Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   <ΑΥΡΑ> (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=5398)

SecretAngel 13-11-09 13:25

<ΑΥΡΑ>
 
Αύρα..
Το ενεργειακό φωτεινό πεδίο γύρω από το ανθρώπινο σώμα, που λέγεται ότι είναι το αιθερικό μας σώμα.
Επίσης έχει αποδειχτεί, ότι το χρώμα και το μέγεθος της αύρας μας αλλάζει ανάλογα με την κατασταση της υγείας μας, ή την διάθεση μας.
Ανέκαθεν άκουγα πως υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι μπορούν να δουν την αύρα του άλλου με γυμνό μάτι(εκτός από την μέθοδο Kirlian).Πρόσφατα όμως, διαβάζοντας ένα βιβλίο για μεταθανάτιες εμπειρίες,(δεν μας ενδιαφέρει αυτός ο τίτλος) σε κάποιο κεφάλαιο η συγγραφέας παρέθεται έναν απλούστατο τρόπο με τον οποίο μπορεί καποιος να δει την αύρα του και το χρώμα αυτής. Μας λέει λοιπόν ότι ανάλογα με τον χαρακτήρα και το πνεύμα κυρίως του καθενός,η αύρα έχει ένα συγκεκριμένο χρώμα. Παράδειγμα κάποιος υλιστής και που σκέφτεται πολύ(έτσι το έγραφε) το χρώμα της αύρας του είναι σκούρο μπλε ή πράσινο και εκπέμπει 250hz(ειδικές μετρήσεις που έκανε με ηλεκτρόδια). Οσο ανεβαίνουν οι μετρήσεις αλλάζει και το χρώμα σε κόκκινο(300), μωβ(500),ανοιχτό γαλάζιο(700) και όσοι έχουν θεραπευτικές ικανότητες ή έντονα ψυχικά χαρίσματα και εκπέμπουν πάνω από 900hz το χρώμα είναι γαλακτερό λευκό ή χρυσό!
Το πείραμα έχει να κάνει ως εξής:
Βάζουμε το χέρι μας 2-3 εκατοστά πάνω από λευκό φόντο και εστιάζουμε σε ένα απο τα δάχτυλα για λίγα δευτερόλεπτα. Γύρω από το χέρι σιγά σιγά θα εμφανιστεί ένα φωτεινό περίγραμμα που αμεσως θα πάρει καποιο χρώμα.(φυσικά δεν έχασα ευκαιρία :D και το έκανα αμέσως)!! Το φόντο που χρεισιμοποίησα εγώ, ήταν η επιφάνεια του πλυντηρίου(!).....μη γελάτε αυτό μου ήρθε στο νου εκείνη την ώρα! :o Το αποτέλεσμα ηταν ωωωω.. άκρως ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ!!!! Ενα ανοιχτο γαλάζιο φωτεινότατο χρώμα ξεπρόβαλε γύρω απο την παλάμη μου!!!! Βέβαια μόλις μου έφυγε ο εντυπωσιασμός, σκέφτηκα..''κι αν είναι παιχνίδι των ματιών(γιατι εστιάζεις...χαζεύεις πάνω σε κάτι μεμονομένα το λέω εγω :)'' κι έτσι τοποθέτησα ένα άψυχο αντικείμενο πάνω απο τον λευκό φόντο μου, να δω τι θα δω αυτη τη φορα, γιατι περίμενα να δω το ιδιο χρώμα ώστε να πειστώ για το ''παιχνίδισμα'' των ματιών.Γκλουπ!!!.......το στυλό(αυτό έβαλα) είχε άλλο χρώμα!!! πρασινωπό!! έβαλα και άλλο αντικείμενο.......σκουρο μωβ αυτή τη φορα!!!!! δοκίμασα κι άλλα και μετά ξανά το χέρι μου το οποίο επέμαινε στο ανοιχτο γαλαζιο!!
Θα'θελα λοιπόν, όσοι απο εσάς το δοκιμάσετε να μου πειτε την γνώμη σας και αν πιστεύετε ότι έχει κάποια βάση! Πιστεύω πάντως ότι θα εντυπωσιαστείτε!!

