Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Kλειδώματα θεμάτων και λογοκρισία στο μεταφυσικό (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3079)

skeptic 01-11-07 16:02

Kλειδώματα θεμάτων και λογοκρισία στο μεταφυσικό
 
Ανήγω αυτό το θέμα διότι παρατηρώ μια απόπειρα από τους διαχειριστές λογοκρίσιας και φίμωσης διαφόρων απόψεων.
Συγκεκριμένα έχουν σβήσει δημοσιεύσεις μου στο θέμα με τις παρελάσεις και κατόπιν το κλείδωσαν.

Θα ήθελα να μου πείτε τον λόγο που προβήκατε σε αυτή τη λογοκρίσια και αν παραβίασα κάποιους κανόνες του συγκεκριμένου φόρουμ να εξηγήσετε διότι δεν νομίζω ότι το έκανα.

Πρέπει να κρατάμε συγκεκριμένο κανόνα συμπεριφοράς και "ύφος γραφής" που εσείς εγκρίνετε σε αυτό το φόρουμ; εξηγήστε.

Δεν μπορούμε να εκφραστούμε ελεύθερα τη στιγμή που δεν βρίζουμε και δεν προσβάλουμε προσωπικά κανένα συνομηλιτή μας; Απόψεις κατακρίνουμε (έστω και καυστικά όταν κρίνετε απαραίτητο) δεν κατακρίνουμε όμως πρόσωπα εδώ πέρα!

(εξαίρεση τα δημόσια πρόσωπα που έτσι κι'αλλιώς εκτίθενται)

Kαι τι σημαίνει "Δε θα επιτρέψουμε να γίνει το forum το παραμάγαζο της ιδεολογικής προπαγάνδας που θέλουν να περάσουν κάποιοι."; Ποιας ιδεολογικής προπαγάνδας; Διευκρινήστε. Μήπως αυτή με την οποία δεν συμφωνείτε; ...ενώ αφήνετε μεροληπτικά να διαδοθεί ελεύθερα η "αντίθετη" ιδεολογική προπαγάνδα; (χρησιμοποιώ "τα δικά σας λόγια")

Γράφετε:
Παράθεση:

και η απουσία κάθε σεβασμού στη διαφορετικότητα
Kαι αυτό το δείχνετε φιμώνοντας την αντίθετη άποψη; Eίναι τελικά αυτός ο σεβασμός στην διαφορετικότητα τον οποίο λέτε ότι αντιπροσωπείτε;

Τελικά δεν υπάρχει ελευθερία στον τρόπο και στο περιεχόμενο γραφής σε αυτό το φόρουμ;

Θα ήθελα να δώσετε μια σαφή απάντηση για να κρίνω αν θα συνεχίσω ή όχι την συμμετοχή μου σ'αυτό το φόρουμ.

Grigorios o Ellhn 01-11-07 16:40

----
 
ότι δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις στα ίσα, το πολεμάς ύπουλα....μάλλον κάπως έτσι σκέφτονται ορισμένοι εδω....

Litsa 01-11-07 16:53

Και μένα με ενοχλεί να κλειδώνονται θέματα αλλά να πούμε και του
στραβού το δίκιο.

Στα τελευταία μηνύματα ξέφυγε πάρα πολύ και ήταν πλέον
δύσκολο να συνεχισθεί διάλογος.

Το όλο θέμα ξεκίνησε αλλιώς, (σύμφωνα με τους μύθους), κυριάρχησε
το γλωσσολογικό κομμάτι, έκανα μια απόπειρα να μπούμε σε
πιο μυθολογικά μονοπάτια αλλά απ την αρχή ήταν εκτός θέματος.
Μετά δεν άντεξα και στον πειρασμό και ανακάτεψα και ολίγον κοινωνιολογία.

Ο απαν σαμος είπε κλείνει για μια μέρα, μετά χάλασε καιγια 2 μέρες,
ε, δεν πρόλαβε ο άνθρωπος ή η ομάδα να τοποθετηθεί και αντί να
κλειδώσει μια μέρα θα κλειδώσει για 4 μέρες.
Στο κάτω κάτω δεν πλερώνουμε και τίποτα, τζάμπα είναι, ας είναι
καλά τα παιδιά που μας προσέχουν

Καλύτερα να κλειδώνουν κάποια θέματα και να υπάρχει μια τάξη
διότι σε άλλα φόρα δεν κλειδώνει τίποτα και χάνει η μάνα το παιδί
και το παιδί την μάνα.

Παρόλα αυτά το κλείδωμα είναι ενοχλητικό όπως επίσης και οι
επιθέσεις σε πρόσωπα συμφορουμίτες σε προσωπικό επίπεδο
με κίνητρο κυρίως κάποια ιδεολογική αντίθεση.

beetlejuice 01-11-07 16:57

Παράθεση:

Ανήγω αυτό το θέμα διότι παρατηρώ μια απόπειρα από τους διαχειριστές λογοκρίσιας και φίμωσης διαφόρων απόψεων.
Και διαφορων αποψεων; Μαλιστα...

Παράθεση:

Συγκεκριμένα έχουν σβήσει δημοσιεύσεις μου στο θέμα με τις παρελάσεις και κατόπιν το κλείδωσαν.
Α... Τοσο διαφορων... :rolleyes:

Παράθεση:

Θα ήθελα να μου πείτε τον λόγο που προβήκατε σε αυτή τη λογοκρίσια και αν παραβίασα κάποιους κανόνες του συγκεκριμένου φόρουμ να εξηγήσετε διότι δεν νομίζω ότι το έκανα.

Δεν μπορούμε να εκφραστούμε ελεύθερα τη στιγμή που δεν βρίζουμε και δεν προσβάλουμε προσωπικά κανένα συνομηλιτή μας;

Sceptic 1 (ενα) μηνυμα σου διαγραφηκε στο topic που λες και αυτο ηταν το το μηνυμα που απαντησες σαν εκπροσωπος τυπου του cosmictsak ( :eek: ):


Παράθεση:
Φίλε cosmictsak ποιά είναι η πρότασή σου?

Να σου πω εγώ ποια είναι η πρόταση του.
Να καταργηθουν οι παρελάσεις και οι εθνικές γιορτές.
Να καταργηθεί η σημαία και να αντικατασταθεί με το σύμβολο του αναρχισμού και ο εθνικός ύμνος με τον ύμνο της πρώην ΕΣΣΔ.
Η νεολαία να μην γνωρίζει την τύφλα της από ιστορικά θέματα, τις τραγικές και μεγάλες στιγμές αυτής της πατρίδας, και ποιος πολέμησε για να είναι σήμερα ελεύθεροι, αλλά να γνωρίζουν απ'έξω και φαρσί πόσα γκολ έβαλε ο ριβάλντο στο πρωτάθλημα. Επίσης να είναι καλοί διεθνιστές, υπέρ της παγκόσμιας κυβέρνησης των ...λαών (και των διεθνών τραπεζιτών, μην ξεχνιώμαστε... αλλά αυτό το τελευταίο δεν θα τους το λένε στα σχολεία)
Η νεολαία να αγαπά τους Τούρκους, να ξεχάσει τις σφαγές που υπέστησαν οι παπούδες τους από αυτούς, και να δείχνει κατανόηση αν πετάει και κανένα τουρκικό Φ16 ξόφαλτσα πάνω από την Ακρόπολη..
Η νεολαία να αγαπά τους λαθρομετανάστες και να δείχνει κατανόηση αν διαπράτουν και κανένα εγκλημα καταλάθος και εξεπίτηδες. Επίσης να τους φιλοξενεί στα σπίτια τους και να γεμίσει η ελλάδα από "λαθρομετανάστες" όλων των φυλών κατά προτίμηση Τούρκους και αυτονομιστές Κοσοβάρους-Αλβανούς που μας αγαπάνε.
Η νεολαία να μισεί τους αστυνομικούς και την τάξη, να δέρνει, να κατακαίει και να ξυλοκοπάει όποιον τολμάει να της αντιμιλάει, να μετατραπεί η κοινωνία σε κοινωνία ζούγκλας και ο καθένας να κοιτάει μονάχα το τομάρι του εναρμονισμένα όλα αυτά στα πλαίσια της αναρχικής ιδεολογίας όπως τουλάχιστον την αντιλαμβάνονται σήμερα κάποιοι.
Αυτά για αρχή μέχρι την ολοκληρωτική διάλυση και κατακερματισμό του έθνους και την τελική ενταξή του σε υπερεθνικά αόρατα διευθυντήρια της παγκόσμιας κυβέρνησης.


