Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Επιστήμη vs Θρησκεία (Εξέλιξη των ειδών κ.λπ.) (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1443)

Vassilis_1 02-08-13 15:24

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από Viper
Όσοι όμως είναι δίπλα του (= στο παιδάκι που έχασε την μητέρα του) και θα κληθούν να το προστατέψουν και να το διευκολύνουν θα πρέπει να είναι ιδιαιτέρως προσεκτικοί, αγαπητέ Vasili.
Αγαπητέ Viper, έχεις δει πουθενά, να έχω διατυπώσει κάτι το αντίθετο;

Και μια αναγκαία επισήμανση. Το ερώτημά μου είχε διατυπωθεί, πριν να τοποθετηθεί ο Vakryle ως εξής:
Παράθεση:

Εμένα, ένα παιδάκι με ρώτησε, γιατί πήρε ο Θεός τη μητέρα του ψηλά στον ουρανό. Να του απαντήσω ότι ο Θεός δεν υπάρχει…;
Οπότε το ερώτημά μου είναι τελείως ανεξάρτητο από την παραπάνω περίπτωση.
Βεβαίως, το χρησιμοποίησα ώστε να βοηθήσω τον Vakryle στον προβληματισμό του.

Vassilis_1 02-08-13 15:43

Παράθεση:

Αφού – όπως λέτε - οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος,
γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, νοσοκομεία κλπ. πλήρως εξοπλισμένα άνευ παρέμβασης άλλου όντος;
Αγαπητέ Vakryle στο παραπάνω ερώτημα απαντάς:
Παράθεση:

Εγώ δε καταλαβαίνω τίποτε…
Αφού δεν μπορείς να απαντήσεις εσύ στο ερώτημα, να απευθυνθείς σε αυτούς που επί πολλές εκατονταετίες
έσπερναν τα αθεϊστικά ζιζάνια τους, εξαπατώντας την ανθρωπότητα.
Ξέρεις ποιούς εννοώ; = Αυτά τα ασχολούμενα με την εξιχνίαση θεμάτων, σχετιζόμενα με την αρχή του σύμπαντος, της ζωής
και κάθε υποτιθέμενης αρχής, τα μη αποδεχόμενα την ύπαρξη του Θεού, παγκόσμια επιστημονικά νεογνά...:confused::confused:
Μήπως μπορούν να απαντήσουν…:p:p

anna. 02-08-13 16:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 (Μήνυμα 105278)
Αγαπητέ Vakryle στο παραπάνω ερώτημα απαντάς:

Αφού δεν μπορείς να απαντήσεις εσύ στο ερώτημα, να απευθυνθείς σε αυτούς που επί πολλές εκατονταετίες
έσπερναν τα αθεϊστικά ζιζάνια τους, εξαπατώντας την ανθρωπότητα.
Ξέρεις ποιούς εννοώ; = Αυτά τα ασχολούμενα με την εξιχνίαση θεμάτων, σχετιζόμενα με την αρχή του σύμπαντος, της ζωής
και κάθε υποτιθέμενης αρχής, τα μη αποδεχόμενα την ύπαρξη του Θεού, παγκόσμια επιστημονικά νεογνά...:confused::confused:
Μήπως μπορούν να απαντήσουν…:p:p


Απάντηση στον Βασίλη

anna. 02-08-13 16:41

Δευτερη και σοβαρότερη απαντηση :p:p

Και τριτη και τελειωτική απάντηση:p:p

Vakryle 02-08-13 17:29

Παράθεση:

"Αφού – όπως λέτε - οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος, γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, νοσοκομεία κλπ. πλήρως εξοπλισμένα άνευ παρέμβασης άλλου όντος;"

Αγαπητέ Vakryle, αν καταλάβεις το νόημα που περικλείει το παραπάνω ερώτημα, σίγουρα, θα δώσεις τη σωστή απάντηση στο παιδάκι που σε ρώτησε.
Η απάντησή μου:

Παράθεση:

Εγώ δε καταλαβαίνω τίποτε, άνθρωπος της επιστήμης είμαι.
Και η απάντηση του μέγα προκαθείμενου:

