Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

beetlejuice 01-07-05 17:35

Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών
 
Να ενα θεμα το οποιο με απασχολει αρκετα τα τελευταια 2 χρονια.Απο την ερευνα που εχω ως τωρα κανει δεν μπορω να πω οτι εχω βρει ενα πραγματικο πειστηριο που πιστοποιει την υπαρξη του Ιησου ως ιστορικο προσωπο.Ετσι εχω οδηγηθει στο συμπερασμα πως ο χριστιανισμος υπηρξε μια αρχικα συμβολικη ιουδαϊκη αιρεση (βλ. γνωστικους) που στη συνεχεια την πηραν συγκεκριμενα κεντρα δυναμης και προσθετοντας της διαφορα "καλουδια" απο τις αρχαιες ελληνικες,αιγυπτιακες,ινδικες και ασσυροβαβυλωνιακες δοξασιες την σερβιραν στην πολυπολιτισμικη κοινωνια της ανερχομενης τοτε βυζαντινης αυτοκρατοριας.
Το αλλο θεμα που θελω να θεσω ειναι το εξης.Ορισμενοι οι οποιοι και με ακουν να αναπτυσσω (αρκετα εκτενεστερα) την παραπανω αποψη μου απαντουν πως για αυτους δεν εχει σημασια το αν υπηρξε πραγματικα ή οχι ο Ιησους.Ενδιαφερονται μονο για τη διδασκαλια του.Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να χωνεψω την παραπανω αποψη...Πως ειναι δυνατον να ενδιαφερονται για μια διδασκαλια η οποια αναπτυχθηκε απο συγκεκριμενα κεντρα κοινωνικης μηχανικης τα οποια επελεξαν και προσθαφερεσαν συγκεκριμενα αντιγραμμενα(απο παλαιοτερους φιλοσοφους,θεους κτλ) εδαφια;
Ας ανοιξουμε λοιπον αυτο το μεγαλο θεμα...

thea 03-07-05 01:57

ααχχχ...
 
θέμα που ανοίγεις.....να έχουμε μια παρηγοριά πως στον ανθρώπινο πολιτισμό επεμβαίνει ο θεός και μας δείχνει πως να ζήσουμε ως άνθρωπος ή να συνεχίσουμε με ιστορική έρευνα;όσα κακά κι αν έκαναν και κάνουν οι ''χριστιανοί'' η ιδέα του θε'ι'ικού σχεδίου Χριστός δηλώνει ελπίδα...την ίδια ελπίδα που είχαν οι ομηρικοί ήρωες για την θε'ι'κή παρέμβαση.....από ό,τι έχω διαβάσει τα ευαγγέλια δεν αντέχουν σε χρονολόγηση..λάθη γλωσσολογικά..ιστορικά..τοπογραφικά...κανένα στοιχείο για το ιστορικό πρόσωπο Ιησούς σε κρατικό ή ιστορικό έγγραφο...κάθε μεγάλος προφήτης,ιερέας,επαναστάτης,έχει κάποιες καταγραφές,όχι όμως ο Ιησούς..γεννιέται η υπόθεση λοιπόν του ''πλαστού'' προσώπου ή κάποιου με μικρή εμβέλεια δράσης και επιρροής.....παρ'όλα αυτά,ομολογώ πως ο τρόπος που τον παρουσίασε ο MEL GIBSON στην ταινία του,με έκανε να ανατριχιάσω στην ιδέα πώς θα μπορούσε να έχει μαρτυρήσει έτσι κάποιος νέος όμορφος υγειής και με σώας τα φρένας άντρας,υποστηρίζοντας τα πιστεύω του και κοντραριζόμενος ανοιχτά με τα ''ρετιρέ'' της εποχής του.

(έγραψα τα τελευταία γιατί μάρτυρες και άγιοι υπήρξαν πολλοί..αν μελετήσουμε όμως τις πληροφορίες της ζωής τους πάντα βρίσκουμε διαταραχές..πνευματικές ή άλλες..η περίπτωση ιησού όπως πέρασε στην παράδοση είναι μοναδική ..the golden boy ..κάτι σαν ''σύχρονος ορφέας''...

zepellin 03-07-05 11:42

Εγώ πιστεύω οτι μάλλον υπήρξε Ιησούς αλλά δέν ήταν Θεάνθρωπος.
Ήταν ένας Ιουδαίος αιρετικός και επαναστάτης.

whitehatmister 06-07-05 11:14

...
 
Ιησούς Χριστός:Ο τελευταίος Έλληνας φιλοσοφος...

beetlejuice 06-07-05 15:28

whitehamister με απογοητευσες... :o Πως τα πετας αυτα βρε και μετα φευγεις; Τεκμηριωση δεν υπαρχει;Αναμενω...

zepellin 06-07-05 23:30

Έλληνας φιλόσοφος ήταν, θα έλεγα καλύτερα Έλληνας στην διδασκαλία του:)
Όχι όμως ο τελευταίος πέρασαν και πολλοί άλλοι αργότερα ώς τον 4ο αιώνα.

