Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   14 Φεβρουαρίου του Αγίου Βαλεντίνου.... (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=6303)

10-02-11 13:09

14 Φεβρουαρίου του Αγίου Βαλεντίνου....
 
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Μια και πλησιάζει η εορτή τουΑγίου Βαλεντίνου προσπάθησα να κάνω
μια αναζήτηση στο google να δω τι γράφεται για το θέμα αυτό...
Λοιπόν για αυτήν την γιορτή των ερωτευμένων......
-Αγορές για δώρα ζώα , τούρτες, κοσμήματα, λουλούδια, γλάστρες και ότι
άλλο μπορείτε να φανταστείτε....

Η γιορτή των ερωτευμένων........
Οι ερωτευμένοι θυμούνται, λέει, ο ένας τον άλλον, λες και τον άλλο
καιρό είναι ξεχασμένοι εντελώς.....


Η εμπορευματοποίηση είναι το θέμα....
Ο άγιος αυτός της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας, δεν έχει απολύτως καμιά σχέση με τη γιορτή.
Υπήρξε επίσκοπος του Τέρμι της Ιταλίας. Λατρεύεται από τον 4ο αιώνα στη
Ρώμη, στο παρεκκλήσι της βασιλικής της Via Flaminia. Θεωρείται προστάτης
των επιληπτικών

Πάνω σ' αυτό το θέμα σημειώνει η "Βρετανική εγκυκλοπαίδεια"..
<<Η μέρα του Αγίου Βαλεντίνου σαν γιορτή των ερωτευμένων, η εκλογή
ερωμένων και η ανταλλαγή καρτών απ' τους ερωτευμένους, δεν έχει καμιά
σχέση με τον Άγιο ή κάποιο γεγονός της ζωής του>>...

Αν κάνουμε μια σύντομη ιστορική αναδρομή, θα δούμε πως η γιορτή τούτη
είναι κατάλοιπο αρχαίων ειδωλολατρικών εθίμων.
Αιώνες προ Χριστού, οι Ρωμαίοι γιόρταζαν την ίδια εποχή (14-15
Φεβρουαρίου) μιαν ειδωλολατρική αισθησιακή γιορτή προς τιμήν του
Λούπερκους, κυνηγού λύκων, που την έλεγαν "Λουπερκάλια" (Lupercallia).
Τα έθιμα ανταλλαγής δώρων μεταξύ των "αγαπημένων" συνηθίζονταν από
εκείνη την εποχή.

Αλλά ας έλθω στην ουσία του λόγου που άνοιξα αυτό το θέμα....
Προσωπικά πιστεύω πως κάποιος/α πρέπει να δείχνει την αγάπη του στον
άλλον όλες τις μέρες του χρόνου και όχι μία....
Κάτι αντίστοιχο είναι και με την γιορτή της Μάνας, του Πατέρα, λες και
χρειάζεται η γιορτές αυτές για να αγαπά τους γονείς του....
Εμπόρευμα λοιπόν και η Αγάπη ??????

Ευχαριστώ.

11-02-11 19:28

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Ότι και να μας έλθει απο έξω το δεχόμαστε αλλά κανένας δεν έψαξε να
βρεί μην τυχόν υπάρχουν και σε εμάς κάποιος άγιος της Αγάπης....

Ο Άγιος Υάκινθος,Άγιος της αγάπης,του έρωτα,προστάτης των
ζευγαριών,της σχέσης άνδρα και γυναίκα,γιορτάζεται πλέον κάθε
χρόνο,στον ίδιο τόπο,12 χιλιόμετρα νότια των Ανωγείων,στους
ορεινούς Φούρνους,στο ομώνυμο πέτρινο εκκλησάκι
που χτίστηκε στην χάρη του,και σε υψόμετρο 1200 μέτρα(στον
Ψηλορείτη) στις 3 Ιουλίου
.....

Βέβαια πέρα από αυτά πιστεύω πως η ΑΓΑΠΗ δεν δύναται να γίνει γιορτή
μια φορά το χρόνο αλλά να υπάρχει με λόγια αλλά και πράξεις σε
καθημερινή βάση μέσα στην καθημερινότητάς μας.

Ευχαριστώ.

