογία για απαντήσεις. Έτσι θεωρούν ότι οι "τοίχοι" που βρήκαν είναι από ανθρώπους, ενώ είναι από την φύση...
Μου κάνει και εμένα εντύπωση το εξής: λένε ότι βρήκαν τα θεμέλια ενός μώλου έξω από τα Μπίμινι - εντάξει βρε παίδες, αλλά δίπλα στο μώλο υπάρχουν ΠΑΝΤΑ και κτίρια... Τα κτίρια δεν θα έπρεπε να είναι εμφανή όπως ο μώλος;;; Σε ανάλογες περιπτώσεις (π.χ. το λιμάνι του Ηρώδη του Μεγάλου στην Παλαιστίνη) και τα δύο βρέθηκαν μαζί. Δεν μπορεί ο μώλος να βρίσκεται 30 μέτρα κάτω από το νερό και τα κτίρια να μην είναι δίπλα...

OANNHSEA 18-11-08 17:10

Παράθεση:

Αναρωτιεμαι σοβαρα αν καποιος που μιλα ετσι για τη Φιλοσοφια μπορει να ονομαστει Πνευματικος Ανθρωπος η εστω ανθρωπος που ψαχνεται...
Μα η φιλοσοφία μου είναι πολύ απλή: το αποδεικνύω μαθηματικά, το πιάνω ή το βλέπω με τα μάτια μου ή το αποδεικνύω εγώ ο ίδιος και άρα υπάρχει...
Άρα προχωρούμε μόνο με την λογική και με τα λογικά της μονοπάτια: όλοι μπορούν να ρίξουν μία ιδέα - αρκεί να μπορούν να την υποστηρίξουν με την λογική (μέσα στο οποίο βρίσκεται το απτό και το μαθηματικό)...
Από εκεί και πέρα μπορείς να ονειρευτείς όσο θέλεις - ξεχωρίζεις όμως μαχαίρι την πραγματικότητα από την φαντασία και το όνειρο..
Πόσο πιο απλό να είναι...

Παράθεση:

Το τελευταίο ενδιαφέρον που έχει το ζήτημα της Ατλαντίδος είναι το αρχαιολογικό
:eek:
Δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει εάν υπάρχει ή όχι...
Λυπούμαι, δεν μπορώ να σε καταλάβω...
Για μένα κάθε αναζήτηση πρέπει να έχει ένα τέλος - μία πραγματικότητα και πρέπει να ακολουθήται από την λογική...

Παράθεση:

Εσύ όμως φίλε μου κάνεις ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ γενικεύσεις και αναγωγές,όπως στο παράδειγμα που λες για τον πύργο 200 ορόφων στο Σύνταγμα
Έλα τώρα...
Πιο πάνω έγραψες ότι δεν σε ενδιαφέρει σαν πραγματικότητα ή Ατλαντίδα - άρα δεν έχει και τόση σημασία εάν υπάρχει ή όχι ο πύργος των 200 ορόφων (μπορεί να είναι και των 2000 ορόφων)...
Έτσι δεν είναι;;;

Παράθεση:

Αυτό είναι μεγάλο λάθος κατά τη γνώμη μου και αντικειμενικά σίγουρα "αναπόδεικτο"...
Το αντίθετο θα έλεγα: Η λογική πάντα αποδεικνύεται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο... Η φαντασία, το παραμύθι ή η φιλοσοφία όχι...
Άσε που τα φιλοσοφικά ζητήματα μένουν αναπάντητα μέχρι να τα αποδείξει κάποιος...

the_black_planet 18-11-08 20:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Έλα τώρα...
Πιο πάνω έγραψες ότι δεν σε ενδιαφέρει σαν πραγματικότητα ή Ατλαντίδα - άρα δεν έχει και τόση σημασία εάν υπάρχει ή όχι ο πύργος των 200 ορόφων (μπορεί να είναι και των 2000 ορόφων)...
Έτσι δεν είναι;;;

Τώρα βλέπω ότι άρχισες και να μην μου απαντάς.Ελπίζω τουλάχιστον να απάντησες στον εαυτό σου ;)

LuX 19-11-08 15:24

Κάποιος με φώναξε η άκουσα λάθος ;

Λοιπόν δε ξέρω αν θα πρέπει να ξαναγράψω την άποψη μου ...
Για να μη σας κουράσω περαιτέρω θα την αναφέρω επιγραμματικά ...

1) δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο η Ατλαντίδα και ότι συνεπάγεται μαζί με αυτή να υπήρξε σε μια πολύ παλιά προκατακλυσμιαία εποχή , τόσο παλιά για μας όσο και για τον Πλάτωνα.
Μετά από μια τέτοια κοσμογονική αλλαγή σύμφωνα με τα λεγόμενα του Πλάτωνα και των αιγυπτίων ιερέων το να ψάχνει κάποιος ίχνη της σήμερα μου θυμίζει τη διαφήμιση με τη βελόνα και τα άχυρα (αλλά ποτέ δε ξέρεις....)

2) για τους κατοπινούς μελετητές που απέχουν χιλιετηρίδες από το καταποντισμό της ηπείρου θα μπορούσε να σηματοδοτεί ένα χαμένο Όνειρο που πρωταγωνιστούσε σε αυτό ένα επίσης χαμένο γένος ανθρώπων η όντων και η αναφορά σε κάτι τέτοιο θα μπορούσε κάλλιστα να σηματοδοτεί ένα νοητικό και πνευματικό σταθμό λίγο πριν τη κατάληξη (τέλος) κάθε ανθρώπου .

Εν κατακλείδι και με λίγα λόγια θα μπορούσε να είναι και μια χαμένη ήπειρος η οποία μάλιστα είναι πολύ δύσκολο ως ακατόρθωτο να βρεθεί στις μέρες μας αλλά και μια πνευματονοητικη κατάσταση η οποία θεωρείται δύσκολη αν αλλά όχι ακατόρθωτη να αποκτηθεί από αυτούς που την αναζητούν ....

Το που βρίσκονταν οι ηράκλειες στήλες όπερ και η Ατλαντίδα νομίζω ότι δε παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο αφού πλέον δεν υφίσταται και θεωρείται "χαμένη κατάσταση" η ένα ζάρι που κύλησε απ το τραπέζι , έπεσε στον υπόνομο και μεταφέρθηκε στη θάλασσα ....

http://img149.imageshack.us/img149/1...7965784om6.jpg

Άλλωστε νομίζω ότι το που θέτει κανείς τις στήλες άρα και το πέρασμα στην Ατλαντίδα μάλλον είναι υποκειμενικό
Με άλλα λόγια ίσως να πρόκειται για ένα χαμένο κομμάτι γης η ένα χαμένο κομμάτι του εαυτού μας ως όντα γενικότερα
η ακόμη και τα 2 μαζί !
σιγουρα παντως οτι και να ηταν η Ατλαντιδα θα πρεπει να βρισκονταν μεταξυ ουρανου & θαλασσας ... :D

για να το θεσω και καπως διαφορετικα θα φερω ενα απλο παραδειγμα...

φανταστητε να ξεραμε πως ειχαμε χασει ενα ζωτικο μας οργανο που τα πολυ παλια χρονια μας εδινε τη δυνατοτητα ως ανθρωποι να πεταμε ...

