Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προσωπικές Εμπειρίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Αρχάγγελος; (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3760)

baggelis 23-05-08 14:01

επισεις μετα απο πολλες μελετες πανω στο e.v.p. (electronic voice phenomena) καταφερα και εκει να βγαλω photo μια οντοτητα που ηρθε και με αναστατοσε ριχνοντας αντικημενα poltergeist? ειναι στην διαθεση σας και αυτη η photo!!!! οσο αναφορα που ειπε για καπνο η photo εχουν εξεταστη απο ειδηκοθς για την γνησιοτητα οποιος θελει μπορει να της εξετασει ....και εχουν διμοσηεθετη στο περιοδικο mystery...

Neda 23-05-08 14:19

Aγαπητέ Βαγγέλη εγώ δεν έχω παρόμοια εμπείρια οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πως ένιωσες ούτε μπορώ να αποφανθώ με σιγουριά για το τι είναι αυτό που φαινεταί στην Φωτογραφία. Αν και οφείλω να πω ότι με το που είδα την φώτο το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στο ότι μπορεί να είναι καπνα από τσιγάρο. Από κει και πέρα όμως αν η θεωρία ότι αυτό που εμφανίζεται στη φώτο είναι κάποια μορφή αγγέλου,βοηθάει εσένα ψυχολογικά και το θεωρείς ως μια απάντηση στις προσευχές σου,δεν χρειάζεται να μας πείσεις για κάτι.Ο καθένας ερμηνεύει τα σημάδια που δέχεται με τον δικό του τρόπο. Η οπτική του καθενός ειναι διαφορετική-εξάλλου αυτό ειναι το γόνιμο στοιχειο σε αυτό το forum.δεν υπάρχει λοιπόν λόγος για αντιμαχίες. :p
Φιλικά NEDA

baggelis 23-05-08 14:28

αυτο που ενιωσα ηταν ανατριχιλα σε ολο μου το σωμα...δεν φοβηθικα καθολου απλως εμεινα με ανοιχτο το στομα οταν εγινε μεγαμι λαμψη στο δωματιο.......απλα ειπα απο μεσα μου κατι γινετε και αρχισα και τραβουσα fotos...μετα που βγηκε ο αγγελος συνεχιζα να τραβαω αλλα τιποτα δεν εμφανιζοταν γυρο στης 100 photo τραβηξα μετα.....επισεισ θελω να τονισω οτι δεν καπνιζω... αν μπορει καπιος να κανει ετσι με καπνο τσιγαρου ας το κανει και ας βαλει την photo του να την δουμε τελοσ παντων.....υπηρχαν μερες που βιωνα πολλα πραγματα...και αντε να πεισ εγω ειμαι τρελος οκ? αυτα που γινοντουσαν τα εβλεπε και η κοπελια μου που μενουμε μαζι και η αδερφη μου που ερχοταν σπιτι.

Daughter of God 23-05-08 15:53

Εγω παντως πιστευω οτι ηταν αγγελος. Η φτερουγα του στην πρωτη φωτο φαινεται καθαρα. Εισαι πραγματικα τυχερος που τον ειδες, και σε αφησε να τον φωτογραφισεις. Υπαρχουν πολλες μαρτυριες ανθρωπων, οτι εχουν δει αγγελο, αλλα δεν μπορουν να το αποδειξουν. Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις, που μπορουν. Μαλιστα ειχα διαβασει, και ειχα δει και αλλη φωτογραφια Αγιου αυτη την φορα, που την τραβηξε καποιος που ισχυριζεται οτι εχει δει τον Αγιο πολλες φορες στην ζωη του και τον καθοδηγει. Την φοτο αυτη, την ειδα ασπρομαυρη, και ξεχωριζει το αρχιερατικο καπελο του Αγιου, καθως και η γενειαδα του.
Οσο για τον Αγγελο μου, ημουν και εγω πραγματικα τυχερη να βιωσω κατι μικρο...Θυμαμαι σαν παιδακι, ειχα φαει σκαλωμα να συναντησω και εγω τον αγγελο μου μια περιοδο. Και μαλιστα διαβαζα μια προσευχη στον Αγγελο μου. Οταν το εκανα αυτο, συνηθως εκλεινα τα ματια και απλωνα το χερι μου το αριστερο, σαν να κρατουσα καποιον. Στην ουσια τον Αγγελο μου, ηθελα να αγγιξω. Ε λοιπον, αυτο εγινε ενα βραδυ. Εκει που ειχα απλωσει το χερι μου, το κουνησα λιγο πισω, και κατι αγγιξα. Ηταν σαν να αγγιξα κανονικα μερος σωματος. Κατατρομαγμενη ανοιγω τα ματια μου και κοιταξα πισω μου. Δεν υπηρχε τιποτα! Απο τοτε σταματησα να την λεω την προσευχη γιατι φοβηθηκα, μιας και μεχρι τοτε ηξερα οτι οι αγγελοι ειναι ασωματοι. Πλεον εχω αλλαξει γνωμη. Το μονο που εχω μαθει ομως ειναι, οτι συνηθως ασωματοι αγγελοι μας προστατευουν. Σε αυτο, δεν εχω παρει μια καθαρη απαντηση ακομα, μιας και τους ενσωματους, τους "χρησιμοποιει" ο Θεος για να εκτελεσουν το θελημα του. Αλλα για αυτο, μονο ο Θεος ξερει την απαντηση. Ελπιζω καποια στιγμη να μου την δωσει.
Το μηνυμα μαλλον ολου του θεματος ειναι, οτι κανεις δεν ειναι μονος του. Ολοι εχουμε τον αγγελο μας, βαπτισμενοι-αβαπτιστοι, και ολοι εχουν σκοπο να μας προστατευουν και να μας γυρισουν πισω στην χαμενη μας πατριδα. Το γιατι ενας αγγελος δεν μας προστατευει την ωρα του θανατου, ειναι γιατι ο Θεος το θελει. Αλλα σκεφτειται, ποσες φορες ολοι μας εχουμε κινδυνεψει, και ειμαστε στο παρατριχα να μας συμβει κατι σοβαρο. Εκει πιστευω επεμβαινουν οι αγγελοι μας.
Αυτα, καλη σας μερα, και χαιρετισματα στους Αγγελους σας. :o