Ματ11 28-02-11 14:16

1 Συνημμένο(α)
Και ειναι πανεμορφη και λιτη οπως αρμοζει στην Αγαπη


Συνημμένο Αρχείο 516

28-02-11 17:07

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Ματ11 σε ευχαριστώ για την φωτό αλλά να προσθέσω πως πολλές
φορές υπάρχουν και διάφορα πολιτιστικά δρώμενα απο τον Λουδοβίκο των
Ανωγείων την εορτή του Αγίου Υάκινθου......

Ευχαριστώ.

fantasy 29-12-11 14:07

Αγιος Βαλεντίνος ή Ημέρα του έρωτα.
 
Φίλοι μου, βλέπω με μεγάλη χαρά ότι καταλαβαίνετε την πλάνη που κρύβεται πίσω από το πρόσωπο του ξενόφερτου Αγίου Βαλεντίνου, που η εκκλησία μας δεν αναγνωρίζει σαν άγιο. Είναι ρωμαιοκαθολικός άγιος. Η εορτή του Αγίου Βαλεντίνου είναι πράγματι στις 14 Φεβρουαρίου αλλά για το παγκόσμιο ημερολόγιο συμπίπτει να εορτάζει ο έρωτας και γενικά οι ερωτευμένοι. Αυτό βόλεψε πολύ τους καταστηματάρχες να πουλήσουν τα αρκουδάκια, τις τούρτες καρδιά, τα λουλούδια τους κ.λ.π. Οι εστιάτορες προσφέρουν δείπνο για δύο κ.λ.π. κι έτσι γεννήθηκε αυτή η εορτή. Για εμάς τους ορθοδόξους η γιορτή των ερωτευμένων είναι στις 13 Φεβρουαρίου. Είναι ένα ζευγάρι που ενώ ήταν παντρεμένοι, μαρτύρησαν για το Χριστό. Λέγεται Ακύλας και Πρίσκιλλα. Θα το έχετε ακουστά. Αν δεν το έχετε, μάθετε ότι αυτή την ημέρα γιορτάζουν οι ερωτευμένοι για μας, και μάλιστα οι παντρεμένοι που αγαπιούνται αληθινά, όπως αυτό το ζευγάρι. Λέγεται γιορτή των συζύγων.
Ο Άγιος Βαλεντίνος, όπως σωστά αναφέρατε, δεν έχει καμία σχέση με τον έρωτα. Μάλιστα αυτοί που λέγονται βαλεντίνα και βαλεντίνος για το ορθόδοξο δόγμα δεν εορτάζουν στις 14 Φεβρουαρίου, αλλά την ημέρα που εορτάζει η Αγία Ειρήνη η Χρυσοβαλάντου, 28 Ιουλίου για τους νεοημερολογίτες ή 10 Αυγούστου για τους παλαιοημερολογίτες. Νομίζω, ότι το γνωρίζετε αυτό έτσι;
Συμπτωματικά, καθιερώθηκε η 14η Φεβρουαρίου να είναι η γιορτή του έρωτα και έτσι πρέπει να λέγεται. Εγώ έτσι το λέω ημέρα του έρωτα. Η αγάπη πρέπει να είναι 365 ή 366 μέρες το χρόνο φωλιασμένη στην καρδιά σας και όχι μια μέρα μόνο να θυμάστε ότι αγαπιέστε. Πείτε υποθετικά ότι η αγάπη είναι ένας ήλιος, μια ακτίνα φωτός δεν μπορεί να ζεστάνει τις καρδιές, αλλά ολόκληρος ο ήλιος με όλες του τις ακτίνες μπορεί να το κάνει συμφωνείτε; Να είστε πάντα ερωτευμένοι, κάθε μέρα λοιπόν. Όσο για την εμπορευματοποίηση της αγάπης έχεις δίκιο, το έχουν παρακάνει.
Η γιορτή της μητέρας και του πατέρα όμως με βρίσκει σύμφωνη, διαφωνώ σ' αυτό το σημείο μαζί σου. Είναι ένας ελάχιστος φόρος τιμής στα πρόσωπα που μας έφεραν στον κόσμο και πρέπει να τα τιμήσουμε και να τα ευχαριστήσουμε. Πρέπει να υπάρχουν αυτές οι εορτές κατά τη γνώμη μου. Η αγάπη μας δεν πρέπει να εκδηλώνεται μόνο εκείνη την ημέρα, απλά τους θυμόμαστε και τους τιμάμε, όπως τιμάμε και τον άγιο μας την ημέρα που εορτάζουμε. Είναι φόρος τιμής στον άγιο που φέρουμε το όνομά του, πρέπει όμως να τον αγαπάμε κάθε μέρα.
Αυτές οι εορτές, πίστεψέ με, πρέπει να υπάρχουν. Η γιορτή του έρωτα όμως δεν είναι απαραίτητη, κατάλαβες τη διαφορά; :)

