Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

sunborn 07-11-10 11:00

Καλημερα !
Ας ξεκαθαρισουμε πρωτα μερικα πραγματα !

Πρωτον, οι καινουργιοι συμμετεχοντες ας ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ πριν γραψουν (οπως πολυ σωστα επισημανε ο beetlejuice).
Εγω πιστευω οτι τα εχουμε πει ΟΛΑ, οσο ο νους μπορει να φτασει, και θα χρειαστουν ειτε νεες συνταρακτικες ανακαλυψεις, ειτε νεα ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ για να παμε παραπανω.

Δευτερον, ανοιξαμε το θεμα για ποιο λογο ? Ειναι δυνατον ποτε υλιστες επιστημονες να βρουν ακρη με τον Ιησου, η με το Λαο -Τσε, η με τον Σανκαρατσαρυα ?
Τον Κρισνα, τον Ορφεα, τον Οσιρη ? Τον Ερμη τον Τρισμεγιστο ?
Ποτε δεν προκειτε να συμβει αυτο, ποτε ο υλιστης δεν θα βρει αρκετες αποδειξεις γιατι δεν ξερει που να ψαξει !
Και αυτα που θα βρει δεν θα τα πιστευει !
Τοσο απλα εχουν τα πραγματα....
Οσο η επιστημονικη κοινοτητα δεν αναγνωριζει τον Εσωτερισμο, τον Αποκρυφισμο, τη Μαγεια, τη Θεουργια κλπ, κλπ, θα ειναι για παντα μια ατελης καρικατουρα της αληθειας....

Αληθεια πιστευετε οτι η Ανωτερη Εσωτερικη Γνωση, μπορει ποτε να υποσκελιστει απο "αποδειξεις" ?

Για απαντηση σας παραθετω ενα αποσπασμα απο το βιβλιο που γραφω (ταλαιπωρω μαλλον...) εδω και 25 χρονια και το οποιο μαλλον δεν θα κυκλοφορησει ποτε....

Παράθεση:

ΑΛΗΘΕΙΑ

Δεν υπάρχει θρησκεία, επιστήμη ή φιλοσοφία ανώτερη από την Αλήθεια. (Α-Ληθεια, το να βγαίνεις από τη λήθη). Η Αλήθεια μπορεί να είναι μόνο μία (ως προς την ουσία). Παράγει όμως άπειρες εκδοχές (ως προς τη μορφή). Η ουσία της αλήθειας όμως δεν αλλάζει ποτέ ! Εμείς οι ίδιοι αλλάζουμε και μαζί μας αλλάζουν και οι απόψεις μας για την αλήθεια. Αυτοί στους οποίους οι διανοητικές ενέργειες υποστηρίζονται από ένα δυνατό πνεύμα, είναι και οι εκλεκτοί. Η ξυπνημένη αλήθεια έχει αυτοσυνείδηση και αυτάρκεια, ξέρει ότι υπάρχει. Στέκεται ψηλότερα από όλες τις θεωρίες και τα δόγματα, ψηλότερα από την επιστήμη, δε χρειάζεται επιβεβαίωση από κανέναν, δεν ενδιαφέρεται για τη γνώμη των άλλων και οι αποφάσεις της δεν επηρεάζονται από τίποτα. Δε γνωρίζει αμφιβολία ούτε φόβο, αλλά αναπαύεται στην ηρεμία της δικής της υπέρτατης μεγαλειότητας.
Τελος η δικη μου ολοκληρωμενη αποψη επι του θεματος, εχει ως εξης...

Ο Ιησους ηταν ανθρωπος. Ανθρωπος που μυηθηκε και θεωθηκε.
Ανθρωπος που εφτασε στο ανωτατο επιπεδο που προκειτε ποτε να φτασει η ανθρωποτητα. Προσωπο με προσωπο με τη Διανοια εκεινη που ονομαζουμε Λογο, ή Δημιουργο του Συμπαντος...

beetlejuice 07-11-10 11:46

Παράθεση:

Ειναι δυνατον ποτε υλιστες επιστημονες να βρουν ακρη με τον Ιησου, η με το Λαο -Τσε, η με τον Σανκαρατσαρυα ?
Τον Κρισνα, τον Ορφεα, τον Οσιρη ? Τον Ερμη τον Τρισμεγιστο ?
Ποτε δεν προκειτε να συμβει αυτο, ποτε ο υλιστης δεν θα βρει αρκετες αποδειξεις γιατι δεν ξερει που να ψαξει !
Και αυτα που θα βρει δεν θα τα πιστευει !
Τοσο απλα εχουν τα πραγματα....
Οσο η επιστημονικη κοινοτητα δεν αναγνωριζει τον Εσωτερισμο, τον Αποκρυφισμο, τη Μαγεια, τη Θεουργια κλπ, κλπ, θα ειναι για παντα μια ατελης καρικατουρα της αληθειας....