αλλοι λοιπον στις μερες μας θα εψαχναν πως μπορουμε να ανακτησουμε αυτο το χαρισμα αφου μας λειπει το οργανο

και αλλοι θα εψαχναν το που ακριβως βρισκονταν αυτο το οργανο ωστε να το ανακατασκευασουμε

εσεις τι θα κανατε στη προκειμενη περιπτωση ;

να σας πω εγω ;

αλλοι θα ψαχνατε με τα νυστερια
και αλλοι με το μυαλο

αλλοι ψαχνουν τη βελονα και αλλοι το ζαρι
οπως και να εχει
μια σοφη παροιμια λεει "οποιος ψαχνει καποτε βρισκει"


σαν υστερογραφο θα γραψω κατι προσωπικο ...
μια φορα πριν απο 20 περιπου χρονια καναμε μπανιο στη θαλασσα και καποια στιγμη φωναζει η κορη μου ...
" μου επεσε το ρολοι στη θαλασσα"
της λεω μεινε εκει μη κανεις βημα και ερχομαι....
εψαχνα μιση ωρα με τη μασκα γυρω της και δε βρηκα τιποτα
το επομενο καλοκαιρι ενας φιλος εκανε ψαροντουφεκο
στην ιδια παραλια και ψαχνοντας τα κακομοιρα τα ψαρακια
ακουει ενα ηλεκτρονικο ξυπνητηρι να βαραει στο βυθο
κοιταει δεξια του και βλεπει ενα μαυρο casio
το πηρε το φορεσε και την επομενη μερα ηρθε σπιτι για καφε

τα υπολοιπα τα φανταζοσαστε .....

τι θελω να πω ;

εγω που εψαχνα με αγχος ενω ηξερα το σημειο που επεσε το ρολοι δε βρηκα τιποτα
εκεινος που απλα περναγε του σφυριξε ;)
το θεμα ποιος ηταν τυχερος
εγω , εκεινος η και οι 2 μας ;


@

sunborn 19-11-08 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LuX
Κάποιος με φώναξε η άκουσα λάθος ;

Λοιπόν δε ξέρω αν θα πρέπει να ξαναγράψω την άποψη μου ...
Για να μη σας κουράσω περαιτέρω θα την αναφέρω επιγραμματικά ...

1) δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο η Ατλαντίδα και ότι συνεπάγεται μαζί με αυτή να υπήρξε σε μια πολύ παλιά προκατακλυσμιαία εποχή , τόσο παλιά για μας όσο και για τον Πλάτωνα.
Μετά από μια τέτοια κοσμογονική αλλαγή σύμφωνα με τα λεγόμενα του Πλάτωνα και των αιγυπτίων ιερέων το να ψάχνει κάποιος ίχνη της σήμερα μου θυμίζει τη διαφήμιση με τη βελόνα και τα άχυρα (αλλά ποτέ δε ξέρεις....)

2) για τους κατοπινούς μελετητές που απέχουν χιλιετηρίδες από το καταποντισμό της ηπείρου θα μπορούσε να σηματοδοτεί ένα χαμένο Όνειρο που πρωταγωνιστούσε σε αυτό ένα επίσης χαμένο γένος ανθρώπων η όντων και η αναφορά σε κάτι τέτοιο θα μπορούσε κάλλιστα να σηματοδοτεί ένα νοητικό και πνευματικό σταθμό λίγο πριν τη κατάληξη (τέλος) κάθε ανθρώπου .

Εν κατακλείδι και με λίγα λόγια θα μπορούσε να είναι και μια χαμένη ήπειρος η οποία μάλιστα είναι πολύ δύσκολο ως ακατόρθωτο να βρεθεί στις μέρες μας αλλά και μια πνευματονοητικη κατάσταση η οποία θεωρείται δύσκολη αν αλλά όχι ακατόρθωτη να αποκτηθεί από αυτούς που την αναζητούν ....

Το που βρίσκονταν οι ηράκλειες στήλες όπερ και η Ατλαντίδα νομίζω ότι δε παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο αφού πλέον δεν υφίσταται και θεωρείται "χαμένη κατάσταση" η ένα ζάρι που κύλησε απ το τραπέζι , έπεσε στον υπόνομο και μεταφέρθηκε στη θάλασσα ....