29-12-11 15:58

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε/η fantasy........
Ο Άγιος Υάκινθος αναφέρεται στην ορθόδοξη Εκκλησία μας ως ο άγιος την
Αγάπης....

Δεν πιστεύω σε αυτές τις γιορτές του Πατέρα της Μάνας και άλλων...
Πιστεύω μου είναι πως τον προσήκοντα σεβασμό και αγάπη για τους Γονείς
δεν κλείνετε σε μια γιορτή μιά φορά τον χρόνο.....

Ευχαριστώ.

fantasy 29-12-11 18:39

Παράθεση:

o Aγιος Υάκινθος αναφέρεται στην ορθόδοξη Εκκλησία μας ως ο άγιος την Aγάπης....Ευχαριστώ.
Δεν αντιλέγω φίλε Avatargr το γνωρίζω αυτό και δεν το ανέφερα, διότι αναφέρθηκε, είναι δεδομένο και σωστό. Εγώ πρόσθεσα απλά τα όσα γνωρίζω για τον άγιο Βαλεντίνο και ενημέρωσα ότι υπάρχει και ένα ζευγάρι αγίων που εμείς οι ορθόδοξοι χριστιανοί τιμάμε στις 13 Φεβρουαρίου, είναι προστάτες των ζευγαριών. Διάβασε στο Ιντερνετ γι' αυτούς. Μια μέρα ήταν του Αγίου Βαλεντίνου και είχαμε πάει σε ένα μοναστήρι στον εσπερινό. Μετά το τέλος του εσπερινού ρώτησα τον παπά που κάθισε στην αυλή να πιει έναν καφέ σχετικά να μου μιλήσει για αυτή τη γιορτή και τι πιστεύουμε εμείς, μου είπε ότι για εμάς τους ορθοδόξους χριστιανούς η γιορτή των ερωτευμένων ήταν χθες 13 Φεβρουαρίου και για πρώτη φορά πληροφορήθηκα για τους αγίους αυτούς, των οποίων την ύπαρξη δεν ήξερα.

29-12-11 21:13

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε fantasy δεν είπα κάτι για τα στοιχεία που παραθέτεις αλλά απλά ο
Άγιος Υάκινθος αναφέρεται στην ορθόδοξη Εκκλησία μας ως ο άγιος της
Αγάπης οι Άγιοι δε που αναφέρεις στις 13 Φεβρουαρίου είναι ως εορτάζουσα
μόνο η Πρίσκιλλα...
Από εορτολόγιο του 2012...
Τώρα για την εορτή των γονέων αναφέρω την άποψή μου....

Ευχαριστώ.

fantasy 03-01-12 11:25

Avatargr ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
Διάβασε αυτή την ιστοσελίδα.
http://www.matia.gr/7/72/7203/7203_1_12.html
Θα λυθούν όλες οι απορίες σου. Άλλωστε παπάς μου το είπε, δεν μπορεί να κάνει λάθος. Μου μίλησε και για τον άγιο Υάκινθο, αλλά τότε γιορτάζει η αγάπη όπως τη δίδαξε ο Χριστός και όχι ο έρωτας. Τώρα για την γιορτή των γονέων είπα τη γνώμη μου και σέβομαι τη δική σου. Να είσαι πάντα καλά. :D

Vakryle 13-02-12 20:00

Παράθεση:

Για εμάς τους ορθοδόξους η γιορτή των ερωτευμένων είναι στις 13 Φεβρουαρίου. Είναι ένα ζευγάρι που ενώ ήταν παντρεμένοι, μαρτύρησαν για το Χριστό. Λέγεται Ακύλας και Πρίσκιλλα.
Άρα, χρόνια πολλά στους ορθόδοξους ερωτευμένους σήμερα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.