Ναι. Διότι ξεχνάς ότι το συγκεκριμένο thread δεν σχετίζεται με κάποια εσωτερική, αποκρυφιστική, μαγική ή θεουργική αναζήτηση, αλλά με την ιστορική έρευνα για την παρουσία ενός φυσικού προσώπου που υποτίθεται ότι έζησε και έδρασε πάνω στον πλανήτη. Και όταν το ζήτημα είναι αυτό και μόνον αυτό, τότε ο εσωτερισμός και ο αποκρυφισμός πάνε περίπατο.

Είτε λοιπόν ο Ιησούς ήταν απλός άνθρωπος, είτε ήταν θεάνθρωπος, που προκάλεσε τόσα θαύματα και αναστάτωση στην ευρύτερη περιοχή της Γαλιλαίας, "όφειλε" (sic) να αφήσει τα αποτυπώματά του και να καταγραφεί από τους ιστορικούς της εποχής του. Ε, κάτι τέτοιο δεν έγινε από ότι φαίνεται, τι να κάνουμε;

Από τη μεριά μου θα προσπαθήσω μέσα από το thread να αναδείξω, όσο μπορώ, το ρεύμα του Μυθικισμού, που από το 1760 περίπου και μετά, ξεκίνησε να παράγει (αρχικά στη Γαλλία και έπειτα στη Γερμανία, πριν απλωθεί στην υπόλοιπη Ευρώπη) εξαίσιες ιστορικές και αστροθεολογικές ερμηνείες για την περίπτωση του "Μύθου του Ιησού" και της σύνδεσής του με τα αρχέτυπα άλλων προχριστιανικών θεοτήτων της Μεσογείου αλλά και της Ανατολής. Το θέμα έχει πολύ ζουμί.


Υ.Γ Παρεπιπτόντως, ενημερώνω για 2 νέα βιβλία που κυκλοφορούν αυτή την εποχή για τον Μυθικισμό: http://meta-journalist.blogspot.com/...g-post_30.html

Αλλά και για κάποια άλλα αξιόλογα που έχουν κυκλοφορήσει στα ελληνικά (θαύμα!) και μπορούν να αναζητηθούν έυκολα ή δύσκολα: http://meta-journalist.blogspot.com/2010/07/4.html

Kerezoon 07-11-10 13:21

Αλλωστε ειναι ξεκαθαρο (και σε αυτο ακριβως συνοψιζεται η ενσταση μας εναντιον του Χριστιανικου Μυθου) οτι αυτος απαρτιζεται απο ενα ψηφιδωτο παλαιοτερων μυθων απο διαφορες πολυθεϊστικες παραδοσεις.
Πως μπορουμε να αντιστρεψουμε αυτη την εικονα;
Με τον συμβολικο σπαραγμο του Ιησου- να θρυμματισουμε το βιτρω.
Να επεκταθει η αποδομηση στο ειδωλο Του (πραγμα που επιτελους γινεται) και να αποκαταστησουμε ολα τα κομματια του σε αυθυπαρκτες, παραταιρες θεουργικες εκφανσεις. Με αλλα λογια, το "Εγω ειμαι η Οδος" να γινει "Εγω ειμαι το Σταυροδρομι".
Ο συμβολικος (διονυσιακος) "σπαραγμος" του Ιησου θα αποπερατωθει μεσω του Υδροχοϊκου Δασκαλου, απο τον οποια περιμενουμε πληρη αποκατασταση της αχραντης προχριστιανικης οντολογιας.

demi 07-11-10 17:12

ε αφου το θεμα εχει εξαντληθει και προεξοφληθει τοτε γιατι ξανανοιχτηκε??

για την υπερασπιση του Μυθικισμου?? δεν ειμαι εναντιον αλλα ειναι μονοπλευρο..



(και μη βαρατε ολοι μαζι αν δεν διαβασα ολες τις σελιδες ... που να διαβαστει αυτο το κατεβατο!!! :)

beetlejuice 07-11-10 17:24

Η ύπαρξη ενός φόρουμ αυτομάτως προωθεί τον διάλογο demi. Τα νέα στοιχεία (εκατέρωθεν) παρουσιάζονται όχι μόνο για να πληροφορήσουν, μα και για να δεχτουν την όποια κριτική. Μόνο έτσι προάγεται η γνώση.
Οι θέσεις του Μυθικισμού παραμένουν άγνωστες στην ελληνική κοινωνία. Από τη μεριά μου λοιπόν θα μιλήσω για αυτές. Οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να υποστηρίξει όποια άποψη επιθυμεί, προσκομίζοντας όσα στοιχεία και επιχειρήματα διαθέτει. Δεν ακούγεται και τόσο μονόπλευρο αυτό...