Noμιζω πως καθε ανθρωπος σε αυτο το φορουμ εχει το δικαιωμα να εκφρασει μονος του τις αποψεις του και να μην εχει εκπροσωπο τυπου που μιλα αντ' αυτου προσβαλλοντας τον και αδικωντας τον καταφορα. Δεν ειναι αναγκη οσοι δεν συμφωνουν απαραιτητα μαζι σου να ανηκουν στο ειδος των "θολοκουλτουριαραιων". Αυτον τον επικινδυνο διαχωρισμο (που δημιουργει εναν ακομη πιο επικινδυνο "δυισμο") τον ειδα και σημερα να τον κανεις στο θεμα για τον Λιακοπουλο. Δεν επιθυμουμε ιδεολογικες προπαγανδες εδω, επιθυμουμε σκεψεις ελευθερων ανθρωπων.
Το λιγοτερο αστοχος ο τιτλος που εδωσες στο μηνυμα σου λοιπον (δε θα τον αλλαξουμε φυσικα), αν και καταλαβαινω οτι και το timing δεν ηταν τυχαιο. Μην ανησυχεις και το thread για την εντοπιοτητα των Ελληνων θα ανοιξει σε λιγο. Θυμισου οτι σαν συντονιστες σκεφτομαστε και ακουμε και τους επισκεπτες εκτος απο τους συμμετεχοντες.

skeptic 01-11-07 17:07

Bettle νομίζω με έχεις παρεξηγήσει αρκετά ..ίσως να φταίω και εγώ.. Δεν σε θεώρησα θολοκουλτουριαραιο.. απλώς ήταν μια έκφραση χιουμοριστική που χρησιμοποιεί αν δεν κάνω λάθος και ο Λιακόπουλος για όσους τον επιτίθονται.
Άλλωστε συγκεκριμένα κατονόμασα ότι αυτοί οι τύποι η "κάστα" οι "θολοκουλτουριαραίοι" δεν ενδιαφέρονται για εθνικά και πατριωτικά ιδανικά για την νεολαία μας αλλά το μόνο που τους νοιάζει είναι το τομάρι τους και πως θα τα κονομήσουν χοντρά πουλώντας ναρκωτικά, αναρχία και εκχυδαισμό στους νεολαίους σε κάθε επίπεδο διαφθείροντας την κοινωνία μας.
Ασφαλώς λοιπόν δεν αναφέρομουν σε σένα ή σε οποιοδήποτε άλλο μέλος στη συγκεκριμένη συζήτηση, ούτε αναφερόμουν αποκλειστικά με αυτό τον όρο σε όλους όσους διαφωνούσαν μαζί μου. (Άρα ίσως υποπέφτεις στο σφάλμα του δυισμού εσύ.. ίσως...)
Όπως και να χει εφόσον δημοσίευσες το σβημένο μήνυμα μου θεωρώ το θέμα λήξαν αν και δεν θα θελα να κλειδώνονται έτσι απότομα τα θέματα δίχως τουλάχιστον πριν να προηγηθεί μια παρατήρηση...

skeptic 01-11-07 17:21

Προς τη φίλη Λίτσα.

Όπως είδες πριν στο άλλο θέμα που κλειδώθηκε σε απάντησε ο ίδιος ο συγγραφέας.

Ας το ανοίξουν πάλι το θέμα να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση πάνω στην ίδια τη θεωρία σε γλωσσολογικό επίπεδο.

Άπαν 01-11-07 17:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Grigorios o Ellhn
ότι δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις στα ίσα, το πολεμάς ύπουλα....μάλλον κάπως έτσι σκέφτονται ορισμένοι εδω....

Ως προς το θέμα του κλειδώματος του νήματος για την αυτοχθονία των ελλήνων που έχει κατηλήξει σε γενική συζήτηση για ινδοευρωπαίους και άλλα ζητήματα όπως είχα αναφέρει ρητά

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Προσωρινό κλείδωμα (μέγιστη διάρκεια μιας ημέρας) .

Δυστυχώς ο φόρτος εργασίας μου αυτό το καιρό είναι τέτοιος που δε μου δίνει το περιθώριο να ασχολούμαι με το μεταφυσικό.Η όποια ενασχόλησή μου είναι σε βάρος άλλων υποχρεώσεων και δεν έχω καμία διάθεση να απολογηθώ και από πάνω...
Το νήμα κλειδώθηκε για μια μέρα,τις αμέσως δύο επόμενες το forum ήταν down και σήμερα θα άνοιγε.
Οι κραυγές περί ολοκληρωτισμού και άβολων καταστάσεων είναι εντελώς άκυρες.Έκανα τα quotes από κει και πέρα δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Όποιος κατάλαβε,κατάλαβε.
Ήδη το νήμα για την αυτοχθονία άνοιξε,απομακρύνθηκαν σε offtopic νήμα κάποιες καταφανώς άσχετες δημοσιεύσεις τύπου chat.Έγινε συγχώνευση με το νήμα που είχε δημιουργήσει ο κ. Κώστας Σκανδάλης και πλέον μπορεί να συνεχιστεί η συζήτηση. Όλα αυτά έγιναν μέσα στα χρονικά πλαίσια που είχα ορίσει ,δυστυχώς η πτώση του site για δυο μέρες έκανε κάποιους να αρχίσουν να λένε πράγματα που σίγουρα είναι άδικα,ενδεχομένως κακοπροαίρετα.

Στα θέματα που θίγει ο sceptic θα απαντήσω σε αμέσως επόμενη δημοσίευση που θα κάνω σε αυτό ακριβώς το νήμα.

skeptic 01-11-07 18:09

Παράθεση:

που απαντησες σαν εκπροσωπος τυπου του cosmictsak ( ):
Aπάντησα έτσι διότι αυτό πιστεύω ότι εκπροσωπούν αυτές οι απόψεις. (του cosmictsak και του κάθε "cosmitsak")..
Kαι το πιστεύω ακράδαντα..
Και φυσικα δεν είναι αυτός λόγος για να κάνετε λογοκρισία του μηνύματος.
Τελοσπάντων δεν το συνεχίζω..

HLIOS 04-11-07 12:16

Για μένα δεν αξίζει τον κόπο ρε παιδεσ .Κλείδωμα θέματος? Έλεος. Εκτός αν ήμαστε μαζόχες. Σε μια ελεύθερη ΄΄κοινωνία΄΄ με ΄΄ δημοκρατικό ¨πολίτευμα νομίζω παρά πάει να λογοκρινόμαστε και στο νετ . δεν τιμα κανεναν αυτο. ξυπνήστε παίδες

the_black_planet 04-11-07 12:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Δεν επιθυμουμε ιδεολογικες προπαγανδες εδω, επιθυμουμε σκεψεις ελευθερων ανθρωπων.

Φίλε μου Μηνά,με όλον τον δεδομένο σεβασμό που έχω στο πρόσωπο σου,απλά να σου επαναλάβω την άποψη μου που σου έχω εκφράσει και άλλες φορές ότι εγώ προσωπικά θεωρώ πως έχεις λίγο θολά στο μυαλό σου τα όρια της διευκρίνησης των εννοιών της προπαγάνδας σε αντιδιαστολή με την ελεύθερη σκέψη.Εγώ θεωρώ καλύτερο και ως πρόθεση και ως αποτέλεσμα να μην γίνεται καμία λογοκρισία σε δημοσιεύσεις που υπάρχει υποψία προπαγανδισμού παρά να γίνεται κάτι τέτοιο με υποκειμενικά κριτήρια.Σου επαναμβάνω ότι ο σεβασμός μου στο πρόσωπο σου είναι δεδομένος,λόγω και της μακροχρόνιας γνωριμίας μας,αναγνωρίζω ότι πιστεύεις αγνά σε κάποια πράγματα και υπερασπίζεσαι με σθένος τις απόψεις και τα ιδανικά σου και είμαι μαζί σου φυσικά,ελπίζω να μην έχεις αμφιβολίες επ'αυτού.Όμως δεν έχεις κατορθώσει μέχρι στιγμής να μου απαντήσεις πειστικά γιατί κατά τη γνώμη σου κάνει προπαγάνδα ο κάθε Λιακοπουλικός και όχι για παράδειγμα ο κόσμικτσακ.Αν θες κάνε μια ακόμα προσπάθεια...

