Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

Logical Faith 10-08-16 17:37

Αυτό λέω λοιπόν στους ορθόδοξους. Όπως αυτοί χρησιμοποιούν επιχειρήματα για την ιστορική ύπαρξη του Ιησού(δηλαδή λογικά επιχειρήματα χωρίς να κάνουν θαύματα ως μέντιουμ), έτσι μπορούν να χρησιμοποιήσουν και λογικά επιχειρήματα για την ύπαρξη του Θεού(dna κτλ)

Όπως αποδεικνύουν τον Χριστό(αλλά δεν τον φανερώνουν), έτσι μπορούν να αποδείξουν τον Θεό(χωρίς να τον φανερώσουν). Και δεν έχει σημασία αν τα ίδια επιχειρήματα τα χρησιμοποιούν ευαγγελιστές, αντβεντιστές ή ιεχωβάδες όπως τους αποκαλούν.

Logical Faith 11-08-16 06:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Litsa (Μήνυμα 123461)
Όπως γράφει και ο Αρκας

"Πατριώτες, ο πόλεμος με την βλακεία τελείωσε ... χάσαμε."

Είναι προσβλητικό και δυσφημιστικό να θεωρείς την αντίθετη άποψη που ούτε καν θες να κοπιάσεις να καταλάβεις, ως βλακώδη. Τέτοια ποστ ανήκουν στην ρατσιστική ιδεολογία ατόμων που νομίζουν ότι είναι μεγάλοι και σοφοί, οι οποίοι δεν πρέπει να συνδυαλέγονται με ταπεινά και κουτά χριστιανά γιατί έχουν ανώτερο iq.

Είσαι άθεη που πιστεύεις στην ανυπαρξία Χριστού και Δημιουργού και πάραυτα είχες δηλώσει ότι είσαι χριστιανή ορδόδοξη με συμπάθεια προς τον Άρειο. Αυτό δεν είναι βλακώδες αλλά παράλογο:p

Deadite 11-08-16 20:23

Παράθεση:

"Πατριώτες, ο πόλεμος με την βλακεία τελείωσε ... χάσαμε."
Τι είναι ΑΠΟΨΗ:
1. Η εικόνα ενός τοπίου όπως φαίνεται από ένα συγκεκριμένο σημείο, συνήθως κάπου ψηλά
2. Η οπτική γωνία από την οποία βλέπει κάποιος ένα πράγμα, μια υπόθεση, ένα ζήτημα
3. η γνώμη που έχει κάποιος για κάτι

Άρα, η άποψη κάποιου για κάτι (οτιδήποτε) μεταβάλλεται ανάλογα με το σημείο από το οποίο το παρατηρεί .

Εάν αλλάξουμε θέση, αλλάζουμε και άποψη.

ΔΗΛΑΔΗ

Όταν κάποιος έχει διαφορετική άποψη από μας, δε σημαίνει ότι είναι πιο χαζός ή πιο έξυπνος.

Σημαίνει ότι απλά βλέπει κάτι από διαφορετική γωνία. Εάν κάνουμε τον κόπο να μετακινηθούμε από τη θέση μας, θα δούμε κι εμείς αυτό που βλέπει αυτός, και ίσως τον κατανοήσουμε.

Για μένα, είσαι έξυπνος εάν μπορείς να μπεις στη θέση του άλλου και να δεις τον κόσμο διαφορετικά, έστω και για λίγο. Δε χρειάζεται να συμφωνήσεις, μπορείς όμως να κατανοήσεις και να αποδεχθείς τον άλλο.

Τα χαρακτηριστικά που σε κατεβάζουν στο επίπεδο του βλάκα είναι η εμμονή, η μισαλλοδοξία, ο φανατισμός, το "είναι έτσι γιατί το λέω εγώ", το "ου με πείσεις καν με πείσεις" (δε θα με πείσεις, έστω κι αν με πείσεις).

Νομίζω ότι απαραίτητες προϋποθέσεις για μια συζήτηση είναι η ευελιξία στη σκέψη και ο σεβασμός στο συνομιλητή... αλλιώς χάνουμε, όχι τον πόλεμο με τη βλακεία, αλλά τη δική μας αξιοπρέπεια.

Raxil 11-08-16 22:41

Τον Χριστο δεν τον είδα ουτε τον Βουδα ουτε τον Σωκρατη.Ουτε διάβασα ποτε μια αραδα γραμμενη απ το χερι τους. Υπήρξαν ομως. Πιστευω στον Χριστο. Ετσι απλα.