Bernie Rico Jr 08-11-10 09:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kerezoon (Μήνυμα 83178)
Αλλωστε ειναι ξεκαθαρο (και σε αυτο ακριβως συνοψιζεται η ενσταση μας εναντιον του Χριστιανικου Μυθου) οτι αυτος απαρτιζεται απο ενα ψηφιδωτο παλαιοτερων μυθων απο διαφορες πολυθεϊστικες παραδοσεις.

Για να μην χάνουμε χρόνο, αυτό που λες. λίγο-πολύ, το βρίσκουμε στο zeitgeist?

demi 08-11-10 10:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice (Μήνυμα 83191)
Η ύπαρξη ενός φόρουμ αυτομάτως προωθεί τον διάλογο demi. Τα νέα στοιχεία (εκατέρωθεν) παρουσιάζονται όχι μόνο για να πληροφορήσουν, μα και για να δεχτουν την όποια κριτική. Μόνο έτσι προάγεται η γνώση.
Οι θέσεις του Μυθικισμού παραμένουν άγνωστες στην ελληνική κοινωνία. Από τη μεριά μου λοιπόν θα μιλήσω για αυτές. Οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να υποστηρίξει όποια άποψη επιθυμεί, προσκομίζοντας όσα στοιχεία και επιχειρήματα διαθέτει. Δεν ακούγεται και τόσο μονόπλευρο αυτό...

ok...περιμενω να σε ακουσω λοιπον...η μαλλον να σε διαβασω...γιατι με ενδιαφερει το θεμα πολυ...:)

Satan 12-11-10 09:01

Παράθεση:

Αλλωστε ειναι ξεκαθαρο (και σε αυτο ακριβως συνοψιζεται η ενσταση μας εναντιον του Χριστιανικου Μυθου) οτι αυτος απαρτιζεται απο ενα ψηφιδωτο παλαιοτερων μυθων απο διαφορες πολυθεϊστικες παραδοσεις.
Πως μπορουμε να αντιστρεψουμε αυτη την εικονα;
Με τον συμβολικο σπαραγμο του Ιησου- να θρυμματισουμε το βιτρω.
Να επεκταθει η αποδομηση στο ειδωλο Του (πραγμα που επιτελους γινεται) και να αποκαταστησουμε ολα τα κομματια του σε αυθυπαρκτες, παραταιρες θεουργικες εκφανσεις. Με αλλα λογια, το "Εγω ειμαι η Οδος" να γινει "Εγω ειμαι το Σταυροδρομι".
Ο συμβολικος (διονυσιακος) "σπαραγμος" του Ιησου θα αποπερατωθει μεσω του Υδροχοϊκου Δασκαλου, απο τον οποια περιμενουμε πληρη αποκατασταση της αχραντης προχριστιανικης οντολογιας.
Να προσεχετε μονο να μην πεσετε μεσα στην τρυπα. Το θεωρω πολυ σημαντικο.

Satan 12-11-10 18:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Satan (Μήνυμα 83316)
Περα απο ολα τα αλλα που λες, με τα οποια απλα δεν μπορω να συμφωνησω (ειδικα αυτο περι Απολλωνιου, θεωρω οτι δεν εχει καμια βαση), αν και ειναι συμπαθητικα.



Αυτο που λες περι Ιησου - Απολλωνα δεν ειναι καινουριο. Συμφωνα με τους γνωστικους, ο Απολλωνας ειναι ο κοσμικος Χριστος.

Αλλωστε υπαρχουν αρχαιες απεικονισεις του Ιησου ως Sol Invictus-Απολλωνα.

Θεωρηθηκε μια ακομα ενσαρκωση του κοσμικου Χριστου (Απολλωνα), οπως και ο Μιθρας(που δεν ηταν Ελληνας για να σε βοηθησω).
Κοιμήσου εσύ απο αυτό το πλευρό.

Αυτό είναι απάντηση στον Τροφώνιο, δεν ξέρω πως έγινε αυτό, μάλλον δικό μου το λάθος.

Kerezoon 12-11-10 18:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr (Μήνυμα 83203)
Για να μην χάνουμε χρόνο, αυτό που λες. λίγο-πολύ, το βρίσκουμε στο zeitgeist?

Εχει γινει πολυ ντορος για το κινημα Zeitgeist επειδη απλως εκλαϊκευσε καποιες γνωσεις που καποιοι απο εμας τις γνωριζαν απο "λικνου". Ναι, ειναι αντιπροσωπευτικα τα οσα παραθετει το ντοκυμαντερ αλλα μια καλύτερη και πιο αυθεντικη οπτικη θα την βρεις στα εργα των θεοσοφιστων.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.