elinor 23-05-08 16:31

Φίλε baggelis,

καλησπέρα.Εγώ Αγγέλους δεν έχω δει ποτέ...και να σου πω την αλήθεια δεν είμαι άνθρωπος που "βλέπει" πράγματα, όπως βλέπουν κάποιοι άλλοι, ενδεχομένως και εσύ.

Άλλα θα σου πω κάτι που συνέβει στο συζυγό μου το χειμώνα που μας πέρασε (σημ. ούτε και αυτός είναι "δέκτης"). Ήταν βράδυ και είχαμε ξαπλώσει να κοιμηθούμε. Έγώ όταν κοιμάμαι δεν καταλαβαίνω τ ι π ο τ α !!!!!...ο άντρας μου όμως είναι το ακριβώς αντίθετο. Κάποια στιγμή λοιπόν ένιωσε ένα παγωμένο ρεύμα αέρα στο δωμάτιο μας το οποίο κατευθυνόταν στο δωμάτιο της κόρης μας (18 μηνών τότε). Έκείνος σηκώθηκε γιατί νόμιζε ότι είχαν μπει κλέφτες στο σπίτι και είχαν ανοίξει την μπαλκονόπορτα..όμως δεν ήταν κανείς. Τότε άκουσε ομιλίες από το δωμάτιο της μικρής (χαρακτηριστικά μου είπε "ήταν σαν να μιλάει 1 άνθρωπος με αντρόγυνη φωνή και η κόρη μας απαντούσε και γελούσε"). Μπήκε μέσα στο δωμάτιο της μικρής και δεν υπήρχε κανένας...το ρεύμα σταμάτησε..η μικρή συνέχιζε να γελάει στον ύπνο της...δεν είχε ξυπνήσει καθόλου!!!!..Ποιός ξέρει..μπορεί να μιλούσε με τον Άγγελό της!!!Άλλωστε λένε ότι τα παιδιά βλέπουν πράγματα που εμείς οι μεγάλοι έχουμε ξεχάσει να τα κοιτάμε!!

Εύχομαι όλα να πήγαν κατ' ευχήν με την υγεία σου.....και να μην χάνεις την ψυχραιμία σου!!! :)

baggelis 23-05-08 16:46

Φίλε μου αν και δεν σε ξέρω ειλικρινά μέσα από αυτά που είπες ένιωσα μεγάλη συγκίνηση. Ξέρεις στην σημερινή εποχή είναι δύσκολο να βρεις ανθρώπους που να πιστεύουν στους αγγέλους. Ναι το γνωρίζω πως η άγγελοι είναι συνεχώς μαζί μας και μας προφυλάγουν από κάθε λογίς κινδύνους. Το πώς θα παρουσιαστούν στον κάθε άνθρωπο αυτό είναι δική τους δουλειά σύμφωνα με της αντοχές του κάθε ένα… ξέρεις όταν έγινε αυτό το γεγονός αμέσως χιλιάδες σκέψεις πέρασαν από το μυαλό μου… μήπως είναι ο εωσφόρος μετασχηματισμένος σε μορφή αγγέλου? Μήπως θα πεθάνω? Μήπως δεν είμαι τόσο καλός άνθρωπος και αυτό είναι ένα σημάδι για να αλλάξω? Πολλά μήπως,……μέσα από την έρευνα κατάφερα να καταλάβω πολλά πράγματα όχι μόνο για τους αγγέλους αλλά και για διάφορα άλλα…. Δεν είμαι φαντασιόπληκτος δεν είμαι τόσο καλός χριστιανός όσο θα ήθελε ο χριστός …είμαι απλώς ένας ο οποίος προσπαθεί να βρει μια άκρη σε όλα αυτά βάζοντας τα σε μια σειρά διμιουργοντας ένα παζλ κατάλαβα πολλά θέλω να τα μοιραστό μαζί σας……… φιλικά Βαγγέλης

