Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Κατά τον δαίμονα εαυτού (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=8853)

maramus 30-12-17 20:54

Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
Μια επιγραφή στον τάφο ενός από τους αγαπημένους μου frontman,του Jim Morisson,η οποία μου έδωσε πεδίο αναζήτησης,επίσης μου έθεσε και μεγάλα διλήμματα,πρέπει κανείς να πράττει κατά τον δαίμονα εαυτού ακόμα και αν αυτό σημαίνει την καταστροφή του ή πρέπει να αντιτίθεται σε αυτόν προκειμένου να την αποφύγει.Τελικά τι αξίζει, να πλησιάζεις στο τέλος σου όντας ο εαυτός σου ή να ευημερήσεις πολεμώντας τον??

cHrIsToS8 31-12-17 20:10

Πώς μπορεί από την μία να είσαι ο εαυτός σου και από την άλλη να δέχεσαι ότι υπάρχει δαίμων (κατά την αρχαιοελληνική έννοια) εντός σου, που σε καθοδηγεί;
Οι αρχαίοι Ελληνες πίστευαν (όχι όλοι, και όχι πάντα, υπαρχει γενικά μια γενίκευση όταν μιλάμε για την αρχαία Ελλάδα, σαν να ήταν κάτι ομοιόμορφο και σταθερό,κατι που απέχει παρασαγγας από την πραγματικότητα, γιαυτό και όταν αναφερόμαστε ότι κάτι γινότανε στην αρχαία Ελλάδα χρειάζεται να δίνουμε στοιχεία για το πότε και από ποιούς γινότανε αυτό) ότι κατά την γέννηση του ανθρώπου ένας δαίμων, μια θεότητα δηλαδή, εισερχόταν στο σώμα του και τον νουθετούσε, τον καθοδηγούσε προς την προσωπική του ανέλιξη και εξέλιξη.(στάση υιοθετημένη από τους στωικούς φιλοσόφους).
Αρα δεν μπορώ να καταλάβω την ερώτηση σου, αν πράττεις κατά τον δαίμονα εαυτού, θα ευημερήσεις,γιατί αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης του εν λόγο δαίμονα εντόςσου.
Αν δεν έχεις ευημερήσει τότε δεν έχεις πράξει κατά τον δαιμονά σου, αλλά αντίθετα με αυτόν και γι αυτό απέτυχες στην ευημερία σου.
Κατά τους αρχαίουςελληνες αυτά.
Εσύ τι πιστευεεις για αυτά που αναφέρω;
Υπάρχει τελικά συγκρουση αναμεσα στην ευημερία του καθενός και στην τηρηση του... εαυτού του;

maramus 01-01-18 19:45

Καλή χρονιά!! Η λέξη ''δαίμων''έχει πάρει άλλη μορφή και διάσταση έπειτα από τόσες χιλιετίες σε σχέση με την εποχή που έζησαν και έδρασαν οι στωικοί φιλόσοφοι.Πράττω κατά τον δαίμονα εαυτού σημαίνει πράττω σύμφωνα με αυτό που η συνείδηση μου θεωρεί σωστό αδιαφορώντας για το τι θα πουν οι άλλοι.Η λέξη ''δαίμων'' στης μέρες μας θεωρείται το ακάθαρτο κακοποιό πνεύμα,ο αντίποδας του θεού με ότι αρνητικό συνεπάγεται σε αυτό.Με απογοητεύει η μοντέρνα χριστιανική ορθόδοξη ερμηνεία της λέξης ως αρνητικής διότι δείχνει ότι μπερδεύουν μερικοί την λέξη "δαίμων", με τη λέξη "διάβολος" (δια+βάλλω) ή ακόμη χειρότερα, με τη λέξη "Σατανάς"
Αυτό που ουσιαστικά έχει διαφοροποιηθεί είναι το τι θεωρεί σωστό η συνείδηση μας. Χωρίς διάθεση μηδενισμού το «πράττω σωστά» ,ήτοι ηθικά, τίμια, αντικειμενικά, έχει αντικατασταθεί από το «πράττω όπως με εξυπηρετεί ώστε να είμαι εγώ τακτοποιημένος». Η συνείδηση δηλαδή μεταμορφώθηκε στον δαίμονα του εγωισμού, της κακίας, του φθόνου, της αλαζονείας. Είναι πολύ πιο εύκολο πια να συμπεριφερθούμε σύμφωνα με το ίδιον όφελος παρά με αίσθηση διαφανούς δικαιοσύνης.Το βλέπω καθημερινά ότι για καταφέρει κάποιος να εξελιχθεί κοινωνικά οικονομικά ή να έχει οποιαδήποτε άλλη μορφή ανέλιξης στην σημερινή εποχή ίσως χρειάζεται να πράττει ενάντια σε αυτό που η συνείδηση του θεωρεί σωστό,με αποτέλεσμα να απομακρύνεται από την πνευματική του ανέλιξη και εξέλιξη και με τη πάροδο τον χρόνων να μην αναγνωρίζει τίποτα που να αφορά στον εαυτό του.Θυσιάζεις δηλαδή τον εαυτό σου στον βωμό της επίγειας κοινωνικοοικονομικής επιτυχίας.Αξίζει?? Αυτό είναι η ουσία της ερώτησης μου.