Darkgkas 11-08-16 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Deadite (Μήνυμα 123487)
Τι είναι ΑΠΟΨΗ:
1. Η εικόνα ενός τοπίου όπως φαίνεται από ένα συγκεκριμένο σημείο, συνήθως κάπου ψηλά
2. Η οπτική γωνία από την οποία βλέπει κάποιος ένα πράγμα, μια υπόθεση, ένα ζήτημα
3. η γνώμη που έχει κάποιος για κάτι

Άρα, η άποψη κάποιου για κάτι (οτιδήποτε) μεταβάλλεται ανάλογα με το σημείο από το οποίο το παρατηρεί .

Εάν αλλάξουμε θέση, αλλάζουμε και άποψη.

ΔΗΛΑΔΗ

Όταν κάποιος έχει διαφορετική άποψη από μας, δε σημαίνει ότι είναι πιο χαζός ή πιο έξυπνος.

Σημαίνει ότι απλά βλέπει κάτι από διαφορετική γωνία. Εάν κάνουμε τον κόπο να μετακινηθούμε από τη θέση μας, θα δούμε κι εμείς αυτό που βλέπει αυτός, και ίσως τον κατανοήσουμε.

Για μένα, είσαι έξυπνος εάν μπορείς να μπεις στη θέση του άλλου και να δεις τον κόσμο διαφορετικά, έστω και για λίγο. Δε χρειάζεται να συμφωνήσεις, μπορείς όμως να κατανοήσεις και να αποδεχθείς τον άλλο.

Τα χαρακτηριστικά που σε κατεβάζουν στο επίπεδο του βλάκα είναι η εμμονή, η μισαλλοδοξία, ο φανατισμός, το "είναι έτσι γιατί το λέω εγώ", το "ου με πείσεις καν με πείσεις" (δε θα με πείσεις, έστω κι αν με πείσεις).

Νομίζω ότι απαραίτητες προϋποθέσεις για μια συζήτηση είναι η ευελιξία στη σκέψη και ο σεβασμός στο συνομιλητή... αλλιώς χάνουμε, όχι τον πόλεμο με τη βλακεία, αλλά τη δική μας αξιοπρέπεια.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Litsa (Μήνυμα 123461)
Τι να κάνω ? Να σας σώσω θέλω.

"Πατριώτες, ο πόλεμος με την βλακεία τελείωσε ... χάσαμε."


Φιλε Deadite,εισαι μικρός ακομα δεν μπορεις να κατανοήσεις τι σημαίνει "μπουκωμένη" γυναίκα.Εχω αρκετές υπό την ψυχιατρική επίβλεψη μου...

Litsa 12-08-16 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Deadite (Μήνυμα 123487)
Τι είναι ΑΠΟΨΗ:
1. Η εικόνα ενός τοπίου όπως φαίνεται από ένα συγκεκριμένο σημείο, συνήθως κάπου ψηλά
2. Η οπτική γωνία από την οποία βλέπει κάποιος ένα πράγμα, μια υπόθεση, ένα ζήτημα
3. η γνώμη που έχει κάποιος για κάτι

Άρα, η άποψη κάποιου για κάτι (οτιδήποτε) μεταβάλλεται ανάλογα με το σημείο από το οποίο το παρατηρεί .

Εάν αλλάξουμε θέση, αλλάζουμε και άποψη.

ΔΗΛΑΔΗ

Όταν κάποιος έχει διαφορετική άποψη από μας, δε σημαίνει ότι είναι πιο χαζός ή πιο έξυπνος.

Σημαίνει ότι απλά βλέπει κάτι από διαφορετική γωνία. Εάν κάνουμε τον κόπο να μετακινηθούμε από τη θέση μας, θα δούμε κι εμείς αυτό που βλέπει αυτός, και ίσως τον κατανοήσουμε.

Για μένα, είσαι έξυπνος εάν μπορείς να μπεις στη θέση του άλλου και να δεις τον κόσμο διαφορετικά, έστω και για λίγο. Δε χρειάζεται να συμφωνήσεις, μπορείς όμως να κατανοήσεις και να αποδεχθείς τον άλλο.

