Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Κριτική (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3542)

agaliarep 19-07-08 12:27

Φίλε απέριττε το τι είναι σημαντικό και το τι όχι, δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να το δει εύκολα. Όταν σε απασχολεί κάτι, για σένα είναι σημαντικό όσο ασήμαντο και εάν φαίνεται για τους άλλους. Ο καθένας κρίνεται από τα μέλη σε προσωπικό επίπεδο για το τι γράφει, αλλά νομίζω είναι άτοπο να μιλάς για μέτρα. Προσωπικά δεν θα έκρινα ένα forum από κάποια ποστ, από κάποια άτομα, από κάποιες απόψεις, αλλά στο σύνολο. Τα θέματα που λες ότι ανοίγουν, αν και δεν μπορώ να καταλάβω για ποια λες (προφανώς δεν τα έχω παρακολουθήσει) είναι ένα μέρος από όλα τα υπόλοιπα τα πολύ ενδιαφέροντα που υπάρχουν και τα οποία διαβάζω. Άλλωστε κακά ή χαζά θέματα έχουν ανοίξει και οι παλιότεροι, αυτό δεν λέει κάτι.

Τα σοβαρά κριτήρια που αναφέρεις δεν μπορώ να καταλάβω ποια μπορεί να είναι… άλλωστε το μεταφυσικό δεν έχει στενές σχέσεις με το “σοβαρό” πάντα. Για κάποιον που απλά δεν πιστεύει στα μεταφυσικά, δεν πιστεύει όλα αυτά που συζητούνται μέσα στο forum, τίποτα από όλα αυτά δεν είναι σοβαρό…

Old cave-dinosaur 20-07-08 11:13

Eπιτρέψτε μου να συμφωνήσω με του φίλους Lux και Απέριττο.

Πρόσφατα, έχουν τρυπώσει μαζικά στο forum διάφοροι περίεργοι.

Προσωπικά, βλέπω συντονισμένη επίθεση υποβάθμισης και γελοιοποίησης του forum, κάτι που επισήμανα και σε υπηρετούντα την θητεία του και μη δυνάμενο να παρέμβει στα δρώμενα, φίλο - απο τα ιδρυτικά στελέχη του site - forum.

Eπίσης, για τους γνωρίζοντες, είναι φανερό απο που καθοδηγούνται οι προαναφερόμενοι περίεργοι. ;)

Αυτά...

LuX 22-07-08 19:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Old cave-dinosaur
Eπιτρέψτε μου να συμφωνήσω με του φίλους Lux και Απέριττο.

Πρόσφατα, έχουν τρυπώσει μαζικά στο forum διάφοροι περίεργοι.

Προσωπικά, βλέπω συντονισμένη επίθεση υποβάθμισης και γελοιοποίησης του forum, κάτι που επισήμανα και σε υπηρετούντα την θητεία του και μη δυνάμενο να παρέμβει στα δρώμενα, φίλο - απο τα ιδρυτικά στελέχη του site - forum.

Eπίσης, για τους γνωρίζοντες, είναι φανερό απο που καθοδηγούνται οι προαναφερόμενοι περίεργοι. ;)

Αυτά...

ναταν μονον αυτα ....
δυστυχως εχουμε κι αλλα
πολλα.....
οπως παλια
στη παιδικη χαρα.....
που παιζαμε ωσαν παιδια ...

η λυση ειναι μια τελικα !

@

22-07-08 21:12

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλοι μου σχετικά με τις αναφορές των φίλων LuX,Old cave-dinosaur ,
Απέριττος αλλά και των άλλων που έχουν γράψει τις απόψεις τους που όλες
είναι σημαντικές κατά την αποψή μου....

Είναι ένα φαινόμενο που σχεδόν υπάρχει σε όλα τα FORUMS ανεξαιρέτως....
Από το 2001-2 που γράφω πάντα υπήρχαν κάποια άτομα που χάλαγαν και
υποβάθμιζαν τις συζητήσεις με πολλούς τρόπους...