cHrIsToS8 02-01-18 11:17

Και την συνείδηση (ωστε να πράξει κατά αυτην) που την βρήκε ο άνθρωπος;
Οι αρχαίοι θεωρούσαν ότι η ''εσωτερική φωνη'' της συνειδήσεως ήταν μια ανεξάρτητη από αυτούς οντότητα. Ο προσωπικός τους δαίμων, ο εν το εαυτό τους κατοικών. Και οι δικές του προτροπές ήταν αυτες που ''άκουγαν'' οι άνθρωποι.(γι αυτο και η επίσημη τυπική κατηγορία για τον Σωκράτη ήταν ότι εισήγαγε ''καινα δαιμόνια'' νέες θεότητες δηλαδή στο εσωτερικό του ανθρώπου, οι οποίες τους οδηγούσαν (τους νέους) σε ''παράξενες'' ιδέες, που έκαναν κακό στα ήθη της αθηναικης πολιτείας). Αν σε απογοητεύει η χριστιανική ερμηνεία της λέξεως ''δαίμων'', και εσύ δεν κάνεις κάτι παρόμοιο με το να την υποβαθμίζεις σε κάτι ανθρώπινο από το θεϊκό που ήταν; Ως πλέον απόρροια ανθρωπου και όχι δαίμονος;
Τώρα όσο αφορά την ουσία όπως λες της ερωτησης σου...
Η συνείδηση δεν ασχολείται με κοινωνικοοικονομικα επιτέυγματα.
Η συνείδηση ασχολείτε με πνευματικές ενέργειες, (άρα η συνείδηση είναι πνεύμα) και αν όπως λες χρειάζεται να την παρακούσουμε για να ανελιχθούμε κοινωνικά και οικονομικά τότε η ερώτηση είναι ποιόν, τι, ακούμε (αφου η συνειδηση δεν είναι) για να μπορέσουμε να το κάνουμε;
Κάποιο άλλο πνεύμα; Αν όχι δεν είναι κάποιο πνευμα όπως η συνειδηση, τότε δεν μένει παρά το όταν δεν ακόυμε την συνείδηση μας, αυτό που ακούμε είναι ο... εαυτός μας.
Δεν βρίσκεις;

Litsa 02-01-18 21:52

Ο Jim Morison είχε σπουδάσει σχολή καλών τεχνών, για την δουλειά που εκανε, ομοιάζει με αυθόρμητο επαναστατη αλλά ήταν προφέροντας στα τότε μίντια , δεύτερον, το τι μοτο μπαίνει σε ένα μνήμα ενός σελεμπριτι,δεν σημαίνει ότι είναι και το καλυτερότερο του καλλιτεχνη,συνήθως το διαλέγουν άλλοι με άλλα κριτήριά παράδειγμα, ποσό χώρο έχει το μάρμαρο, για το συγκεκριμένο πρέπει να αναζητήσουμε τον μάρμαρα ποιος ήταν που έβαλε αυτό το Μότο

Litsa 02-01-18 21:53

Προφέσορας ήθελα να γράψω

cHrIsToS8 02-01-18 22:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Litsa (Μήνυμα 130913)
δεύτερον, το τι μοτο μπαίνει σε ένα μνήμα ενός σελεμπριτι,δεν σημαίνει ότι είναι και το καλυτερότερο του καλλιτεχνη,συνήθως το διαλέγουν άλλοι με άλλα κριτήριά παράδειγμα, ποσό χώρο έχει το μάρμαρο, για το συγκεκριμένο πρέπει να αναζητήσουμε τον μάρμαρα ποιος ήταν που έβαλε αυτό το Μότο

Η κηδεία του μόρισσον έγινε με την παρουσία σχεδόν μόνο του νεκροθάφτη, τόσο γρήγορα και βιαστικά έγινε.
Το μήνυμα το έγραψαν κάποια χρόνια μετά οι συγγενείς του, με τους οποίους είχε κακές εως ανύπαρκτες σχέσεις. και αυτό γιατί έκανε του κεφαλιού του, ότι ήθελε, ότι του κατέβαινε στο κεφάλι.
Ε, αυτό έγραψαν και οι συγγενείς του.
Πέθανε κάνοντας ότι ήθελε.
ή
Πέθανε επειδή έκανε ότι ήθελε...
Κατα τον δαίμονα εαυτου....