Τα χαρακτηριστικά που σε κατεβάζουν στο επίπεδο του βλάκα είναι η εμμονή, η μισαλλοδοξία, ο φανατισμός, το "είναι έτσι γιατί το λέω εγώ", το "ου με πείσεις καν με πείσεις" (δε θα με πείσεις, έστω κι αν με πείσεις).

Νομίζω ότι απαραίτητες προϋποθέσεις για μια συζήτηση είναι η ευελιξία στη σκέψη και ο σεβασμός στο συνομιλητή... αλλιώς χάνουμε, όχι τον πόλεμο με τη βλακεία, αλλά τη δική μας αξιοπρέπεια.

Καλέ μου Deadite, δεν μπορώ να συμφωνήσω σε αυτά που λες.
Αν δεις από ψηλά ή χαμηλά μια έρημο ή έναν ωκεανό, αλάζεις οπτική γωνία
βλέπεις περισσότερες ή λιγότερες πληροφορίες αλλά το τοπίο παραμένει
έρημος ή ωκεανός ή δάσος.
Έτσι, μια νεοναζιστική άποψη, από όπου και να τη δεις παραμένει νεοναζιστική, και απεχθής.



Κάθε χρήστης μπορεί να επιλέγει με ποιους επιθυμεί και με ποιούς όχι να συνομιλεί, ετσι και εγώ έχω αποκλήσει το λοτζικαλ φέιθ επειδή εκφράζει
κάποιες απάνθρωπες απόψεις όπως π.χ. να πάμε να εξολοθρεύσουμε την ταδε φυλή για να γινει ο κόσμος καλύτερος

Σε όλυς αυτούς και στους θεραπευτές μπουκωμένων γυναικών απαντάω έτσι

http://cdn.thecaller.gr/wp-content/u...kitso_2902.jpg

Darkgkas 12-08-16 15:36

Litsa οπως ο Ιησούς "θεράπευε" τη Μαγδαληνη:D.

Deadite 12-08-16 17:26

[QUOTE=Litsa;123498]Καλέ μου Deadite, δεν μπορώ να συμφωνήσω σε αυτά που λες.
Αν δεις από ψηλά ή χαμηλά μια έρημο ή έναν ωκεανό, αλάζεις οπτική γωνία
βλέπεις περισσότερες ή λιγότερες πληροφορίες αλλά το τοπίο παραμένει
έρημος ή ωκεανός ή δάσος.


Litsa δε θέλω να συμφωνήσεις μαζί μου, δε χρειάζεται. Θα ήθελα όμως να διαβάζεις αυτά που γράφω με λίγη προσοχή (όπως κι εγώ διαβάζω όσο προσεκτικά μπορώ, αυτά που γράφεις εσύ), ώστε να αποφεύγονται τυχόν παρανοήσεις και να μην επαναλαμβανόμαστε.

Η διαφορετική οπτική γωνία μπορεί να αλλάξει τελείως τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε και, ναι, μπορεί αυτό που εσύ βλέπεις σαν έρημο, ο άλλος να το βλέπει δάσος. Το πώς και το γιατί είναι μεγάλη ιστορία (και εκτός θέματος).Υπάρχει μια πολύ ωραία ταινία κινουμένων σχεδίων, της οποίας το θέμα είναι ακριβώς αυτό. Το Antz (Τα Μυρμήγκια), 1988 http://www.imdb.com/title/tt0120587/

Δε λέω ότι είναι εύκολο να αλλάξει κανείς τον τρόπο που έχει μάθει να σκέφτεται, είναι δύσκολο κι επίπονο, έρχεται σε αντίθεση με όσα είχες μάθει να πιστεύεις, σε αναγκάζει να αναθεωρήσεις πράγματα και καταστάσεις, αλλά αξίζει τον κόπο...για μένα τουλάχιστον αξίζει.

Παράθεση:

Έτσι, μια νεοναζιστική άποψη, από όπου και να τη δεις παραμένει νεοναζιστική, και απεχθής
Υποθέτω ότι το αναφέρεις γενικά κι αόριστα, ελπίζω να μη συσχετίζεις την ιστορικότητα του Ιησού με το νεοναζισμό... από πού κι ως πού;
Ακόμα κι αν το αναφέρεις γενικά, το παράδειγμα με τους νεοναζί είναι λίγο άστοχο, δεδομένου του ότι μιλάμε για κανόνες διεξαγωγής συζήτησης και ως γνωστόν με νεοναζί δε μπορείς να συζητήσεις, όχι γιατί δεν το θες εσύ, αλλά γιατί δεν το θέλουν αυτοί, μιλάνε άλλη γλώσσα, έχουν άλλους κώδικες επικοινωνίας και το πιο βασικό :δεν ακούνε τον άλλο, κάτι που χαρακτηρίζει όλους τους φανατικούς γενικώς, και δυστυχώς παρατηρείται και σε αυτό το thread.