PaN__ 06-07-05 23:58

Εγώ κλίνω προς την ιστορικότητα του Ιησού. Όσο "μάστορες" και αν ήταν οι κοινωνικοί μηχανικοί, εκείνης της εποχής, δεν νομίζω ότι θα κατόρθωναν να συνδυάσουν και να παρουσιάσουν τα γεγονότα με τόσες λεπτομέρειες. Είναι άλλο θέμα το τι είπε, πως καταγράφηκε και πως έφτασε στις μέρες μας η διδασκαλία Του.

beetlejuice 09-07-05 11:07

Αγαπητε Pan συμφωνα με τις τελευταιες επιστημονικες μελετες τα πρωτα ευγγεαλια πρεπει να γραφτηκαν μεσα στον 2ο μ.Χ αιωνα.Εαν θες μπορω να προβω σε περαιτερω αναλυσεις.Θα ηθελα ομως πριν απαντησεις να ριξεις μια ματια στο εξαιρετο αρθρο του συγγραφεα Χρηστου Μορφου που υπαρχει ως αρθρο συνεργατη στην ιστοσελιδα μας στο http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=67 .

thea 10-07-05 18:00

δεν βλέπω να το γράφει κανείς οπότε το βάζω εγώ στο τραπέζι..έγραψα πως η ιστορικότητα του ιησού ως θεανθρώπου ή έστω ως επιφανή διδάσκαλου της εποχής του αμφισβητείται από τις ''απόντες'' αναφορές σε κείμενα της εποχής του....ο κώδικας davinci συγκεντρώνει στοιχεία από μελέτες διάφορων ερευνητών και προβάλει την εξήγηση της εκκλησιαστικής πλεκτάνης που κατέστρεψε ή παραποίησε όσα κείμενα προέρχονταν από τον ίδιο τον ιησού και τους αποστόλους του για να προβάλει στον κόσμο τον θεό επί της γης στη θέση του διεκδικητή του θρόνου με βασιλικό αίμα και παντρεμένο με την επίσης από βασιλική γεννιά μαγδαληνή.Οι απόγονοί του επέζησαν βλέποντας μια εκκλησία-κράτος να χτίζεται σφετερίζοντας το όνομα του παππού τους;πήραν ανταλλάγματα για να μην μιλήσουν ποτέ;η θέση της γυναίκας από συνιδρύτρια του χριστιανισμού θάφτηκε στην κουζίνα στο πλυσταριό και στον τοκετό;κάποτε δημιουργήθηκαν οργανώσεις με στόχο την προστασία των απογόνων και την αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας;έμειναν τελικά με τα στόματα βουλωμένα από την εκκλησία-κράτος;τελικά τι θα άλλαζε στη ζωή μας αν μας αποκάλυπταν την ιστορική ταυτότητα του ιησού και των απογόνων του;(ερώτηση:οι απόγονοί του,εάν υπάρχουν,δικαιούνται νομικά από τις περιουσίες των εκκλησιών;)

rania_thani 10-07-05 18:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thea
ο κώδικας davinci συγκεντρώνει στοιχεία από μελέτες διάφορων ερευνητών

ΟΚ, χωρίς να θέλω να φανώ κακιά, αλλά έχω βαρεθεί να ακούω για αυτόν τον 'Κώδικα'. Δεν τον έχω διαβάσει, γιατί δεν διαβάζω γενικότερα βιβλία που γίνονται 'BEST',αλλά όσοι το έχουν διαβάσει από φίλους και γνωστούς έρχονται και μου το λένε [μιας και γνωρίζουν με τι ασχολούμαι]. Άρα έφτασα να γνωρίζω το βιβλίο καλύτερα και από τον συγγραφέα [λέμε τώρα] και για να καταλείξω κάπου:
Άλλη μία μόδα στο προσκήνιο... ξαφνικά όλοι ψάχνουν για τον πίνακα του Davinci και για ό,τι άλλο λέει το βιβλίο.
Η άποψή μου, σαν ερασιτέχνης συγγραφέας, είναι πως για να γράψει κάποιος ένα βιβλίο, μπορεί να πάρει ιστορικά και μη πρόσωπα και να τα μεταφέρει με την δική του φαντασία στο χαρτί... [και δεν είναι μόνο δική μου άποψη], άρα μην τρελενόμαστε και τόσο. Και εγώ πιστεύω πως κάτι έπαιζε με τον Χριστό και την Μαγδαληνή... αλλά ως εκεί.
Το παρελθόν δεν αλλάζει... μόνο το μέλλον.
Και δεν μπορούμε να ξέρουμε τα πάντα του παρελθόντος... έστω μέχρι να φτιαχτεί η μηχανή του χρόνου.
Υ.Γ. και αυτό, πως ο Χριστός ήταν Έλληνας... τι εθνικοφροσύνη βρε παιδιά...
:o


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.