Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Νηστεία και ψυχή (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1129)

LuX 05-05-06 15:25

...................

Drymonia 05-05-06 16:31

Παράθεση:

ποίος είναι αυτός που λεει ότι η παραίσθηση δεν είναι πραγματικότητα ?
αυτό το έχω σκεφτεί και εγώ. όντως και οι σχιζοφρενείς, αν τους ρωτήσεις, θα ορκιστούν ότι ακούν και βλέπουν, και δεν έχουμε κανένα λόγο να μην τους πιστέψουμε.. τί να σου πώ, ο εγκέφαλος παίζει πολλά παιχνίδια και πρέπει να τον προσέχουμε. το αν όντως υπάρχει κάτι ή είναι παιχνίδια του εγκεφάλου μας βγαλμένα από το ασυνείδητο.. δεν το γνωρίζουμε δυστυχώς..
μπορεί και να'ναι έτσι, μπορεί κι αλλιώς..

έχεις δίκιο ότι με την ποιότητα των τροφών που λαμβάνουμε, αλλάζει και η χημεία του εγκεφάλου μας.

αυτό που εγώ θεωρώ πολύ επικίνδυνο δεν είναι η νηστεία, αλλά οι ναρκωτικές ουσίες ή γενικά επικίνδυνες ουσίες που χρησιμοποιούνται ως βοηθήματα.. αν η παραίσθηση είναι μια φυσιολογική λειτουργία και βιώνουμε πράγματα που υπάρχουν, γιατί να χρειάζεται να λάβουμε βοηθητικές ουσίες; και ιδιαίτερα για να βιώσουμε κάτι που στην τελική δεν έχει αποδειχτεί ότι πρόκειται για πραγματικότητα.. ενώ αντίθετα η συχνή χρήση ναρκωτικών ουσιών καταστρέφει σταδιακά τον εγκέφαλο... πολύ επικίνδυνα παιχνίδια, χωρίς λόγο.. ας προσπαθούμε να είμαστε καλοί άνθρωποι στην ζωή μας!

LuX 05-05-06 16:52

.................

Drymonia 05-05-06 17:04

εγώ θα σε προέτρεπα να μας γράψεις τί γνωρίζεις για τις τροφές, ποιές πρέπει να αποφεύγουμε [πχ κρέας] και ποιές είναι ωφέλιμες για τον οργανισμό και τον εγκέφαλο και για ποιούς λόγους, επειδή μάλλον το έχεις ψάξει. :)

Voel 05-05-06 19:32

Drymonia....εγω παλι θα σε προετρεπα απο τη μερια σου να μιλας για πραγματα για τα οποια εχεις γνωση.

Αν πιστευεις, οπως γραφεις, οτι το κρεας θα πρεπει να αποφευγεται, εισαι λαθος και η ιατρικη και η επιστημη της διατροφης γενικοτερα θα διαφωνησει μαζι σου.

Ομοιως, το να μπερδευεις τις ψυχοτροπες ουσιες που χρησιμοποιουνταν ανα τους αιωνες για προσεγγιση του θειου με το προβλημα των ναρκωτικων της δυτικου τυπου κοινωνιας και τροπου ζωης ειναι και αυτο λαθος.

Λοιπον.....θα πρεπει να διαχωρησουμε τον σωστο τροπο ζωης και διατροφης απο την λεγομενη "νηστεια" των θρησκειων τοσο των ανατολικων οσο και των δυτικων

Αν θελετε να μιλησουμε για προετοιμασια της ψυχης δια της νηστειας, η προσεγγιση του θειου τοτε παω πασο. Προσωπικα ως αθεος δεν πιστευω στην υπαρξη της ψυχης, ουτε του θειου οποτε και δεν μπορω να εκφερω αποψη. Ο καθενας ομως αναλογα με την πεποιθηση του ειναι ικανος να κανει τα πιο παραλογα πραγματα για να πλησιασει το θειο. Αλλοι μαστιγωνονται δημοσια, αλλοι περνουν ψυχοτροπες ουσιες, αλλοι το ριχνουν στην νηστεια, στην πιο βαρεια (αλα παθοκτονος) η στην πιο light μορφη της.

Προσωπικα θεωρω χαζομαρες ολα αυτα, αλλα αυτο ειναι η αποψη μου....