the_black_planet 04-11-07 13:07

Για να προλάβω κάποιους να τονίσω ότι εγώ δεν ασχολούμε στο παραμικρό με τις λέσχες Μπίλντεμπεργκ και τα σχετικά.Δεν υπάρχει το παραμικρό στοιχείο για το τι λαμβάνει χώρο στις συνεδριάσεις της και καλό είναι σε κάποια πράγματα να τραβάμε λίγο το χαλινάρι στην φαντασία μας.Παγκόσμια εξουσία φυσικά και υπάρχει και αυτό αποδεικνύεται με άλλον τρόπο,αλλά δεν είναι σόφρον να συκοφαντούμε ανθρώπους ότι είναι κομμάτι της χωρίς επαρκή στοιχεία.

skeptic 04-11-07 15:27

Παράθεση:

αλλά δεν είναι σόφρον να συκοφαντούμε ανθρώπους ότι είναι κομμάτι της χωρίς επαρκή στοιχεία.
Εφόσον λες ότι ΔΕΝ ασχολήσε, τότε πως ταυτοχρόνως ισχυρίζεσε ότι συκοφαντούμε ανθρώπους δίχως στοιχεία;

Tα έχεις δει ποτέ τα στοιχεία;

Και στην τελική τι αμφισβητείς;

Aφού μόνοι τους τα βγάζουν. Όλα υπάρχουν ελεύθερα στο διαδίκτυο και στις επίσημες ιστοσελίδες αυτών των λεσχών καταγράφονται και η λίστα μελών και τα βιογραφικά τους ακόμα και οι σπόνσορες και οι χρηματοδοτήσεις τους για την προώθηση συγκεκριμένης ατζέντας όπως το δικό μας παράδειγμα με τα εγχειρίδια (κάλπικης) ιστορίας της Μ.Κ.Ο. CDRSEE που έχω θίξει επανελημένα και με στοιχεία.

Οι ίδιοι και μόνοι τους πλέον παραδέχονται δημόσια ότι είχαν στήσει μακροχρόνια συνωμοσία για το τέλος των μεμονωμένων εθνών/κρατών της εθνικής ανεξαρτησίας και του εθνικού αυτοπροσδιορισμού και την τελική προώθηση της παγκόσμιας κυβέρνησης ενός εννιαίου παγκοσμιοποιημένου συστήματος απόλυτης παρακολούθησης και ελέγχου από μια ολιγάριθμη "ελιτ" των τραπεζικών καρτέλ και της διεθνούς κεφαλαιοκρατίας. Η εξουσία διαφθείρει και η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα προειδοποιούσε ένας σοφός.

Αρκεί να πάρεις και να διαβάσεις τα απομνημονεύματα του Ντέιβιντ Ροκφέλερ.

http://ecx.images-amazon.com/images/...A240_SH20_.jpg
http://www.amazon.com/David-Rockefel.../dp/0679405887

Πάρτο και διάβασε στη Σελίδα 404.

Διάβασε πως ευχαριστεί τους πουλημένους μεγιστάνες των ελεγχόμενων και διαπλεκόμενων Μ.Μ.Ε. για την εχεμύθεια τους, τις μυστικές συναντήσεις τους στις λέσχες (μασονικές στοές, Μπίλντερμπεργκ, RIIA, round table, CFR, τριμερής κλπ) και την συγκάληψη της συνωμοσίας όλα τα προηγούμενα χρόνια που δίχως αυτή ποτέ δεν θα γίνονταν εφικτά τα σχέδια τους για παγκόσμια κυβέρνηση.

Μήπως είναι λιακοπουλικός - τρελός συνωμοσιολόγος και ο ίδιος ο Ροκφέλερ;

Καταλάβατε τώρα γιατί είναι τόσο κοινά αποδεκτό που δεν το κρύβουν διότι θεωρούν τον κόσμο πλέον έτοιμο και ώριμο να δεχτεί το καθεστώς που προόριζαν όλα αυτά τα χρόνια να του επιβάλουν. Επιπλέον ποντάρουν πάρα πολύ στην αδράνεια του περισσότερου κόσμου που τον κρατάνε κοιμισμένο με τα media και τις καθημερινές δυσκολίες της διαβίωσης.

Ένα επίσης διαφωτιστικό βιβλίο για τον υπόγειο ρόλο τους και τις αδιαφανείς στο ευρύ κοινό διεργασίες των πολιτικών λεσχών για την προώθηση της παγκοσμιοποίησης μπορείς να βρεις και στο παρακάτω βιβλίο από τον ίδιο τον σύμβουλο και μέντορα του Μπίλ Κλίντον, Κάρολ Κούιγκλει

Τραγωδία & Ελπίδα

Μήπως είναι και o Kούιγκλει Λιακοπουλικός; Δηλαδή ΕΛΕΟΣ! Ο Λιακόπουλος ούτε καν ξύνει την επιφάνεια...από το τι κρύβεται στα παρασκήνια.

Και αυτό που σου δείχνω εδώ πρόκειται για μόνο ένα απειροελάχιστο τμήμα των στοιχείων που είναι αυτή τη στιγμή διαθέσιμα.

Αλλά γιατί κατηγορούμαι εδώ για πολιτική προπαγάνδα και λογοκρίνομαι και κλειδώνονται τα θέματα στα οποία συμμετέχω;
Eπειδή εναντιώνομαι στην παγκοσμιοποίηση και στα σχέδια των ισχυρών αδίστακτων τραπεζικών καρτέλ και των ξεπουλημένων πολιτικών των παρασκηνίων που επιβάλονται και στη χώρα μας;
Επειδή κατακρίνω την σημερινή νεο(ψευδο)αριστερά ότι συμπλέει με τα σχέδια της υπερπλουτοκρατίας;

Για να παραφράσω λίγο τον Ντέιβιντ, αν είναι αυτό το πράγμα για το οποίο κατηγορούμαι ε τότε είμαι ΕΝΟΧΟΣ και ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ γι'αυτό.

the_black_planet 04-11-07 15:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Και στην τελική τι αμφισβητείς;

Aφού μόνοι τους τα βγάζουν. Όλα υπάρχουν ελεύθερα στο διαδίκτυο και στις επίσημες ιστοσελίδες αυτών των λεσχών καταγράφονται και η λίστα μελών και τα βιογραφικά τους ακόμα και οι σπόνσορες και οι χρηματοδοτήσεις τους για την προώθηση συγκεκριμένης ατζέντας όπως το δικό μας παράδειγμα με τα εγχειρία ιστορίας της Μ.Κ.Ο. CDRSEE που έχω θίξει επανελημένα και με στοιχεία.

Οι ίδιοι και μόνοι τους πλέον παραδέχονται δημόσια ότι είχαν στήσει μακροχρόνια συνωμοσία για το τέλος των μεμονωμένων εθνών/κρατών της εθνικής ανεξαρτησίας και του εθνικού αυτοπροσδιορισμού και την τελική προώθηση της παγκόσμιας κυβέρνησης ενός εννιαίου παγκοσμιοποιημένου συστήματος απόλυτης παρακολούθησης και ελέγχου από μια ολιγάριθμη "ελιτ" των τραπεζικών καρτέλ και της διεθνούς κεφαλαιοκρατίας.

Φίλε μου σκέπτικ με συγχωρείς αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν τιμάς το νικ σου...Ακριβώς γι'αυτό αμφισβητώ την αλήθεια των παραπάνω,επειδή ακριβώς τα παραδέχονται οι ίδιοι.Φίλε μου,εγώ έχω μια αρχή ως ερευνητής.Αν δεν δω κάτι με τα μάτια μου(ή με τις υπόλοιπες αισθήσεις μου φυσικά),ή που να προκύπτει με καθ'όλα επιστημονικές μεθόδους δεν πιστεύω τίποτα,όσα έγγραφα στοιχεία και αν υπάρχουν.Το ίδιο σου προτείνω και εσένα.Και στο συγκεκριμένο θέμα και μόνο το γεγονός ότι τα παραδέχονται οι ίδιοι είναι επαρκές για μένα για να συμπεράνω ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου άλλου.Μα για βλάκες τους έχεις φίλε μου;;;;;;Πιθανότατα ακόμα και ο πάμπλουτος κος Ροκφέλλερ δεν βρίσκεται παρά στη βάση της πυραμίδας,είναι απλά μαριονέτα και αποδιοπομπαίος τράγος.Δεν χρειάζεται να με πιστέψεις,εγώ πάντως έχω φτάσει σε αυτό το συμπέρασμα με μακροχρόνια έρευνα...

skeptic 04-11-07 16:09

Εφόσον δεν έχεις μελετήσει και δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με τις λέσχες των παρασκηνίων όπως λες τότε τι είδους "μακροχρόνια έρευνα" έκανες και πως θες να πιστέψω τα όσα λες;