baggelis 23-05-08 17:00

elinor
Όταν πραγματικά γίνετε σαν τα παιδιά τότε θα κερδίσετε και θα μπείτε στον παράδεισο τα λόγια του Ιησού χριστού μας λένε πολλά…..
Προφανώς η κορούλα σας που παρεπιπτωντος να την χαίρεστε και να είναι πάντα υγιείς σε όλοι την ζωή της εκείνη την στιγμή συνομιλούσε με τον φύλακα άγγελο της…τα παιδιά έχουν τη ικανότητα να βλέπουν τους αγγέλους γιατί τα κανάλια τους είναι ανοιχτά…. Πρόσεξες στο δωμάτιο μήπως υπήρχε καμιά φτερούγα κάτω στο πάτωμα η δίπλα στο κρεβατάκι της κόρη σου? Πάντως ο κρύος αέρας που ανέφερες είναι ένδειξη ότι κάποια οντότητα υπάρχει μέσα στο σπίτι όπως και το αντίθετο αν ανέβει ξαφνικά η θερμοκρασία του δωματίου και πολλά άλλα…..τείχος με την υγεία μου είμαι καλά τώρα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον……

elinor 23-05-08 17:20

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου...να' σαι και εσυ πάντα καλά!!

Δυστυχώς δεν πρόσεξα κατί τέτοιο...δεν βρήκα φτερούγες ή κάτι παρόμοιο...πάντως αν είχα βρει κάτι θα το θυμόμουν..νομίζω!

Όσο γι'αυτό που λες για τα παιδιά, έχεις απόλυτο δίκιο...όταν η κόρη μου ήταν μωρό και δεν μπορούσε ακόμη να μιλήσει κοιτούσε επίμονα σε συγκεκριμένα μέρη του σπιτιού (στο ταβάνι, στο τζάκι, στην πόρτα) και γελούσε σαν κάποιος να της έκανε γκριμάτσες ή να της μίλαγε!!!!....

baggelis 23-05-08 18:29

Υπάρχει μήπως σε κανένα μέλος της οικογένεια σας κανένα άτομο με ανεπτυγμένες της αίσθησης η να βλέπει και να αισθάνεται διάφορα περίεργα? Στο ρωτάν αυτό γιατί θέλω να δω αν είναι κάτι το κληρονομικό που μπορεί να το αποκτήσει και η κόρη σας αργότερα….

Raistlin 23-05-08 19:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Daughter of God
Το γιατι ενας αγγελος δεν μας προστατευει την ωρα του θανατου, ειναι γιατι ο Θεος το θελει.

κι όμως τότε είναι που στέκονται δίπλα σου...λένε πως όταν πεθαίνεις ανεβαίνεις μια σκάλα που πάει στον ουρανό. Σε κάθε σκαλί όμως υπάρχει ένας δαίμονας και λέει ότι δεν είσαι άξιος να ανεβείς παραπέρα για κάποια αμαρτία που έκανες, ο άγγελός σου όμως απαντάει στον δαίμονα με μια καλή πράξη που έκανες και <ανοίγει τον δρόμο>...
Οι άγγελοι μας θλίβονται πολύ περισσότερο από εμάς ειδικά με τις αμαρτίες μας.
οι μοναδική φορά που κάποιος δεν έχει φύλακα άγγελο είναι όταν δωθεί ολοκληροτικά στον διάβολο, τότε ο άγγελος φεύγει να βοηθήσει άλλους που έχουν ανάγκη εφ' όσων ο άνθρωπος δεν μετανοεί.
Ένα όμορφο περιστατικό συνέβει σε έναν φίλο μου βέβαια μάλων δεν πρόκειτε για άγγελο αλλά για απλό άνθρωπο... Οδηγούσε με το αυτοκίνητο και κάποια στιγμή βλέπει μια γριούλα που προσπαθούσε να περάσει τον δρόμο. Τότε σταματάει και περιμένει μέχρι να περάσει...τότε ένας γέρος πλησιάζει χαμογελόντας και του λέει <μπράβο που σταμάτησες και περιμένεις τόση ώρα να περάσει η γιαγιούλα...! Σε βλέπω όλη την ώρα από <<πάνω>>...>
Δεν ήταν κάτι σημαντικό αλλά αυτό τον γέμισε χαρά...!

http://www.posters-n-prints.com/zoom...y-hahlbohm.jpg


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.