Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

Vakryle 14-04-13 10:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier (Μήνυμα 103445)
Δεν είναι το ίδιο? Από όσο ξέρω οι λέξεις ελευθεροτέκτονας και μασόνος περιγράφουν το μέλος της ίδιας αδελφότητας, αν και mason στα αγγλικά μπορεί να είναι οποιοσδήποτε χτίστης....

Δηλαδή, εγώ είμαι αρχιμασόνος;

PUCK 14-04-13 11:55

"Μασόνος" είναι η αγγλική λέξη mason εξελληνισμένη. Η σωστή ελληνική είναι Τέκτων.
Αντίστοιχα, freemason είναι ο ελευθεροτέκτων. Δεν υπάρχει διαφορά σε "Τεκτονισμός και Μασονία"

Το πρόβλημα στην Ελλάδα, είναι πως η λέξη "μασόνος" έφτασε να εννοεί κάτι το σατανικό, την κλίκα, τους κακούς που κυβερνούν τον κόσμο
και λοιπές χαριτωμενιές που σπέρνουν διάφοροι μυρωδιάδες.

Είναι ξεκάθαρο, λοιπόν, το τι προσπαθεί να κάνει ο Bernie Rico Jr με την "τυχαία" αναφορά στην τεκτονική ιδιότητα του καθηγητή,
αλλά και με την αναφορά στο βιβλίο μαγειρικής (τύπου: σιγά τον καθηγητή, σε λίγο θα βγάλει βιβλίο για τη σταυροβελονιά).

Το να θέλει κάποιος να υπερασπιστεί τον Χριστιανισμό απέναντι στο Μυθικισμό ή οποιαδήποτε άλλη "ιδέα" είναι θεμιτό.
Ας το κάνει, όμως, με το σωστό τρόπο, χωρίς να χρησιμοποιεί τη λάσπη που πολλές φορές χρησιμοποιούν οι "άλλοι" και κατηγορούνται γι αυτό.

Old Guard Grenadier 14-04-13 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vakryle (Μήνυμα 103448)
Δηλαδή, εγώ είμαι αρχιμασόνος;

Ναι και η γη έχει μασονικές πλάκες που κινούνται και προκαλούν τους σεισμούς:D


Από beetlejuice: Θα παρακαλούσα οι συζητήσεις να μην ξεφεύγουν από το θέμα του εκάστοτε thread. Για τον τεκτονισμό παραπέμπεστε εδώ ----> http://metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3093

Vakryle 14-04-13 22:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUCK (Μήνυμα 103450)
Το πρόβλημα στην Ελλάδα, είναι πως η λέξη "μασόνος" έφτασε να εννοεί κάτι το σατανικό, την κλίκα, τους κακούς που κυβερνούν τον κόσμο και λοιπές χαριτωμενιές που σπέρνουν διάφοροι μυρωδιάδες.

Είναι ξεκάθαρο, λοιπόν, το τι προσπαθεί να κάνει ο Bernie Rico Jr

Αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω με τα posts μου. Μου φάνηκε περίεργο που δεν έγινε αναφορά από την Κοινότητα και απάντησε σε μία ερώτηση πέφτοντας έτσι στην παγίδα.

Όπως και να 'χει...

beetlejuice 15-04-13 11:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vakryle (Μήνυμα 103478)
Αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω με τα posts μου. Μου φάνηκε περίεργο που δεν έγινε αναφορά από την Κοινότητα και απάντησε σε μία ερώτηση πέφτοντας έτσι στην παγίδα.

Όπως και να 'χει...