Απο την αλλη μερια ομως ειναι μεγα λαθος να θεωρουμε οτι η νηστεια καποιου ειδους, οπως την περιγραφετε ειναι ωφελιμη για το σωμα. Η σωστη διατροφη απαιτει το σωμα να λαμβανει τροφες απο ΟΛΕΣ τις τροφικες ομαδες καθημερινα. Το να μη λαβει καποιος καποια ομαδα για μακροχρονιο διατημα ειναι λαθος και μπορει να οδηγησει σε σοβαρα προβληματα υγειας η σε εξαρση υπαρχοντων προβληματων. Ειναι χαρακτηριστικο το παραδειγμα των θεουσων γιαγιαδων οι οποιες κατα την νηστεια του πασχα η του 15αυγουστου πεφτουν σαν τις μυγες και μας εχονται πεσκεσι στα νοσοκομεια.

Παρεπιπτοντως, ποιος ειπε οτι στην νηστεια γινεται αποτοξινωση; Μεγα λαθος. Το αντιθετο μαλιστα. Μακροχρονια νηστεια προκαλει ΣΥΣΣΩΡΕΥΣΗ τοξινων στο σωμα οι οποιες και πρεπει να αποβληθουν με ειδικες διαδικασιες. Εαν μαλιστα συνυπαρχει και βλαπβη των απεκριτικων μηχανισμων (πχ νεφρα η ηπαρ) τοτε μπορει να προκληθουν σοβαρες βλαβες.

Σκεφτητε το λοιπον πριν ξενηστικωθειτε για να βιώσετε την "πνευματική χαρά και γλυκεία ψυχική διάθεσι" που αναφερει ο φιλτατος παθοκτονος και οι ομοιδεατες του ολων των θρησκειων και δογματων

Παθοκτόνος 05-05-06 22:35

Παράθεση:

σκεφτητε το λοιπον πριν ξενηστικωθειτε για να βιώσετε την "πνευματική χαρά και γλυκεία ψυχική διάθεσι" που αναφερει ο φιλτατος παθοκτονος και οι ομοιδεατες του ολων των θρησκειων και δογματων
με ενδιαφέρει η άποψι μονάχα.μερικές επισημάνσεις επ'αυτής:
1.η νηστεία είναι παλαιότατη (και)αρχαιοελληνική(και ιουδαική)διδασκαλία.δεν είναι μόνο (ας το πούμε έτσι καταχρηστικά)"θρησκευτική",αλλά είναι άποψι και πολλών φιλοσοφικών σχολών,
2.από αρχαιοτάτων χρόνων είναι γνωστό το ότι(για να το διατυπώσω αποφθεγματικά):"περισσότεροι πέθαναν από την πολυφαγία παρά από την νηστεία".ενθυμούμαι επιφανη ιατρό να λέγει παλαιότερα(κάτι παρεμφερές):"σκάβουμε τον τάφο με τα δόντια μας(όταν τα χρησιμοποιούμε για να τρώγωμεν...)",
3.η άποψι ότι οι "θρησκείες"(περιλαμβανομένης της χριστιανικής εκκλησίας)είναι ίσες και πολλές και όλες ισχυρίζονται ότι είναι εξ αποκαλύψεως αλήθειες("οπότε ποια είναι αληθινή;") είναι άποψι μίας άλλης...θρησκείας...η οποία θεωρεί πως υπάρχουν πολλοί θεοί(ακριβέστερα πολλοί "χαρισματικοί δάσκαλοι",πολλοί avatars,πολλοί μεγάλοι μύστες,πολλοί έχοντες "εκστατικές εμπειρίες"και εσωτερικές αποκαλύψεις),πολλές τέλειες διδασκαλίες κ.λπ.μπορείτε να μαντέψετε ποιας;...για να σας βοηθήσω,θα σας πω ότι την ίδια άποψι ασπάζονται η θεοσοφία και ο μασσωνισμός...επομένως,δογματίζετε ωσάν να ήσαστε θρησκευόμενος(εφ'όσον ποτε δεν ισχυρίσθηκαν ο βούδδας ή ο μωάμεθ πως ήσαν θεοί,και πολύ περισσότερο ο κομφούκιος ή ο λάο τσε,όπως έχω γράψει επανειλημμένως και κουράσει τους αναγνώστες να διαβάζουν) όταν μας το λέτε αυτό...,
4.η πνευματική χαρά,ο ψυχικός γλυκασμός(καρπός του αγίου πνεύματος)είναι συνααισθηματικές επιπτώσεις.κάποιες άλλες είναι η αγαθοσύνη,η ειρήνη,η αγάπη(όπως θα καταλάβατε ίσως),η εγκράτεια και πολλά άλλα...επίσης
,υπάρχουν και γνωστικές/μυσταγωγικές/εσωτερικές επιπτώσεις.αλλά η νηστεία,όπως θα έλεγε και ο "μείζων του αριστοτέλους("κατά τον έρασμο)μέγας βασίλειος είναι απαραίτητη για την χαλιναγώγησι της σάρκας και την ισχυροποίησι του πνεύματος...αλλά και για την έλλειψι -γενικά-πειρασμών,κακών(υποβολιμαίων) λογισμών...αλλά,επίσης,και για την διαύγεια και την έλλειψι συγχύσεως,για την οποία εμπειριοκρατικά αλλά και δογματικά(με βάσι τα χριστιανικά θεόπνευστα κείμενα) μπορούμε να πούμε ότι αποτελεί το κατάλληλο όχημα ώστε να οδηγηθούμε σε λανθασμένες ενέργειες...αυτά τα ολίγα,πολύ φιλικά. :)