ΙΑΝΕΙΡΑ 13-11-09 13:39

Το δοκίμασα! Αχνό γαλάζιο προς λευκό σχηματίστηκε γύρω από τα δάκτυλά μου. Στα γυαλιά ηλίου (βραχίονας) ένα μωβ απαλό, γκρι γύρω από το κινητό. Πρέπει, όμως, να εστιάσεις πάνω από 2 λεπτά για να είναι ξεκάθαρο...

Ennio 13-11-09 13:47

Προσπάθησα να κάνω αυτό το πείραμα όμως δεν πρόσεξα κάτι, ίσως έφταιγε ο χαμηλός φωτισμός, όμως εφόσον εσύ δοκίμασες ένα στιλό, δηλαδή ένα άψυχο αντικείμενο και είδες πάλι κάποιο χρώμα γύρω γύρω τότε δεν μπορείς να βασίζεσαι σε αυτό το πείραμα. Εάν έχεις χρόνο βγάλε μια φωτογραφία το χέρι σου, εκτύπωσέ την, κόψτην γύρω γύρω και επανέλαβε το ίδιο πείραμα με την φωτογραφία και με το χέρι σου και θα δεις το ίδιο χρώμα. Εάν δεις διαφορετικό χρώμα συμβαίνει είτε διότι η φωτογραφία είναι δισδιάστατη είτε διότι το πείραμα αυτό ισχύει.

SecretAngel 13-11-09 15:09

Φίλε Ennio. Χρησιμοποιησα ένα άψυχο αντικείμενο γιατί σκέφτηκα ότι τα ''άψυχα'' αντικείμενα δεν έχουν αύρα...
(..και λέω θα δω κατι άλλο...ή τίποτα).Δεν έχω παραθέσει στο κείμενό μου ό,τι χρησιμοποίησα γιατί δεν ήθελα να βγει ένα τερααάστιο κείμενο)... που να δεις παράδειγμα τι υπέροχα χρώματα εβγαλαν οι ενεργειακες πέτρες μου...Ομως υπέθεσα οτι αφού η αύρα είναι μια...''ενέργεια'' τότε κάθε τι έμψυχο ή άψυχο, έχει μια ενέργεια να προβάλει. Δεν υποστηρίζω ακράδαντα το πείραμα αυτό, γι'αυτό άλλωστε ζητώ και την δική σας γνώμη.Τώρα όσον αφορά το δισδιάστατο......επέτρεψέ μου να σου ζητήσω να μου το εξηγήσεις λιγάκι, γιατί εκτός απο την παλάμη μου, και τα υπόλοιπα αντικείμενα ανήκαν στην ίδια ''διάσταση''. (αν το αντιλαμβάνομαι σωστα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου).Κι επειδή προσπάθησα να το αναλύσω,(για το αν θα δω το ίδιο χρώμα) γι'αυτο και έβαλα άλλα αντικείμενα..και μετά ξανά το χέρι μου, γιατι λέω...αν ''παιχνιδίζουν'' τα μάτια με τα χρώματα, αν ξανα βάλω το χέρι μου, θα αποκτήσει άλλο χρώμα απο το αρχικό....

Νηρηιδα 16-11-09 04:50

Σχετικα με την αυρα, ολα εμψυχα και αψυχα εχουν αυρα. Διαφερει ως προς τα ποσα "στρωματα" ή επιπεδα θα εχει αναλογα σε ποιον ή τι ανηκει.
Η ανθρωπινη-λενε- αποτελειται απο επτα επιπεδα, ολα διαφορετικου παχους και χρωματος. Αλλο αντιστοιχει στην υγεια, αλλο στην συναισθηματικη κατασταση κλπ.
Παντως μου κανει εντυπωση το ποσο ευκολα την ειδατε! Συνηθως θελει πολυ εξασκηση και προσπαθεια για να δεις τις αυρες. Μαλιστα οι τεχνικες που ειχα διαβασει ειναι με φοντο ουδετερο (πχ γκρι) και απαλο φωτισμο. Και σε λευκο φοντο οντως κουραζοταν πολυ τα ματια μου(οποτε δοκιμασε και σε πιο ουδετερο να δουμε τι θα γινει!)

