Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Άρθρα Μελών (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Το Αινιγματικό Αεροδρόμιο του Denver (Μιχάλης) (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=2680)

LuX 14-07-07 21:29

Αν ισχύει κάτι το περίεργο πιστεύω πως δε θα υπήρχε αυτό το «κάρφωμα» δια των συμβόλων....

Ίσως τα σύμβολα οι απεικονίσεις και τα ορατά σημάδια λειτουργούν παραπλανητικά για να στραφεί τη σκέψη μας σε λάθος σημείο .

Εξάλλου έτσι λειτουργεί η συνομωσιολογία ...!

Και ποιος μας λεει ότι ο «πολύς» David Icke δεν είναι μέρος του σχεδίου....
Επειδή έτυχε για μερικά χρόνια να διαβάσω και να μελετήσω εις βάθος τη δομή την εξέλιξη και τη λειτουργία των συνωμοτικών πρακτικών ,θα σας συμβούλευα με τη μικρή μου πείρα σε τέτοια θέματα να ξεκινάτε πάντα απ το «άλλο άκρο» την α’ορατη πλευρά της υπόθεσης αυτή δηλαδή που υπό κανονικές συνθήκες θα σκεπτόσασταν τελευταία ....
Στα συνομωτικά σενάρια ότι φαίνεται δεν ισχύει απλά παραπλανεί ...!
;)

Φιλικά
+ΝομοΛούξ ....

Δ.

Μιχάλης 15-07-07 01:35

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες Lux. Μάλιστα είχα σκοπό να τα σχολιάσω κι εγώ, αλλά όπως πάντα με πρόλαβες. Από την άλλη, όμως, μπορεί να ποντάρουν ακριβώς στο οφθαλμοφανές της υπόθεσης για να δείξουν ότι δεν συμβαίνει τίποτα ή, ακόμα περισσότερο, στη δυσπιστία ενός μεγάλου μέρους του κοινού γύρω από τη συνωμοσιολογία. Λέω και στο άρθρο μου ότι δεν είναι δυνατό να επαληθεύσουμε την αλήθεια ή το ψέμα της υπόθεσης...
Όσο για τον Icke, είναι ένας από αυτούς που πιστεύουν ότι ανάμεσά μας κυκλοφορούν ερπετοειδείς εξωγήινοι, όπως αναφέρει ευθαρσώς και στα βιβλία αλλά και στο site του και από όσο έχω διαβάσει, δεν τον ενδιαφέρει αν πιστεύουμε ή όχι αυτά τα σενάρια. Ο ίδιος είναι πεπεισμένος ότι ισχύουν...

sumotori 21-07-07 12:17

Δε συμφωνώ με το τελευταίο ποστ διότι -νομίζω- πως δε στέκει σα σκέψη το ότι μας δείχνουν κάτι σε τοιχογραφία μόνο και μ΄νο για να καταλάβουμε ότι αυτό που βλέπεις...δεν υπάρχει !...η λογική ποια μπορεί να είναι δηλαδή ??

Αν κάτι είναι απεικονισμένο και ειδικά σε τοιχογραφία,νομίζω πως θα περιλαμβάνει όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία σχετικά με το κυρίως θέμα...θα το δει πολύς κόσμος,γι'αυτό ας τοποθετήσουμε αυτά που πρέπει εκεί που πρέπει και όποιος καταλάβει,κατάλαβε.

Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι σίγουρα οι τοιχογραφίες αυτές είναι ύποπτες και διφορούμενες.

Αυτός ο "γκρίζος" έχει εντελώς ναζιστικό look.
Πόσο τυχαίο μπορεί να είναι αυτό ?

Παρεπιπτόντως...πολύ ωραίο το άρθρο :)

Μιχάλης 22-07-07 20:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sumotori
Δε συμφωνώ με το τελευταίο ποστ διότι -νομίζω- πως δε στέκει σα σκέψη το ότι μας δείχνουν κάτι σε τοιχογραφία μόνο και μ΄νο για να καταλάβουμε ότι αυτό που βλέπεις...δεν υπάρχει !...η λογική ποια μπορεί να είναι δηλαδή ??