Drymonia 05-05-06 23:52

Παράθεση:

εγω παλι θα σε προετρεπα απο τη μερια σου να μιλας για πραγματα για τα οποια εχεις γνωση.
και αυτό κάνω..

Παράθεση:

αν πιστευεις, οπως γραφεις, οτι το κρεας θα πρεπει να αποφευγεται, εισαι λαθος και η ιατρικη και η επιστημη της διατροφης γενικοτερα θα διαφωνησει μαζι σου.
λοιπόν, για να μιλάμε σοβαρά, παρέθεσέ μου πού υποστηρίζω ότι το κρέας πρέπει να αποφεύγεται.. αναφέρω στα προηγούμενα posts αυτά που έχω διαβάσει και ζητώ τις απόψεις των φίλων.
Παράθεση:

ομοιως, το να μπερδευεις τις ψυχοτροπες ουσιες που χρησιμοποιουνταν ανα τους αιωνες για προσεγγιση του θειου με το προβλημα των ναρκωτικων της δυτικου τυπου κοινωνιας και τροπου ζωης ειναι και αυτο λαθος.
αυτό πες το στους ειδικούς νευροψυχολόγους που οργανώνουν μαθήματα νευροψυχολογίας με τίτλους σπουδών στο πανεπιστήμιο στη θεσσαλονίκη, τα οποία παρακολούθησα κι απλά παρέθεσα ένα ειδικό ντοκιμαντέρ που είδαμε και αναφερόταν ακριβώς στο θέμα αυτό. επίσης, δεν μπέρδεψα καμία ουσία, διότι απλούστατα δεν αναφέρθηκα ονομαστικά σε καμία. ;)

Μιχάλης 06-05-06 10:39

ο βόελ αναφέρει ορισμένες γνώσεις που είναι σωστές από ιατρικής πλευράς και συμφωνώ μαζί του αλλά μιλάει για μακροχρόνια νηστεία και για τις υπερβολές που κάνουν ορισμένες γιαγιάδες από υπερβάλοντα ζήλο. όμως, δεν νηστεύουν όλοι υπερβολικά και αν τηρηθούν ορισμένοι κανόνες, τότε δεν υπάρχει καμία βλαβερή συνέπεια.
το να αποφύγει κανείς το κρέας για πενήντα ημέρες δεν διαταράσσει τόσο πολύ την ισορροπία του οργανισμού, εάν αυτός τρέφεται από μια ποικιλία τροφών και αν χαίρει άκρας υγείας γενικότερα. ασθενείς με συγκεκριμένες παθολογικές καταστάσεις όμως θα πρέπει να την αποφεύγουν και νομίζω πως αυτό συμβουλεύουν και οι ιερείς, που δεν ευθύνονται για τις υπερβολές των πιστών. το να μη φάω εγώ κρέας για ένα τέτοιο χρονικό διάστημα δεν θα μου κάνει κακό και δεν μου έχει κάνει τόσα χρόνια τώρα.
η νηστεία είναι ανάλογη και της ηλικίας, του φύλου, του τρόπου ζωής και εργασίας, για αυτό και λέγεται πως "ασθενής και οδοιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει". οι γιαγιάδες λιποθυμούν κυρίως λόγω της υπογλυκαιμίας αλλά έστω και αν αποφεύγουν το κρέας, μπορούν να τρέφονται με τροφές πλούσιες σε υδατάνθρακες και αυτό θα αποφευχθεί.
η νηστεία, δηλαδή, σύμφωνα και με φίλους και φίλες διατροφολόγους αλλά και από όσα έχω εγώ υπόψην από το γνωστικό τους αντικείμενο, μπορεί να δράσει και αντιτοξινωτικά, αν γίνει μέσα σε λογικά πλαίσια και αν τηρηθούν κάποιοι κανόνες, δεδομένου πως δεν νηστεύει κανείς όλες τις ημέρες του χρόνου αλλά ένα περιορισμένο διάστημα.