Οι Ροκφέλερ στη βάση της πυραμίδας; Αν είναι ποτέ δυνατόν.. Αυτοί οι άνθρωποι ίδρυσαν τη Federal Reserve στο νησί Jekyll εκδίδοντας και δανίζοντας χρήμα από το πουθενα και μου λες ότι ανήκουν στη βάση της πυραμίδας; Αυτοί οι 7 που την δημιούργησαν είχαν ήδη από τότε στα χέρια τους το 1/4 του παγκόσμιου πλούτου. Οπωσδήποτε ελέγχουν την οικονομία της Αμερικής και σε συνεργασία με την ομόφυλη οικογένια των Ροθτσιλντς ελέγχουν και την οικονομία της άλλης πλευράς του ωκεανού. Έχουν δημιουργήσει λέσχες στις οποίες δουλικά εισέρχονται όλη η καστά των κορυφαίων πολιτικών και από τα δύο κόμματα καθώς και επιχειρηματιών των πλέον ισχυρών πολυεθνικών οι οποίες συγχωνεύονται αμέσως μετά την συμμετοχή τους σαφώς όχι τυχαία. Λέσχες με ένα κοινό στόχο=>την παγκόσμια κυβέρνηση. Πηγαίνουν και παρακολουθούν τα καραγκιοζιλίκια στο Μποχέμιαν μόνο και μόνο για να έχουν την ευκαιρία να συναντήσουν αυτά τα πρόσωπα και να αναδειχθούν πολιτικά και επιχειρηματικά ως άξια δουλικά τέκνα του συστήματος που είναι. Αυτά τα καρτέλ είναι υπεράνω του χρήματοοικονομικού συστήματος γιατί έχουν καταφέρει να τυπώνουν και να δανίζουν χρήμα από το πουθενά, συνεπώς το μόνο που τους ενδιαφέρει πλέον είναι ο έλεγχος και η απόλυτη εξουσία του πλανήτη.

Λυπάμαι αλλά δεν αντέχει στην κοινή λογική αυτό που πιστέυεις περί του Ροκφέλερ αγαπητέ.

Ο Ροκκυ στα λέει στα ίσια από καθαρή ματαιοδοξία και γιατί είναι σίγουρος ότι δεν θα αντιδράσεις.

Μιχάλης 04-11-07 19:57

Για αυτόν ακριβώς το λόγο σας έχω ζητήσει από παλιά να μη βιάζεστε να ανοίξετε θέματα κριτικής των Συντονιστών, χωρίς να έχετε μια πρώτη επικοινωνία με τον Συντονιστή, ο οποίος κατά τη γνώμη σας διέπραξε κάποιο "ατόπημα". Στη συνέχεια, εάν θεωρείτε πως λύση δεν βρίσκεται, μπορείτε να επικοινωνήσετε με έναν της Gateway και το θέμα θα επιλυθεί, σε συνεννόηση και συνεργασία μαζί σας. Δυστυχώς κανείς σας δεν έχει κάνει ποτέ αυτό το τόσο απλό πράγμα.
Παρά τα όσα κατά καιρούς συμβαίνουν, επιμένω να θεωρώ ότι υπάρχουν τρόποι επικοινωνίας μεταξύ μας και επίλυση των οποιονδήποτε παρεξηγήσεων.

skeptic 06-11-07 12:37

Φίλτατε Mιχάλη, μετά το κλείδωμα των θεμάτων τη στιγμή που είχα κάνει την τελευταία δημοσίευση εγώ, ένοιωσα ότι τα μηνύματα μου προκαλούσαν κάποια ενόχληση, και έτσι ΠΡΙΝ ανοιξω οποιοδήποτε θέμα διαμαρτυρίας, επικοινώνησα πρώτα με πμ με το συντονιστή Apanasamos ρωτώντας τον για ποιο λόγο κλείδωσε άνευ προειδοποίησης το θέμα πάνω που ήθελα να γράψω μηνύματα που δικαιολογούσαν όλη την προηγούμενη στάση μου. Απάντηση δεν πήρα.
Φυσιολογικά λοιπόν και εγώ άρχισα να κάνω συνειρμούς και να υποψιάζομαι ότι κάτι μπορεί να πάει πολύ στραβά, ίσως και πρόθεση των συντονιστών για πιθανή διαγραφή μου, μετά είδα ότι λογόκριναν και ένα μήνυμα μου πράγμα που με εξόργισε, πραγματικά θέλησα να τα παρατήσω και να μην ξαναγράψω σ'αυτό το χώρο.
Έτσι αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα για να πάρω εξηγήσεις θίγοντας αυτά τα ζητήματα που όπως φάνηκε προβλημάτισαν και άλλα μέλη και όχι μόνο εμένα.

agaliarep 16-02-08 18:29

Το θέμα
Συμπεριφορές εβραίων εναντίον ελλήνων κατά τη μικρασιατική καταστροφή έχει κλειδωθεί από τον Γενάρη επειδή κάποιοι ξέφυγαν… Φαίνεται αυτό που λέει ο Solon «θα ξεκλειδωθεί αργά ή γρήγορα, αφού πρώτα διασφαλιστεί στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό η ομαλή συνέχιση του…»
Τείνει προς το αργά… Και αναρωτιέμαι με ποιο τρόπο διασφαλίζεται η ομαλή συνέχιση ενός θέματος; Μάλλον ξεχνώντας την ύπαρξη του…

Το θέμα
Εκοιμήθη στις 5.15 o Χριστόδουλος
Έχει κλειδωθεί από τις 04/02 δηλαδή εδώ και 12 μέρες και ούχι για για λίγες ώρες όπως αρχικά έλεγε ο Solon (παλί σε βρίσκω εδώ… )ο λόγος; Να έχουν τον χρόνο δύο μέλη να βρουν το απαραίτητο θάρρος και ωριμότητα να ασκήσουν σκληρή κριτική στα δικά τους λόγια… μια και έγιναν οικτρά λεκτικά και λοιπά παραστρατήματα στα τελευταία posts..
Φαίνεται ότι χρειάζονται πολλές εβδομάδες για να κάνουν την κριτική τους… Δεν με παραξενεύει αυτό… ίσως με παραξενεύει το γεγονός ότι έχουν γίνει πολλά τέτοια και χειρότερα στο παρελθόν και θέματα δεν έχουν κλειδωθεί… Μάλλον τώρα υπάρχει λόγος… Μήπως είναι ότι ένας εκ των δύο που συμμετείχαν και υπέπεσαν στα οικτρά παραστρατήματα ( εγώ δεν είδα τίποτα οικτρό… ) ήταν ένας εκ των συντονιστών; Λέω εγώ τώρα…

Και σήμερα το κορυφαίο σε σύλληψη… Κλειδώθηκε το Ανακοίνωση αποχώρησης γιατί λέει δεν είχε τίποτα άλλο να προσφέρει… Καλό αυτό, δεν το είχα ξανακούσει… Από πότε Κλειδώνεται ένα θέμα γιατί δεν έχει τίποτα να προσφέρει; Και στην τελική ποιος κρίνει εάν ένα θέμα έχει κάτι να προσφέρει; Είχε μείνει μήπως ανενεργό το θέμα για πολύ καιρό; Είναι επειδή δεν έχει θέμα μεταφυσικό; Ή μήπως είναι κάτι άλλο; Μήπως ήταν η φράση… να κανουμε μια μεγαλη κουβεντα εαν θελουμε να συνεχιστει αυτη η προσπαθεια; Λέω εγώ τώρα…

Λοιπόν…καλό θα ήταν να σοβαρευτείτε λίγο… Τα θέματα γίνονται για να μένουν ανοικτά και όχι κλειστά. Για να μπορεί να γράφει ο καθένας αυτό που πιστεύει… Εάν εξαρχής ήταν άσχετο το θέμα με το μεταφυσικό θα έπρεπε ή να το είχατε διαγράψει εξ αρχής και να το έχετε διαγράψει. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος και ποιο λόγω να μου λέει τι και πότε να γράψω, όσο είναι μέσα στους κανόνες; Αυτό το λέω για αυτό το θέμα αλλά και για όλα τα άλλα που κατά καιρούς έχετε κλειδώσει…

schooligan 16-02-08 18:38

Οχι φιλε agaliarep το προβλημα ειναι οτι καποια ατομα τους πειραξε αυτο που ειπα εγω για το οτι πρεπει να μιλησουμε και να παρουμε καποιες αποφασεις...αλλα οπως ειδες και στην απαντηση του συντονιστη...αποφασεις δεν περνουν για το στεκι αυτοι που ειναι στο στεκι απο την γεννεση του στεκιου και το λειτουργουν..αλλα καποιοι αλλοι 504 χιλιομετρα μακρια..αν ειναι ετσι τοτε φιλε Χοντρο_Μπιζελι πηγαινε εσυ στις εκαστοτε συναντηση ωστε να εχεις και το δικαιωμα να λες αυτα που λες και μετα να κλειδωνεις το εκαστοτε θεμα ωστε να μην σου απαντησει καποιος. Ωραια δημοκρατια εχουμε εδω μεσα.Τι θελεται δηλαδη? Να ξενερωσουμε ολοι και να σπασουμε?ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