Υπήρχε ένα κοινό χαρακτηριστικό σε αυτα τα άτομα...
ΠΟΤΕ δεν είχαν ανοίξει ένα δικό τους θέμα....
(Βέβαια υπάρχουν και άτομα που μπορεί να μην έχουν ανοίξει ένα θέμα αλλά
είναι αξιοπρεπεί και κάνουν σωστές συζητήσεις)

Αλλά η πλειονότητα έχει κυρίως αυτό το χαρακτηριστικό...
Αναφέρει ο φίλος Old cave-dinosaur....
<<Eπίσης, για τους γνωρίζοντες, είναι φανερό απο που καθοδηγούνται οι
προαναφερόμενοι περίεργοι. ;) >>
Θα τον παρακαλούσα (εάν είναι δυνατόν) για πληροφόρησή μας να μας
αναφέρει απο πού καθοδηγούνται και από που αυτά τα άτομα...

Νομίζω πως είναι σημαντικό αυτό για την ευρυθμη λειτουργία του ΦΟΡΟΥΜ.

Ευχαριστώ.

Old cave-dinosaur 23-07-08 08:09

Φίλε AVATARGR.

Eπίτρεψέ μου, να σου απαντήσω με προσωπικό μήνυμα, που μόλις σου έστειλα.

Δεν έχω πρόβλημα - το αντίθετο μάλιστα, να το κοινοποιήσεις στους συντονιστές.

Ευχαριστώ για την προσοχή σου.

Knight_Of_Creation 16-08-08 20:22

Φιλοι μου καλησπέρα σας

Είναι αλήθεια πως το τελευταίο διάστημα υπάρχει μια πτώση στην θεματολογία του φόρουμ και στην συγγραφική "δεινότητα" αρκετών μελών ! Δεν θα έπρεπε να υπάρχει όμως υπο-νοουμενο για καθοδηγούμενα άτομα που έχουν ως σκοπό την διάλυση της παρέας μας... Ας μην καταστροφολογούμε άνευ λόγου! Είναι ένα φόρουμ με κανόνες, βάσεις, αρχές, απίστευτα πολλά μέλη και παρατηρητές! Κάποιος προσπαθεί δόλια να δημιουργήσει σύνχιση ; Η συντονιστική ομάδα θα φέρει τάξη στην "όποια" κακόβουλη προσπάθεια απο όπου και αν προέρχεται...

Απο την άλλη με ενοχλεί (οχι και σε τρομερό σημείο βέβαια) που αρκετά σοβαρά και αξιόλογα μέλη (κατ' εμέ πάντα, π.χ ο Μιχάλης, ο Τάκης Παπαδόπουλος κ.α) σταμάτησαν να γράφουν (σταδιακώς το πράττω και εγώ) και που πολλές αξιόλογες θεματικές συζητήσεις μένουν με 1-2-3 το πολύ απαντήσεις και δεν συνεχίζονται. Φυσικά βέβαια αυτό το βλέπω υπο τι δικό μου πρίσμα και ο καθένας έχει την μοναδική του αντίληψη για όλα...

Αλλά δεν είμαι απαισιόδοξος...Τα πάντα περνάνε μια περίοδο φθίνουσα και ξανα όμως προς την δόξα τραβάνε...Αρκεί να υπάρχουν κανόνες , Θέληση και σωστές βάσεις...Και το Μεταφυσικό νομίζω τα έχει αυτά

Litsa 24-08-08 11:03

Από εδώ
http://www.metafysiko.gr/forum/showt...1360#post61360

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontro_mpizeli
(μία μικρή παρένθεση στο θέμα)

Γράφτηκαν πολλές ανούσιες και "αστείες" απαντήσεις προσβάλλοντας πρώτα την Ματ11, ύστερα το forum και τέλος τους ίδιους.

Απλά, να ξέρετε, ότι παρόμοια posts σαν και αυτά που κάνατε δεν θα γίνουν δεκτά ξανά. Και αν συνεχιστεί η κατάσταση θα ληφθούν

άλλα μέτρα. Και μία συμβουλή: όποιος δεν θέλει να απαντήσει σε ένα θέμα ή θα απαντήσει γράφοντας κάτι άσχετο, προσβλητικό ή ανούσιο

προς το θέμα, καλό είναι να μην πατάει αμέσως το κουμπάκι "απάντηση" και να σκέφτεται πρώτα.