Sumotori, αυτό που λέμε ο Λουξ κι εγώ είναι πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα σε ό,τι αφορά στις συνωμοσίες, για αυτό οφείλει κανείς να είναι πάντοτε επιφυλακτικός και να μη βιάζεται να καταλήξει σε κάποια άποψη.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sumotori
Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι σίγουρα οι τοιχογραφίες αυτές είναι ύποπτες και διφορούμενες.
Αυτός ο "γκρίζος" έχει εντελώς ναζιστικό look.
Πόσο τυχαίο μπορεί να είναι αυτό ?

Ναι και λίγα λες, σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα. Το θέμα είναι πως, αν ισχύουν αυτά που υποψιαζόμαστε, τότε γιατί να φτιάξουν αυτές τις τοιχογραφίες...καμιά ιδέα;



Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sumotori
Παρεπιπτόντως...πολύ ωραίο το άρθρο :)

Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά...

sumotori 22-07-07 20:27

Γιατί να φτιάξουν τις τοιχογραφίες ?

Μάλλον για τον ίδιο λόγο που έχουν γίνει τόσες και τόσες τοιχογραφίες ανά τους αιώνες,στα πιο διαφορετικά σημεία που μπορούμε να φανταστούμε.

Ο "καλλιτέχνης" κάτι θέλει να μας πει,αλλά μας το λέει πλαγίως.

Σκέφτομαι μόνο πως ,ειδικά για τα μικρά παιδιά,αυτές οι τοιχογραφίες σε ένα δημόσιο χώρο,δεν είναι και τόσο θετικές για τα συναισθήματά τους.

agaliarep 23-07-07 13:00

Όπως και να έχει, πάντως, το θέμα υπάρχει. Από όποια μεριά και να το δεις.
Είτε είναι για να παραπλανήσουν και να αποκρύψουν κάτι άλλο, είτε για να κωδικοποιήσουν κάτι οι τοιχογραφίες, το γεγονός είναι ότι δεν είναι τυχαίες. Για ποιο λόγο φίλε Lux να γίνουν εξαρχής οι τοιχογραφίες και όλα τα υπόλοιπα περίεργα που αναφέρει ο Μιχάλης και να τραβήξουν την προσοχή; Μπορώ να απαντήσω μόνο στο ότι κάποια από αυτά έχουν την σημασία τους και έπρεπε να γίνουν και όλα τα υπόλοιπα είναι παραπλανητικά. Ποια όμως από όλα αυτά είναι αυτά που κρύβουν κάτι και ποια όχι; Ας πούμε ότι οι τοιχογραφίες δεν είναι τίποτα. Ok. Το πιο περίεργο για μένα είναι αυτό που αναφέρει ο Μιχάλης γιατί έγινε το αεροδρόμιο εκεί. Γιατί τόσο μακριά και γιατί να γίνει τέτοια σπατάλη χρήματος για ένα αεροδρόμιο που τελικά δεν εξυπηρετεί και τόσο ειδικά με τις τόσο ακραίες καιρικές συνθήκες…

ελληνας 23-08-07 11:34

Απο αυτο το αεροδρομιο μετακινουνται συνεχεια εκατομυρια ανθρωποι συνεχεια καθε μερα ενταξει ειναι το μεγαλυτερο που υπαρχει στην αμερικανικη ηπειρο αν θυμαμαι καλα.
Μηπως ολα αυτα εχουν γινει για να τα συνηθησει ο κοσμος στις αλλοκοτες παραστασεις που βλεπει και να μην δινει σημασια σε κατι παρομοιο που θα δει στην καθημερινοτητα του η που θα ζησει
Και μοι κανει εντυπωση που ολοι που κοιμουνται η ειναι πεθαμενοι φερουν το σημαδι του σταυρου

Μιχάλης 24-08-07 10:37

Αγαπητέ Έλληνα, κάνοντας μια απλή αναζήτηση σε κάποια σχετική μηχανή του διαδικτύου, θα εντυπωσιαστείς από τον αριθμό των αναφορών σε αυτό το αεροδρόμιο, καθώς πλήθος ιστοσελίδων και blogs ασχολούνται με τους περίεργους συμβολισμούς που υπάρχουν στο διεθνές αεροδρόμιο του Ντένβερ...

kostaseaster 12-09-11 22:23

Παιδιά μόλις πατάω το link του άρθρου του φίλου που άνοιξε το τόπικ μου λέει "Page not found". Γίνεται να το ξανανεβάσετε;

beetlejuice 13-09-11 12:31

Διορθώθηκε! :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.