Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Ιστορικότητα του Ιησού: Μυθικιστές Vs Υποστηρικτών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299)

13-02-09 21:27

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε sunborn δεν ανέφερα την τη βιβλιοθηκη της Αλεξανδρειας μόνο απο ποιους
κάηκε αλλά πως υπήρχαν στοιχεία στην Ελληνική γραμματεία...
Ταυτόχρονα δε η παράθεση των στοιχείων (πλήθος κωδικών )σχετικά με το
θέμα δεν είναι δόκιμη...

Αλήθεια πως τους έβγαλες τους κώδικες 2,500 και γενικα την Αγία Γραφή
25,000 ????

Ευχαριστώ.

sunborn 14-02-09 14:41

Αγαπητε AVATARGR

κανε ενα search με τον παρακατω τιτλο, οπως εκανα εγω και βγαλε τα συμπερασματα σου...

Οι κωδικες της Αγιας Γραφης

Επειδη πολλα απο τα αποτελεσματα προερχονται απο Ορθοδοξα sites,
για περισσοτερη αντικειμενικοτητα κανε το ιδιο search και στα αγγλικα !

Καλημερα σε ολους :)...!

14-02-09 20:05

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε sunborn αυτοι οι κώδικες που αναφέρεις δεν είναι τίποτα άλλο παρά
δογματικά θρησκευτικά βιβλία....

Όσο δε για την Παλαιά Διαθήκη είναι Θρησκευτικά-Ιστορικά κείμενα των Εβραίων...

Δεν νομίζω πως αυτά τα κείμενα έχουν σχέση με τα Αρχαία Ελληνική Γραμματεία.

Ευχαριστώ.

laraska 16-02-09 23:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε sunborn αυτοι οι κώδικες που αναφέρεις δεν είναι τίποτα άλλο παρά
δογματικά θρησκευτικά βιβλία....

Όσο δε για την Παλαιά Διαθήκη είναι Θρησκευτικά-Ιστορικά κείμενα των Εβραίων...

Δεν νομίζω πως αυτά τα κείμενα έχουν σχέση με τα Αρχαία Ελληνική Γραμματεία.

Ευχαριστώ.

δυστηχως δεν μπορουν τα θρησκευτικα κειμενα να ειναι '' αθεα'' και ελληνικα .

Knight_Of_Creation 17-02-09 11:34

Μακροχρόνια και όπως φαίνεται ανεξάντλητη η συγκεκριμένη συζήτηση για το θέμα αυτό...

'Όμως έχω μια ένσταση περί των τελευταίων λεγομένων σας φίλοι μου...


Φίλε Sunborn , δεν έχει σχέση τόσο η εγκυρότητα η χρονολογική των κειμένων τόσο των θρησκευτικών όσο και των φιλοσοφικών η των επιστημονικών. Σημασία έχουν κυρίως τα γραφόμενα και το περιεχόμενο των κειμένων... Όχι πως δεν έχει δέουσα σημασία και η χρονολόγηση και η ταυτοποίηση των κειμένων. Αλίμονο δεν θέλω να πω κάτι τέτοιο... Αλλά πρώτα να διαβάζουμε και να βλέπουμε το εάν όσα γράφονται είναι ορθά και με δομή και εάν αυτά που δίδουν στον εκάστοτε αναγνώστη είναι κάτι υγιές και μετά να κοιτάμε την χρονολόγηση και την χρονική ταυτοποίηση. Τι θέλω να πω με αυτό.

Όποιος διαβάσει την Καινή Διαθήκη λόγου χάρη και έχει δομή στην σκέψη και λογική τόσο στους συνειρμούς του όσο και στα συμπεράσματα που θέλει να αναγάγει τότε δυστυχώς η Κ.Δ το μόνο που πετυχαίνει είναι να του εξοντώσει το λογικό κομμάτι διότι δεν υπάρχει ούτε λογική, ούτε δομή, ούτε κάτι το θεωρητικά θεόπνευστο στα κείμενα της. Ένα απλό παράδειγμα λ.χ . Στην αρχή του Κατά Ματθαίον ευαγγέλιον βλέπουμε έκπληκτοι το γεννεολογικό δέντρο του Ιησού Χριστού από την πλευρά του πατριού του (Διότι μέσω του Αρχαγγέλου Μιχαήλ και του Κρίνου ο Ιησούς εισήλθε στα πεδία της γαίας και της ύλης κατά τις γραφές) . Για ποιο λόγο αυτή η παραβολή λοιπόν ; Που αποσκοπεί το να συνδεθεί με αυτό το δέντρο ;