Drymonia 06-05-06 11:05

Προσωπικά τρώω κρέας, αλλά έχω παρατηρήσει ότι όταν αυτό γίνεται καθημερινά ή σε πολύ τακτά χρονικά διαστήματα κάνει κακό [σίγουρα] στην επιδερμίδα μου. Προτιμώ στο σπίτι να τρώω περισσότερα λαχανικά έτσι ώστε όταν πάμε με φίλους σε κάποιο εστιατόριο/ταβέρνα να κάνω τις μικρές μου παρεκτροπές...:o χωρίς να επιβαρύνω τον οργανισμό μου. Πάντως έχω γνωρίσει και χορτοφάγους και χαίρουν άκρας υγείας, χωρίς να σημαίνει ότι αυτό συνιστάται σε όλους!

Voel 06-05-06 14:48

Drymonia δεν ξερω αν καταλαβα σωστα αλλα ιδου τα γραπτα σου.....αν ειμαι λαθος συγχωρεσε με
Παράθεση:

εγώ θα σε προέτρεπα να μας γράψεις τί γνωρίζεις για τις τροφές, ποιές πρέπει να αποφεύγουμε [πχ κρέας]
Ουσιαστικα το κρεας αποτελει κυρια, την κυριωτερη πηγη πρωτεινων. Ο οργανισμος χρειαζεται πρωτεινες τις οποιες και πρεπει να λαμβανει σε καθημερινη βαση με τον ενα τροπο η τον αλλο.

Μπορει να πει κανεις οτι υπαρχουν και αλλες τροφες που εχουν πρωτεινες, καμμια ομως δεν τις περιεχει σε τετοια ποσοτητα και τοσο ευκολα να προσληφθουν οπως το κρεας. Εννοειται οτι οταν μιλαω για κρεας δεν αναφερομαι μονο στο κοκκινο κρεας, αλλα και σε αλλες πηγες πρωτεινων οπως το ψαρι το κοτοπουλο, κτλ, γενικα στη σαρκα.

Το κοκκινο κρεας ιδιαιτερα αποτελει πηγη σιδηρου...και πριν αρχισει καποιος να μιλαει για φακες σπανακι κτλ, να συμπληρωσω οτι ο σιδηρος που περιεχουν τα φυτικα προιοντα δεν απορροφαται τοσο ευκολα απο τον οργανισμο οπως ο ζωικος. Ετσι λοιπον μια ποσοστητα κοκκινου κρεατος ανα εβδομαδα ειναι απαραιτητη για τον οργανισμο.

Το ιδιο ισχυει και για τα λιπη, τα οποια ειτε ειναι σε μορφη ζωικων λιπων, ειτε φυτικων ειναι απαραιτητα για τη δημιουργια μακρομοριων οπως οι ορμονες καθως και για την υγεια των μαλλιων και του δερματος.

Ας παρουμε λοιπον την χρηστιανικη νηστεια....Μιλαμε για 50 μερες διαιτα που ΔΕΝ περιλαμβανει λιπη και ελαια σε καθημερινη βαση, ΔΕΝ περιλαμβανει επαρκεις πρωτεινες (οχι κρεας, οχι ψαρι, οχι γαλακτοκομικα και αυγα), και σιγουρα δεν περιλαμβανει επαρκεις θερμιδες. Μια τετοια διαιτα -αν τηρηθει- για πενηντα μερες θα οδηγησει σε απισχναση του οργανισμου και συνακολουθη συσσωρευση τοξινων και παραγοντων καταβολισμου στο συστημα μας.

Το εαν μια τετοια διαιτα θα μας οδηγησει πιο κοντα στο Θεο, δεν το γνωριζω και δεν μπορω να εκφερω αποψη, σιγουρα ομως αποτελει μια αχρειαστη δοκιμασια του οργανισμου, η οποια μπορει να αποβει ακρως επικινδυνη σε ορισμενες ομαδες πληθυσμου.

Θα μπορουσα εξισου να μιλησω για τις νηστειες των Μωαμεθανων, καθως και καποιες εξοντωτικες νηστειες των ανατολικων θρησκειων.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.