Λευκός Λύκος 02-01-18 23:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 (Μήνυμα 130909)
Τώρα όσο αφορά την ουσία όπως λες της ερωτησης σου...
Η συνείδηση δεν ασχολείται με κοινωνικοοικονομικα επιτέυγματα.
Η συνείδηση ασχολείτε με πνευματικές ενέργειες, (άρα η συνείδηση είναι πνεύμα) και αν όπως λες χρειάζεται να την παρακούσουμε για να ανελιχθούμε κοινωνικά και οικονομικά τότε η ερώτηση είναι ποιόν, τι, ακούμε (αφου η συνειδηση δεν είναι) για να μπορέσουμε να το κάνουμε;
Κάποιο άλλο πνεύμα; Αν όχι δεν είναι κάποιο πνευμα όπως η συνειδηση, τότε δεν μένει παρά το όταν δεν ακόυμε την συνείδηση μας, αυτό που ακούμε είναι ο... εαυτός μας.
Δεν βρίσκεις;

Πώς εννοείς εδώ τον εαυτό; Ποιόν εαυτό; Τον εαυτό ως σκέψη, ως προσωπικότητα, ως "θέλω" του εγώ, κάτι άλλο;

cHrIsToS8 03-01-18 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος (Μήνυμα 130922)
Πώς εννοείς εδώ τον εαυτό; Ποιόν εαυτό; Τον εαυτό ως σκέψη, ως προσωπικότητα, ως "θέλω" του εγώ, κάτι άλλο;

Ακολουθώ τον τρόπο σκέψης τον φίλου, και λέω πως εφόσον όπως λέει στην ερώτηση του, παρακούμε την συνείδηση μας για να ανελιχθούμε κοινωνικα και οικονομικά, τότε αυτό σημαίνει πως κάνουμε κάτι άλλο, όχι αυτό που λέει η συνειδηση μας.
Αυτό το άλλο λοιπόν, ρωτάω, τί είναι;
Είναι κάποιο πνευμα, όπως η συνείδηση;
Υπάρχουν δύο δαιμονες εντός μας; (εξ ου και ευ-δαιμονία και κακο-δαιμονία; )
Κατα το δαιμονα εαυτού είναι ο τιτλος, άρα ενας δαίμονας.
και ταυτίζεται ο δαιμονας με την συνείδηση.
Και ρωτάω αφού, δεν κάνουμε ότι λέει η συνειδηση μας και αφού ο δαίμονας είναι ενας, τοτε τι ακούμε όταν παρακούμε την συνείδηση μας;
Αλλος δαιμονας δεν υπάρχει.
Μηπως δεν είναι δική μας η συνείδηση; (οι αρχαίοι αυτό έλεγαν)
και όταν την παρακούμε ακούμε τον εαυτό μας;
τώρα πως εννοώ τον εαυτό (στο συγκεκριμένο παράδειγμα) δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί όπως είπα, ακολουθώ τον τρόπο σκέψης του φίλου, δεν είναι δικές μου σκέψεις (και δεν συμφωνώ κιόλας)

Λευκός Λύκος 03-01-18 18:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 (Μήνυμα 130927)
Ακολουθώ τον τρόπο σκέψης τον φίλου, και λέω πως εφόσον όπως λέει στην ερώτηση του, παρακούμε την συνείδηση μας για να ανελιχθούμε κοινωνικα και οικονομικά, τότε αυτό σημαίνει πως κάνουμε κάτι άλλο, όχι αυτό που λέει η συνειδηση μας.
Αυτό το άλλο λοιπόν, ρωτάω, τί είναι;
Είναι κάποιο πνευμα, όπως η συνείδηση;
Υπάρχουν δύο δαιμονες εντός μας; (εξ ου και ευ-δαιμονία και κακο-δαιμονία; )
Κατα το δαιμονα εαυτού είναι ο τιτλος, άρα ενας δαίμονας.
και ταυτίζεται ο δαιμονας με την συνείδηση.
Και ρωτάω αφού, δεν κάνουμε ότι λέει η συνειδηση μας και αφού ο δαίμονας είναι ενας, τοτε τι ακούμε όταν παρακούμε την συνείδηση μας;
Αλλος δαιμονας δεν υπάρχει.
Μηπως δεν είναι δική μας η συνείδηση; (οι αρχαίοι αυτό έλεγαν)
και όταν την παρακούμε ακούμε τον εαυτό μας;
τώρα πως εννοώ τον εαυτό (στο συγκεκριμένο παράδειγμα) δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί όπως είπα, ακολουθώ τον τρόπο σκέψης του φίλου, δεν είναι δικές μου σκέψεις (και δεν συμφωνώ κιόλας)

Ωραίες σκέψεις. Εγώ θα ρωτούσα πως ξεχωρίζουμε, πότε είναι ο δαίμονας και πότε ο εαυτός. Αλλά πρώτα θα 'πρεπε να ορίσουμε τον δαίμονα, τον εαυτό και τη συνείδηση. Το μπέρδεμα με τις έννοιες είναι αναπόφευκτο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.