Άλλωστε νομίζω ότι το που θέτει κανείς τις στήλες άρα και το πέρασμα στην Ατλαντίδα μάλλον είναι υποκειμενικό
Με άλλα λόγια ίσως να πρόκειται για ένα χαμένο κομμάτι γης η ένα χαμένο κομμάτι του εαυτού μας ως όντα γενικότερα
η ακόμη και τα 2 μαζί !
σιγουρα παντως οτι και να ηταν η Ατλαντιδα θα πρεπει να βρισκονταν μεταξυ ουρανου & θαλασσας ... :D

για να το θεσω και καπως διαφορετικα θα φερω ενα απλο παραδειγμα...

φανταστητε να ξεραμε πως ειχαμε χασει ενα ζωτικο μας οργανο που τα πολυ παλια χρονια μας εδινε τη δυνατοτητα ως ανθρωποι να πεταμε ...

αλλοι λοιπον στις μερες μας θα εψαχναν πως μπορουμε να ανακτησουμε αυτο το χαρισμα αφου μας λειπει το οργανο

και αλλοι θα εψαχναν το που ακριβως βρισκονταν αυτο το οργανο ωστε να το ανακατασκευασουμε

εσεις τι θα κανατε στη προκειμενη περιπτωση ;

να σας πω εγω ;

αλλοι θα ψαχνατε με τα νυστερια
και αλλοι με το μυαλο

αλλοι ψαχνουν τη βελονα και αλλοι το ζαρι
οπως και να εχει
μια σοφη παροιμια λεει "οποιος ψαχνει καποτε βρισκει"


σαν υστερογραφο θα γραψω κατι προσωπικο ...
μια φορα πριν απο 20 περιπου χρονια καναμε μπανιο στη θαλασσα και καποια στιγμη φωναζει η κορη μου ...
" μου επεσε το ρολοι στη θαλασσα"
της λεω μεινε εκει μη κανεις βημα και ερχομαι....
εψαχνα μιση ωρα με τη μασκα γυρω της και δε βρηκα τιποτα
το επομενο καλοκαιρι ενας φιλος εκανε ψαροντουφεκο
στην ιδια παραλια και ψαχνοντας τα κακομοιρα τα ψαρακια
ακουει ενα ηλεκτρονικο ξυπνητηρι να βαραει στο βυθο
κοιταει δεξια του και βλεπει ενα μαυρο casio
το πηρε το φορεσε και την επομενη μερα ηρθε σπιτι για καφε

τα υπολοιπα τα φανταζοσαστε .....

τι θελω να πω ;

εγω που εψαχνα με αγχος ενω ηξερα το σημειο που επεσε το ρολοι δε βρηκα τιποτα
εκεινος που απλα περναγε του σφυριξε ;)
το θεμα ποιος ηταν τυχερος
εγω , εκεινος η και οι 2 μας ;

@

Πολυ ωραια το γυρισες το θεμα !
Μπραβο απο μενα.
Πραγματι θα μπορουσαμε να το δουμε ψυχο-πνευματικο-νοητικα το θεμα και τι σημαινει για μας προσωπικα σαν οντοτητες.
Καπως σαν τη (συμβολικη) αναζητηση του Αγιου Δισκοποτηρου...
Και κυριως τι μπορουμε να μαθουμε σαν διδαγμα απο αυτο.
Αν οντως η Ατλαντιδα χαθηκε απο κακη χρηση Τεχνολογιας η Μαγειας, ειναι ενα καλο μαθημα του τι να αποφυγουμε εμεις σημερα.
Και δεν εννοω την Τεχνολογια η τη Μαγεια, αλλα την ΚΑΚΗ ΧΡΗΣΗ τους...

Ευρυνοος 19-11-08 16:41

ΕΥΓΕ!
 
LuX

Πάντα διαβασμένος..
κι εξ-ισο-ροπιστής..

φιλικά, ευρύνοος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.