Το θέμα μεταφέρθηκε στην κατηγορία "Προσωπικές Εμπειρίες"

(κλείνει η παρένθεση. Το μνμ αυτό θα διαγραφεί σε λίγες ώρες)


Βρε χοντρό μου Μπιζέλι, διευκρίνισέ μου κάτι σε παρακαλώ πολύ.


Βάση ποιας λογικής το ιπτάμενο ουρανόψαρο της Ματ11 είναι ουσιαστικό και σοβαρό θέμα
ενώ η ιπτάμενη ντομάτα και το ιπτάμενο αγγούρι του Απέριτου είναι ανούσια και αστεία απάντηση;

Βάση ποιας λογικής η ιπτάμενη σαλάτα προσβάλει το φόρουμ ενώ το ιπτάμενο ουρανόψαρο δεν προσβάλει
αλλά είναι φυσιολογικό "μεταφυσικό" ζήτημα;

Βάση ποιας λογικής για την ιπτάμενη σαλάτα πρέπει να ληφθούν μέτρα την επόμενη φορά ενώ τα ιπτάμενα
ουρανόψαρα είναι προστατευόμενο μεταφυσικό είδος ;

Εγώ ζητάω συγνώμη που έγραψα ένα ανέκδοτο αλλά είχε σχέση με ψαράκια που συμβίωναν με ποντικάκια
και είναι τόσο σχετικό με ιπτάμενα ψαράκια.

Νομίζω πως η προστασία που παρέχει το μεταφυσικό τζι αρ σε μια σειρά από περίεργες προσωπικές ιστορίες
που καταγράφονται στο φόρουμ στην πραγματικότητα "τραυματίζει" την αποστολή του φόρουμ.
Διακρίνω σε όλες αυτές τις ιστορίες την ίδια ακριβώς δομή κορύφωση και επίλογο λες και τα γράφει κάποιος
φασόν. Ανορθόγραφα σε προσβλητικό βαθμό και ο συγγραφέας μετά από 5-6 ποστ εξαφανίζεται για να εμφανισθεί
άλλος που θα περιγράψει άλλη ιστορία με την ίδια πάλι δομή κορύφωση.

Δε ξέρω ποιος πρέπει να προσβάλλεται και ποιος να χρειάζεται προστασία τελικά.

Επίσης αν έχεις χρόνο, εξήγησέ μου τι εννοείς "μεταφυσικό".

xontro_mpizeli 24-08-08 19:48

Litsa,

διέγραψα κάποια μηνύματα (ένα εκ των οποίων το δικό σου ανέκδοτο) γιατί πολύ απλά δεν αφορούσαν το θέμα και ήταν τελείως εκτός θέματος. Επίσης, παραβίασαν έναν σημαντικό κανόνα: ήταν προσβλητικά και ενάντια στον δημιουργό του θέματος.

Δεν χρειάζεται πιστεύω να δώσουμε περισσότερη σημασία στο ζήτημα.

Και να υπενθυμίσω κάτι: Η κατηγορία "Προσωπικές Εμπειρίες" δημιουργήθηκε για να μπορεί το κάθε μέλος να εκφράζει την προσωπική του εμπειρία, όποια και αν είναι αυτή! Είτε είδε ένα Α.Τ.Ι.Α, είτε είχα αστρική προβολή, είτε γνωρίζει κάτι, είτε πιστεύει ότι έχει δει "ουρανόψαρα". Κανείς δεν μπορεί μετά να κοροιδέψει και να συμπεριφερθεί εναντίον του. Αυτό γιατί δεν πρώτα από όλα δεν είναι σωστό. Έπειτα, τι θα καταλάβει ένα νέο μέλος όταν δει τέτοια μηνύματα και συμπεριφόρα; Όταν θα είναι η πρώτη του επίσκεψη στο forum και θα θελήσει να συμμετάσχει στις συζητήσεις ή να ανοίξει ένα καινούριο θέμα με κάποια προσωπική του εμπειρία; Προσωπικά, στη θέση του, δεν θα άνοιγα θέμα και απλά θα έκλεινα στην σελίδα και δεν νομίζω να την επισκεπτόμουν ξανά.