Παράθεση:

Αφού δεν μπορείς να απαντήσεις εσύ στο ερώτημα, να απευθυνθείς σε αυτούς που επί πολλές εκατονταετίες
έσπερναν τα αθεϊστικά ζιζάνια τους, εξαπατώντας την ανθρωπότητα.
Θα μας τρελάνεις;
Μόλις δε σου είπα ότι δε καταλαβαίνω τίποτε γιατί είμαι άνθρωπος της επιστήμης, τι μου παροτρύνεις να ρωτήσω την επιστήμη; Ή τα έχεις εντελώς χαμένα, ή δε μπορείς να συννενοηθείς παρά μόνο με το συναξάρι σου, άρα και πάλι στο πρώτο καταλήγουμε!

Το σεξ οργανώνει καλύτερα τις εγκεφαλικές λειτουργίες, αλλά η Εκκλησία σου το απαγορεύει. Επιστημονική συμβουλή ήταν αυτό, έχω κι άλλες, αλλά φοβάμαι μην χαλάσω ξαφνικά την αισθητική των άλλων.

Old Guard Grenadier 02-08-13 20:57

Πολλή ενδιαφέρουσα τροπή έχει πάρει η συζήτηση... Αντί για πραγματικά επιχειρήματα και απαντήσεις σε υπαρκτά ερωτήματα, ξεφυτρώνουν ερωτήσεις επιπέδου νηπιαγωγείου και αερολογίες. Πραγματικά θυμίζει τα παιδάκια που λένε το ένα στο άλλο "είσαι χαζό" και ύστερα κάνουν "καθρεφτάκι"....

libero 02-08-13 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier (Μήνυμα 105282)
Πολλή ενδιαφέρουσα τροπή έχει πάρει η συζήτηση... Αντί για πραγματικά επιχειρήματα και απαντήσεις σε υπαρκτά ερωτήματα, ξεφυτρώνουν ερωτήσεις επιπέδου νηπιαγωγείου και αερολογίες. Πραγματικά θυμίζει τα παιδάκια που λένε το ένα στο άλλο "είσαι χαζό" και ύστερα κάνουν "καθρεφτάκι"....

Διαγωνίζονται για το ποιος θα πει την μεγαλύτερη χαζομάρα.:D

xtabay 03-08-13 01:18

Παράθεση:

Διαγωνίζονται για το ποιος θα πει την μεγαλύτερη χαζομάρα.
Για προσπάθησε να απαντήσεις:

Παράθεση:

Αφού – όπως λέτε - οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος,
γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, νοσοκομεία κλπ. πλήρως εξοπλισμένα άνευ παρέμβασης άλλου όντος;
Εκτός βέβαια και αν δεν θέλεις να μας στερήσεις την πρωτιά της μεγαλύτερης χαζομάρας...:rolleyes:

anna. 03-08-13 01:43

Ένταξη τώρα μετα απο άπειρες προσπάθειες συννενόησης και δεν ξέρω και γω πόσες σελίδες, βγήκε το πόρισμα... Ας έρθουν οι διάνοιες εδώ να βγάλουν άκρη, γιατί εμείς είμαστε του νηπιαγωγείου.

Vakryle 03-08-13 12:42

Ο άλλος έχει κάνει quote με 30 ερωτήσεις στο #262 μαζεμένες απ' όλους όσους συμμετέχουν στη κουβέντα, έχουν τεθεί όλες οι ερωτήσεις που απασχολούν την Ανθρωπότητα από την γέννησή της, έχουν παρθεί όλες οι απαντήσεις που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα, γίνεται προσπάθεια να κατανοηθεί το περιεχόμενο των λόγων του Vassilis_1. Αν δε μπορούν όλοι να καταλάβουν τι γράφεται, τότε λογικό είναι να θεωρούνται "χαζομάρες". Άλλωστε, η θρησκεία τους βρίσκεται στο επίκεντρο του πυρός, επομένως θεωρείται απόλυτα λογικό να κυκλοφορεί η μύγα ελεύθερη και να μυγιάζει άπαντες σταυροφόρους παρόντες! :rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.