Επίσης βλέπουμε δεκάδες ακόμα συνεχόμενες και από πολλούς συγγραφείς αναλυόμενες αντιφάσεις, το ύφος και η τοποθέτηση κάθε συγγραφέα είναι διαφορετική, ιστορικά δεν αναφέρονται βασικά αυτονόητα για της εποχής τα δρώμενα συμβάντα όπως λ.χ τα θέατρα, τις βιβλιοθήκες της δεκάπολης στην Ναζαρέτ, τους Ρωμαϊκούς Ναούς αλλά και τους Ελληνικούς που υπήρχαν διάσπαρτοι στην εκεί επικράτεια και τόσα ακόμα σημάδια τόσο της ρωμαικής όσο και της Ελληνικής αλλά και της γενικότερης ανατολικής επιρροής πολιτισμικά στην περιοχή. Γίνεται λόγος μόνο για την Ιουδαϊκή και Σαμαρειτική επιρροή και καθόλου για την πραγματική βάση ιστορίας και ανασκαφών πραγματικότητα. Δεν έχει ιστορική αξία η Κ.Δ και ούτε θα έχει ποτέ . Τώρα περί πνευματικής η θεϊκής αξίας πάλι διαφωνώ αλλά γούστο και καπέλο του καθενός το τι ακολουθεί στην ζωή του.

sunborn 17-02-09 11:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Δεν νομίζω πως αυτά τα κείμενα έχουν σχέση με τα Αρχαία Ελληνική Γραμματεία.

Φιλε AVATARGR εισαι εκτος θεματος !
Εδω μιλαμε για τον Ιησου ως ιστορικο προσωπο και οχι για την Αρχαια Ελληνικη Γραμματεια...
Οποτε δεν εχω και καποια απαντηση να σου δωσω...

sunborn 17-02-09 13:20

Knight_Of_Creation

Θα σου δωσω την Μυστικιστικη - Αποκρυφιστικη πλευρα του θεματος, την οποια και ασπαζομαι πληρως.

Ολοι οι "Μανού" ή Κοσμικοι Μυητες της Ανθρωποτητας, αλλα και οι μεγαλοι Διδασκαλοι της, ειχαν ασαφεις και ομιχλωδεις αναφορες για τη γεννηση, τη ζωη και το θανατο τους.

"Τα μεγαλα αυτα οντα, εμφανιστηκαν στη Γη, στη μεση της Ατλαντειας περιοδου. Ηταν οι "Μεγαλοι Ιερεις του Ταγματος του Μελχισεδεκ", υπαρξεις χωρις πατερα και μητερα, που δομησαν τα φυσικα τους σωματα χωρις ανθρωπινη συμμετοχη"
Dion Fortune (Τα εσωτερικα Ταγματα και το εργο τους)

Τι θελει να πει το παραπανω ? Οτι δηλαδη μπορουσαν να υλοποιηθουν στο φυσικο κοσμο, ΧΩΡΙΣ να περασουν απο τη διαδικασια της γεννησης.
οπως αλλωστε επιβεβαιωνει ο μεγαλος Ελληνας Μυστης, Απολλωνιος ο Τυανεας...

"Ο θανατος για τον καθενα ειναι φαινομενικος και οχι πραγματικος, οπως αλλωστε και η γεννηση. Η μεταβολη της υπαρξης σε γιγνεσθαι φαινεται να ειναι γεννηση και η μεταβολη του γιγνεσθαι σε υπαρξη, θανατος.
Στην πραγματικοτητα ομως κανεις δεν γεννιεται ποτε, ουτε πεθαινει.
Ειναι απλα, μια αρχικα ορατη υπαρξη και κατοπιν αορατη.
Η πρωτη φαινεται ετσι μεσα απο την πυκνοτητα της υλης, ενω η δευτερη, μεσα απο την λεπτοτητα της υπαρξης.
Μιας υπαρξης δηλαδη, που παραμενει παντα η ιδια, με μονη αλλαγη την κινηση και την αναπαυση..."

Απολλωνιος ο Τυανευς (Επιστολη στον Υπατο Βαλεριο)

Ο Κρισνα γεννηθηκε με παρθενογεννεση "εκ της παρθενου Ντεβακι" (Bhagavan Gita), οπως και ο Ιησους και το μυστικο συμβολο του ηταν επισης ο σταυρος. Οι λεξεις "Κρισνα" και "Χριστος" εχουν ακριβως την ιδια εννοιολογικη σημασια !

Ο Οσιρις (τον οποιο οι Ελληνες ονομαζαν Διονυσο...) αναστηθηκε με τη βοηθεια της Ισιδας μετα απο 3 ημερες, οπως και ο Ιησους.