Κάθε περίπτωση πρέπει να αντιμετώπιζεται ξεχωριστά και όχι επειδή ανοίγονται πολλά "οτι ναναι" θέματα (όπως προανέφερες αλλά και ακόμα ένα μέλος που δεν θυμάμαι) να θάβονται με την μία και να αντιμετωπίζονται απαξιοτικά.

Απέριττος 24-08-08 21:02

Αγαπητέ Δημήτρη καλησπέρα...
Θέλω να τονίσω ότι ως συντονιστής που πρέπει να κρατά την τάξη και την ισορροπία στο φόρουμ καλώς άντέδρασες. Αυτός είναι ο ρόλος σου και αυτός είναι ένας λόγος που εγω δεν θα μπορούσα ποτέ μου να παίξω τον ρόλο του συντονιστή. Γιατί θα πρέπει να ακολουθώ και να σέβομαι αυστηρά κάποιους κανόνες και δεν είμαι καλός σε αυτά..
Εδω και καιρό έχω επισημάνει και με γραπτά μηνύματα και με σαφείς αναφορές μέσα απο θέματα του φόρουμ την προσπάθεια κάποιων οι οποίοι είτε κάνουν πλάκα είτε εσκεμμένα προσπαθούν να γελοιποιήσουν το φόρουμ και να το απαξιώσουν γράφοντας βλακώδεις κατασκευασμένες ιστορίες και λέγοντας τα απίθανα.
Υπάρχει η πιθανότητα κάποιοι άνθρωποι πράγματι να βλέπουν κάτι και απλά να μην μπορούν να το μεταφέρουν σωστά... Όμως νομίζω ότι στην πορεία φαίνεται ποιοί πράγματι είναι ειλικρινείς και ποιοί όχι. Αν λοιπόν δεν υπάρχει αντίδραση απο την ίδια την συντονιστική ομάδα του φόρουμ... ίσως εμείς που αποτελούμε τα μέλη της θα πρέπει με κάποιο τρόπο να δείχνουμε ότι ώπα κύριοι εδω δεν είναι το πεδίο ελεύθερο να παίξετε.
Μέσα σε αυτήν την διαδικασία χρησιμοποιήθηκε και το χιούμορ με πρόθεση να προκαλέσει αντιδράσεις όπως και τις προκάλεσε. Τώρα αν η Ματίνα ήταν ειλικρινής και θεώρησε ότι προσβλήθηκε τότε ίσως θα πρέπει κάποια πράγματα να μεταφέρονται πιο προσεκτικά για να μην καίγονται τα χλωρά μαζί με τα ξερά.
Στο ελληνικό σύνταγμα υπάρχει μια παράγραφος που λέει ότι η τήρηση του παρόντος συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των ελλήνων. Και έχει την έννοια ότι όλοι οι πολίτες είναι υπεύθυνοι για την τήρησή του.
Έτσι κι εμείς ως ενεργά μέλη ενός φόρουμ που το αγαπάμε και το στηρίζουμε με την παρουσία μας προσπαθούμε να το προστατεύσουμε απο την κακοήθεια και την δολιότητα.
Τώρα αν μερικές φορές υπερβαίνουμε το όριο εντάξει καλώς να παρέμβετε. Όμως να ξέρετε ότι ο σκοπός είναι η προστασία του φόρουμ και τίποτε περισσότερο...
Φιλικά...

no slave 31-08-08 16:08

θα σε παρακαλουσα φιλε avatargr να δημοσιευσεις το προσωπικο μηνυμα που σου εστειλε ο old cave -dinosaur,εφοσον σου τονισε οτι δεν εχει κανενα προβλημα.νομιζω οτι η απαντηση του αφορα ολους μας

ευχαριστω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.