Τέλος πάντων, από το να δίνω σημασία στα σκίτσα του Αρκά, προτιμώ να ακούσω αυτό που έλεγε ο Καρλ Πόπερ, ότι για να ασκήσουμε κριτική σε μια θεωρία, θα πρέπει να τη διαχωρίζουμε από το φορέα της.
Δηλαδή, όταν είμαστε αντίθετοι σε μια θεωρία, εστιάζουμε στα στραβά της θεωρίας, όχι στον άνθρωπο που την εκφέρει.

Νομίζω πως ο,τι είχα να πω πάνω στο θέμα, το είπα. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω, έχω απαντήσει, δε θα επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια, καταντάει βαρετό.

Logical Faith 13-08-16 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Litsa (Μήνυμα 123498)
Έτσι, μια νεοναζιστική άποψη, από όπου και να τη δεις παραμένει νεοναζιστική, και απεχθής.


Κάθε χρήστης μπορεί να επιλέγει με ποιους επιθυμεί και με ποιούς όχι να συνομιλεί, ετσι και εγώ έχω αποκλήσει το λοτζικαλ φέιθ επειδή εκφράζει
κάποιες απάνθρωπες απόψεις όπως π.χ. να πάμε να εξολοθρεύσουμε την ταδε φυλή για να γινει ο κόσμος καλύτερος

Κακίες. Εσύ ο ανθρωπιστής, εγώ ο απάνθρωπος? Τί θα ακούσω.

Πάντως δεν θέλω να διαδίδεις ψέμματα. Δεν θυμάμαι αν έγραψα κάτι τέτοιο, ωστόσο δεν πιστεύω στον ναζισμό.

Μπορεί να θαυμάζω την Ευρώπη του Μεσαιώνα, τους βασιλιάδες, τους ιππότες, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου ο Χίτλερ, το ναζιστικό κίνημα και η χρυσή αυγή στην Ελλάδα των ημερών μας.

Και στο κάτω κάτω ναι με ενδιαφέρει η ποιότητα των ανθρώπων, δεν μου αρέσει το κακό και η έκφρασή του από συγκεκριμένες υλιστικές φυλές της Ασίας που έχουν μεθύσει από το κύπελλο της Βαβυλώνας. Αν εσύ θεωρείς απανθρωπιά την άρνηση του κακού, τότε τί να πω?:confused:

Πρέπει να δεχθώ το κακό και βάρβαρους επιδρομείς για να είμαι ανθρωπιστής?

Darkgkas 14-08-16 18:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith (Μήνυμα 123511)
Κακίες. Εσύ ο ανθρωπιστής, εγώ ο απάνθρωπος? Τί θα ακούσω.

Πάντως δεν θέλω να διαδίδεις ψέμματα. Δεν θυμάμαι αν έγραψα κάτι τέτοιο, ωστόσο δεν πιστεύω στον ναζισμό.

Μπορεί να θαυμάζω την Ευρώπη του Μεσαιώνα, τους βασιλιάδες, τους ιππότες, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου ο Χίτλερ, το ναζιστικό κίνημα και η χρυσή αυγή στην Ελλάδα των ημερών μας.

Και στο κάτω κάτω ναι με ενδιαφέρει η ποιότητα των ανθρώπων, δεν μου αρέσει το κακό και η έκφρασή του από συγκεκριμένες υλιστικές φυλές της Ασίας που έχουν μεθύσει από το κύπελλο της Βαβυλώνας. Αν εσύ θεωρείς απανθρωπιά την άρνηση του κακού, τότε τί να πω?:confused:

Πρέπει να δεχθώ το κακό και βάρβαρους επιδρομείς για να είμαι ανθρωπιστής?

"Logical"

Μορφωθειτε

ΟΙ ΚΑΝΙΒΑΛΟΙ ΤΗΣ MA'ARRA

http://noctoc-noctoc.blogspot.gr/200...of-maarra.html


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.