Ο Ιησους δεν ανηκει στην ιδια Ιεραρχικη βαθμιδα με τους αλλους Δασκαλους με τους οποιους τον κατεταξαν αρκετοι.
Ειναι ενας "Αρχιερεας του Ταγματος του Μελχισεδεκ" και "Κυριος της Πορφυρης Ακτινας". Ανηκει στον ιδιο βαθμο με τους Μανου Κρισνα και Οσιρι, σαν Δασκαλος των Δασκαλων πανω στην Ακτινα του.
Ακολουθουν οι Ανωτεροι Δασκαλοι, οι οποιοι ειναι Αναγεννητες, αλλα οχι Λυτρωτες, γιατι δεν εχουν υποστει τον "δια Θυσιας Θανατο".
Στην κατηγορια αυτη ανηκουν ο Ερμης ο Τρισμεγιστος, ο Ορφεας, ο Πυθαγορας, ο Γκαουταμα (η Βουδας), ο Μωυσης (που ηταν ενας Μυημενος των Αιγυπτιακων Μυστηριων), ο Λαο-Τσε, ο Παυλος (που ειναι και ο αληθινος ιδρυτης του Χριστιανισμου, στην αρχικη, αληθινη μορφη του και οχι στο εκτρωμα των Συνοδων και των Αυτοκρατορων) και ο Μωαμεθ. (και καποιοι αλλοι, πολυ λιγοτερο γνωστοι...)

ΥΓ. Λεπτομερειες για τις ορολογιες που αναφερω και την σημασια τους, μπορειτε να βρειτε μονο σε σοβαρα βιβλια Εσωτερισμου και Αποκρυφισμου.
Και δυστυχως δεν υπαρχουν και πολλα τετοια, καθοτι ο χωρος αυτος βριθει κυριολεκτικα απο τσαρλατανους.
Εμπιστευτειτε τους Αρχαιους, τους εγκυρους Λευκους Αποκρυφιστες (αποφυγετε τον Κροουλυ), τα Ιερα Κειμενα του κοσμου (διαβασμενα ομως "εσωτερικα" και οχι κυριολεκτικα) και πανω απο ολα την ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ σας ! Αν κατι δεν σας καθεται καλα, αυτο σημαινει οτι δεν ειναι για εσας ...!

Knight_Of_Creation 17-02-09 15:36

Σέβομαι απόλυτα την οπτική σου και την γνωρίζω ήδη προσωπικά και σαν γνώμη και σαν οδό γνώσης και ζωής ...

Μα εδώ αν δεν κάνω λάθος συζητάμε για την ιστορικότητα...

Και εκεί επικεντρωνόμαστε...Για την ιστορικότητα και τα ιστορικά πεπραγμένα ...

:)

17-02-09 19:19

Φιλοι μου καλησπερα σας.

Φιλε sunborn η αναφορα στην αρχαια Ελληνικη Γραμματεια ηταν δικη σου και
οχι δικη μου...

Σε αυτο απαντησα...

Σχετικα με τις αναφορες σου στην προηγουμενη απαντηση σου ειναι Διδασκαλιες
της Θεοσοφικης Εταιρειας...

Ευχαριστω.
ΥΓ. Η ιστοσελιδα σου πολυ ενδιαφερουσα φιλε sunborn....

sunborn 17-02-09 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Σχετικα με τις αναφορες σου στην προηγουμενη απαντηση σου ειναι Διδασκαλιες της Θεοσοφικης Εταιρειας...

Ευχαριστω.
ΥΓ. Η ιστοσελιδα σου πολυ ενδιαφερουσα φιλε sunborn....

Δεν ειναι διδασκαλιες της Θεοσοφικης Εταιριας φιλε μου, η Θεοσοφικη Εταιρια χρησιμοποιησε καποιες απο αυτες αργοτερα. Οι διδασκαλιες αυτες ειναι πολυ αρχαιοτερες.
Σχετικα με τους Μανου υπαρχουν πληθος αναφορων τοσο στα Ινδουιστικα και Βουδιστικα αποκρυφα κειμενα, οσο και στις ιερες παραδοσεις της Ινδιας.
Στο Μαναλι (που σημαινει κατοικια του Μανου) υπαρχει ναος του Μανου "του Πρωτου Γεννητορα"
Οσο για τις αναφορες που κανω, ουτε η Φορτσιουν ηταν Θεοσοφος (αλλα Αποκρυφιστης, η οποια μαλιστα δεν εγινε δεκτη στη Θεοσοφικη Εταιρια λογω διαφορας αποψεων), ουτε φυσικα και ο Απολλωνιος.

ΥΓ. Ευχαριστω για το σχολιο για τη σελιδα μου...:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.