Απέριττος 16-02-08 20:59

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο τον Στέφανο. Αγαπητό Μπιζέλι διαφωνώ κάθετα με το κλείδωμα του θέματος που έβαλε η Αντωνία. Κατ' αρχήν το θεωρώ προσβλητικό προς το πρόσωπο της κοπέλας η οποία έδωσε πάρα πολλά με την προσφορά της στο σάιτ. Ύστερα το θεωρώ άδικο και για κάποια άλλα μέλη που πιθανόν να ήθελαν να εκφράσουν την συμπαθειά τους προς το συγκεκριμένο πρόσωπο. Γιατί τόση σπουδή να κλείσει το θέμα; Μην λογοκρίνετε πράγματα που δεν πρέπει.. δεν κάνει και δεν τιμά κανέναν... Νομίζω ότι ως εκείνη την στιγμή δεν έγινε κάτι που θίγει την ποιότητα του σάιτ ούτε και θίχτηκε κάποιος. Η αντίδραση αυτή για αυτούς που γνωρίζουν.. αν μη τι άλλο δείχνει κακιούλα...
Και το λέω πολύ φιλικά αυτό... πίστεψέ με...

xontro_mpizeli 16-02-08 21:21

Το συγκεκριμένο thread το κλείδωσα με δική μου πρωτοβουλία επειδή είχε αρχίσει να ξεφεύγει ώς προς το κύριο θέμα για το οποίο ανοίχτηκε.

Επίσης, αν έχετε κάποιο πρόβλημα από δω και πέρα καλό θα ήταν να το συζητούσαμε πρώτα μέσω π.μ. Όπως και έστειλα π.μ σε αυτούς που μου έστειλαν.

Τέλος πάντων...

schooligan 16-02-08 23:50

Παράθεση:

Το συγκεκριμένο thread το κλείδωσα με δική μου πρωτοβουλία
Φιλε xontro_mpizeli νομιζω οτι δεν στεκει και πολυ ετσι οπως το λες...δηλαδη εσυ εχεις το δικαιωμα να παρεις την εκαστοτε πρωτοβουλια για το οτιδηποτε ακομα και να κλειδωνεις θεματα αλλων απλα επειδη καποια ατομα ειπαν καποια αποψη που δεν σε βρισκει εσενα συμφωνω...αλλα αυτα τα ατομα να μην εχουν το δικαιωμα να παρουν απολυτως καμια πρωτοβουλια...
Οχι φιλε μου, δημοκρατια εχουμε και πρεπει ο καθενας εδω μεσα να σεβαστει τις αποψης των αλλων. Ο ρολος των συντονιστων ειναι να κρατανε μια ταξη εδω μεσα και οχι να ασκουν την εξουσια τους ( η οποια δεν ειναι απολυτως ΤΙΠΟΤΑ περισσοτερο απο ενα αλφα access στο Internet).
Εαν οντως το μεταφυσικο, που ολοι γουσταρουμε, το νοιαζομαστε και προσπαθουμε να κανουμε κατι καλο..λειτουργει ετσι..τοτε να το βραζω, να παρω τα μπαγαζακια μου και να την κανω, γιατι δεν εχω αναγκη κανεναν συντονιστη να μου την παιξει μαγκας και νταης, και ποσο μαλλον ενα παλικαρι που του ριχνω και κατι χρονια. Αυτα τα λιγα απο μενα και σε παρακαλω ιδιετερα αλλαξε την σταση σου γιατι αυτο που εκανες και ο τροπος που το εκανες δεν τιμα πρωτα απο ολα εσενα και την θεση σου εδω μεσα και το μεταφυσικο.

Witch Shadow 17-02-08 00:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από schooligan
Φιλε xontro_mpizeli νομιζω οτι δεν στεκει και πολυ ετσι οπως το λες...δηλαδη εσυ εχεις το δικαιωμα να παρεις την εκαστοτε πρωτοβουλια για το οτιδηποτε ακομα και να κλειδωνεις θεματα αλλων απλα επειδη καποια ατομα ειπαν καποια αποψη που δεν σε βρισκει εσενα συμφωνω...αλλα αυτα τα ατομα να μην εχουν το δικαιωμα να παρουν απολυτως καμια πρωτοβουλια...
Οχι φιλε μου, δημοκρατια εχουμε και πρεπει ο καθενας εδω μεσα να σεβαστει τις αποψης των αλλων. Ο ρολος των συντονιστων ειναι να κρατανε μια ταξη εδω μεσα και οχι να ασκουν την εξουσια τους ( η οποια δεν ειναι απολυτως ΤΙΠΟΤΑ περισσοτερο απο ενα αλφα access στο Internet).
Εαν οντως το μεταφυσικο, που ολοι γουσταρουμε, το νοιαζομαστε και προσπαθουμε να κανουμε κατι καλο..λειτουργει ετσι..τοτε να το βραζω, να παρω τα μπαγαζακια μου και να την κανω, γιατι δεν εχω αναγκη κανεναν συντονιστη να μου την παιξει μαγκας και νταης, και ποσο μαλλον ενα παλικαρι που του ριχνω και κατι χρονια. Αυτα τα λιγα απο μενα και σε παρακαλω ιδιετερα αλλαξε την σταση σου γιατι αυτο που εκανες και ο τροπος που το εκανες δεν τιμα πρωτα απο ολα εσενα και την θεση σου εδω μεσα και το μεταφυσικο.

Καιρος ηταν και καποιος να μιλησει. Δεν ξερω απο που δινεται αυτη η δυναμη και κλειδωνονται ετσι στο χαλαρο τα θεματα. Καταρχας δεν μιλατε εσεις οι συντονιστες μεταξυ σας για τη λειτουργια του forum? Αιντε βλεπουμε ενα θεμα και αν δεν μας κανει πεφτει κλειδαρια?...Αν ερθει νεο μελος και εχει νεες πληροφοριες και εμπειριες στα κλειδωμενα θεματα θα πρεπει να ανοιξει αλλο παρομοιο, το οποιο βεβαια 8α το κλειδωσετε γιατι ηδη υπαρχει αλλο... και ειναι κλειδωμενο....Μα καλα θα τρελαθουμε τελειως?...Για να σοβαρευτουμε....Αρχισαν ηδη και φευγουν απο αυτο το forum που το γουσταρουμε τρελα και το υποστηριζουμε...Αυτο τουλαχιστον θα πρεπει να σας βαλει σε σκεψεις....Λυπαμαι για το υφος του μνμ αλλα παιδια....ΕΛΕΟΣ

agaliarep 17-02-08 01:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow
Καιρος ηταν και καποιος να μιλησει...ΕΛΕΟΣ

Λίγη αγανάκτηση βλέπω και αυτό που θα έπρεπε ίσως να απασχολήσει τους συντονιστάς είναι ότι αυτή η ίδια αγανάκτηση εμφανίζεται κατά καιρούς με πρώτο βέβαια εμένα δεν λέω, βάζω και εγώ το χεράκι μου… Αλλά μήπως θα έπρεπε να σας προβληματίσει λίγο αυτό; Μήπως θα πρέπει να σας απασχολήσει κιόλας ότι εδώ και 3 χρόνια τουλάχιστον που βρίσκομαι εδώ μέσα, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων έπαψε να γράφει; Και κοίτα να δεις θυμάμαι κάποιους να λένε ότι είχαν φύγει άτομα που έγραφαν παλιότερα…
Αλήθεια ποιοι ήταν αυτοί που έγραφαν πριν από τρία χρόνια και ποιοι γράφουν τώρα εδώ μέσα; Μήπως θα έπρεπε να σας περάσει από το μυαλό ότι κάνετε κάπου λάθος; Δεν λέω όλοι έχουν τα τρεξίματα τους, όλοι έχουν τους προβληματισμούς τους… όλοι έχουν ένα σωρό πράγματα αλλά όμως κοίτα να δεις… κάποιοι προτιμούν να γράφουν σε Blog μεταφυσικά παρά μέσα στο forum… Γιατί να γίνεται αυτό; Λέω εγώ τώρα… Μήπως είσαστε υπερβολικά ευαίσθητοι σε κάποια θέματα ενώ σε κάποια άλλα όχι και τόσο; Βλέπετε αυτή η αίσθηση δεν είναι μόνο δική μου, αλλά είναι αρκετών και κάθε φορά διαφορετικών…