Τέτοιες... παγίδες Vakryle τις έχω "φάει" με το κουτάλι σε αυτό το φόρουμ τόσα χρόνια. Οπότε μην ανησυχείς, ήθελα και απάντησα αναλυτικά σε όλα αυτά γιατί εκ των προτέρων γνώριζα ότι η επιλογή του κ. Παϊπέτη (έστω και για τον πρόλογο) θα προκαλούσε τέτοιου είδους αντιδράσεις.
Τις επόμενες εβδομάδες θα επανέλθω επί του συγκεκριμένου θέματος με περισσότερες πληροφορίες μιας και οι εξελίξεις τρέχουν :)


Παρεπιπτόντως αυτές τις μέρες κυκλοφόρησε ένα πολύ ενδιαφέρον μυθικιστικό έργο στο εξωτερικό που όμοιό του δεν έχει υπάρξει.
Eίναι συλλογικό και έχε τίτλο "Bart Ehrman and the Quest of the Historical Jesus" (κυκλοφορεί αύριο και σε paperback edition). Πρόκειται για έναν πρωτοφανή... συνασπισμό αρκετών αξιόλογων Μυθικιστικών της σύγχρονης Αμερικανικής σχολής που "αποκρούουν" τα επιχειρήματα του αντιμυθικιστικού έργου του Bart Ehrman "Did Jesus Exist?".
Γενικά το θέμα είναι on fire στο εξωτερικό όπως έχω τονίσει και άλλες φορές μέσα από το thread (και από την πλευρά των υποστηρικτών και από αυτήν των αμφισβητιών).

Bernie Rico Jr 15-04-13 12:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUCK (Μήνυμα 103450)
Είναι ξεκάθαρο, λοιπόν, το τι προσπαθεί να κάνει ο Bernie Rico Jr με την "τυχαία" αναφορά στην τεκτονική ιδιότητα του καθηγητή, αλλά και με την αναφορά στο βιβλίο μαγειρικής (τύπου: σιγά τον καθηγητή, σε λίγο θα βγάλει βιβλίο για τη σταυροβελονιά).

Η αναφορά δεν είναι προβληματική όπως υποννοείς. Ως καθηγητής στον τομέα της μηχανικής μπορεί να είναι κορυφαίος και δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, τουλάχιστον άμεσα (άμα χρειαστεί βέβαια το μαθαίνω χθες). Σκέφτηκα απλώς δυνατά για τις "εξωγηπεδικές" ασχολίες του ανθρώπου και διερωτήθηκα για το πόσο προκατειλλημένος ενδέχεται να είναι εξαιτίας των ασχολιών αυτών. Άσε που σκέφτεσαι ρε παιδί μου.. ποιός λογικός άνθρωπος ορκίζεται να του κοπεί ο λαιμός σύριζα, να τον κόψουν κομμάτια, να τα πετάξουν στους ωκεανούς και λοιπά ανατριχιαστικά προκειμένου να βρει την αλήθεια. Ρώτησα κιόλας εαν έχει ασχοληθεί με τους μύθους εν γένει ή μόνο με τον συγκεκριμένο μύθο όπως αυτός περιγράφεται από του μυθικιστές.

Τέλος πάντων, επειδή ξεφεύγουμε και θα πέσει πέλεκυς από τον σκαθαροζούμη... θα ήθελα να του επισημάνω την έρευνα μιας αμερικανίδας καθηγήτριας ιστορίας (αν δεν με απατά η μνήμη μου) η οποία αναφέρει σχετικά με έναν άλλο μύθο (όπως υποστηρίζει η ίδια), αυτόν της μη ύπαρξης διωγμών των πρώτων χριστιανών. Ίσως βέβαια να το γνωρίζει ήδη, σε κάθε περίπτωση όμως, μόλις βρω χρόνο για περαιτέρω στοιχεία, θα του τα αναφέρω. Ενδεχομένως να βοηθήσει την παραπάνω η άλλη σχετική δημοσιογραφική έρευνα. Και για τους εξυπνοπώληδες, το τελευταίο δεν αποτελεί παγίδα ή ειρωνία.

PUCK 15-04-13 14:10

Εγώ από την πλευρά μου, να συμπληρώσω πως παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον, χωρίς να έχω καταλήξει σε άποψη.