Παράθεση:

.αν ''παιχνιδίζουν'' τα μάτια με τα χρώματα, αν ξανα βάλω το χέρι μου, θα αποκτήσει άλλο χρώμα απο το αρχικό....
Αν "παιχνιδιζουν" θα δεις χρωμα διαφορετικο, αναλογα τι χρωμα εχει το αντικειμενο που κοιτας. :)

mariaelli 16-11-09 10:11

Χαιρομαι πολύ που βρήκα αυτό το θέμα με την αύρα. Μου συμβαίνει και εμένα να βλέπω κάτι. Δεν ξέρω αν είναι η αύρα. Εχω γράψει ακριβώς τι βλέπω σε προηγούμενο ποστ στις προσωπικές εμπειρίες στην σελίδα 3 στο θέμα ΟΡΑΤΗ ΑΥΡΑ και είναι το τελευταίο ποστ. Αν θέλετε διαβάστε το και πείτε μου την γνώμη σας.

Ιορδανης 1971 16-11-09 20:38

Εμενα μου φανηκε ο χρωματισμος ως πολυ απαλο λιλα..τη σημαινει αυτο??

Anduril 21-11-09 22:05

Εγώ το έχω προσπαθήσει αρκετές φορές και δεν έχω δει τίποτα και -μεταξύ μας- δεν πιστεύω πως είναι τόσο απλό να δεις την αύρα σου. Αυτό όμως που μου συνέβη είναι ότι μια μέρα, λίγη ώρα μετά από το διαλογισμό και αφού αισθανόμουν ήρεμη, η γάτα μου άρχισε να χαζεύει το κεφάλι μου και να βγάζει περίεργους ήχους (τους ίδιους που βγάζει όταν κάτι της κεντρίζει την περιέργεια, όπως π.χ. ένα περίεργο φως, γιατί έχει μανία με τα φώτα). Θα μπορούσε να είχε δει την αύρα μου; Ξέρω πως ακούγεται λίγο αστείο αλλά δεν το είχε ξανακάνει αυτό η γάτα μου και δεν βρισκόταν κάποιο έντομο ή άλλο φως από πάνω μου...Βέβαια γάτες είναι αυτές, ποτέ δεν ξέρεις. Το θέμα είναι ότι για λίγα λεπτά είχε αποσβολωθεί και κοιτούσε το κεφάλι μου και με ακολουθούσε σαν χαζεμένη...

Νηρηιδα 22-11-09 02:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Anduril (Μήνυμα 76763)
Εγώ το έχω προσπαθήσει αρκετές φορές και δεν έχω δει τίποτα και -μεταξύ μας- δεν πιστεύω πως είναι τόσο απλό να δεις την αύρα σου. Αυτό όμως που μου συνέβη είναι ότι μια μέρα, λίγη ώρα μετά από το διαλογισμό και αφού αισθανόμουν ήρεμη, η γάτα μου άρχισε να χαζεύει το κεφάλι μου και να βγάζει περίεργους ήχους (τους ίδιους που βγάζει όταν κάτι της κεντρίζει την περιέργεια, όπως π.χ. ένα περίεργο φως, γιατί έχει μανία με τα φώτα). Θα μπορούσε να είχε δει την αύρα μου; Ξέρω πως ακούγεται λίγο αστείο αλλά δεν το είχε ξανακάνει αυτό η γάτα μου και δεν βρισκόταν κάποιο έντομο ή άλλο φως από πάνω μου...Βέβαια γάτες είναι αυτές, ποτέ δεν ξέρεις. Το θέμα είναι ότι για λίγα λεπτά είχε αποσβολωθεί και κοιτούσε το κεφάλι μου και με ακολουθούσε σαν χαζεμένη...

Eιναι αυτο που λες και υπογραμμισα. Κι εμενα η μικρη καποιες φορες καρφωνει το βλεμμα της καπου σα να βλεπει πιο πολλα απο μενα αλλα δεν ξερω αν αυτο ισχυει η ετσι το ερμηνευω εγω:rolleyes:
Κι εγω δε πιστευω οτι βλεπουμε αυρες τοσο ευκολα εκτος αν καποιος εχει φυσικο ταλεντο σε αυτο.

Xrysa15 26-11-09 17:02

:(Εγω παλι γιατι δεν βλεπω τιποτα??? Μηπως δεν εχο αυρα???? :(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.