^Nocturnal^ 17-02-08 06:57

Σχετικά με το κλείδωμα του θέματος για την αποχώρηση της Αντωνίας από την Κοινότητα και την Fantasy μπορώ να πω ότι η απόφαση κλειδώματός του με βρίσκει σύμφωνο. Προσωπικά, δεν μπορώ να καταλάβω σε τι αποσκοπεί, μάλιστα, ένα ανοιχτό post για αποχώρηση στο οποίο όλοι μπαίνουν και χαιρετούν το μέλος που αποφασίζει να διακόψει. Εφόσον το μέλος έχει αφήσει τα στοιχεία επικοινωνίας στο account του (το οποίο δε σβήνεται), όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να του στείλουν ένα email στο οποίο θα δώσουν και τις τελικές τους ευχές. Προφανώς, αν το μέλος αποφάσισε να αποχωρήσει, δεν πρόκειται να διαβάσει τις απαντήσεις που δίνονται στο νήμα της αποχώρησής του γιατί, πιθανότατα, δε θα επισκεφτεί ξανά το forum (εκτός και αν γυρίσει και «κρυφοκοιτάξει» απλά για το ego-boost).Τέλος, αν το μέλος έχει φροντίσει να σβήσει τα στοιχεία από τον πίνακα ελέγχου του, μάλλον, δε θέλει καμία επαφή και αποφεύγει οποιαδήποτε περεταίρω επικοινωνία.



Δε νομίζω ότι το Xontro_Mpizeli φάνηκε μάγκας και νταής κλείνοντας το παραπάνω θέμα. Απλούστατα, η συζήτηση δεν αφορούσε πλέον την αποχώρηση και κινήθηκε σε άλλα θέματα, εκτός από τους «χαιρετισμούς αποχώρησης». Δεν εμποδίζει τίποτα, οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο χρήστη να ανοίξει ένα θέμα στην κατηγορία «Μεταφυσικό στέκι» όπου μπορεί να συζητήσει τους προβληματισμούς και τις σκέψεις του.



Schooligan, λυπάμαι που πίστεψες ότι το μεταφυσικό, το οποίο όλοι μας, όπως λες, γουστάρουμε και νοιαζόμαστε εδράζεται σε νταηλίκια και λυπάμαι ακόμα περισσότερο γιατί τόσο εύκολα και σε μια στιγμή, εμφανώς, εκνευρισμού δηλώνεις ότι παίρνεις τα μπαγαζάκια σου και φεύγεις. Τόσο καιρό που δραστηριοποιείσαι στην κοινότητα, όλα τα θετικά που έχεις λάβει (αν έχεις λάβει φυσικά, γιατί υπάρχει και αυτή η περίπτωση) δεν κατάφεραν να αντισταθμίσουν το αίσθημα «σηκώνομαι και φεύγω» που ένιωσες από ένα γεγονός;



Επιπλέον, όταν αναφέρθηκες στην προσπάθεια (υποθέτω του στεκιού) και το «αν θέλετε να συνεχιστεί αυτή η προσπάθεια» μου γεννήθηκε ο παρακάτω προβληματισμός: Αρκεί η αποχώρηση ενός μέλους ώστε να κλονίσει όσα χτίζονται αυτό τον καιρό από την Κοινότητα(της οποίας και εσύ είσαι μέλος) για το Στέκι του μεταφυσικού; Το στέκι στηρίζεται μόνο σε έναν άνθρωπο; Αν ναι, τότε το στέκι δεν πρέπει να είναι της Κοινότητας , αλλά του ανθρώπου αυτού.



Τώρα στο αν παίρνουν τις αποφάσεις άτομα 504 χιλιόμετρα μακριά, λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά μπορεί να τις παίρνουν και άτομα περισσότερο πιο μακριά, ανάλογα με την απόφαση. Πριν παρεξηγηθώ, ας εξηγηθώ όμως: Το στέκι δημιουργήθηκε από την Κοινότητα του μεταφυσικού. Στην κοινότητα του μεταφυσικού ανήκουν όλα τα μέλη του φόρουμ, τα μέλη της ομάδας Gateway, τα μέλη της ομάδας Πυθέας καθώς και της FantasyGate και πολλοί ακόμα που έχουν κάνει αυτό το metafysiko.gr αυτό που είναι σήμερα. Το στέκι παραχωρήθηκε από τον κ. Μπεξή σε όλους μας και όλοι έχουμε κοπιάσει γι’αυτό. Η ομάδα στεκιού για να τον διαμορφώσει και να τον κάνει όπως είναι σήμερα, η Κοινότητα του μεταφυσικού και οι χρήστες του φόρουμ που αντάλλαξαν απόψεις, και δημιούργησαν αυτό τον ζωντανό οργανισμό που έφερε τελικά άτομα κοντά ώστε να δημιουργηθεί ανάμεσα σε άλλα η «ομάδα Στεκιού», οι συντονιστές του forum που προσπαθούν να κάνουν αυτό τον οργανισμό να λειτουργεί όσο καλύτερα γίνεται, η ομάδα Πυθέας που…η FantasyGate που… η ομάδα Gateway που…. Και τελικά ο κατάλογος γίνεται πολύ μακρύς για να τον γράψω εδώ.

Προφανώς, αυτό που λέω δεν έχει να κάνει με το να αμφισβητήσουμε τη δουλειά που έχει πέσει στο χώρο και, προφανώς, με τη δυνατότητα της ομάδας να παίρνει αποφάσεις που έχουν να κάνουν με τη διαχείριση του χώρου (βλέπε προτζέκτορα, θέματα ομιλιών και ομιλιτές κλπ). Προφανώς και οι αποφάσεις αυτές λαμβάνονται από τα άτομα που ασχολούνται άμεσα με το στέκι. Παρ’όλα αυτά, το ζήτημα «να αποφασίσουμε αν θα συνεχιστεί το στέκι ή όχι» δεν είναι ένα ζήτημα που αφορά μόνο τους άμεσα εμπλεκόμενους, αλλά ολόκληρη την κοινότητα.



Πιστεύω να γίνεται κατανοητό αυτό που θέλω να πω, ο γραπτός λόγος είναι καμιά φορά πολύ περίεργος στο να εκφράζει συναισθήματα.



Witch Shadow, σχετικά με το δικό σου post, θέλω να πιστεύω ότι όσα λες έχουν μια δόση υπερβολής για να εκφράσουν τα συναίσθηματά σου. Προφανώς, για να επιβιώνει ένα φόρουμ το οποίο όλοι γουστάρουμε τρελά και υποστηρίζουμε όπως λες κ εσύ, τόσο καιρό υπάρχει συνεννόηση μεταξύ των συντονιστών και μάλιστα συστηματική. Απλά πολλές φορές μπορεί να διαφύγει κάτι και από τους συντονιστές, μη ξεχνάς ότι ο ρόλος του «μπάτσου» δεν είναι και ο ευκολότερος, πόσο μάλιστα αν τον κάνεις από αγάπη για την κοινότητα και τελικά βγαίνεις και ο κακός. Γι’ αυτό και σε περιπτώσεις που έχει διαφύγει κάτι από την ομάδα συντονιστών, οποιοσδήποτε μπορεί να επικοινωνήσει μαζί τους και αν δε ληθεί αυτό που θέλει, φυσικά και μπορεί να επικοινωνήσει με τα μέλη της ομάδας Gateway και φυσικά και πάλι αν δε λυθεί αυτό που θέλει μπορεί να το φέρει στην κρίση της κοινότητας. Από όσο ξέρω, δε φιμώθηκε ποτέ κάποιο ζήτημα που προέκυψε σε μέλος της κοινότητας.