Κάποτε, με ενοχλούσε το γεγονός πως η μεγάλη απομυθοποίηση γινεται στο χριστιανισμό και όχι στις υπόλοιπες θρησκείες
(τουλάχιστον στο Ελληνικό διαδίκτυο, δεν ξέρω για ξενόγλωσσα fora).
Αλλά αυτό είναι φυσικό μιας κα στην Ελλάδα είναι κυρίαρχη θρησκεία, ενώ, συζήτηση για τέτοια θέματα δεν μπορεί να γίνει
με ανεγκέφαλους που ευχαρίστως θα έκοβαν το κεφάλι του συνομιλητή για χάρη του θεού τους.

Bernie Rico Jr 15-04-13 16:20

@σκαθαροζούμη

Βρήκα τα εξής: "Σε λίγες μέρες πρόκειται να κυκλοφορήσει ένα από τα πλέον αμφιλεγόμενα βιβλία της χρονιάς, το οποίο αναμένεται να πυροδοτήσει πλείστες συζητήσεις και διαμάχες στον αγγλοσαξωνικό και όχι μόνο ακαδημαϊκό κόσμο. Τίτλος του: Ο μύθος των διωγμών: Πώς οι Πρωτοχριστιανοί επινόησαν την ιστορία των μαρτύρων.Συγγραφέας της ιστορικής μελέτης είναι η ακαδημαϊκός Καντίντα Μος, καθηγήτρια της Καινής Διαθήκης και της ιστορίας των πρωτοχριστιανικών χρόνων στο Πανεπιστήμιο της Νοτρ Νταμ, η οποία υποστηρίζει ότι οι αφηγήσεις για τις δοκιμασίες των χριστιανών μαρτύρων, την εύρεση καταφυγίου στις κατακόμβες, τις μυστικές συναντήσεις τους και τη ρίψη τους στις αρένες με τα λιοντάρια, απόρροια της άρνησής τους να προδώσουν την πίστη τους, είναι όλες ψευδείς, αποκύημα της φαντασίας, επινοήματα με σκοπό την κυριαρχία στη συνείδηση της ανθρωπότητας" Αν και η πηγή δεν παίζει άμεσα ρόλο: http://athriskos.gr/7289/ Κάνοντας μια μικρή (η αλήθεια είναι), δεν βρήκα κάτι ιδίατερα μεμπτό στην παραπάνω έρευνα. Επιφυλάσσομαι βέβαια big time μιας και δεν είχα αρκετο χρόνο για κάτι περαιτέρω. Τέλος πάντων, δεν ξέρω κατά πόσο βοηθά την υπάρχουσα αναζήτηση ή κάποια επόμενη. Σκέφτηκα απλώς να το παραθέσω.

@PUKE
Μα αυτό ακριβώς λέμε. Ή έστω περίπου αυτό. Φαντάσου δηλαδή πόσο ανεγκέφαλος είναι κάποιος εαν φθάσει να ορκιστεί να του κοπεί ή να κόψει ένα λαιμό για χάρη κάποιου ανώτερου, όχι όντος αλλά ακόμη χειρότερα, ενός καθόλα ισάξιου ανθρώπου. Συμφωνώ δηλαδή για το μεσαιωνικό του πράματος.

beetlejuice 15-04-13 19:31

Καλησπέρα και πάλι.

Σχετικά με το βιβλίο της Moss, "The Myth of Persecution" («Ο Μύθος των διωγμών) παρουσίασα αυτό το κείμενο στις 9 Μαρτίου στα Φαινόμενα του Ελ. Τύπου ---------> http://meta-journalist.blogspot.gr/2...blog-post.html

Bernie Rico Jr 16-04-13 10:39

Φαίνεται πως πρόκειται για μια αξιόλογη μελέτη από άνθρωπο ανεπηρέαστο με προσήλωση στην έρευνα και μόνο.Όπως προείπα, δεν έχω κάνει μεγάλη έρευνα στο θέμα, αλλά αντελήφθην το παραπάνω από όσο τουλάχιστον έψαξα.

*ζητώ συγγνώμη για τη διαστρέβλωση του nickname του PUCK (γράφοντας PUKE). Αν και έχω "πειράξει" συνομιλητή για το παρατσούκλι του, στον συγκεκριμένο δεν θα το έκανα παρά τις όποιες τυχόν ιδιολογικές διαφορές έχω μαζί του.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.