Τώρα σχετικά με το post του Agaliarep και τα κλειδωμένα θέματα που δεν επανήλθαν. Μιας και δεν έχω ασχοληθεί, προσωπικά, με το συντονισμό των θεμάτων αυτών δεν μπορώ να σου δώσω κάποια απάντηση, πιθανότατα ξεχάστηκαν. Σε αυτή την περίπτωση σε ευχαριστούμε για την υπενθύμιση και αν είναι δυνατόν, οποιοσδήποτε χρήστης έχει κάτι σχετικό να υπενθυμίσει να στείλει κάποιο pm σε συντονιστές και ομάδα για την αποφυγή εντάσεων. Μάλλον, όμως θα περιμένω και την απάντηση του Apan που είναι κ ο υπεύθυνος συντονισμού του forum.



Σχετικά με το ποσοστό των ανθρώπων που κάποτε έγραφε στο φόρουμ και τώρα δε γράφει, προφανώς και κάποιοι σταμάτησαν να γράφουν. Άλλοι πικράθηκαν, άλλοι βρήκαν κάτι πιο ενδιαφέρον να κάνουν από το forum, άλλοι σταμάτησαν γιατί μπορεί κάτι να έπαθαν, άλλοι περιοριοποιήθηκαν από την ίδια την Κοινότητα. Όπως κάποιοι αποχώρησαν και από τη Gateway και από την Πυθέας και από την Fantasy κοκ. για διάφορους λόγους. Το γεγονός αυτό, προφανώς και μας προβλημάτισε και προφανώς και μας δίνει κίνητρο να προσπαθούμε όσο το δυνατόν καλύτερα για την κοινότητα.



Παρ’όλα αυτά, όμως, μη ξεχνάς ότι πολύ περισσότεροι ήρθαν, έμειναν και ακόμα δραστηριοποιούνται με την κοινότητα, με την Πυθέας, με τη Fantasy, με το forum. Δε λέω ότι τα κάνουμε όλα τέλεια, σε καμία περίπτωση, αλλά ότι όλοι μας προσπαθούμε για το καλύτερο και μάλλον οι προσπάθειές μας πιάνουν τόπο. Σε ότι δεν κάνουμε τέλεια, χαιρόμαστε να ακούμε προτάσεις για να τα βελτιώθούμε τις οποίες και υιοθετούμε. Νομίζω ότι έτσι έχει φτάσει η κοινότητα εδώ που έχει φτάσει, και νομίζω ότι σαν «παλιός» μπορείς να δεις και μια διαφορά στο πως δρουν οι συντονιστές αλλά και στην ομαλότητα του forum σε σχέση με 3 χρόνια πριν. Το ιδεατό δεν το έχουμε φτάσει (και δεν ξέρω ποτέ αν θα το φτάσουμε) αλλά χάρη στις τριβές και τις προτάσεις που έχουν προκύψει από τα άτομα της Κοινότητας καταφέραμε και φτάσαμε, νομίζω, σε ένα πολύ καλό επίπεδο συντονισμού.



Σχετικά με τα blogs επέτρεψε μου στο να διαφωνήσω λιγάκι μαζί σου. Οι λόγοι που κάποιος δημιουργεί ένα blog είναι πολύ πιο διαφορετικοί από τους λόγους για τους οποίους συμμετέχει κάποιος σε ένα forum. Μόνο και μόνο τις λέξεις να πάρεις συνειδητοποιείς ότι το blog είναι ένα «διαδικτυακό ημερολόγιο» όπου ο καθένας εκφράζει τις σκέψεις του και οι επισκέπτες απλά σχολιάζουν πάνω σε αυτές, ενώ το forum αποτελεί μια «αγορά» συζητήσεων όπου πλήθος ατόμων συζητούν. Μπορούν να προκύψουν κάποιες συζητήσεις και στα blogs αλλά συνήθως το εύρος τους είναι πολύ μικρότερο (με κάποιες εξαιρέσεις φυσικά). Ακόμα τα blogs εκφράζουν, κυρίως, μια ατομικότητα (και θεωρούνται και προσωπικά σημεία παρουσίας στο διαδίκτυο – personal web point of presence), ενώ τα forum μια συλλογικότητα (όπου «κοινότητες» σχηματίζονται γύρω από έναν κοινό άξονα –web communities)Μη ξεχνάς ότι στα blogs ο καθένας μπορεί να δημοσιεύει ότι θέλει, να απαντά όπως θέλει σε όποιον θέλει και δεν έχει αντιμέτωπο κανένα. Αντιθέτως, σε μια κοινότητα, όποιος συμμετέχει πρέπει να ακολουθεί τους κανόνες της κοινότητας γιατί η ίδια φροντίζει να τον παραγκωνίσει. Εξυπηρετούνται, λοιπόν, διαφορετικές ανάγκες ανάμεσα στα forum και τα blogs, κάτι που προσωπικά, και σαν ερευνητή στο χώρο του διαδικτύου αλλά και σαν μέλος της κοινότητας δε με ανησυχεί και δε με προβληματίζει το γεγονός που περιγράφεις.



Κάθε άλλο, μάλιστα, ενθαρρύνομαι από το γεγονός ότι πολλά από τα μέλη της κοινότητας έχουν ανοίξει μεταφυσικά blogs. Αν εξαιρέσεις τον παράγοντα μόδα (γιατί τα blogs είναι αδιαμφισβήτητα ένα trend στο διαδίκτυο) πολλά παλιά μέλη της κοινότητας έχουν «ανοίξει» blog(ενώ συμμετέχουν ή όχι στο χώρο). Κάτι που δεν έκαναν παλιότερα γιατί, ίσως, δεν θα είχαν και πολλά να πουν στο «μεταφυσικό» blog τους. Πού ξέρεις, ίσως η κοινότητα και οι συζητήσεις και οι τριβές μέσα στο χώρο της κοινότητας να τους δημιούργησαν σκέψεις και προβληματισμούς που τους ώθησαν στο να ανοίξουν blog…



Κλείνοντας, σε ευχαριστώ για τα posts σου γιατί μου δημιούργησαν προβληματισμούς και σκέψεις για την κοινότητα. Και φυσικά αναμένουμε τις προτάσεις σου για το πώς μπορούμε να κάνουμε καλύτερο το διαδικτυακό σπίτι όλων μας.



Συγνώμη για το μακροσκελέστατο post!

agaliarep 17-02-08 11:15

Αγαπητέ μου ^Nocturnal^, προφανώς και δεν περίμενα να μείνει ανοικτό το θέμα για να πω κάτι στην Αντωνία όσο αναφορά εμένα, αλλά δεν περίμενα και να κλειδώσει γιατί δεν έχει κάτι να προσφέρει. Με ποια λογική κρίνεται εάν ένα θέμα έχει να δώσει ή όχι; Και στην τελική ακόμα και να μην πρόσφερε τίποτα, γιατί να μην μπορεί κάποιος να εκφράσει δημόσια την συμπάθεια του για κάποιον ή γενικά τα συναισθήματα του; Να θυμίσω ότι στην ίδια περίπτωση της mika το θέμα κλειδώθηκε εξαρχής και κανείς δεν είπε τίποτα.

Για τα θέματα γενικά που κλειδώνονται.
Για το θέμα του Χριστόδουλου επικοινώνησα με τον Μιχάλη και με τον Solon και οι δύο μου συνέστησαν υπομονή και έκανα, ούτε είχα σκοπό να πω τίποτα παραπάνω κάνοντας υπομονή, δεν έχω την φήμη του υπομονετικού ανθρώπου, μάλλον το αντίθετο, αλλά αυτό το νέο κλείδωμα ήταν η αφορμή για να εκφράσω την πάγια άποψη μου για λιγότερα κλειδώματα, όπως και μπαν άλλες φορές.
Δεν λέω ότι θα πρέπει ο καθένας να γράφει ότι θέλει και με όποιο τόνο θέλει και με ότι βρισιές του κατεβούν στο μυαλό. Αλλά όπως έχω εκφράσει την άποψη μου παλιότερα σε διαχειριστή δεν μπορεί να “κλειδώνεται” το δικαίωμα κάποιου να απαντήσει, να εκφραστεί σε κάποιο θέμα, πολύ περισσότερο μάλιστα όταν αυτός δεν έχει καμία σχέση με το κλείδωμα του θέματος. Δεν είχα σκοπό να γράψω κάτι στο θέμα για τους Εβραίους, αλλά η όλη η συζήτηση με είχε προβληματίσει οδηγώντας με να ρωτήσω και να μάθω κάποια πράγματα, δυστυχώς δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να γράψω κάτι ακόμα και να ήθελα.

Δεν θέλω έκπτωση στο τι γράφεται και στον τρόπο που γράφεται στο φορουμ, αλλά θέλω να μπορώ και να μπορεί ο καθένας να γράφει όποτε το επιθυμεί. Δεν μπορεί επειδή κάποιοι ξεφεύγουν κάθε λίγο και λιγάκι, να κλείνουν θέματα και να μην ανοίγουν… Μια γρήγορη αναζήτηση στην κατηγορία που βρισκόμαστε, αυτή της κριτικής, θα δεις κάποια θέματα τα οποία κλειδώθηκαν για “λίγο”…
Δεν πιστεύω ότι το “θάψιμο” των θεμάτων είναι ο καλύτερος τρόπος για να ηρεμούν τα πράγματα.

Δεν αμφισβητώ αυτό που λες ότι “καταφέραμε και φτάσαμε, νομίζω, σε ένα πολύ καλό επίπεδο συντονισμού” αλλά εχθρός του καλού είναι το καλύτερο στην περίπτωση με την σημαία, σύμβολο κτλ. το θέμα κλειδώθηκε για να ηρεμήσουν τα πράγματα (από τον Μιχάλη θυμίζω) και μετά ξεκλειδώθηκε (από τον Μιχάλη) για να συνεχιστεί η συζήτηση όπως και έγινε. Δεν έχω να κάνω καμία παραπάνω πρόταση από αυτά που θεωρώ αυτονόητα, τα θέματα που κλειδώνονται να ξεκλειδώνονται κάποια στιγμή και όχι να τα αφήνουμε να αραχνιάζουνε στο όνομα της ηρεμίας. Να οριστεί ένας λογικός χρόνος που να μένει ένα θέμα κλειστό και μετά να ξανανοίγεται για να μπορεί να συνεχιστεί ο λόγος ο οποίος είμαστε εδώ μέσα… ο διάλογος. Δεν μπορώ να καθορίσω αυτόν τον χρόνο, αλλά σίγουρα δεν νομίζω ότι μπορεί να είναι πάνω από μία εβδομάδα. Στο θέμα του μπαναρίσματος του Black τέθηκε ένα όριο, είπατε και σωστά θα μείνει μπαναρισμένος για τόσο χρόνο και έτσι και έγινε, για ένα θέμα δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;
Και τέλος τα κλειδώματα να γίνονται σύμφωνα με τους κανόνες του forum και όχι γιατί κάποιος αποφάσισε ότι κάποιο θέμα δεν έχει να προσφέρει κάτι. Και μην μου πείτε ότι ήταν εκτός θέματος σε σχέση με το forum γιατί στην τελική εάν δεν θέλατε να γίνονται σχόλια για την αποχώρηση να το κλειδώνατε εξαρχής. Είχε γίνει λέει chat… καλά εδώ σας πείραξε; Όταν γράφουμε σχόλια για κάποια συνάντηση τι γίνεται; Όταν γράφουμε σχόλια για κάποια ομιλία τι είναι; Όταν γράφουμε σχόλια για κάποια εκδρομή τι είναι;

Ierofantis 18-02-08 11:07

Έχω την πεποίθηση πώς δέν θα έπρεπε κάν να γίνεται συζήτηση για το εν λόγο θέμα. Οι συντονιστές του forum κάνουν εκπληκτική δουλειά αναφορικά με την λογοκρισία και τα κλειδώματα των θεμάτων... Τί να φέρει κανείς σάν επιχείρημα ; Πόσες αντιπαραθέσεις που οι συντονιστές με υπομονή τις άφησαν να ξεσπάσουν με μερικές μόνο "παρατηρήσεις" ; Δέν ευθύνονται οι συντονιστές για το χάος που υπάρχει πολλές φορές εδώ... Είμαι πεποισμένος πώς κάνουν ότι καλύτερο μπορούν... Σε εμάς θα αναζητήσουμε ποτέ τις ευθύνες που μας αρμόζουν ; Προσωπικώς για 2 θέματα που μου κλειδώθηκαν υπήρξε απόλυτο δίκιο απο την συντονιστική ομάδα... Ίσως να εκνευρίστικα για το κλείδωμα...Ίσως να το βρήκα αναίτιο... Αλλά είχαν δίκιο εν τέλη... Δέν γίνεται να προχωρήσει ένα forum και να προοδεύσει με συνθήκες χάους και αναρχίας...Χρειάζεται ΚΑΙ η λογοκρισία..Αρκεί να είναι καλοπροαίρετη και για το καλό του συνόλου και της ομαλής λειτουργίας και όχι απο προσωπικές πικρίες κάποιου εκ του συντονισμού που δέν νομίζω αυτό να συνέβη και πολλές φορές...


Ας είμαστε ακριβοδίκαιοι...Εμείς οι ίδιοι προκαλούμε μεγάλο πρόβλημα στο forum και όχι τόσο η συντονιστική ομάδα...και μετά γκρινιάζουμε και όλας ; Όταν υπάρχουν προσβλητικά μυνήματα, ύβρεις και συζητήσεις άνευ νοήματος τί να σου κάνει και η συντονιστική ομάδα μετά ; Μιά χαρά οδεύει το forum και με λίγη καλή θέληση εκ μέρους μας όλα θα πάνε ακόμα καλύτερα....

Εάν δέν το έχουμε καταλάβει το forum μετράει 5.000 μέλη αυτή τη στιγμή που νοιάζονται και ψάχνουν για το μεταφυσικό και το απόκρυφο...Ειναι μακράν το κορυφαίο φορουμ συζητήσεων στην χώρα αυτή τη στιγμή....Ας φροντίσουμε να μείνει εκεί...


Μετά τιμής

Ιεροφάντης

tsilof 18-02-08 15:13

Τις απόψεις μου για το θέμα των κλειδωμάτων τις έχω πει κατα καιρούς σε αντίστοιχα threads.
Θα θελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου μαζί σας.
Διακρίνω μία αντιμετώπιση από κάποια μέλη, όταν κλειδώνεται ενα θέμα τους, παρότι υπάρχουν οι απαραίτητες και στα πλαίσια των όρων συμμετοχής διευκρινήσεις, λες και οι συντονιστές είναι οι μπάτσοι και ψάχνουν να βρουν τα πράσινα παπούτσια :eek:

Υπενθυμίζω πως είμαστε κατά κύριο λόγο μέλη του Μεταφυσικού και απλά κάποιες φορές επεμβαίνουμε για την ομαλή διεξαγωγή των συζητήσεων.

Τόσο απλά.

Από την άλλη, μιας και θα μουν άδικος αν δεν το επισημάνω, εννοείται ότι έχουν γίνει και λάθη από την πλευρά των συντονιστών (όσο τουλάχιστον είμαι και γω προσωπικά) αλλά και παλιότερα και σίγουρα θα υπάρξουν και στο μέλλον. Το θέμα όμως για μένα δεν είναι εκεί.

Βασικό συστατικό όμορφων συζητήσεων και "πολέμου" επιχειρημάτων είναι η καλοπροαίρετη διάθεση , για τον επιπλέον λόγο της δυσκολίας της ανταλλαγής απόψεων μέσω πλήκτρων.

Δυστυχώς, κατα καιρούς αυτή η διάθεση δεν υπάρχει και δημιουργούνται όλα αυτά τα προβλήματα.

Στην κοινότητα δεν υπάρχουν πολίτες και ασφαλίτες, υπάρχουν μονάχα υγιή μυαλά με καλοπροαίρετη διάθεση και αγάπη για το μεταφυσικό -και όχι μόνο.

Κλειδώνεται ένα θέμα και κάποιοι κάνουν λες και τους προσαγάγουν για φόνο δευτέρου βαθμού. :D

Δεν ξυπνάμε μια μέρα και λέμε "σήμερα" θα κλειδώσω τον tsilof, τον agaliarep, το mpizeli για να τους σπάσω απλά και μόνο τα νεύρα ,με σκοπό την τηλεθέαση...

Μονάχα συντονίζουμε και προσπαθούμε να βρούμε χρόνο να συμμετάσχουμε και στις συζητήσεις που μας ενδιαφέρουν.
Δε ξέρω, τι άλλο να πω. (Μάλλον θα μπορούσα να γράψω πολλά περισσότερα, αλλά δε θα χει νόημα.)

Ηρεμία παιδιά, it just a forum.

Μιχάλης 20-02-08 13:09

Γουελ, μολις εγραψα ενα κειμενο που εξηγω τους λογους για τους οποιους εφυγα. Γιατι το σβησανε οι κυριοι διαχειριστες; Δεν πειραζει, θα αναρτηθει στο μπλογκ μου ώστε να το διαβασει ο κοσμος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.